GRENS MET SURINAME NOG NIET GEREGELD Beter samenspel bepleit tussen pers en justitie BRITS GUYANA VANDAAG ONAFHANKELIJK Erfenis uit slordig koloniaal verleden Spaar geld bestel uw kolen nu! Geen akkoord over financiering verblijf van Britse troepen Geldschandaal in Zwitserland Kennedy zonder pers naar Zuid-Afrika Indonesië bereidt zich voor op terugkeer VN 7 s DONDERDAG 26 MEI 1966 Afschuiven Premier Burnham Dr. Cheddi Jagan (Van een onzer redacteuren) VANDAAG is aan Brits Guyana onafhankelijkheid verleend. Er resten nog vele onopgeloste kwesties op binnenlands en buitenlands terrein. Ook in ons land zullen de ont wikkelingen met meer dan gewone belangstelling worden gevolgd, want Suriname is er nauw bij betrokken. Suriname eist namelijk een driehoekig stuk oerwoud op aan de zuidwestelijke grens tussen de Corantijnrivier en de Nieuwe Rivier. Het conflict is een gevolg van een 150 jaar oude overeenkomsttoen Europese mo gendheden ter beslechting van hun geschillen nog lijntjes op de wereldkaart konden trekken. Het betwiste gebied is In oppervlakte gelijk aan bijna de helft van Nederland. Er is geen goud of diamant gevonden, zoals sommige berichten wilden doen ge' loven. Suriname heeft alleen maar be lang bij de waterkracht die het aan de Nieuwe Rivier wil ontlenen, als de ont ginning van het woeste binnenland dit De situatie is nu zo dat Engeland 'tot vandaag verantwoordelijk voor de buiten landse betrekkingen van Guyana en dus ook voor grensgeschillen) de zaak heeft doorgeschoven naar de toekomstige mi nister van buitenlandse zaken van Guya na. In Zuid-Amerika wekt dit veel arg waan, want niet alleen Suriname heeft een grenskwestie met Guyana, ook Vene zuela betwist een uitspraak uit 1899, waarbij aan Guyana 60.000 vierkante mijl terrein werd toegewezen waarop Venezuela rechten meende te hebben. Dit gebied was wel waardevol door bos- en mijnbouw. Pengei Minister Luns en de gevolmachtigd mi nister van Suriname, dr. J. F. E. Einaar, zijn enkele weken geleden in Londen geweest om van de Britse regering ge daan te krijgen dat deze kwestie gere geld zou worden voordat onafhankelijk heid wordt verleend. In het explosieve Zuid-Amerika zou in dit anders vrij rustige gebied gemakkelijk een brandend probleem kunnen ontstaan. Premier Pen- gel van Suriname heeft al laten doorsche meren zelf maatregelen te zullen nemen. Hij vond weliswaar de verdediging van het grondgebied een koninkrijksaangele genheid, maar de bewaking van de Co rantijnrivier door de bospolitie een bin nenlandse aangelegenheid. En „bewaking van de Corantijnrivier" is een rekbaar begrip. Het hangt er maar van af, welke Corantijnrivier men bedoelt. Ontdekking Want hoe is de kwestie ontstaan? Bij de vrede van Parijs in 1815 kwam het Surinaamse grondgebied met de Co- rantijn als westelijke grens bij Neder land terug. Eerst in 1871 kwam de Brit Brown tot de ontdekking dat aanzienlijk westelijker dan de Corantijn nog een rivier stroomde die in de Corantijn uit mondde. Hij noemde deze rivier de Nieu we Rivier. Zijn opnemingen toonden aan dat dit de eigenlijke bovenloop was van de Corantijn en de grenskwestie was ge boren en is nog niet geregeld. Minister Luns is in Londen aan de lijn gehouden met de toezegging dat spoedig opnieuw gepraat zal worden. Nu heeft premier Burnham van Guyana gezegd op korte termijn geen tijd te hebben. Na het verlenen van de onafhankelijkheid zou hij echter gaarne om de conferentie tafel willen gaan zitten om de kwestie te bespreken. Er is zeker geen reden tot optimisme, want hoewel de betrekkingen tussen Paramaribo en Georgetown goed zijn, minister-president Burnham zal niet licht geneigd zijn iets te doen dat de oppositie wapens in handen geeft, oppositie die geleid wordt door de felle dr. Cheddi Jagan. En het is bekend, dat jonge naties op het punt van grondge bied erg gevoelig zijn. Premier Pengei heeft al een voorgevoel van de moeilijk heden: hij heeft aangekondigd niet naar de onafhankelijkheidsfeesten in George town te gaan. Het moeilijkste punt van alles is de geweldig fanatieke wijze waarop oudpre mier Jagan oppositie voert tegen de - - sinds december 1964 aan het bewind zijn-Tijdens het gesprek heeft premier de regering van Forbes Burnham een coalitie van het Creoolse Nationale Volkscongres met 22 zetels in het parle ment en de Verenigde Partij (van blan ken, Indianen met zeven zetei sieve Volkspartij die 24 zetels parlement heeft en voornamelijk op dej Indische bevolkingsgroep steunt. Nog maar twee jaar geleden werd Brits-Guyana geteisterd door stakingen en oproer als gevolg van de tegenstellin gen die er tussen de beide bevol kingsgroepen 300.000 Indiërs en 200.000 negers bestonden. De Britse gouver neur trok alle macht aan zich. Vijandschap Hoewel de laatste tijd niet meer gesproken kan worden van een nood toestand, de tegenstellingen smeulen nog steeds. De negers, die minder snel in aantal toenemen dan de Indiërs, wonen liever in de stad en vormen in George town de grootste bevolkingsgroep. Zij zijn ambtenaar, winkeliers en politieman en worden goed betaald. Zij zijn echter verkwistender dan de Indiërs en werken ook minder hard. De Indiërs leven meestal buiten de stad en werken op suikerplantages. Sinds de onafhankelijk heid in het vooruitzicht werd gesteld, is de vijandschap tussen beide bevol kingsgroepen eerder toe- dan afgenomen. Jagan heeft zelfs gesuggereerd dat pre mier Burnham de voornamelijk zwarte politiemacht wil gebruiken om de In dische oppositie uit te roeien. Verleden jaar- heeft een commissie van juristen studie gemaakt van de rassenkwestie in Guyana. Hun rapport is in beide kampen sceptisch ontvangen. Buitenland Hoe het zij, onafhankelijkheid is een geweldig goed, maar kan veel ellende tot gevolg hebben. De grootste zorg kele Zuidamerikaan.se landen, w; uiteraard Suriname en Venezuela, is, dat premier Burnham zal proberen zijn bin nenlandse moeilijkheden in zijn buiten lands beleid af te reageren, een bekend Want voor Venezuela staat er veel op het spel. Venezuela claimt niet minder dan 2/3 van het land. De Venezolanen voelen zich bedrogen door een verdrag uit 1899. Dit verdrag was voorbereid door een arbitragecommissie waarin twee Amerikanen, (als vertegenwoordi gers voor Venezuela), twee Britten er. een „neutrale" Rus zitting hadden. De afbakening van de grens die bij dit ver drag geregeld werd, was uiterst gunstig voor Brits-Guyana. Eerst twaalf jaar ge leden kwamen de Venezolanen tot de ontdekking dat de Rus bekend stond als de koloniale raadgever van de tsaar en de zaak met de Britten bekokstoofd heeft. Venezuela voelt zich dus bedrogen. Het gevolg is natuurlijk een gespannen situatie, die niet zou zijn ontstaan indien Engeland de verschillende grenskwesties eerder op bevredigende wijze had kun nen oplossen. Daarom is het dubbel jam mer dat Londen verder niets van zich heeft laten horen en minister Luns en Suriname voor het voldongen feit van de onafhankelijkheid zet. zijn, maar door zijn weigering de Franse troepen in West-Duitsland onder het NAVO-commando te la ten, heeft hij zijn grootste tegen stander, minister Schroder, in een moeilijk parket gebracht. Een groep onder aanvoering van Adenauer en Strauss ziet een moge lijkheid om Schroder weg te wer ken. Ook Erhard schijnt meer te voelen voor de politiek van de „flu welen handschoen" dan voor een star afwijzen van De Gaulles stand punt, die eerst wil weten of Bonn wenst dat de Franse troepen blij ven. Pas daarna kan over hun sta tus onderhandeld worden. Het merkwaardige is, dat het mini steriële bestaan van Schroder wan kel is geworden door een kwestie, die hij zelf nooit heeft gewild, maar waarvan De Gaulle hem wel de schuld geeft. De Franse president keert zich van de NAVO af. Een logisch gevolg is dat de Franse troepen in Duitsland een andere ju ridische grondslag krijgen en dat de Gaulle zijn voorstellen hiertoe indient. Nee, het gaat nu anders. Bonn moet zeggen of het de Fran se troepen wel wenst te handhaven. Waarmee dus de verantwoordelijk heden op andere schouders komen. Y Nu verlaagde prijzen, dus straks stoken voor minder geld. En... veel gezelliger bovendien. Erhard sloot gesprek met Wilson af Messensteker hoorde doodstraf eisen MOSKOU In de Zuid-Russische stad Rostov is een negentienjarige jongen ter dood veroordeeld die twee mensen met een mes had gestoken. Zijn eerste slacht offer was een politie-agent die hem ver boden had in het openbaar te vloeken. Aldus dr. G. P. Hoefnagels, buitenge- De jongen wist toen te ontkomen, woon lector in de criminologie aan de maar de volgende dag stak hij, na een Nederlandsche Economische Hoogeschool drinkgelach met leeftijdgenoten, een an-iin Rotterdam en wetenschappelijk hoofd- der neer. De jongen kon pas worden medewerker a-n het Seminarium voor gearresteerd nadat de minister voor de i strafrecht in Amsterdam. Dr. Hoefnagels openbare orde een speciale groep recher- zei dit in een referaat over „Daders, cheurs uit Moskou naar Rostov hadnlet-daders, afstand en nabijheid", dat gestuurd. De rechtbank veroordeeldehij woensdagmiddag hield op de algeme- •---* -'= -jaarvergadering van de Vereniging LONDEN Premier Wilson van Engeland en bondskanselier Er hard ztyn het tijdens hun driedaag se besprekingen in Londen niet eens geworden over de financie ring van 'het verbRjf van Britse troepen in West-Duitsland. Er is een gezamenlijke commissie ge vormd, die dit vraagstuk moet be studeren. Half september moet de ze commissie verslag uitbrengen. Engeland wil dat West-Duitsland volledig voor de kosten van de lege ring van de 51.000 Britse militairen in de Bondsrepubliek opdraait. Op het ogenblik neemt West-Duitsland twee derden van deze kosten voor zijn rekening. Deze bedragen jaarlijks on geveer tachtig miljoen pond Sterling. Wilson gewezen op de noodzaak tot handhaving van de Britse grondstrijd krachten op West-Duits grondgebied op het bestaande niveau, totdat voor Europa een bevredigend controlestelsel op de bewapening zal zijn gevonden. Franse troepen Na zijn terugkeer in Bonn legde bondskanselier Erhard in de bondsdag nog een verklaring af over het hand haven van de Franse troepen in West Duitsland nadat deze aan het NAVO bevel zijn onttrokken. De troepen zul len in West-Duitsland kunnen blijven maar er zal wel een nieuwe status voor moeten worden gevonden, zei Erhard. Ook zal hun toekomstige rol De kleine meid is dol op bananen. Fyffes bananen. Zo lekker, zo gezond. Rijk aan bouwstoffen, rijk aan vitaminen. Zowel de twee regeringspartij en, de CDU en de (liberale) FDP, als de op positiepartij, de SPD, waren het ge heel eens met deze verklaring van Erhard. Voor het begin van de Bonds dagvergadering was Erhard in de frac tievergadering van de CDU versche nen om deze kwestie te bespreken. De fractie zegde toen de bondskanselier al haar volledige steun toe. Er werd overeenstemming bereikt over het in te nemen standpunt, volgens welke onder andere de Franse troepen ook na hun terugtrekking uit de NAVO- integratie in de Bondsrepubliek „ver gelijkbare rechten" zullen genieten als de wei-geïntegreerde troepen van de andere NAVO-partners. Dit betekende een concessie van de zijde van de minister van buitenlandse zaken, Schroder, die kortgeleden nog ver klaarde dat niet-geïntegreerde een heden niet op dezelfde rechten konden rekenen als de wei-geïntegreerde. Erhard heeft volgens waarnemers met zijn snelle, niets aan duidelijkheid te wensen overlatende reactie op de Franse nota van vorige week, de rech tervleugel van zijn partij die de laatste tijd veel kritiek had op de „harde" houding van de regering jegens Frankrijk de mond willen snoeren. Hij kon daarbij wijzen op de grote mate van overeenstemming die! hij in Londen met premier Wilson be reikte en die aantoonde dat Bonn niet alleen tegenover Parijs stond. Er be- j staat reden om aan te nemen dat I Erhard zijn doel heeft bereikt. Op het I parlementaire vlak is er dus klaar heid gekomen, het woord is nu aan |de diplomaten. Het 23ste lid. van het Gemenebest, Guyana. Suriname eist het gebied tot de Nieuwe Rivier op. Venezue la wil meer: het gebied tot aan de Esequibo. Er zou maar een klein stukje Guyana overblijven. Misdaad niet alleen psychische rampen Neefbroer of ikzelf kan dader Rotterdam Zoals er op het terrein van de binnen- en buitenlandse politiek expliciete samenwerkingsvormen zijn ge groeid tussen deskundigen en de pers, zo is op het terrein van mis daad en straf samenwerking met de voorlichtingsorganen een be lang van eerste orde. Tot nu toe laten de mensen van de praktijk van rechtspraak en reclassering verstek gaan voor wat betreft een weloverwogen communicatie systeem met de pers. hem ter dood nadat zij was overstroomd met brieven van verontwaardigde bur gers die de zwaarste straf eisten. ZUERICH In Zwitserland is een financieel schandaal aan het licht geko men in verband waarmee de oud-hoogle raar Walter Wili is gearresteerd en aan het parket overgeleverd. Wili zou schulden hebben gemaakt tot :n bedrag van naar schatting 40 miljoen Zwitserse franks (ruim 33 miljoen gul den). Hij is de stichter van de investe ringsmaatschappij Montim, waarvan oud-minister Enrico Celio president van de raad van commissarissen is. De Montim houdt zich bezig met het beheer van onroerende goederen in Cana- Ballingenleider na hartaanval overleden MUENCHEN De 70-jarige Russische ballingenleider Nikolaus Nakaschidse is woensdagmorgen dood in zijn woning te München aangetroffen. Omdat zijn fami lieleden twijfelden of hier sprake was een natuurlijke dood werd later op lag een lijkschouw gehouden, waar bij kwam vast te staan dat Nakaschidse in een hartaanval is bezweken. De ballingenleider stamt uit Georgië was voorzitter van het anti-Bolsjewis tisch Blok der Naties, een overkoepe lende organisatie van anti-commu nistische Russische ballingengroepen. het Hoefnagels, zijn vaak erg primitief, al als het gaat om delicten waar eigen neigingen en frustraties het sterkst aan wezig zijn, zoals sexuele en agressieve delicten. Deze delicten zijn slechts een fractie van de twee miljoen strafbare feiten die jaarlijks in Nederland worden gepleegd. Optisch bedrog Daarbij gaat het vrijwel steeds om „psychische natuurrampen" van mensen die zorg en behandeling behoeven. Zo'n „natuurramp", constateerde dr. Hoefna gels, komt vooral iri de pers en dat wekt wel eens de indruk dat Nederland vol zou zitten met moordenaars en verkrach ters, hetgeen een optisch bedrog is. In verreweg de meeste gevallen ken merken de verkeersdelicten, overtredin gen van cao's, belastingdelicten en win keldiefstallen zich door onzichtbaar heid van het nadeel van de bena deelden en ook door afwezigheid of onpersoonlijkheid van het slachtoffer. Maar met deze vormen van criminali teit zijn misdaad en straf „onder ons' aanwezig. De dader kan een neef, een broer, of Ikzelf zijn, aldas dr. Hoefna gels. Deze nabijheid geeft herkenning en tolerantiemogelijkheid. Heel vaak Is het een kwestie van toeval of men de strafrechter ln aanraking komt, zelfde samenspel van krachten kan ie mand bij het maatschappelijk werk brengen. Dr. Hoefnagels meende dat er gezocht moet worden naar erkenning Verwoerd weigert journalisten visum Verenigde Staten teleurgesteld WASHINGTON' Het Amerikaanse State Department is teleurgesteld over het besluit van Zuid-Afrika. buiten landse journalisten, die van plan waren senator Robert Kennedy te vergezellen op diens bezoek aan Zuid-Afrika \'o!gen- de maand, de toegang tot het land te weigeren. Zoals bekend trof de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Le Roux. deze maatregel om „te voorkomen dat Kennedy's bezoek ontaardt in een publiciteitsstunt". Senator Kennedy heeft echter gezegd dat hij alsnog van plan is om naar Zuid-Afrika te gaan. Hij is uitgenodigd door de vereniging van Zuidafrikaanse studenten. De Engelstalige pers in Zuid-Afrika en politici van de oppositie hebben het besluit van de Zuidafrikaanse regering scherp gehekeld. Diplomatieke waarne mers menen, dat de regering-Ver woerd zeer gekant is tegen het bezoek van de Amerikaanse senator en al het mogelijke heeft gedaan, behalve dan het weigeren van een visum, om Kennedy van zijn voornemen af te brengen. De Zuidafri kaanse regering is bevreesd dat de stu dentenverenigingen tegen het apart- heidsbeleid zullen ageren. bij<heid van de misdaad, geen zin heeft de pers als zondebok uit te roepen. Het gaat, aldus dr. Hoefnagels, niet slechts om pogingen tot acceptering de individuele veroordeelde, maar om voorlichting over de hoeveelheid te veroordelen gedrag dat de moderne maatschappij kent, hoeveel gevallen daar van onder de strafwet kunnen vallen en hoe inadequaat het is om dan om hoge en harde straffen te roepen. In een inleidend woord besprak voor zitter mr. D.-van Zeben, de geschiedenis van de vereniging en de factoren die hébben geleid tot de oprichting. Ontmoetingspunt Hij noemde de Vereniging van Reclas- seringsinstellingen een vast centrum waar alle bij berechting, strafexecutie en reclassering betrokkenen elkander kun nen ontmoeten. Zolang het niet duidelijk is hoe de samenleving de delinquent tege moet treedt en waarom zij dit zo doet en niet anders, zullen berechting, reclasse ring en uitvoerende macht met het pro bleem van de integratie van de delin quent blijven zitten. Reclassering is niet mogelijk indien aan de delinquent niet ^7 7 77, de mogelijkheid wordt geboden tot hero- *1/'^ penen van besprekingen. Dat gaat niet v alleen reclasseringsinstellingen aan maar in even grote mate de overheid die de rbij! net straf executeertk en de die de straf oplegt. Oriëntering Drs. K. Laansma, directeur van het ring in de samenleving. Hij achtte reclas sering een nationale zaak en de maatschappelijke hulpverlening zag hij slechts als een der vele in het oerwoud van de instellingen die zich met reclasse ring bezig houden. De heer Laansma vroeg zich af of de reclasseringswereld zich voldoende realistisch opstelt ten op zichte van zichzelf en de samenleving en hij achtte een duidelijke visie op de eigen positie, opdracht en functie noodza kelijk als men zich nadrukkelijk tot de samenleving richt Sultan Hamengkoe Boewono: Malik vertrekt morgen naar Bangkok TOKIO Indonesië bereidt zich voor op de terugkeer in de Verenigde Naties en in andere internationale organisaties waar uit het zich heeft teruggetrokken. Dif is gisteren door sultan Ha mengkoe Boewono, de Indonesische vice-premier tevens minister van economische zaken, gezegd tijdens een gesprek met Japanse regeringsfunc tionarissen. economische hulp aan zijn land. De vi ce-premier zei evenwel de preciese da tum van Indonesië's terugkeer in de VN niet te weten. Over de confrontatiepolitiek jegens Ma leisië zei de sultan nog dat de vooruit zichten van het vredesoverleg, dat bin- mm~. enkele dagen zal worden gehouden de Thaise hoofdstad Bangkok, zeer goed zijn. Uit Djakarta wordt vernomen dat minister van buitenlandse zaken, Ma- lik, morgen naar Thailand vertrekt voor een ontmoeting net de Maleisische pre- ier Abdoel Razak. Generaal Soeharto, minister van de fensie. zei gisteren in het parlement dat het besluit van Soekamo om zijn be voegdheden aan hem te delegeren, niet iperkt was tot de defensie en veilig- :id, maar in feite het gehele rege ringsbeleid omvatte. Zoals bekend gaan de afgelopen dagen geruchten rond dat Soekarno in stilte een strijd om de macht levert met Soeharto. De verkla ring van Soeharto wordt door waarne mers dan ook gezien ls een soort waarschuwing aan l nesische president. Oude Testament (3) Inderdaad zullen de slachtdieren uit het O.T. evenveel hebben geleden als eventueel bij het tegenwoordige ritue le slachten. Hun lijden was toen ech ter nodig om telkens weer daarin te demonstreren de brandende toorn van God tegen de zonde, die slechts ver zoend kon worden door het offerlam, Jezus, de Heiland der wereld. Zo bete kende ook Zijn lijden verlichting van het lijden van het slachtdier. Het bete kent voorts, dat ieder die zich tegen het onnodig lijden van het slachtdier Subsidie Van het Reve Heren als Cremer en Van het Reve van ons belastinggeld laten leven, be tekent voor mij (gezien de aard van hun schrijverij) muziek bij mijn ei gen begrafenis. Rotterdam H. Ser.voes Onfeilbaar Naar aanleiding van het forum in Kampen over het gezag van Gods on feilbaar Woord het volgende. Dezer dagen las ik juist Calvijns oordeel over mensen die scheiding maken tus sen Gods Woord en de Heilige Schrift. Hij noemt dergelijke mensen „kwade geesten", die zich moeten schamen geen voldoende eerbied te hebben voor Gods Woord. Letterlijk zegt Calvijn dat het niet past dat de mensen bij stukken en brokken goed keuren \»at zij willen en wat hen .va de Heilige Schrift te pas komt. Ook voor vandaag geldt dit oordeel van Calvijn, dacht ik onverkort. Lange Ruige Weide M. Molenaar

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5