Wat gaat u vanavond opsteken? Honderden kilo's fruit door ramen van universiteit Franse troepen mogen blijven ra 1 Vietnam Hunter King Size? Ijl Hunter filter? Noren nemen fabriek van DAYO niet over Verkeer eist zes doden en veel gewonden Afkoelingsperiode voor economie ingesteld ari NIEUWE LEIDSE COUR ANT MAANDAG 23 MET 1966 VLAANDEREN IN OPSTAND TEGEN DE BISSCHOPPEN (1) nt di Sll (Van een onzer verslaggevers) JN Leuven is de stilte gevallen. Het is" de stilte van het verzet. Tussen twee wolkenvelden door valt de zon op de in Renais- sance-stijl opgetrokken, reeds tweemaal herbouwde, universiteits bibliotheek. Het fraaie gebouw is op een enkele ruit na vrij on geschonden uit het studentengeweld der laatste dagen tevoorschijn gekomen. De oude universiteitsgebouwen zien er heel wat minder florissant uit. Vrijdag heeft een groep van ongeveer 500 studen- 's Werelds oudste r.k. academie gesloten 'tWas voorlopig de laatste actie van de tegen het kerke lijk gezag rebellerende studen tenwereld. Nu, zondagmiddag, liggen de straten van Leuven verlaten, de politie en de win keliers halen opgelucht adem en er behoeven geen extra detachementen Rijkswacht ge reed gehouden te worden om eventuele ordeverstoringen snel de kop in te drukken. Vanmorgen is r.k. Leuven ter< mis geweest, net als op andere zondagen, maar onder de kerk gangers bevonden zich opval lend weinig studenten. ten op de Oude Markt gebruik gemaakt van de onoplettendheid van de politie en de rijkswacht en het bolwerk van de R.K.-we- tenschap in West-Europa onder een spervuur van eieren, sinaas appelen en appelen gelegd. De natuurstenen gevel werd besmeurd met een kledderig mengsel van struif en sinaasappelsap en tien tallen ruiten sneuvelden onder het geweld der appelprojectielen. In sommige zalen en kamers werd voor duizenden guldens schade aangericht. Gesloten De wetenschapsbeoefening is stilge legd. Het lopende academisch jaar zul- geen colleges meer worden gegeven. Niet in het Frans en niet in het Ne derlands. De senaat van de Leuvense Vrije Universiteit, 1425 door paus Martinus de Vijfde gesticht, besloot hiertoe vrijdagavond, nadat hij reeds had bekendgemaakt, dat studenten, die zich aan gewelddadigheden hadden schuldig gemaakt van de universiteit gezonden zouden worden. Eerder op de dag hadden de studen tenorganisaties al besloten om de col leges te boycotten, omdat gebleken was, dat de studenten, professoren en wetenschappelijk personeel eensge zind afwijzend stonden tegen het be sluit van de bisschoppen niet te vol-, doen aan de wens van de Vlamingen in Wallonië een Frans-talige V.U. te stichten en Leuven te verlossen van de Franse colleges. De studentencharges tegen de uni versiteitsgebouwen golden dan ook niet in de eerste plaats de sluiting van de universiteit, maar de justitiële be slissing om het voorarrest van zeven gearresteerden studenten, die maan dag en dinsdag gevangen werden ge zet, met maximaal een maand te ver lengen. Scherp Het studentencomité, dat vrijdagmid dag nog de studenten had opgeroepen de stad te verlaten, nam dat niet Het herinnerde in scherpe bewoordingen aan 1956, toen de senaat van de universiteit zelf had opgeroepen tot een demonstra tie voor één-taligheid bij het Leuvense universitaire onderwijs. „Wij dulden geen sancties", riepen de studenten toen zij de beslissing van de justitiële autoriteiten vernamen en m een grote groep van 150 man trokken zij naar Mechelcn om in de bisschop pelijk Sint Rombouts kathedraal een hongerstaking te beginnen. De recher cheurs buiten de kerk deden niets. Ook niet toen meer studenten zich bij de hongerstakers aansloten. Maar de ker kelijke autoriteiten onder leiding van mgr. Ceupens, vicaris-generaal van het aartsbisdom, tolereerde de aanwezigheid van de „kerkschenners" niet en al spoe dig verscheen het Antwerpse detache ment van de Rijkswacht om de kerk „te zuiveren". Geen veldslag Het is gelukkig niet tot een veldslag in de prachtige Mechelse berk gekomen. De studenten kozen de wijste partij eo trokken onder het zingen van Ameri kaanse „protest-songs" naar buiten. De studentenleiders wisten de ergste heet hoofden te weerhouden van een mars het bisschoppelijk paleis, waar de momentcel meest verguisde man van Vlaanderen, kardinaal Suenens resideert. Hü wordt door de studenten verantwoor delijk gehouden voor de weigering de Frans-talige colleges over te plaatsen. „Op het concilie was hij progressief", zeggen de studenten, „maar hier is hij aartsconservatief'. „Voor Spanje en Bel gië is er geen concilie geweest. Hier heerst nog dc dictatuur van de Romeinse De Leuvense V.U. staat onder het ge lag van de zeven Belgische bisschoppen. ,Wij willen een leken-curatorium", zegt 10 procent van de 20.000 studenten en de 140 Nederlands-talige hoogleraren val len hen bij. „Geen epiloog over deze zaak", zeggen de gematigder dragers van bef en toga, „maar een dialoog". En ook de wetenschappelijk ambtenaren („na vorsers", zeggen de Vlamingen) willen democratisering van het universiteits bestuur. Het optreden van politie en rijkswacht heeft veel kritiek geoogst en natuurlijk is er onmiddellijk in de Kamer van Volksvertegenwoordigers een interpella tie aangevraagd en wel door het lid van de Vlaamse Volksunie Babyion. Politiek Deze ziet kans de C.V.P. in het nauw te drijven en zo stemmenwinst te ver garen. De Unie. die over militante groe pen beschikt, heeft reeds aangekondigd op zondag 29 mei een mars naar Meche- len te zullen organiseren om de bis schoppen duidelijk te maken, dat Vlaan deren geen achtergebleven r.k. gewest aar dat het wil mee profiteren van de vernieuwingen in de r.k. kerk. Nu wordt de Volksunie als een neo-nazis- tische organisatie beschouwd en de C.V.P. wenst zich liever niet te com promitteren door één lijn met haar te trekken. Maar de C.V.P. zal toch kleur moeten bekennen wil zij haar greep op de Vlamingen behouden. De politiek I Leuvense studenten houden hun I handen omhoog op bevel van de politie, die nog een appeltje met. hen heeft te schillen! brengt nu eenmaal in België gemakkelijk tienduizenden mensen de straat op en straatmanifestaties gaan hier meestal met behoorlijke veldslagen gepaard. De relletjes in Leuven zijn dan ook naar Belgische maatstaven gemeten niet ongewoon. Het unieke is, dat het kerkse Vlaanderen zich tegen het epicopaat keert en dat de r.k. studenten niet schro men kardinaal Suerjens in het openbaar voor „verrader" uit te maken. Hoe zeer het gezag van de bisschoppen te grabbel wordt gegooid, bleek vrijdag in Antwer pen, waar studenten een solidariteits- bijeenkomst hielden. Er werd een sit- downstaking gehouden op de Qrote Markt. Eén der studenten, getooid met een bisschoppelijke mijter en gewapend met plumeau en leidingwater ging op de schouders van zijn kameraden „zegenend" De zaak-Leuven is dan ook meer dan alleen maar een rel. De die pere achtergronden belichten wij in een volgend artikel. (Vervolg van pag. 1) boeddhistische hoofdkwartier de Vien Hoa Dao pagode bijeengekomen nrst het kennelijke voornemen een mars door de stad te houden. Toen de politie hen tegenhield begonnen zij met stenen en straatvuil te gooien. Op een groot span doek werd van de Amerikanen geëist hun hulpverlening aan de oorlogsopblt- sers te beëindigen. Na twee uur van schermutselingen trokken de betogers zich in de pagode terug. Gistermorgen werden 35 Vietnamese arbeiders, die onder Vietcongbewaking een kanaal in de Mekong-delta moesten raven, neergeschoten door hun bewa- :ers. Negentien van hen waren op slag dood, de zestien anderen liepen verwon- lingen op. De Vietcong-leden openden het vuur toen regeringstroepen de dwang arbeiders trachtten te bevrijden. Een groep buitenlandse corresponden ten is gisteravond in Da Nang terecht gekomen tussen opstandige en gezagsge trouwe Zuidvietnamese troepen. Drie journalisten, een Amerikaan, een Frans man en een Brit, liepen verwondingen op. Het gezelschap werd tenslotte door Amerikaanse mariniers in veiligheid ge- De correspondenten keerden terug van de boeddhistische pagode Tinh Hoi, het centrum van het verzet tegen het be wind van premier Ky, toen het vuren begon. In de pagode zou een persconfe rentie worden gehouden, doch toen de boeddhistische leiders geen aanstalten maakten om te beginnen, verlieten de journalisten het gebouw, omdat zij vrees den dat de boeddhisten hen als gijzelaars wilden vasthouden. Dit bleek achteraf niet het geval te zijn. Toen de Ameri kaanse mariniers op het toneel versche nen. staakten de twee partijen het vuren, zodat de verslaggevers zich in veiligheid konden brengen. dan rookt u de lekkerste grote American die er is dan proeft u niet J het filter, maar alleen «Wil geurige tabak LEOPOLDSTAD Een z aardschok heeft vorige week woensdag de stad Beni. in het noord-oosten van Kongo-Leopoldstad getroffen. In de eer ste melding van het Kongolese persbu reau wordt gesproken van negentig do den en honderden verwoeste woningen. Ook in Turkije heeft zich een aardbe ving voorgedaan. Het gebeurde gisteren in Akishar ten noorden van Izmir (het vroegere Smyrna). Vele schoorstenen kwamen omlaag en talloze ruiten sneu velden. Persoonlijke ongelukken waren APELDOORN Op de berg te Apeldoorn ontstond Arnhemseweg bij de Stoppelen zondagmorgen een gecompliceerde botsing waarbij vier auto's waren betrokken en die de 49-jarige heer J. J. van Donkelaar uit Alphen aan de Rijn het leven heeft gekost. Burgemeester reisde naar Oslo TT/ fabriek in de naaste toekomst een M' GVhïllGlTlSYS UlGt vestiging in Coevorden zal plaatsen, is niet uitgesloten, aldus zei burge- 7meester Wolters op Schiphol na zijn ingang vandaag terugkeer. Het gemeentebestuur meent dat al- ryrvtl rt py lllPvlc ^es moet worden gedaan om de werk- Lttt>f LULsl tl' J nemers en hun gezinnen in Coevorden crnipnni nr p Ite houden. „Wij zullen daarom trach- jV i ten een bedrijf te vinden die de goed Sïïf ,rnnr Ho «gkrbnï ^eoutilleerde shriek wil overnemen. ^rti^faafdonfahl-iok i)4 vftinHet feit dat de onderhandelingen in rifrvcmccn^ H^ mït inrnL^^?:,!, Noorwegen niet tot een onmiddellijk j r«.i dn IK» h' resultaat hebben geleid, houdt niet in hrielc zonder werk vMUn liin I dat Seen an^ere firma's zullen be- zonder werk zu,,en z,jn- naderen", zo verklaarde drs. Wolters. De heer Wolters en de directeur van; het economisch-technologisch insti-1 tuut, drs. C. Voormalen, vertrokken j woensdag toen het ontslag bekend werd, onmiddellijk naar Oslo om met bedrijf in de plasticbranche Zware tol van weekeinde: 66-jarige mejuffrouw G. Sr-hilstra uit die gemeente overleden, nadat zij door een auto was overreden toen zij met haar fiets was gevallen. Zij viel waarschijn lijk doordat zij schrok van een van links komende auto. AALTEN Bij een autobotsing op de kruising Hamelandroute-Bredevoortse- weg zijn zondagmiddag drie mensen zeer ernstig gewond. Het zijn de inzitten den van een personenauto uit Ruurlo, die geen voorrang had verleend aan een Duitse personenauto. De bestuurder De heer Van Dronkelaar kwam uit de richting Apeldoorn en raakte door onbe- kreeCT Zwaar ~Wfdïet«»l Vün kneuzingen. in botsing met een vrachtauto, draaide; daarna enkele malen om zijn as en botste ten slotte weer tegen een perso Arbeiders Davo door collega's bedreigd COEVORDEN Een groep besprekingen te voeren over de moge lijkheid van overname van de gloed-1 nieuwe DAVO-fabriek voor de Noorse Zaterdag keerden zij terug. Tot di- n.,,A recte resultaten is het niet gekomen, k1»""" 1,1 "A™ Coevorden is maar de mogelijkheid dat de Noorse d,0<,r,™ me' p'! ""I 6 als ztf in gaat op het aanbod tot werk b\j de NV Installatiebureau Davotherm. De groep had dit aanbod gekregen op dezelfde dag. waarop enkele honderden collega's ontslag werd aangezegd omdat de DAVO-fabrieken zouden sluiten. Zonder overleg met vakbonden en an- Britten.|dere personeelsleden, waren de 25 ar- beiders geselecteerd en werd hen Per roeiboot over Atlantische oceaan ELISABETH TOWN Tv de 34-jarige David Johnstone »«.»- rige John Hoort zijn uit do Amerikaan-l h, diensl treden bij Davotherm, Z.iS1tn iStiSTlZm vennootschap, die juridisch ta staat west-Engeland te roeien. Zij hopen de he.1 Davo-concern. Zij zijn op het aan tocht met de Puffin in ongeveer vijftig bod met ingegaan uit angst voor re- dagen te volbrengen. Ipressaillemaatregelen van collega's. nenauto. De brandweer heeft de heer Van Dron kelaar uit zijn nieuwe auto die totaal vernield was. bevrijd. In de loop van de middag is hij aan zijn verwondingen overleden. De andere auto's liepen ern stige schade op. EIBERGEN Zondagmorgen vroeg kwam de 70-jarige heer F. J. Stortelder uit Eibergen om het leven bij een au to-ongeluk op een verharde ruiterdijk. Het slachtoffer was inzittende in de auto van zijn zoon, die in een linker bocht van de dijk in de berm raakte en tegen een elektriciteitspaal reed. De dertigjari- ge zoon en zijn 72-jarige moeder werden gewond en opgenomen in een ziekenhuis pi te Groenlo. AMSTERDAM De zeventienjarige j scholiere Louise Holderdorp uit Amster- dam werd zaterdagavond gedood bij een botsing op de Okmeerweg. De auto waar in zij zat raakte een geparkeerde vracht-! wagen. De chauffeur van de personen- auto. de achttienjarige W. J., is met een. hersenschudding in een ziekenhuis opge nomen. LEXMOND Bij een frontale auto botsing op rijksweg 27 werd zondagmid dag de 34-jarige mevrouw A. Tres- ner-Snels gedood. De bestuurder van I een andere auto reed een bermpaaltje om en kwam vermoedelijk door teveel stuurcorrectie in dwarse richting op de linker weghelft terecht. Hij botste daar tegen de auto van mevrouw Tresner, waarin ook haar man en twee dochter tjes van zeven en vier jaar zaten. Me vrouw Tresner v erd op slag gedood, de andere inzittenden werden zwaar ge wond in het St. Antoniusziekenhuis te Utrecht opgenomen. personenauto over de kop die vervolgens tegen een boom in de middenberm botste. Een van de inz'Henden. de 26-jari- ge J. H. Kinnegin uit Woerden, kwam hierbij om het leven. De negentienjarige F. C. Standaar. eveneens uit Woerden, die de auto had gehuurd, liep een sche- delbasisfractuur op. Zijn toestand is zorg- Een grappenmaker, of iemand die daarvoor door wilde gaan legde in het nest van een uil drie eende-eieren. Welnu, de uilen moeder deed bij het zien van het trio haar plicht en broedde de eieren uit. De eende-kinderen beschouwt ze volledig als haar nakroost. Alleen wij weten wel Maar Duitsland moet het vragen PARIJS De Franse regering is bereiid haar troepen in West-Duitsland te laten, ook al zijn deze na 1 juli aan het Navo-bevel onttronen. De Bonds republiek zal dan duidelijk moe ten laten blijken dat zij fhet op prijs stelt dat de Franse troepen blij ven. Dit staat in een antwoord nota van de Franse regering op het Westduits memorandum over de toekomstige status van de Franse troepen in West-Duitsland, dat begin deze maand in Bonn werd uitgegeven. De Franse regering stelt als eis dat beide landen overeenstemming moeten bereiken over de praktische voorwaarden voor het legeren van de Franse troepen. Tussen het ge allieerde en het Franse opperbevel zou voorts een overeenkomst moeten worden gesloten over de voorwaar den van samenwerking in het geval artikel vijf van het Verdrag van Washington een rol zou spelen, de handhaving van de status quo hierin niet begrepen. (Bij artikel vijf van het Verdrag van Washington is de wederzijdse hulp in geval van een gewapende aanval tegen een of meer NAVO-leden geregeld. Gunstig ontvangen In Bonn is de antwoordnota van de Franse regering gunstig ontvangen. Men was over het algemeen optimistisch wat betreft een goede oplossing van het pro bleem. Een CDU-woordvoerder was inge nomen met het feit, dat de Fransen de deur open hebben gelaten voor onder handelingen. „Ook tussen goede vrienden kunnen meningsverschillen en spannin gen ontstaan, maar als een vriendschap werkelijk van goede kwaliteit is zal zij dergelijke spanningen te boven komen". De fractievoorzitter van de liberale FDP zag in de nota de mogelijkheid om het Westduitse standpunt ten aanzien van de Franse troepen in de Bondsrepubliek zowel in politiek als in militair opzicht van alle kanten te bezien. Men moest vol- De socialisten gaven als commentaar dat alle „verantwoordelUke politieke krachten" in West-Duitsland wensen dat de Franse militairen biyven. Wel zou hun status nauwkeurig moeten worden vast gesteld om te voorkomen, dat zü het in strument worden van een Franse natio nale politiek. Man verdronken in IJsselmeer MUIDEN De 25-jarige E. F. Stieve uit Amsterdam is zondagmiddag om het leven gekomen toen hij in het IJsselmeer wilde gaan zwemmen. Hij had met zijn broer en diens verloofde een bootje ge huurd in Muiden. Hoewel hij niet goed kon zwemmen begaf hij zich te water, maar verdween direct in het meer. De beide andere opva renden roeiden in paniek naar de kant meerden de boot af zonder iets over het gebeurde aan een politie-agent. Na uren dreggen in het intussen zeer woelig geworden watet vond men ten slotte het stoffelijk overschot. (Vervolg van pag. 1) prijsindexcijfer van het levenson derhoud van december 1965 tot en met april 1966 met acht punten is gestegen. De prijsstijging deed zich vooral de laatste drie maanden voor. Liefst 65 procent van de kosten van het levensonderhoud is in beweging gekomen. Cao's Minister Veldkamp wijst er in de brief op dat een loonstijging boven de zes a zeven procent niet verantwoord is. Als het mogelijk is zal men de op schorting van de goedkeuring van de cao's vóór 15 juli afschaffen. In over leg met de Stichting van de Arbeid zal worden onderzocht welke cao's een aanzienlijke achterstand in loon- hoogte laten zien. Mocht van zo'n achterstand sprake zijn dan zal in geen geval meer dan de helft daarvan in 1966 direct worden uitgekeerd. Be drijfstakken, waarvoor nog geen cao is vastgesteld, krijgen toestemming voor een loonsverhoging van zeven procent. Investeringen Onder de maatregel voor de over heidsinvesteringen vallen ook de ga ranties en subsidies door het Rijk. De regering, aldus de brief, blijft ook grote aandacht geven aan het zoeken van effectieve methoden ter opvoe ring van de besparingen. De sinds de afsluiting van het Cen- traal-economisch plan 1966 beschik baar gekomen gegevens wijzen in de richting, dat de feitelijke ontwikkeling op een aantal punten minder gunstig zal zijn dan aanvankelijk was ge raamd. Dit geldt niet voor de produk- tie. Wel voor het verloop van de lo pende rekening van de betalingsba lans. Het overschot over 1965 bleek niet 300 min, maar slechts 50 min. te zijn. Deze tegenvaller werd hoofdzake lijk veroorzaakt door bij de raming achterblijvende ontvangsten van kapi taalopbrengsten uit het buitenland. Voor 1966 heeft deze correctie een negatief effect van ongeveer 200 min., daarnaast zal de mond- en klauwzeerepidemie de export met rond 200 min, incidenteel verminde ren. Verder moet rekening worden ge houden met een ongunstig verloop van de export in de fabrikatensector, waarmee ongeveer 100 min. is ge moeid. De iets grotere consumptieve bestedingen in het binnenland hebben voor de betalingsbalans een negatief effect van ongeveer 125 min. Het wordt tenslotte onwaarschijn lijk geacht, dat de veronderstelde ver betering van de ruilvoet met een pro cent geheel zal worden gerealiseerd, hetgeen eveneens tot een achteruit gang van 125 min. leidt. Tezamen met enkele kleinere effecten moet thans rekening worden gehouden met een tekort van 400 min op de lopen de rekening van de betalingsbalans in 1966 in plaats van een overschot van 400 min., aldus de nota. Voor 1966 zijn tot dusver ongeveer 80 c.a.o.'s goedgekeurd voor ruim 1 min werknemers, waarbij ook de uit 1965 daterende c.a.o.'s voor Philips en en de metaalindustrie zijn begrepen. De gemiddelde loonstijging hiervan bedraagt 7,5 pet. In behandeling zijn thans 45 collec tieve contracten voor 570.000 werkne mers, welke contracten een gemiddel de loonstijging te zien geven van 10,6 pet. In totaal betreffende de thans goedgekeurde en de in behandeling zijnde contracten tezamen 1.621.000 werknemers verdeeld over 125 c.a.o.'s. De gemiddelde loonstijging daarvan beloopt 8.4 pet. Van de overige con tracten is nog niet bekend hoe de loonstijgingen zullen zijn. Ontzetting (S) Is Nederland schuldig aan de dood van mr. Soumokil? Jazeker. Tussen uitspraak en voltrekking van het von nis zijn twee jaar verlopen. Geduren de die periode is er door verschillen de Nederlandse groeperingen gepro testeerd, ook bij de Nederlandse rege ring. Deze was echter Oost-Indisch doof. Nu mr. Soumokil vermoord is. kunnen wij alleen maar het hoofd buigen en bedenken, dat zijn dood voor ons een nog duidelijker teken moet zijn, om het werk voort te zetten. De regering in ballingschap van de RMS wil ik zeggen: U staat niet alleen. Menig Nederlander zal met u striiden, tot de overwinning JViet consequent (3) In Schiedam weten alle SGP-ers, naar ik meen, dat er geen zetel behaald kan worden. Nu dan, SGP- broeders, als de meerderheid van plaatselijke SGP-leiding de noodzaak van samenwerking niet wil inzien, stemt u dan AR/CH. Als christen, wonend in Italië, vraag ik u dit te overdenken en te besluiten. Als u gewetensbezwaren hebt, geef ik u de raad, uw vacantie hier door te bren gen en 's zondags een protestantse samenkomst te bezoeken. U zult daar broeders en zusters vinden, één in geloof en overtuiging, hoewel zij een uiteenlopende opvoeding genoten nebben: waldenezen, hervormden, ge reformeerden etc. Denk er eens over Predappio J. van Rijswijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5