zAikoelingsperiode voor economie ingesteld REBELLEN IN DA NANG GEVEN ZICH OVER DUITSE MANIAK SCHIET WAPEN LEEG OP POLITIE lekker slapen jeefc/efs lekker slapen op 1 jood will Kans op gesprek groter KVP en PvdA lijken het ongeveer eens te zijn 0 >raak radi< kno 1 Maandag 23 mei 1966 47ste jaargang Oe Rolterdammef CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGbLAD „Stantvastlch I» ghebleven mijn hert In teghenspoet I" [Oordis Dagblad "aagse Courant Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 CAO'S BLIJVEN LIGGEN LOONRONDE VAN 7 PCT. OOK BIJ OVERHEID GEEN INVESTERINGEN iMBSrosai Het grote teleurstellende moment voor SHO in de wedstrijd tegen Zwart Wit. Van Nes maakt 22. Ongeveer 4000 toeschouwers zagen het met eigen ogen. U kunt er over lezen op een onzer sportpagina's •fe Vlaanderen in opstand tegen de bisschoppen - pagina 5 Wildwest-methodes in Doesburg [DOESBURG Dank zij de me- werking van de bevolking heeft Doesburgse politie zondagmor- n een negentienjarige maniak Gladbeck (Did.) kunnen arres- 'en, die in de nacht van zaterdag zondag een aanslag pleegde op aal Hoovercraft op strand van Ter Heyde (Van onze correspondent) MONSTER Opgedreven door ge golven en een stormachtige nd, landde zaterdagmiddag te il kwart voor vijf een Hoover- ift van Engelse herkomst aan strand van Terheyde. Het ïhtkussen-vaartuig begeleidde aantal zeiljachten, deelnemers n de Hoek van HollandHar- ch-race. Het kwam te dicht on- de kust en liep op een strek- in. )e Hoovercraft, afkomstig uit Den lder na in Bremerhaven te zijn ge- rt, ramde by zijn landing een sta- vloedpaal en scheurde een groot deelte van zijn luchtkussen. Ook de venbouw werd beschadigd, iet vaartuig zwenkte weer af naar 6, maar moest tenslotte toch weer ar het strand terugkeren, waar nmandant major Stanley Ball (35) i machine keurig voor de duinen- deponeerde. De bemanning van vreemdste vaartuig dat wel ooit het strand te Ter Heyde strand- bestond uit een kapitein en drie lerofficieren van de landmacht en Royal Air Force. rustiger weer te hebben afge- it is de Hoovercraft zondagmid- om tien over één vertrokken, _ard uitgeleide gedaan door een bte schare belangstellenden. uNGAPORE De confrontatie jegens jleisië zal voortduren zolang de strijd Jen het imperialisme één van de taeill- beginselen van Indonesië blijft. Dit 1 zaterdag generaal Nasoetlon, plaats- Hangend hoofd van het ..opperbevel ir de verplettering van Maleisië". fijn verklaring volgde op de aankondi- zowel te Djakarta als te Koeala 3>oer, van vredesbesprekingen tus- aleisië en Indonesië, die reeds deze jek in Bangkok zouden beginnen, pernomen wordt nog dat vice-premier bnengkoe Boewono een economische legatie naar Japan zal leiden. een politieman en vervolgens een roofoverval ondernam in een r.k. parochiehuis, waarbij een broer van de beheerder in de schouder werd gewond. De Duitser werd sedert vrijdagavond gezocht in verband met de diefstal van een auto in Wageningen. Nadat de Wage- ningse politie om opsporing van deze personenauto had verzocht, sloeg een wachtmeester van de rijkspolitie te Wehl een goede slag toen hij zaterdagavond een auto aanhield die aan de opgegeven beschrijving voldeed, zij het dat hij intus sen van Duitse nummerborden was voor- De chauffeur negeerde echter het stop teken en reed in op de politieman, dir ter nauwernood zijn leven wist te red den. Van toen i.f was de jacht op de Duitser geopend. De voortvluchtige reed Doesburg bin nen, waar de politie hem kwijt raakte. De wagen werd onder aan een dijk bij een rotonde aangetroffen. Schot op trap Later op de avond werd de Doesburgse politie gealarmeerd vanuit een r.k. paro chiehuis, waar een balavond ten einde liep. Het bleek dat de jonge Duitser daar (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Het kabinet heeft een afkoelingsperiode voor onze economie ingesteld. Uit de reeds aangekondigde brief van de ministers Veldkamp (sociale zaken), Den Uyl (economische zaken) en Vondeling (financiën) aan de Tweede Kamer blijkt, dat de volgende maatregelen zijn getroffen 1. Tot 15 juli mogen geen cao's meer worden goedgekeurd. Bij algemene vergunning zal toestemming worden verleend tot een maximale loonsverhoging in 1966 in dé orde van grootte van zeven procent (loonronde) 2. Een algemene prij zenbeschikking voor goederen en dien sten; 3. Een wettelijke meldingsplicht van prijsverhogingen. De bijdrage van de overheid om de overspannen economie weer in evenwicht te brengen, zal uit het volgende bestaan: Met ingang van 1 juni tot eind 1966 wordt bij de ministeries een personeelsstop ingevoerd. Aan de lagere publiekrechte lijke lichamen wordt gevraagd hetzelfde te doen; Tot 1 oktober worden geen nieuwe investeringen gedaan. Een uitzondering maakt men voor reeds gesloten overeen komsten en technisch noodza kelijke investeringen; B De hoofden van de departe menten hebben opdracht ge kregen in de komende maan den de grootst mogelijke te rughoudendheid te betrach ten bij alle andere uitgaven. Niet doorberekenen De eerste prij zenmaatregel neemt de regering om te voorkomen, dat de loonsverhogingen worden doorbere kend. Men is evenwel bereid op grond van een ongunstige rentabiliteit een uitzondering te maken. De tweede maatregel heeft betrek king op de binnenlandse markt. Elke Minder wind DE BILT Een depressie bij Schot land nam van zaterdag op zondag be langrijk in omvang en diepte toe, er ontwikkelde zich tot een stormdepres- sie. Het koufront ervan trok gisteren vergezeld van onweersbuien met grote snelheid over ons land. Het zaakte een temperatuurdaling van om streeks 10 graden. De depressie trekt langzaam in de richting van Zuid-Noor- wegen en wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, welke zich naar het vasteland uitbreidt. Op de oceaan zijn wel enkele nieuwe storingsgebie- den, maar deze vertonen momenteel geen grote activiteit. Verwacht moet worden, dat de wes- met een pistool op de broer van de be-'telijke winden de komende 24 uur ge- ,h"rd«r- leidelük minder sterk zullen worden, wêibmng'eï 1 Iinvoer van koele lucht bluft Nadat de Duitser de man had over- voortduren. Er zullen opklaringen vallen werd hij de trap afgeschopt, om voorkomen en slechts enkele lokale vervolgens zijn schoten te lossen. Eén kogel stuitte af op het Imker sleutel been van de heer Witjes. De misdadiger wist zich te verstoppen in de bibliotheek van het parochiehuis, waar hij, in het nauw gedreven, door een spiegelruit sprong om een kortstondi ge vrijheid tegemoet te gaan. Aanvankelijk liep elke naspeuring op niets uit, zodat de politie alle toegangswe gen tot Doesburg afsloot. De waarne mend commandant van het district Apel doorn der rijkspolitie, overste jhr. B. dei Beaufort belastte zich met de leiding van i het opsporingswerk, terwijl kapitein j Leers het commando van de activiteiten I in de stad op zich nam. De Duitser werd verscheidene malen gesignaleerd, maar zodra de politie hem achtervolgde schoot hij. De onverlaat zag vervolgens kans er- j gens een bromfiets te stelen, waarmee hij via een sluis de weg naar Wester voort probeerte te bereiken, maar ook daar stond de politie op de loer. Toen S. dit in de gaten kreeg maakte hij rechtsomkeert en reed hij opnieuw de stad Doesburg binnen, waar hij te voet! zijn reis vervolgde. Hij morrelde daarj o.a. aan een geparkeerde auto, maar koos bij het geringste onraad het hazenpaden zelfs een ingezette speurhond kon zijn spoor niet volgen. Nadat de politie zondagmorgen om half acht met gebruikmaking van een j auto met geluidsinstallatie de Doesburgse buien. DE BILT Veranderlijke bewolking, met slechts enkele verspreid voorkomende buien. Geleidelijk afnemende, maar langs de Wadden aanvankelijk nog storm achtige tot harde westelijke wind. Iets minder koel. prijsverhoging moet uiterlijik op de datum van ingang worden gemeld. Beide beschikkingen zijn tot eind 1966 van kracht. De overheid houdt zich aan dezelfde regels. De beschik kingen gelden niet voor markten, vei lingen en beurzen. Men zag zich genoodzaakt deze maatregelen te nemen omdat het Voor vervolg zie pag. 5 patent binnenvering HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. in schuimrubber of polyaether HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Hé, u ook zo ver? lijken prinses Beatrix en prins Claus te zeggen bij hun onverwachte confrontatie met een trouwend paartje. Hun bezoek van zaterdag aan de Grote Kerk in Breda leverde hun een ontmoeting met een bruidspaar op: een sergeant en zijn jonge bruid, die ze uiteraard van harte feliciteerden. Van onze correspondent DA NANG De Zuidvietname- se regeringstroepen hebben van morgen vroeg de voornaamste centra van de rebellen in Da Nang, de twee pagodes, de Tinh Hoi en de Pho da, bezet. Op het moment dat de mariniers de pagodes betra den, gaven de rebellen enkele honderden zich over. By deza acties is geen schot gevallen. De belangrijkste leiders van de op standige beweging, de oud-burge meester van Da Nang dr. Man en dr. Tam, zyn gearresteerd en overgebracht naar Saigon. Aan de overgave gingen gedurende acht dagen heftige straatgevechten vooraf. Voorzover bekend kwamen daarbij vijftig mensen om het leven. De rebellen zelf hebben gezegd twee honderd doden te hebben verloren. In de Tinh Hoi-pagode gaven zich 250 opstandige militaire over. Zij hadden de tempel veranderd in een fort. De bevelhebber van de regeringsge trouwe troepen in Da Nang, generaal Dong. verklaarde vanmorgen dat nu ne gentig procent van de stad onder zijn controle staat. Hier en daar bevonden J. T. Mellema geen voorzitter Landbouwschap (Van onze s n. redactie) Een luchtkussenvaartuig kan bij na overal een „veilige haven" vinden. Zoals deze Hoovercraft, die verleden week op een strek dam liep, waardoor het vaartuig lek sloeg. Even het strand op, waar de bemanning met veel energie het gat dichtte. Het merkwaardige vaartuig is inmid dels weer uit Terheyde, waar zaterdag toevlucht zocht verdwe- DEN HAAG De heer J. T. Mellema uit Nieuw-Scheemda, lid van de Tweede Kamer voor de CHU, wordt geen vo zitter van het landbouwschap, zoals enkele mededelingen in de laatste be stuursvergadering van het schap door ingewijden werd verwacht. De beer Mellema heeft het dagelijks bestuur zaterdag meegedeeld dat hij niet zal ingaan op de uitnodiging om de heer A. W. Biewenga, die z'n functie van voorzitter op 1 mei jl. neerlegde, op te volgen. Hij heeft dit verzoek wel in stige overweging genomen maar verluidt bleken er in CH-kring bezwa ren te bestaan tegen de combinatie de functie met het lidmaatschap van de Tweede Kamer. De heer Mellema wilde namelijk het Kamerlidmaatschap liever niet opgev omdat hij het salaris van voorzitter van het Landbouwschap daarvoor te laag achtte. Dit salaris van voorzitter be draagt ruim 20.000, hetgeen meer de helft minder is dan de inkomens de voorzitters der produktschappen. bevolking had ingelicht, kwam later een melding binnen van de zusters van het St. Jozcfsklooster dat de gezoch- j te daar in de kelder verstopt zat. S. wachtte echter ook op die plaats de komst van de politie niet af, maar nam opnieuw de vlucht, herhaaldelijk schie tend op zijn achtervolgers. Pas toen hij zijn laatste kogel had verschoten gaf S., die zich op dat moment in de tuin van een arts bevond, zich aan de politie oyer. zich nog enkele sluipschutters en aan de overzijde van de rivier stond nog een eenheid anti-regeringstroepen. We zul len met hen onderhandelen om mensen levens te sparen, aldus Dong. Hy zei dat er geen onderhandelingen aan de over- Save van vandaag vooraf waren gegaan. e rebellen hadden hem daar wel over gepolst, doch generaal Dong had gewei gerd met hen aan de onderhandelings tafel plaats te nemen. Ze konden wel on derhandelen met de commandanten van de regeringsgetrouwe troepen die de pa godes omsingeld hielden. Nadat zij hun wapens hadden inge leverd werden de rebellen naar het hoofdkwartier van de noordelijke mili taire zone overgebracht. Gisteren cirkelde een verkennings vliegtuig van de Zuidvietnamese luchtmacht boven Da Nang, vanwaar- uit via luidsprekers een ultimatum tot de rebellen werd gericht, volgens welke zij zich voor acht uur maandag morgen zouden moeten overgeven. Na dat tijdstip zouden ze als deserteurs worden beschouwd en zouden ze niet op clementie behoeven te rekenen, al dus de oproep. Intussen lijkt de kans op onderhande lingen tussen vertegenwoordigers van de regering-Ky en de rebellenleiders iets groter te zijn geworden. Verscheidene boeddhisten hebben zich in het week einde bereid verklaard „tot een gesprek over een staakt-het-vuren en ook over een terugtrekking uit de boeddhistische wijk wanneer de Amerikanen tenminste eventueel akkoord zouden garan deren". De gewezen opperbevelhebber van het noordelijke militaire district, ge neraal Thi, die grote populariteit on der de boeddhisten geniet en wiens ontslag enige tijd terug tot massale protestdemonstraties leidde, heeft in Hoe-é verklaard, dat het zijns inziens te laat is om aan bemiddeling te den ken. Bovendien heeft niemand mij ooit gevraagd een rol van bemidde laar te spelen", aldus de generaal. Hy reageerde hiermee op berichten uit Saigon en Washington volgens welke Amerikaanse functionarissen hem hadden verzocht met premier Ky te gaan spreken over een mogelijke op lossing van de huidige crisis. In Saigon en Da Nang kwam het ln het weekeinde meermalen tot ernstige onge regeldheden. In de Zuidvietnamese hoofd stad moest de politie een boeddhistische betoging tegen de regering-Ky met traangas verspreiden. Ongeveer drie duizend personen waren tegenover het Voor vervolg zie pag. 5 Verolme redt twee jongens ROTTERDAM Scheepsbouwer C. Verolme heeft zondagmiddag nabij Wa geningen twee jongens uit de Rijn gered. jachthaven van Wageningen beschutting had gezocht voor de opkomende wind, hoorde hij dat er op de Rijn een bootje met twee knapen was omgeslagen. Di- rekt voer hij uit en pikte de twee dren kelingen op. Aan boord van de Ancor kregen ze droge kleren. Hun bootje werd op sleeptouw genomen. Het waren Hein Pons uit Randwijk en Hans Meyer uit Wageningen, beiden 18 jaar oud. na de wedstrijd /O IJ niet duur we! heerlijk AMSTERDAM De twee grote regeringspartijen, de KVP en de PvdA, lyken het met elkaar eens te zijn. Op het KVP-partijcongres hield £raktieleider drs. W. K. N. Schmelzer een rede waarin hij onder meer zei, dat men in een tijd van een overspannen arbeidsmarkt moei lijk matiging zonder meer alleen van de vakbonden kan verwachten. De socialistische fraktieleider Nederhorst reageerde hierop met de uitlating, dat de rede van zyn collega Schmelzer een goede bijdrage was voor de voortzetting van het kabinetsbeleid. In een interview voor de KRO noemde de heer Nederhorst het gelijktijdig aanpakken van de problematiek van lonen, prijzen en overheidsuitgaven een goed uitgangspunt. De liberale fraktieleider Toxopeus vond dat de ministers nu maar naar huis moesten gaan. Beperking van d< uitgaven betekent immers het faillisse ment van het regeringsprogram. Wat nu gebeurt, meende de heer Toxopeus, is hetzelfde als wat in het plan Joekes staat. Maar nu zijn verschillende zaken op gang gebracht, die niet meer kun nen worden stilgezet. Geen paniek Drs. Schmelzer zei hierover voor het KVP-congres, dat het regeringsprogram niet mag worden aangetast. Maar een spreiding over een langere termijn is wel nodig. Er is geen reden tot paniek, zei drs. Schmelzer. Wel is er reden voor zorg. Volgens de KVP-fractieleider moet eer gelet worden op de verhoging van de produktie. Een mogelijk tekort moet direkte belastingen (zoals de socialist Ne derhorst wil) komt men op de verkeerde weg: vermindering van bestedingen en besparingen en verdere vlucht van het kapitaal. Drs. Schmelzer verweet de PvdA, dat ze via een ingreep van boven de inko mens- en vermogensverhoudingen wil iiV».."c lucik vuur allen. Hy noemde een kabinetscrisis geen patent geneesmiddel en was het eens met ARP-voorzitter Berghuis, dat een tweede crisis in korte tyd teveel is. LUXEMBURG Een hevig onweer heeft gisteravond de stad Luxemburg en omgeving getroffen. Windstoten van meer dan 100 kilometer per uur richtten veel schade aan. p het vliegveld Luxem burg-Findel werd een toestel van de IJslandse maatschappij Loftleidir zoda nig beschadigd, dat de ongevaeer honderd passagiers hun vertrek naar New York moesten uitstellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1