EENVOUDIGER BORDEN VOOR HET VERKEER Noodtoestand in Engeland Huwelijk van Margriet en Pieter op 10 januari Commentaren Geheel nieuw reglement Duidelijk en praktisch Niet direct ingrijpen ANWB is tevreden ZOWEL BURGERLIJK ALS KERKELIJK IN DEN HAAG Geen adellijke titel verleend Dimdas 24 met 1966 47ete Janrping CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Sl»ntv»»tich li gheblavan mijn hert in teghenipoet I" Dordts Dagblad "aagse Courant Kantoren Leiden - Steenslraat 37 fj^bus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11.30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Ljf ICCC-jongeren spreken over eenheid der kerken - pag. Kernmerk Kabinetsformatie Prof. mr. F. J. F. M. Duyn- I stee heeft in zijn gisteren ver schenen boek „De kabinetsfor maties 19461965" gesugge reerd eerst een regeringspro- gramma op te stellen, nadat de ministers zijn aangezocht. Duynstee heeft de indruk dat Cals en Beernink op verschil lende golflengtes gepraat heb ben. Zie pag. 9. ■fe De tienduizen den ivezen van Vietnam - pagina 5 „Ik ga me by jouw thuis n.»™. jy by my, dan zeggen onze moeders geen kwaad woord." •fe Moby Dick ivaarschijnlijk in het IJssel- meer - pag. 9 i - (Van onze verkeersredaöteur) DEN HAAG Na acht jaar van studie is vandaag de inhoud bekendgemaakt van het nieuwe verkeersreglement van prof. mr. A. D. Belinfante, zoals het naar alle weerschynlgkheid op 1 januari volgend jaar in werking zal treden. Het nieuwe reglement is, zowel wat regels als borden betreft, eenvoudiger en duidelijker van opzet, meer dan het oude aangepast aan de praktijk, terwijl het bo«vendien zodanis is samengesteld, dat als straks internationale uniformering zal worden doorgevoerd geen wijzigingen meer behoeven te worden aangebracht. Sensationeel is de bekendmaking overigens niet geworden. Hoewel er verscheidene nieuwe bepalingen en borden worden voorgeschreven, was hiervan ttl zoveel v' 7elektdat de meeste veranderingen al bekend wa ren. Een van de belangrijkste bepa lingen is wel, dat de witte lijnen op het wegdek thans rechtsgeldig heid zullen krijgen. Wat dus bete kent dat wie een doorgetrokken witte lijn overschrijdt een be keuring kan krijgen. Een andere belangrijke bepa ling: het verplicht richting aange ven als men wil gaan inhalen. In het buitenland was dit allang ver plicht, maar in Nederland heeft men er nooit aan gewild omdat men vreesde, dat verwarring zou ontstaan. Veranderingen Wat de andere nieuwe bepalingen betreft, hier een kleine greep eruit; men zal voortaan binnen een afstand van vijf meter van een straat hoek mogen parkeren (tot nu was de limiet 10 meter), ook trams zullen voortaan het ver keer op voorrangswegen voorrang moeten geven, rechts afslaand verkeer zal voet gangers, die de weg oversteken voor rang moeten geven, ook als er ter plaatse geen zebra is. op alle voorrangswegen buiten de bebouwde kom zal een algemeen par keerverbod komen in file rijden en rechts inhalen is toegestaan op wegen met minstens vier rijstroken, waarbij het verkeer niet op de linkerweghelft mag komen (dus onze autosnelwegen en wegen, waarvan de enkele rijbaan door een doorgetrokken streep in tenminste twee rijstroken is verdeeld), bromfietsers mogen niet meer naast elkaar rijden, bij bushaltes zal men mogen stop pen voor het uit- en inladen, automobilisten, die hun auto in een door witte strepen aangegeven par- keerval slordig neerzetten, kunnen worden bekeurd, een bekeuring kan ook worden ge geven als de automobilist het sleutel tje in het contactslot achterlaat als hij zijn wagen onbeheerd laat staan, het rijden met 20 km-auto's is alleen toegestaan binnen de bebouwde kom. Bestuurders worden verplicht verkeers heuvels altijd rechts voorbij te gaan en mogen, wanneer een weg kennelijk in drie of meer rijbanen is verdeeld, uit sluitend de meest rechtse rijbaan volgen. brandweer- en politieauto's en am bulances zullen voortaan hun optische en akoestische signalen gelijktijdig moeten voeren om van vun voor rangsrechten gebruik te maken. 9 als men mistlichten gebuikt, mag men niet gelijktijdig groot licht voe- invaliden genieten voorrang. Voor vervolg zie pag. 5 DEN HAAG Het nieuwe reglement verkeersregels en verkeerstekens is een grote verbetering vergeleken met het tegenwoordige wegenverkeersreglement, aldus een commentaar van de ANWB. Het stuk is veel duidelijker, veel beter leesbaar en bondiger dan de regels waar mee ihans wordt gewerkt. Opvallend is, hoe weinig het begrip „verbod" wordt ge hanteerd. Natuurlijk, de wetgever kan er niet omheen in concrete gevallen, maar daar waar het enigszins mogelijk is wordt, het omzeild. Zo staat er niet: „Het is de voetganger verboden om de doorgang van wielrijders of berijders van rijwielen met hulpmotor te belemmeren." Er staat: „De voetganger belemmert de doorgang voor fietsers en bromfietsers niet."En Öat klinkt bepaald anders. Duidelijker en ook vriendelijker. Een dergelijk streven zou echter wel eens juridische moeilijkheden kunnen opleveren bij de strafvervolging, zo vervolgt de ANWB. Enige „verkeerstechnische" kritiek heeft de ANWB ook. Dat het afslaande verkeer altijd, ook indien er geen zebra is, voorrang moet geven aan de over stekende voetganger in de zijstraat, lijkt debo nd een wat aanvechtbare regel. Het uitzicht wordt voorts wel erg belemmerd door auto's die straks tot vrijwel (5 m) van de hoek van een straat mogen par keren, om maar niet te spreken van de moeilijkheden die zullen komen als op de hoeken gaan lossen en laden. LONDEN Daar de zeelieden- staking steeds meer het ecoao- nisch leven in Engeland aantast, leeft de Britse regering besloten le noodtoestand af te kondigen, die de overheid uitgebreide be voegdheden geeft tot tegenmaat- egelen. Premier Wilson, die deze Stap in het Lagerhuis bekendmaak- :e, verklaarde dat de regering „de vitale belangen van de natie moet beschermen". De regering kan nu maximumprij zen voor levensmiddelen vaststellen en maatregelen nemen tot regeling van het havenverkeer en het bin- lands vervoer. Zij zal overigens nog niet direct ingrijpen. De regering zal echter niet aarzelen dit te doen de toestand dit vereist. Het afkondigen van de noodtoestand Dmvat niet minder dan 35 bepalingen, die alle betrekking hebben op het ver lekeren van de vitale diensten: water- ID elektriciteits-voorziening, bevoorra ding en vervoer. Zij blijven een maand van kracht en moeten binnen een week door het parlement worden goedgekeurd. uunug aai in ougcwuu uc is uitgeroepen. In 1949 gebeurde dat tij dens een staking in de Londense haven, in 1955 bij een landelijke spoorwegsta king. Daarvoor was de noodtoestandswet uit 1920 nog maar eenmaal toegepast: tij dens een algemene staking in 1926. Byna 520 schepen meer dan een vyfde deel van de Britse koopvaardij vloot worden op het ogenblik door de staking getroffen en aan de kaden heb ben zich 350.000 ton exportgoederen ter waarde van 400 miljoen gulden opgesta peld. Tegen het einde van deze week, wanneer meer schepen de thuishavens zullen binnenvaren, zal naar schatting op 700 schepen het werk stil liggen. Tot de ..verlamde" schepen behoort ook de 83.673 ton metende Queen Elizabeth, het grootste passagiersschip ter wereld. Premier Wilson deelde de Lagerhuis leden nog mee, dat grote hoeveelheden essentiële goederen, zowel levensmidde len als grondstoffen, het land niet meer binnen kunnen komen. Dit heeft weer schadelijke gevolgen voor de werkgele genheid en de uitvoer. Hij weet de sta king de eerste sinds 55 jaar deels aan de houding van de vakbond, deels aan die van de werkgevers. De actie heeft zich tot dusver nauwe lijks doen voelen in de Britse industrie, die reserve voorraden voor enkele we ken bezit. Zouden deze echter opraken dan worden tienduizenden arbeiders door werkloosheid bedreigd. De stijging van de prijzen van groenten, vers fruit en enkele vleessoorten is tot stilstand gekomen. Op de overtreding van de noodtoe standsbepalingen staat een gevangenis straf van drie maanden of duizend gul den boete. De minister van vervoer is gerechtigd, schepen die door hun be manning verlaten zyn, weg te laten sle pen en voorts alle maatregelen te nemen die opstoppingen in de havens voorko men. De minister van posterijen kan het openbaar gebruik van telefoon, telegraaf en andere verbindingen beperken ten behoeve van politie, brandweer en open bare diensten. Verder krijgt de regering het recht bepaalde categorieën auto's en schepen te vorderen en in bepaalde ge vallen ook grond. I F A NI A reeds 1 jaar het betere heeft voor uw vogel, honden, katten, duiven, kippen en andere huisdieren. Loop de winkel eens binnen. Onze persoonlijke voorlichting en hulp is voor beschikbaar. DE BILT De depressie, die maandag in ons land stormachtige wind veroor zaakte, is snel naar Scandinavië weg getrokken, zodat de wind in de afgelopen nacht is afgenomen. Vanmorgen passeerde een zwakke rug van hogedruk met brede opklaringen ons land. Een kleine oceaan storing, waarvan de kern ten noordwesten van Ierland lag, bracht echter alweer regen in Ierland en West Engeland. Verwacht wordt, dat dit regengebied in de komende avond en na.ht ons land zal passeren. Morgen zal er tamelijk veel bewolking blijven. Verder op de oceaan beweegt zich een volgende actieve depressie in oostelijke richting. De invloed hiervan kan zich morgen later op de dag alweer tot ons land gaan uitstrekken, zodat het weer een wisselvallig karakter krijgt. DE BILT Over het algemeen veel be wolking, met voornamelijk vanavond en vannacht regen. Overwegend matige zuid westelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Pamela Jean Taylor (18) uit Blackpool won de Britse titel „Troeteldier koningin 1966. Pamela werkt in een dierenwinkel. Thuis houdt ze bo vendien een hond. een papegaai, een hamster en veertien muizen. DEN HAAG Prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven zul len dinsdag 10 januari in Den Haag in het huwelijk treden. Van die dag af zal Pieter van Vollenho ven lid zijn van ons Koninklijk Huis. Maar hem zal, zoals wel met de echtgenoot van prinses Beatrix het geval is geweest, geen adellij ke titel worden verleend. De kin deren, die uit het huwelijk van prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven geboren mogen wor den, krijgen wel de persoonlijke titel van prins of prinses van Oranje Nassau. Dit wordt gedaan met het oog op de mogelijkheid van de troonopvolging. (Van redakteuren) Grote voorraden samengeperste kurkplaten gaven gisteren in Driebergen voedsel aan een hardnekkige brand. Kamer ingediend. De toelichting op dit ontwerp is ondertekend door pre mier Cals, minister van justitie Sam- kalden en minister van binnenlandse zaken Smallenbroek. Het huwelijk zal worden ingezegend in de Grote- of St. Jacobskerk in Den Haag. Het ligt voor de hand dat het huwelijk wordt voltrokken door bur gemeester Kolfschoten in het gebouw van de Haagse gemeenteraad aan de Javastraat. Dat Den Haag de stad voor dit hu welijk zal worden wekt geen verwon dering. De stad noemt zich immers „de residentie van het land". In Haagse ge meentelijke kring is men dan ook zeer voldaan dat de keuze op Den Haag is gevallen. In de Grote Kerk zijn reeds tal van vorstelijke huwelijken ingezegend. Zo trouwden in 1901 in deze kerk konin gin Wilhelmina en prins Hendrik en vond er in 1937 de huwelijksinzege ning plaats van koningin Juliana en prins Bernhard. Verder is prinses Bea trix in deze kerk gedoopt. Het oude Haagse stadhuis aan de Groenmarkt wordt minder geschikt ge acht voor de huwelijksplechtigheid. Dit historisch bouwwerk is voor een deel gesloopt in afwachting van nade re voorzieningen. Het gebouw aan de Javastraat wordt voor officiële ont vangsten gebruikt en leent zich goed voor de plechtigheid op 10 januari. HAMBURG In Noord-Duitsland heeft de langs de Noordzee woedende storm met windkracht tien tot elf boven zee en windkracht negen boven het vaste land grote materiële schade aangericht. In Hamburg hadden brandweer en poli tie de handen vol aan het opruimen van omgewaaide bomen en dakpannen. In Cuxhaven werden bomen ontworteld, stortte een hijskraan in de nieuwe vis sershaven om en liepen veCe huizen scha. elke verjaardag niet duur weI heerlijk fractieleiders als Schmelxer en Roolvink bedenkelijk het hoofd deed schudden, ontzegde ze zich in feite het recht om van het bedrijfs leven w e 1 matiging met betrek king tot lonen en prijzen te ver langen. De gevolgen zijn niet uit gebleven. Jver dit aspect van het regerings- •eleid zal woensdag in de Kamer log wel een hartig woordje worden ;esproken. Het afkoelingsplan is 'oor de oppositie „gefundenes fres- Teleurstelling De regering heeft gesproken, het parlement moet nu antwoorden. Maar behalve regering en parlement houden ook de maatschappelijke or ganisaties zich bezig met wat in de gisteren uitgekomen regeringsnota over lonen, prijzen en overheidsuit gaven is vastgelegd. Globaal lagen de reacties wel voor de hand: de vakbeweging is teleurgesteld nu de overheid toch het mes heeft gezet in de loonkoek; de werkgevers en voor al de middenstand zijn ernstig ont stemd over de drastische beperking van de prijsvrijheid en voort vindt men in de kring van het bedrijfs leven de besnoeiing van de over heidsuitgaven bijzonder matig. Mis schien zullen de werkgevers en mid denstanders nog de meeste moeite hebben met het regeringsingrijpen. Vele middenstanders, die toch al niet zo ruim gedeeld hebben in de welvaart van de afgelopen jaren, zien hun krappe winstmarges op nieuw bedreigd. Bijna opmerkelijk is de gematigde reactie van de drie werknemersvak- centralen op de loonmaatregel van de regering. Men is in deze kring kennelijk onder de indruk van de moeilijke economische situatie, waarin ons land verkeert, en men is bereid gebleken een beperkende loonmaatregel, zij het niet met in stemming, dan toch met begrip te gemoet te treden. Wellicht heeft men hierbij overwo gen, dat het heengaan van dit kabi net voor de vakbeweging eerder een verslechtering dan een verbetering zou betekenen. Willen de maatregelen op loon- en prijsgebied effect sorteren dan zal de regering, althans volgend jaar, met de matiging van haar uitgaven verder moeten gaan dan nu in de regeringsnota is aangegeven. Nog maals zouden wU dringend willen aanbevelen een gedegen studie van het meest wenselijke aantal te bou wen woningwetwoningen. Dit aantal wordt^op het ogenblik elk jaar ten koste van honderden miljoenen gul dens overheidsgeld te slordig naar boven afgerond. Voor een verant woord financieel overheidsbeleid is het gewenst, dat beter nagegaan wordt hoeveel woningwetwoningen er jaarlijks werkelijk nodig zijn. Voor bestaande woningwetwoningen zal ook meer dan voorheen ge streefd moeten worden naar bewo ning door mensen uit de lagere In komensgroepen, voor wie deze wo ningen bestemd zijn. Noodzakelijk LTET „afkoelingsplan", dat de re gering nu aan de Tweede Ka mer heeft voorgelegd, is in de ge geven situatie de meest voor de hand liggende oplossing. De econo mie is zo blijkt overduidelijk uit de regeringsnota overspannen en moet tot rust worden gebracht. Daarvoor zijn ingrijpende maatre gelen nodig, maatregelen die echter weerstanden zullen opwekken en de toch al tanende populariteit van dit kabinet niet zullen verhogen. Zo vlak voor de gemeenteraadsverkie zingen is dat voor Cals c.s. geen prettige zaak. Het siert dit kabinet echter, dat het de moeilijkheden niet uit de weg is gegaan en z'n verantwoordelijkheid heeft beseft op een moment dat het landsbelang absolute voorrang dient te hebben boven welke andere overweging dan ook. Hier en daar is het complex van maatregelen minder stringent uit gevallen dan werd verwacht. Zo is niet een loonstop voor 1966 afge kondigd, maar een loonpauze, met uitdrukkelijke erkenning van struc turele loonachterstanden in som mige bedrijfssectoren. De loonmaat regel is verteerbaar nu ook aan de prijsontwikkeling een ondubbelzin nig halt wordt toegeroepen. Het was zonneklaar, dat dergelijke maatregelen materieel en psycholo gisch onaanvaardbaar voor be drijfsleven en parlement zouden zijn als ook de overheid zelf niet het mes in haar uitgaven zou hebben gezet. Dat is nu gebeurd. En terecht. Maar voor een regering, die met betrekking tot haar uitgaven door oppositie en regeringspartijen van een te-veel-ineens-politiek is be ticht, is dit een „gang naar Canos- sa". In meer dan een opzicht. Het kabinet heeft met haar al te ambitieuze uitgavenbeleid zelf de inflatoire ontwikkeling in de hand gewerkt. Door haar bestedingen op te schroeven tot een niveau dat niet alleen de heren Geertsema en Beer nink, maar ook regeringsgezinde

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1