Waarom zijn kleurenfoto's nu mooier dan ooit? HOOFDSCHOTEL? VLEES Johnson staat voor een moeilijke keuze Commentaar Te weinig aandacht voor jeugdige misdadigers AGFACOLOR SPECIAL"^95 ai- Nog meer troepen naar Vietnam? Binnenlands luchtnet met twee Friendships Onafhankelijkheid lost vele problemen niet op alles goed en wel LUmeuwe leidse courant s TEOENSmr. 11 MEI 1966 China lijk onderstreept dat het tot de gro te mogendheden gerekend wenst te worden, d.w.z. de mogendheden die zelfstandig kernwapens kunnen sen| maken. Volgens de eerste berich ten betekende deze derde kernont ploffing nog geen waterstofbom, maar dat zou slechts een kwestie van korte tijd zijn. Amerika heeft fel gereageerd. Het heeft de Aziatische bondgenoten bescherming door Amerikaanse wa pens gegarandeerd. Het heeft ge zegd dat China nog niet over de raketten beschikt om de zwaarste vernietigingswapens te vervoeren. De klemtoon lag op „nóg", want China bezit hiertoe wel de moge lijkheden. De grote vraag is nu: Wat nu? Er is geen basis tot gesprek. China is stelselmatig door Amerika uit de VN geweerd. Isolering, zoals in het geval van China, kan licht tot oor log leiden. Jaren geleden al zijn vele westelij ke regeringen er toe overgegaan de feitelijke macht van Peking te erkennen. Hoewel in Amerika wel stemmen opgingen die eenzelfde beslissing bepleitten, bleef Washing ton het Formosa van Tsjang Kai- sjek trouw. De tijd dringt om China uit te nodi gen (men moet nu bijna spreken van overhalen) tot de VN toe te treden. In het recente verleden heeft deze organisatie bewezen een belangrijke rol te kunnen spelen wanneer het er om gaat wapenge weld te voorkomen. Door het Westen moeten voortdu rend pogingen worden gedaan om door gesprekken begrip te kweken voor eikaars bedoelingen. Daarom is de Amerikaanse politiek om slechts kontakten met Peking te hebben via een vaag ambassa- deursgesprek in Warschau kort- (Van onze correspondent) Verenigde Staten in oorlogstoestand Beeld van de trieste schietpartij in Saigon. Terwijl een MP met zijn vuurwapen in de aanslag voor het raam van dit gebouw staatkomt een hulpeloos Viet namees kereltje, de handen om hoog, naar buiten om bij een an dere Amerikaanse militair be scherming te zoeken. ^/"ASHINGTON De Amerikaanse regerin zal er, naar verwacht, deze week over be slissen of er nog meer troepen naar Vietnam ge stuurd zullen worden. Men schat, dat men daar 500.000 man nodig zal hebben oftewel het dub bele van het huidige aantal grondstrijdkrachten. Als zij niet komen zullen Hanoi en Haiphong, benevens doelen in Laos en Cambodja moeten worden gebombardeerd om de aanvoer van vij andelijke troepenversterkingen vanuit het Noor den tegen te gaan. President Johnson is in de afgelopen 18 maanden al met verschillende moeilijke beslissingen gecon fronteerd. maar het besluit, dat thans genomen moet worden, is verreweg het moeilijkste. Hij zal moeten kiezen tussen een zodanige uitbreiding van de lucht oorlog, dat de Verenigide Staten veel van de voor zichtige steun van hun bondgenoten en misschien ook hun respect zullen verliezen en een grootscheepse herin deling van de Amerikaanse troepen macht over de hele wereld met de daaruit voortvloeiende reacties in eigen land. De eerste maatregel voorziet in de vernietiging van de opslagplaatsen van brandstof, waardoor het aantal convooien vrachtwagens, die Noord- vietnamese troepen naar het zuiden vervoeren, verminderd zou worden. Rampen voor de burgeroorlog zijn on vermijdelijk en de uitbreiding van de oorlog tot de omringende landen zou de internationale aspecten van de strijd kunnen veranderen. De tweede maatregel zal waarschijn lijk betekenen, dat nog meer Amerikaan se troepen uit West-Europa moeten wor den teruggetrokken en dat reserves moe ten worden opgeroepen. De kosten van de oorlog, die thans al 12 miljard dollar bedragen zouden tenminste verdubbeld worden en de noodzakelijke fiscale en economische maatregelen zouden de Ver enigde Staten in een oorlogstoestand brengen. De redenen voor wat men hier de be slissingscrisis" noemt zün duidelijk. On danks alle kostbare militaire acties te land en de toename van bombardemen ten en het gebruik van gifgassen, heeft men nog niets bereikt. Het pacificatie- programma is bijna tot stilstand geko men en de infiltraties van Noordvietna- mese troepen nemen steeds meer toe: van de aanvankelijk geschatte 4500 man per maand tot omstreeks 7000. Men heeft geen pogingen in het werk gesteld om de feiten te verbergen en de nederlaag in de huidige fase van de vijandelijkheden erkend. McNamara. de minister van defensie, heeft openlijk de geleidelijke toename van de Noordviet- namese troepen toegegeven en de leden van de senaatscommissie voor de strijd krachten hebben verschillende malen ge waarschuwd. De departementen hebben voorberei dingen voor een beslissing getroffen en Cabot Lodge, de Amerikaanse ambassa deur in Saigon, is in de V.S. aangeko men om aan de besprekingen deel te ne men. President Johnson heeft zijn ver trek uit Texas uitgesteld. Het uitgebrei de apparaat voor het nemen van een be sluit is nu in vol bedrijf. De president is niet aan een van beide mogelijkheden gebonden. Hij kan de vijandelijkheden op het huidige niveau handhaven, hoewel de militaire toestand in Vietnam en de politieke situatie in eigen land dat zeer onwaarschijnlijk ma- Diensten naar Eelde en Beek (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De KLM gaat weer een binnenland? luchtnet openen. Binnenkort za' de lucht macht hiervoor twee Fokker Friendships tijdelijk aan de natio nale luchtvaartmaatschappij overdragen. De toestellen zijn in gericht voor het vervoer van troe pen, maar worden geschikt ge maakt voor passagiersdiensten. Het ligt in de bedoeling, dagelijks diensten Schiphol-Eelde en Schiphol- Eindhoven-Beek te onderhouden. Over wogen wordt, ook de Luchthaven Rot terdam in het binnenlandse luchtnet te betrekken. Zowel naar het noorden als Volgens dr. Goudsmit Weer aardschok in Tasjkent TASJKENT In de Zuid-Russisch» stad Tasjkent heeft zich maano'ag- avond opnieuw een aardbeving voorge daan. Tot nog toe is geen melding var doden binnengekomen. De afgelopen weken zijn in deze stad bijna 300 aardschokken geregistreerd. Twee we ken geleden vielen er vier doden en 150 gewonden bij een aardbeving in de binnenstad. Doordat voortdurend nieuwe schokken plaats vinden, i? het vrijwel onmogelijk om de aangerichte schade doeltreffend te herstellen. naar het zuiden wordt 's morgens en 's avonds een retourvlucht uitgevoerd. De twee Friendships van de lucht macht zijn aan hun' periodieke onder houdsbeurt toe. Bij AVIO-Diepen wor den ze voor rekening van de KLM omgebouwd. De opening van een binnenlands luchtnet heeft lang in de pen gezeten. De kansen stegen, toen Schreiner de lijn op Eelde (bij Groningen) beëindig de. De dienst op Beek kreeg meer pers pectieven, toen de Sabena stopte met de helikoptervluchten op Maastricht. Het binnenlandse luchtnet zal de KLM waarschijnlijk verliezen bezor gen. De luchtvaartmaatschappij wil die accepteren, omdat zij meent, met bin nenlandse diensten het Nederlandse publiek vlieg-minded te kunnen ma- Omdat er nu een alles- overtreffende film is voor werke lijk kleurrijke afdrukken. GEVAERT-AGFA De dubbel-gemaskerde film voor maximale kleurzekerheid. Een kleurenfilm om meteen te kopen. "1 Gouverneur Debrot: HOOFDPIJN? Wèg pijn... Als u vS- WITTE KRUIS poeders kiest! Band met Oranje niet verbreken Ook Chrysler maakt minder auto's DETROIT (VS) De Chry.sler autofa- brieken te Detroit (VS) heeft meege deeld dat de produktieplannen voor juni zullen worden verlaagd. Chrysler volgt hiermee het voorbeeld van General Mor tors en Ford die hun produktieschema's voor mei hebben verlaagd. Chrysler 1 heeft geen reden opgegeven voor de ver laging van het proauktieschema. WILLEM STAD De mythe der afhankelijkheid heeft velen in haar ban maar zij biedt niet de oplossing voor de vele problemen op het econo misch en sociale vlak, waarvoor ons land zich gesteld ziet, en waarop al onze aandacht en onze krachten die nen te worden geconcentreerd. Ook in het afgelopen jaar hebben wij de ban den met de andere rijksdelen niet als knellend ervaren. Het Statuut is im mers niet naar de letter maar naar de geest geïnterpreteerd. Dit zei de gouverneur van de Neder landse Antillen, mr. N. Debrot, giste ren in zijn openingsrede ter gelegen heid van het nieuwe zittingsjaar van de Antilliaanse Staten. De gouverneur wees er op dat noch in de Antillen noch elders ooit stern- zijn opgegaan om de band met i UTRECHT De jeugdige delin quenten, in de leeftijdsgroep van 18 tot 23 jaar, krijgen in ons land te weinig aandacht. Gespeciali seerde inrichtingen voor hen ont breken en instellingen voor vol wassenen hebben meestal te wei nig mogelijkheden om deze jon geren, die vaak nog zeer kinderlijk reageren, op te vangen. Dit zei dr. W. Goudsmit dinsdag avond tijdens een lezing, die georga niseerd werd door het Criminologisch Instituut te Utrecht. De heer Goudsmit. van beroep psychiater, is als wetenschappe'ijk medewerker ver bonden aan de Groningse universiteit. De spreker wees er op dat over het algemeen slechts een gering verschil bestaat tussen ter beschikking gestel- en recidi-isten. Dit is, aldus dr. 'Goudsmit, bij een vergelijkend onder zoek in Groningen gebleken. Hij meen de dat het aantal psychisch gestoorde delinquenten vermoedelijk twee a drie maal zo hoog is dan het aantal psychia trische rapporten dat momenteel wordt uitgebracht. Wanneer een delict minder spectaculair is. ziet men vaak af van een psychiatrisch onderzoek, vooral wanneer men verwacht dat de straftijd korter zal zijn dan de duur van het onderzoek, aldus de woord voerder. Hij keerde zich tegen de opvatting dat een psychopaat nooit te genezen is. Naar zijn mening kunnen psy-1 chische stoornissen, evenals lichame- j lijke afwijkingen van blijvende of tij-1 delijke aard zijn. Dr. Goudsmit vroeg speciale aan dacht voor de verkeersovertredingen Slechts bij uitzondering wordt nage gaan of een verkeersdelinquent psy chisch gestoord is. Toch is allang be kend dat psychische stoornissen mede oorzaak kunnen zijn van verkeersover tredingen, aldus de spreker. Protesten tegen reünie ex-SS'ers MUNCHEN Scherpe protesten heeft het plen uitgelokt van de afdeling Beie ren van de „onderlinge hulpgemeenschap van voormalige leden van de Waffen SS" (IIIAG), om uitgerekend in de Münche- ner Bueigerbrauerkeller. vroeger de tra ditionele ontmoetingsplaats van Hitier er ■zijn trawanten, haar vijftienjarig bestaan te vieren. Ex-Dachau-gevangenen hebben hierte gen geprotesteerd. Het ministerie binnenlandse zaken van Beieren en gemeentebestuur van München zien nog geen mogelijkheid, de bijeenkomst op rechtsgronden te verbieden. De HIAG. zo zeggen zij, is niet verboden en heeft tot dusver geen politieke activiteit bedreven. Men zal de HIAG vragen naar een ande re „feestzaal" uit te kijken. De oudervereniging van het Johan de Wittlyceum te Den Haag. welke vanavond gehouden zou worden is tot vrijdagavond uitgesteld. Dat zal de meesten van u een zorg zijn waarschijnlijk, wanneer u het zo als kennisgeving krijgt aangeboden. Maai er komt nog een kleinigheid bij: de ouderavond is uitgesteld omdat... er de televisiereportage is van de voet balwedstrijd om de Europacup. Is ook u nu de klomp gebroken? In geen geval vind ik het een com pliment voor de ouders van de leerlin gen van het Johftn de Wittlyceum. Misschien wordt deze blaam ten on rechte op hen geworpen door het bestuur van de oudervereniging, die zo weinig belangstelling bij deze ou ders voor de school van hun kroost verwachtte. Maar het bestuur zal zijn pappenhei mers wel kennen of misschien hebben de bestuursleden eens diep in eigen belangstelling gepeild en zijn ze tot de conclusie gekomen, dat De Europa cup hun zelf toch meer aan het hart lag dan de ouderavond. Hoe het zij, het is een griezelig symptoom van wat het zwaarste weegt in menig gezin. De voetbal wedstrijd. die je niet missen kunt. Met verbazing denk ik aan de moe ders van de leerlingen. Zijn dat ook voètbalfans, moeten ze thuisblijven om pa de koffie aan te dragen of vinden ze ouderavonden typische man- nenaangelegenheden? En ik denk aan alle huiswerkma- kende kinderen op deze avond. Heb ben ze allemaal een eigen hokje waar ze dat rustig kunnen doen of zitten ze tussen buitenspel en goal hun repeti ties in te stampen? Wie straks een wandeling gaat ma ken. zal achter de verlichte ramen weer talloze gezellige Hollandse bin nenhuisjes zien. Dat verbazingwek kend knusse gezin, waar de buitenlan ders ons dikwijls om benijden. Die pijler van de maatschappij, de kern van alle degelijkheid. Maar net als voor het tele visiescherm moet men bij dit beschou wen wel de goede afstand bewaren. Wie te dicht bij het beeld kimt ziet de onvolkomenheden en wie de huiskamers zou binnenstappen kon wel eens teleurgesteld worden. Die kneuterige gezelligheid is niks anders dan gemakzucht; de hele geestelijke belangstelling concentreert zich op tweeëntwintig mannen en een „bruin monster". Men zegt. dat er iets mis is met de hedendaagse jeugd, of althans met een gedeelte daarvan. En dat er iets mis is met de eerbied voor de oude ren van die jeugd. Men vindt de jeugd zo lawaaiig, zo dol op uiterlijk vertoon, zo materia listisch en zo ongenuanceerd. Men vindt... Maar wie is die men toch eigenlijk? Misschien de ouders, die er wel in geslaagd zijn het gezag te handhaven en alle moeilijkheden alleen als toeschouwers mee beleven? Ook de ouders, die een ouderavond wel wil len meemaken, mits het hun niet het genot van een voetbalwedstrijd ont neemt? We zullen dat wel nooit hele maal precies weten, want ongetwij feld zijn deze dingen niet in alge meenheden te vangen. Maar zo'n kleine mededeling van een ouderavond, die verzet werd op een dergelijk motief, is toch wel een seintje, dat de weg niet helemaal vei lig is. Dat wat extra oplettendheid gebo- het Oranjehuis te verbreken. Integen-i deel, steeds duidelijker worden zin enl betekenis van onze dynastie als het' zich steeds vernieuwende symbool van stabiliteit en eenheid van onze landen, aldus mr. Debrot'. Volgens de Antilliaanse gouverneur worden de pogingen om de bestaansze kerheid te waarborgen ernstig bemoei lijkt door het onrustbarend stijgende geboortecijfer. In verband hiermee is op Curagao de Stichting tot bevorde ring van verantwoord ouderschap op gericht. De overheid zal het werk van deze stichting steunen. TOERISME De heer Debrot vertelde voorts dat de slechte situatie in de olieindustrie zich heeft voortgezet. Begin 1962 be droeg het aantal werknemers in deze bedrijfstak nog 10.000. Dit is inmiddels teruggelopen tot 6800. Het toerisme geeft de laatste jaren een sterke groei te zien. De heer De-1 brot verwachtte dat dit een van dei belangrijkste welvaartsbronnen van de Antillen zal worden. Hij rekende er op dat de plannen voor uitbreiding van de luchtverbindingen naar Zuid-, Midden- en Noord-Amerika binnen kort gerealiseerd kunnen worden. Aan gezien de luchtvaart van groot belang is voor het toerisme zal worden over wogen in hoeverre overname van de nationale luchtvaartmaatschappij wen- wenselijk is. In kast verstopt Technicus doodt vrouw, vriend en dochter DORTMUND De „klerenkast- moordenaar" van Radolfzell is de 39- jarige technicus Horst Binner. Hij vermoordde naar eigen zeggen verle den week maandag in zijn woning in de loop van de dag achtereenvolgens zijn 23-jarige vriend Siegfried Wic- kert. zijn 13-jarige dochter Cornelia en zijn 56-jarige echtgenote Gertrud met hamerslagen en messteken en verstopte de lijken in een klerenkast. Zijn andere kinderen, een 9-jarige zoon en een 19-jarige dochter, liet hij ongemoeid. Hij vertelde ze dat moeder met Cornelia naar Hamburg was ge gaan om een huis uit te zoeken, dat ze konden kopen nu ze een prijs in een i loterij hadden gewonnen. Een dag la-1 ter reisde Binner met de twee kin deren naar Hamburg. Daar liet hij j de twee kinderen achter in een hotel en vertrok naar Bremen. Twee dagen 'ater meldde hij zich bij de politie die al was gealarmeerd door de twee in Hamburg achtergelaten kinderen. Over het motief voor zijn gruwelda den heeft hij nog niets willen zeggen. Even een blikje De verse groente is erg duur en de huisvrouwen hebben het vaak druk. Zo komt het dat we nog al eens ons toevlucht tot ..een blikje" nemen. On langs nam ik de moeue een blik sper- eiebonen van een bekende conserven- fabriek te wegen. Resultaat: totaal 950 gram. water plus blik 500 gram: een bus worteltjes totaal 900 gram. water en blik 450. worteljes 450 gram. Is dat nu juist? Dat met geconserveerde groente enig vocht mecgaa.. akkoord, maar zoveel? D.w.z. 50 procent of meer-' Misschien is dit iets voor Huishoudraad of Consumentenbond. Den Ilaag. M. IVIarljs-Visser 0im-a«i-(fi<; (4) Met verontwaardiging las ik de kri tiek van dhr. Van Zielst. Hoe durft hij een predikant veroordelen aan de hand van één zin. die bovendien nog verkeerd is geciteerd? In de betr. preek is niet gezegd dat Christus de grootste provo aller tijden is geweest. Letterlijk is gezegd: „We kunnen Christus misschien wel de meest waar achtige provo aller tijden noemen". Dat is een groot verschil. Heeft Christus niet met alle macht gepro testeerd tegen de mentaliteit van zijn tijd (farizeisme). Uit het woord waarachtig blijkt, dat Christus niet is vereenzelvigd met de provo's van deze tijd. integendeel. Terwijl de tegenwoordige provo's vaak protesteren om hc( protest al leen, had Christus met Zijn protest een duidelijk doel voor ogen: de men sen voor te bereiden op de komst van Gods Koninkrijk. Ylaardingcn J. v.d. Griend Zonile Wat zou het fijn zijn als men nog meer zijn best deed om eenvoudig Nederlands (zonder vreemde woor den) in de krant te schrijven. Het gebruik van vreemde woorden zie ik onde tesen het achtste gebod. W. Straten. Ruim ueiniddcUle Diverse gebeurtenissen van de afge lopen tijd geven mij een duidelijk antwoord op de dikwijls gestelde vraag: Hoe typeer ik het best een Nederlander? Welnu, de gemiddelde Nederlander anno 1966 zweeft ergens tussen de met rookbommen gooiende provo's en diverse ouderlingen van Geref. Gemeenten, die weigeren jonge ren belijdenis te laten doen omdat zij tv hebben of een feestavond medeor- ganiseren. Om trots op te zijn. Schiedam c. Koogja

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5