HEVIG IN VUURGEVECHT DA NANG ■eft"':" i;. „:r Provo's binnen berecht 12 uur Commentaren Algemene staking in Saigon Ver. Staten gealarmeerd Ruim 60,000 Britse zeelieden voor drie weken in staking AR EN PVDA TEGEN LOONSTOP Maandag 16 mei 1966 47ste jaargang "ER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Stantvastich is ghebleven lijn hert in teghenspoet I" Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Positie school hoofd blijft onduidelijk pagina Kern- merk IDe heer F. Remmers mag zaterdag als voorzitter van de sectie zaterdag voetbal van de KNVB in Parys de fraaie beeldengroep Coupe Fernand Canelle in ontvangst nemen nu bet Ned. zaterdagelftal door een 31 zege op België winnaar werd van het driclandcntornooi. Westerling in Turkije niet gewenst pagina 11 tl LONDEN De conservatieve partij b Engeland heeft zaterdag bij de tussen tijdse verkiezingen in 416 gemeenten to tal 118 zetels gewonnen. Dit is gisteren foor het centraal bureau van de partij ekendgemaakt. met een gezellig boek 7LC71 niet duur wel heerlijk Premier Ky SAIGON In enkele steden van Zuid-Vietnam is de strijd tus sen aanhangers en tegenstanders van de regering van premier Ky tijdens het algelopen weekeinde opnieuw hoog opgelaaid. In de havenstad Da Nang braken gisteren vuurgevechten uit toen Zuid- vietnamese mariniers er strategische posten bezetten. Da Nang, waar ongeveer dertigduizend Amerikaanse militairen zijn gelegerd, is een bolwerk van militante boeddhisten en was een paar weken geleden nog het toneel van massale betogingen tegen de militaire regering. Ook in Hoeé, eveneens een boeddhistisch bolwerk, werd gisteren via de radio opgeroepen tot verzet tegen de regering. In Saigon was het vrjj rustig. Wel werd vanmorgen het parool voor een algemene staking gegeven. Hierdoor zijn de haven, de textiel fabrieken en het openbare vervoer stil komen te liggen. De Zuidvietnamese regering heeft i De vuurgevechten in Da Nang duur- haar troepen naar het schijnt in ac- J ^en ruim anderhalf uur en concen- tie laten komen om haar gezag dati( 2ich rond hel radioslaHon, dal de laatste tijd aanzienlijk was afge- brokkeld, te herstellen. In Da Nang de bevolking voortdurend te wapen de toestand al meer dan een maand riep tegen „de" indringers van Ky gespannen geweest. Na het ontslag van generaal Ngoejen Tsjanh Thi door het militaire bewind in Saigon als bevelhebber van het noordelijke militaire district brachten massale protestbetogingen van generaal Thi's boeddhistische aanhangers het land op de rand van een burgeroorlog. Premier Ky zond toen al mariniers naar de stad omdat daar naar hij zei communisten de macht in handen hadden genomen. De troepen van het plaatselijke garnizoen groeven zich echter in rond het vliegveld en waar schuwden dat ze tot de laatste man zouden vechten wanneer de mari niers pogingen deden om naar de stad op te rukken. Ook in Saigon en andere grote ste den kwam het vervolgens tot ongere geldheden. Tenslotte trok premier Ky de mariniers terug en toen de heftige campagne van de boeddhisten tegen het militaire bewind aanhield, beloof den de regerende generaals dat tegen september verkiezingen zouden worden gehouden om terugkeer naar een bur gerbewind mogelijk te maken. De spanning in het land nam aanvanke lijk wat af, maar is de laatste tijd weer gegroeid naar aanleiding van dubbel zinnige uitlatingen van premier Ky. het staatshoofd Thieu" De komst van de mariniers naar Da Nang was volkomen verrassing. Naar verluidt heeft de regering-Ky pas zaterdag het besluit genomen de stad te laten bezet ten. Zelfs de Amerikaanse militaire autoriteiten wisten van niets. Tot tweemaal toe werd het radiosta tion van Da Nang gisteren bestormd. Bij de schietpartijen liepen vier men sen verwondingen op. (Voor vervolg zie pag. 11) inwigFmii—B; ifBÜilifei i?i«r Vietnam see»;- «ACHT0 ff BR vö» A Aire'5iei'-n ifi>f i. r i U» Ban-de- hommers in actie Enige honderden jongeren na men zaterdagmiddag in stralend weer deel aan de „Ban-de-bom- mars", die startte bij het stad huis en eindigde bij het Ameri kaanse consulaat. Tientalilen spandoeken werden in de stoet meegevoerd; het merendeel toonde dat de deelnemers afke rig zijn van de oorlog in Viet nam. Naast Rotterdammers lie pen ook enkele Amsterdamse provo's mee, die echter snel door de politie uit de stoet wer den gehaald. Het geheel verliep vrij rustig. ut Nj TJTVJETNA H OUO£ «jr NAM Wiej, LONDEN Vanmorgen vroeg zjjn 62.000 Britse zeelieden in sta king gegaan. Zij eisen een mini- numloon van 140 per week en [vermindering van hun arbeids tijd van 56 tot 40 uur per week. Het is de eerste officiële staking [bij de Britse koopvaardij in 55 Vrijwel de gehele dag heeft pre mier Wilson gisteren besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de zeelieden. Zij bleken echter niet te vermurwen. Ook zijn waarschu wing dat hun actie het land veel schade zou kunnen berokkenen, liet hen koud. Toen gisteravond bleek, dat een staking niet meer was te voorkomen, heeft premier Wilson met enkele leden van zijn kabinet gesproken over de maatregelen die moeten worden getroffen. Vanavond zou de premier zich via radio en televisie tot het Britse volk richten. De eerste zeelui, die vanmorgen iToeg in staking gingen waren die van le 20.352 ton metende Arlanza, die in Londen ligt, en de bemanning van een bananenboot, die zich in Southampton bevindt. Zij weigerden vijf uur voor iet officiële tijdstip waarop de sta ing zou beginnen opnieuw aan te mon steren. Toen de staking begon lagen mgeveer honderd Britse en buiten- andse schepen in de Londense haven, n andere Britse havens ongeveer twee honderd. De staking zal, zo wordt verwacht, teker drie weken duren. De leiders van de stakers beweren, dat men de ■taking wel drie maanden kan volhou den als dat nodig is. Maar na een week zal er zeker al een noodsituatie ont staan, als er gebrek komt aan groente, riiit en vlees. De Britse regering is h'an plan Britse schepen door marine- vaartuigen te laten verslepen om in de havens ruimte te maken voor bui- tnlandse vrachtvaarders. Ook de nachtdienst Hoek van Hol land Harwich is door de staking ge troffen. Vanmorgen is in Hoek van Holland geen nachtboot aangekomen. De dagdienst, die zoals bekend wordt geëxploiteerd door de Koninklijke Ne derlandse Stoomvaartmaatschappij j Zeeland, vaart normaal door. Een van de laatste activiteiten voor de staking van de Britse zeelieden: een vrachtschip (rechts boven) wordt door een sleepboot in positie gebracht om een van de dokken van de Lon dense haven te worden binnen gesleept. Een kunstschilder die deelnam aan de happening en verzet bood wordt vastgehouden door een agent en een hoofdinspek- teur. die hem een waarschuwing, geeft. De man was een van de arrestanten. ROME Als gevolg van een grond verschuiving zijn gisteren drie Italiaan se alpinisten in de Zwitserse Alpen dode lijk verongelukt. Droog en zonnig DE BILT In de gordel van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Azoren tot Midden-Rusland, verplaats te zich een afzonderlijke hoge druk- kern van Engeland over de Noordzee in de richting van Skandinavië. Onder invloed van deze ontwikkelingen ham de wind in onze streken toe uit noord oostelijke richting. Er is een tendens, dat de wind nog iets meer naar het oosten draait waarbij warmere lucht uit Oost-Europa ons land gaat binnen stromen. Bij het verder oplopen van de temperatuur blijft de atmosfeer morgen nog stabiel, zodat het droge en zonnige weer voortduurt. DE BILT Droog en zonnig weer I met iets hogere temperaturen. Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen I noordoost en oost. I 17 mei zon op 04.44 zon onder 20.30; maan op 03.&? maan onder 17.08. Dankzij grondige voorbereiding door politie en justitie: (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Maasstad heeft kennis gemaakt met de pro vo's, en die provo's weten wat zij aan Rotterdam (politie en justitie) hebben. Vijftien gearresteerden kregen tijdens een unieke zondag se zitting van de kantonrechter een week hechtenis, die zij, op een enkele uitzondering na, onmiddel lijk konden uitzitten. Een van de arrestanten zei tijdens de rechtzit ting: „Ik ben wel een beetje over donderd". In totaal zijn 23 arrestaties verricht! Enkele agenten namen Stolk tussen tijdens het politieoptreden waarby zich in en brachten hem naar het politie- geen klap Is gevallen. De aan de actie bureau Eendrachtsweg Daar stonden in- deelnemende politiemannen, dertig inmiddels een veewagen met vier politie- totaal. waren goed geïnstrueerd. Hun paarden klaar, een luidspreker auto en optreden was bijzonder beheerst. een groep inspecteurs en agenten (allen leek er op dat het goed zou gaan. In een verwarde toespraak (een pure culturele gebeurtenis, zoals Stolk zei) pleitte hij voor meer groen, goedkoper openbaar vervoer, schonere lucht en meer beatkelders. Dat het toch op poli tiek en Vietnam uitliep, kwam omdat enkele deelnemers van de 's middags ge houden protestmars zich onder de toe hoorders bevonden. Stolk probeerde nog met de opmer king: Laten we het rustig houden, dit is geen Amsterdam, de boel te redden, maar achter hem begonnen enkele agita tors het bekende ritme van „Johnson Moordenaar" te klappen en een spreek koor aan te heffen. Ook werden en pas sant provocerende opmerkingen aan hei; adres van de politic geuit. Het „Johnsou Moordenaar" was het sein voor de politie om in te grijpen. vrij rustig. Omstreeks enkele leden van de groep „desperado-provo Rotterdam" sa men bij het beeldje van Fikkie op het Eendrachtsplein. Hun woordvoerder wa: Joop Stolk, neef van de bekende Amster damse provo Rob Stolk. Hij stelde zich voor Fikkie op terwijl zijn vrienden een sigaret in de bek van het dier duwde, een pet op zijn kopje legden en branden de fakkels aan de voeten van Fikkie. De eigenlijke happening begon or minuten over elf. Maar voor het was liepen twee hoofdinspecteurs vai litie naar voren, verwijderden de fakkels maakten Fikkie weer toonbaar. Een van hen zei dat de politie de happening laten doorgaan als de provo's zich onthielden van misdrijven en va_ versloren van de openbare orde. Het Q N.V.v.d. Velde Cïtroën ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 UTRECHT/AMSTERDAM Zaterdag is gebleken dat anti-revolutionairen en socialisten tegen de afkondiging van een loonstop bij zeven procent zijn. De heer Roolvink zei voor het ARP-concent het „bijna uitgesloten te achten" dat de regering halverwege de rit de contracten zou vastnagelen op 7 pro cent. Daar vond hij het rijkelijk laat voor. De ARP wil het kabinet een kans I geven en staat open voor overleg over verschillende fiscale maatregelen. De heer Nederhorst vond die zeven-procent-loonstop op de partijraad van PvdA een „zinloze zaak". Ook verhoging van de indirecte belastingen vond i" zÜn offen geen genade. Eerder wilde hij denken aan uitstel van het tweede I deel der huurverhoging. Zie voor een uitgebreid verslag van de beide partij vergaderingen elders in dit nummer. bedreven in judo). Voor Joop Stolk had zijn vrijwillig meegaan (eigenlijk was hij in overtre ding omdat men voor het houden een straatrede toestemming van de burge meester nodig heeft) tot gevolg dat hij zich niet schuldig maakte aan het be roemde artikel 4 van de algemene politie verordening (APV) waarop de zestien anderen zondagmiddag werden veroor deeld. Stolk werd in de loop van de nacht vrijgelaten. Artikel 4 houdt in dat men strafbaar is als men bij een samenscho ling geen gehoor geeft aan het bevel in een bepaalde richting door te lopen. Deze arrestatie was eigenlijk het einde van de happening. Door middel van de luidsprekers werden de enkele honder den aanwezigen gemaand door te lopen. Ruim twintig voldeden hieraan niet, ook met aan het persoonlijk gegeven bevel. Zij werden ingerekend en in de houd greep naar het bureau gebracht. Daarvoor waren, al naar de kracht van de arrestant en zijn wil om mee te gaan, twee tot zeven agenten nodig. Ook werd jongen die ondanks alles bloemen het politiebureau wilde brengen, op gepakt. Hoofdcommissaris J. Wolters drie commissarissen, en drie officieren van justitie bekeken de hele actie. Voor vervolg zie pag. 2 Aanpak F)E aanpak te Rotterdam van de provo-happening is een juiste geweest. Er was niets redelijks ver boden; er is trouwens generlei re den om de provo's niet te laten de len in de uitingsmogelijkheden die er voor ieder onzer zijn. Maar de voorwaarde, óók voor hen, is, dat men zich houdt aan de door de wet erkende grenzen der redelijkheid. De inachtneming van die grenzen bleek ook te Rotterdam te moeilijk. Wat daarop is gebeurd verdient in erkentelijkheid vermelding. De poli tie greep snel en doeltreffend, maar tegelijk zonder overtrokkenheid, in. En daarop volgde bovendien een even snelle berechting. Ook dit laatste achten wij van be lang. In de eerste plaats de berech ting zelf. Naar aanleiding van ge beurtenissen elders hebben ook wij geschreven, dat naar onze indruk de onafhankelijke rechter wel eens te weinig gelegenheid kreeg, eraan te pas te komen en juist vanuit zijn onafhankelijkheid een beslissend woord te spreken. Dat is ook elders langzamerhand anders geworden. Maar te Rotterdam is de rechter er terstond bij geroepen. In de tweede plaats waarderen wij de snelheid van de berechting. De rechtspleging gaat bij ons wel eens een trage gang, hetgeen de eerbied voor het recht echt niet altijd ten goede komt. Ook de rechtspleging behoeft een zekere doeltreffendheid, die in gevallen als deze mee door de snelheid wordt bepaald. Ze kreeg nu zelfs onvermijdelijk het karakter van noodzakelijke zondagsarbeid. Door deze aanpak van politie en justitie beide heeft Rotterdam een aardige kans, al dadelijk van het moderne vreemdsoortige verschijn sel van de „happenings" af te zijn. Het past in de sfeer van deze werk stad ook nauwelijks. Openheid in een tijd van openheid. En die openheid leidt als vanzelf tot open baarheid. Dat ervaren we telkens weer; het is ook gebleken op het convent van de ARP van zaterdag. Er is geen reden om het erg te vin den, nog minder om erover in pa niek te geraken, al ware het alleen omdat het verschijnsel steeds alge mener wordt. Met de openheid hangt de bewogen heid samen. En ook de bewogenheid is er in ruime mate. De vraagstuk ken waarmee wij mensen van van daag te maken krijgen zijn niet al leen overstelpend vele, wij voelen ons er bovendien tot in het hart bij betrokken. En reeds de omstandig heid dat wij van die vraagstukken weet hebben, maakt ons mede ver antwoordelijk voor de aanpak er- Dat zoiets zich in een partij als die van antirevolutionairen in het bij zonder gelden laat, is werkelijk geen wonder. Het zou bedenkelijk zijn voor haar, indien het anders zou zijn. Eigenlijk paste die bewogen heid van zaterdag, ook voor zover zij tot uitdrukking kwam in veront rusting, geheel in de geschiedenis van de ARP, een partij immers die zich bijvoorbeeld altijd onbehagelijk heeft gevoeld bij gezapigheid, maar die zich in haar beste jaren gedre ven wist door de bewogenheid waar aan het Evangelie niet vreemd is. Wij zien in wat er zaterdag is ge beurd voorlopig geen reden tot be zorgdheid. Er is daarvoor teveel wezenlijkt dat bij alle verscheiden heid bindt. Mits men bereid is, el kaar van uit dat wezenlijke ook te laten gezeggen. Door openheid en openbaarheid be hoeft men zich dan niet te laten weerhouden; die zijn namelijk èn voor de betrokkenen èn voor de om- staanders normaal geworden. Prins Bernhard ere-wildwacht DAR ES SALAAM Prins Bernhard is opnieuw voor drie jaar benoemd tot ho- norair-wildwacht. De benoeming ge schiedde door de directeur van de afde ling wild in Tanzania. Z.K.H. is een van de acht ere-wildwachten in dit gebied. LISSABON Een huizenhoge golf heeft gisteren een Portugese vissersboot op de rotsachtige kust van Portugal ge worpen. Acht opvarenden kwamen hier bij om, elf werden gewond. Het was de eerste reis van het vaartuig. Ï-J Give JT a man a Lucky

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1