Hij hoorde „Go"! en sergeant Mets sprong Para-opleiding helemaal in Nederland PUZZEL VAN DE WEEK ZATERDAG 14 MEI 1966 Een onderdeel van de grondtraining hel leren springen t leren neerkomen (Van een onzer verslaggevers) GILZE-RIJEN Die morgen maakte dienstplichtig sergeant J. J. Nets zijn achtste sprong en toen hij, veilig en wel, op het grasveld aan de rand van de vliegbasis was geland, mocht hij zich een gebrevetteerd „paratrooper" noemen. Een Fokker-Friendship had hem tot op vierhonderd meter hoogte gebracht. Het weer was helder en van de grond af kon men hem duidelijk, als een donker figuurtje, in de deuropening zien staan. Sergeant Mets wist precies wat hij straks achteenvolgens had te doen. Bijna automa tisch zou hij alle handelingen verrichten, zo goed zaten ze in zijn hoofd geprenit. Met de linkerhand hield hij zich vast aan de deurstijl, zijn rechterhand rustte op de reserve parachute. Kalm wachtte hij op het ogenblik, waarop het vlieg tuig boven het afwerppunt zou zijn en de springleider zou roe- Commando's pen: Go!, het teken, dat hij moest springen. overtuigen dat zijn maten, die kort na hem waren gesprongen, niet te dicht in zijn nabijheid „hingen", waardoor de riemen van de „chutes" in elkaar ver ward konden raken. Loodrecht Met een snelheid van ongeveer zes meter per seconde daalde hij naar Moeder Aarde, eerst een stuk je loodrecht, toen werd zijn para chute gegrepen door een zachte wind uit het noordwesten, die hem lichtelijk deed afdrijven. Sergeant Mets schatte de afstand, die hem van de aarde scheidde. Op tijd trok hij aan de hangriemen om zijn snelheid af te remmen. Hij hield, zoals hem dat altijd was voorgehouden, de voe ten stevig aaneengesloten. Op het ogenblik waarop hij de grond raak te maakte hij een rol om te voor komen dat hij letsel zou oplopen. Hij stond op en liep snel om zijn parachute heen teneinde de wind eruit te halen en hij bevrijdde zich van zijn „chute". landing heeft een perfet verloop gehad. Een perfecte sprong, prees een •an de instructeurs. Hij voelde een tik op de schouder, hij hoorde: Go.', en hij sprong. Zoals hem dat was ge leerd. telde hij 301, 302, 303. Toen keek hij omhoog om te controleren of zijn parachute was opengegaan was dat niet het geval dan zou hij de reserve parachute moeten opentrekken. Hij draaide zich naar links en naar rechts om er zich van te Sergeant Mets was adspirant-be- ambte in Spaubeek, gelegen in het zuidelijkste puntje van Limburg, toen hij. negentien jaar oud, voor zijn „nummer" onder de wapenen werd geroepen. Dat is nu een jaar geleden. Na zijn basisopleiding bij het onderdeel, waarbij hij oor spronkelijk was ingedeeld, kreeg hij de geleigenheid over te gaan naar het Korps Commando Troe pen. Hij greep die gelegenheid graag aan. Het specialisme dat dit korps is toebedeeld trok hem weL Na de zware training van de commando's goed te hebben vol bracht. werd hij drager van de befaamde groene baret. Op basis van vrijwilligheid kon hij daarna in opleiding komen voor para. Hij was niet de enige, die spontaan ja zei. De animo bij de commando's voor een para-op leiding is geweldig groot. Niet in de eerste plaats om de ,.spring-toe- lage" die wordt gegeven 15 per sprong als leerling, 30 als gebre vetteerde), maar om het sportieve element, dat in het springen zit België In 1962 begon het Korps Com mando Troepen de commando's tot para op te leiden. De theorie werd gegeven op Gilze-Rijen, de prak tijk echter op een basis in België, omdat de Nederlandse Luchtvaart wet een praktische opleiding ver bood. De eerste para's onder de commando's hebben daarom het „springen" in België geleerd. Maar de opleiding in België was te duur en er werd een middel gezocht haar naar Nederland over te brengen. Daarvoor moest de Luchtvaartwet worden veranderd of aangevuld. Dit is nu gebeurd. Op 18 mei gaat de opleiding in Nederland officieel van start. De bevelhebber der landstrijdkrach ten. luitenant-generaal F. van der Veen, zal dit doen met het houden van een korte toespraak, in zeker opzicht een bewijs dat aan de op leiding militair bezien grote waar de wordt toegekend. Moderne strijdkrachten kunnen het niet zon der para's stellen, de jongste oor log heeft dit geleerd. Voor de com mando's is daarom het „springen" geen doel maar een middel, een middel om een opdracht te kunnen volbrengen. ..Drill" De opleiding is nu helemaal geconcentreerd op de vliegbasis Gilze-Rijen. Daar krijgen de commando's eerst een grondtrai- ning van zeven dagen. Die grond- training, vertelde kapitein A. Sijstermans die met de para-op leiding is belast, is gebaseerd op drill. De man moet leren alle handelingen automatisch uit te voeren. Slechts dan is er de ze kerheid dat hij zo goed als geen fouten zal maken. De training omvat het leren rol len in allerlei standen, het leren zitten in het vliegtuig, het leren springen en het leren neerkomen. Voor dit laatste wordt gebruik ge maakt van een springtoren, die een hoogte heeft van 7.50 meter. Die springtoren heeft nog een taak, nl. het aankweken van durf! Want het is helemaal niet vreemd dat je een tikkeltje angst krijgt als je van die hoogte omlaag kijkt, ook al weet je dat je door de „springstoel" veilig op de grond belandt. Tweede Maar hoe voelt een mens zich. die voor het eerst uit een vliegtuig springt? Sergeant Mets zei: „De eerste keer doet het je niets. Je ziet je maten springen en je springt ook. De tweede keer is dat anders. Dan weet je wat springen feitelijk is. De derde keer ben ie er al een beetje aan gewend en de vierde en vijfde keer begin je rou tine te krijgen." hem in het grandioze uitzicht, dat hij al hangende aan zijn parachute heeft. Hij vindt het jammer, dat de terreinen in Nederland niet groot genoeg zijn om van grotere hoogten sprongen te kunnen ma- Eer St Na de grondtraining komt de praktijk. De eerste sprong. Op een dag stappen de toekomstige para's in het vliegtuig. Met angst en beven? Ach welnee, wie aan de opleiding gaat begin nen, is er mentaal geschikt voor. Acht sprongen moeten de com mando's hebben gemaakt. voor* dat zij het, nog altijd begeerde, brevet krijgen uitgereikt: twee gestyleerde wings met daartus sen een ontplooide parachute, die zij met trots op de linkerzij, de van hun uniformjasje kunnen dragen. Dan komt het er op aan het springen „bij te houden". De mi- nimumeis is één sprong per jaar, Wordt daaraan niet voldaan, dan moet weer de grondtraining worden gevolgd. Maar zover laat geen para het komen. Wie een- maal de smaak van het springen te pakken heeft, komt er nooit! meer van los. ff'achtend op het ogenblik naar op het vliegtuig boven het af we bevelen geeft. en de springleider zijn Horizontaal: 1. hangt in de gang, 7. deel van een huis. 13 kleur. 14. patroon, 16. Ierund. 17. afkorting van idern, 18. onbekende, 20. voorzetsel, 21. adellijke titel in Java (afk.), 22. middelbare leeftijd (afk.), 23. kledingstuk. 26. rond tuinhuisje. 28. bladerkroon, 30. korter. 31. emeritus (afk33. maand van het jaar. 35. voorvoegsel, 36. keurig. 38. lidwoord (Fr.). 39. voegwoord. 40. vruchtje. 41. opschik, 42. vloeistof, met water dient als ontsmettingsmiddel. 43. kever. 44 achting. 45. let wel 'afk. Lat.i. 46. meisjesnaam. 48. zijtak Weichsel. 50. telwoord (Fr.). 51. mannelijk beroep (meerv.i. 55. lidwoord 'Fr. 56. de heilige schrift der moslims. 57. plaats in N.Brab., 59. overleg. b2. geldig. 64. in het jaar der wereld 'afk. Lat.). 65. district (afk.), 66. danspartij, 68. riikstelefoon (afk 69. muzieknoot. 70. ongaarne, 72. kerkelijk zangstuk. 74. aanloop. 76. medelijden, 77. takkenbos (ZN). Vertikaal: 1. nlaats in Limburg, 2. opera van Verdi, 3. meervoud «afk. Lat.). 4 stad ten Z.W. van Rio de Janeiro, 5. voorzetsel, 6. de binnenkring van een gemeente, 7. hoofddeksel, 8. aardrijkskundige aanduiding (afk 9. bijwoord. 10. tot nader order (afk. Lat.). 11. behoeftig persoon. 12. dorp in Groningen. 15. boom, 19. mist, 21. plaats in Drente. 24. bektnde afkorting. 25 kruisbloemige plant. 26. vis, 27. pastoor (afk.i. 29. rijkstelefoon 'afk.), 30. maanstand. 32. volk uit de oudheid, 34. vorderen. 35. bergketen op de grens van Europa en Azië. 37. doortochtgeld. 40. bundel. 44. soort gebak. 45. actief koolpoeder, dat medicinaal woidt gebruikt bij vergiftiging. 47. bestelling. 49. op eeen plaats. 51. familielid. 52. voegwoord. 53. de gouden bul 'afk Lat.», 54. soort van hond. 56. klasse 'afk 58. luitenant 'afk 60. drietenige struis. 61. dof. 63. Aziatisch hoogland. 66. bundel. 67. onderricht. 71. lidw-oord. 72. muzieknoot. 73. technische t muzieknoot Kruiswoord - puzzel OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal. 1. marron. 6. sop, 8. 8. kameel. 13. gelaat. 14. Ararat, 15. si. 17. kit, 18. eel. 20. ril, 21. om. 22. sek, 24. slemp. 26. arm, 27. emoe. 28. dienaar, 30. liga. 31. lam, 32. bom, 33. aan, 35. rat, 36. karos. 38. armen, 40. adder. 42. naald. 44. meent, 47. Avon, 48. bal, 49. vete. 50. ramen, 52. genet. 54. strop. 56. repel. 58. regie, 60. ons, 62. tol. 64. las. 65. rek. 67 Poot, 68. regelet. 71. veer. 72. ets, 74. ieder. 76. Ina. 77. N.H., 78. oei. 80. 81. eed. Drente. 85. terras, 87. Ermelo, 88 toe. 89. paling. Vertikaal: 1. mossel. 2. Rg. 3. rek, 4. olie, 5. nat, 6. stele, 7 Palma. 8. kar. 9. aria, 10. mal, 11. et, 12. limmat. 16. iemand. 19. eens. 21. orgaan. 23. kom, 24. si- mon, 25. paard, 26. air, 28. dor, 29. ram. 32. baronet. 34. Nemesis, 36. kever, 37. sabel, 38. Aller, 39. net te. 40. aar. 41. dam. 43. aan. 45. eer, 46. tip, 51. Asnoth, 52. gelei. 53. teler, 55. opeens. 57. por, 59. gat, 60. Opende. 61. s.os., 63. me de, 65. rei, 66. kranig, 69. gemet, 70. lente. 73. deel. 75. Hera, 78. ore. 79. Ino, 81. erp, 82. dat, 84. dm, 86. si. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een 2,50. ƒ5.- twe Dag nichten en neven. Hoe gaat het met jullie allemaal? Doen we goed ons best op school? Wat fijn dat onze mamma's zo zijn verwend op moederdag. Wat zullen ze blij zijn! Verschillende nichten en neven schreven dat ze deze week al met het schoolreisje zou den meegaan. Geweldig! Hebben jullie ge noten? We zullen hopen dat de zon ons deze zomer eens fijn komt verwennen. Hebben we al vakantieplannen gemaakt? Ja, en nu zullen jullie wel denken: „We krijgen nog muziek ook". Dat is ook zo! Kees van Leeuwen stuurde een versje in en dat vond die juffrouw zo mooi dat ze er muziek bij heeft geschreven. Het is de wijs voor het eerste en tweede versje. De muziek voor het derde en vierde versje komt als er weer een plaatsje over is. Hoe vinden jullie dat? Juf frouw Bastiaanse heeft het speciaal gemaakt voor onze blokfluitertjes. Probeer het maar Meisjes en jongens zullen we Berdie Alblas nog eens een mooie kaart sturen? Jullie weten dat Berdie altijd op bed moet liggen. Erg hoor! Jullie kunnen heerlijk spelen, ravotten, stoeien en straks met vakantie gaan. Vergeten we het niet? Zijn adres is Rijksstraatweg 12, Rijsoord. Hebben we al mooie bloemen geplukt? Ik heb meisjes met mooie ruikers zien lopen hoor! Dotters en pinksterbloemen. Leuk! Prachtig dat jy al zoveel voor Barbie hebt gemaakt Mar- jo Bassie, 's Gravenzande. Wat zal ze deftig zijn. Heb je ze ge naaid of gebreid? Dat was een groot feest hoor bij oma en opa. Fijn! Wat ging jij verschrikke lijk laat naar bed. Geweldig dat jij al in de zee hebt gezwom men. 'k Geloof best dat het nog een beetje koud was. Brrrrr! Hoe kwam het dat de veiling in brand „vloog" Hans Bénard, Poeldijk? Dat was erg hoor! Blijft jouw vriend lang bij jul lie? Volgende keer vergeet je I toch niet te schrijven? Hoe I gaat het op school? Hoe heet jouw vriendin Wij- nie v. d. Bent. Katwijk aan Zee? Heerlijk dat je zo dicht bij het strand woont. Ben je al bruin geworden? Wat zal jij mooie strandwandelingen kunnen ma ken. Wanneer ben jij jarig en in welke klas zit jy? Prachtig dat jij al over de nieuwe brug bent geweest, Pe ter Binnendyk, Naaldwijk. Was hij mooi? Heb je genoten van het circus? Was het een mooie optocht? Hoe gaat het met Elly? Jos kent het orgelboek wel. Gaat het al een beetje. Door zetten hoor! Bedankt voor je leuke versje. Jij schreef toen je letter niet aan de beurt was Suzanna van Dam, Den Haag. Niet meer doen hoor! Krijg ik de volgen de keer een lange brief? De Poezenmand de poezemand Vijf 'hele' kleine poesjes. Niet groter dan mijn hand. Ze hebben nog hun oogjes toe. En staartjes héél erg klein. Die lijken naast elkaar Op franje van 't gordijn. Een grote poes ligt er omheen Ze kijkt wat moe en bang. Alsof ze vreest, dat ik Eén van haar kleintjes vang. Vanavond zet 'k het mandje Mijn bed, vlak onder t rtrnm Geweldig ia' JU je diploma En ik bedenk voor alle vijf hebt behaald Bea Dinkelmao. De poesjes dan een naam Leiden. Jij boft maar dat je nu elke dag kan gaan zwemmen. Fijn hoor! Oef. wat ben jy ver schrikkelijk verwend met zo veel moois. Wat zal jij een da me zijn! Wat zal jouw kleine broer het fijn vinden dat je zo dikwijls met hem gaat wande- I len. Gaat het goed op school? Wil jij een neefje worden Wim Dool, Leiden? Schrijf je I dat de volgende keer? Je moet 1 dan wel goed op je letter let- ten hoor! Jij was tante Jos echt al een beetje aan het vergeten Annet- Fijn dat jouw kleine zus weer te Doorn. Den Haag. Hoe komt thuis is uit het ziekenhuis, He- dat? Ik heb dit jaar nog geen leen Boelens, Den Haag. Is ze brief van jou gekregen. Als je weer helemaal beter? Oef, wat een nichtje wilt zijn, moet je zal mamma deftig zijn. Hoe echt trouw schrijven hoor! Fijn gaat het op school j dat ik nu weer een brief van Schrijven jullie voortaan als jou kreeg. Heb jij de kleertjes je letter aan de beurt is Gcrda voor Barbie zelf gemaakt? Leuk en Ria Bracht, Woubrugge? Ik: fr_eetnukast U"U* verwacht dan echt een lange We gaan nu eerst eens kijken naar de oplossing van de puz zel. Hier komt ze: Horizontaal (van links naar rechts) lezen we: molen, tegel, stoel, kurk, radio, brief, zon en wekker. Vertikaal (van boven naar beneden) staat er: ketel, fles, locomotief, kraan, zwaluw. De prijzen krijgen thuisge stuurd: Hans Bénard, Poeldijk1 en Marjo van Duin, Noordwijk. i Lang zullen ze leven Margriet Aske, Ria Grimme- rink, Nelianne Luitwieler en Anneke van der Voorst, van harte gefeliciteerd met jullie verjaardag van de nichten en neven. Fijn dat ik weer een briefje van jou kreeg, Marianne Aling Den Haag. Ik dacht werkelijk dat jij tante Jos een beetje aan het vergeten was. Geweldig dat jullie al zo gauw met va kantie gaan. We zullen hopen dat het dan mooi weer is. Fijn dat jouw kleine nichtjes er ook zullen zijn. Wat zal jij fijn met ze kunnen spelen. Prachtig met al de lampions door het bos. brief hoor! Zo moeilijk toch niet? Wat is het vandaag een groot feest Elly Brussen, Leimuiden. Heb je het gedichtje goed op gezegd? Wat zullen oma en opa dat leuk vinden. Jullie hebben een heel eind gewandeld hoor! Hoofddorp is leuk hoor! Ge weldig dat jullie de 2e prijs kregen Had je geen last van blaren? Schrijf jij voortaan als je let- ter aan de beurt is Ton Burger, Den Haag? Zo moeilijk is het toch niet? Ik verwacht dan echt een lange brief hoor! Is het kleedje mooi gewor den Marianne Cosman, Den Haag? Waar heb je het van ge- j maakt? Voor jouw is de vakan- j tie al gauw in aantocht hoor! Waar is de reis heen? Tante! hebt gemaakt met hangertjes. Wat had Jan de dubbeltjes ver weg gestopt! Heb je veel moois op de handwerkles gemaakt? Hier komt een versje van Witte Kriel. Witte kriel doet elke dag Iets dat eigenlijk niet mag. „Tok, tok" - legt ze haar eitje Dagelijks op oma's spreitje. Heeft ze deze plaats gekozen. Zonder blikken of blozen Oma is niet boos op krieltje Noemt haar zelfs „mijn lieve zieltje". Oma eet dat gladde eitje Elke dag bij haar ontbijtje. Daarom legt Wit'krieltje blij Dagelijks 't ei op oma's sprei. Meisjes en jon- 1 gens we hebben hier een leuke I puzzel. Jullie zien al lerlei lijnen door- j elkaar lopen en I ook nog verschil- j lende voorwer pen die genum- merd zijn. Ja en I nu moeten jullie precies gaan uit- zoeken waar de lijnen bij horen. We vullen dus j in: 1 hoort bij enz. Niet moeilijk hoor! De oplossing moet worden in gezonden voor dinsdag 17 mei. Ge\ ïldig dat er een kinder corso was Marjo van Duin, Noordwijk. Heb je genoten? Waren de wagens mooi ver sierd? Leuk hoor, dat de klein tjes ook mee mochten in de wa gen. Grappig zo'n „hele" grote bal. Wat hebben jullie genoten! Vorige keer miste ik jouw brief. Je gaat tante Jos toch niet vergeten? Ik vind het mooi postpapier hoor Lize van Dijk, Katwijk aan Zee. Fijn dat ik nu een brief van je kreeg. Natuurlijk mag jij een nichtje worden. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Je kan al leen voor een prijs in aanmer king komen als je letter aan de beurt is. Grappig dat jullie poes een kleintje heeft gekre gen. Nee hoor, tante Jos hoeft geen poesje, want dan zou het de hele dag alleen moeten zijn. Heb jij nog meer zusjes en broertjes? In welke klas zit jij en wanneer ben jij geboren? dinnen nog geweest? Heeft mamma nog pannekoeken ge bakken en zijn al je wensen in vervulling gegaan? Geweldig dat jij zelf een hut hebt gemaakt Johannes Christi- aanse. Wassenaar. Waar heb je hem van gemaakt? Zijn de tafel en stoel mooi geworden? Jij boft maar met zo'n vriend hoor! Je hebt nu echt zelf een klein huisje. Leuk! Hier komt nog een nageko men brief. Wil jij een nichtje worden Tliea Dijkstra, Katwijk aan Zee? Schrijf je dan de vol gende keer? Heerlijk dat jij zo dichtbij de grote zee woont. Heb je al een duik genomen? Heb je nog meer zusjes en broertjes? In welke klas zit jij? Zouden je wensen in vervul ling gaan, denk je? Wat zal jy het druk krijgen met de ver huizing. Meisjes en jongens de brie venbus is helemaal leeg. Zor gen jullie voor een volle? De letters E t/m K zijn aan de beurt. Ik verwacht heel veel brieven van jullie hoor! Veel sterkte op school en tot de vol gende keer. Dat was niet zo best van die woerd hoor Nicolet Christiaan- se, Wassenaar. Hoe was het op jouw verjaardag? Zijn je vrien-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16