Nieuwe leidse Courant BEGIN BENZINE-OORLOG krant ran FORMAAT Oude eu nieuwe prijzen j TOERISME UIT DUITSLAND NA 10 MAART GETAAND? Commentaren Grote maatschappijen 1 tot 4 ct. goedkoper Gezwicht voor witte pompen H\H neemt N.V. Meester iNNiJ (vleeswaren) over Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vrijdag 27 mei 1966 47»te jaargang Kantoren Leiden Steenstraa» 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur we Helikoptersin Vietnam redden veel piloten - pag. 5 Vakantieoord van CNV In hef Zeeuwse plaats je Oostkapelle is vanmid dag het CNV-vakantie- oord Bos en Duin in ge bruik genomen. Met dit gebouw, dat de chr. vak beweging één miljoen gulden heeft gekost, wordt aan de dringende wens uit de ledenkring om een vakantieoord aan zee, voldaan. Zie pagina 9. )en! -fa NTS nog lang geen eigen programma - pag. Radio, TV rm geen brood mee school. Morgen moet ik naar verjaarsfeestje van Marietjc. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Esso Nederland heeft het eerste schot, in dat wat gerust een benzineoorlog genoemd mag worden, gelost. Ze ver laagde gisteren onverwacht de prijzen met 1 tot 4 cent per liter. Over al zijn de nieuwe tarieven weer anders, afhangende van „witte pomp"-concurrentie. Andere maatschappijen bleven niet achter. Shell en Caltex kwamen ook over de brug. De verlagingen betekenen overigens dat de prijzen van de witte pompen doorgaans nog ver onder het nieuwe „officiële" minimum blijven. Witte pomphouders zijn dan ook nog niet beducht voor de jongste maatregel. loemenië wil met Bonn relaties (BONN Aan het einde van het be- oek van de Roemeense minister Ciora n de Bondsrepubliek heeft de irsqienst van de vrije democratische irti]i aangedrongen op het vestigen van illedige diplomatieke betrekkingen met Jemenië. Deze betrekkingen zouden het :gin kunnen worden van een politiek n vrede en begrip tegenover Oost-Eu- •pa en misschien eenmaal als model innen dienen voor de betrekkingen van Bondsrepubliek met andere Oost-Euro- se staten. Intussen nebben de West-Duitse soci- il-democraten en de communistische mheidspartij van Oost-Duitsland de da- i vastgesteld voor de uitwisseling van irekers. De West-Duitsers zullen op za- irdag 14 juli in Karl Marxstadt het [oord voeren en de Oostduitsers op 21 Hannover. BRUSSEL In de Belgische steden lechelen en Dendermonde zijn gisteren betogingen gehouden tegen het siuit van het episcopaat ten aanzien de tweeta'ligheid van de universiteit Leuven. In Dendermonde werd onge- r door 300 scholieren betoogd. In Me- De witte concurrentie er zijn thans 600 van deze pompen in ons land is blijkbaar te groot gewor den. In Duitsland heeft Esso om dezelfde reden als in ons land de prijs reeds verlaagd. Daar is in middels ook een prijsverlaging van de witte pompen op gevolgd en op nieuw een Esso-prijsverlaging. De nieuwe tarieven zijn vrij gril lig in ons land doorgevoerd en daar het grootst, waar de witte pomp-con- currentie het meest pijn doet. Witte gebieden schijnen vooral te zijn het Gooi, Loosdrecht, de kop van Noord- Holland, de omgeving van Tilburg, het gebied tussen Maastricht en Roer mond en langs de Gelders-Overijs- sels-Duitse grens. In Groningen, waar de „witten1 praktisch niet voorkomen liet Esso zijn prijzen ongewijzigdVoor Rot terdam is er te rekenen op ongeveer 1,3, voor Den Haag op 1,2 en voor Amsterdam op 2 cent prijsverlaging. Esso gaf gisteren officieel toe dat het hier een verdediging tegen witte pompen geldt. Het zou ha'ar om be scherming van haar dealers tegen deze concurrentie gaan, terwijl ook „verfijning van de zonering" een rol speelt. Het heeft Esso teleurgesteld dat zij niet met de normale groei van het benzineverbruik is „meege groeid"; de last van de verlaging neemt de maatschappij geheel voor eigen rekening. Inmiddels is dus Shell de groot ste omzet al met de mededeling gekomen „in haar prijspolitiek een beleid te blijven volgen dat de we derverkopers in staat stelt iedere concurrentie het hoofd te bieden". Dit betekent dat ook Shell regionaal zijn prijzen gaat aanpassen. Andere maat schappijen zullen, naar deskundigen menen, niet achterblijven. Dit zijn de voorbeelden van oude en nieuwe prijzen Amsterdam Rotterdam Den Haag Haarlem vrouwen-. Eindhoven o on de Utrecht -. Tilburg rderiicbt, Enschede Arnhem Maastricht Groningen 56,4 56.4 56.5 56,5 gewoon 53,1 53.1 53.2 53.2 53.3 53,3 53.3 53.4 53.4 53.5 53,5 super gewoon 55,3 54,3 55,3 53,5 52,3 52,5 55,9 52,5 56,8 50.4 51,8 52,0 51,0 52,0 50.2 49.0 49,2 52.6 49,2 Kra| Vertegenwoordigers Uit dit alles kan de conclusie wor den getrokken dat deze maatregelen nog maar een begin zijn en zo nodig (voor de maatschappijen) verdere prijsverlagingen mogelijk moeten worden geacht. Men rekent erop, dat na enkele jaren de huidige overschot ten aan benzine wel verdwenen zullen zijn, zodat de grote maatschappijen het monopolie terug - zouden kunnen krijgen. Witte pompen betrekken, zoals men weet, hun benzine van onafhan kelijke maatschappijen die met over schotten zitten. Er zijn zeer vele ka nalen waardoor deze benzine in de witte pompen komt. Er werd wel be weerd dat de grote maatschappijer overtollige voorraden bewaren is duur zelf deze voorraden aan de' witte exploitatie loodsen. Tenslotte nog enkele nieuwe Esso- prijzen. Wat Zuid-Holland betreft wor den de prijzen te Rotterdam en Schie dam 51,8 en 55,1 cent, Den Haag, Dordrecht en Zwijndrecht, Leiden, Gouda, Alblasserdam, Bodegraven, Boskoop, Rijswijk, Voorburg, Leid- schendam, Katwijk, Zoetermeer, Oégétgeest 52 en 55,3, Alphen a.d. Rijn en Woerden 51,5 en 54,8, Delft 51,9 en' 55,2, evenals Barendrecht, Berkel-Ro- denrijs, en Pijnacker, te Brielle 51,8 en 55,1, Middelharnis 52,3 en 55,6, Lis- se 51 en 54,3, Noordwijk 51,5 en 54,8, Leei'dam 52,2 i 55,5. DE BILT De depressie die gisteren over de Duitse bocht trok, was van morgen al boven West-Rusland aangeV komen en heeft zich daar verenigd met een ander lagedrukgebied. Intussen heeft zich bij Noord-Schotland een krachtig gebied van hogedruk ontwikkeld, waar door de wind bij ons noordelijk werd en drogere lucht ging aanvoeren. De bewolking nam tengevolge hiervan af. Het hogedrukgebied verplaatste zich naar de Noordzee en komt derhalve nog lang zaam dichterbij ons land. In verband hiermede zijn de regenkansen klein ge worden en kunnen in de komende dagen flinke zonnige perioden worden ver wacht, waarbij de middagtemperaturen geleidelijk hoger zullen worden. De ko mende nacht zal echter koud zijn, omdat de temperatuur door de nachtelijke uit straling flink zal dalen. DE BILT Koude nacht met een klei- kans op nachtvorst Morgen overdag zonnige perioden. Droog weer en onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Matige tot vrij krachtige noordelijke Veel Pinksterbezoek van Belgen DEN HAAG De gebeurte nissen rond het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus zijn onder andere oorzaak van een teruggang in het Duitse toerisme naar Nederland. Dit is de opinie Een echt gelukkig steldat zegt de wereld van koning Boude- wijn en koningin Fabiola. Te recht, want het geluk straalt doorgaans beider ogen uit. Ook uit andere gebaren valt het te concluderen, zoals tijdens dit apartje op het paleis te Laeken, waar dezer dagen dagen een receptie werd gehouden. krijgen ontslag I aangezegd ZAANDAM De N-V. Albert Ileijn eeft alle aandelen van het vleeswaren a vleesconservenbedrijf J. Meester N.V. t Wljhe overgenomen tegen afgifte van mminaal 700.000 eigen aandelen. [Gezien de ontwikkelingen in de eeswarenindustrie zijn bij Meester in r' naaste toekomst grote investeringen e verwachten, maar hoewel het bedrijf pomenteel goed is geoutilleerd, zijn deze hvesteringen voor een familieven- ibotschap te zwaar. 'Albert Heijn heeft tot de overneming isloten wegens de belangrijke stijging de afzet van vlees en vleeswaren, zien het belang van deze sector, waar- de ontwikkeling van de supermarkt pjdraagt, is het voor Albert Heijn wense- ijk niet geheel van derden afhankelijk In3"de toekomst zullen de prodnkten tan Meester dus uitsluitend in de win- IM« van Heijn worden verkocht. Dit be tekent dat aan ruim veertig vertegen- Voor het gehele binnenlandse verkoop apparaat, waarin de vertegenwoordigers de belangrijkste plaats innemen, wordt overleg met de betrokken vakorganisa- es een afvloeiingsregeling vastgesteld. De N.V. Meester heeft in Wijhe 430 mensen in dienst van wie ongeveer zestig in de binnenlandse verkoop. Bij de dochteronderneming in Olst werken tach tig mensen. Meester is na Unilever, Zwanenberg en Homburg de vierde vleeswaren- en vlees- conservenproducent in ons land. Uitbreidingsplannen, die ook een ver groting van het personeelsbestand nodig zullen maken, zijn in studie. Het bedrijf te Wijhe neemt een bebouwde oppervlak te van ongeveer 13.000 m2 in beslag, maar er is nog een onbebouwd terrein van omstreeks zesduizend m2. De fabriek verwerkt rund- en var kensvlees. Een deel van de behoefte aan varkensvlees wordt gedekt door de eigen slachterij, die per week 12.000 varkens verwerkt. De export wordt ongewijzigd voortge zet. De directie van het bedrijf blijft bestaan uit de heren G. Meester en J. Nijman. van het Keulse bureau van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. „De Duitsers weten zo langzamerhand de landen die hen graag als gasten ontvangen en de landen die hen slechts als gasten tolereren duidelijker dan ooit van elkaar te scheiden. Uit het rumoer rond het huwe lijk te Amsterdam leiden de Duitsers af dat de barometerstand Nederland-Duitsland in feite nog steeds op slecht en verander lijk weer schommelt. Een en ander tot toe ristisch voordeel van die landen waa barometer letterlijk en figuurlijk op Deze opmerkingen van het ANW wor den gemaakt in de prognoses met be trekking tot het komende buitenlandse Pinksterbezoek. Ongunstig weer buiten beschouwing gela ten verwacht de ANW een drukker Duits verkeer dan tijdens een gewoon voorzomerweekend. Vroeger sprak de ANW echter zonder voorbehoud van een te verwachten zeer grote toeloop, Andere oorzaken De laatste periode zou namelijk ondub belzinnig hebben bewezen dat niet al leen het slechte weer het bezoek uit Duitsland ongunstig heeft beinvloed. Als andere oorzaken worden de stijgen de prijzen en een teruglopende service genoemd. Wel wordt voor de Pinksterdagen groot aantal Belgen en Zwitsers in land verwacht. Uit België ziet i zelfs een récord-bezoek tegemoet. Britse vervoermaatschappijen deelden mee dat de stijging van het Engelse bezoek aan Nederland naar evenredig van de Paasdagen zal zijn. Ongetwijfeld zullen ook veel Fransen van het komende lange weekeinde ge bruik maken om naar Holland te ko men. Vergeleken met Pasen verwacht men echter minder bezoek, omdat de attractie van de bloembollen nu ont- Hier dan de druivenprinses voor dit seizoenMarijke Zwinkels (19), die uitnodigend twee tros sen Westlandse heerlijkheid om hoog houdt. Het meisje zal, ge flankeerd door twee „feeën", het middelpunt zijn van de lustrum- Oogststoet, die eind augustus wordt gehouden. Een g'ondvis gratis, morgen voor het laatst Haal nu uw DIERENVOEDERS voor honden, poezen, vogels, kip pen, duiven, hamsters, KORTOM VOOR ALLE HUISDIEREN bij FAMA, want heeft het beter. FAMA BREESTRAAT 3 - TEL. 33311. Ministers bespreken de NAVO-crisis LONDEN Volgens Britse zegslieden komen de ministers van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten, Engeland en West-Duitsland en Frankrijk daags voor de vergadering van de NAVO-mi- nisterraad (7 juni te Brussel) in de Bel gische hoofdstad bijeen om onder meer van gedachten te wisselen over de crisis in de NAVO. TRYL0N BERGOSSTAPIJT 380 cm breed 158,—. Dit opvallend mooi tapijt van praktisch onverslijtbaar nylongaren tonen wij U graag in 6 warme tinten. HILTON TAPIJT 100% scheerwol, stijlvol dessin in 3 kleu ren. 366 cm. breed 148,—. Vrijblijvend zenden wij U monsters en een totaalbeeld van de kosten. Interieurverzorging Bulthuis BOTERMARKT 23. Defensie heeft geen geld (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In Den Haag worden allerlei speculaties gedaan over de mo gelijke vestiging van Navo-organen in Nederland Vooral het vraagstuk van de kosten die hieraan verbonden zijn krijgt veel aandacht. Algemeen wordt aangenomen dat minister De Jong (de fensie) de benodigde gelden niet uit zijn huidige begroting beschikbaar wil stellen. De bewindsman voert reeds enige tijd op zijn departement een eigen bezuinigingsplan uit. Hij heeft op deze wijze kans gezien een bedrag van 150 miljoen aan te zuiveren. In tegenstelling tot de meeste departe menten is het uitgavenpeil van de begroting van defensie door het ka binet Cals niet verhoogd. Men rekent er dan ook op dat de regering naar nieuwe middelen zal moeten zoeken wanneer bepaalde NAVO-onderdelen naar ons land verplaatst worden. Minister Luns heeft woensdag in de Eerste Kamer gezegd dat het Benelux- gebied militair technisch het meest voor vestiging van deze prganen in aanmerking komt. Inmiddels hebben gemeentelijke en provinciale autoriteiten uit Limburg in Den Haag informaties over deze aan gelegenheid ingewonnen. Enerzijds heeft men in de residentie bezwaren. Hierbij wijst men er op dat voldoende ruimte gereserveerd moet blijven voor de bevolkingsaanwas van ons land. An derzijds acht men het vestigen van NAVO-organen gewenst omdat hier door de koopkracht in de betrokken Limburgse gebieden zal stijgen. Boven- Witte pompen TTET heeft lang geduurd, voordat -n de grote benzinemaatschappijen met een prijsverlaging hebben ge reageerd op de concurrentie van de „witte pompen". Esso Nederland is de eerste. Maandenlang is het voor overleg goed geheim gebleven. Het besluit werd op een inderhaast he iegde bijeenkomst wereldkundig ge maakt. Het had er tot nu toe veel van dat de grote maatschappijen onderling prijsafspraken maakten, dat er één groot benzinekartel bestond, waar van enkele individuele ondernemers zich dinstancieerden. Het ministerie van economische zaken echter be handelde de aanvragen van olie maatschappijen om hun prijzen te mogen aanpassen als één geheel en de maximaal toegestane prijs werd vrijwel altijd door de maatschap pijen overgenomen. Esso heeft al aangekondigd passen de maatregelen te zullen nemen als de ongeveer 600 witte pomphouders, evenals in Duitsland, de uitdaging aanvaarden en hun prijzen weer verlagen. Omdat nu één van de groten uit de benzinewereld de kat de bel heeft aangebonden, zullen de andere maatschappijen ongetwij feld volgen. Esso hoopt dat over enkele jaren de overproduktie van benzine van uit het buitenland, welke de oor zaak is van de geweldige groei van de witte pompen, achter de rug zal zijn. Sommige pomphouders kunnen zelfs 8 cent beneden de officiële prijs gaan, omdat zij zelf overschot ten aan ruwe olie en benzine im porteren. Met dat al is de concurrentie van de kleintjes onder de reuzen een ge lukkige zaak voor de automobilist. Ook voor de regering, zeker in deze moeilijke periode van prijsstijgin gen. Kwallik JJET Produktschap voor Zuivel heeft (al sinds december vorig jaar) een verzoek van een Tilburg- se zuivelfabriek in behandeling om het haar mogelijk te maken con- sumptiemelk te verkopen in een verpakking van IK liter, In welke hoeveelheden de fabriek ook melk levert aan het Amerikaanse leger in West-Duitsland. Volgens de fa briek bestaat er voor deze groot- verpakking belangstelling, vooral bij grotere gezinnen, temeer om dat de verkoopprijs naar verhou ding lager kan zijn. Hoewel de definitieve beslissing nog niet is gevallen (die is uitgesteld tot na de zomervakanties!) is in de vergadering van het bestuur geble ken dat het produktschap voorne mens is het verzoek van de fabri kant af te wijzen. In plaats van ronduit te zeggen dat de rest van de zuivelindustrie het Tilburgs initiatief niet lust, werd met veel omhaal van woorden het verwachte prijsvoordeel in twijfel getrokken en meende men, dat een verpakking van IK liter „uit de toon zou vallen", „niet afzetbevor- derend zou werken" en andere fa brikanten wel eens uit concurren- tie-overwegingen zou kunnen no pen tot het doen van „nutteloze in vesteringen". Hier speelt (weer eens) een duidelijk voorbeeld van de wijze, waarop een pbo-lichaam ten^ onrechte op de stoel van een individuele ondernemer kan gaan zitten. Want op een kwalijke ma- ™er dreigt hier een gezond zakelijk initiatief om zeep tc worden ge bracht. HELSINKI Finland krijgt een coa litieregering waarvan de communisten deel uit maken. Dit is gisteren in Helsin ki bekendgemaakt. prettige pinksterdagen met U?7l{y?l niet duur wel heerlijk dien kunnen plaatselijke industrieën er van profiteren wanneer het onderhoud van de technisch voorraden aan hen wordt uitbesteed. Het schijnt dat mili taire deskundigen de mogelijkheid overwegen om bepaalde NAVO-centra naar het grensgebied tussen België en de Nedelrandse provincie Limburg te verplaatsen. Bij al deze overwegingen dient wel te worden bedacht dat de uiteindelijke beslissing afhangt van de Franse houding. Of Frankrijk zich 1» derdaad uit de gemeenschappelijke üt» ganen zal terugtrekken wordt besliei op de NATO-conferentie die op zevett en acht juni in Brussel wordt gehou den. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS RAAT BODEGRAVEN BJ Telefoon 017* .&H Bezoekt onze toonzalen of vraagt brochure.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1