leiiwe JLeidse (jovirant tesLT I FORMAAT ;o\klie „Ton d'r op" tijdens uitzending bezwendeld Davo stuurt 175 man weg OPBRENGST VEEL MINDER Washington verwacht geen Chinese represailles Commentaren varkensvlees... voorjaarsvlees! ee sm ,Zeer ernstig incident9 Vondeling wordt door collega's genegeerd Binnenlands KLM-net start 8 augustus een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar!, Vrijdag 13 mei 1966 47ste jaargang 0 q /M^ iSc*»cscf*agc*<*aSc^^ redacteur: Or. E. OIEMER Kantoren Leiden CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebieva Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 GRAPPENMAKERS" BELDEN OP NAMEN VAN GROTE BEDRIJVEN GEBRUIKT Dht llen ka/ Wat moeten we aan met fouten in de bijbel? - pag. Kernmerk Het Ned. zaterdagelftal hoopt morgen in de wed strijd tegen België te Gent beter voor den dag te ko men, vooral nu men vecht jas Jan Nieuwstraten weer in de ploeg heeft opgeno- •fe Veel burgers onder de slachtoffers in •fa Vietnam-pag. 5 HARTEKREET De kankerbestrijding heeft dringend hulp van de over heid nodig, want het K.W.F. kan de snel oplopende kos ten van wetenschappelijk opbrengen. Deze hartekreet speurwerk niet alleen meer uitte gisteren de voorzitter van het Rotterdamsch Radio- Therapeutisch Instituut, bij de opening van een medisch congres (pag. 9). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Wat gisteravond en de afgelopen nacht Amsterdams Frascati en mil joenen tv-kijkers tot opwinding bracht, blijkt teleurstellend te zijn afgelopen. Vanochtend is gebleken, dat door valse telefonische meldingen de opbrengst van de actie „Ton d'r Op" (voor de politiek vervolgden in Zuid-Afrika) geen vier maar slechts twee ton bedraagt. Vele grote bedrijven, die tijdens de tv-uitzending samen twee ton zouden hebben geschonken, zijn slachtoffer geworden van „practical jokers", die de organisatoren enorme giften op de mouw speldden. Bij de VPRO (die de uitzending realiseerde) heeft de telefoon vanochtend geen moment stilgestaan. Aan de lopende band belden verontwaardigde bedrijfsdirecteuren om te zeggen, dat hun gilf op een misverstand moest berusten. En naarmate de dag verliep daalde de opbrengst met zeker twee ton: geen 80.000 gulden van De GrUyter, geen 50.000 van V. D., geen 50.000 van de Lipsfabrieken, geen 25.000 van enkele andere bedreven en ook geen 5000 gulden van Albert Heyn en scheepsbouwer Verolme. Volgens initiatiefnemer A. Nuis heeft de veiling in Frascati zelf echter 80.000 gulden opgebracht, ter wijl men vrijwel zeker meent te mogen aannemen, dat van de tele fonisch aangemelde giften in totaal op een ton mag worden gerekend. Aangezien de eerste opbrengst van het pocketboek ongeveer 20 mille beloopt, kan de voorlopige opbrengst dus op twee ton worden geschat Kunstenaars Aan de veiling werd meegewerkt door 170 Nederlandse kunstenaars, die eigen werken aanboden. In het begin van de avond verliep het allemaal een beetje stroef. Vele kunstwerken, die -onder de hamer kwamen, gingen ver beneden de prijs weg. Pas naarmate de avond vorderde kwam de actie tot bieden goed los. Maar meer dan van de verkoop dacht men het toen nog te moeten hebben van de telefonisch binnengekomen giften, voor de opgave waarvan de drie vakbonden hun tele foonnummers beschikbaar hadden ge steld. Telkens opnieuw klonk spontaan applaus als wéér een bedrijf zich meld de. Niemand ook niet veilingvoorzit ter Van der Land en het driemanschap, dat de telefoontjes in ontvangst nam vermoedde toen nog, dat men werd beetgenomen. Echter: niet alle meldin gen waren vals. Uit de zaal kwam spon tane reactie en in vele huiskamers greep men naar de telefoon om giften door te geven. Een man uit Den Haag gaf hon derd gulden, een Amsterdamse taxi chauffeur, die onbekend wilde blijven, vijftig, een toeschouwer in de zaal zegde spontaan zijn abonnement op een groot landelijk dagblad op en stelde zijn abonnementsgeld beschik baar en tenslotte was er ook nog een man die 264 gulden gaf: het geld, dat hij van de belasting had terug gekregen. Vandaag weer kabinetsberaad (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het kabinet heeft tij dens zijn korte vergadering van gisteren geen beslissingen over de loonpolitiek genomen. Het betrof hier blijkbaar een voor bespreking, want de loonperikelen zullen ook in de kabine'-svergadering van van daag aan de orde komen. Naar aAle waarschijnlijkheid zal dan de knoop wor den doorgehakt. In Ha-ïgse politieke krin gen wordt aangenomen, dat minister Veldkamp inmiddels informeel contact heeft opgenomen met het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Bevestiging daarvod viel echter niet ie krijgen. Gedicht Vele van de kunstenaars kwamen zelf op het podium. Zo droeg Roland Holst zijn gedicht „Aan West-Europa" voor waarin hij in 1939 waarschuwde tegen Duitse verdrukking. Simon Carmiggelt introduceerde gedragen de pocket Apart heid (voor ƒ4,90 vanaf vandaag in de boekhandel verkrijgbaar) waarin schrijvers hun visie op de apartheid ven. En anderen volgden. Pater Verhagen kwam spontaan op het podium om te helpen een kruis van email op koper tot een zo hoog moge lijk bod op te stoten. Intussen renden helpers af en aan met schilderijen, gouaches, litho's en beeldjes: Renata Ru- benstein. Jan Wolkers, Frank Lodeizen en Ed. Hoornik. En naarmate de avond verliep, stegen de prijzen. Een werk van Karei Appel bracht in de zaal 450 gul den op, maar een tv-kijker overtroefde en bood direct duizend gulden voor dei litho. Stromen geld leken er binnen te komen. Er kwam ook veel geld. Maar minder, dan organisatoren, zaal en lv- kijkers konden vermoeden. De teleurstel ling kwam vanochtend. Jongen (met schoolreis mee) verdronken Een trotse koningin Farah met haar jongste zoon, prins Ali-Reza. in de armen, terwijl diens oudste broer, kroonprins Reza, het charmante trio completeert. De foto werd genomen na de doop van de kleine prins, die nu twee weken oud is. Zoals men weet heeft het keizerlijke echtpaar ook een dochter, prinses Farahnaz. CHINEES VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN LEEUWARDEN Tijdens een schoolreisje van enkele klassen van een openbare lagere school te Wijen- terp is dc elfjarige Sietse de Jong uit Duurswoude verdronken. De kinde ren verbleven in de omgeving van Sleen, waar zij mochten zwemmen. Na het zwemmen is het jongetje op nieuw zonder toezicht in het water ge gaan. Men miste hem enige tijd later. Het hoofd der school vond hem le venloos in het water. Pogingen om de levensgeesten \yeer op te wekken hadden geen resultaat. Bij een ernstig verkeersongeluk in de buurt van Mons (Bergen), aan de Frans-Belgische grens, is gisteroch tend een vrouw om het leven geko-Staten zullen geheel men en zijn 47 mensen gewond, van' wie 15 ernstig. Een zware vrachtwa gen kwam in botsing met de aanhang wagen van een tram en reed vervol gens tegen een huis. De ravage werd nog vergroot doordat honderden kisten met flessen uit de vrachtwagen op straat vielen. PEKING De communistische Chinese regering heeft vanmorgen uiterst scherp gereageerd op het luchtgevecht boven haar grondge- bied, waarbij Amerikaanse jacht-regering sprak direct al vliegtuigen raketten afvuurdenbuitengewoon ernstig incident, op Chinese toestellen. „De Ver ?„p.ze"!!«ke systematische uitlokking K tot oorloe van de Amerikaans»» rep-e- Het luchtgevecht deed zich gister middag voor boven de stad Mak- wan in de provincie Joenman, die grenst aan Noord-Vietnam, Laos en Birma. Hier vuurden vijf Ameri kaanse jachtvliegtuigen raketten af op Chinese toestellen die een oefen- vlucht maakten, zo deelde het pers bureau Nieuw China mee. Daarna ondernamen de Chinese vliegtuigen een tegenaanval. De binnengedron gen toestellen verdwenen toen ir zuidelijke richting. Een van de Chi nese toestellen werd getroffen en stortte neer. Een woordvoerder van de Chinese Liberaal Kamerlid beweert: Op deze wijze, moet men zich voorstellen, zal astronaut Eugène A. Cernan buiten de Gemini 9 gaan manoeuvreren gedurende zijn twee en een half uur durende „ruimtewandeling". Zoals men ziet is het eigenlijk geen wande ling, maar een zitting, waarbij het contact (via de draad) met de Gemini behouden blijft. Dui delijk zijn de kleine raketjes te zien waarmee Cernan zich in de door hem gewenste richting kan verplaatsen. uitgeroeid als zjj zullen trachten een oorog met China te beginnen." Maar niet lang daarna kwam het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken met de min of meer geruststellende medede ling dat men in de Chinese ver klaring geen aanwijzingen ziet dat Peking tot represailles zal overgaan. Het ministerie, dat op het „incident" zelf vooralsnog nog nog commentaar wilde leveren meent „dat er uit de uitlatingen van Peking, hoewel in krachtige termen gesteld, een zekere gema- tigheid spreekt en de wens het niet tot een botsing met de VS te laten komen". (Van onze correspondent) WUiLxtiJ. ran Dijk, per voor d FVD, zou WOERDEN Volgens dr. K. lid van de Tweede Ka- de in de oppositie zijnde zouden enkele ministers lauwelijks meer met minister Vondeling willen spreken. Het Ka perlid deed deze onthulling als landuiding, dat het tegenwoordi ge Kabinet kraakt, r Dr. K. van Dijk sprak voor de plaatselijke afdeling van de VVD in Woerden en noemde in het bijzonder de volgenshe m zorglijke politiek van het kabinet-Cals. In dit verband deel de hij mee, dat minister Vondeling door enkele collega's genegeerd zou worden. Het kabinet, aldus het liberale Ka merlid, blijft ronddraaien in de cir kel van onkostenstijging, geldont waarding en overheidsbemoeienis. Openbare sehool Aanhet slot van zijn rede voerde dr. Van Dijk een pleidooi voor de open bare school. Hoewel de schoolstrijd is afgelopen, is er nu volgens dit Kamer lid sprake van discriminatie van het openbaar onderwijs. Daarom is een aanvulling van de onderwijswet nodig. moment, waarop Amerika grootscheep se versterkingen naar Zuid-Vietnam stuurt, en zijn bombardementen op Noord-Vietnam uitbreidt. Nog onlangs hebben de VS China openlijk tot zijn grootste vijand verklaard en Dean Rusk beweerde zelfs dat er gevaar be staat van een oorlog met China", al dus de Chinese regering. (Zoals gemeld zei Rusk onlangs dat China niet zou worden ontzien wan neer het zich in de Vietnamese oor log mengde red.) „Het optreden van de VS kan ons slechts tot de hoogste waakzaamheid aanzetten", zo ging de Chinese ver klaring verder. „De bloedschuld van het Amerikaanse imperialisme jegens het Chinese volk moet worden ver effend. Wij waarschuwen de Ameri kaanse regering, dat het grote Chine se volk niet met zich laat spotten. Zou het Amerikaanse imperialisme willen volharden in het uitbreiden van de oorlog, laat het dan zijn gang maar gaan. Wij zullen beslist doorgaan tot het bittere einde". Welingelichte kringen in Washington sluiten de mogelijkheid van een navigatie- fout van de Amerikaanse vliegers, waar door deze onopzettelijk boven Chinees grondgebied zouden zijn gekomen, geens zins uit. Zo dit het geval zou blijken te zijn, zou dit mogelijk leiden tot veront schuldigingen van de Amerikaanse rege ring, zei men. In de Zuidvietnamese hoofdstad, Sai gon, onthoudt men zich van commentaar. Wel werd mededeling gedaan van een ander luchtgevecht: Amerikaanse vlieg tuigen zouden gistermiddag boven Noord- Vietnam een Mig-17 hebben neergescho ten. Dat zou gebeurd zijn op zeventig kilometer ten zuiden van de Chinese grens. Waarnemers in Saigon brengen de twee incidenten echter niet met elkaar in ver band. Men w(jst er op dat in het Chinese protest wordt gesproken van vijf Ameri kaanse vliegtuigen die ten noordoosten Makwan op oefenvlucht zijnde Chi- toestellen aanvielen terwijl in het communiqué over het gevecht boven Noord-Vietnam staat dat vier Mig-17 toe stellen die een verkenningsvliegtuig had den neergeschoten, in een luchtgevecht raakten met drie Phantoms. Waarnemers in de Chinese hoofdstad enen dat China het incident niet zal beschouwen als een rechtvaardiging voor oorlog of gewapende interventie in Viet nam. Zij zeiden te menen dat China slechts zou vechten als het direct zou worden aangevallen of als het zich ernstig bedreigd zou achten. DEN HAAG De NV Davo haardenfa- brie!" die, zoals bekend, in financiële moeilijkheden verkeert en surseance van betaling heeft aangevraagd e:i gekregen, heeft besloten twee bedrijven te sluiten en het personeel, 175 man in totaal, te ontslaan. Het betreft twee in Deventer gevestigde bedrijven. De onderne- ming.siaad en het personeel zijn, in aan wezigheid van de districtbestuurders door de directeur persoonlijk van deze beslissing op de hoogte gebracht. Voor vervolg zie pag. 7 DEN HAAG De KLM streeft er naar op 8 augustus de binnenlandse luchtlijn van Beek naar Eindhoven er Schiphol met doorverbinding naar Gro ningen te kunnen openen. Dit nieuwe binnenlandse luchtnet heeft vooral de grote belangstelling van de bedrijven in Limburg en Brabant, omdat het de mogelijkheid biedt snel (en meermalen per dag) van het zuiden naar het westen en het noorden te ko- Of de busdienst van KLM van Eind hoven naar Schiphol gehandhaafd blijft is nog niet met zekerheid te zeggen. En in hoeverre het helikopterverkeer con currentie van het luchtnet zal onder vinden dient men af te wachten. Bij de Sabena ziet men die concurrentie niet Voorbeeld TN de Provinciale Staten van Zuid- Holland heeft gisteren de heer Wilschut van de A.R.P. het wijze voorstel gedaan, dat de hoge colle ges zich, bijvoorbeeld voor de tijd van een jaar, een loonpauze zouden opleggen. Het probleem in de loonsituatie schuilt voor een belangrijk deel in het automatisme dat daarin allengs wordt betracht. Voor elk nieuw jaar wordt gerekend op nieuwe verho ging. Dat is mooi voor zover het kan. Maar de loonmoeilijkheden Ieren dat het niet zomaar kan. Men zou ook in dit opzicht het maat schappelijk leven wel eens een tijdje rust willen gunnen, al was het om van die idee van het vanzelfspreken de af te komen. Maar dan moeten de hoge colleges van staat een voorbeeld geven. Men onderschatte voor onze tijd toch de invloed van het voorbeeld niet. Ver togen, zoals er tegenwoordig zovele worden gehouden, baten weinig zo lang ze niet door het goede voor beeld worden ondersteund. Ontbreekt het goede voorbeeld, dan kan men de overtuigingskracht van het betoog wel afschrijven. Daarin lag de waarde van het voorstel dat de heer Wilschut gisteren heeft ge daan. Spanje '"TOT voor kort leverde in Spanje de verhouding kerk-staat wei nig moeilijkheden op, Met de voort schrijdende openheid binnen de rooms-katholieke kerk, waaraan het concilie, ook in een land als Spanje, nieuwe impulsen moet hebben ge geven, is daar verandering in geko- Deze week is een aantal priesters door de politie hardhandig verhin derd te demonstreren voor een soe peler optreden van dezelfde politie tegenover de studenten. De Spaanse studenten komen steeds heftiger op voor meer studievrijheid. Opvallend was reeds het groeiend aantal hoogleraren dat instemming met dit streven betuigde. Nn zijn daar de vertegenwoordigers van de kerk bijgekomen. Wat ook de gevolgen zullen zijn, Franco zal het moeilijk krijgen wan neer hij de kerk van zich ver vreemdt. Het is intussen kenmer kend voor het roepingsbesef van de kerk in deze tijd, wanneer priesters politieke wantoestanden aanwijzen waar de kerk te behoudend blijft. Aan de andere kant getuigt uitslui ting buiten de kerk van de betrok ken politiemannen, waarvan sprake zou zijn, óók niet van veel begrip voor de problemen van een mede mens. DE BILT Een front, dat de schei dingslijn vormt tussen warme continen tale luoht en vochtiger oceaanlucht. drong gisteravond tot het oosten van ons l?nd door en kwam daar tot stilstand. In het zuidwesten viel een paar mm regen. Door de grote tegenstellingen in de tem peratuur kunnen zich langs het front en kele buien ontwikkelen met een kans op onweer. Intussen is door drukstijgingen boven Frankrijk een rug van hoge lucht druk ontstaan. In Ierland arriveerde een nieuw oceaanfront, maar dit zal morgen nog geen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Verwacht wordt dat vrijdagavond en vrij dagnacht enkele buien voorkomen, maar dat morgen overdag het weer op de meeste plaatsen droog blijft met nu en dan zon. Het weer behoudt verder een rustig karakter, met hoge temperaturen voor de tijd van het jaar. DE BILT Vanavond en vannacht op enkele plaatsen een regen- of on weersbui. Hier en daar ochtendmist. Morgen overdag droog weer met zon- ninge perioden. Zwakke wind met in het binnenland iets lagere tempera turen. i onder 20.25: maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1