HOOFDSCHOTEL? VLEES! Neerstorten Mystères in Spanje kwaadwilligheid mooier Passagiers tevreden over de autobus Kleurenfoto's nu dan ooit Geen grootscheepse troepenvermindering in West-Europa Staat voor miljoenen guldens opgelicht Waarom niet eerder benzine goedkoper Kandidate voor gemeenteraad moet de cel in LOONCRISIS (NOG) NIET OPGELOST Spasski gaf 20ste partij op De chauffeur staat er goed op ia:Tw Trr "Sp «ITO NIEUWE LEIDSE COURANT 7 WOENSDAG 1 JUNI 1966 Wildste geruchten rond ongeluk Franse jagers (Van een correspondent) MADRID In Spanje circuleren de wildste geruchten over het neerstorten van de zes Franse My stère-toestéllen. De Fransen zou den er de voorkeur aan hebben gegeven hun toestellen te laten neerstorten boven het uitvoeren van een landing op een Ameri kaanse basis. De Amerikanen zouden opzettelijk de radar installatie van de Franse toestellen gestoord hebben. De toestellen zouden met „een speciale opdracht" zijn opgestegen. Zelfs wordt beweerd, dat de Franse toestellen atoombommen met zich meevoeren. De Franse commissie van onderzoek die geleid wordt door de Franse lucht macht-attaché in Madrid en kolonel Fleurot van de basis te Mont de Marsan, speurt nu naarstig naar de achtergronden van het ongeluk. Deze gebeurtenis schreeuwt om een verklaring. Eén of hoogstens twee pilo ten zouden door een menselijke nala tigheid onnodig in paniek geraakt kun nen zijn, maar zes piloten tegelijker tijd is toch wel zeer onwaarschijnlijk. Hoe het zij, het gerucht als zouden er atoombommen aan boord van de ver ongelukte toestellen zijn geweest, is door de piloten tegengesproken. De toestellen oefenden weliswaar voor de Force de frappe, maar zij waren tien jaar oud en maakten van deze strijd macht geen deel uit. FEITEN Dit zijn de feiten: vrijdagmiddag kort voor tweeën stegen er zes eenmans toestellen van het type Mystère, be horende tot het achtste squadron van de basis Caceaux nabij Bor deaux op voor een routinevlucht naar Sevilla. Een ondersteunings vliegtuig, voorzien van voorraden, was de toestellen vooruitgevlogen. Het landde even na twee uur veilig op de luchtmachtbasis in Sevilla. Alles verliep volgens plan tot kwart AGFACOLOR SPECIAL Kleuter valt van balkon UTRECHT Gisteravond omstreeks zes uur is de vijfjarige Aleida Brouwe1- van het negen meter hoge balkon van de ouderlijke woning gevallen. Het meisje is aan ae verwondingen overleden. voor drie, toen volgens een ver klaring van het Spaanse ministerie van luchtmacht commandant van het Franse squadron, kapitein Guers van de controletoren in Sevilla toestemming vroeg en kreeg om een landing te maken met behulp van radar. Daarna slaagde het Franse squadron „door nog niet opgehelderde oor zaak" er niet in radarcontact met de luchthaven tot stand te brengen, zo dat de toesteUen niet konden landen. In de Spaanse verklaring werd ver meld, dat de apparatuur op de lucht haven perfect functioneerde, zoals uit de andere landingen en opstijgin gen wel gebleken was. ONVERKLAARBAAR Op dit punt worden de feiten min der helder: in een verklaring, die uit Parijs afkomstig is, wordt ge meld, dat de Mystères met UHF en VHF-radiogysroscopen waren uitge rust, evenals met een door een com puter geregelde radarinstallatie. De toestellen zouden contact hebben kunnen opnemen met de bases in Rota en Moron, dicht in de omtrek. Dit deel van Spanje is inderdaad bezaaid met luchthavens (niet al leen Amerikaanse) en het lijkt onge loofwaardig, dat zes piloten, van wie er vier ervaren waren, niet elders zouden hebben gepoogd te landen alvorens de moed op te geven. VOORRAAD GENOEG Verder blijkt uit de Franse officiële verklaring, dat de toestellen over ben- zine-voorraden beschikten, die groot genoeg waren om terug te vliegen naar Biarritz, indien dit nodig was ge weest. En het lijkt inderdaad met het gezonde verstand in strijd te veron derstellen, dat de voorraden zo be perkt waren, dat de brandstof al op nog geen 80 km van Sevilla op was. Navo-Frankrijk verdelen over Benelux? BRUSSEL De ministers van buiten iandse zaken van de Benelux. Pierre Harmei van België, Pierre Werner van Luxemburg en mr. J. M. A. H. Luns van Nederland, hebben gisteren besloten, Na- vo-secretaris-generaal Manlio Brosio te vragen, een duidelijk beeld te geven van de gevolgen die de verplaatsing van de Navo-hoofdkwartieren uit Frankrijk hun landen zal hebben. Van welingelichte zijde wordt verno men, dat de Beneluxministers de lasten van de Navo-instellingen zouden willen delen. Het grootste deel. met name Shape, zou dan naar België gaan, dat hiervoor meer basisfaciliteiten beschikbaar heeft dan Nederland. De eenheden van de Ame rikaanse luchtmacht zouden naar Enge land kunnen. De Navo-verdedigingsraad schijnt Nederland tot bestemming te krij gen. Rusk spreekt bericht tegen LONDEN Volgens een corres pondent in Washington van de Lon- dense Times zouden de Verenigde Staten plannen overwegen om de Amerikaanse strijdkrachten in Europa tegen het begin van de jaren zeventig tot nog slechts één divisie te beperken. Dit zou de grote reor ganisatie voltooien waaraan minis ter Macnamara begonnen is. Er zou dan een in de Ver. Staten ge baseerde en met grotere mogelijk heden voor luchttransport toege ruste strategische reserve zijn. Ge hele divisies zouden naar elke plaats ter wereld kunnen worden gebracht. Het thans in Duitsland aanwezige zevende Amerikaanse leger bestaat uit vijf divisies en drie gepantserde verkenningsregimenten ter sterkte van nog een divisie. Volgens het bericht uit Washing ton wil men ook de Amerikaanse garnizoenen in Zuid-Korea en Pa nama verkleinen. Daarentegen wor den de troepen in Vietnam, thans 275.000 man sterk, tegen het einde van dit jaar opgevoerd tot 400.000 Uit Washington wordt gemeld dat minister Dean Rusk, dinsdag bij zijn vertrek naar Europa heeft ver klaard dat de V.S. geen grootscheep se terugtrekking van de troepen uit West-Europa overwegen. Rusk zal Finland en Noorwegen bezoeken alvorens naar Brussel te gaan voor de bijeenkomst van de NAVO-ministerraad, die daar 7 juni begint Koppelbazen voor rechtbank DEN HAAG Drie koppelbazen die de staat cn bet sociaal fonds voor de bouwnijverheid voor miljoenen guldens zouden beoben opgelicht moesten zich gisteren voor de Haagse rechtbank antwoorden voor hun vergrijpen. zijn G. S. (49) uit Den Haag. P. A. K. (53) uit Leiden en W. J. van de W. (51) eveneens uit Leiden. Het gaat om het afschuiven van ver plichtingen, die onderaannemers hadden ten aanzien van sociale wetten, zoals de ziektewet, de werkloosheidswet en de al gemene ouderdomswet. Daarvoor werden stromannen ingeschakeld, die geen cent A. Rijke alg. direkteur bij Verolme (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De heer A. Rijke per 1 juni benoemd tot algemeen direk teur van het Verolme concern. Hij krijgt de leiding over een drietal direkteuren, tot wie behoren de heer G. Figee, ir. .J v. d. Meer en de heer P. H- de Vries. De benoeming van de heer Rijke, die tot nu toe directeur van de werf in Heusden en van de werven in het buiten land was, heeft deze benoeming gekre gen naar aanleiding van het vertrek van vice-president A. de Booy en het toe komstige vertrek van vice-president mr. H. J. Hofstra. De heer C. Verolme maakte deze wijzi ging in de leiding van ziin bedrijf le kend tijdens de dinsdagmiddag genouden afscheidsreceptie van de heer De Booy in het Parkhotel Hij liet daarbij doorschemeren dat de heer Rijke over enkele jaren, wanneer hij als presi dent-directeur het concern verlaat, de hoogste funktie in het bedrijf zal krij gen. Voor jeugd- en topspelers Tafeltennissers nu ook trainingskamp DEN HAAG De Nederlandse tafel- tennisbond zal voor de eerste maal een trainingskamp houden voor jeugd- en topspelers (sters) in de week van 25 t/m 30 juli a.s. in Overveen. Een week lang zullen een 40-tal spelers'sters) enige per dag besteden aan het opvoeren het spelpeil onder leiding van een goede trainer. Daarnaast zal in de bosrijke omgeving aandacht kunnen wor den geschonken aan de lichamelijke con ditie. del heeft uitgevonden, werd anderhall jaar met aftrek van zeven maanden ge vorderd. S. werden bedriegelijke bank breuk en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Zijn raadsman mr. J. van der Plas vond dat S. slechts een onder geschikte rol heeft gespeeld. De eis van de officier vond hij hier niet op zijn plaats. Een gevangenisstraf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest vorderde mr Lulofs ook tegen de 53-jarige P. A. K., die onder meer valsheid in geschrifte werd verweten door valse kwitanties te laten ondertekenen tot een bedrag bijna een half miljoen gulden. Voorts hij een kinderbijslaglijst expres niet goed hebben ingevuld en een valse machtiging hebben gebruikt. Voor het laatste feit vroeg de officier echter vrijspraak, maar de beide andere misdrijven achtte hij bewezen. Tegen de 51-jarige Leidenaar W. J. van de W., die onder een hoedje zou hebben gespeeld met de koppelbazen door vaise contracten op te maken, eiste de officier een gevangenisstraf van een jaar, waar van twee maanden voorwaardelijk. Van de W. gaf de feiten toe en vertelde dat hij de rekening gepresenteerd had gekre gen. De rechtbank zal 14 juni uitspraak doen. Ned. Bioscoopbond Geen geld voor filmproduktie tenzij (Van de filmredactie) AMSTERDAM Tijdens de gisteren gehouden jaarvergadering van de Neder landse bioscoopbond, heeft de bondsvoor zitter, de heer J. Miedema, opnieuw kri tiek geuit op het beleid van de overheid t.a.v. het vraagstuk der vermakelijkheids belasting op bioscoopvoorstellingen. Nog maals accentueerde spreker de harde noodzaak van een beslissing op korte termijn met het oog op de verdere ont wikkeling van het bedrijf. De vergadering ging wel accoord met •n machtiging te verlenen aan het hoofdbestuur ƒ500.000.- beschikbaar te stellen voor de produktie van Neder landse speelfilms maar sprak daarbij de overtuiging uit, dat het onder de gege ven omstandigheden onmogelijk is gewor den gelden beschikbaar te stellen voox de filmproductie, daar zelfs de geldmid delen ontbreken voor uiterst noodzake lijke bedrijfsdoeleinden. De machtiging werd dan ook verleend onder voorwaarde dat niet tot uitvoering van het besluit zal worden overgegaan dan nadat naar het stellige oordeel van dit college de zekerheid is verkregen, dat binnen redelijke tijd bevredigende rege ringsmaatregelen zijn genomen tot ver lichting van de op het film-en bioscoop bedrijf rustende fiscale lasten. Kamerlid vraagt: DEN HAAG De „benzineoorlog" is voor het tweede-kamerlid Van Beek (katlh. v.) aanleiding geweest de minis ter van economische zaken schriftelijk vragen te stellen, o.m. of deze bereid is in de toekomst op dit gebied een ac tiever mededingings- en prijsbeleid te voeren. De heer Van Beek stelt, dat velen zich verwonderd afvragen, waar om niet reeds eerder, onder invloed van het gevoerde prijsbeleid, dergelijke prijs verlagingen tot stand zijn gekomen. H(j wil in dit verband weten of de bewinds- mban van mening is dat de prijsvor ming op dit terrein in de afgelopen jaren in ons land in voldoende mate het gevolg van de werking van het stelsel i vrije concurrentie is geweest en zo •n, waarom 's ministers mededingings- prijsbeleid in deze dan niet actiever is geweest. AMSTERDAM Koosje A. J. K., een 23-jarige studente, die nummer zes staat op de provolijst voor de gemeenteraads verkiezing in de hoofdstad, is dinsdag avond door de rechter-commissaris voor vijf dagen in verzekerde bewaring gesteld. Na tijdens de happening van 23 april te zijn aangehouden, werd zij daags erop vrijgelaten, op voorwaarde dat zij aan dergelijke demonstraties niet meer zou deelnemen. Op eerste Pinksterdag was zij echter toch weer van de partij. Ook toen werd zij opgepakt en opnieuw vrij gelaten. Koosje K. werd gistermorgen gesnapt bij het aanplakken van provobiljetten op de Marathonweg. Dat deed dan voor vijf dagen de deur achter haar dicht. In het huis van bewaring, waar Koosje nu vertoeft, zit ook Hans T., die als vierde op de provolijst staat. Hij kreeg drie maanden voor opruiing. Burgemeester mr. G. van Hall ontving gisteren zestienhonderd handtekeningen van jongeren, die zich er tegen keren, dat er een onjuist beeld ontstaat van de Nederlandse jeugd als gevolg van de rel letjes in Amsterdam. Leerlingen van veertien scholen willen met hun handtekening-actie onderstre pen, dat de meerderheid van de jeugd het met de provocerende lieden niet e< Verrassende winst voor Ada Bakker LONDEN De zeventienjarige Ada Bakker, heeft dinsdag bij het Londense Lowthertornool voor een verrassing ge zorgd. In de tweede ronde van het dames enkelspel won het Haagse meisje met 6~~4*n 6I van de als tweede geplaatste Pauline Roberts. Haar Engelse te genstandster had het tornooi driemaal op haar naam gebracht. MANCHESTER Trudy Groenman en Elly Krocké hebben dinsdag het goe de voorbeeld van Betty Stöve gevolgd en bereikten de volgende ronde van de kam pioenschappen van Noord-Engeland in Manchester. In de eerste ronde won Elly Krocké met 6—2 en 6—0 van de Francaise Annemarie Rouchon. Trudy Groenman won in de tweede ronde van het^Amerilcaanse meisje Loop met 6—3 Lidy Jansen-Venneboer verloor In de tweede ronde met 6—4 en 6—4 van de Amerikaanse Stefanie de Fina. (Vervolg van pag. 1) Grote bevreemding wekte het ook dat minister Veldkamp in deze voor het be drijfsleven bijzonder moeilijke periode meent meer dan drie weken te kunnen vertrekken. Hierop wenste men overi gens noch van werkgevers- noch van werknemerszijde verder commentaar te leveren, omdat men dit de verantwoorde lijkheid van de minister achtte. Vrijdag komt het bestuur van de Stich ting van de Arbeid bijeen om advies uit te brengen aan het College van Rijksbemiddelaars over een beschikking, die een algemene vergunning bevat voor het verlenen van 7 procent loonsverho ging in de bedrijfstakken waar de lonen dit jaar nog niet verhoogd zijn. De re te regeringsnota opende de mogelijkheid hiertoe. Het lijkt erop dat deze vergade ring vrijdag in het Stichtingsbestuur een moeizame discussie zal meebrengen, waaruit wel eens verstrekkende conse quenties zouden kunnen voortvloeien voor het hele loonbeleid in Nederland. AFWIJZING De vakcentrales, inclusief het NW, be' vestigden gisteren nog dat zij alle verant woordelijkheid afwijzen voor de nu inge treden loonsituatle. De bevoegdheden van de Stichting van de Arbeid voor het loonbeleid zijn na de oorlog in het BBA (Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudin gen) vastgelegd. Thans wordt nagegaan in hoeverre de Stichting van de Arbeid na de loonmaatregelen van de regering op grond van de bevoegdheden in het BBA nog wel kan functioneren. Zou de Stichting van de Arbeid zichzelf vrijdag op non-actief stellen, dan zal het althans wenselijk worden dat minister Veldkamp voortijdig uit Genève terugkeert om de nieuwe moeilijkheden het hoofd te bie den. De opvattingen van werkgevers werknemers in het bestuur van de Stich ting van de Arbeid zijn verdeeld. Het is de vraag of het stichtingsbestuur nog wel bereid zal zijn een advies aan u~* College van Rijksbemiddelaars uit te brengen. Dat minister Veldkamp hierbij alle rust voor meer dan drie weken aar Genève vertrekt, wordt in de kring an het georganiseerde bedrijfsleven op ..'n minst wonderlijk genoemd. Deze za ken te laten behandelen door een mi nister ad interim wordt yoorts hoogst ongelukkig geacht. Schaakstrijd lijkt beslist MOSKOU De twintigste partij in de schaaktweekamp om de wereldtitel tus sen de Russen Petrosjan en Spasski is dinsdag zonder verder te spelen door Spasski gewonnen gegeven. De stand is nu lO'A—9% in het voordeel van wereld kampioen Petrosjan. Hij heeft uit de vier resterende partijen nog slechts 1H punt nodig om zijn titel te behouden. Spasski's taak daarentegen lijkt vrijwel hopeloos: hij moet uit vier partijen nog 3 punten vergaren. De twintigste partij werd maandag na 40 zetten afgebroken. Spasski speelt de 21ste partij woensdag met wit. Nieuwe zege van Tiemen Groen COVENTRY De Nederlandse wereld kampioen achtervolging Tiemen Groen heeft dinsdag in de Engelse plaats Co ventry een achtervolgingswedstrijd tegen de Brit Harry Jackson met duidelijk verschil gewonnen. Groen noteerde 5 min 6.0 sec tegen Jackson 5.15.0. De tijd van de Nederlander betekent ;n nieuw baanrecord. Dit stond sedert 1964 op naam van Porter (GB) met 5.07.7. Groen vestigde nog een tweede baanrecord door de wedstrijd over vijf mijl te winnen in 10 min 14.4 sec. Een tweede Nederlander, Joop Koopman won de 500 meter met vliegende start voor de Britse international Roger Whitfield. Tabret Een nieuwe Ritmeester panatella! Lang. Verfijnd. Uitermate mannelijk. En vooral: een Ritmeester. RITMEESTER Tabret (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Ruim 80 pro cent van de reizigers met de streekvervoerbussen in de Randstad Holland is tevreden over diensten en service van de betrokken maatschappijen. Volgens deze meerderheid be schikken de busbedrijven in westelijk Nederland over goe de chauffeurs, zorgen voor goede voorlichting, vragen re delijke tarieven, en brengen de passagiers snel en veilig naar de plaats van bestemming. Buiten deze loftuitingen was de meest gehoorde wens beter beschutte halteplaatsen voor de passagiers. Men klaagde over het bij de halte doorrijden van niet volle bussen en over het niet op tijd rijden. met-passagier geteld. Het rapport is gistermorgen aangeboden aan de staatssecretaris van verkeer en wa terstaat Prestige Dit zijn conclusies, weergegeven in een uitvoerig door de Nederlandse stichting voor statistiek uitgebracht rapport over een in het najaar van 1965 gehouden opinie-onderzoek on der busreizigers en niet-busreizigers. De opdracht tot deze enquête ging uit van de Koninklijke Nederlandse Vere niging van Transportondernemingen (KNVTO). liet onderzoek is gehou- de in de gebieden van de Citosa, Maarse en Kroon, de Noord Zuidhol landse vervoer maatschappij (NZH) de Westlandse streekvcrvoermaat- schappij (WSM) en de Nederlandse buurtvenvoe; maatschappij 'NBM) Niet geënqueteerd zijn de in deze ge bieden liggende steden. In de drie grote steden was een dergelijk onder zoek reeds ingesteld door de gemeen telijke vervoerbedrijven. Degene, die minder dan twaalf keer per jaar met de bus reizen zijn als Ruim een kwart van het aantal vrouwen en ongeveer een vijfde van het aantal mannen reist zeer dikwijls met de bus. Daar staat tegenover, dat meer dan de helft van de mannen en bijna een derde van de vrouwen zei den of nooit in de bus stappen. Van de bus wordt meer gebruik gemaakt naarmate de leeftijd hoger >v?rdit-, ^et IS gebleken, dat in het interlokale verkeer de auto de voor naamste „concurrent" voor de bus is. Voornamelijk vanwege het hogere so ciale prestige. Toch had ruim 60 procent van de ondervraagde autobezitters oog voor bepaalde voordelen van de bus boven de auto, vooral waar het parkeer- en verkeersproblemen betrof. Van de be rijders van scooters, motorfietsen en bromfietsen erkende de meerderheid de voordelen van de bus ten opzichte van het eigen vervoermiddeL De buschauffeurs staan er over het algemeen goed op. Zij werden voorna melijk gekwalificeerd als goed, rustig, keurig gekleed en beschaafd. Een en keling viel uit de toon met: Weinig behulpzaam of trok te snel op... Bijna alle ondervraagden waren voor: een aantal maatregelen zoals verdoorgevoerd eenrichtingverkeer, gebruik van vrijliggende trambanen. De reservering van straten in het cen trum voor openbaar vervoer en het toekennen van eenzelfde voor- rangsrecht aan de bus als nu de tram geniet, sprak de ondervraagden min der aan. Vooral de niet-reizigers rea geerden negatief. Met de snelheid van de interlokale bussen valt het best mee, was de algemene mening. Het percentage ondervraagden, dat de bus snel vindt was drie tot vier maal zo groot als zij die de bus maar een langzaam voertuig vonden. Dit onder zoek was gebaseerd op ruim 2800 on dervragingen. >m-\ (Ipl J

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7