leidse Courant BREUK IN NAVO IS VOORKOMEN Commentaren Luns pareerde Franse aanval Eén man perschef paleis én premier Vennoot blijft in hechtenis JAMIN w Nieuwe Cosmos compromisvoorstellen vierkant afgewezen Willy Lages vrijgelaten Voorzitter van landbouwschap J. Leenheer? Bogaers en Veldkamp moeten matigen I CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich i» ghebleven mijn hert in teghenspoet I" Donderdag 9 juni 1966 47ste jaargang Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postb 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 r<i ik hem nu wakker maken?" •fe Geref. Gent. gaan samen spreken - pag. Kernmerk Koekoek-Vondeling Wat de Provo's en boer Koekoek aan populariteit winnen, verliest minister Vondeling. Op pag. 5 staat het eerste van een tweetal verhalen over deze merkwaardige ont wikkeling. Xfe Alarm op s' Schiphol - pagina 9 Franse bom Nog warm 'E BILT Een storing, die gisteren en Zuid-Frankrijk was gelegen, trok .afgelopen nacht al uitdiepend naar tagne. Onder invloed van deze sto- kwamen in Spanje, Zuid- en West- akrïjk op vele plaatsen regen- rsbuien voor. De onweersactiviteit dt zich echter slechts langzaam uit le richting van onze streken. angezien de aanvoer van lucht [vaste land voortduurt, zal het ook •gen warm weer blijven. Mede door aanwezigheid van een hogedrukge- boven Scandinavië volgen de jandepressies een vrij noordelijke waarbij tijdelijk een verbinding treer, voornamelijk in het zuiden 4en van het land. Overwegend ma- I wind uit oostelijke richtingen. STRANDWEER en storing met enkele regen- en on- rsbuien trekt van Noord-Frankrijk t West-Duitsland. In de komende 24 plaatselijk een bui, maar overigens ;morgen zomers strandweer met zon- perioden. yakke tot matige zeewind. In de dag 20 tot 22 graden, zeewater 13 OSKOU De Sowjetunie heeft euw een satelliet gelanceerd. De we Cosmos is in een zeer lage i om de aarde gebracht De hoogte deze Spoetnik varieert tussen 300 !00 kilometer. De Amerikanen vre- dat de satelliet gebruikt wordt spionage doeleinden. Toen stap terug Straks vergelijk Bakkeleien Een kind trekt zich nergens iets van aanzelfs niet van vorsten. Als het wil gaan zitten, gaat het zitten. Koningin Juliana, die in de tuin van de Britse Howeka- zerne, waar ze „haar" Royal Royal Sussex Regiment bezocht, een party bijwoonde, moest har telijk lachen om deze kinderlijk- naïeve sit downstaking. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De breuk tussen de NAVO en Frankrijk is nog niet definitief. Couve de Murville, die gisteren eerst dreigde alle ban den met het militaire bondgenootschap door te snijden, deed later op de dag een belangrijke stap terug. Hü ging ermee akkoord, de brandende kwestie van de Franse troepen in West-Duitsland, later in de permanente vergadering van de NAVO te behandelen. Ministers moeten, heeft eens ie mand gezegd, soms gespleten persoonlijkheden zijn. Dat moge blijken uit deze foto van Rusk en Couve de Murville: namens hun landen onverzettelijk en hard achter de vergadertafel, maar in de collegiale, particuliere sfeer opgewekt en luchtig babbelend gelijk boezemvrienden. De Franse minister van buiten landse zaken vindt dus nu wel goed, dat het probleem onder een politiek dak wordt besproken. De Gaulle's spreekbuis had zich daar in de afgelo pen dagen steeds krachtig tegen ver zet. Hij wilde alleen van militair over leg weten en de politieke kant van de zaak bilateraal met de Bondsrepubliek regelen. De veertien andere NAVO-landen weigerden echter consequent, de kwestie als een militaire aangelegen heid te zien. Tegen hun sterke front moest Couve de Murville tenslotte ca pituleren. Voldoening Minister Luns zei na afloop, dat de permanente raad een moeilijk gesprek tegemoet gaat, als de Franse houding niet verandert." Er is bij de Neder landse delegatie voldoening over dit resultaat, maar er is geen optimisme over de komende bespreking". Hij toonde zich verheugd over het feit, dat de „veertien" het voortdurend eens zijn gebleven in de gespannen sfeer van de tweede en laatste conferentie dag. Luns en zijn Amerikaanse ambtge noot Dean Rusk hebben de samenwer king tussen de NAVO en Frankrijk voorlopig gered. In een onder- ons-gesprekje vonden zij voor de kwestie een formule die Couve de Murville eindelijk door de knieën deed gaan. In Franse kringen werd het tijde lijke akkoord voor een belangrijk deel toegeschreven aan de goede verhou ding tussen Luns en Couve de Murvil le, die elkaar al vele jaren kennen en waarderen. Het is nu de beurt aan de permanen te vertegenwoordigers, met Frankrijk tot een vergelijk zien te komen ovei de status van de Franse troepen ir Duitsland en alle daarmee samenhan gende vraagstukken. Er kan dus nog van alles gebeuren, maar het terugkrabbelen van hoofd van de Franse delegatie wijst er in elk geval weer op, dat een volledige breuk met de NAVO De Gaulle te ver gaat. Voor vervolg zie pag. 5 'n ster matras nsje verdronk (Van onze parlementsredactic) Mr. Ceils in Tweede Kamer Geen plaats voor vertrouwensman de afgelopen dagen op uitge- e schaal werd gezocht. Het stoffe- jverschot werd gevonden in het ver- e van de Vondelvijver in de buurt en broederklooster. tOND Vissende kinderen ont- T"\EN HAAG Minister-presi- gis'ermorgen het lijkje van de II u?; Hansje van Hoek uit Helmond dent Calt \indt, dat bij een eventuele splitsing van de taken Cals noodzakelijk om de ministe- die thans aan de directeur van de wm Rijksvoorlichtingsdienst zijn toe vertrouwd, de functies van voor lichtingsadviseur van het Ko ninklijk Huis en perschef van de premier in ieder geval gecombi neerd moeten blijven. Een hechte coördinatie van de voorlichting via deze twee functies acht mr. (Advertentie) elijkskaarten - Circulaires DRUKKERIJ GROENENDIJK 142 Rotterdam tel. 197611 eliedenbond: strijd tot liet einde ►NDEN De Britse zeelie- hebben gisteravond compro- oorstellen die ten doel hadden ïinde te maken aan de slepen- eliedenstaking, vierkant afge- Wü z^jn vastbesloten de tot het einde te voeren, zei ondsleider Hogarth. compromisvoorstellen waren ver- i een rapport van een door de regering benoemde raad van zoek en moest dienen als basis onderhandelingen. Zij zijn ver- 'n een resolutie van het be- de bond van zeelieden, die algemene stemmen is goedge- Jdeze resolutie heet het voorts, dat last waarmee de raad van onder- rapport heeft uitgebracht er oi De Noorse bond van transportarbei ders heeft intussen besloten alle Britse schepen in Noorse havens te boycotten wanneer de internationale federatie van vervoerspersoneel daarom vraagt. Dit besluit werd genomen op verzoek van de Britse zeeliedenbond. Premier Wilson heeft duidelijk ge maakt. dat zijn regering zich zal verzet ten tegen eike regeJing die het beginsel ondermijnt van het voorkomen van loonsverhogingen van meer dan onge veer 3Vz procent per jaar. In bevoegde kringen 's toegegeven, dat de zeelie denstaking, die tot dusver 21.000 man en meer dan 700 schepen omvat, de in- en uitvoer van Engeland op korte termijn bedreigt. Desniettemin zou Wilson van oordeel zijn, dat veel grotere schade aan gericht zou worden door een regeling, die de weg zou vrijmaken voor verdere drastische looneisen yan andere grote yakbonden. riële verantwoordelijkheid voor het doen en laten van de leden van het Koninklijk Huis tot haar recht te doen komen. Wel wil hij in overleg met het kabinet nog eens nagaan of genoemde taken kunnen worden losgekoppeld van het directeurschap van de RVD In de praktijk is deze ontkoppe ling al een feit: RVD-directeur dr. G. J. Lammers is sedert eni ge tijd ontlast van werkzaamhe den, die met de dagelijkse leiding van de dienst samenhangen. Preimer Cals zei dit gitserniiddag bij de voortzetting van het Tweede- Kamerdebat over het vraagstuk van dc ministeriële verantwoorde lijkheid. Erg veel bleek hij niet te voelen voor een splitsing van de drieledige functie van de RVD-direc teur. De voordelen van de huidige opzet zijn groter dan de nadelen. Bij splitsing moet er weer iemand ge zocht worden, die deze drie taken coördineert. Maar zoals gezegd wil de mr. Cals de zaak nog wel eens bekijken. Dat geldt niet voor het denkbeeld van o.a. prof. Patijn (soc.) om een speciale vertrouwensman aan te stel len tussen het Koninklijk Huis en het kabinet, een figuur die de regering zou moeten bijstaan met betrekking tot de grensafbakening tussen dej privé-aangelegenheden en de staatsza-| ken van het Koninklijk Huis, tussen de terreinen waarop de ministeriële verantwoordelijkheid geldt en niet geldt. Daarin zag mr. Cals geen heil. Hoe wil men voorkomen dat zo'n fi guur tussen de Koningin en de verant woordelijke ministers in het gedrang komt? Hoe wil men zo iemand een volledi ge dagtaak geven? Immers, het eigen lijke werk van de grensafbakening be hoort door de betrokken ministers zelf te geschieden in nauw overleg met de Koningin. Hier is geen plaats voor een ambtelijke figuur. De ministeriële ver antwoordelijkheid zou er door verslui erd kunnen worden Overigens ver wachtte de premier, dat de leden van het Koninklijk Huis zelf de grenzen zorgvuldig in acht zullen nemen. Voor vervolg zie pag. 9 De Teixeira-zaak AMSTERDAM De enige beheren de vennoot van het bankiershuis Teixeira de Mattos, drs. J. M. F. büjft in hechtenis. Hij blijft dus nog zes dagen onder politiebewaking in het Binnengasthuis waar hij maandag werd opgenomen voor maagklachten. De vrouwelijke rechter-commissaris in de zaak-Teixeira, mejuffrouw mr. J. H. Kroesen nam deze maatregel op bevel van de officier van justitie van de Amsterdamse arrondissements rechtbank, mr. J. F. Hartsuiker. Gistermiddag heeft mr. Hartsuiker drs. F., die ervan verdacht wordt effec ten, die cliënten in zogenaamde open- bewaring hadden gegeven bij het ban kiershuis, te hebben verduisterd in ziekenhuis verhoord. DEN HAAG In verband met zijn ernstige ziektetoestand is de tot voor kort in Breda gedetineerde Duitse oor logsmisdadiger W. P. F. Lages in vrij heid gesteld. Hij is overgebracht naar een ziekenhuis in de Bondsrepubliek. Lages, die in 1940 naar Nederland kwam en achtereenvolgens in Den Haag en Amsterdam de functie had van Leiter der Aussendienststelle der Sicherheitspolizei und S.D." is verant woordelijk voor de deportatie van on geveer 70.000 Amsterdamse joden. On der zijn leiding (hij had supervisie van de Zentralstelle für Jüdische Auswan- derung) werden de beruchte razzia's op Joden gehouden en werd een pre miestelsel ingevoerd op het aanbren gen van Joden. Voorts is hij verant woordelijk voor de executie van hon derden Nederlanders die door de Duitsers waren opgepakt als represail le voor verzetsdaden. Het bijzondere gerechtshof in Am sterdam veroordeelde hem op 20 sep tember 1949 ter dood Een beroep in cassatie werd verworpen, maar in 1952 werd hem gratie verleend en werd het doodvonnis omgezet in levenslange ge vangenisstraf. Lages, die op het ogen blik 65 jaar is, werd de laatste weken verpleegd in het Centraal ziekenhuis van het gevangeniswezen in Vught. Wethouder in Rlioon r\E buitenstaander maar wie is dat in wezen? zal zich wel verbazen over het gebakkelei dat te Brussel over de NAVO te zien is gegeven. Tot een breuk is het er niet ge komen, maar dat is voorlopig het enige. Niettemin zit er, hoe vreemd het klinken moge, juist in dat ge bakkelei iets opbeurends. Waarom? Wel, de NAVO is destijds in het leven geroepen als een gemeen schappelijke verdediging tegen dreiging van buiten. Toen was men het grondig eens. Maar de menings verschillen van nu hangen recht streeks samen met het feit dat de dreiging is afgenomen. Men kan zich nu weer de weelde veroorlo ven, het onderling minder eens te zijn. Overigens is daarbij enige voorzich tigheid wel geboden. Zoals wij het onlangs hebben geformuleerd: niet loslaten van de NAVO is verstan dige politiek, maar verstandig is haar een taak te geven in overeen stemming met de verandering die zich in de internationale omstan digheden heeft voorgedaan. Daarom is dat gebakkelei te Brus sel misschien óók wel een beetje opbeurend, maar er zijn tegelijk geen aanwijzingen dat we er veel verder mee komen. Intussen vormt de overeenstemming van „de veertien" (zonder het on vermijdelijk tegenstribbelende Frankrijk dus) toch een positieve factor. Ingewikkeld Andere negers voltooien de mars naar Jackson die James Mere dith was begonnen. Als niet vlug genoeg aan een politiebevel naast de weg te gaan lopen ge volg wordt gegeven worden de demonstranten opzij geduwd. In het midden, met zonnebril, ne gerleider dr. Martin Luther King. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Naar wij vernemen is thans de heer J. Leenheeer te Rhoon de meest ernstige kandidaat voor de functie van voorzitter van het Land bouwschap als opvolger van de heer A. W. Biewenga. Het dagelijks bestuur heeft enige be sprekingen met de heer Leenheer ge had en hoopt hem spoedig voor de functie voor te dragen. De heer Leenheer is landbouwer en voorzitter van het Nederlandse Rund vee-Stamboek. Hij is (als lid van de WD) wethouder in Rhoon en wordt morgen 45 jaar. TNE voorzitter van de Chr. Roeren en Tuindersbond, drs. R. Zijl stra, heeft gisteren in het bestuur van het Landbouwschap de nood zaak bepleit om de boeren en tuinders in ons land eens in begrij pelijke taal duidelijk te maken welke ontwikkelingen er in de na tionale en internationale landbouw politiek in hun onderling verband gaande zjjn en wat daarvan, ook voor hun eigen ondernemingen, in de toekomst de gevolgen (kunnen) zijn. Deze suggestie lijkt ons bijzonder waardevol, want de landbouwpro blematiek is niet het minst door de zeer vele verbindingen en af spraken met andere landen in derdaad wel bijzonder ingewikkeld geworden. Indien de georganiseerde landbouw erin zou slagen degenen, die bij deze ontwikkelingen het meeste be lang hebben, wegwijs te maken in het voor zeer velen onbegrijpelijke warnet van landbouwpolitieke dra den (die zo langzamerhand de hele wereld omspannen), zou het wel eens kunnen zijn dat een belangrijk deel van het onbehagen en de on zekerheid, die bij veel boeren en tuinders leven, wordt weggenomen. Temeer, omdat de toekomst voor onze land- en tuinbouw lang niet zonder perspectief is, integendeel. bij koffie of thee niet duur wel heerlijk Suggesties NVV-voorzitter Kloos: AMSTERDAMi - De voorzitter van het NW, de heer A. H. Kloos, heeft gisteren in een rede op het! congres van de; Algemene Bond van Ambtenaren Amsterdam' enkele suggesties gedaan om te komen tot meer evenwicht in de economie: Matiging van dc verlangens nister Bogaers met betrekking tot z(jn bouwprogramma; De huurverhoging halveren; Uitstel van dc veranderingen in de sociale verzekeringen; Uitstel van de tweede fase van de be lastingverlaging; Contractueel vastgelegd sparen. Duidelijk liet de heer Kloos tot uit drukking komen, dat de overheid zelf met het opstellen van de begroting voor 1967 een voorbeeld moet geven. Hij be schouwt het niet als zijn taak om aan te geven hoe dat moet gebeuren, omdat hem het totale overzicht ontbreekt, maar toch wilde hij wel de aandacht vestigen op bepaalde mogelijkheden. Zo is hij van oordeel, dat het particu liere investeringsvolume door maatrege len van de overheid moet worden terug gedrukt. Het is zijn vaste overtuiging, dat I het bedrijfsleven ondanks de schaarste I op de kapitaalmarkt, meer nieuwe ar beidsplaatsen schept dan nodig is. Diepte investeringen. die de produktie ner werk nemer vergroten, acht de heer Kloos acceptabel, maar breedte-investeringen die nieuwe arbeiders vragen, moeten naar '-ïjn oordeel worden afgeremd. Tenslotte zei de heer Kloos van me ning te z(jn dat de economische uitkoms ten van 1966 zullen uitwijzen dat de koopkracht door de enorme prijs stijgingen slechts met procent zal toenemen. De loonstijging zal dit jaar aan de hoge kant zijn. De heer Kloos totaal °P 10 tot 11 Procent ln Kostbaar beeldje uit galerij weg AMSTERDAM Een kostbaar bron- aILÏi68, )e,.Vin de I,allaan Adrian» Alloati la uit de galerij d'Eendt in de vHfdnt? a gestoten. Het la ongeveer vijfduizend gulden waard. Er ia peen van inbraak gevonden, zodat wordt aangenomen dat ten bezoeker «nvoudig het beeldj, van 30 centime- hl.» weegt in binnenzak heeft gestoken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1