Nieuwe leidse Courant Li RIJKSUITGAVEN MINDER Per week 5.000.000 Belgische sigaretten over de grens Kabinet besliste: Rem op prijzen Loonplafond toch 7 pet ^ersoneel heeft miljoen op Davo te vorderen u??icn Weer rijdt auto in op kinderen Zaterdag 21 mei 1966 47ste jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich I* ghebleven mijn hort In teghenipoet I" Kantoren Leide n Steenstraat 37 Postb» js 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,7 5, p.kw. 11,30 Klachtendi Meningen verdeeld over fusie met CNS enCVO pa gina Kernmerk Aan de rand van Zuidelijk Flevo land is begonnen met de bouw van de .eerste woningen, die straks het centrum moeten gaan vormen van Nederlands modernste stad: Lely stad. Of die stad er in de oorspron kelijke opzet ooit zal komen, is ech ter de vraag. Zie de voorpagina van Zondagsblad. ■fe Bouwen-Spa- ren-Bouiven- Sparen pagina 5 Schriftgezag De aard van het Schriftgezag is het dis cussieonderwerp van het ogenblik, zowel in Ne derland als in de Ver enigde Staten. Onze kerk- redactie laat op de pa gina Geestelijk Leven van het Zondagsblad zien, waarom juist in deze bei de landen het gesprek weer op gang is gekomen. Ir.Manusama zal het iverk van dr. Soumo- kil voortzetten pagina 7 „Ik heb een knoop in je brief aan Karei gelegd. Anders vergeet ik hem Premier Cals Het kabinet is bet na urenlange beraadslagingen eens geworden over het loon- en prijsbeleid dat de komende maanden moet worden gevoerd. Met de te nemen maatregelen blijft het kabinet ook dicht bij huisde rijksuitgaven zullen worden getemporiseerd. (V an onze parlementsredactie) f)EN HAAG Het kabinet is het vanmorgen in alle vroegte eens geworden over het beleid met betrekking tot lonen, prijzen en rijksuitgaven. Maandag hoopt het de Tweede Kamer per nota een soort „afkoelingsplan" voor te leggen, om onze economie tegen het dreigende inflatiegevaar te beschermen. De regering wil daartoe niet alleen de lonen en prijzen, maar ook haar eigen uitgaven aanpakken. De exacte inhoud van het plan is nog niet bekend, maar men neemt aan dat de voornaamste elementen zullen zijn: 1. een loonplafond van gemiddeld 7 procent met de mogelijkheid van „uitschieters" naar boven voor groepen die een duidelijke loon achterstand leunnen aantonen. 2. een rem op de prijsontwikkeling onder andere in die zin, dat elke prijsverhoging in 't vervolg vooraf ter kennis van het ministerie van economische zaken moet worden gebracht. 3. een zekere temporisering van minder urgente overheidsuitgaven in 1966, ongeveer in de stijl van de „bestellingsbeperking" waartoe in het najaar van 1963 het kabinet-Marijnen overging na de bekende loonexplosie. „We zijn er doorheen", zei premier Cals vannacht om twee uur na afloop van een kabinetsvergadering die zo'n kleine zestien uur (uiteraard met on derbrekingen) had geduurd. Op de vraag of de regering het eens was geworden, antwoordde mr. Cals: „Ja, veronderstel dat ik nee zou zeggen." De ministerraad is vanmorgen om elf uur overigens weer bijeengekomen om, zoals de premier het uitdrukte, „nog een paar technische en juridi sche probleempjes op te lossen". Van daag zal de eindredactie van de nota aan de Tweede Kamer worden vast' gesteld. Mr. Cals bevestigde, dat niet VOLAUTOMATISCHE wasiÊPs# lEMCONV Iets warmer DE BILT Voor het komende weekeinde zijn de vooruitzichten gun stig te noemen. Gisteren was er ook veel zon, maar de krachtige westen wind voerde toen te koele lucht van de Noordzee aan, waarin de tempera tuur slechts 14 a 15 graden bedroeg. Een zwak warmtefront gaat nu ons land passeren met tijdelijk veel be wolking, morgen opnieuw gevolgd door zonnige perioden. In deze wat vochtige en warmere lucht zal de temperatuur tot 17 a 18 graden kun nen stijgen. alleen over lonen en prijzen, maar ook over de rijksuitgaven was gespro ken. Verder wilde hij niets loslaten. Alvorens definitieve beslissingen te nemen heeft het kabinet eerst „afge checkt" hoe zijn voornemens bij de regeringsgezinde fracties in de Twee de Kamer zouden vallen. Dit or voorkomen dat de regering woensdag voor pijnlijke verrassingen zou komen te staan. Zoals bekend was het geor ganiseerd bedrijfsleven welks defi nitieve (negatieve) reacties op de regeringsplannen gistermiddag staan de de kabinetsvergadering binnen kwamen al in een eerder stadium gehoord. Gisteravond was de beurt aan de bevriende parlementariërs. Op het Catshuis spraken van kwart over acht tot even na tienen de ministers Cals, Biesheuvel, Vondeling, Veld kamp, Den Uyl, Bogaers en Smallen- broek met de fractieleiders Schmelzer (kafch. v.), Van Lier (soc.) en Boers- ma (a.r.), die bij het kamerdebat van woensdag het woord zullen voeren. De heer Roolvink was aanvankelijk niet van plan dit beraad bij te wonen, maar op sterke aandrang van rege ringszijde verscheen hij te elfder ure toch ten tonele. WARSCHAU Frankrijks minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- vllle heeft gisteren te Warschau een cul tureel akkoord en een overeenkomst inza ke watenschappelijk-iechnische samen werking tussen Polen en Frankrijk on dertekend. Na Chinese kernproef Twee vliegtuigen BOAC „besmet" LONDEN Twee vliegtuigen van de British Overseas Aircraft Corpora tion (BOAC) zijn „besmet" door ra dio-actieve neerslag van de derde Chi nese kernproef, die een kracht had van ruim 200.000 ton TNT. De graad van de radio-activiteit ligt echter lager dan die, welke op alle Boeings-707 werd geconstateerd na de Amerikaanse en Russische kernproe ven in de jaren 1961 en 1962, aldus een mededeling van BOAC. Zoals bekend zal Frankrijk even eens kernproeven nemen in het gebied van de Stille Oceaan. Volgens Franse persberichten zullen de Fransen vier experimenten gaan nemen; drie in de dampkring en de vierde onder water. Het zou volgens deze berichten de be doeling zijn, de explosies met betrek kelijk korte tussenpozen eind juni of begin juli te weeg te brengen. In Genève heeft de Wereldgezond heidsorganisatie gisteren bij alle lan den op aangedrongen samen te wer ken om toeneming van de kernstraling ,te voorkomen in het belang van de huidige en toekomstige generaties. DEN HAAG Ook het Horecabedrijf heeft zich uitgesproken voor invoering van de zomertijd. Men acht. er, blijkens een artikel in Hotel Revue, geen ernstige praktische bezwaren meer aan verbon den en het nationale toeristenklimaat zou er wel bij varen. Er zou internationaal overleg over moeten plaats hebben. nderhoud met minister op het sportveld niet duur wel heertijk DEVENTER/COEVORDEN vakbonden hebben over het ieste plotselinge ontslag van alle rsoneelsleden der Davo-haar- nfabriek een onderhoud met de blister gehad. De hoofdinspec- ur-directeur voor de arbeids- orziening in Drente heeft voor at Coevorden betreft zich per- onlijk bemoeid met de voorbe- idingen voor de bemiddeling, die de ontslagen werknemers 1 proberen te geven. >p een bewogen vergadering van het slagen personeel in Deventer, die teren met vakbondsbestuurders is ge ilden, werd herhaaldelijk aangedron- op strafrechtelijke vervolging van directie, die men algemeen voor de >&cle verantwoordelijk stelt. Hoewel er alle aanleiding toe zou zijn voorziet huidige recht daarin niet, zo deelde i van vakbondszijde mede. iet blijkt, dat de vorderingen van het rsoneel in totaal bijna een miljoen gul- bedragen. Met de bewindvoerder en bank van de Davo worden besprekin- J gevoerd over uitbetaling. Volgens de kbonden zou er inderdaad kans op uit- taling bestaan. Andere vorderingen zul- i later moeten worden geclaimd bij de edelschuld. De directeur van het Gewestelijk Ar- idsbureau in Deventer deelde mee, dat in deze plaats, alsmede in de omge- ng wel andere werkgelegenheid zal innen worden gevonden. Hij maande rustig de zaken onder ogen te zien. ..Geef ons de kans met overleg voor u de beste mogelijkheden te zoeken", zo gaf hij zijn geladen gehoor in overweging. Directie verblind den op de onmogelijke financiële situatie van het bedrijf heeft gewezen. Men ging evenwel door. Vlak voor de aanvraag tot surséance van betaling werden diverse crediteuren beneden de duizend gulden betaald. Voorts werden op de valreep uitkeringen en declaraties aan leidende figuren verstrekt. Zweeds bezoek voor prinses Beatrix en prins Claus DEN HAAG Op Huis ten Bosch hebben prinses Beatrix en prins Claus gistermiddag een Zweeds delegatie, die begeleid werd door de Zweedse ambassa deur. ontvangen. Zij boden een felicitati- register aan met achtduizend namen, be zoekers van de in Stockholm gehouden tentoonstelling, verbonden aan een daar gehouden Hollandse Week. Onder de na men zijn die van koning Gustaf en var prinses Christina yan Zweden. Prinses Margriet, bescherm vrouwe van het festival voor de werkende jeugd, in Tilburg heeft een bezoek -gebracht aan een der gespreksgroepen in een pension in Oisterwijic waar actrice Annemarie Prins sprak over toneel, en heeft het blijspel Een verwarrend nachtje bijge woond. Hier wordt zij begroet door burgemeester mr. C. J. G. Recht bij aankomst in schouwburg. Chauffeur dronken - één dode OUGREE Opnieuw is België opgeschrikt door een roe keloze chauffeur, die op een groep Ikinderen is ingereden. Een 14-jarige jongen werd daarbij gedood, terwijl vier kinderen ernstig werden gewond. De bestuurder van de wagen werd onmiddellijk door tientallen opgewonden mensen omsingeld, die hem onder het roepen van „moordenaar" wilden aftuigen. Hij bleek onder invloed te hebben gereden. De groep van twaalf kinde ren was met een gymnastiek leraar onderweg van het school gebouw naar een elders gelegen gymnastieklokaal, toen de wagen kelijk werk deed. Het dodelijk getroffen kind was de 14-jarige Christiaan Jamrogowsz. Het hoofd van de school die onmiddellijk ter plaatse was, om dat het ongeluk praktisch voor de schooldeur gebeurde, slaagde er in de chauffeur, de 41-jarige Joseph Mawet, in zijn eigen be lang het schoolgebouw binnen te loodsen. Toen de politie hem had mee genomen en hem de bloedproef afnam bleek dat hij zwaar onder invloed verkeerde. Van de vier ernstig gewonde kinderen moest een aan de luchtpijp een operatie ondergaan: een ander kind bleek beide benen te hebben gebroken en de overige twee bleken ook zwaar letsel aan een of meer le dematen te hebben opgelopen. Allen worden in het ziekenhuis yerpleegd. Minder dan een maand geleden, op 25 april had een soortgelijk ongeluk in Asse bij Brussel plaats. Hier vonden tien schoolkinderen I de dood. De drie anti-revolutionare minis ters Diepenhorst, Smallenbroek en Biesheuvel in het poortje bij de Trèveszaal, op weg naar het ka binetsberaad. over de lonen en prijzen. DEN HAAG Mr. E. A. M. Lamers is benoemd tot president van het hoog mili tair gerechtshof en zal heengaan als di recteur-generaal van bet gevangeniswe zen. Sedert 1954 staat mr. Lamers aan het hoofd van net gevangeniswezen in Nedeiland. Zijn benoeming geschiedde bij Koninklijk Besluit van 16 mei. Mr. Lamers heeft tal van publikaties op zijn naam staan in binuen- en buitenland. Zeeliedenstaking breidt zich in snel tempo uit LONDEN De Britse zeeliedensta king; breidt zich in snel tempo uit. Steeds meer schepen liggen te wach ten in de overvolle havens van het land. Naar een schatting van scheepvaartmaatschappijen zijn thans 430 schepen bij de staking betrokken. Ongeveer 12.000 van de 62.500 leden tellende vakbond van zeelieden heb ben het werk neergelegd ter ondersteu ning van hun eis tot minder werk tegen betere betaling. De nu zes dagen oude staking belemmert een vitale ex- portweg van Engeland. Doch ondanks deze worggreep op de Britse economie was er gisteren nog geen onmiddellijk teken van nieuwe pogingen van regeringswege om aan de crisis een einde te maken. Portefeuille VOWEL de regering als de centra- le organisaties van werkgevers en werknemers zijn ervan over tuigd, dat enkele forse maatregelen geboden zijn om de sociaal- en fi- nancieel-economische moeilijkhe den, waarin ons land verzeild is ge raakt, het hoofd te bieden. En toch hebben deze drie partijen elkaar ook na intensief overleg niet kunnen vinden ten aanzien van de aard van deze ingrepen. Een belangrijke oorzaak daarvan is stellig, dat ieder van de drie ervoor terugdeinst om verantwoordelijk heid te dragen voor maatregelen, die hoe ze ook mogen uitvallen een impopulair karakter dragen. De regering (met een Kamerdebat en gnieuwe verkiezingen voor de boeg) niet in het minst. Uit de brieven die het georgani seerde bedrijfsleven gisteren aan het kabinet heeft gezonden kan worden afgeleid dat de regering wèl heeft voorgesteld de lonen en prijzen te temperen, maar kenne lijk aanvankelijk niet bereid was de hand ook in eigen (forse) boezem te steken door een effectieve en verantwoorde temporisering aan te kondigen van de overheidsuitgaven, waaraan de huidige overbesteding toch ook in niet onbelangrijke mate te wijten is. Het is niet ondenkbaar dat daarbij de angst voor de nare smaak van een nieuwe bestedingsbeperking een grote rol speelt, vooral onder de so cialisten, die immers nog steeds de (politieke) schrik in de benen zit van de vorige bestedingsbeperking. De samenloop van omstandigheden wil, dat de portefeuille van finan ciën opnieuw in handen is van een socialist Openheid TVE Sociaal-Economische Raad zal spoedig advies aan de rege ring uitbrengen over de wenselijk heid om de jaarverslaggeving van grote ondernemingen aan wettelijke minimumeisen te binden, opdat door meer open (hartig) heid een be ter inzicht wordt verkregen in hun economische positie. Hoe nodig dat voor een aantal be drijven is, is ten overvloede weer gebleken uit de massale ontslagen die een haardenfabriek heeft gege ven aan een 400-tal werknemers in Deventer en Coevorden. De werknemers waren zich van de ze dreiging volkomen onbewust, hoewel zij hun al heel lang boven het hoofd hing. Plotseling stonden zij werkloos op straat, met de bood schap dat er geeh cent meer in kas was voor uitbetaling van loon en vakantiegeld en voor een redelijke afvloeiingsregeling. AI had in dit geval meer openheid het bedrijf wellicht niet kunnen redden, het had er stellig toe kun nen leiden dat in overleg met de vakbonden de betrokken werkne mers niet zoveel leed had behoeven te worden aangedaan als nu ge schied is. Vrijlating IJ ET nieuwe bewind in Indonesië heeft een bewijs van goede wil geleverd door de vrijlating van een aantal goede vaderlanders, politieke gevangenen, die zonder berechting jarenlang van hun vrijheid waren beroofd. Onder hen de journalist Mochtar Lubis. Er zal evenwel veel moeten gebeu ren, willen alle fouten van het vo rige bewind op het terrein van de rechtspleging hersteld zijn. Ook zul len de nieuwe machthebbers het niet gemakkelijk krijgen om op deze goede weg voort te gaan bij de nu heersende chaos in Indonesië. Her stel van de rechtsstaat na een ja renlange dictatuur is een langdu rige, haast onmogelijke taak, vooral wanneer het jonge naties betreft. Of het in het geval van Indonesië zal lukken, zal de tijd leren. Twijfel werd in ieder geval gewekt toen het bericht van de executie van dr. Soumokil kwam. Gehoopt mocht worden dat de nieuwe regering po gingen zou doen ook deze zwarte bladzijde uit het verleden te her schrijven. We kunnen alleen maar veronderstellen dat de Indonesische regering het zelf ook als een twij felachtige zaak beschouwt, gezien het lang uitblijven van het defini tieve bericht. Goede bedoelingen alleen maken onrecht niet goed. Daarvoor zijn daden nodig, zoals de recente vrij- DOUANE STAAT MACHTELOOS LUIK Per week nemen Nederlanders ongeveer vijf miljoen Belgische sigaretten, de meeste illegaal, de grens over. Vooral tijdens weekeinden komen honderden rokers-automobilisten goedkopere Belgische sigaretten inslaan, die gemiddel per pakje vijftig cent lager in prjjs zijn. De norm is, dat iedere inzittende van een auto vijf pakjes vrU mee mag nemen, maar de Nederlandse douane is ervan overtuigd, dat vaak veie sloffen tegelUk op een geheim plaatsje worden meegevoerd. Gezien de verkeersdrukte tijdens week einden staan de douane-ambtenaren daar machteloos tegenover, omdat grondig ondenoek het grensverkeer volledig zou ontwrichten. Dat er veel gesmokkeld wordt, grondt de Nederlandse douane op steekproeven, die regelmatig gehouden worden en die in acht van de tien gevallen succes opleveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1