.ONBILLIJKE MAATREGEL' Britse zeelieden gaan in staking Tweede crisis politiek niet te verteren Commentaren Loonplafond 7 procent Vakbonden: geen vrijheid Aanvaring in Het Kanaal Mogelijk politieke gevolgen Grote chaos dreigt Studente gehuwd met bekende robot Zaterdag 14 mei 1966 47ste jaargang ^cf»ün >oWr.d. CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich Is ghebtevan mijn hert in teghenspoet I" De RoUetJanimer Pordts Dagblad Haagse Courant Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. ƒ3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 ■fe Julius Moltmann een dag in Neder land - pagina Kemmerk tachtig jaar 1* luchtvaart pionier Willem Versteegh, maar hij heeft nog niets van de bezadigde oude man. Vol vuur vertelt hij van zijn eerste luchtsprongen, eyn be wogen verleden in de Oost en zijn militaire loopbaan. Lees zijn ver haal in ons Zondagsblad. ■fe Hoger personeel laat driedeling los - pagina 7 Drs. G. Puchinger be steedt op de pagina Gees telijk Leven van ons Zondagsblad uitvoerig aandacht aan de biografie die dr. R. H. Bremmer heeft gewijd aan de oude Bavinck, een man „die een plaats verdient in on ze volkshistorie". REM verloor twee miljoen gulden pag. 19 T S5» LONDEN In het kanaal ter hoog te van Dungeness zijn drie schepen, waaronder de 499 ton metende Neder landse tanker Mare Novum uit Rotter dam. met elkaar in aanvaring geweest. Geen der schepen had assistentie nodig en er vielen geen slachtoffers. De andere bij de aanvaring betrok ken schepen zijn de Liberiaanse tan ker Danae (12.705 ton) en het motor schip Pearl Creek dat 8692 ton meet en eveneens onder Liberiaanse vlag vaart. De Danae werd aan de boeg be schadigd en stoomt op naar Gavesend. De Pearl Creek werd midscheeps ge raakt. Het schip kon zijn reis echter voortzetten. Omtrent de schade van de Mare Novum is niets bekend. Radio-actieve wolk Chinese kernexplosie naar Europa WASHINGTON De radio-actieve wolk van de jongste Chinese kern explosie bevindt zich boven de Ame rikaanse oostkust en verplaatst zich in de richting van Europa dat zij maandag zal bereiken. Dit heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ge zondheidsdienst vanmorgen verklaard. Hij voegde hieraan toe dat de radio actieve neerslag in de Verenigde Sta ten kort en te verwaarlozen zou zijn. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het lijkt zo goed als zeker dat het kabinet gisteren heeft besloten een loonplafond in te stellen van 7 procent. Dit per centage is bij de goedkeuring van looncontracten het afgelopen half jaar door het College van Rijksbemiddelaars als maximum aange houden. Voor ongeveer een miljoen werknemers zijn op deze wijze reeds cao's goedgekeurd. Officieel wordt de gemiddelde loonkostenstijging in deze contrac ten berekend op niet meer dan 7,4 procent. Minder officiële berich ten spreken echter over een loon stijging die hier en daar aanzien lijk meer is geweest dan deze 7,4 procent. In kringen van de vakbeweging wordt het een zeer onbillijke zaak genoemd, dat de overige ander half miljoen werknemers in Neder land worden vastgepind op 7 pro cent, waarbij alle vrijheid om hier bovenuit te gaan wordt weggeno men. Begin volgende week zou een ge- sprek worden gevoerd tussen een de legatie uit het kabinet en de zeven voorzitters van de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties. Maandag valt dit gesprek nog niet te verwachten, omdat dan enkele voor zitters verhinderd zijn. Het ligt voor de hand dat de re gering niet alleen een stringente maatregel op loongebied zal treffen, maar dat zij in het gehele sociaal- economische gebeuren, dat zich op het ogenblik reeds in een overbeste- ding bevindt, krachtdadig zal gaan ingrijpen. Alleen ingrijpen op loonge bied zou de loonmaatregel nog onbil lijker maken. Onmiddellijk kan in dit verband gedacht worden aan een ernstige po ging van de regering het prijsniveau te bevriezen ter bestrijding van het inflatiegevaar. Na afloop van het ka binetsberaad hadden de ministers Veldkamp en Den Uyl dan ook nog één en ander nader uit te werken. Gaat de regering, wat thans ver wacht wordt, inderdaad tot de instel ling van het loonplafond over, dan moet op vrij grote weerstand bij de vakbeweging gerekend worden. De kans lijkt niet uitgesloten dat een der gelijke stap van de regering ook nog politieke consequenties zal hebben. Met name lijkt op het ogenblik de sitie van de socialistische ministers niet eenvoudig. Het socialistische dagblad Het Vrije Volk gaf vanmor gen reeds een afkeurend commen taar op de plannen van de regering tot instelling van een loonplafond van zeven procent. Berghuis op AR-convent: IsESHHUBHHHivHr Fraai mei weer DE BILT Een hogedrukgebied (slaat op het ogenblik een groot lel van Europa. Hierdoor blijven de pressies op een afstand en is er de (mende dagen droog weer te ver achten. Tijdelijk komt er nog enige bewol- ng overdrijven doordat een zwak feaanfrontje passeert. Daarna zai it opnieuw zonnig worden, waarbij (temperatuur geleidelijk stijgt. In de kustprovincies zal het 16 tot [graden worden als gevolg van een Idwesten wind, maar in het binnen- pd stijgt de temperatuur tot onge ler 24 graden. Het lijkt waarschijn- k dat dit stabiele en opnieuw zon- ge meiweer enige dagen zal aan- (uden. ip 04.17 zon onder 20.27; m i onder 14.45. ip 04.45 jon onder 20.28 ;m LONDEN Meer dan zestig duizend Britse zeelieden gaan maandag in staking. Premier Wil son heeft gistermiddag vergeefs geprobeerd, overeenstemming te bereiken met de Bond van Koop- vaardijpersoneel. De zeelieden eisen betere salariëring en verkorting van hun werkweek van 56 tot veertig uur. De staking zal chaotische gevolgen hebben voor Engeland. Bij de voedsel- en brandstofvoorziening zullen ernsti ge moeilijkheden ontstaan. De transat lantische en Kanaaldiensten zullen worden belemmerd. Noodmaatregelen van de regering moeten ervoor zorgen, dat de vitale voorzieningen doorgang vinden. Verwacht wordt, dat de regering de marine opdracht zal geven om Britse schepen, die werkeloos langs de kade liggen, weg te slepen om plaats te maken voor buitenlandse vrachtvaar ders. Bij de staking worden 2500 schepen betrokken, variërend van kustvaar ders tot de 83.000 ton metende Queen Elizabeth. Zondag zullen tussen de driehonderd en vierhonderd schepen in Engelse havens liggen. Ongeveer 65 procent van de Britse uitvoer wordt door Britse vaartuigen verscheept; de helft van de koopvaar dijvloot verzorgt de invoer. op uw schaaltje niet duur wel heerlijk Senatoren vinden aardgas veel te kostbaar DEN HAAG Minder draagkrachti-1 gen moeten voor gas dat voor kookdoel- einden wordt gebruikt meer betalen dan meer draagkrachtigen. Dit is een gevolg van het verschil in tarifering voor grote j en kleine gasafnemers. Dit schrijft de Eerste Kamer in het voorlopig verslag over de begroting van economische zaken voor 1966. j Voorts wijst men er op dat minder draagkrachtigen niet snel op ruimtever- j warming overgaan gezien dc hoge j aanschafkosten De senatoren verzoeken i de minister mogelijkheden tot huurkoop van gasverwarmingsapparaten uit te brei- den. Ook verzoekt men een einde te maken aan de berekening van in veel gevallen veel te hoge bedragen voor de ombouw van gastoestellen. Bij een botsing tussen een trein en i een autobus in Jongdong, honderd kilo- I meter ten zuiden van de Zuidkoreaanse I hoofdstad, zijn zes personen omgeko- I men en 23 gewond. In een autobus kwamen gister middag 48 leden van de vak- boud van zeelieden naar Dow ning street om te praten met premier Wilson, om te trachten een staking, die voor morgen is aangkondigd, te voorkomen. VS willen handelen met rode landen WASHINGTON De Amerikaanse m nister van buitenlandse zaken. Dean Rusk, heeft gisteren in het Congres een wetsontwerp ingediend dat beoogt de president van de VS fe machtigen met communistische Europese landen, uitge zonderd Oost-Duitsland, handelsovereen komsten te sluiten waarbij op deze lan den de clausule van meestbegunstigde naties van toepassing is. Het wetsont werp voorziet erin, dat dergelijke over eenkomsten kunnen worden gesloten wanneer zij met de belangen van de VS stroken en wanneer zij de VS voordelen bieden die gelijkwaardig zijn aan die welke aan de andere partij worden gebo- (Van onze parlementsredactie DEN HAAG „Een eventuele tweede kabinetscrisis binnen één parlementaire pe riode is in strijd met het algemeen staatsbelang en nationaal politiek vrijwel niet te verteren." Deze waarschuwing liet ARP-voorzitter dr. W. P. Berghuis vanmorgen horen in de rede, waarmee hij (in het Utrechtse „Esplanade") het „voorjaarsconvent" van zijn partij opende. „De regering" zei hij, „zal nu voor haar beleid moeten staan, regeerkracht hebben te tonen, en in gemeenschappelijk beraad de middelen moeten zoeken om het beleid, voor zover het kan, waar te maken. Zo nodig moet ze gepaste maatregelen tot temporisering nemen". Over wegingen van algemeen staatsbelang zullen thans, naar de mening van dr. Berghuis, volstrekte voorrang moeten hebben. „Het algemene belang, ten dienste waarvan de regering zich op een ge durfde wijze heeft willen inzetten, ver draagt eenvoudig niet da* direkte par- tij-polltieke-electorale "Overwegingen tot onberaden of niet dlrekt van alge meen belang zijnde stappen leiden". Het algemeen belang eist op het ogen blik een nuchtere afweging van moge lijkheden. Een koel hoofd is nu nodig voor een bewind, dat in alle ernst warm hart heeft willen tonen." Polsstok Sprekend over de financiële en sociaal- economische perikelen waarin de rege ring op het ogenblik verkeert, zei dr. Berghuis, dat „men nu eenmaal ook voor een goed doel niet verder kan springen de polsstok lang is". Het kabinet zal eerste moeten nagaan of de polsstok zoda nig kan worden verlengd, dat het doel toch in één keer kan worden bereikt. „Daarvoor", aldus de ARP-voorzitter, „zullen offers nodig zijn. Dat zat er van het begin af aan in. En het is nog steeds niet duidelijk of wij die willen brengen. Ik wil beslist de huidige belastingdruk niet bagatelliseren, maar het gaat om een afwegen tegenover de taken". Overigens nam hij aan, dat een eventu ele verdere fiscale verzwaring op dil ogenblik „zo mogelijk niet in de direkte sfeer zal worden gezocht". Een niet- door gaan van de tweede belasting verlaging schijnt, mede naar aanleiding van wat daarover de laatste maanden van aller lei kanten is gezegd, uit een oogpunt van rechtszekerheid nauwelijks meer te kun- en worden overwogen. Zit het verlengen van de polsstok om in één keer het doel te bereiken er dus niet in, dan is het beter dat de rege ring met de korte polsstok langs een zekere omweg over twee smallere slo ten het doel tracht te bereiken. Dat verdient de voorkeur boven een poging om in een soort drieste prestigestem- ming in één keer over de bredere sloot te komen, met het gevaar dat de rege ring erin valt. „Daarmee zou noch zij zelf, noch het beoogde doel, noch het aanzien van de politiek, noch de ge zondheid van onze staats- volkshuishouding zijn geidnend. Uit het resultaat van de statenverkie zingen meende dr. Berghuis de voorzich tige conclusie te mogen trekken, dat de ARP voor wat de hoofdlijnen betreft met haar beleid „op de goede koers zit". „Wij zullen daaraan moeten blij vasthouden. De duidelijkheid van wat de ARP in deze tijd is en wil zijn is, dacht ik, toegenomen". Uit vele brieven en gesprekken zou kunnen worden afgeleid, dat ook de ARP aan de Boerenpartij en wellicht ook iets aan de PSP heeft verlo ren. Maar anderen (jongeren en een deel van de zg. intelligentsia) heeft zij aange trokken door het „duidelijker toespreek baar" maken van en gestalte geven aan de activering van een christelijke poli tiek, zoals de AR die voorstaat. Voor vervolg zie pag. 7 SCHIPHOL De KLM heeft mo menteel geen overtollige vliegers meer. Sinds 1962 zijn 220 vliegers afge vloeid. De KLM heeft er thans nog 630 in dienst. Dit heeft de voorzitter van de Vereniging van KLM-vliegers, de heer L. Zeyffert, woensdag op een persconferentie meegedeeld. Vietnam TV/"AARTOE diende de Chinese be- wering, dat Amerika een van nu zelf in de strijd te begeven zat er kennelijk niet in. De reacties, hoe scherp, waren niettemin gematigd. Maar op zichzelf werd door China de felheid van de reacties toch wen selijk geoordeeld. Het geheel tekent de gespannen atmosfeer. Nog blijft China schim mig op de achtergrond en er zijn geen aanwijzingen dat het deze poli tiek zal wijzigen. Er zijn trouwens ook geen aanwijzingen dat men in Noord-Vietnam een meer onmiddel lijke actie van China behoeft; men kan het, wat de strijd zelf betreft, tegen de Amerikanen alleen wel af. Geen wonder dat die strijd onder de Amerikanen verdeeldheid brengt. Daar zijn er die willen dat hun krijgsmacht, hoe machtig ook, zich zal terugtrekken. Daar zijn er ook die een nog altijd in acht genomen terughoudendheid weggenomen wil len zien; nu moeten, menen zij, ook die doelen worden aangepakt die nóg onaangeroerd waren gebleven. Het blijft een pijnlijke situatie, waarin, zoals de leider der ARP van daag terecht stelde, ons reeds door onvoldoende feitelijke kennis de vorming van een oordeel moeilijk moet vallen. Maar daarom ook moet met kritiek op Amerika voorzichtig heid worden betracht. Van Randwijk "UAN Van Randwijk is de tekst op de erebegraafplaats te Bloe- mendaal; hij luidt: „Bericht aan de levenden". Nu hij is overleden, is het Van Randwijk zelf die aan ons als de nog-levenden het bericht heeft nagelaten van de herinnering aan wie hij is geweest. Wie hij geweest is: een van die man nen aan wie ons volk eigenlijk altijd en onder alle omstandigheden be hoefte zal blijven houden. Een die niet door gewoonten en gebruiken verhinderd werd om ziener en om zichzelf te zijn. Een schouwer. In de jaren der vijandelijke bezet ting was hij onder hen die het fa tale in de fatale levensbeschouwing tot op het diepst doorschouwde en het maakte hem tot de onverschrok- kene in het verzet. Daarvóór al, in de donkere jaren dertig, was het de sociale nood geweest, die hem tot literair werk van betekenis had be wogen. En ook na de bevrijding vond hij meer dan genoeg om voor op te komen. Ilij streed, maar in feite terwille van de barmhartigheid. Een fel strijder, maar een die in we zen door liefde werd gedreven. Wat ons in deze felle bewogenheid altijd weer trof, was, hoe hij er zich van onthield de ander pijn te doen. Ook in dit opzicht kon een jongere generatie van hem leren. Zijn woord was er niet minder beslist en over tuigd om. En ook wanneer er verwijdering kwam in de keuze van de te volgen weg bleef de geestelijke verwant schap onontkoombaar trekken. Ook het heengaan van Van Randwijk laat een moeilijk te vullen leegte. 9? NEW YORK Een studente aan het tdcliff College in Massachusetts wil A huwelijk aangaan met de Britse ro- „Dalek", bekend uit de film ,4>r- o and the Robots". e studente had per advertentie part- s gezocht voor een „platonisch huwe- De reden hiervan is dat volgens de els van de school alleen gehuwde stu denten buiten de gebouwen van Raddiff College mogen wonen. Momenteel brengt het jonge paar de wittebroodsweken door in New-York. De jonge echtgenoot is 1.70 meter lang. Hij heeft een met verzilverde platen bedekte romp en een kegelvormig hoofd. Het staat nog te be zien of de school met deze echtgenoot van de studente accoord gaat. Roofoverval in AMVJ-gebouw AMSTERDAM Gewapend met een boorijzer en een mes hebben drie mannen gistermiddag een overval ge- I pleegd op het kassierskantoortje van I het AMVJ-gebouw aan de Stadhou derskade. Zij verdwenen met ruim zesduizend gulden. Eén van de tot nu toe spoorloze da- ders is de 28-jarige G. T. H. M., die vroeger als huisknecht in het hotel heeft gewerkt. Terwijl de punt van een mes drei gend in zijn rug werd gedrukt, moest de zestigjarige kassier P. G. H. Veling de laden van een kast openen, waarin zich rolletjes zilvergeld bevonden. De 49-jarige intern controleur J. P. van der Stuyt, die M. als de vroegere huisknecht herkende, kreeg met het boorijzer een klap op zijn hoofd. Nadat zii de telefoondraden hadden kapotgetrokken, verdwenen de man- nen in een vrijwel nieuwe personen auto. Als zij even eerder hun slag hadden geslagen, zou de buit veel groter zijn geweest. Omstreeks het middaguur was een bedrag van achttienduizend gulden in huis. Dreigende staking in Noorwegen OSLO Een kwart miljoen Noorse werknemers wil eind deze maand in sta king gaan. Voor de economie van het land zal de staking rampzalige gevolgen hebben. De onderhandelingen tussen vertegen woordigers van werkgevers en werkne mers zijn op niets uitgelopen. De werkne mers vragen hogere lonen, betere beta ling bij vakantie en ziekte en extra toeslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1