VANDAAG BOUWEN VOOR HUREN VAN MORGEN WAT IS LINKS? Historisch orgel voor verval gevrijwaard Spoedzitting gevraagd Reactie dr. S. N. Couwenberg Bulgaarse Opera Studio kwam met Engels werk Regionale tv-reclame gevaar plaatselijke pers EÜWE LEIDSE COURANT 9 WOENSDAG II MEI 1966 VRAAGTEKENS ACHTER DOORTASTEND BELEID (III) MIN. BOGAERS Garuda met DC-8 naar Schiphol AMSTERDAM De Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda gaat op haar dienst Djakarta—Schiphol een DC-8 inzetten. Het toestel wordt deze herfst in gebruik genomen. Tot nu toe vloog de Garuda haar intercontinentale vluchten met Convairs. De minister van verbindingen van In donesië. schout bij nacht Jatidjan, heeft meegedeeld, dat het aantal vluchten naar Europa „in het belang van de maatschap pij zelf' wordt gereduceerd. Sinds vorig jaar vliegt de Garuda twee keer per week van Djakarta naar Schip hol. de heenweg via Cairo. Rome en Pa rijs, de terugweg via Frankfort en Praag. Volgens de bewindsman worden Frank- en Parijs niet meer in de dienst op- Veel medeleven met zieke Toon AMSTERDAM Elke dag bereiken ele blijken van medeleven Toon Her mans, die na een acute maagpijnaanval in Hilton ziek ligt. Hem is minstens een week rust voorgeschreven. De dokter acht het op zijn vroegst mogelijk dat Toon volgende week dinsdag zijn one- man-show-optreden in Carré vervolgt. 's Koonings Jaglit ivordt uitgebreid DEN HAAG Donderdag zal de eerste steen worden gelegd van de uitbreiding van het internaat 's Koonings Jaght te Schaarsbergen bij Arnhem. Dit landelijk internaat voor diep-zwakzinnige kinde ren wordt geëxploiteerd door de in Den Haag gevestigde Stichting Het Sociaal Paedagogisch Centrum (op algemene grondslag). !en van de verschillende activiteiten deze stichting was de aankoop in 1960 's Koonings Jaght. waar in 1961 vijf tig kinderen werden opgenomen. In november 1965 werd met de uitbouw van dit internaat tot 320 bedden een be gin gemaakt. De uitbreiding geschiedt in twee fasen. De eerste betreft twee kin derpaviljoenen van elk veertig patiën- vier flatjes voor paviljoenhoofden, r wooneenheden voor verpleegsters en een dienstwoning. e tweede fase zullen nog zes pa viljoens van elk veertig patiënten wor den gebouwd met wooneenheden voor verpleegsters en ruimten voor centrale voorzieningen. Prof. Moltmann in Utrecht UTRECHT Een Duits theoloog, lie de laatste tijd meer en meer op de voorgrond treedt, prof. dr. Jürgen Moltmann, hoogleraar te Bonn, houdt vrijdag 13 mei om tien uur een voor dracht in het universiteitsgebouw te Utrecht. Zijn onderwerp is „Die Me thode der Eschatologie". Er zal gele genheid zijn, om met hem in discussie te treden over zijn voordracht, alsme de over zijn bekende boek „Die Theo logie der Hoffnung". Geïnteresseerden worden gaarne als gast ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Is het huur- en subsidiebeleid van minister Bogaers, zoals hij dat in een nota aan de Tweede Kamer heeft uiteengezet er uiteindelijk op gericht tot een jaarlijkse aanpas sing van de huren te komen, die gebaseerd is op de stijgende inkomens, de ontwikkeling, die de huren vooral in de grote steden de laatste jaren doormaken, is zodanig geweest, dat van een evenredige stijging geen sprake is. Er worden „op het platteland", waar het grootste gedeelte terecht komt van het woningcontingent, dat ieder jaar wordt toegewezen, nog veel woningen gebouwd tegen een redelijke kostprijs. Daardoor zijn de gemiddelde huurprijzen, zoals het ministerie die verschaft, nog niet onrustbarend. Maar die gemiddelde huurprijs is voor steden als Rotterdam, Den Haag en Amsterdam „een lachertje". een punt, dat maar al te snel wordt vergeten of voorbijgezien: de effecten van de huurverhogingen voor onze „oude" woningen, gaan verloren door de snelle stijging van de bouwkosten. Ook dit heeft de minister niet in de hand. Dus ook hier treft hem geen blaam. Maar een feit is, dat het huurniveau van onze „nieuwste woningen" te snel gestegen is in vergelijking tot de inko mensstijging. Wellicht, dat over een aantal jaren de inkomensgrens op een niveau ligt, dat een huurprijs van 200 voor de gemiddelde Nederlander normaal is, vandaag is een dergelijke huurprijs voor velen nog niet te dra gen. We bouwen en in de woning- wetseotor en in de ongesubsidieerde secter woningen, waarvan de huren op het niveau van „morgen" liggen. Ook dat moet zich op den duur wreken, omdat bij een verdere verzadiging van de markt het aantal leegstaande „du re" woningen zal toenemen, hetgeen rente-verlies en dus minder animo voor de financiers betekent. Huurprijs is lachertje In onze grote steden ligt de huur van een gewone normale vierka- mer-woning zoals die bij duizen den in de woningwetsector worden gebouwd dichter bij de 200 dan bij de 150, de top van de sector, waaraan volgens de gegevens van de heer Boagaers de meeste behoef te bestaat. Dat de huurprijs van de premie-wo ning en de particuliere woning nog vele tientallen guldens hoger ligt, zal na hetgeen we in de twee voor gaande artikelen geschreven hebben niemand meer verbazen. Men kan in dezelfde straat wonen, in eenzelfde woning, met hetzelfde woongenot en toch per maand vele tientallen gul dens meer huur moeten betalen. Dat is het resultaat van de „bouwstro- men", het produceren van grote aan tallen woningen volgens geïndustria liseerde systemen. Neen, we oefenen geen kritiek op de minister, dat hij door het laten preva leren van industriële bouwmethoden de produktie heeft opgestuwd. Dat zou onbillijk zijn, de kritiek betreft voor alles de financieringsmethoden, die de huurverschillen oproepen. Effect verloren Maar afgezien van deze verschillen, die onbillijk en onrechtvaardig zijn, omdat 'de bewoners van de particulie re woningen via de belastingen toch hun steentje al bijdragen aan de finan ciering van de woningwetbouw, is ei Met belangstelling heb ik kennis genomen van het artikel in uw bladen van 29 april jl., waarin, na een lange inleiding, mijn pleidooi voor een politieke heroriëntatie in „Het Parool" wordt afgedaan als „een nogal naïeve filosofie". Wat uw medewerker in zijn inleiding opmerkt over het betrekkelijke en historisch- wisselvallige karakter van het onderscheid tussen links (pro gressiviteit) en rechts (conservatisme), was voor mij „oude koek" Ik heb dit jaren geleden al uiteengezet in een uitvoerige sociologische en cultuurhistorische analyse van dit begrippen paar, verschenen onder de titel: „De strijd tussen progressiviteit en conservatisme" (1959). Uw medewerker heeft er overigens tiéke stijl, die men ihierfbij kennelijk niet naar gestreefd mijn dag legt." betoog op correcte wijze weer te ge- „In onze ven. Zijn kritiek slaat als een tang ologisering op een varken Het betrachten van „fair play" in de politieke strijd is ook zo moeilijk. Juist omdat ik zelf maar al te goed doordrongen ben van het problema- tische en betrekkelijke karakter van partijen die zich primair als beginsel en vergaande ontide- het politieke denken handelen is dit m.i. de enige weg om de politieke verscheidenheid een reële, aansprekende, gestalte te geven termen als links en rechts, althans onze tijd, heb ik lang geaarzeld om met deze terminologie te gaan partijen presenteren, maar in feite opgaan in een kleurloos, onbezield pragmatisme, leidt tot een politieke ken. Letterlijk schreef ik: „Bij het onwaarachtigheid, die steeds bepleiten van een nieuwe centrumfor- '—:i1 matie heb ik mij tot dusverre niet uitgesproken over de politieke opstel ling in het politieke centrum. Ik heb w tot dusverre geaarzeld de door mij liefst tussen zaken, desnoods tussen beoogde centrumformatie te verbin- personen, den met het begrip „links", omdat dit waardiger al evenzeer eer - term is. Terwille schrijft hij. Des te merk- het, dat hij er zo'n be- historischbelaste hoefte aan had mijn pleidooi voor de politieke politieke heroriëntatie in een scheef duidelijkheid is het misschien toch licht te stellen. maar beter deze term te gebruiken ter nadere plaatsbepaling van de zijn' door mij voorgestane centrumforma- tie, zij het dat ik links hier in een nieuwe veel bredere betekenis opvat, t.w. in de zin van principieel dyna misch en creatief „Het zwaartepunt keuze ligt voor mij geenszins uitslui tend in een keuze tussen politieke etiketten als links en rechts, hoe ook opgevat. Deze keuze dient Wat kan daar wel de reden van S. N. Couwenberg Dr. Couwenberg stelt in zijn be- schouwing het primaat van de de hele li- politieke keuze op grond van de (dynamisch-creatieve of behou- dend-afwachtende) praktijk bo- ven de keuze op grond van politie ke beginselen en etiketten. Dat heb- ben wij zeer wel begrepen. Ons bepaald te worden door^ de bezwaar was, dat zijn omschrijving verscheidenheid, zoals die in de poli- van wat onder de politieke prak- tieke praktijk tot uiting komt. Niet tijk van een centrumlinkse partij het politieke beginsel of etiket dient zou moeten worden verstaan der- Wmmate vaaS is. dat een werkelijke StÜk doet» keuzemogelijkheid nog minder „Het nieuwe partijtype, dat ik voorhanden lijkt dan in het door voorsta, zie ik als een beginsel- en hem gehekelde (immers louter op worden door de verheven beginse die men met de mond belijdt, maar door de vraag: wat doet men ermee? In vakjargon uitgedrukt: het accent Wie een (primaire) keuze tussen dient niet te liggen op de beginselen, zaken in plaats van tussen beginse- maar op de wijze, waarop men deze len bepleit, maar er niet in slaagt operationeel maakt. Nog anders werkelijk relevante zaken voor het gezegd: de politieke identiteit en keu- voetlicht te brengen, zaken, die tot r rr,o,' iesen men toont, door het politieke beleid, dwingen, draagt niet bij tot de zo dat men op basis van de beleden gewenste verduidelijking van de beginselen realiseert en door de poli- politiek, (red.) Conclusies We hebben nu in een drietal artike len enige „knelpunten" van het wo ningbouwbeleid besproken. Waar ge hakt wordt vallen spaanders. Minister Bogaers zal de laatste zijn om te ont kennen, dat er in het bouwbeleid geen fouten worden gemaakt. Maar we zit ten in een impasse. Het is een geza menlijke plicht om daaruit te komen. Er moeten maatregelen worden getrof fen. En er moeten financieringsmidde len worden gevonden. De minister zelf heeft dezer dagen opgemerkt, dat het financieel-econo- misch klimaat zodanig moet zijn, dat er gespaard kan worden. De „besparin gen" moeten de financieringsmiddelen verschaffen, die we voor de woning bouw nodig hebben. Die besparingen zullen nieuw kapitaal naar de geld markt doen vloeien en dus de rente „goedkoper" maken. De bewindsman heeft niet over tra-belastingen gesproken. Hij wil het primair in de besparingen zoeken. Het beleid van minister Bpgaers, „pluriform en expansief", is een be leid, dat voor onze volkshuisvesting inderdaad de nodige expansie heeft ge bracht. De minister heeft ook de nodi ge flexibiliteit in dit beleid gelegd. Het is nimmer star geweest en steeds in beweging om de juiste aanpassing bij de praktijk te vinden. Nu dreigt er een langdurige impasse, die nog niet eens in de eerste plaats direct uit het beleid voortkomt, maar uit de krapte van de kapitaalmarkt, waaraan de financiering van de woning bouw wel mede schuldig is, maar die daarnaast toch ook mede ver oorzaakt werd door de kapitaals behoefte van het bedrijfsleven en de financiële politiek van het ge hele kabinet. Die impasse bestrijden is de taak van de minister. Hij zal wanneer hij ervan overtuigd is, dat het moet zich ook daar voor weer voor de volle honderd procent inzetten. Drs. „Pieter' Bogaers is er de man niet naar om zich bij voldongen feiten neer te Senaat akkoord met Noors centrum DEN HAAG Met evenveel tegen zin als vorige maand de Tweede Ka mer is gistermiddag ook de Eerste Kamer akkoord gegaan met de stich ting van een Noors gezondheidscen trum in Rotterdam ten behoeve var de Noorse zeelieden. Alleen de CH- fractie stemde tegen. Zij had, naar haar woordvoerder de heer Kranenburg, uiteenzette, overwegend bezwaar tegen het nu gecreëerde precedent, dat art sen met buitenlandse diploma's prak tijk in Nederland kunnen uitoefenen, Vrije prijzen voor foto-apparaat DEN HAAG Op een verzoek van fabrikanten en grossiers om officieel verticale prijsbinding voor een aantal artikelen weer toe te laten heeft het ministerie van economische zaken afwij zend beschikt. Dit betekent nadrukkelijk dat winkeliers er vrij in zijn de ver koopprijzen van grammofoonplaten, stof zuigers en fototoestellen alsmede andere foto-apparatuur, zelfstandig vast te stel- EINDHOVEN Wij willen van het initiatief van de Nederlandse Opera Stichting om de eigen jonge krachten, gebundeld in de Opera Studio, te laten kennis maken en te laten samenwerken met gelijk soortige buitenlandse studio's, geen woord kwaad zeggen. Dit is alleen maar leerzaam: de jonge zangers steken van elkaar op, hoe ze het wèl maar ook hoe ze het niet moeten doen. 's-HERTOGENBOSCH Met een orgelconcert op donderdag avond 12 mei door de Haarlemse stadsorganist Albert de Klerk zal het gerestaureerde orgel in de Grote Kerk van de Hervormde Gemeente te 's-Hertogenbosch of ficieel in gebruik worden geno men. Door deze restauratie is weer één van de weinige Batz-orgels die ons land nog telt van zijn opvolger C. F. Witte zijn meer exemplaren bewaard gebleven voor verval behoed. Het werk. dat thans onder toezicht van Rijksmonumentenzorg staat, werd in 1825 aanbesteed bij de beroemde Utrechtse UTRECHT Een regionale radio- en televisiereclame is een ernstige be dreiging voor de regionale pers. De reclame in de regionale omroep zal in ons land fundamenteel ingrijpen in de huidige structuur van het perswezen. Dit zal ten koste gaan van de rijk geschakeerde differentiatie en onafhan kelijkheid van de pers. De voorzitter van „de Neder landse Nieuwsbladpers", de heer A. M. Banda liet vanmorgen deze waarschuwing horen tijdens de jaar vergadering van deze vereniging te Utrecht. De heer Banda herinnerde er aan, dat de ontwikkeling van de lokale radioreklame in Engeland nauwkeurig wordt gevolgd. De heer Banda verwachtte zowel in de nieuwsblad- als in de dag bladsector nog verschillende fusies. Alleen grote produktie-eenheden kunnen efficiënt werken en de enor me kosten, die de voortschrijdende techniek vraagt, opvangen. Wat de radio- en televisiereclame betreft, betwijfelde de heer Banda of gezien de bezwaren van pers en Reportage uitvaart (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM De NTS zal zaterdag a.s. tussen 11 en 12.30 uur op Ned. 1 een rechtstreeks beeldverslag geven van de plechtige uitvaartdienst in de kathedraal te Den Bosch, welke voorafgaat aan de teraardebestelling van mgr. W. M. Bek- Van de begrafenis zelf, in St. Oedenro- de, wordt een filmverslag gemaakt dat in het avondprogramma op Ned. 1 kan zien. omroepverenigingen deze op 1 oktber a.s. van start zouden kunnen gaan. Boek over bisschop W. M. Bekkers DEN BOSCH Bij de uitgeverij Malmberg zal binnenkort een boek verschijnen over het leven van de overle den .bisschop van Den Bosch, bisschop W. M. Bekkers. De journalist Ton Oostveen schree- dit boek. dat als titel heeft Lief de als wapen. De uitgave wordt verzorgd in samenwerking met ie Brabantpers. Ewout H. (Baarn) vrij wegens goed gedrag 1ECHT Ewout H„ de jongste de drie verdachten in de gerucht makende Baarnse moordzaak, is dezer dagen voorwaardelijk op vrije voeten gesteld. In 1963 werd hij wegens medeplichtig heid aan de moord op de 14-jarige Theo Mastwijk uit Soest tot zes jaar met af trek veroordeeld. Ewout is thans 21 jaar. Hij blijft voorwaardelijk ter beschik king van de regering. De jongeman heeft na een observatie periode in een kliniek te Utrecht zijn straftijd in de jeugdgevangenis van Zutphen doorgebracht. Hij is eerder ont slagen wegens goed gedrag. Ewouts broer, hoofdverdachte Boude- wijn H. en diens vriend Henny die allebei tot negen jaar zijn veroordeeld, verblijven nog in de gevangenis. orgelbouwers Gebroeders Batz ƒ14000, en op 15 november 1831 met een orgelbespeling door Daniël Brachthuizer, organist van de Nieuwe Kerk te Amster dam, in gebruik genomen. Als alle Batz-orgels, is het instrument van zeer degelijke makelij hetgeen ook blijkt uit de slotregel van het keuringsrap port (medeondertekend door Daniël Brachthuizer), waarin staat: „achten zij het hunnen plicht dit rapport niet te mogen eindigen zonder den orgelmaker den welverdienden lof toe te brengen over het voltooien van dit schoone speel tuig". Maar het is de tijd die alles slijt, dus ontkwam men op de duur niet een grondige restauratie, wilde men het „schoone speeltuig" voor verder verval behoeden. Deze restauratie werd in het voorjaar van 1962 in overleg met dr. H. L. Ousso- ren opgedragen aan de Orgelbouwer Flentrop te Zaandam en uitgevoerd on der toezicht van dr. M. A. Vente. In de loop der tijden waren reeds aller lei provisorische voorzieningen getroffen om het orgel behoorlijk te laten func tioneren, maar die bleken op de duur niet afdoende te zijn. Dispositie hersteld De dispositie bleef op één register na ongewijzigd. Inplaats van de oorspronke lijke Woudfluit 2' werd een zwevend re gister aangebracht een Voix Célèste 8' het „suikergoed" in de dagen van de romantiek. Bij de restauratie is dit register verwij derd en vervangen door een bij het bestaande pijpwerk in mensuur aanslui tende Woudfluit 2'. zodat de dispositie identiek is geworden aan die van 1831. Gelukkig was er in het verleden blijk baar geen geld voor ingrijpende wijzigin gen en is het bij noodzakelijke repara ties gebleven, zodat de kosten voor herstel beperkt konden blijven tol ƒ38000 in 1962. Zonderling Dat men in 1831 in ons land zonder linge begrippen had met betrekking tot het samenstellen van een programma voor een orgelconcert, blijkt uit hetgeen Daniël Brachthuizer een vermaarde Amsterdamse organist bij de inge bruikneming meende ten gehore te moe ten brengen. Op dit programma staat als nummer drie: „Orgelmatige voorstelling eener Bataille, waarin door het karakter der muziek en de aanwending van daar toe bruikbare Orgel-Registers, de verbeel ding wordt kenbaar gemaakt: het krijgsmuziek veraf en naderbij, waarop een Allegro Agitato het gevecht, het ka non en muskettenvuur enz. voorstelt, het- Badmuts verplicht voor langharigen in zwembad AMSTERDAM De directie van de Amsterdamse gemeentezwembaden over weegt voor de binnen- en buitenbaden voor langharige jongens en meisjes het dragen van een badmuts of polocap ver plicht te stellen uit hygiënische overwe gingen in verband met de waterverontrei niging. Nadrukkelijk stelde de directie dat dit geen discriminerende maatregel is. Afval van haar geeft namelijk grote moeilijkheden bij de filter installaties. welk besloten wordt door het trompet geschal enz. der overwinning". En als nummer vier: „Pitoresk Orgelstuk, voorstellende een Lentemorgen, waarin de aanbrekende dag, door het kraaijen van den haan en het gezang der vogelen, aangekondigt wordt; vervolgens eei weder en daarna herstelde kalmte natuur, hetwelk besloten wordt door een koor van het Landvolk, uit het oratori um de Jaargetijden van J. Haijdn". Van originele orgelmuziek, had getuige sommige lachwekkende program maonderdelen waarbij soms zelfs de koster moest assisteren om door snel uit en aandraaien van de gaskraan het visu le element aan de „onweersbui" van h orgel toe te voegen weinig begrip. Schoone speeltuig Het orgel van de Bossche Hervormde Grote Kerk met zijn fraaie front en helaas loze rugpositief is weer in oude luister hersteld en zal 12 mei op heel wat waardiger wijze in gebruik worden genomen dan in 1831. Het „schoone speeltuig" heeft de vol gende dispositie: Hoofdmanuaal (onder klavier): Prestant 8', Bourdon 16', Hol- pijp 8', Octaaf 4', Gemshoorn 4', Quint 3', Octaaf 2'. Mixtuur 3-4-5 en 6 sterk, Scherp 3-4 sterk, Cornet 5 sterk, Trom pet 8'. Bovenklavier: Prestant 8', Roer fluit 8'. Quintadeen 8", Viola di Gamba 8', Prestant 4'. Fluit 4\ Woudfluit 2', Dulci- aan 8'. Pedaal: Subbas 16', Octaafbas 8', Octaaf 4'. Bazuin 16', Trompet 8', totaal 24 sprekende stemmen, twee koppelingen en een tremulant yoor het bovenkla- Zoals in de negentiende eeuw meei voorkwam, werd het rugpositief uitslui tend aangebracht ter verfraaiing van het geheel. Het heeft wel frontpijpen maar die hebben geen eigenlijke functie voor de klank. Dit „rugwerk" moet dus den beschouwd als een rudiment uit vroegere bloeiperiode van de orgelbouw. Nadat het laatste functionele rugpositief in 1862 voor de Grote Kerk te Naarden was gebouwd, verdween het geheel, om omstreeks het einde van de eerste helft der twmtigste eeuw opnieuw in zwang te komen. Prix d'excellence voor harpiste (Van t kunstredactie) MAASTRICHT Aan het Maastrichts Conservatorium is de „prix d'excellence" uitgereikt aan mejuffrouw Stefica Zuzek harpiste. Deze prijs werd haar toegekend bij een tentamen, dat werd bijgewoond door de ryksgecomiteerde dr. C. L. Wal ter Boer. Hij zal samen met de jury de openbare presentatie ervan bijwonen op maandag 23 mei in de concertzaal van het Maastrichts conservatorium. Stefica Zuzek is geboortig uit Ljublja na in Joego-Slavië in 1940. Zij bezocht daar het conservatorium. Via de interna tionale harpweken die mevrouw Phia Berghout jaarlijks organiseert ergens in Europa, maakte zij kennis met haar. Zij werd leerlinge van mevrouw Phia Berg hout aan het Maastrichts conservatorium, 1965 haar solistendiploma be- 1 orkest. Zij is de tweede harpiste in Nederland e een prix behaalde. Met ingang van 1 september aanstaan de is zij benoemd tot eerste harpiste van bet Residentie Orkest te Den Haag. Gisteravond dan presenteerde zich in de Eir.dhovense Stadsschouwburg de Ope ra Studio uit Sofia, bestaande uit zangso listen van de meesterklaase van de Bul gaarse Staatsopera alsook uit het Conser vatoriumorkest van Sofia. Een combina tie. dij uitstekend gevonden is en ook hier navolging verdient. Van hun presta ties kor. men enige verwachtingen koeste ren, omdat men weet. hoe voortreffelijk de 'opleiding van de conseryatoria in de Slavische landen is. Bovendien bleek uit de keuze van de opera, dat het repertoi re nif.t beperkt wordt tot de Slavische wei ken. want zij voerden n.l. de opera Albert Herring van Benjamin Britten op. in het Engels nog wel. dat zij zich fone tisch hadden aangeleerd. In Bulgarije ge bruik' men n.L altijd het Bulgaars au* zangtaai. Welnu wij kregen een voorstelling ie zfen die respect afdwong ondanks de duidelijke tekorten. De regisseur Michel Haaji-Mischev had alles heel nauwgezet .4 i """iss, de e»* „v. UBI1 diri gent Luben Pintev had alles goed in de hand. Men zag een ensemble-opera van goed gehalte. Maar daarmee is dan ook allee gezegd. Want van het echt Engelse karakter, van de typische sfeer van een dorpsgemeenschap met de aaemjKe meestal wat exentrieke familie en met de oude traditionele gebruiken waarop Engeland immers prat gaat, hadden de Bulgaren weinig begrepen. En Britten steekt in deze opera, waarvan de titel held „May-King" wordt bij gebrek aan een „May-queen", juist de draak met deze zaken. Er kwamnu een soort klucht te voorschijn, die mets Engels had en waarin soms onhandig gezongen werd. En dan vragen wij ons af of de Nederlandse Opera Stichting ami de Bul. eaarsc Opera Studio niet had kunnen vragen een werk van eigen bodem te tonen. Dan zouden ook de zangers vocaal veei voordeliger 'e voorschijn zijn geko men en hadden zij hun tong niet behoe ven te breken op het toch onverstaanbaar gebleven Engels. Wij durven daarom over de stemkwaliteiten niet veelte zeggen, bij Slavische stemmen hoort Slavische muziek. E ^okee-van den Berge Urker gemeente nu oud-geref. (Van onze kerkredactie) URK De 800 leden tellende chris telijk gereformeerde gemeente aUl|®r heeft het voorbeeld van haar laatste predikant, ds. H. Visser Mzn., gevolgd en is uit het kerkverband getreden. Alleen ds. Visser wil terugkeren naar de Christelijk Gereformeerde Kerken, terwijl de gemeente thans is overgegaan naar de Oud-Gereformeer de Gemeenten in Nederland. Gelijk wij berichtten, onttrok ds. Visser zich in februari aan zijn ge meente te Urk. De vacant geworden gemeente beriep daarop enkele weken geleden niet een van de drie oven» gebleven predikanten uit het kerk verband, maar ds. E. du Marchie van Voorthuysen, oud-gereformeerd predi kant te Leersum. Deze was geneigd het beroep aan te nemen, mits de gemeente naar zijn kerkverband zou overgaan. De ge meente heeft daartoe besloten. Zon dag heeft ds. Du Marchie van Voort huysen tweemaal het Woord in Urk bediend. Een merkwaardige bijzonderheid: ds. Du Marchie van Voorthuysen heeft deze gemeente reeds vijf jaar ge diend, toen zij nog christelijk gere formeerde kerk was (van 1937 tot 1942). Het was de eerste gemeente van deze, thans 64-jarige predikant. Nadien stond hij in Driebergen en in Sliedrecht. In 1952, toen hij in Leer sum stond, trad hij uit de Christelijk Gereformeerde Kerken en ging naar de Oud-Gereformeerde Gemeenten in Nederland over. In de christelijk gereformeerde kerk van Urk kwam in 1960 een scheuring. De meerderheid verbrak het kerkver band en ging over naar de Christelijk Gereformeerde Gemeenten. Het is vo rig jaar al voorgekomen, dat deze ge meente gecombineerd met de reeds bestaande zeer kleine oud-gerefor meerde gemeente bijeenkwam onder het gehoor van ds. Du Marchie van Voorthuysen. NEW YORK Dertig van de 36 Afri kaanse landen die lid zijn van de Ver. Naties hebben gisteren om een spoedbij- eenkomst van de Veiligheidsraad ver zocht om de kwestie-Rhodeslë te bespre ken. D- voorzitter van deze groep Afri kaanse landen, Idzumhuir, heeft het ver zoek schriftelijk ingediend bij de voorzit ter van de Raad, de Nederlander dr. J. G. de Beus. In een begeleidend memorandum wordt de Raad verzocht de nodige maat- regelcr te overwegen voor het verzeke ren van een grondwettige en meerder heidsregering in Rhodesië. De groep lan den heeft tevens een ontwerp-resolutie voorbereid waarin wordt voorzien in sanctie-, tegen Portugal en Zuid-Afrika voor het geval dat deze landen voortgaan iet hec bevoorraden van Rhodesië. Volgens deze landen vormt de toestand in Rlodesië een gevaar voor de internati onale vrede en veiligheid. Betreurd wordt dat Engeland sinds de onafhanke lijkheidsverklaring van vorig jaar novem ber geen onderhandelingen heeft geo pend met Afrikaanse leiders in Rhodesië. Onderzoek naar kartelafspraken STRAATSBURG De Hoge Autoriteit •an de Europese Kolen en Staalge meenschap verricht momenteel een ge richt onderzoek naar vermeende kartel afspraken in de staalsector. Dit heeft dr. J. Linthorst Homan, lid in de Hoge Autoriteit, gisteren meege deeld na een interpellatie in het Euro pees Parlement door de Nederlandse libe rale afgevaardige mr. C. Berkhouwer. De heer Linthorst Homan wees er op at de EGKS alleen tegen kartels kan optreden als zij over duidelijk aantoonba re bewijzen beschikt. Een dergelijk on derzoek vraagt echter enige tijd, aldus het lid der Hoge Autoriteit, omdat specia le besluiten nodig zijn als bepaalde orga nisaties niet vrijwillig aan een onderzoek willen meewerken. Zulke besluiten zijn inmiddels genomen, aldus dr. Homan. Mr. Berkhouwer, die tijdens zijn inter pellatie had gezegd dat het genst van geruchten over kartelafspraken binnen de EGKS, toonde zich zeer tevreden met dit antwoord. Andere afgevaardigden sloten zich hier bij aan. De vrees dat de Hoge Autoriteit niet aktief genoeg in deze zaak optreedt, was naar hun mening weggenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9