HOFNAR Nieuwe geruchten schaden vertrouwde namen Vele ondernemers kennen eigen kostprijs niet De REM-affaire en Teixeira de Mattos Teixeira zou effecten hebben herbeleend Pensioen bleef lang uit Bestedingsbeperking nu dringend noodzakelijk Fusie op komst tussen werkgeversverbonden alles kan met CEtalallOM Provo-kandidate en verslaggever vrij NIEUWE LEIDSE COURANT II VRIJDAG 3 JUNI 1966 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Woensdagmiddag circuleren nieuwe ge ruchten in Amsterdam. Een enkele makelaar loopt vermoeid rond. „Je weet met dit soort affaires nooit waaraan je toe hent, zegt hij. Zó is je naam naar de knoppen, zonder dat je er iets aan kan doen. Het is zo. De affaire-Teixeira heeft tot beschuldigende geruch ten geleid. Het zijn twee grootheden in het Nederlandse Be drijfsleven, die die geruchten treffen: de Unilever en scheeps bouwer Cor Verolme. De Unilever omdat zij door het opvragen van haar deposito de zaak aan het rollen zou hebben gebracht. Geen kunst", zegt de man in de straat, „die jongens kijken achter de schermen. Ze zitten overal tussen en lopen zo geen risico. Ze zorgen wel, dat hun eigen geld veilig is als de moei lijkheden losbranden". Een onredelijk standpunt, dat psy chologisch wel te verklaren is. Unile ver is echter een zaak. Wanneer de directie zelfs de directie van een dergelijk concern als de Unilever weet of over aanwijzingen beschikt, dat een concurrent in moeilijkheden zit en wanneer zij bovendien de we tenschap heeft, dat die moeilijkhe den niet door het bedrijf zelf, maar door de financier van het bedrijf moeten worden opgevangen, is het begrijpelijk, dat het haar plicht is te zorgen, dat het bedrijf, waarover zij het beheer voor derden (de aandeel houders) voert, niet wordt geschaad. Het opvragen van het déposito door de Unilever is zo deelde men ons van de zijde van het bedrijf mee is een normale zaak geweest. Het ging hier om een termijn-deposito, waarvan de vervaldatum was aan gebroken en Unilever verklaarde zelfs, dat er geen speciale aanwij zingen over de wankele positie van concurrent Eurofrost bij het op vragen een rol (kunnen) hebben gespeeld. Bovendien kon Unilever de andere crediteuren van Teixeira niet waarschuwen. Dat zou tot ket tingreacties hebben geleid, die de chaos en de schade alleen maar groter zouden hebben gemaakt. Opereren op de geldmarkt is nu eenmaal voor een belangrijk deel opereren achter de schermen. Dat eisen de concern-belangen. Verolme De tweede bechuldigde scheepsbouwer Verolme. „Hij moet hebben geweten," zegt alweer de man in de straat, „dat het niet goed zat bij Teixeira." „Daarom werd de V.A.T. niet geliquideerd, maar omgezet in een beleggingsmaatschappij. Het geld om de aandeelhouders terug te beta len, was er eenvoudig niet. Bovendien mag wel eens wordes nagegaan, of de heren Verolme, Fehmers en Heerema Demonstratie van 400 bouwvakkers in Amsterdam AMSTERDAM Naar schatting 400 ongeorganiseerden Amsterdamse bouwvakkers, hebben gisteren voor het hoofdkantoor der Stichting sociaal fonds bouwnijverheid in de Joden- breeetraat geprotesteerd tegen een af trek van twee procent van het totaal bedrag der ingeleverde vakantiebon nen. De meeste der bouwvakkers gingen op straat zitten. De politie leidde het verkeer om. In een onderhoud met de directie werd van die zijde toegezegd dat men de bezwaren van de bouwvak kers aan het bestuur zou overbrengen alsmede hun verzoek om een onder houd op dinsdag a.s. Nadat één der leden van het actiecomité de verzamel de bouwvakkers over het onderhoud had ingelicht en de daarin gedane toe zegging de bouwvakkers uiteen. De de monstratie heeft van ongeveer vier uur tot kwart voor vijf geduurd. Tocli jaar salaris Duitse omroepster verliest proces om ontslag Britse oplichters voor Amsterdamse balie AMSTERDAM Tegen de Britten Derek S. en John J. heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank donderdag resp. twaalf en tien maanden gevangenisstraf geëist wegens oplichting met gestolen reischeques. De heren had den hun trucjes al eerder uitgehaald in Antwerpen. Brussel en Rotterdam. In Amsterdam waren ze tegen de lamp gelo pen. Derek. S. een verzekeringsexpert, liet zich in hotelregisters inschrijven als Da vid F. Bradstock. onder welke valse naam hij ook de cheques tekende. John J. die voor elke geslaagde wisseltruc een pond kreeg, loopt in een proeftijd. Als hij in Engeland terugkeert, zit er dus nog wat voor hem in het vat. (Van o 6 radio- en tv-redactie) STUTTGART Helaas. Dagniar Berg- meister, hij de Zuldduit«e omroep ontsla gen omdat zij met haar 36 jaren „te oud" was geworden om op het scherm te verschijnen en haar werkgevers voor het gerecht sleepte, heeft dit proces verloren. Dagmar voerde „discriminatie" aan, maar de omroep sprak van recht tot „normaal wisselen van omroepsters bij de televisie" en kreeg daarin gelijk. Het Arbeidsgerecht vond toch wel re den. de omroep op de vingers te tikken: men had het ontslag te onverhoeds gege ven zonder een behoorlijke opzegtermijn in acht te nemen. De rechtbank was van mening dat die termijn een jaar behoort te zijn en wees Dagmar dus een jaar vol salaris toe. De omroep zal dit moeten betalen. Dat was alles, wat Dagmar's advocaat voor haar kon bereiken: zijn optimisme verging in rook. Over het feit dat de omroep haar ter compensatie een min- der-betaalde functie had aangeboden, werden weinig woorden vuil gemaakt: Dagmar had ook hierin discriminatie ge zien en er feestelijk voor bedankt. Daar om speelde die aanbieding nu geen rol meer. Ook het beroep dat de omroep-ad- vocaat hierop deed, kwam niet in discus hun aandelensom 5 miljoen) wel hebben gestort en waarom het geld bij Teixeira in déposito moest blijven. De aandeelhouders zijn daarover niet in gelicht." Het zijn nog maar verdachtmakin gen, die alleen op geruchten steunen. Maar die geruchten doen zo veel scha de en brengen bovendien ook veel persoonlijk leed. Men mag gerust aannemen, dat de bewindvoerders in opdracht van de rechtbank de V.A.T.-zaak heus wel zul len onderzoeken. Objectief, zoals dat ook het geval was bij de geruchtma kende ARCH-affaire verleden jaar, toen van alle zijden verdachtmakingen aan het adres van de geldschieter wer den geplaatst, verdachtmakingen, die later moesten worden ingetrokken. De curator heeft toen objectief de zaak beoordeeld, de bank wel enige verwij ten gemaakt, maar geen aanleiding ge vonden tot het doen van gerechtelijke stappen. Zijn er in de V.A.T.-affaire onregelmatigheden geweest, dan wordt dat uitgezocht. Zo lang de be windvoerders niet beschuldigen, dient men zich van een oordeel te onthou den. Het Bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel heeft voorlo pig de notering van de V.A.T.-aande- len opgeschort. Een in deze situatie verstandig besluit. Er zijn nog andere geruchten. Dit b.v. de grote Nederlandse Banken zou den Teixeira niet willen helpen, om dat de Belgische vennootschap, die als stille vennoot mede het kapitaal heeft verstrekt, er ook niets voor voelde. Weer zo'n gerucht, dat op niets steunt. Natuurlijk had de Belgische financier van de heer Fehmers moeten helpen als dat nog gekund had, maar de be langen, die de Nederlandse bankwe reld bij het zuiverhouden van haar naam heeft, zijn wel zo groot, dat men graag had willen financieren als daar mede het bedrijf gered had kunnen worden. Nu dat niet mogelijk was, is het begrijpelijk, dat men geen miljoe nen voteerde om Teixeira de helpende hand te bieden. Men weet in de bank wereld heus wel, wat kan en niet kan. De bewindvoerders hebben nu een soort afkoelingsperiode ingesteld. De verificatievergadering, waarop de cre diteuren hun vorderingen moeten aan tonen is eerst op 14 oktober. Een tijd van vierenhalve maand is rijkelijk lang om de zaken te bekijken. Kenne lijk zat het bankiershuis zo ingewik keld in elkaar, dat het verkrijgen van een behoorlijk overzicht van bezittin gen en schulden uiterst moeilijk is. Maar het gevaar is groot, dat door het uitblijven van positieve berichten nieu we geruchten anderen zullen treffen. Bovendien zal het personeel van de dochterondernemingen toch ook wel willen weten, waar het aan toe is. De bewindvoerders spreken daarover nog niet. Men wil voor het hoofdkantoor een geleidelijke afvloeiing van het personeel mogelijk naar andere hoofdstedelijke banken, maar geldt dat ook voor sommige dochteronderne mingen van Teixeira, waarvan het personeel niet eens weet. dat het be drijf, waar het werkt, bij de onder- Interpellatie? Neen, het zit niemand .lekker," de ze bank-affaire. Herinneringen aan de crisisjaren spelen door de hoofden van oudere effectenhandelaars. Men denkt aan Kerckhoven en Co, soortgelijk bedrijf, dat in de dertiger jaren plotseling in grote moeilijkhe den kwam. Er kwam een run op de banken van grote en kleine deposi to-houders. Er ontstond paniek. Zo erg is het thans niet. Het publiek heeft vrij rustig gereageerd. Maar nieuwe geruchten kunnen veel kwaad doen. Een bankiershuis ging onder. Een bankier zag zijn carière beëin digd. Publiciteit, die werkt als een boemerang. Amsterdam, ons finan ciële centrum, is niet gerust. De Nederlandse Bank heeft de moei lijkheden kennelijk zien aanko men doch geen maatregelen geno men. Daarover zijn vragen gesteld door het CH-Kamerlid mr. Schol ten. Minister Vondeling zal over tuigend moeten aantonen dat de Bank haar plicht niet heeft ver waarloosd. Een moeilijk karwei tje, dat weieens kon uitlopen op een interpellatie, waarbij dan te vens de gang van zaken met de V.A.T.-aandelen uit de doeken kan worden gedaan. Niemand spreekt nog van gerechtelijke stap pen. De geruchten zijn echter ge vaarlijk en daarom is een duide- minister die uitspraak maar doen. lijke uitspraak gewenst. Laat de Volgens Amsterdamse accountant Brief naar de officier AMSTERDAM De Amsterdamse accountant en belastingconsulent A. Vos heeft gisteren een brief gericht aan de officier van justitie, hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker. In deze brief spreekt de heer Vos het ernstige vermoeden uit dat een aan tal bij het commissionairshuis Dunlop en Co in bewaring gegeven effecten zijn afgegeven aan de moedermaat schappij van Dunlop, de bankiersfir ma Teixeira de Mattos, die zoals be kend surseance van betaling heeft gekregen. Deze effecten zouden door Teixeira zijn gebruikt als onderpand voor genomen kredieten. De heer Vos zegt te vertrouwen dat de zaak eventuele verduistering" de volle aandacht van de officier zal hebben. De vermoedens van de heer Vos zijn gerezen bij navraag naar de in open be waargeving gedeponeerde effecten bij Dunlop en Co., bij de beherend vennoot i Teixeira, drs. J. M. Fehmers en bij der bewindvoerders in de sursean- Teixeira, mr. R. Korthals Altes. De heer Vos zegt over aanwijzingen te be schikken dat vrije stukken van cliënten van Dunlop via Teixeira aan geldgevers in onderpand zijn gegeven. De inmiddels door bewindvoerders benoemde accoun- Ir. J. Bosnia over loonpolitiek: van de hand. Het College van Rijksbe middelaars is deskundig genoeg om dit te kunnen beoordelen, zo zei hij. Het bestuurslid ir. K. v. d. Pols pleitte voor een streven om in de toekomst een deel van de ruimte voor loonsver hogingen te besteden aan verbetering van de pensioenaanspraken der werk nemers. In dezelfde persconferentie, die het CSWV en het VNW samen hadden be legd, uitte de voorzitter van het VNW, de heer H. J. de Koster, kritiek op het feit dat de jongste prijsmaatregelen van de regering zonder reëel overleg met het bedrijfsleven tot stand zijn gekomen. „Redelijk overleg schijnt niet meer mogelijk te zijn", aldus de heer De Koster, die zich voorts af vroeg of de genomen maatregelen ju ridisch wel uitvoerbaar zijn. (Van onze sociaal-economische redac tie) ROTTERDAM „Het is wel een zeer moeilijk te verteren zaak, dat tal rijke ondernemers nu al bijna een half jaar hun eigen kostprijs niet kennen, omdat zij niet weten waar ze met hun nieuwe cao voor de werknemers aan toe zijn." Deze verzuchting slaakte de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, ir. J. Bosma, op een persconferentie in ,.De Doelen" na afloop van de besloten ledenvergader ingen. die het CSWV en het Verbond van Nederlandse Werkgevers gister middag hebben gehouden. Naar de mening van de heer Bosma mag een zo langdurige procedure voor de beoordeling van cao's als waarmee nu gewerkt moet worden het volgend jaar niet weer een kans krijgen. Hij zei de overtuiging te hebben dat er, wat de toetsingsprocedure betreft, niet zoveel moeilijkheden zouden zijn ge weest indien minister Veldkamp eind vorig jaar het advies van de werkge versorganisaties had gevolgd inplaats van dat der vakbeweging. De werkgevers hebben ook gelijk gekregen in hun standpunt, dat de uit kering-ineens van 2 procent (vorig jaar op verlangen van de vakbewe ging door de regering toegestaan) niet verantwoord was, aldus ir. Bosma. „Velen hebben verwonderd en ongelo vig gekeken toen wij aanvoerden dat de situatie in verschillende bedrijfstak ken en ondernemingen een algemene uitkering van 2 procent niet toeliet, maar de feiten van nu bevestigen, dat wij toen goed bobben gezien dat niet verder kon woeden gegaan dan 1 procent." Pensioenen De suggestie van minister Veldkamp j avond mevrouw Irene Donner-van de in de Tweede Kamer, om de noodzaak j Weetering, die als tweede op de kandi van inhaling van loonachterstanden te datenlijst der provo's stond, en de laten beoordelen door een nieuw te NTS redacteur-verslaggever Wibo van creëren instantie wees de heer Bosma der Linde, die in de nacht van donder- tants zouden dit op het ogenblik onder zoeken, aldus de heer Vos. M. Korthals Altes wilde zidh op dit moment helemaal nog niet over deze zaak uitlaten. Wel verklaarde hij dat geen speciale accountants zijn benoemd en dat de huidige externe accountant van Teixeira al enige tijd doende is met zijn onderzoek, dat eefhter het gehele be drijf omvat. Overigens noemde hij de herbelening van effecten juridisch een zeldzaam moeilijk vraagstuk. Zoals bekend hebben o.m. de Kas-as- sociatie en de Nederlandse Credietbank vorderingen op Teixeira (resp. elf en drie miljoen gulden). Beide instellingen hebben verklaard dat deze vorderingen ruimschoots door effectendepots zijn ge dekt. NS wil tunnel inschuiven UTRECHT Waarschijnlijk in i._ gustus zal een begin worden gemaakt met de bouw van de tweede Leidseveer- tunnel onder het Centraal Station. Bij de Nederlandse Spoorwegen wordt gedacht aan een spectaculaire bouwwij ze: het inschuiven van naast de baan voorgebouwde tunnelsegmenten. Deze methode verkort zowel de bouwtijd als de duur van de snelheidsbeperkingen voor het treinverkeer. Het systeem werd al toegepast bij de onderdoorgang in de Abraham van Stolkweg te Rotter dam. Omverp-wet verlaging vrijgezellenbelasting september in Kamer DEN HAAG De indiening van een ontwerp van wet tot verlaging van de inkomsten- en loonbelasting voor ongehuwden kan in september van dit jaar worden verwacht. Aldus heeft de minister van financiën de heer Vondeling verklaard in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Lucas en Nootenboom beiden KVP. Cals ontving provo UTRECHT De centrale raad van beroep heeft beslist dat de gewezen dienstplichtig soldaat Van de V. uit Ro den alsnog een militair pensioen het leven behoort te krijgen, pensioen zal moeten ingaan met terug werkende kracht tot 5 februari 1960. Hoewel ongeschikt voor dienst in de tropen, werd Van de V. in 1946 naar Indonesië gezonden. Toen hij in de oude jaarsnacht op wacht stond, en onraad vermoedde, schoot hij. Een kameraad bleek te zijn getroffen. Ondanks het feit dat hij psychisch ernstig gestoord was, moest hij dienst blijyen doen. Eerst in 1949 werd hij gerepatriëerd, maar het duurde nog tot 1951 vooraleer hij wegens gebreken uit de militaire dienst werd ontslagen. Direct na het ontslag werd hij een psychiatrische inrichting opgeno- Een jaar later vroeg de stichting „De Tederlandse soldaat" een militair rensioen voor Van de V. aan. Het ver zoek werd tweemaal geweigerd. Een op verzoek van de centrale raad voor be roep door een deskundige ingesteld on derzoek wees uit, dat er een duidelijke relatie bestond tussen de ziekte van de ex-soldaat en de militaire dienst die hij te verrichten kreeg. Dit was voor de minister van defensie aanleiding, nog voor de raad uitspraak had kunnen doen, een militair pensioen toe te kennen naar een invaliditeitsper- centage van honderd procent en wel met ingang van begin 1960. VNW onderscheidt ir. A. J. Engel ROTTERDAM Het Verbond van Nederlandse Werkgevers heeft in zijn besloten ledenvergadering tot lid van verdienste van het verbond benoemd ir. A J. Engel, plaatsvervangend voor zitter van de raad van commissarissen van de Algemene Kunstzijde Unie. Deze onderscheiding (de enige, die het VNW kent) werd de heer Engel verleend bij zijn aftreden als lid van het algemeen bestuur van het ver bond, een functie, die hij twaalf jaar heeft vervuld, waarvan tien jaar als lid van het dagelijks bestuur en negen jaar (tevens) als lid van het presi dium. Bovendien heeft ir. Engel enige tijd het voorzitterschap van het ver bond bekleed en wel na het plotseling overlijden van de heer T. J. Twijnstra in 1959. De onderscheiding is drie maal eerder verleend, t.w. aan de he ren H. P. Gelderman, ir. W. H. van Leeuwen en ir. M. H. Dam me. Van hen is alleen de eerste nog in leven. Sigaret in riet, boerderij in as BERGUM - Een felle brand, ont staan door een weggeworpen sigaret, dat in het riet terecht kwam waarmee een bijschuur werd gedekt, heeft gis teren in Tietjerk (by Leeuwarden) de boerderij met bijschuur van de heer J. Groothof in nog geen uur tijds volledig in de as gelegd. Hoewel ook het woongedeelte door het vuur werd verwoest kon een deel van de in boedel in veiligheid worden gebracht. In de schuren verbrandden meer dan vijftig voer hooi, een elevator, een melkmachine en een paar electro- motoren. De heer Groothof had de boerderij van het kop-, hals- en romp type, pas vorige week dinsdag gekocht. De eigenaar was verzekerd. De schade bedraagt naar schatting i 175.000. Magister Stokman commandeur O.-N. DEN HAAG Aan pater magister dr. J. G. Stokman heeft minister Veldkamp donderdag in Genève het Comman deurskruis in de Orde van Oranje-Nas- sau uitgereikt. Pater Stokman vervult reeds jaren de functie van de rege- DEN HAAG Premier Cals heeft gistermiddag de 24-jarige Amsterdamse student in de letteren B. V. de Vries ontvangen die woensdag als lijstrekker van de Provo-lijst, tot lid van de Amster damse gemeenteraad werd gekozen. Het onderhoud, waarover geen bijzonderhe den zijn meegedeeld, begon om twaalf uur en duurde ongeveer een uur. PICK-UP llÓCT. alle Hofnar produkten, uitsluitend tabak! Dr. De Lange en prof. Witteveen: Inflatie leidt tot kritieke situatie ROTTERDAM Een bestedingsbeper king is nu dringend noodzakelijk ter af wending van de gevaarlijke situatie, waarin wij door de voortgaande inflatie dreigen te geraken. Tot deze conclusie kwamen dr. H. M. de Lange, directielid van het Universitair Instituut V mlngswerk Bedrijfsleven te Utrecht prof. dr. H. J. Witteveen, buitengewoon hoogleraar in de staathuishoudkunde, lid van de Tweede Kamer en oud-minister van financiën op de door de Vereniging van Afgestudeerden der Nederlandschc Economische Iloogeschool belegde econo mistendag, die woensdag in de ho geschool te Rotterdam werd gehouden. Economen moeten op grotere schaal deelnemen aan de politieke discussie in ons land, zó meende dr. De Lange. Daar bij moeten zij de economische processen zo helder mogelijk belichten, duidelijk maken waar de keuzeproblemen liggen de gevolgen van een keuze aangeven. Prof. Witteveen kwam tot de stelling dat wij een meer structurele anti-inflatie- politiek moeten ontwikkelen. Een aantal lijnen zal hetzij in de uitgavenpolitiek van de overheid, hetzij in de belastingpo- litiek, zodanig moeten worden omgebo gen dat de oorzaken van de inflatie ver dwijnen. Hoewel geen van beide erg aan trekkelijk is, zal er een duidelijke keuze moeten worden gedaan, meende prof. Witteveen. Dr. De Lange besprak de nationale aspecten van het inflatieverschijnsel, prof. Witteveen nam de internationale aspecten voor zijn rekening. Dr. De Lange stelde dat de stijging der overheidsuitgaven voor een belangrijk deel voortvloeit uit door particulieren reeds eerder genomen beslissingen. aanschaffing van auto's kan de overheid van te voren zien aankomen. De stijging der particuliere bestedingen moet daar om, aldus dr. De Lange, aan banden wor den gelegd. Dr. De Lange achtte een centraal geleide loonpolitiek weer ge- CSWV en VNW bespraken samengaan Beslissing valt in december (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM Het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond en het Verbond van Nederlandse Bij huis van bewaring gepakt vraag bandleiding in de winkel dam waren gearresteerd in vrijheid steld. Mevrouw Donner, echtgenote van schaakmeester Jan Hein Donner, werd vrijgelaten onder voorwaarde dat zij zich niet schuldig zou maken aan straf bare feiten of deelneming aan orde verstoring. Wibo van der Linde, die beroepshalve ter plaatse was, is zon der meer vrijgelaten. Hij hield een lamp omhoog waarmee hij mevrouw Donner belichtte, die al gearresteerd was en in de overvalwagen zat, ten einde zijn cameraman gelegenheid te geven een close-up van haar te ma ken. Mevrouw Donner zal mogelijk te zij ner tijd ter zake van het niet voldoen van een drie maal gegeven bevel, op grond van het bekende artikel 186 wet boek van strafrecht, voor de politie rechter terecht moeten staan. Ten aan zien van de NTS-verslaggever bestaat er nog kans dat hij voor de kanton rechter zal moeten terecht staan ter zake van overtreding van een artikel der Algemene Politie Verordening. Werkgevers hebben gisteren in be sloten ledenvergaderingen, eerst gezamenlijk en daarna van beide organisaties afzonderlijk, de mo gelijkheden van een fusie bespro ken. Dit heeft de heer H. J. Kos ter, voorzitter van het VNW, na afloop van deze vergaderingen ir De Doelen" tijdens een perscon- >rentie meegedeeld. Hij zei te verwachten dat het meren deel van de leden van beide verbonden van de wenselijkheid en het nut van eer fusie overtuigd is. De naar voren ge brachte standpunten en voorstellen zul len nu nader worden onderzocht, uitge werkt en besproken met alle betrokke- Verwacht wordt, dat de uiteinde lijke resultaten hiervan omstreeks de jaarwisseling 1966—1967 bekend kunnen worden gemaakt. De dagelijkse besturen van het CSWV n het VNW hebben in april van vorig jaar een kleine commissie opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van een fusie van de beide verbonden. Deze commissie bestond uit de heren W. Bruynzeel (VNW), mr. P. Plantenga (CSWV), mr. G. C. van Dijk (CSWV) en mr. C. H. A van Vulpen (VNW). De commissie heeft haar bevindingen in een rapport neerge legd, dat gisteren leidraad was bij de discussie. Het CSWV en het VNW, waarvan het eerste zich met name bezig houdt met de sociale problemen in het bedrijfsleven (lonen, sociale voorzieningen e.d), ter wijl het VNW zich in hoofdzaak beperkt tot de economische vraagstukken, wer ken reeds lange tijd zeer nauw samen. De kantoren der organisaties zijn bijv. wenst, waarbij de rol van de overheid vrij moet zijn. Prof. Witteveen bepleitt: een doelma tige anti-inflatiepolitiek voor de Euro pese gemeenschap. Zou het inflatiepro ces niet tijdig tot stilstand komen, dan dreigt een omkering der positie van de betalingsbalans. Daarbij zou de EEG ten opzichte van de Ver. Staten in een zeer kwetsbare situatie kunnen gera ken. Prof. Witteveen stelde, dat dit In het bijzonder voor ons land geldt, waar de bestedingsinflatie en looninflatie in de tegenwoordige kritieke fase juist een versnelling vertonen. Het keerpunt zal nu wellicht worden afgedwongen omdat de Nederlandse economie stuit tegen de muur van acute kapitaalschaarste. Een monetaire speelruimte tussen die muur en onze economie is er, zo meende prof. Witteven, nagenoeg niet meer. Daardoor zullen in de eerste plaats de plaatselij ka investeringen en de bouw in de verdruk king komen en ook kunnen zich verschijnselen voordoen van een llquidi- teitscrisis. Prof. Witteveen hoopt dat de- ze ruwe rem nog tijdig genoeg zal wei* ken om een blijvender aantasting van onze concurrentiepositie te voorkomen, Auto s taboe op strand (buiten GS om) OOSTVOORNE Aangezien Gede puteerde Staten van Zuid-Holland tot op heden goedkeuring onthielden aan het door de gemeenteraad van Rockan- je op 16 maart genomen besluit, het strand voor auto's af te sluiten, heeft het gemeentebestuur van Rockanje dit besluit gisteravond spoedeisend ver klaard. Dit houdt in, dat de goedkeu ring van GS niet meer nodig is en dat de gewijzigde politieverordening drie dagen na afkondiging in werking kan treden. Voor Oostvoorne betekent dit een ramp. Het betreffende strandgedeelte is vrijwel het enige strand waarover Oostvoorne nog kan beschikken. Het overige strand is vrijwel geheel in beslag genomen door uitbreiding van de werken voor de Europoort op de Maasvlakte. Moeder verliest kort geding Canada wonende moeder van vier kinderen, t A. S. B.-L., had aangespannen tegen haar in Amsterdam wonende echtgenoot om haar de verblijfplaats van hun twee oud ste kinderen (zes en acht jaar) bekend to maken, heeft zij verloren. In oktober 1965 haalde de vader deze twee kinderen in Canada van school en bracht ze naar Amsterdam. De president van de Amster damse rechtbank, mr. U W. H. Sthee- man, wees gisteren de vordering van de moeder af. In zijn vonnis overwoog hij. dat de vader had bevestigd dat de twee kinderen zich bij een familie in Amster dam bevinden en hij niet van zins is ze opnieuw te verplaatsen. Uit bocht gevlocgen HENSBROEK Waarschijnlijk door dat hij met te hoge snelheid reed, vloog de negentienjarige J. B Braas uit Ob- dam gistermiddag op de Mensonidesweg met zijn auto uit de bocht. Hij werd uit de wagen geslingerd en raakte daaronder bekneld. Hij overleed ter plaatse. Drie fietsers naast elkaar: kind gedood KOLLUMERLAND Van drie naast elkaar fietsende tongetjes is gistermid dag de tienjarige E. v d. Kooi gedood, toen hy, om een tegemoetkomende vrachtauto te ontwijken, naar rechts zwenkte, tegen zijn vriendje botste en weer op de .inker weghelft terechtkwam. De vrachtwagenbestuurder kon de jon gen niet meer ontwijken. Auto tegen trein VOLKEL Op een niet-beveiligde overweg in de gemeente Zeeland is don derdagavond een personenauto tegen een goederentrein gebokst. De enige inzit tende van de auto, de heer G. F. Lau- wers uit Uden. werd zwaar gewond i een ziekenhuis In Veghel gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11