f99,- CNV biedt leden goedkope vakantiebesteding Provo's niet in de kou laten staan RIJKSWEGENFONDS had tekort van 15 miljoen Meeste kampeerterreinen zijn nog lang niet vol Afscheid W. van der ley als bouwbondbestuurder Gezapige groei van CNV Omdat de Isomat-Rapid helemaal automatisch is! lborspclling kwam uit in Harderwijk Afspraakspreekuren huisartsen bepleit EI 198 MEUWK LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 MEI 1966 Streven naar vierde vakantieoord de vakbeweging bestaat niet alleen uit het bedingen van zo hoog mogelijke lonen voor haar leden, maar evenzeer uit de zorg voor zo laag mogelijke prijzen, waardoor deze leden voor hun loon zoveel mogelijk kunnen kopen. Het Christelijk Nationaal Vakverbond werkt daaraan zelf ook mee door haar leden een goede en goedkope mogelijkheid tot vakantiebesteding te bieden. Deze mogelijkheid is vandaag nog weer verruimd door de ingebruikneming van het thans geheel afgebouwde vakantieoord Bos en Duin in het Zeeuwse Oost- kapelle op Walcheren. De heer J. van Eibergen, voorzit ter van het CNV, stelde vanmiddag in aanwezigheid van een groot aan- Uitbreiding Oostkapelle in gebruik Een dei-de mogelijkheid, die het buiten- land wel kent, maar Nederland nog niet, is subsidiëring van de vakantieoorden door de overheid. Zowel in West-Duits- land als België wordt de bouw van va kantieoorden met 50 tot 70 procent van j de bouwkosten door de overheid gesubsi- dieerd. De tarieven voor deze vakantie-1 oorden kunnen dan ook nog weer lager Evenals alle vakantiegelegenheden kampen ook de vakantieoorden van het i CNV met het probleem van de slechte vakantiespreiding. Zou hierin verbete- UTRECHT Het aantal leden van de 24 bij het Christelijk nationaal vak verbond aangesloten organisaties be- droeg eind vorig jaar ruim 234.000. Ten opzichte van 31 december 1964 be tekent dat een stijging van 3700 en ten opzichte van 1 januari 1963 van 6.778 •leden. De algemeen secretaris van het CNV, de heer C. van Nierop, heeft 1 deze cijfers bekend gemaakt in het jaarverslag van het CNV over de afge- lopen drie jaar. De groei van de christelijke vakbe- weging vertoont al sinds 1957 een vrij gelijkmatige ontwikkeling. De heer Van Nierop noemt het verheugend, dat er sprake is van groei, maar over j de mate daarvan is hij niet zo tevre den. De toeneming van het aantal le- den blijft namelijk ver achter bij de j uitbreiding van de niet-zelfstandige be roepsbevolking en zij levert volgens hem allerminst een bevredigende bij drage tot het omhoog schroeven van 'de lage organisatiegraad van de werk nemers. Uit de „gezapigheid" van de groei concludeert de heer Van Nierop, dat ook de christelijke vakbeweging nog te weinig greep heeft op degenen die zij wil bereiken. Met andere woorden, zo zegt hij: Zij raakt kennelijk in on voldoende mate de overtuiging van ve len, die in haar rijen een plaats zou den kunnen en zouden moeten vinden. De heer Van Nierop vindt het be langrijk, aan de weet te komen waar uit de afzijdigheidshouding nu eigen lijk ontstaat. Hij meent, dat er een ant woord zal moeten komen op de vraag, waarom er sprake is van gemakzucht, onverschilligheid en kosteloos profite ren van wat anderen doen en waarom het optreden van de vakbeweging in de aan-de-kant-staanders kennelijk niet toespreekt. De heer Van Nierop meent, dat daarvoor een goed opgezet en wetenschappelijk onderzoek nodig i3- SOEST De Anti-revolutionaire mi nister prof. mr. I. A. Diepenhorst heeft jzich gisteravond tijdens een verkiezings bijeenkomst in Soest uitgesproken voor I een samengaan van de Anti-revolutio- I nare part:: met de Christelijk historische unie, al achtte hij de tijd daar nog niet helemaal rijp voor. De tweede spreker van deze avond, j de theoloog prof. dr. G. C. van Niftrik, ;was een soortgelijke mening toegedaan, al moet zijns inziens wel rekening wor- i den gehouden met de verschillende mentaliteit van beide partijen. De AR is naar zijn oordeel meer progressief en links, de CHU feodaler. Prof. Van Niftrik vond het wel tijd worden, dat de CHU het merkteken van de negen- tiende eeuw eens kwijt raakt. Prof. Diepenhorst verwierp het. wat hij noemde, gedoopt liberalisme van de Christen democratische unie. De CDU is zijn inziens te materialistisch en te zeer economisch gericht. Evénals de Anti-revolutionaire frac tieleider in de Tweede Kamer, de heer B. Roolvink, heeft minister Die penhorst zich ook het lot van de provo's aangetrokken. De minister was van oordeel, dat het van eenzijdigheid ge tuigt om op de provo's in het algemeen te smalen. „De provo's die nu eenmaal een geestelijk thuis missen, zijn in be paald opzicht de onbetaalde rekening van onze samenleving. We mogen hen niet in de koude laten staan", aldus prof. Diepenhorst. Provinciehuis wordt voorlopig niet afgebouwd van de christelijke vakbeweging, de nieuwe afbouw van Bos en Duin in gebruik. De drie vakantieoorden, waarover het CNV beschikt, tellen nu in totaal 600 bedden met in het hoogseizoen een mogelijkheid van 60.000 overnachtingenMet Bos en Duin, dat de christelijke vakbewe ging ongeveer f 1 miljoen heeft ge kost, is aan de dringende wens uit de ledenkring om een vakantieoord aan zee, voldaan. Het bestuur van de stichting vakantie oorden van het CNV is echter nog niet voldaan. De secretaris van het bestuur, de heer M. A. Schouten, verklaarde, dat het bestuur in de toekomst graag nog een tweede vakantieoord aan zee zou aankopen, waarbij gedacht wordt aan de kuststreek tussen Katwijk en Bergen. De heer Schouten gelooft, dat hieraan nog dringend behoefte bestaat en het streven van het bestuur zal de komende jaren dan ook gericht zijn op het verwerven van nog een vierde vacantie-oord. EEN MILJOEN De grootste zorg is de financiering. Voor Bos en Duin moest een miljoen op tafel komen. De aangesloten CNV-bon- den hebben hiervoor 700.000 verstrekt tegen een matige rente en de verzeke ringsmaatschappij van het CNV, de N.V. levensverzekeringmaatschappij UBO, verstrekte een lening van 300.000. Ook voor de toekomst wordt gedacht aan de mogelijkheid om bij financiering van een nieuw vakantieoord een beroep te doen op de eigen verzekeringsmaat schappij. In Nederland is dit geen nieu we figuur, daar de Centrale levensverze- keringbank van het NVV al lang in nog veel grotere mate de financiering op zich heeft genomen van de NVV- vakantieoor- Een andere mogelijkheid voor de toe komst zou nog kunnen zijn het putten uit vakbondsfondsen, die de werkgevers ten behoeve van het bedrijfsbelang aan de georganiseerde werknemers ter be schikking stellen. Een goede vakantie besteding is immers ook een bedrijfsbe lang daar deze de arbeidsprestatie weer ten goede komt. kan bet aantal overnachtingen aanzien- lijk worden opgevoerd en zouden de ex ploitatie-uitkomsten nog lagere tarieven mogelijk maken. PRIJZEN Op het ogenblik zijn de prijzen verge leken bij andere vergelijkbare objecten reeds bijzonder aantrekkelijk. Zo kun nen leden van de christelijke vakbewe ging in Bos en Duin gedurende het hoogseizoen een bungalow huren voor de prijs van 180 per week. Een prijs, die overal elders aan de kust 250 bedraagt voor een dergelijke vakantiewoning. De pensionprijs van 13.25 in het hoogsei zoen blijft tenminste 5 beneden het elders gangbare tarief. Bos en Duin biedt thans accommodatie voor 70 pensiongasten en 210 bungalowbe woners, voor wie 34 moderne bungalows zijn gebouwd die in vijf blokken over het terrein verspreid staan. Het CNV-vakantleoord in Putten kan 150 pensiongasten opnemen, evenals de Talmahoeve in oud-Milligen. Ook het vakantieoord in Putten is de laatste tijd gemoderniseerd en voorzien van douche cellen en centrale verwarming. Het pensi- ontarief in Putten bedraagt slechts 10.50. Roolvink verwacht belastingverhoging iu het najaar VEENENDAAL Tijdens een verkie zingsbijeenkomst te Veenendaal heeft de anti-revolutionaire fractievoorzitter in de Tweede Kamer, de heer B. Roolvink, gezegd dat er. indien de overschrijdingen van de overheidsuitgaven zich zullen voortzetten, in het najaar mogelijk belas tingverhogingen in het vooruitzicht zui len worden gesteld. „Er zal als regeringspartij moed voor nodig zijn een dergelijk impopulaire maatregel te nemen", zo zei hij. De heer Roolvink antwoordde dit op vragen over het Tweede-Kamerdebat aangaande de regeringsnota over de loon- en prijspoli tiek. Waarom kan iedereen nu perfect fotograferen U stelt de afstand in en verder doet de camera a-l-l-e-s. Er kan niets mislukken - U kunt zó t afdrukken. Zodoende kunt U alle aandacht besteden aan het onderwerp. Dat maakt fotograferen fijner... dat maakt Uw foto's mooier en interessanter. GEVAERT-AGFA Wegaanleg Van voortgezet (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG Er is het afgelo- t-> n pen jaar 10 tot 15 miljoen gulden .DrieiienOOrClDrUff méér uitgegeven voor aanleg en verbetering van rijkswegen dan daarvoor op de begroting van het Rijkswegenfonds was uitgetrokken 320,5 min.). Dit deelt minister Suurhoff mee in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over het fonds. De bijdrage van automobilisten aan dit fonds is vijf miljoen gulden tegengevallen: in plaats van de verwachte 80 min. aan opcenten op de motorrijtuigen belasting is slechts 75 min. bin nengekomen. Met de tekorten zal de begroting 1967 worden belast. Andere punten: vang in de toekomst. In vrijwel alle gevallen wordt echter rekening gehou den met een verdere uitbreiding tot ten minste tweemaal drie rijstroken. Van de totale lengte verharde wegen van 44.445 km komen slechts 3.200 km of ruii pet voor op het Rijkswegenplan 10.300 km op provinciale of tertiaire we genplannen. Ongeveer 70 pet. behoort tot niet-planwegen. Zilveren anjer *66 AMSTERDAM Op 23 juni zal prins Bernhard in Amsterdam wederom een zilveren anjer uitreiken aan drie Neder landers die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt op cultureel gebied. De onderscheiding valt dit jaar ten deel aan mevrouw I. M. Fennema-Zboray te Amsterdam, oprichtster van het kinder tijdschrift Kris Kras en ijveraarster voor verantwoorde kinderliteratuur. Broe der Erich (JA..F. de Rijk) te Ouden bosch, amateur astronoom, ontvangt de zilveren anjer in verband met de oprich ting van de enige volkssterrewacht in Nederland te Oudenbosch. Mr. Romke de Waard te Badhoevedorp krijgt de zilve ren anjer als deskundige op het gebied van carillons en draaiorgels, in het bij zonder als initiatiefnemer van het unie ke, te Utrecht gevestigde, museum Van speeldoos tot pierement. Sterke groei van de grafische industrie AMSTERDAM Uit het jaarverslag 1965 van de Federatie der Werkgevers- organisatiën in Ket Boekdrukkersbedrijf, dat de grafische nijverheid in het ver slagjaar een grgei heeft vertoond, die in sommige gevallen zelfs uitging boven die van de gehele Nederlandse nijver heid. De eerder gedane uitspraak, dat deze bedrijfstak „sterk verjongd is in een groeiende markt", is geheel waar gemaakt. De drukkerijproduktie steeg met 10,8 procent, 4,2 procent meer dan de toe name van de Nederlandse nijverheid. Ook de omzet.vertoonde een duidelijke, zij het geringere groei. Het personeels bestand steeg met 2 procent en het be drag aan investeringen zal belangrijk hoger liggen dan in 1964. In- en export vertoonden een bevredigende groei. De verwachtingen voor 1966 zijn zon der meer gunstig. Gememoreerd werd het afscheid van prof. mr. P. Borst en mr. F. F. M. Stolwijk van de Federatie. KID van ANWB weer van start gens financieringsproblemen moest wor den gestaakt) zal spoedig weer ter hand worden genomen. Begin volgend jaar zal rijksweg 16 zijn doorgetrokken tot de Kralingseweg (waardoor het verkeer in de richting Den Haag niet meer door Rotterdams centrum zal hoeven te rij den) en later dat jaar zal hij aansluiting krijgen op rijksweg 3 naar Gouda. De studies over het tracé van een vaste oeververbinding over of onder del Westerschelde worden in overleg met de-1 provincie voortgezet. Van een voorberei ding van de aanleg van een tunnel kam thans echter nog geen sprake zijn. Bij de bepaling van prioriteiten zal; ervan worden uitgegaan, dat eenmaal ter' hand genomen werken zo snel mogelijk dienen te worden voortgezet en voltooid. Gewaakt dient te worden tegen versnie ten. Nadat de ergste knelpunten in het huidige wegennet zullen zijn weggeno men, zullen die wegen worden aange legd, die passen bij het te voeren ruimte lijk beleid. Hierbij wordt niet alleen de verkeersbehoefte gvolgd maar ook de ontwikkeling van het ruimtelijk beleid gestimuleerd. Basis voor het urgentie schema is nog steeds het Rijkswegenplan van 1958, al zullen daar wel enkele wij zigingen en aanvullingen op worden aan gebracht. Met de Rijksplanologische Dienst is hierover overleg gaande. Om onteigeningsprocedures sneller te doen verlopen bestudeert een interde partementale werkgroep thans eventuele maatregelen inzake de prijsvorming van onroerend goed. Gebleken is dat vele ei genaren nauwelijks bereid zijn tot een minnelijke verkoop als de prijzen stij gend zijn. Het tempo van wegenaanleg wordt daardoor vertraagd. De Coentunnel krijgt een goede ver binding met Purmerend. De provincie legt een autobaan (met twee rijbanen) aan door de Wijde Wormer en het Rijk maakt een soortgelijke verbinding tussen De aanleg van de E-10 (Antwerpen - Breda) en de E-3 (Antwerpen - Venlo) is ernstig vertraagd doordat moeilijk overeenstemming kon worden bereikt met België. Gehoopt wordt, dat beide wegen voor de zomer van 1970 zullen worden aangelegd. De grensovergang bij Bocholt in de snelweg van Heerlen Aken zal in 1969 klaar zijn. DEN HAAG Vandaag, twee dagen voor Pinksteren zijn nog slechts enkele tientallen kampeer terreinen in ons land volgeboekt. Het zijn voornamelijk de terreinen op de Veluwe, in midden-Brabant en in mindere mate in de kust streek. Kennelijk wachten tie kampeerders op het betere weer en het staat voor dc ANWB vast dat dan alle terreinen snel zullen volraken. start. Deze dienst verstrekt inlichtingen over de bezetting van ongeveer zevenhon derd terreinen, die een totale capaciteit hebben voor bijna 300.000 mensen. De terreinen kunnen samen ruim 60.000 ten- :n en 30.000 caravans herbergen. De Kampeerinformatiedienst (Kid), die „i 1962 tot stand kwam als gevolg van een grote kampeerchaos, heeft in de afge lopen jaren vooraltij denser ukkeweekemden, bewe-|0 Voortaan zal meer nadruk worden gelegd op de samenhang van de werken met de algehele verkeerssituatie in een behoefte te voorzien. Om zeker te zijn van een kampeer plaats blijft het van belang dat men zich van te voren op de hoogte stelt van de bezetting van het terrein waar men naar toe wil gaan. Men kan zich daartoe wen den tot de centrale post van de Kid, ANWB-Den Haag (tel." 070 - 814381) en bij een aantal plaatselijke V W-kan to- land. De aanleg van rijkswegen zal meer uit een landelijk dan uit een regionaal oogpunt worden bezien. O Niet voor alle autosnelwegen is een rijbaanbreedte van 7 meter noodzakelijk. De breedte zal worden bepaald aan de hand van prognoses van de verkeersom- FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS Initiatief commissie NMBG Wachttijd, voor de zomervakanties, en iVan onze sociaal-economische redac tie) I UTRECHT De heer W. van der Ley, j secretaris van de Nederlandse Christe- DEN HAAG Het representatieve lijke Bond van werknemers in de Hout- deel van het Provinciehuis aan de Ko- J' hingskade in Den Haag zal voorlopig I niet worden gebouwd. Het zal vooral nu de regering een beperking i heidsuitgaven heeft afgekondigd, nog 1 wel een poosje duren, voordat de bouw- I vergunning zal worden afgegeven. Tot I november vorig jaar heeft het provin- I ciaal bestuur getracht rijksgoedkeuring i ,voor de bouw van de laatste fase van l het mooie huis der provincie te krijgen. Toen het duidelijk werd, dat de rijks- goedkeuring voorlopig niet zou worden Jouwnijverheid, heeft gisteren met een zeer druk bezochte receptie afscheid genomen van zijn werkkring. Zowel uit werkgevers- als uit werknemerskring wa ren vele vertegenwoordigers aanwezig om de heer Van der Ley ten afscheid de hand te drukken. De heer Van der Ley genoot vooral bekendheid door zijn werk vooV het stu- cadoorsoeorijf en het „Zwarte Corps". In het stucadoors'oedrijf besieedde hij niet alleen veel aandacht aan de lonen, maar niet mind ei aan de vakopleiding en het Van der Ley werd op 23 mei 1905 in Amsterdam geboren. Op 1 september 1934 meldde hij zich aan als lid van de NCB. Elf jaar later, in september 1945 stelde dc NCB hem aan als bestuurder voor het district Noord-Holland en de Veluwe. Ir. augustus 1949 aanvaardde hij, het tweede penningmeesterschap om op i augus'us 1956 het secretariaat van de; bond voor zijn rekening te nemen. ...mm. Van de velen, die tijdens de receptie Dc heer J Hazes, voorzitter van de1 het woord voerden, noemen wij ir. H. D. V0OTktmën7'daT"dëié" "fundament'™' door! NCB. typeerde de heer Van der Ley als j Prins namens de Raad van Bestuur weersinvloeden in kwaliteit zullen ver- een bestuurder, die zijn werk in de Bnuw.et.rijt de heer C. A. Bakker, na- «lechteren Het provinciaal bestuur kon christelijke vakbeweging gedaan heeft, m ns liet CNV-beetuur en de heer J. niet meedelen wanneer de nu benodigde gedreven door een innerlijke geloofsover- N:c-uwenhuis, die hartelijke woorden ten bouwvergunningen zullen worden afge- tuiging. Reeds op 30 april jl. werd de j afscheid spraknamens de bij het CNV j geven. v">°- T b» lijk werk in het georganiseerde bouwbe drijf benoemd tot ridder.in de Orde van Oranje Nassau. Hoewel de NCB-bestuur- ders reeds op 60-jarige leeftijd met pensioen gaan, had Van der Ley nog een jaar bijgetekend en gaat hij thans met 61 jaar van een welverdiende rust genieten. patiënt daardoor verkort (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft een commissie aangesteld om het vraagstuk van de afspraakspreekuren voor huisartsen en specialisten nader te bekijken. Deze commissie raadt in haar vandaag verschenen rapport het hoofdbestuur aan het afspraakspreekuur tc advise- Het rapport is een conclusie van een enquête onder ruim 5100 huisartsen en specialisten, allen leden van de maatschappij Nederland telt 8500 huisartsen- en specialistenpraktijken en een enquête gericht op de secre tarissen van de afdelingen. Eruit bleek dat slechts een kleine min derheid van huisartsen uitsluitend tiëntcn. Ook komt de situatie voor dat huisartsen uitsluitend ziekenfondspa tiënten volgens afspraak ontvangen. De overgrote meerderheid van de huisartsen heeft of helemaal geen afspraakspreek uur of in principe vrije spreekuren met daarnaast afspraken. Meer dan de helft van de huisartsen laat naast de vrije spreekuren geregeld patiënten voor meer tijdrovende onderzoekingen of behande lingen terugkomen op een bepaald tijdstip. De minderheid van de specia listen heeft de gehele ambulante prak tijk, al dan niet met handhaving van een vrij spreekuur, volgens afspraak georga niseerd. Ongeveer de helft van hen houdt spreekuur zonder afspraken met hun patiën'en te maken. Met afspraakspreekuren kan de arts met een kleinere wachtkamer volstaan, hij kan zijn spreekuren en overige prak tijkwerkzaamheden inrichten zoals het hem goeddunkt, hij weet van te voren door wie hij wordt bezocht, zodat dc assistente alle noodzakelijke bescheiden van te voren kan klaarleggen, hij zal minder worden lastiggevallen door pa tiënten met kleinigheden, omdat zij dan eerst een afspraak moeten maken en het onderscheid tussen spreekuren voor „par ticulieren" en fondspatiënten zal wegval- Nadelen zijn onder meer dat het wor den weggeroepen tijdens het spreekuur het afspraaksysteem in de war zal doen lopen. Daarnaast zal de invoering van een afspraakspreekuur een aantal kosten met zich meebrengen: naast een assisten te zou de arts ook een telefoniste nodig hebben. Verschillende geënquêteerden spraken de mening uit dat het in diverse steden bestaande voorschrift van ziekenfondswe- ge dat een arts dagelijks vrij moet zijn te consulteren een reële belemmering be tekent voor een konsekwente doorvoe ring van het afspraaksysteem. Daarnaast stelden meerdere geënquêteerden het op prijs naast het afspraakspreekuur een of meer vrije spreekuren te handhaven. On der de chirurgische specialisten evenals onder de huis- en oogartsen zijn vele enthousiaste voorstanders van het afspraakspreekuur. De huisartsen waren minder enthousiast: als belangrijke oor zaak: de financiële lastenverzwaring. de commissie onaanvaardbaar. Als mogelijkheden noemt de commis sie: het reserveren van enkele uren per dag of enkele dagen per week voor afspraken. Dit naast de vrije spreekuren. Daarnaast zou het afspraakspreekuur kunnen worden ingevoerd voor de pa tiënten. die op vervolgbezoek komen. Voor de nieuwe patiënten zou het vrije spreekuur kunnen worden gehandhaafd. I heer Van der Ley voor zijn verdienste-1 aangesloten andere bonden. Een Sunil team kwamwaste en... voorspelde mevrouw G. Migchei sen, De Wittenhagen 14, Harder wijk een nog wittere was. En even later wós die wittere was er... dank zij de waskracht van Sunil t t Onvermoeibare Sunil-sop is ideaal voor alles: linnen, katoen, nylon, enz. Bleken? Niet nodig. Blauwen? Overbodig. U zult het zien: Sunil met ultra-waswerking geeft het hóógste witf Als i HANNOVER De Genie heeft giste- oordeel van het invoe- ren het kampement van de vierde groep de Koninklijke de; geleide .vapens ïfspraakspreekurcn commissie ile verkorting van den. Dr. R. s. ten Caie, huisarts, maakte legen 'in 1958 een schatting dat alleen al door nover. is het wachten bij huisartsen ongeveer 7.2; uitgerust „«uuc miljoen uren door personen die in het pens, welke de luchtmacht in NAVO- Mi" |jjnjg '---j West-Duitsland heeft gestatïo- Hessisch-Oldendorf, naoij de vierde in de reeks groepen, Nike en Hawk geleide wa-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9