Beerekamp en Algra laken subsidiebeleid l Positie van melkhandel 't opnieuw in studie Subsidie gevraagd voor veilige auto Ami wankelt met 155 km SIMCA BRENGT 1100 MET FAST-BACK per uur 1% NIEUWE LEIDSE COURANT 11 WOENSDAG 11 MEI 1966 Artsenopleiding te Deventer? 1 GRONINGEN Reeds geruime tijd vinden er besprekingen plaats tussen curatoren en de medische faculteit van de rijksuniversiteit te Groningen enerzijds en de besturen en specia- listen van de Deventer ziekenhuizen anderzijds over de mogelijkheid de op- leiding van medische doctorandi tot ,et arts ook te Deventer te doen geschie- t t den. nd Hierdoor zou de bestaande overbe- t, lasting van de medische faculteiten I, verminderen. De besprekingen zullen a i spoedig worden afgerond. Beide partij- ituj en verwachten dat deze samenwerking e van groot belang zal zijn. Het gaat voorlopig om drie Deventer ziekenhui- U zen en om 26 doctorandi per jaar. Gelukkig, ze zijn er: hoezen voor krullen, een uitvinding van Ro ger Pasquier uit Parijs, en hij noemt ze „mininet's". De „mini- net's" zijn wit of zwart en wor den bevestigd in twee grote schelpen. Wie ervan houdt kan er ook nog bijpassende schelpjes aan hechten. „Met bet subsidiëren van een schrijver als Van het Reve zijn grenzen van het regeringsbeleid duidelijk overschreden'", riep dr. Beerekamp (c.h.) gisteren in de Eerste Kamer uit. „Het stimuleren van zulke literatuur doet de geestelijke damp kring rond onze jeugd kwaad". Dr. Beerekamp POEDER-CREME-OLIE-ZEEP Extreem provocerende literatuur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Opnieuw zijn gis- I versterken „Men kan geen uien'töt e lelien laten uitgToeien door meer kunst teren m de Eerste Kamer van „Ik ben er overigens zeker van, dat de hele linkse pers (en links dan in de oude betekenis) hem zal aanvallen, maar ook dat veel mensen van zowel rechts als links het mee hem eens zullen zijn." Minister Vrolijk, zo vervolgde de heer Algra, zou nooit werken met een fascistische of anti-semitistische strek king stimuleren. „Maar kent de be windsman ook een duidelijke grens in gevallen waarin al wat christenen heilig is, wordt gehoond en vertrapt?" Ten slot te zei de a.r.-senator te betwijfelen of de overheid met haar subsidiebeleid het we zenlijk creatieve element in de kunst protestantse zjj.de indringende vra- gen aan de regering gesteld over ->^° het., het subsidiëren van schrijvers en uitgevers, die extreem provoce rende literatuur op de markt brengen. Ditmaal was het de c.h. senator dr. Beerekamp, die (bjj de begrotingsbehandeling van Cul tuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk) als eerste het probleem aan de orde stelde, maar hij kreeg 's avonds gezelschap van een ge laden heer Algera (a.r.), die voor al felle kritiek leverde op uitgeve rijen als De Bezige Bij en uerido. „Sommige uitgevers hebben meer de zakelijke mentaliteit van een souteneur dan van een ambachts man, die houdt van zjjn produkt en z'n klanten respecteert Beide heren wilden van minister Vrolijk I weten welke normen hjj hanteert en welke grenzen hij in acht neemt1 in zijn literair subsidiebeleid. Minister vroeg recente cijfers li Bondsvoorzitter: een klein lichtstraaltje (Van onze soc.-econ. redactie) 's-GRAVENZANDE De mi nister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, heeft meer recent cijfermateriaal opge vraagd over de rentabiliteit en de inkomenspositie in de mclk- detailhandel. Dit heeft de voor zitter van de Protestants Christe lijke Bond van handelaren in melk en zuivelprodukten, de heer A. van Buuren, vanmorgen mee gedeeld in zjjn jaarrede voor de algemene vergadering van de bond. Hij noemde dit „"teen klein lichtstraaltje", nadat de minister on langs een winstmargeverbetering voor de melkdetailhandel had afgewezen, hoewel de bewindsman ook toen (Advertentie) HONIG presenteert een maaltijd met verrassingen! Natuurlijk wilt u iedere week zoveel mogelijk variatie in uw 6 uur-menu- tjes brengen. Vooral in deze tijd, nu de aardappelen niet van de beste kwaliteit zijn. Deze Honigtip garan deert u een maaltijd met verrassingen: maak van HONIG MACARONI of SPAGHETTI minstens éénmaal per week een altijd-heerlijk-hoofdgerecht U zult er echt geen spijt van hebben. Integendeel! Want Honig Macaroni of Spaghetti smaakt altijd anders: U kunt immers alle fijne kruiden, tomaten en stukjes vlees toevoegen, die juist zo lekker vindt. Macaroni en Spaghetti zijn echt een uitdaging aan uw keu kenfantasie. Het HONIG-RECEPTEN- BOEK met 120 macaroni- en spaghetti- recepten zal u graag helpen! 1 Plak op een briefkaart een plus merkje van een gezinspak Honig Macaroni of Spaghetti. 2. Frankeer 75 ct. aan postzegels extra. 3. Vermeld duidelijk naam en adres. Zend de kaart aan: HONIG keuken, postbus 45 D. Koog a. d. Zaan. 4. Per briefkaart slechts één boekje aanvragen. beschikte over objectief cijfermateri aal, waaruit duidelijk bleek dat zon- der de gevraagde winstmargevergro- j beheerders ting de melkdetailharrdel weer zal moeten balanceren op, wat de heer Van Buuren noemde, „het scherp van de snede of zo men wil op de grens van de rode cijfers". Zij wezen erop, dat blijkens de geringsverklaring van vorig jaar het kabinet-Cals zich baseert op de gees telijke waarden, die verankerd zijn in christendom en humanisme. Die waarden zijn dus de normen voor het overheidsbeleid. Zij geven tege lijk de grenzen van dat beleid aan. Naar de mening van dr. Beerekamp worden die grenzen duidelijk over schreden met het subsidiëren een schrijver als G. K. van het Re ve, die in zijn laatste boek „Nader tot U" God afbeeldt als een ezel, waarmee ontucht wordt gepleegd. Zowel het een als het ander is bij heidense klassieke schrijvers niet on bekend, maar een combinatie van beide was tot dusver niet in de litte ratuur te vinden. „Wat Van het Re ve hier schrijft is zo extreem provo cerend als nooit eerder is geprodu ceerd", aldus dr. Beerekamp. „Als men dat niet extreem provocerend mag noemen, weet ik het jiiet meer" Van het Reve is niet zomaar een schrij ver. doch een door de Nederlandse over heid gestimuleerde, gesteunde en geëerde auteur, die van de vorige staatssecretaris voor de kunsten nog den stipendium voor een vol jaar heeft gekregen. „Meent," zo vroeg dr. Beerekamp, „de minister, dat de geestelijke waarden van christendom en humanisme zo elastisch zijn, dat literatuur van deze aard nog subsidiabel kan worden geacht? Of meent hij dat christendom en huma nisme grenzen inhouden, waaraan ook de het subsidiefonds literatuur zich hebben te houden? Wij menen, dat die grenzen er zijn en dat. ze in het geval-Van het Reve duidelijk zijn overschreden. Wij denken daarbij vooral ook aan het welzijn van de jeugd. Is de regering niet met ons van oordeel, dat ze De voorzitter van de melkhandela- door ]jet stimuleren van dit soort litera- uit, dat het nieuwe cijfermateriaal lo yaal en royaal zal worden bezien en dat er los van politieke of andere bij komstigheden een rechtvaardige beslis sing wordt genomen. Daarbij sprak hij als zijn stellige overtuiging uit dat in de berekeningen van de rentabiliteit der melkdetailhan del ook een plaats dient te worden ingeruimd voor rente en aflossing. „De tijd is allang voorbij, dat men prak tisch zonder kapitaal en met een mini mum aan bedrijfsuitrusting in de melkhandel kon binnenstappen. Er zijn wel velerlei kredietmogelijkhe den, maar de kredieten moeten toch weer worden terugbetaald? En daarbij gaat ook het almaar stijgende rentety pe in belangrijke mate meespelen". Spanningen De heer Van Buuren slaakte de ver zuchting, dat het een historisch mo ment zou zijn wanneer op een jaarver gadering eens helemaal geen aandacht aan de winstmarge zou behoeven te worden geschonken. Maar dit moment is nog steeds niet aangebroken, inte gendeel, als gevolg van de marge-poli tiek van de overheid is er veel beroe ring ontstaan. „Het is en blijft een moeilijk te ver teren zaak, dat de overheid er klaar blijkelijk van uit gaat dat de groep zelfstandige ondernemers in de melk detailhandel wel wat kan achterblij ven bij de ontwikkeling van de inko- jeugd kwaad doet?" Lijst namen De heer Algra verlangde van minister Vrolijk een lijst met de namen en wer ken van alle auteurs, die in 1964 en 1965 van regeringswege een aanvullend hono rarium hebben gekregen. „Wij willen na melijk nagaan of. in weerwil van de levensbeschouwelijke grondslag van dit kabinet, het passief nihilisme, dat kenne lijk bij sommige uitgeverijen aanwezig is, ook van invloed is geweest op het subsidiebeleid." Onder passief nihilisme verstond de a.r.-senator het schouderop halend voorbijgaan aan geestelijke en morele waarden, de mentaliteit van: wat kan ik eraan verdienen. Met dat passief nihilisme is de grondslag van dit kabinet principieel volkomen onverenigbaar. Die grondslag is geen discussiebasis, maar een verplichting om de geestelijke waar den van christendom en humanisme te beschermen en te verdedigen. Dat sluit passiviteit en indifferentisme uit. Geen minister wordt dagelijks zo met de grondslag van het regeringsbeleid gecon fronteerd als deze minister, omdat met name in de cultuurpolitiek de noodzaak tot bescherming van waarden zich op dringt en de keuze tussen wat wel en niet verwerpelijk is moet worden gedaan. De stroom van schandelijke lectuur die gesubsidieerde schrijvers en uitgevers af zetten. deed de heer Algra echter vragen of er inderdaad wel grenzen zijn die de minister wil eerbiedigen als hij „pro beert via geld uit de schatkist een be paald soort literatuur te stimuleren." „Hebt u normen, kent u grenzen, en zo ja. welke?" Deze vraag heeft volgens de heer Algra niets te maken met de vrij- j De Eerste Kamer heeft bij deze begro tingsbehandeling nog wat nagekaart over het omstreden, maar inmiddels gelikwi- deerde tv-programma „Zo is hetDr. Beerekamp vroeg zich af of in de door de regering voorgestane christelijke en humanistische waarden geen normen ge legen zijn om bevolkingsgroepen van overheidswege te beschermen tegen wat zij als zeer kwetsend ervaren. Uit het verdere verloop van zijn betoog bleek overigens niet, dat hij overheidscensuur voorstaat. Wel pleitte hij vooi totstandkoming van een erecode, in derling overleg op te stellen door allen die bij een satirisch programma zijn be trokken. De zachtmoedigheid en het ren van de schade voor anderen", w ver de Heidelbergse Catechismus spreekt, zou als uitgangspunt van deze code moeten dienen. PvdA-senator Broeksz (voorzitter VA RA) vreesde, dat men de over heidscensuur op satirische programma's via een omweg gaat introduceren als men een erecode in overleg met de over heid zou willen opstellen. Of een pro gramma beledigend is, moet de rechter uitmaken. Zodra de regering dat doet, is rijheid van meningsuiting verdwe- De KVP-er Höppener, de liberaal Louwes en de heer Algra legden de ver antwoordelijkheid voor dergelijke pro gramma's geheel bij de betrokken om roep (en) en wezen daarmee impliciet de mogelijkheid van preventief over heidstoezicht van de hand. De heer Lou wes vond echter wel. dat de regering een afkeurend geluid over „Zo is hethad moeten laten horen. „Het zich onthouden van elke subjectieve uitlating kan in sommige kringen de indruk gewekt heb ben, dat de regering bang was voor de betreffende omroepvereniging. Ik wil dit niet aannemen. Het is naar onze mening jammer dat de regering hier een kans heeft gemist." De heer Algra (die even als de heren Beerekamp. Louwes en Höppener geen goed woord voor „Zo is hetover had) zei, dat als de verant woordelijkheid van de omroepen ten deze niet tot uiting komt in een beleid tot heil van héél het volk, bij dat volk twijfel zal gaan rijzen aan de waarde van het huidige omroepbestel. Dan krij gen destructieve en negatieve elementen vrij spel. De heer Broeksz bracht nog de kleu rentelevisie ter sprake. Hij verzocht minister Vrolijk nadrukkelijk om geen toestemming aan NTS en Nederlandse Omroep Stichting te geven voor uit zendingen in kleurentelevisie, voordat terzake een internationaal techinisch compromis tot stand is gekomen. De VARA-voorzitter zei, dat de kijkers bepaald niet reikhalzend naar kleuren televisie uitkijken. Het is alleen de in dustrie die haast heeft. De produktie- kosten zijn thans nog 20 a 30 maal duurder dan bij de conventionele tv en de prijs van de „kleurentoestellen" ligt 2 d 3 maal zo hoog. De heer Algra waarschuwde de rege ring niet tot geforceerde uitbreiding van de tv-zendtijd over te gaan, omdat de Nederlandse tv dan volgepropt zou moe ten worden met de produkten van de internationale markt. Kerk De heer Algra kreeg het nog even staatssecretaris Egas aan de stok naar aanleiding van diens recente uitspraak (gedaan tijdens een spreekbeurt in het noorden des lands), lat de kerk sociolo gisch en eschatologisch in deze tijd niet meer zo goed functioneert, omdat ze „kil en sereen hoog boven het volk troont". „Zo'n kerk ken ik niet", aldus de a.r. senator„Ik ken wel de kerk als gemeen te, tv die gemeente is het volk zelf". Pv.d.A.-senator De Niet: „Volgens u is de gemeente dus identiek met het volk". De heer Algra: „Ja". Enigszins ironisch sprak de a.r. afge vaardigde voorts over het lijstje van acti viteiten (bezoeken aan sportwedstrijden, toneelvoorstellingen, concerten, openin gen van tentoonstellingen enz. enz.), die ministei Vrolijk aan de lopende band pleegt te verrichten. Dat lijstje wordt regelmatig gepubliceerd in het orgaan van het departemen' De zin daarvan ontging de heer Algra. Hij nam overi gens aan, dat net lijstje straks ook zal vermelden, dat „de minister het tijdens een happening in Utrecht heeft verloren van een beatgroep". Minister Vrolijk en staatssecretaris Egas zouden de Kamer vandaag antwoor- Te veel rompslomp voor docenten universiteit (Van onze onderwijsredactie) menspositie van de rest der bevolking, dit kabinet. Grote bewondering had h" irnnr vvn7p waarnn dr Beerekamr niet juist om het recht in eigen handen te nemen, maar dit alles gaat op den duur tot ondraaglijke spannin gen leiden. En bovendien dat is nog erger gaan in de verhouding tussen overheid en onderdanen beschadigin gen optreden, die niet zo eenvoudig weer te herstellen zijn." De bondsvoorzitter zei verder o.m., dat het ontwikkelings- en sanerings fonds voor de middenstand ook voor de melkdetailhandel van betekenis kan zijn, bijv. in de gevallen dat een winkel praktisch niet meer geschikt is voor overdracht of verkoop als gevolg van de ontvolking van de oude bin nensteden. De heer Van Buuren deel de mee, dat het bondsbestuur heeft besloten de kadercursuscommissie nieuw leven in te blazen. Er zal op- 1 nieuw met zo'n cursus worden gestart. Seigewasser naar Wereldraad en LWF de wijze, waarop dr. Beerekamr oouwaangelegenheden van de faculteit, raaact,"r aan de orde heeft geste,r' met personeelszaken, met het maken van collegeroosters, begrotingen en tal van andere zaken die niet onmiddellijk met onderwijs of wetenschapsbeoefe ning te maken hebben. Dit constateert prof. mr. A. D. Belin- fante in een artikel De universiteit BERLIJN De staatssecretaris vergeleken me andere ovterheidsorga- voor kerkelijke aan< genheden van nisaties in het jongste nummer van de Oostduitse regerin 'ins Seigewas- Folia Civitatis. ser, zal binnenkort em bezoek bren- Wat in de universiteit ontbreekt, is aan de oecum instellingen een administratieve directie van de Genève. Hij zal informatieve faculteiten, de meeste faculteiten en gesprekken hebben functionaris- zeker de a-faculteiten, brengen het sen van de Wereldr n Kerken en thans niet verder dan een secretaresse, de Lutherse Were! ;ie. Ook be- Dit gemis aan administratieve uitrus- zoekt hij het oecur i instituut te ting leidt, aldus prof. Belinfante, tot Bossey en (missch 1 Barth. om een geprikkelde stemming over wat hem geluk te we zijn tach- men noemt administratieve romp- tigste verjaardag I slomp. (Van onze verkeersredacteur) Een Amerikaans ontwerp van een „veilige auto". Het bouwmode! heeft een afgeron de schok-absorberende bumper en een buizenframe, dat moet voorkomen, dat het dak wordt ingedrukt. Verder is het uitge rust met een periscoop in plaats van de panoramische achteruit kijkspiegel, die bij botsingen ernstige hoofdwonden kan ver oorzaken. Voor de voltooiing van het prototype is subsidie gevraagd bij het Amerikaanse congres. Verwacht wordt dat deze zal worden verleend: na de golf van kritiek is in Ame rika het veiligheidsprobleem in de volle aandacht geplaatst. Min of meer om de industrie te dwingen maatregelen te treffen, zijn de Amerikaanse autoriteiten nu begonnen voor de 60.000 dienst auto's, die de federale diensten elk jaar kopen, speciale veiligheidsvoor waarden op te stellen. Fabrieken, die hieraan niet voldoen, zullen niet voor levering in aanmerking komen. Gehoopt wordt, dat de au to-industrie deze van hogerhand ontvangen wenken in haar totale produktie zal doorvoeren. Tot nu toe zijn de volgende voor waarden geformuleerd: veiligheids sloten op alle portieren, rood ver- klikkerlicht voor het hydraulisch remsysteem, indrukbare stuurko- lom, standaard versnellingshandel in de vloer, betere bevestiging voor veiligheidsriemen, volledig gecapi tonneerd dashboard, logischer groe pering van alle instrumenten, stan daard bumper-hoogte, veilig- heidsring langs de zijkanten van de banden, verbeterd uitlaatsysteem, dat giftige gassen onschakelijk maakt, verbeterde uitvoering van ruitenwissers en -spoeiers en een extra stel (kleine) achterlichten. GOEDKOPERE UITVOERING AUSTIN 7 Binnen enkele weken zal een nieuwe uitvoering van de Austin Seven op de markt worden ge bracht, die 500 gulden lager ge prijsd is dan de bestaande Austin Seven de Luxe en Super de Luxe. De nieuwe uitvoering zal 5.495 gaan kosten (de prijzen van de bestaande twee: 5.950 en 3.295). De nieuwe uitvoering is in enkele opzichten wat soberder, maar bezit wel bijv. de frisse luchtkachel. rui tensproeiers, interieur verlichting enz. Uiterlijk is de nieuwe Seven te herkennen aan wat kleinere wiel doppen, het ontbreken van bumper - rosetten en vaste ramen aan de zij kanten achter. (Van onze verkeersredacteur) De Simca-fabrieken rijden op het ogenblik proef met een drietal nieu we modellen, die waarschijnlijk nog op de Parijse salon, komend najaar, officieel zullen worden geïntroduceerd. Het zijn de 1100, de 1900 en de 6-cilinder Talbot. Tot nu toe is over de nieuwe modellen niets officieel bekendgemaakt. Maar in Frankrijk gaan al vele geruch- Volgens deze geruchten zou de 1100 een geheel van de 1000 afwij kend model hebben en de mode lijn „fast-back" krijgen. De motor zou dwars geplaatst voorin komen, ter wijl de wagen aandrijving op de voorwielen zou krijgen. Ontkend wordt, dat de wagen plaatsvervan ger zou worden van de laatste ja- DE VAKANTI E VOOR ALTO TN MOTOR Citroen neemt op het ogenblik proeven met een Ami, die is uitge rust met een 800 cc ariecilinaer Wankel-motor (ontwikkeld door NSU). Met deze motor kan de wa gen een topsnelheid halen van 155 km per uur. Het is echter de vraag of zo men al besluit tot serie-pro- duktie van de gewijzigde uitvoe ring men deze snelheid zal hand haven. Het onderstel Van de Ami laat dergelijke snelheiden namelijk nauwelijks toe. Verlengen van rijbewijs: zeven weken wachten Het Centraal bureau voor de af gifte van rijvaardigheidsbewijzen krijgt op het ogenblik zoveel aan vragen voor verlenging van rijbe wijzen binnen, .dat het zeven we ken duurt voordat nieuwe bewijzen kunnen worden afgegeven. Door personeelsgebrek is een enorme ach terstand ontstaan, die voorlopig niet zal worden ingelopen. De oorzaak van alle drukte ligt in het verleden. Toen in 1951 een nieuwe wet van kracht werd, die verplichtte tot vervanging van alle (twee jaar geldige) rijbewijzen door nieuwe, die vijf jaar geldig waren, ontstond er in de afgifte een enorme piek. Deze piek was er daarna om de vijf jaar. Tot nu toe kon men bij het CBR het werk steeds aan, maar dit jaar is de drukte zo overstelpend, dat er opstoppingen zijn ontstaan. Daarom dient iedere automobilist zeker zes tot zeven weken tevoren de nodige papieren aan te vragen. ren enorm opgang makende 1000-se- rie. De produktie van de 1000-mo- dellen zou normaal worden voortge- Roodlicktrij ders automatisch op de bon ledereen, die op het Eindhovense kruispunt Piuslaan - Bonifaci- uslaan door rood lient rijdt, gaat sinds half maart onherroepelijk op de bon: hij wordt automatisch gefo tografeerd door de 7gn. rood-licht- camera, die in de lichtbak is gemon teerd. Ter hoogte van het verkeerslicht is in de weg een verklikker aange bracht, die bij het laatste gedeelte van de geelfase en bij rood de ca mera in werking stelt. Een krachti ge flitser maakt de camera, waarin een 17 meter lange film zit, 24 uur lang bruikbaar. Als de overtreder wordt gesnapt, worden twee opnamen gemaakt de tweede enkele seconden na de eerste, zodat het hele verloop van het passeren van het rode licht in beeld wordt gebracht. Hoewel van de installatie een be langrijke preventieve werking uit gaat. zijn de afgelopen maanden op het kruispunt aanzienlijk meer ver balen opgemaakt dan voorheen. Jaarlijks gaan in Eindhoven onge veer 2.500 roodlichtrijders op de Dc vakantie staat voor de deur. En mét de vakantie ook de voorbe reidingen. Wie met auto, motor, scooter of caravan de grens over gaat, zal daarvoor de vereiste papie ren moeten hebben. Het bovenstaan de staatje geeft aan welke. (Van onz^ verkeersredacteur) De Franse nationale gendarmerie patrouilleert sinds kort, in navolging van korpsen in andere Europese landen, eveneens in snelle sportwagens. Zij heeft twintig wagens van het Franse merk Matra Bonnet gekocht, het sportwagenfabrikaat, dat de laatste tijd vrij grote opgang maakt. De gendarmerie koos voor haar taak de Matra Djet 5 S, een gesloten sportcoupé met polyester carrosserie. Deze lage wagens, die zijn ontwik keld uit echte zgn. Le Mans-typen, zijn voorzien van een opgevoerde Renaultmotor en in staat tot een snelheid van ruim 190 km per uur. De bekende coureur Jean-Pierre Jaussaud is aangetrokken om de manschappen te trainen. Prof. Verin ga: Strafrechterlijk beleid verouderd (Van o e onderwijsredactie) NIJMEGEN De huidige veelgebruik te motivering dat de ernst der feiten de straf wettigt is volstrekt onvoldoende. Dat zei prof. dr. G. H. Veringa in de inaugurele rede, waarmee hij het ambt van buitengewoon hoogleraar in het peni tentiair recht aan dc Katholieke universi teit aanvaardde. Prof. Veringa veroordeelde het straf rechterlijk beleid in Nederland als verou derd. De periode van gevangenschap ia slechts een enkele fase in het strafrech terlijk beleid en mag dus niet worden losgezien van de voorgaande fase (be rechting) en de aansluitende fase (hulp en steunverlening door de reclassering). Hij noemde het van groot belang dat de verschillende onderdelen van de straf rechtspleging op elkaar worden af gestemd omdat slechts op die wijze kan worden bereikt, dat de delinquent de totale bedrijvigheid die het rechtdoen vormt als een proces beleeft. De rechter moet dus aan de reclassering en het ge vangeniswezen duidelijk maken welke zijn oogmerken waren bij de strafopleg ging. Hij pleitte er voor dat het gevange niswezen de gestichten onderscheidt op basis van de rechterlijke bedoelingen: vermaningsgestichten, behandelingsge stichten en detentiegestichten. WET RECHTVAARDIGT STUDENTENSTOP DEN HAAG In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Koekoek (bp) heeft de minister van onderwijs mee gedeeld, dat bij Koninklijk besluit van 3 april 1964 gebruik is gemaakt van de mogelijkheid, geopend in de wet op het wetenschappelijk onderwijs, om de in schrijving van buitenlandse studenten in de Geneeskunde aan Nederlandse open bare instellingen te beperken. Sedert dat tijdstip zijn geen eerstejaarsstudenten In de geneeskunde van andere dan de Ne derlandse nationaliteit aan de openbare universiteiten ingeschreven. De beide bij zondere universiteiten hebben eigener be weging een nagenoeg gelijke gedragslijn gevolgd, aldus de minister. Gratis telefoneren voor blinden? SCHAESBERG De voorzitter van de afdeling Limburg van de Nederlands» blmdenbond, E. van Wouwe, heeft ge- gezegd dat de bond pogingen in het werk stelt een gratis telefoonabonnement voor blinden te verkrijgen. Hij vindt het ver der absurd dat in Nederland drie blinden bonden bestaan, een rooms-katholiekt een christelijke en een Nederlandse, sa men overkoepeld door de Nederlands» blindenraad. Volgens de voorzitter bestaan reeds fusieplannen. De bond wü voorts bewerkstelligen dat in spoorwegi tunnels aan de benedenzijde witte ran den worden aangebracht om de slecht zienden het lopen in deze tunnels t» vergemakkelijken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11