Twee miljard per jaar in Vietnam voor opbouw lS G m voor u elezen Ruimtevaarders stapten opgewekt uit cabine r Amerikaanse experts omgekomen of gekidnapt Zuid-Afrika kan het continent helpen NIEUWE LEIDSE COURANT 5 DINSDAG 7 JUNI 1966 VAN ONZE SPECIALE VERSLAG GEVER LINK VAN BRUGGEN Landing Gemini-oapsule verliep perfect (Van onze speciale verslag gever Link van Bruggen) SAIGON President John- 'son heeft eens gezegd dat de Amerikanen in Zuid-Vietnam op talrijke fronten moeten vechten. In alle 43 provincies van het land wordt oorlog ge voerd, zij 't niet op het mili taire, maar op het economi sche vlak. Een kleine duizend Jonge, enthousiaste specialis ten hebben hiervoor hun com fortabele omgeving in de IVerenigde Staten verlaten. 'Ze zetten zich slechts voor één doel in, namelijk Zuid- Vietnam een grotere wel- jvaart te brengen. Sinds de 'conferentie van Honoloeloe .wordt dit even belangrijk ge acht als het binnenland te 'zuiveren van communisti sche terroristen. j De experts, die binnen het ka der van het Amerikaanse hulppro gramma werken, hebben geen ge makkelijke taak. Als adviseur van •de Zuidvietnamese provinciale au toriteiten worden ze vaak midden 4n niemandsland, of zelfs in Viet- ronggebièd geplaatst. Verschillen den van hen zijn vermoord. Ande- Ven zijn gekidnapped. Als ze in middels niet om het leven zijn ge bracht, lijden ze een uitzichtloos pestaan in communistische gevan genkampen. De Amerikaanse hulp aan iuid-Vietnam heet ÜS AID. De a/b Vliegdekschip Wasp Opgewekt en zonder enig teken n vermoeidheid stapten gistermid dag omstreeks vier uur de twee ruimtehelden Stafford en Cernan uit hun cabine die even tevoren onder luid gejuich van de bemanning aan boord van het vliegdekschip Wasp was gehesen. De capsule waarin de astronauten drie dagen lang hebben gezeten landde om drie uur veilig in het westelijke deel van de Atlan tische Oceaan. De precisie waarmee de landing werd uitgevoerd, wordt voor een groot deel toegeschreven aan Stafford, die de manoeuvre uit voerde. Het controlestation op de grond had, evenals bij eerdere gelegenhe den, enige minuten geen contact met de ruimtevaarders toen deze in de dampkring terugkeerden. De cabine daalde echter weldra aan haar ge weldige oranje parachute naar bene den. Kikvorsmannen aan boord van hefschroefvliegtuigen waren spoedig ter plaatse om een opblaasbaar vlot' rond de cabine aan te brengen om deze drijvend te houden. Dit was de eerste maal dat men van het ber-i gingsvaartuig af de cabine in zee zag neer dalen. Honderden bemanningsleden ver drongen zich voor het schouwspel. Het vliegdekschip begaf zich onmiddellijk naar de Gemini die vervolgens aan boord werd gehesen. Eerdere ruimte vaarders gaven er de voorkeur aan per hefschroefvliegtuig naar het ber gingsschip te vliegen. Stafford had te voren meegedeeld, dat hij in de cabine wilde blijven. De mannen dobberden 54 minuten in zee, voordat zij aan boord werden gehaald. Zij wuifden vrolijk naar de bemanning van de Wasp toen zij uit de enge ruimte van hun cabine aan dek stapten. Inspa hij had gedacht. geleerd, aldus Cernan die zich lachend over zijn drie dagen oude baard streek. De twee astronauten liepen energiek naar de ziekenboeg terwijl de scheepska- pel het Anchors aweigh speelde. In de ziekenboeg moeten zij zich laten onder zoeken en relaas doen van hun bevindin gen. Met een en ander zullen dagen ge moeid zijn. Tijdens hun 45 omlopen om de aarde in 72 uur en 21 minuten hebben Stafford en Cernan drie „ontmoetingen" met de op 31 mei gelanceerde doelraket gehad. Doordat het beschermende omhulsel van deze raket niet werd afgestoten kon het vastkoppelen aan de doelraket niet ver richt worden. Ook het experiment met de „vliegende stoel" bleek de krachten van Cernan te boven te gaan. Al met al heeft Cernan zich twee uur en vier minu ten buiten de Gemini in de ruimte bevon den. Nieuwe vluchten Het eerste commentaar Kennedy tot studenten Maar eerst politiek wijzigen elfder ure toch nog een visum voor dat land. Kennedy trok één lijn van de apart heid in Zuid-Afrika naar de discrimi natie in New York. Andere euveieu noemde hij het feit dat in de Peru aanse bergen nog altijd mensen als lijfeigenen behandeld worden, dat in tellectuelen in Rusland gearresteerd worden en er honger heerst in India. Kennedy zei dat alleen bekrompen ttmensen nog vast houden aan het ó'in- Kennedy de Amerikaanse senator, kere en giftige bijgeloof dat de wereld heeft de Zuidafrikaanse studenten eindigt bij de dichtstbijzijnde berg, JOHANNESBURG Robert voorgehouden dat apartheid een kwaad is. Voor de studenten van de Nationale Unie van Zuid afrikaanse studenten zei hij daar mede niets nieuws en de Zuid afrikaanse regering doet alsof hij er niet is, al kreeg hij dan ter de naastgelegen rivier of de grens de stad. Jonge mensen moeten dit bij geloof met wortel en tak uitroeien. Helpen boer uit de Mekong-delta be- reekt met een Amerikaanse US ID functionaris de opbrengst van zijn rijstoogst. )rins sprak met 'McNamara in 5 Washington Washington Prins Bernhard gisteren in Washington een onder- gehad met de Amerikaanse mi- van defensie, McNamara. Hij heeft gesprekken gevoerd met enkele hoog- 'aatste militaire officieren, onder wie n De Cumont, de voorzitter van het prd Atlantische militaire comité in de nanente zitting. De ónderminister buitenlandse zaken. George Ball, de Prins een lunch aan in het State artment. Gisteravond zat de Prins n een diner ten huize van ambassa- :TSS Ltoomproeven t an Frankrijk •ARIJS Het ziet er naar uit dat inkrijk weer nieuwe atoomproeven lt nemen, ditmaal in het zuiden l de grote Oceaan. Luchtvaartmaat- a*ppijen zijn gewaarschuwd dat het N ingang van 30 juni te midder- liit gevaarlijk zal zijn over dat ge- te vliegen. Neurenberg De Westduitse ii- '4le partij heeft het socialistisch Nrbeeld gevolgd en haar voorzitter 1 Erich Mende) herkozen. Hij kreeg e- van de 247 stemmen. Mende wil %r handel met de Oosteuropese lan- L Hij dacht dat het gevaar van «ssie uit het oosten verminderd k| letters staan voor United States Agency for International Develop ment. De voorlopers van deze or ganisatie zijn ook in Europa over bekend. Het Marshall Plan bij voorbeeld, Point Four, ECA, TCA etc., zijn begrippen, die hele gene raties Europeanen nog altijd aanspreken. Sinds de oorlog heb ben de Verenigde Staten in de „Great Society" van wereldvolke ren al meer dan 400 miljard gul den gestoken! Het economische hulpprogram ma voor Zuid-Vietnam is sinds de conferentie van Honoloeloe aan zienlijk opgevoerd. Per jaar gaat het thans om een investering van meer dan 2 miljard gulden. Het grootste projekt is de bui tenlandse betalingsbalans. Deze wordt gezond gehouden door Ame rikaanse dollars. Bijna alles wat Zuid-Vietnam moet importeren en dat is nogal wat, want rijst en rubber zijn zo'n beetje de enige surplusprodukten wordt gefi nancierd. De importeurs storten hun piasters tegen een aantrekke lijke koers in een fonds: de zoge naamde tegenwaarderekening. De miljoenen, die hierdoor in de staats kas vloeien, worden weer voor re- geringsprojekten gebruikt, zoals de fensie-voorzieningen, onderwijs, openbare werken etc. Op het platteland zijn tientallen Amerikaanse experts doende de agrarische produktie op te voeren. En rond de steden worden water- leidingwerken aangelegd en elek triciteitscentrales gebouwd, ter wijl de industrialisatie, die nog in haar kinderschoenen staat, met kracht wordt gestimuleerd. Sinds 1955, toen Washington de eerste leningen verstrekte voor de economische opbouw van Zuid- Vietnam, zijn o.m. de volgende re sultaten bereikt: Het aantal leerlingen van lagere scholen groeide van 330.000 tot 1,2 miljoen. Het aantal middelbare scholie ren nam van 52.000 tot 293.000 toe. Het aantal studenten van tech nische scholen werd van 700 tot 5.000 opgevoerd. Een ander voorbeeld: In de afgelopen vijf jaar wer den er 700 producerende bedrij ven geopend, die aan totaal 90.000 i werk verschaffen. meer van aalmoezen afhankelijk zijn. De ontwikkelingshulp, die de Verenigde Staten aan Zuid-Viet nam verlenen, is tot het jaar 1975 gepland. Over acht, negen jaar als de politieke voorwaarden dan tenminste niet anders zijn gewor den! dient het inkomen per hoofd van de bevolking verdub beld te zijn, terwijl het land on der eigen stoom moet varen. CORRUPTIE Jammer is overigens dat ook in Zuid-Vietnam de corruptie groeit en bloeit. Door schade en schande hebben de Verenigde Staten in middels wel geleerd dat veel van de geboden hulp tussen wal en schip terecht komt. Hoe groot de bedragen zijn, die aan de strijkstok blijven hangen, is niet bekend. Vast staat echter dat ze niet gering zijn. De Amerikanen lopen hier overigens niet mee te koop, gezien de krachtige positie van de belastingbetaler in eigen land. Veel oorlogen dus in een land, dat sinds 1941 bijna niets anders dan oorlog heeft gekend, en dat de militaire operaties meer dan moe is. Duidelijk is dat Washington hoopt dat de enorme bedragen, die in de burgersector van Zuid-Vietnam worden gepompt, hun propagandistische uitwerking niet zullen missen. De grote vraag is echter, of de hulp, op wat langere termijn ge zien, inderdaad effekt zal hebben. Als Zuid-Vietnam zich naar Noord- Vietnam toebuigt van de nieuwe burgerregering, die er nog dit jaar komen moet, zal alles afhangen hebben de Amerika nen, ondanks hun goede bedoelin gen, hun miljarden in een zink- putje gegooid. Landen ten noorden van Zuid-Afri ka moeten geholpen worden in hun strijd tegen de armoede. Zuid-Afrika heeft een taak, want het bezit op het Afrikaanse continent het merendeel van de op de praktijk ingestelde ge leerden en ook het grootste deel van de staalproduktie en die van steenkool en elektrische energie. Maar de andere Afrikaanse landen zullen die hulp niet aanvaarden als de onschendbaarheid van het individu en de mensheid als een gemeenschappe lijkheid niet erkend worden. Communisme In het slot van zijn rede zei de Ame rikaan dat de bestrijding van het com munisme niet kan bestaan in het na- j bootsen van de communistische dicta tuur, maar uit vergroten van de menselijke vrijheid. „Er zijn mensen," aldus Kennedy, „die elke bedreiging van hun voorrech ten brandmerken als communistisch. Maar ik heb op mijn reizen gezien dat hervorming geen communisme bete kent. De loochening van vrijheid van wie of wat ook versterkt echter wel het communism© dat men juist wil bestrijden. Niet iedereen beseft Kennedys' goe de bedoelingen. Toen hij de zaal ver liet wilde hij een neger die daar werk te de hand geven. De man verdweer echter met gezwinde spoed. Later ver klaarde hij aan journalisten: „Ik dacht dat de blanke baas mij wilde slaan. Maanverlsenner seint 867 nieuive beelden KAAP KENNEDY De Amerikaan- se-televisie-ramer» heeft gisteren 867 nieuwe beelden doorgegeven van het maanoppervlak en van de sterren erbo- Terwijl het op een ir.sect gelijkende j toestel de .aatste van zijn in totaal tot dusver 2.920 foto's uitzond, liet men van de aarde af de remraketjes werken, maar ook deze keer was geen spoor van Een ouderloos, ontheemd Vietnamees meisje wordt door sterke Amerikaan- liii'es?o?eiCk!t!kitodfleirM™°t™1 se armen uit een vrachtwagen geholpen ^kunoeil'^^edw^èld Intussen bereidt het Amerikaanse bu reau voor lucht- en ruimtevaart (Nasa) reeds de volgende Geminivluchten voor: De Gemini-10 op 18 juli, de Gemlni-11 in september en de Gemini-12 in november. Hiermee is het Geminl-program afgeslo ten. dat voorafgaat aan de eindfase van het Apollo project, dat men met een landing van een mens op de maan hoopt te bekronen. President Johnson heeft direct na de landing een telefoongesprek gehad van vijf minuten met de astronauten. Hij VLUCHTELINGEN Een van de grootste problemen van het ogenblik is het vluchtelin genvraagstuk. Duizenden, honderd duizenden mensen, die op het door de Vietcong beheerste platte land geen bestaansmogelijkheden meer hebben, zijn naar de stadscentra getrokken en vormen daar een nieuw proletariaat. Sinds midden vorig jaar is hun aantal van 200.000 tot een miljoen gestegen. Dank zij de Ameri kaanse dollars kan er echter vrij veel voor de ontheemden worden gedaan. Een kwart van hen, zo wordt beweerd, zou reeds aan on derdak zijn geholpen. Een achtste zou reeds vast werk hebben gevon den, met andere woorden: niet Hemelrijk zonder heiligen, door Cornelien Beekman. Uitgave A. W. Sijthoff, Leiden. Karin Steinach. nachtclubzangeres. komt conservatief rooms-katholiek milliëu terecht. Zij wordt bewoonster van hel huis „Het Hemelrijk". Maar daar wonen geen heiligen, hoe braaf men ook ter kerke gaat. Het hu welijk strandt. De intriges en con flicten zijn talrijk. Maar Cornelien Beekman, die met dit boek debuteer de. besonrijft deze slechte bewoner; van „Het Hemelrijk" met een bewo genheid zodat ze begrip oproept voor hun daden. Zo verraadt de geplaagde Karin aan de SD, dat haar joodse vriendin in „Het Hemelrijk" is onder gedoken. Een Duitse vriend maakt dit verraad weer ongedaan en wanneer Karin zelf wordt gearresteerd, laat ze tijdens de verhoren niets meer los. De tot het uiterste gemartelde Karin denkt eindelijk: „Ik weet nu dat ze je niets meer kunnen doen. als je da gelooft. Niet omdat je jezelf wilt ver nietigen, Ruth, maar omdat het alle maal al geleden is door de God, die geleden, toen die God stierf aan he. kruis". Karin sterft in een concentra- tiekamp Ruth is gered. Cornelien Beekman schreef haar gewezen Duitse eerste ooek onderhoudend. Soms if BHj dit werk een spannende thriller. Be langrijker nog is, dat ze dwars door de traditionele, gevestigde verhoudin gen heen schrijft en de mens laa' zien, zoals hij is en zoals hij kan worden, wanneer hij buiten zijn ei gen wereldje en zichzelf treedt en zich geeft voor de ander. (245 blz 10,90) bliotheek, Zaltbommel. Dit prachtige boek, dat de geschie denis van een van de belangrijkst* Europese geslachten tot onderwerp heeft, is tot dusver in Nederland het enige werk over de historie der Medi ci, dat zowel biografisch ak kunsthistorisch een schat van gege vens bevat. Het is de korte geschiedenis van het bewind bleef; ongemeen krachtig in zijn opkomst, diep decadent in zijn ondergang. De geschiedenis van deze familie, van arme boeren tot nederig* geldschieters, rijke bankiers en be langrijke Europese vorsten, is als een epos en nauw verweven met de stad Florence uit de tijd der Renaissance De Vlaamse geschiedkundige dr Brasseur-Peeters geeft een bijzonder goed beeld van het wel en wee van het geslacht De Medici, een geslacht, dat een duidelijk stempel op Europa heeft gedrukt. Het boekwerk is zeer vlot geschreven en is mooi uitge voerd. <352 blz. tekst. 40 blz. illustra ties op kunstdruk Prijs: 17.90) Ben jij het, Jim?, door Ottwel. Binns (vrije vertaling door J Schouten). Uitgave J. N. Voorhoeve Den Haag. dien heeft ze haar vroegere vriend Jim. die lid van de Canadese Bereden Politie 's geworden, en haar vader de man om wie haar moeder de bewoon de wereld verliet, gevonden. Een ge makkelijk leesbaar meisjesboek, dat enkele uurtjes van pretentieloze ontspanning brengt. (186 blz. f 650) Ons hart. door Guy de Maupas sant. Uitgave L. J. Veen Amster Deze vdot geschreven roman speelt in Parijs, waar veel mannen en vrou wen van aanzien een minder „mooi" leven leiden dan men zou verwach ten. Het is een thema dat al in talloze andere ooeken aan dt orde is gesteld Toch zag ook De Maupassant ':ans een boeiend verhaal te schrijven dat uiteenlopende facetten van het. wat men wel noemt, werkelijke leven in - - - - ----- ---• Parijs schildert. Dit (pocket) boek zal Canada haar moeder, bekend ^als De overigens ook wel weerstanden oproe- Mens werd, toen, tweeduizend jaar een geslacht, dat enkele eeuwen goede engel van de Eskimo's" gaat zoeken. Natuurlijk vindt ze haar maar voor het zover is. beleeft ze heel wat hachelijke avonturen. Boven- pen vanwege de onaanvaardbare de tails, die de auteur zijn lezers kenne lijk niet wilde onthouden. <291 blz 3,50). Y'erkiezingsuitsltig (2) Hoewel het uiterst moeilijk is reëel commentaar op de verkiezingsuitslag te geven, zou ik toch willen wijzen op enkele punten die m.i. steeds over het hoofd gezien worden en die steeds sterker ten gunste van de Boerenpar tij gaan werken. Daar keent bij. dat blijkens uitlatingen van Koekoek de BP niet opziet tegen teruggang of op heffing. zodra bepaalde maatregelen bezuiniging) verwezenlijkt zijn. Dat is een zeer sterk standpunt en vanuit een gemeente waar men niet op de BP kon stemmen kan dat naar mijn mening vrijelijk gezegd worden. Natuurlijk zijn er weer oneindig veel punten uit de huidige politiek die mensen ertoe gebracht hebben op de BP te stemmen. Men wil bezuini ging. minder bemoeizuchtig optreden, minder directe belastingen, inperking van het aantal ambtenaren, opheffing van de pbo. Daarnaast spelen emotio nele factoren een rol. Als men verte genwoordigers van de BP op allerlei wijzen belachelijk zoekt te maken werkt dat averechts. Als men het Ko ninklijk Huis aanvalt of beledigt, pro vo's ernstig neemt en de tv misbruikt door eenzijdig links gerichte figuren te laten aanvallen, bespotten en ver dacht maken van alles wat behou dend, vaderlandslievend, godsdienstig, trouw, eerlijk en fatsoenlijk is, dan vraagt men in de PvdA en de KVP om nog meer doffe dreunen, zoals dat heet. Alphen a.d. Rijn W. Boshuis Verkiezingsuitslag (3) Het zal toch niemand meer verba zen waarom de twee grote rege ringspartijen weer flinke verhezen le den en dat in zo korte tijd tussen twee verkiezingen. Wel zal het ieder weldenkend mens verbazen dat beide partijen niet de moed hebben kunnen opbrengen te erkennen dat ze verlo ren door eigen falen! Juist door dat laatste laten deze partijen zich als klein kennen, Ze moeten dankbaar zijn dat niet meer kiezers naar BP. PSP en Provo'j zijn gegaan. Of de leden van deze partijen allemaal kwe zels zouden zijn... KVP en PvdA beschouwen het als een grap dat de Provo's een zetel behaalden in de hoofdstad! Als deze partijen hun hou ding niet veranderen kunnen ze de komende Kamerverkiezingen met het grootst denkbare wantrouwen tege moet zien. Den Haag 3. A. Bakker

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5