BEKEND BANKIERSHUIS VRAAGT SURSÉANCE ERNSTIGE IN HET STAGNATIES VERKEER Commentaren Directie hult zich in diep stilzwijgen Amerikanen lanceren raket naar de maan Nieuwe haring weer naar de koelhuizen Moby Dick is weer in Duitsland Zeker 300.000 sliepen in een tent Ouders lieten kind bij politie maar Dinsdag 31 mei 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stanlvaitich Is ghebleven mijn hert In teghenspoet I" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus76 Telefoon 314 r Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Veel belang stelling voor Bondsdagen pagina Kerti- merk Dolle vreugde bij Heerjansdam om dat Kleinjan (links) een doelpunt heeft gemaakt in de kampioenswed strijd tegen HBSS. Heerjansdam werd kampioen. Zwart Wit en De Zwerver of Die Haghe nog niet (zie onze sportpagina's). •fa Complot tegen Moboetoe ver ijdeld pagina 5 „en de prins kuste de prinses op haar rozerode lippen en streelde haar ouden haren." Amerikanen krijgen hele nacht kleuren televisie pa gina Radio TV Schulden leiden tot ingrijpend besluit Vele vennootschappen bij de zaak betrokken (Van een onzer verslaggevers) A MSTERDAM Het bekende bankiershuis Gebroeders Teixeira de Mattos aan de Herengracht verkeert in ernstige financiële moeilijkheden. De schuldenlast heeft geleid tot het besluit, sur séance van betaling aan te vragen. De met de bankiersfirma ver wante vennootschappen hebben eveneens om uitstel van betaling verzocht. waarin de firma thans is verwik keld. In bankkringen heeft de surséance-aanvraag veel opzien De directie heeft tot nu toe geen nadere mededelingen ver strekt over de financiële crisis, .eider van ANJV gearresteerd leden mmunistische Algemeen Nederlands [ugdverbond (ANJV) aangehouden en jverbaliseerd. Ter zake van het belem- an overheidsmaatregelen en hou- een optocht, een politieke de- ïstratie, zonder vergunning. Op het f>le!n hadden de jongelui zich d om per fiets naar een kmap i de Biltseduinen te trekken. Zij had- borden omgehangen met „Vietnam r de Vietnamezen", „Amerikanen weg t Vietnam", „maar ook „Stemt lijst 3 Hun poging om langs de Ameri- _inse consulaat-generaal aan het plein i trekken werd door de politie verhin- Op Cape Kennedy werd maandag middag het ruimteschip „Surve yor" gelanceerd, waarmee men een televisiecamera ongeschonden op de maan wil brengen. Deze unieke dubbél-opname toont de lancering met linksboven de man. Uitgerust met tv-camera s Moeilijkheden j met antenne KAAP KENNEDY Gister middag is een Surveyor-ruimte- jchip op Kaap Kennedy gelan- eerd met behulp van een Atlas- jentaurraket. Het is de bedoeling at hiermee een televisiecamera ^geschonden op de maan wordt iebracht; een eerste Amerikaan- e poging in deze richting. De onderzoeker moet volgens de plan ten donderdag, na een reis van 63 uur, Ie Oceaan der stromen op de maan be- Twee grote vennootschappen beho ren tot de belangensfeer van het bankiershuis: de Volksaandelen Trust (VAT) en de NV Vyzelflat. De firma Teixeira de Mattos heeft zich inder tijd beziggehouden met de uitgifte van de VAT-aandelen. In brede kring kreeg de naam van het bankiershuis toen een bekende klank. Dagenlang stond een lange rij mensen voor het kantoor om een aandeel van de VAT te kopen. De VAT telt" ongeveer honderddui zend aandeelhouders. Het oude familiebedrijf Teixeira de Mattos doet hoofdzakelijk zaken met buitenlandse relaties. Op de binnen landse markt werkt de bankiersfirma weinig. Deskundigen vermoeden, dat de ontwikkeling in de sector buiten land heeft geleid tot het surséance- verzoek. Naar wordt aangenomen, zullen de financiële moeilijkheden van Teixeira de Mattos van geringe invloed zijn voor de binnenlandse markt. Wel zul len eventuele ernstige consequenties voor de nodige deining onder het pu bliek zorgen, zo wordt verwacht. Het schijnt, dat het nieuws over de schuldenlast van de bankiersfirma voor financiers volkomen onverwacht is gekomen. Een zegsman van de Ne derlandse Bankiersvereniging in Am sterdam zei, dat hy nooit van geruch ten had gehoord, waarbij de naam van Teixeira de Mattos was gevallen. Wij vernemen nader, dat een con sortium van Nederlandse banken po gingen willen doen, de firma Teixeira de Mattos te redden. Mededelingen hierover werden vanmiddag op de Amsterdamse beurs verwacht. 0 GRUBBENVORST Circa 6.000 gul den is verdwenen uit het geldkistje van caféhouder Hendriks uit Grubbenvorst. Het vermoeden bestaat dat de dief zich toegang tot de slaapkamer van»de café houder verschafte via een klimpartij langs een regengoot en een zolderraam pje. DE BILT Gedurende de Pinkster dagen heeft het weer onder invloed ge staan van een hogedrukgebied bij Schot land. Noordelijke winden voerden droge lucht aan, waarin veel opklaringen voor kwamen. Aan de flank van het hoge drukgebied bewoog op Tweede Pinkster dag een kleine storing via het oostelijk deel van de Noordzee naar het zuiden. Deze ging vergezeld van veel bewolking, die zich geleidelijk over het gehele land uitbreidde. De bewolking is nogal hardnekkig. Er wordt daarom voor het komende etmaal vrij veel bewolking verwacht, maar de kans op regen is niet groot. De tempera turen blijven aan de lage kant voor de tijd van het jaar. DE BILT Droog weer met veel be wolking, maar ook enkele verspreide op klaringen. Zwakke tot matige wind tus sen noord en noordwest. Ongeveer dezelf de temperaturen. Ook dit jaar weer stroomde de Roer leeg in Zandvoorts duinen. Over belangstelling en vooral Duitse had men niet te klagen op het kampeerterrein. Vrijwel geen plaats bleef onbezet. Slechts 45 kantjes Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN Van de 2100 aangevoerde kantjes nieuwe haring mochten vanmorgen slechts 45 kantjes worden verkocht. De rest voldeed niet aan de door het produktschap gestelde eisen van zoutgehalte. En ging dus weer naar de koelhuizen tot de ver eiste zoutingsgraad is bereikt. De ha ring is goed van kwaliteit, maar klein. De 2100 kantjes zyn aangevoerd door by elkaar 14 trawlers, 6 kotters en een vleetlogger. De vleetlogger had naast de eigen kantjes ook een paar honderd kantjes aan boord van andere schepen. Zag het er eerst naar uit, dat het voor de dryfnetvissers bijzonder moei lijk zou worden om wat te vangen, af gelopen zaterdag werd door elke drijf- netlogger toch nog tussen de 15 en 50 kantjes buit gemaakt. De verkochte kantjes brachten prijzen op, die va- rieërden van 494 tot 661. De stemming onder de handelaren en reders was vrij bitter, allerwegen hoorde men mopperen op het produkt schap. De oorzaak daarvan was voor- namelyk dat door zoveel handelaren maar zo weinig kon worden meege nomen. Iedere keer als een keurings ambtenaar met het bekende peilglas in een pas geopend kantje dook, ver keerden de omstanders even in span ning. Zou het nu eens goed zyn? DUISBURG Moby Dick, de witte walvis die zich reeds ruim een week even handig toont in het ontwijken van de mens als de held uit de gelijk matige film, schijnt de Nederlandse wateren te hebben verlaten en is nu weer in Duitsland opgedoken. De rivierpolitie van Hamburg zegt de Beluga te hebben gezien nabij Grieth bij Duisburg. Hij zwom stroom opwaarts. Moby Dick is niet de eerste walvis die de Rijn is opgezwommen. Er bestaan gegevens omtrent twee „wonderdieren" die in 1688 bij Keulen zijn gezien en waarvan er een tot aan Bazel zwom. HEERJANSDAM Het acht maanden oude jongetje Stephan Verschoor uit de Waalhof te Heerjansdam is vanmorgen verdronken in het lavet bij hem thuis. Het jongetje zou daar door zijn moeder gewassen worden. In een onbewaakt ogenblik verdronk hij in het water, dat slechts een decimeter hoog stond. reiken. De robottelevisie-camera moet talloze beelden naar de aarde zenden met behulp waarvan een geschikte plek voor de landing van een mens op de maan uitgekozen zou worden. Twaalf minuten na de lancering kreeg men met moeilijkheden te kampen, door dat één van de twee antennes blijkbaar niet naar buiten wilde komen, waardoor de mogelijkheid om van de aarde com mando's aan het ruimtevaartuig te geven wellicht kleiner wordt De leider van het project, Robert Parks, zei echter, dat de ontvangen gegevens misschien niet juist zijn en de antenne zich toch heeft ontvouwd Hii vertrouwde er op. dat de koerscorrectie die donderdagoch tend vroeg moet worden gegeven, toch door de Surveyor zal worden opgevolgd. Toen de Surveyor vier uur na de start uit de schaduw van de aarde kwam kreeg het ruimtevaartuig vanaf de aarde bevel zich op de ster Canopus, de hel derste ster in het zuiden, te richten De lancering van de Surveyor werd onder meer gadegeslagen door Thomas Stafford en Eugene Cerman, die beiden morgen in de Gemini-9 de ruimte ingaan. Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart maakte zaterdag nog be- kend dat de in maart vorig jaar gelan ceerde satelliet Mariner-4 weer contact heeft gemaakt met de aarde. De instru menten functioneren nog uitstekend. De Mariner bevond zich toen op een af- I stand van 316.800.000 km van de aarde. /sUWUsTL niet duur wel heerlijk (Van een onzer verslaggevers) die er het vrije pinkster- weekeinde per auto op uit waren getrokken, is het gisteren laat tot zeer laat geworden. Velen aan vaarden in de namiddag 's avonds de thuisreis en het gevolg was, dat overal in het land het ver keer vast liep. De files groeiden uit tot vele kilometers lange slier ten en het oponthoud bedroeg weer uren. Pas tegen middernacht waren de wegen redelijk berijd- Het zit daar goed AMSTERDAM De politie werd zaterdagavond opmerkzaam gemaakt op een kereltje van vier jaar dat over straat kroop. Zij nam het kind mee naar het bureau, zocht uit wie en waar de ouders waren (ze bleken op ver jaarsvisite te zijn) en meldden op laatstgenoemd adres waar het kindje zich bevond. Pas meer dan vier uur later meldde de vader zich en dan nog telefonisch bij het bewuste bureau. Vervolgens lieten de ouders het kind daar nog ge ruime tijd, omdat, naar de moeder later verklaarde „zij vroeger ook wel eens na veel omzwervingen op een politiebureau was terechtgekomen en men haar daar toen goed behandeld had". Zelfs bleek de vader, toen men het kind weer wilde hebben, te lamlendig om het kind te komen halen. Zyn commentaar: „De politie heeft m'n zoontje gehaald, dan moet ze hem ook maar weer terugbrengen". Kinder bescherming is op de hoogte gebracht. baar. Tweede Pinksterdag overtrof de drukterecords van de vorige jaren. Dit waren de belangrijkste knelpunten (om de volgende Pinksteren mee reke ning te houden): 9 Om vier uur gistermiddag wa reeds mis op de Zuiderzeestraatweg. De ellende hier duurde tot middernacht. De files waren twaalf kilometer lang. Reis- duur Harderwijk-Nijkerk 2 uur. 9 De weg Zwolle-Meppel. De stagnatie duurde tot gisteravond 10 uur. Rondom het verkeersplein Oudenrijn vormden zich files van 9 tot 17 km. O Het verkeer op de weg Apeldoorn- Hoevelaken zat voortdurend vast. In Noord-Holland zijn op de weg Heemstede richting Hilversum in beide richtingen files geweest van tien tot twaalf kilometer. Van vier tot negen uur was b Merwedebrug over het Amsterdam- Rijnkanaal in verband met de afsluiting een rijbaan van een ernstige stag natie sprake. Ernstige moeilijkheden deden zich verder voor bij het Hellegatplein. Het verkeer richting Rotterdam stagneerde tegen negen uur. Van het verkeersplein tot de Oude Maas stond een file van i 20 km. 15 km per uur De rijsnelheid op het traject Rotter- dam-Dordrecht kon niet meer dan 15 km per uur bedragen. 9 Grote opstoppingen werden gemeld bij de beruchte Stationsbrug in Middel burg. De Zeeuwse weg tussen Lewedorp en Bergen op Zoom leverde veel oponthoud op. Verder kwamen in het zuiden veel vertragingen voor op de weg Breda- Tilburg, op de E 9 bij Weert, Sittard, Ge leen en tot laat in de avond op het tra ject Weert-Eeindhoven bij de brug over de Willemsvaart. Inmiddels denken de verkeersdeskun- digen ernstig na hoe situaties als giste- voorkomen kunnen worden. De Rijkspolitie heeft een ernstige grief. Ze meent, dat het verkeer op de snelwegen en de aan- en toevoerwegen door een korps centraal moet worden geregeld en niet op eigen houtje door tal van plaat selijke korpsen. Voor vervolg zie pag. 15 Pootje baden met een windjack aan. Dat was het beeld van Pink steren dit jaar. De zon trok velen naar de terrassen, maar op de stranden was het nog geen zwemweer. Morgen "DETREKKELIJK kort nadat wij als volk in de gelegenheid zijn ge steld tot het uiten van een politiek oordeel gaan wij morgen opnieuw naar de stembus. Gold het de vorige maal de staten verkiezingen, ditmaal is de samen stelling van de gemeenteraden in het geding. Een belangrijke zaak ook, en een die ons bovendien meer pleegt aan te spreken dan de ver kiezingen van de provinciale staten. Hoewel ook deze allengs meer aan belangstelling gaan winnen. Vanwaar de belangstelling voor de gemeenteraden? Komt het omdat, zoals de wet nadrukkelijk aan geeft, de gemeenteraad behalve ver tegenwoordigend lichaam boven dien het gemeentebestuur zelf is? Dat is hij inderdaad; de wet zegt met zoveel woorden: aan het hoofd van de gemeente staat, nee, niet de burgemeester en ook niet het col lege van burgemeester en wethou ders, maar de raad. Toch ligt het geheim van de be langstelling vermoedelijk elders, en wel hierin dat de gemeente ons als zodanig meer vertrouwd is, meer na bij, meer overzichtelijk ook, en we ons er meer bij gevoelen betrokken. T~)AT KOMT uit in de betoonde ac- u tiviteit. Raadsverkiezingen, zo leert de er varing, brengen sommigen spoedi ger in de verleiding, zelf ook eens een gooi naar „een zeteltje" te doen. Vandaar hier en daar aller lei groepsvormingen, die men zou kunnen waarderen als uitingen van politieke belangstelling, indien ze als regel niet bijzonder weinig ge fundeerd waren. Het resultaat is dan meestal een aantal vergooide stemmen, waarvan dan nog soms een partij het meest profiteert die men juist het meest verfoeit. Nuttig is het, erop te wijzen dat het ook bij raadsverkiezingen gaat om wezenlijke belangen van onze menselijke samenleving. Met ande re woorden: om een politiek die metterdaad levensbeschouwelijk is bepaald. De raad vervult gelukkig nog altijd een uiterst belangrijke functie, al moet hij zich wel eens beklagen financieel kort te worden gehou den. Zijn beleid is een wezenlijk beleid. En daarom is het een goed recht van ons als burgers, dat wij van de candidaten vragen, door welke diepere motieven zij zich la ten leiden, welke hun diepere drijf veren zijn. QELUKKIG zyn er zulke partijen, ook in het gemeentelyke vlak partijen die het verband zien tussen stuwend en richting gevend evangelisch beginsel en de vragen van alledag, en die aan dat verband ook gestalte trachten te geven. Het is morgen aan ons om te laten zien dat we het bestaan van zulke partyen ook weten te waarderen, juist in een tijd waarin oppervlak kigheid en verwarring zich zo spoe dig van velen meester maken. Er staat dus ook morgen veel op het spel. Op het spel staan zetels die verloren kunnen gaan wanneer we er niet op bedacht zijn. Op het spel staat het benaderen voor de komende jaren van ook de gemeen tepolitiek vanuit een juist en ge fundeerd standpunt. Op het spel staan daarom de belangen van onze gemeente in de ware zin des woords. Ze zijn ons morgen toevertrouwd. Zo hebben we morgen mogelijk heden die op de juiste manier ver dienen te worden benut. Ook op dat we achteraf geen spijt zullen krijgen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1