caballero Bestrijders van kanker verdiepen hun inzicht Shell breidt in Europoort uit Opslag met 600.000 m3 vergroten Maakt automaat domme mensen overbodig? Premier Cals kreeg nieuwe W.P. Zuidliollaiids dorp moet karakter behouden Rotterdammer en Dordtenaar aangehouden anders dan andere VRIJDAG 13 MEI 1966 Amsterdam opent nieuwe route op Midden-Amerika jeoprnd. Met deze nieuwe dienst Inbegre- j »en worden thans door de Hamburg-A- nerika Linie en de Norddeutsche Lloyd 2 afvaarten per maand van Amsterdam laar de gehele Noord- en Zuidameri- laanse westkust gemaakt. De opening van deze lijn kreeg giste- «n een feestelijk karakter aan boord ran het Duitse motorschip „Spreestein" )e voorzitter van de vereniging „De Lmsterdamse Haven", drs. H. J. W. Brou- rer, overhandigde de gezagvoerder van k Spreestein het embleem van de Amsterdamse haven. Op de hierna gehou- len receptie was ook burgemeester Van (all aanwezig. jOverheid kome over de brug KW F houdt kosten niet meer hij (Van een onzer redacteuren) Bekende provo gearresteerd AMSTERDAM Donderdag ROTTERDAM De kosten, verbonden aan wetenschappelijk f, speurwerk voor het Rotterdamsch fpp Radio-Therapeutisch Instituut over gig dit jaar alleen al begroot op één j! miljoen, moeten volledig opge- Amsterdam de bekende provo Auke Pie- bracht worden door het particu- rr B. gearresteerd. Hij zal zich Erhter moeten verantwoorden wegens t bekladden van het paleis op de Dam #i zijn gedrag op het Spui. De politie tad hem op 1 mei in vrijheid gesteld op «orwaarde dat hij zich zou onthouden •an gedragingen die ordeverstoring kun- en bevorderen. Op 7 mei heeft hij ech- er een standbeeld in Dordrecht beklom men. De jongeman zal terecht staan op 6 mei. Een aantal verpleegsters van het Rotterdamse ziekenhuis „Eu- dokia" beleefde gisteren de „dag der verpleging" op haar eigen manier. Zo zagen patiënten en bezoekers dit viertal door de ge bouwen trekken. Twee in cos- tuums van heel lang geleden en twee, vooruitlopend op de ont wikkeling, in een tenue dat mis schien omstreeks 2000 in zwang zal zijn. Dan rijden de zusters op een soort scootertje (hier met een autoped verbeeld) door de gan gen. En ze hebben een zender/ ontvanger op hun hoofd. Waar bl\jft de romantiek liere initiatief, het Koningin Wil- helminafonds. Van de overheid werd voor dit doel nog nimmer één cent ontvangen. Zij dient het kankeronderzoek echter op royale wijze te gaan sub sidiëren, want het K.W.F. zal, on danks de grote steun die het van ons volk geniet, de snel toenemen de kosten niet kunnen blijven „bij houden". Pianist Percy Benedict Khan overleden (Van de kunstredacteur) MARGATE De pianist-begeleider van Enrico Caruso. Percy Benedict Khan, is donderdag op 85-jarige leeftijd overleden in zijn woning te Margate (En-1 geland). Behalve voor de grote Italiaanse tenor is hij ook als begeleider opgetre-1 den voor Nellie Melba. Beniamino Gigli. Richard Tauber en andere grote zangers.; Aanwinsten Frans Hals museum 'Van de kunstredactie) puter. die ook in het vaststellen van aard der ziekten, alsmede de verwerking der ziektegeschiedenissen. mogelijkheden biedt. Deze hartekreet uitte gistermiddag de Plannen hiervoor worden uitgewerkt. voorzitter van genoemd instituut, de heer D. A. Kramer, toen hij het gouden jubileumcongres opende, dat Lot en met zaterdag in de gloednieuwe Dr. Daniel den Hoedkliniek onder auspiciën van het instituut wordt gehouden. Hij stipte kort aan waarom de researchkosten hoger worden. De nieuwste kostbare bestra lingsapparatuur van het instituut vraagt een zo dicht mogelijke graad van bezet ting. Insteltijden en andere tijdrovende handelingen zullen zo snel mogelijk moe ten worden verricht. Betere planning is mogelijk door inschakeling van de com- Behoefte neemt zeer snel toe De kostbare bestralingsapparatuur zoals de lineaire versneller en de bêiatron (in vestering anderhalf miljoen) vereist ook nieuwe research. En dan spreek ik nog niet eens. aldus de heer Kramer, ovt te verwachten inschakeling van ons insti tuut in de medische faculteit der Rottni- damse Universiteit. Plafond vèr Binnen 25 Jaar is de behoefte aan s] ale behandelingen toegenomen van tot ongeveer 40.000, terwijl de afgelopen zeven jaar de researchkosten zijn ver zesvoudigd. En... het plafond is nog lang niet bereikt. Hoe nodig het wetenschappelijk speur werk ter bestrijding van de kanker en andere ziekten was en is lichtte prof. dr. P. J. Kooreman vervolgens .toe. die de serie wetenschappelijke referaten opende met een rede die de betekenis van de röntgenstralen voor de geneeskunde schetste. Dat de longtuberculose geen volksziek te meer behoeft te worden genoemd is vooral te danken aan de hulp röntgenstralen, waarmee de ziekte vr tijdig kan worden opgespoord. Als belangrijk hulpmiddel bij het stel len van de diagnose is het gebruik van deze stralen al even ondenkbaar bij verschillende hartaandoeningen. bij frac tuurbehandeling. bij het onderkennen van ziekelijke afwijkingen aan het bot. bij het opsporen van een maagzweer, een kanker- of ander gezwel, bij afwijkingen Patiënt roteert De mogelijkheden die röntgenstralen bij de behandeling van vele zie'kten heb ben zijn al even rijk geschakeerd. Behan deling van welk kwaardaardig gezwel ook is zonder toepassing van de stralen niet meer denkbaar. Verfijnder thera pieën werden mogelijk door onder meer de veldbestraling, waarbij een gezwel tel kens vanuit een ander veld wordt bena derd en door de rotatiebestraling, waar bij de patiënt gedurende de behandeling wordt gedraaid. De z.g. Cobaltbom waarover het insti tuut beschikt, produceert stralen met een zeer groot doordringend vermogen: radi- umnaalden zijn in staat gezwelweefsels van binnenuit te vernietigen. Verder moeten radio-actieve isotopen worden ge noemd. alsmede radio-actief jodium als therapeutics. Tegenwoordig wordt ook bij transplantatie van organen van röntgenstralen gebruik gemaakt. Vandaag zijn wetenschappelijke bijeen komsten gehouden met als thema kliniek en proefneming bij enkele onderwerpen in verband met kanker. Morgen komt een aantal stafleden van het instituut aan het woord dat mededelingen zal doen over een facet van de kankerbestrij ding, dat .de laatste tijd object van onder zoek is geweest. Ervaringen Een van de nieuwste, zeer kost bare, bestralingsapparaten, de lineaire versneller, het pronk stuk van de Dr. Daniël den Hoedkliniek. Het is opgesteld in een kelderruimte met wanden van één meter dikte. Met aller lei vernuftige vindingen is de spreiding van ongewenste stra ling absoluut onmogelijk gewor den. Het voordeel van deze „lineac" is, dat hij zeer snel de gewenste dosis kan produceren, zodat meer patiënten in kortere tijd een behandeling kunnen krijgen. genheid tot het uitwisselen van ervarin gen door persoonlijk contact, dus verdie ping van hun inzicht in de modernste behandelingsmethoden. Vóór de officiële opening van het con gres dat men in het nieuwe gebouwen complex wilde houden en dat daarom twee jaar ..te laat" plaats heeft het jubi leumjaar was 1964) heeft een zonn van één der oprichters. het huidige bestuurslid mr. H. F. Hoyer, bij de in gang een plaquette onthuld waarop de namen van de oprichters van het insti tuut staan vermeld. Vanavond zouden de deelnemeis ten stadhuize worden ontvan gen. HAARLEM Burgemeester en Wet- i houders van Haarlem stellen de gemeen- teraad voor de volgende schenkingen enj legaten te aanvaarden voor het Frans Halsmuseum. Een houtsnede „Het viool- speelstertje" en twee etsen „Beek in het bos" en ..Portret van Stefan Georg" door JV Th. Toorop. een pastelportret en drie miniaturen van de hand van me vrouw E. L. H. Woutersen-van Doesburg en een door Therese Schwartze vervaar digde pastel, twee zilveren vuurk >mfo- ren anno 1744, een huwelijks- of knotte- kistje uit het begin van de zeventiende eeuw en een kistje uit het midden van de zeventiende eeuw. een zilveren Drood- mand en vier zilveren kandelaars. Verder een houtskooltekening van de hand van Jan Sluyters, een stilleven van Frederik Marinus Kruseman en twee ze ventiende eeuwse portretten, voorstel lende leden van het stadsbestuur van Haarlem, het ene geschilderd door Pieter de Grebber en het andere afkomstig uit I de Hollandse school. Premières bij Nederlands Danstheater 'Van de kunstredactie) DEN HAAG Het Nederlandse Dans Theater heeft een aantal premières voor de komende weken op zijn programma s staan. Op 16 mei wordt in de koninklijke schouwburg in Den Haag voor het eerst het nieuwe ballet van de choreograaf Benjamin Harkarvy. „Ballade" uitge voerd op muziek van Gabriël Fauré. In het kader van het Holland Festival worden van 27 juni tot en met 9 juli zeven voorstellingen gegeven. In Den Haag drie en voorts in Amsterdam, Til burg. Arnhem en Rotterdam. In deze reeks zullen drie balletten in première gaan: „Renard" van John Butler op mu ziek van Igor Strawinsky en in aankle ding van Roger Chailloux, „Partita" van Benjamin Harkarvy op muziek van J. S Bach, en „Point of.no return" van Hans van Manen op muziek van Willem Pijper en gemonteerd door Nicolaas Wijnberg. Bedrijfspsychologen bijeen DEN HAAG De automaten Reb ben een „niveau" van iemand met een middelbare schoolopleiding. Hierdoor zal de behoefte aan mensen met die opleiding groter worden. In de toe komst is er voor mensen die het eind diploma van een middelbare school niet hebben kunnen halen wellicht geen werk meer. In de Verenigde Sta ten houdt men er al rekening mee dat tegen die tijd velen hun brood niet meer met werken kunnen verdienen. Zij moeten dan van staatsweg© een inkomen krijgen waarmee een goede levensvervulling mogelijk is. Zware straf voor kapitein AMSTERDAM De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft de 54-ja- rige kapitein J. B. uit Delfzijl twee maan den zijn bevoegdheid om als kapitein op zeeschepen te varen ontnomen. De Raad acht hem schuldig aan het aan de grond lopen van zijn schip, het m.s. Vrede. Dit gebeurde vorig jaar op 4 augustus vorig jaar bij het Zweedse eiland Fuhr. De Aan het congres namen ongeveer 1101 kapitein deed zelf dienst als roerganger specialisten uit het hele land deel. In en uitkijk. De Raad herinnerde er aan tegenstelling met internationals mam-'dat zij regelmatig op de onjuistheid van de kankerbestrij-| zon situatie heeft gewezen. Bovendien r veel beperkte-1 had kapitein B. verouderde kaarten aan moet-congressen ding geeft dit treffen a omvang de deelnemers i Dit ïef'deheerJ. Strobosch gisteren in Den Haag op een congres van de Nederlandse Vereniging voor Be drijfspsychologie. Thema van deze ver gadering was: „De mens in een snel veranderende maatschappij". Hiertegenover werd in de discussie opgemerkt dat door toenemende auto matisering de behoefte aan „domme mengen" stijgt. Voor het bedienen van knopjes en handles is niet veel kennis nodig. Anderzijds werd er op gewezen j dat alle apparatuur mensen nodig' heeft voor reparatie en onderhoud en dat men zich niet te veel door de science fiction moet laten meeslepen. Dr. A van Biemen ging nader in op de groeiende betekenis van het onder wijs. Hij was van oordeel dat men niet kan of wil begrijpen welke onge looflijk belangrijke sleutelpositie het onderwijs in het hele moderne bestel inneemt. Hij vond het onjuist dat men met methoden van een halve eeuw geleden mensen opvoedt, die straks in de moderne maatschappij moeten le ven en werken. Men is bezig de mam moet van Cals te mummificeren, aldus de heer Van Biemen. Tijdens deze bijeenkomst werd mr. drs. E. A. Hof tot voorzitter Monsteruitgave met duizend medewerkers AMSTERDAM Ter gelegenheid van de ver schijning van de Grote Winkler Prins Ency clopedie heeft de voor zitter van de hoofd redactie. prof. dr. J. F. Staal, het eerste exem plaar van deel 1 van de zevende druk overhan digd aan minister-pre sident mr. J. M. L. Th. Cals. Op de feestelijke bijeenkomst gisteren in het Hiltonhotel waren ongeveer 350 van de in totaal 1000 Nederlandse en Belgische weten schappelijke medewer kers aanwezig. Vier jaar heeft de voorberei ding van deze zevende druk gevergd. Per jaar zullen twee tot drie delen verschijnen, zodat in 1973 alle twintig delen uit zijn. Meer nog dan woorden illustre ren cijfers wat voor werk aan deze monster- uitgave verbonden is: 15.600 bladzijden, 100.000 trefwoor den, 35.000 artikelen met litera tuurverwijzingen. 3600 bladzijden illustraties, 14.000 illustraties en dan nog honderden kaarten en illustraties in kleur. De zevende druk is sterk vernieuwd. Dat was wel nodig gezien de versnelde ontwikkeling op vele wetenschaps gebieden. De hoofdredactie van de Grote WP bestaat uit voorzitter prof. dr. J. .F Staal, prof. dr. J. Presser «histori cus), prof. dr. A. J. Wiggers 'geo graaf). prof. dr. R. F. Lissens uit Brussel (literatuur-historicus) en prol dr. A. Devreker uit Gent «eco noom). Zij worden terzijde gestaan door 50 Nederlandse en Belgische ru brieksadviseurs, elk voor één vakge bied. Plinius Chr. waagde Gajus Plinius de Oudere zich in zijn wetenschappe lijke nieuwsgierigheid te dicht bij de vulkaan Etna en werd door gloeien de lava gedood. Zijn grote encyclope die Historia Naturalis was toen al zo goed als voltooid en werd door zijn neef Plinius de Jongere uitgegeven. Het werk verkreeg en behield een geweldig gezag in de Middeleeuwen en nog lang daarna. Tot 1830 werd het op de scholen gebruikt. In een Duitse vertaling van 1853 waarschuw de dé vertafler in een voetnoot, dat de beweringen van Plinius niet meer „geheel ij) overeenstemming" waren mét de.föétimalige stand vari de we tenschap. De beroemdste encyclopedieën van het moderne type (alfabetisch en in de landstaal) zijn: Encyclopaedia Bri- tannica (Engeland). Brockhaus (Duitsland) en Larousse (Frankrijk). Ds. Antony Winkler Prins, predikant in Veendam, die vrijwel eigenhandig de eerste Nederlandse grote geïllustreerde encyclope die schreef en daaraan zijn naam gaf. Het opstellen, samenstellen en uil geven van een encyclopedie is, het behoeft geen betoog, een kostbare en tijdrovende aangelegenheid. In het verleden, toen het auteursrecht nog niet geregeld was. bleek de verlei ding voor vele uitgevers te groot om eenvoudig andermans encyclope dieën onder eigen vlag uit te geven. Plagiaat Heel bekend is het geval van de Spaanse encyclopedie, die in de 15e eeuw druk na druk beleefde in eigen land, toen een kleine eeuw triomfen vierde als Italiaanse plagiaatuitgave, en vervolgens door een Spanjaard, onbekend met de oorsprong van het werk, wederom in het Spaans werd vertaald. Deze Spaanse vertaling verscheen in 1663 in Amsterdam en zo brachten Spaanse ambtenaren en militairen, dje in die tijd uit de Ne derlanden naar hun vaderland terug keerden, het werk weer naar zijn vaderland terug, waar het inmiddels geheel vergeten was en ook door niemand herkend. W.P. De geschiedenis van de Winkler Prins gaat terug tot 1870. De theo loog, wis- en natuurkundige en lite rator Antony Winkler Prins was hoofdredacteiir en vrij\yel enige au teur van de èerste druki Het aantal medewerkers 'was toen 4rie. 1954 verscheen hei laatste deel van de zesde druk, waaraan refcds 100 we tenschapsmensen meewerkten. Uitge ver sinds 1881 is Elseviers Uitgevers maatschappij iri, Amsterdam. Kostte de tweede druk'in 1884 5 per deel, de prijs is nu. opgelopen tot 49,50 per deel. Provinciale Staten DEN HAAG De Zuidhollandse dor-1 gaans geen sprake is van een ongebrel- pen moeten wel dorp blijven. Zij mogen i dolde groei, maaf juist van een geleide niet uitgroeien tot halve steden. Dit was lijke groei. de kern waar gistermorgen tijdens de. Als voordelen van de groeiende dorpen vergadering van Prov. Staten van noemde hij de gevolgen ervan, die door- Zuid-Holland de beschouwingen omheen-werken op de bestuurlijke organisatie en draaiden. Besproken werd de z.g. dorpen- de organisatie van het sociale en culture nota. een uitvoerig stuk werk vol met le leven. Hij vond het overigens wel feiten en theoretische beschouwingen nodig dat de kleine gemeenten voldoen de ontwikkeling van de kleine ge- de financiële armslag moeten hebben om hun plannen op beide gebieden te verwe- meenten in Zuid-Holland. I zenlijken. de heer N. van der Brugge I Minderpositief^ tegenover de nota ston- ïschoots gele-1 boord. a onzer verslaggev» 1 welke snelle ontwikkeling zich op het, Igebico van de olie-aanvoeren voordoen.' In Europoort kwam m-ser dan twee mil joen ruwe olie aan. Drarvan was bijna een miljoen voor de eigen raffinaderij. Door middel van pompen 'naar Godorf) en verschepen 'naar Heysham in Enge-' land» werd de rest weggewerkt. Het volgende overzicht bewijst dat er; een zeer snel stijgende lijn zit in de sanvoei van ruwe olie naar Europoort: 1960 een schip met 18.618 ton; 1961: 58 met ".510.250; 1962: 115 met 5.548.983; 1963: 145 met 7.041.074; 1964: 177 met 9.802.638; 1965: 244 met 11.538.271. In de t>. cmïi eerste vier maanden van dit ;aar behan- ?JSU£ert^«i&J£w,*ï!S: „Sfn-Europoo,, 1« «hepM. breiden. Besloten is 600.000 m3 bij te bouwen. Deze toevoeging is groter dan >eide vorige fasen, die elk om 400.000 m3 gingen. De totale capaciteit komt hiermee ruim boven de twee miljoen tet op handen zijnde project omvat vier tank; van 100.000, twee tanks var 60.000 een tank van 40 000 en twee var, 20.000 m3. Dat reeds nu weer tot uit- bre'öing wordt overcegaan komt om dat in 1968 aanzienlijk meer capaciteit j (sod g zal zijn. •an moeten meer en grotere tanker; worc'en ontvangen. Bovendien zal van-i U" Europoort meer ruwe olie naar de raffinaderij in Godorf (Duitsland) moe-l 'ten worden gepompt. Daar worden na- melijk de installaties uitgebreid Mer. recherche heeft gisteren nog twee zal er twee maal ue huidige hoeveel- mensen gearresteerd die een belang- jheid aan olie ait de pijp nodl» hebber rijke rol zouden hebben gespeeld in de dan thans Overigens zal de omvang internationale flessentrekkerij affaire, van het pompen naar Duitsland over Het dc 44-jarige F. P. van der S. het algemeen toenemen. uit Dordrecht en de 33-jarige J. B. F. loe meer capaciteit in Europoort hoe 'V. uit Rotterdam. steeds naar"büioefte moet kunnen Zij zouden voor tonnen aan goede- worden aangepast. Er moet ruimte zijn ren in België. Duitsland en Italië heb- voor onverwaente aanvoer die zich ben gekocht zonder daarvoor te heb- kan voordoen. ben betaald. De firma die zij hebben n.4 I a* nirnur opgericht heet N.V. Ultraport. In deze Ufa I? Fïr„pb.e„T,F"rindV9e-d%.nn';""; N.V. zou volgens de afdeling zwendel iroo. deel in bedrijf zijn. Voor medio en oplichting der centrale recherche 1968 dient het total: project gereed te ook de 44-iarige ex-accountant J. R tij». In de nabije t ickomst *al n ,-n 'n M. uit Alkmaar een rol hebben ferm., alleen nojj de zware ruwe olie en gespeeld. Voorts zal de recherche een E*le uit Schoonebeek en West-Nederland onderzoek instellen in de zaak van de itvangen. Vla Europoort gaat dan de eveneens {ailliel gegane N.V Sarma oc van alle liente uw international uit de hoofdstad, waarin! Cijfers van april tonen inmiddels aan B. een rol zou hebben gespeeld. AMSTERDAM De Amsterdamse ir"j *7 J 1-*"1 Met name de heer N. van der Brugge- legeuuver ue noia sion- Nederlandse Vereniging van Bednjfs- (AR) uit Giessenburg stelde zich vrij den- de heren Mulekhuyse uit Waarden psychologie benoemd. Hij volgt in de-'positief op tegenover de groei van de en dr Meissen uit Wateringen. De eerste ze functie de heer D. W. Walkate op.dorpen. Hij constateerde dat er door- noernde he,t treffen van allerlei sociale |en culturele voorzieningen zoals thans 11r—1 gebeurt schadelijk voor het reformato risch christelijk geloof. De laatste dr. Meissen noemde de inhoud van de nota povertjes zeker gelet op de tijd die aan ide voorbereidingen ervan is besteed. Bij de behandeling van een voorstel jom een subsidie te verlenen azn de Rot- I terdamse dansacademie kwam verzet van de SGP-fractie. namens deze fractie ver klaarde de heer A. Vlasblom uit T;lft. dat de SGP principieel de dans moet veroordelen. Het voorstel van G.S. be helsde een provinciale subsidie van f 5000 per cursusjaar voor het danksvak 1 onderwijs aan de Rotterdamse academie. constante kwaliteit Toneelspeler en TV-acteur Jules Hamel 25 STUKS 1.50 - EEN LAURENS PRODUKT Maatschappij Ned. Letterkunde 200 jaar AMSTERDAM De Maatschap- pij der Nederlandse Letterkunde viert haar 200-jarig bestaan op 18 en 20 I mei. Het hoogtepunt van de viering is de herdenkingszitting op vrijdag in de Stadsgehoorzaal in Leiden, waar- op eerste exemplaren van drie bij zondere, nieuw te verschijnen boeken zullen worden uitgereikt. De voorzit ter van de jubilerende maatschappij, prof. dr. K. Heeroma, zal de feestre- Ide uitspreken. Woensdagmiddag wordt in de Lakenhal een tentoonstelling geopend, die een keuze toont uit dc trots van de maat schappij. de rijke bibliotheek. Vooral oud-middeleeuwse handschriften zijn er f°«d vertegenwoordigd. De expositie blijft tot 12 juli toegankelijk. De drie boeken die op de herdenkings- •utting zullen worden uitgereikt, zijn het eerste deel van de nieuwe uitgave van het Brugs Liedboek uit het eind der 14de eeuw. het beroemde Gruuthuse hand schrift. Filologisch zijn tekst en melo dieën bewerkt door prof Heeroma, mu sicologisch door dr C W H, Linden- burgh Verder oen studie over de begin jaren der Maatschappij, door dr. F K. H. Kossman. oud-bibliothecaris van de Rot terdamse gemeentebibliotheek, en het eigenlijke gedenkboek: een bundel bij dragen van tien leden. De Maatschappij telt ruim duizend le den. onder wie vele Vlamingen en Zuid afrikanen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9