Nieuwe Leidse Courant m CASTRO BRENGT CUBA IN STAAT VAN ALARM Vrachtauto ramt Nederlandse bus si" Commentaren m Militairen in Havanna „Bedreiging door VS' Bevriende landen ingelicht Pinksterzon Veel kampeerders naar kuststreek Nieuwe haring met Sch 307 Union-zetel niet naar Leopoldstad CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Zaterdag 28 mei 1966 47ste jaargang Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele merken BOOT Bodegraven KERKSTRAAT 2-28 - Telef. 01726—2541 - VRAAGT BROCHURE Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.lrw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 w?? -V V- - I I Wij leven van de wind 1 die aanrukt uit den hoge 1 en heel het huis vervult waar knieën zijn gebogen, die doordringt in het hart, in de verborgen hof, en uitbreekt in een lied •n opstijgt God ten lof. Wij delen ïn het vuur dat neerstrijkt op de hoofden, de vonk die overspringt op allen die geloven. Vuurvogel van de vloed, duif boven de Jordaan, versterk in ons de gloed, wakker het feestvuur aan. Wij teren op het woord, het brood van God gegeven, dat mededeelzaam is en kracht geeft en nieuw leven. Dus zegt en zingt het voort, geeft uit met gulle hand dit manna voor elk hart, dit voedsel voor elk land. JAAP ZIJLSTRA. Prinselijk paar naar De Doelen DEN HAAG Prinses Beatrix en Prins Claus zullen dinsdag: 14 juni de opening: van het Holland Festival 1966 bijwonen in het concert- en congresge bouw De Doelen. DEAN RUSK FIDEL CASTRO HAVANNA Premier Fidel Castro van Cuba heeft vandaag zijn land in staat van alarm gebracht. De oorzaak hiervan is de zeer gespannen verhouding met de Ver enigde Staten. In Havanna reden vanmorgen de militaire voertuigen door de straten. De militaire wachten bij de regeringsgebouwen waren versterkt. Overal in de stad werd gepatrouilleerd. De alarmtoestand betekent ver moedelijk, dat alle militairen in de NU- LUXAFLEX LUXAFLEX SPECIALIST BULTHUIS BOTERMARKT 23 - TELEFOON 20854 Het pinksterzonnetje zal ons niet de steek laten. Bij de Schotse oostkust ligt een hogedrukcentrum dat dichter bij komt. Vanmorgen begonnen de (wolkenvelden van het noorden uit al bp te lossen. De noordenwind voert hog te koude zeelucht aan, maar deze Wind gaat afnemen en wat meer naar noordoost draaien. Daardoor zal de kniddagtemperatuur geleidelijk wat Itijgen. Depressies met kans op regen Komen er deze laatste meidagen niet meer aan tc pas, zodat de eerste voor uitzichten voor de junimaand goed llijken. OP KUSTWEG BIJ RAPALLO GENUA/SCHOONHOVEN Een toeristenbus van Vavo-Grey- hound in Schoonhoven is gisteren bü Rapallo in Italië in botsing gekomen met een met basaltkei en geladen vrachtwagen. Van de achttien passagiers alle Ame- Rijkspolitie komt Amsterdam versterken AMSTERDAM De Amsterdamse ge meentepolitie is met ingang van vandaag versterkt met 60 man van het korps Rijkspolitie. Deze detachering, die voorlo pig tot 5 juni zal duren maar waarschijn lijk wordt gecontinueerd, geschiedt om twee redenen. In de eerste plaats wil men het tekort van enkele honderden politiemannen aanvullen. Daarnaast houdit zij verband met het steeds toene mend aantal demonstraties van jongeren in de hoofdstad. De Rijkspolitie zal o worden ingezet bij de bewaking (dag naoht) van het Amerikaanse consulaat op het Museumplein. Rustige luilak in hoofdstad AMSTERDAM Zoals elk jaar op de zaterdag voor Pinksteren is de Amster damse jeugd vanmorgen weer vroeg de straat opgegaan om het traditionele lui lak te vieren. In de diverse wijken van de stad trokken de kinderen door de straten om onder het geroep van „luilak" de slapenden met veel lawaai wakker te maken. In tegenstelling tot andere jaren zijn er dit jaar betrekkelijk weinig vernielin gen aangericht. Behalve in het noorden en westen van de stad waar op enkele plaatsen ruiten werden ingegooid, bleef de viering beperkt tot de gewone balda digheden zoals het uitrukken van ban- en en verkeersborden en het maken in „straatfikken". Ook moesten de papierbakken het vaak ontgelden. In Tuindorp-Oostzaan wisten de jongelui in een kerk te komen en de klok te luiden. De politie, die extra mensen in dienst had geroepen om aan de verwachte moei lijkheden het hoofd te bieden, sprak van een gezellige nacht zonder ergerlijke bal dadigheden. GENEVE In Europa zijn verleden jaar meer dan vijfenhalf miljoen wonin gen gebouwd. West-Duitsland. Zweden, de Sowjetunie en Italië staan bovenaan. De bouwactiviteit was het geringst in Ierland, Frankrijk, Portugal, Noorwegen. Zuid-Slavië en Polen. VOLAUTOMATISCHE 9 NV. rikanen liepen er drie vrij ern stige verwondingen op. De 46-ja- rige chauffeur H. Scheffer uit Rotterdam en de reisleider Cordia uit Amsterdam bleven ongedeerd. De bus was onderweg van Rome naar Parijs. Volgens de chauffeur reed hij op de kustweg toen plotseling van een particuliere weg een vrachtwagen zonder remmen zijn richting uit kwam. De kolos ramde de bus aan de voorkant, juist voor de plaats van de reisleider. De schok was zo hevig, dat deze door de voorruit vloog. Hij liep echter geen noemenswaardig letsel op. Drie van de passagiers zijn er vrij ernstig aan toe. Zij werden naar het ziekenhuis vervoerd, evenals enkele anderen, die licht letsel opliepen. De Amerikanen zullen hun reis waar schijnlijk per trein vervolgen. Na de botsing bleef de bus steken tegen de anderhalve meter hoge en een halve meter dikke borstwering aan de zeezijde van de weg. Als de borstwering was bezweken onder het gewicht van de bus, zouden de ge volgen veel ernstiger zijn geweest dan thans, aldus de politie van Ra- De groep had in Pisa de nacht doorgebracht. kazernes moeten blijven en dat re servisten zullen worden opgeroe pen, zoals tijdens de crisis van 1962 gebeurde. Toen was de ver houding met de Verenigde Staten zo gespannen, dat een oorlog niet onmogelijk was. Toen Castro de staat van alrm afkondigde zei hij, dat de Cuba nen tot de laatste man en de laat ste kogel zullen vechten, mochten de Amerikanen een aanval onder nemen. Infiltratie Castro is tot de verstrekkende maatregel overgegaan, omdat de Amerikanen officieel hadden laten weten, dat Cubaanse soldaten maan dag in de marinebasis op oostelijk Cuba waren doorgedrongen. Hij ver weerde zich fel tegen de uitlating van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, dat „de Cubanen beter met dergelijke akties konden ophouden". Deze verklaring was volgens Castro een oorlogsdreiging. De nota .van het Amerikaanse ministerie van defensie over dit incident is gistermiddag ge publiceerd. Deze nota onthult, dat Amerikaanse schildwachten van de basis Guantanamo 23 mei een vuurge vecht hebben geleverd met zes Cu baanse militairen. De Cubanen beant woordden het vuur en de Amerikanen schoten met automatische wapens te rug. Het was het elfde geval van bin nendringen van Cubaanse militairen. Op een kustweg in de huurt van het Italiaanse Rapallo is een Nederlandse bus geramd door een vrachtwagen, geladen met basaltblokken. Gevolg: zware schade en een fors aantal gewonden, van wie gelukkig niemand dodelijk. De Neder landse chauffeur en de reislei der kwa/men er zonder één schrammetje af. Alle gewonden waren Amerikanen. Leugen Om half negen vrijdagavond werd voor radio en televisie in Cuba een brief van Castro voorgelezen waarin deze tegen „de nieuwe Yankee-leu gen" protesteerde. Verklaringen van de Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk daarna op een persconferentie deden de spanning nog toenemen. Vernomen werd dat Castro had ge weigerd de Zwitserse ambassadeur in Cuba, Stadelhofer, te ontvangen die, met de verzorging van de Ameri kaanse belangen belast, een protest nota van de Amerikaanse ministerie buitenlandse zaken kwam aan bieden. Later op de avond legde Castró een tweede verklaring af, ook voor radio en televisie voorgelezen, waarin hij de alarmtoestand afkondigde. Hierdoor werd Cuba praktisch op voet van oor log gebracht. Tegen een uur in de afgelopen nacht werd vernomen dat de Cubaanse pre sident Dorticos de ambassadeurs van „alle broederlanden" (socialistische landen) naar zijn paleis had ontboden om hen van de ontwikkeling der toe stand op de hoogte te stellen. In Hansweert gingen prinses Beatrix en prins Claus aan boord uan de Groene Draak. Zij zijn in gezelschap van enkele vrienden en zullen het weekeinde op het Veer se Meer doorbrengen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Nadat gister middag de grote stroom toeristen zich reeds op weg had begeven kon de ANVV gisteravond laat melden dat het aantal hotelboekingen voor de Pinksterdagen bevredi gend is. De kuststreek en in het bijzonder Zeeland, en Amsterdam zijn in trek, ook bij de Duitsers, die in groter getale zijn gekomen dan werd verwacht. Vooral in de vroe ge avonduren deden zich vrij veel verkeersopstoppingen voor. Vele Nederlandse kampeerders zullen het Pinksterweekeinde gebruiken om hun genrale kampeerrepetitie voor de komende zomervakantie te houden. De kampeerinformatiedienst van de ANWB/ ANVV kon meedelen dat gisteravond omstreeks halt acht, toen nog lang niet iedereen binnen was, 120 van de ruim 700 bij deze dienst aangesloten kampeerterreinen waren volgeboekt. De grootste belangstelling ging uit naar Utrecht, midden-Brabant en de Noordhollandse kust. Op de Veluwe moesten kampeerders hier en daar al zoeken naar een plaatsje. Voor vandaag verwachtte de dienst nog een grote toeloop, ook .van buiten landers. In overleg met de militaire autori teiten hebben de Nederlandse Spoor wegen gisteren al vrij vroeg zeven - tot achtduizend militairen naar huis ge bracht voor het Pinksterweekeinde. Voor het avondspitsuur zouden 30.000 sol daten op de plaats van bestemming zijn gearriveerd. De Spoorwegen hadden belang bij een zo vroeg mogelijk voer van de militairen om zoveel gelijk rijtuigen vrij te houden - het vervoer van burgers. Pinksterfeest LIET verstand, dat ons is gegeven, heeft grenzen doorbroken. Er is een ontwikkeling gaande op tech nisch, op wetenschappelijk en, niet in het minst, op geestelijk terrein, welke wij soms maar moeilijk kun nen verstaan. Veel daarvan is vertoon van mense lijke macht. Hoe schrijnend steekt dan af de machteloosheid in de benadering van de medemens, de onmacht van het wantrouwen en de vijandschap. Conflicten zijn er aller- wege en de mens faalt in het schep pen van ware harmonie. Bij de komst van het Pinksterfeest wordt men zich dit te klemmender bewust. Maar tevens wordt men zich bewust van het troostende, het juichende, dat in dit feest besloten ligt. Want de Gees* kwam om te blijven en om de mens te helpen die mach teloosheid te doorbreken. Grote en kleine tekorten, zij vallen weg, om dat nu alles anders is geworden. Voorwaarde is, dat wij .ons open stellen om de Geest te ontvangen. Dat kan alleen als wij uit Hem leven. Dan kan de Geest ons werken en handelen leiden. Aan die enerzijds simpele, ander zijds onvoorstelbaar moeilijke voor waarde kunnen wij vaak niet vol doen. Dagelijks kunnen we het menselijk tekort in de krant terug vinden. De krant maakt echter ook melding van het Pinksterfeest, van de Geest, die gereed is om in ons te werken, die vernieuwt. Waarom zouden wij dan geen open heid nastreven? DEN HAAG De Margarethx (de SCH 307) ls zaterdag de haven van Sche- veningen binnengelopen. De Margaretha was het eerste schip dat zich meldde van de trawlers, die hebben deelgenomen aan de haringrace. De haring die dit schip by zich heeft zal ook als eerste mogen worden aange- dinsd °P a'8'a* van vo'gende week De Margaretha is eigendom van de re derij Jacques den Duik, en staat onder bevel van schipper Arie de Niet. Het schip heeft de maximum toegestane hoe veelheid Ingezouten haring aan boord. 100 kantjes. prettige pinksterdagen met niet duur wel heerlijk Jaar van 't Gulden Feest nadert hoogtepunt - pagina Kernmerk MOEILIJKE WERKKRING De eerste mens die op de maan komt, treft daar beslist geen com fortabele omgeving: overdag zal hij moeten werken bij temperaturen van honderd graden, terwijl 's nachts een onvoorstelbare kou (150 graden onder nul) hoge eisen stelt aan uitrusting en kleding. Op de eerste pagina van ons Zondagsblad hef verhaal over de geheimen van de maan. •fe Banana Boat Song in Tiveede Kamer - pagina 7 Moboetoe boos LEOPOLDSTAD President Moboetoe van Kongo, die enige dagen geleden zijn ministerraad verzekerde dat de „Union Minière'' spoedig haar hoofdkwartier naar de Kongolese hoofdstad zou over brengen, heeft nu verklaard, uit Brussel berichten te hebben ont vangen die er op wijzen dat de mijnbouwmaatschappij van plan is, slechts haar administratieve en sociale afdelingen te verplaatsen. Moboetoe neemt er geen genoegen mee. Alle wettelijk in Kongo geves tigde maatschappijen dienen voor het einde van dit jaar hun zetel in Leo poldstad te hebben. Radio Leopoldstad riep na de spe ciale kabinetsvergadering om: „Als de „Union Minière" haar zetel niet ver plaatst, zal er geen „Union Minière" haar zetel niet verplaatst, zal er geen „Union Minière" meer zijn." DE MENS EN ZIJN VRIJE TIJD De mens in zijn vrije lijd was het onderwerp van <le jongste persexcursie door Bel gië en Luxemburg van het Comité Belgisch-Nederlands- Luxemburgse samenwerking. Een eerste conclusie van een onzer redacteuren: in Neder- juud speelt het particulier initiatief een grotere rol in de vrijetijdsbesteding dan bij onze Benelux-partners. Zie ons Zondagsblad. Van Auto tot Zodiac - pag. 9

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1