Vijf militairen zorgen voor elke De enorme taak van de bevoorrading 0 25 liter brandstof voor elke soldaat per dag Un» Drievoudige moordenaar meldt zich Uit de Haagse hof geplukt WILT U ALLES? Foto's maken met dezelfde film bij daglicht, bij AGFACOLOR UNIVERSAL 19» NIEUWE LEIDSE COURANT - DINSDAG 10 MEI 1966 VAN ONZE SPECIALE VERSLAG GEVER LINK VAN BRUGGEN SAIGON Kolonel Tqm Hamrick is wat trots op het „1st Logistical CommandEen jaar geleden werd de ravitaillering van het Amerikaanse leger in Zuid-Vietnam door nog geen 50 man in stand gehouden, op 't ogenblik zijn er al 27.000 militai ren voor nodig. „We slagen er zelfs inzegt de in Saigon ge stationeerde opperofficier, „elke soldaat elke dag ten minste één keer een maaltijd voor te zettendie niet van tevoren is ingeblikt. Dit is een geweldig karwei, temeer daar de afstanden groot, de terreinen slecht toegankelijk en de mogelijkheden van koeling klein zijn. Met. vliegtuigen of helikopters wordt het voedsel vaak ter plaatse ingevlogen" Verse maaltijden dus voor de Amerikaan, die elke dag weer zijn leven in de Vietnamese rimboe waagt, maar daarnaast oneindig veel meer. De oorlogsmachine, die in dit deel van de wereld op volle toeren draait, moet in elk opzicht gesmeerd blijven lopen. Brand stof, munitie, water, brood, was serijen, douches, voertuigen, sche pen, hospitalen alles is no dig om 250.000 man op de been te houden in een land, dat duizenden mijlen van het moederland verwij derd ligt. Havens „Onze grootste moeilijkheid", al dus kolonel Hamrick, „was het ge brek aan havenfaciliteiten. Zuid- Vietnam heeft eigenlijk maar twee havens: Saigon en Da Nhang. Ze waren, toen we hier aan kwamen, vrij primitief, en zeker niet geschikt voor de bevoorra ding van een leger van een kwart miljoen man. Elke haven is echter aan een maximale capaciteit ge bonden. Als Rotterdam plotseling de doorvoerhaven moest worden voor de landen achter het IJzeren Gordijn zou dat ook niet geplooid kunnen worden. Vandaar dat we in de Cameranh Baai een nieuwe haven hebben gebouwd. Vandaar dat we voor Qui-Nhon, Nha Trang en Cap Saint Jacques met lichters opereren, die bijna vijf mijl de zee op moeten om de vrachten van de uit' de Verenigde Staten komende schepen over te nemen. Elke maand moet er meer dan 300.000 ton aan goederen over geslagen worden. We doen dat voor een groot deel met een eigen „navy", een eigen vloot, die 200 zeewaardige vaartuigen telt." Vliegtuigen Militaire voorraden, die in Zuid-Vietnam aan wal worden ge bracht, hebben over 't algemeen nog een lange weg te gaan. Daar komt nog véél meer voor kijken, want de wegen en de spoorrails bevinden zich voor 't grootste deel in handen van de Vietcong, of zijn althans tè onveilig om voor de ra vitaillering te worden gebruikt. Het vliegtuig moet dan ook uit komst brengen honderden ma chines van alle mogelijke types, die het uitspansel boven dit verscheurde land als insecten be volken. Ze brengen munitie aan, van zware bommen tot kleine, maar even dodelijke kogels. Ze vervoe ren de onderdelen van de 15.000 militaire voertuigen, die in de en claves („de eilanden", zegt men hier) in het noorden, het midden en het zuiden denderen. Ze transporteren wapens, cigaretten, chocolade, noodrantsoenen en bloedplasma. Daler Een heel apart probleem vormt de aanvoer van water en brandstof. Een miljard liter water per maand voor de troepen aan het front; honderd miljoen liter brandstof per maand om die troe pen in aktie te kunnen houden. „Voor elke soldaat", verklaart kolonel Hamrick, „hebben we in deze oorlog 25 liter brandstof per dag nodig. Dat is twee keer zoveel als in de Koreaanse oorlog dertien jaar geleden. Wel een bewijs dat de mechanisatie van de strijd krachten met sprongen vooruit is gegaan. Geen infanterie-eenheid gaat in Zuid-Vietnam zonder luchtdekking de jungle in. Ook de bombardementen van vijandelijke stellingen en schuilplaatsen zijn bijzonder intens." Daar er geen pijpleidingen zijn om de aanvoer van water of brandstof te bespoedigen, ge schiedt de distributie via het con- mentionele vat. Duidelijk is dat er een toporganisatie nodig is om de verste verdeelpunten op tijd te bevoorraden op geen moment van de dag mogen er, waar dan ook, tekorten ontstaan maar dat is de bureaucratisch-efficiënt werkende Amerikanen wel toe te vertrouwen. Thuisfront Overigens is het niet zo dat alle 250.000 Amerikaanse militairen, die tot nu toe naar Vietnam zijn gestuurd er komen nog 40.000 geallieerden bij, als de Zuidkore- aanse, de Australische en de Nieuwzeelandse eenheden worden meegeteld met de karabijn in de hand de rimboe intrekken. Het „thuisfront", dat voor een man no dig is,, die oog in oog met de Viet cong vecht, is aanzienlijk groter dan de leek wel eens denkt. Ach ter elke „vechtjas" staan vijf mili tairen. die een verzorgende func tie hebben, wat betekent dat de communisten, die in deze wrede guerilla oorlog alle tactische voor delen aan hun zijde hebben, „slechts" door 50.000 niet-Vietna- mese geweren worden gekweld. Met de nauwkeurigheid van een rekenmachine somt kolonel Ham rick nog enkele cijfers op. En ze zijn, met Amerikaanse zin voor publiciteit, zo verpakt dat ze niet alleen onmiddellijk kunnen wor den gebruikt, maar ook nog beel dend kunnen worden genoemd. Een voorbeeld? „Sinds vorig jaar mei hebben wij aan onze troepen 80 miljoen meter prikkeldraad en 25 miljoen zandzakken uitgereikt. Genoeg om rond heel Zuid-Vietnam een stel ling te bouwen van twee zandzak ken en tien prikkeldraadstrengen hoog". Vliegend hospitaal Lang wijdt de opperofficier nog over de vijftig luchtambulances uit, die dag in dag uit in de front linie opereren. Het zijn speciaal in gerichte helikopters, die negen ge wonden en de nodige hospitaalsol daten kunnen vervoeren. De eer ste medische zorg wordt al in de lucht gegeven. Als dit nodig is kunnen er zelfs bloedtransfusies worden toegediend. „Dankzij deze helikoptervloot", aldus kolonel Hamrick, „is de sta tistische sterftekans van onze ge wonden minder dan één procent. De hulp, die geboden wordt, is direkt en snel. Een militair, die door een kogel, of een granaat scherf is getroffen, wordt meer Gewondenvervoer per helikopter. dan eens binnen het kwartier van het slagveld naar het hospitaal vervoerd. By the way: verschil lende van onze hospitalen zijn net zo mobiel als helikopters. Ze wor den door vliegende kranen met ap paratuur en al opgepakt, en door de lucht naar de gewenste plaats getransporteerd." Het laatste cijfer van de kolonel betrof niet het „lste Logical Com mand", maar zichzelf. Terwijl hij op z'n datumhorloge keek, zei hij met een brede grijns: „Nog maar 122 dagen, om precies te zijn: 122%. Dan zit mijn jaar dienst in Vietnam er gelukkig op. Ik zal blij zijn een snelle blik op een ge zinsfoto, die ingelijst op zijn bureau staat als ik weer terug ben bij mijn vrouw en kinderen. De oor log hier is helaas een noodzakelijk kwaad." Hier moet een ITHO ventilator komen ,.V.# „Ike" in ziekenhuis WASHINGTON Ex-president Eisen hower is voor een routine-onderzoek een ziekenhuis opgenomen. Hij zal voor onbepaalde tijd blijven, aldus t woordvoerder van het Walter Reed zie kenhuis te Washington. Foto's: Een pier, die als een drij vend object uit de Verenigde Sta ten werd gesleept om de loscapaci- teit van de havens van Zuid-Viet nam te vergroten. CONSTANZ De 39-jarige Horst Binner, die op 2 mei zijn 54-jarige vrouw, dertienjarige dochter en zijn 23-jarige vriend Siegfried Wickert heeft vermoord, heeft zich gisteren bij de politie te Dortmund gemeld. Na de moorden had Binner zijn beide andere kinderen (dochter van negen tien en zoontje van zeven) verteld, dat hun moeder en zusje naar Hamburg waren gegaan om een liuis te zoeken. De volgende dag gingen hij en de kinderen ook naar de havenstad. Daar liet hij hen in een hotel achter. Toen hij niet terugkwam, waarschuwde de dochter de politie, die spoedig de af schuwelijke misdrijven ontdekte. Overval in Londen: buit 70.000 gulden LONDEN Onder bedreiging met pistolen en kapmessen heeft een zeven man sterke roversbende gisteren twee bewakers in de Londense Mayfaor be roofd van 70.000 gulden. De zeven man nen gingen de Palm Beach-club binnen vlak voordat het geld zou worden afgele verd. sneden de telefoondraden door en pleegen daarna de roof. Ontzetting Met ontzetting hebben jongeren van Door De Eeuwen Trouw ervaren, dat de Indonesische regering, nu onder Soeharto. opnieuw het volk van de j Ambonezen in diepe rouw dompelt, i Een volk dat nu eens niet uit blind nationalisme, maar uit verlangen op i christelijke wijze zijn roeping te ver- vullen, zijn strijd om de vrijheid t voert. Het schrijnt, dat wij Nederlan- 1 ders een volk schijnen te worden dat harder loopt voor songfestival of Eu ropacup, dan voor een arm en gesla gen volk als het Ambonese. Waaraan heeft het dit toch verdiend? Kan de regering, kunnen de grote politieke partijen, kan de Nederlandse pers de handen in onschuld wassen? Heeft bijv. de ARP gedaan wat ze beloofde toen de Ambonparagraaf uit haar pro gram werd geschrapt? (dit zou ge daan zijn juist om het welzijn van de Papoea en Zuid-Molukker). In deze dagen is de troost van het Zuid-Mo lukse volk ook onze troost: dr. Christi- aan Soumokil geloofde in Zijn Verlos ser, Jezus Christus. De nobele ir. J. A. Manusama riep zijn volk weer op tot vertrouwen in God. Is Hij niet Dege ne. Die het laatst recht spreekt? Na mens de jongerenorganisatie Door de Eeuwen Trouw. Den Haag A. Kamsteeg (voorzitter) Ontzetting (2) Het lijkt wel of de Nederlandse he mel rouwt als ik met zovele anderen in de krant moet lezen dat een edel mens als dr. Soumokil op 20 april werd neergeschoten nadat hij zelf het commando „vuur" had gegeven. Kon den soms zij die hem neerschoten dat commando niet over hun lippen ver krijgen? Dat zou mij en allen die dr. S. kenden geenszins verbazen. En wij hier maar klagen over dat sombere weer, maar ik vraag mij in gemoede af: verdienen wij nog wel één zonni ge dag? Een christen werd dood geschoten en christelijk Nederland zwijgt. Wij, die u kenden, dragen rouw in ons hart, mijnheer Soumokil. Neen, niet meer om u, want u bent verlost. Wel rouwen wij om zoveel dood christendom. Den Haag M. J. v.d. Harst Ontzetting (3) Weer wordt Nederland de kans ge boden te tonen dat het nog ergens iets voelt van heilige verontwaardi ging over deze moord. Onze gedach ten gaan vier eeuwen terug. Toen was ons volk gewikkeld in dezelfde strijd voor recht en vrijheid die nu het Zuid-Molukse volk strijdt. Toen stierf ook een Vader des Vaderlands door moordenaarshand. Kent ons volk zijn geschiedenis dan niet meer? Heeft het geen enkel besef meer van gerechtig heid, waarvan Christus ons beval die éérst te zoeken? U, Nederlanders, doet het u dan helemaal niets dat daar een broeder van u, een geloofsge noot, vermoord werd? Welke mentali teit beheerst ons volk toch dat het, op weg naar brood en spelen, een kind van God zonder protest laat om het leven brengen? Nederlanders, als u weigert recht en gerechtigheid te be trachten dan bukt u voor de macht, voor de wetteloosheid. Dan wordt het nacht over Nederland. Rotterdam Ad den Boer Nieuw is de sigaret, nieuw de zachte melange, nieuw het pakje... Hunter 25! Steek ze op zak, haal ze in huis: alle 25 voorl.50! En natuurlijk bh'jft de Hunter King Size en de Hunter Filter Na expbsie in Saigon Amerikanen schieten er in paniek op los: vele gewonden SAIGON Het exploderen van een fiets met springstof in het centrum van Saigon heeft vanmorgen geleid tot een paniek onder de Amerikaanse militaire politie, Terwtfl de explosie, ver moedelijk veroorzaakt door de Vietcong, slechts vier Zuidvietna- mezen verwondingen bezorgde, werden er minstens 36 personen getroffen door kogels, die Amerikaanse wachtposten en patrouilles daarop in het wilde weg afvuurden. Er vielen zeker vier doden. Onder de gewonden bevinden zich ongeveer tien Amerikanen. BERLIJN Gisteren is te Rhein- berg ten westen van Berlijn de eerste Oostduitse atoomcentrale in bedrijf gesteld, die naar het Oostberfijnse persbureau ADN meedeelt 70 megawatt electriciteit kan opwekken. De voor naamste onderdelen en enige speciale instrumenten zijn door Rusland geleverd. Johnson moet voorstel nog goedkeuren Tegen zes uur in de ochtend, toen nog donker was, zette een jongeman fiets voor een kleermakerswinkel, bij een kruispunt, waar omstreeks die tijd merikanen worden opgehaald om naar hun werk te worden gebracht. Toen de jongeman was verdwenen, ontplofte de fiets waardoor een Zuidvietnamese wacht post op enige afstand en enkele passeren de Zuidvietnamese fietsers werden ge- Op verscheidene punten in de stad be gonnen Amerikaanse militairen daarop te schieten. Zij namen zelfs een jeep van hun militaire politie en twee militaire vrachtauto's onder vuur. Ook werd een vrachtauto met Zuid vietnamese vrouwen op weg naar hun werk beschoten. Drie vrouwen kwamen om het leven 22 werden gewond. Elders vuurden enkele Amerikaanse militairen op een Frans ziekenhuis waar minstens een man om het leven kwam. De alge mene verwarring duurde een uur. Toen DOOR vragen door de Terwijl de dagelijkse vraag blijft: ka- i het NIPO bij opinieon- chel aan of kachel uit? Stromen de geen folders met waarschuwingen Achter enquêteurs derzoeken gesteld. plusjes of minnetjes gezet, alleen velingen mijn brievenbus binnen. Ve- maar kringetjes getrokken om het cij- len blijken zich ernstig ongerust te de fer dat het antwoord van de onder- maken over ons aller woongenot in vraagde weergeeft, zo schrijft mij een de komende winter. De kolenman lezeres, die zelf geen NIPO enquetrice roept mij per brochure t is, maar zeer duidelijk wel het klap- ligheid slechts bij een kolenvuur te kele aanbeveling r dat vandaag de kachel uit moest blij ven. omdat het gisteren in Engeland aanbe- mooi weer was en dat natuurlijk over zou waaien. Waarschijnlijk echter is net de verkeerde kant opge- het pen van de zweep kent. vinden Dit naar aanleiding van de ervarin- op het hart gen die mij verteld werden door een ondervraagde kennis en waarover ik vorige week schreef. Zelf ben ik (gelukkig) nog nooit zo'n ondervraagde geweest en 'het „van horen zeggen" is altijd een vage geschiedenis, waarom ik dit ..ge hoord" ook duidelijk heb laten uitko- Maar de kern van de zaak ging over de vraag: ..Wat is de politieke overtuiging van het jongste manne lijke gezinslid?" Volgens briefschrijfster is het hele maal toeval die vraag. De ene week is r krijgt. Laat het maar zo.. het jongste mannelijke gezinslid de beurt, de volgende week het o jongste vrouwelijke cn dan weer het aantoont, dat niets voordeliger Is dan oudste mannelijke of het oudste - op gas wil ik ontkomen aan een te jong versjouwd zijn door de last der kolenkitten. Maar de gasman wordt in mijn brie. venbus bedekt door een olieleveran cier, die met berekeningen welke ,*-• mijn eenvoudig brein te boven gaan Daar zit je dan: plaatjes kijken, industriële vormgeving, veranwoor- ding hittespreiding, gezinsbudget, cij fertjes.,.. de twee gloeiende staven van mijn kacheltje glimlachen rozig... „Zat je te slapen?", roepen de thuiskomers verbaasd. „Had je het koud", vraagt een met wroeging. En opeens is er activiteit, komen er papier en houtspaanders, dunne balk jes en tenslotte dikke blokken. De open haard wordt aangelegd- Even wil ik nog protesteren, mor gen wacht de asrommeL.. ik zwaai met de folders, de prijscouranten, de olieleveran- gasman, de kolenleverander, de olie- welijke. Snap u? Iedereen krijgt zijn beurt. Van die doorsnee komt dan de con- Waarvan acte. Intussen zijn er reeds nieuwe pro blemen aan de horizon verschenen. huis desnoods op de pof van centrale blok bij. Maar niemand luistert kijkt. Ze staren allemaal vertederd het vlammenspel, gooien er no| De fiets ontplofte vlak bij het deftige Caravelle-hotel, een plaats van samen komst van Amerikaanse officieren, di plomaten en journalisten. Op het ogen blik van de explosie was het iuist erg druk i~ J~ T","!J De Amerikanen raakten in paniek omdat het gerucht ging, dat de explo sie de inleiding was op een algemene aanval van de Vietcong. WASHINGTON Om de be voorrading van de Noordvietna- mese troepen en de Vietcongstrjj- ders vanuit Noord-Vietnam nog meer te bemoeilijken willen de Amerikanen overgaan tot het bombarderen van de olieopslag plaatsen btf Hanoi en Haiphong. Dit plan is bedacht door de Ameri kaanse generale staf. President Johnson moet dit plan nog goedkeu ren. Waarschijnlijk gebeurt dat deze week nog wanneer Johnson gaat verga deren met zijn naaste medewerkers. Gisteren werd minister Rusk (bui tenlandse zaken) gehoord door de Se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen. Ook nü weer kwam het een verhit debat over de kwestie-Vietnam. Op een gegeven moment trachtten senator Wayne Morse, de felste tegenstander van de Amerikaanse politiek in Zuid-Oost- Azië, en een andere senator elkaar zelfs te overschreeuwen. Morse voerde als zovele malen aan dat er „niet de min ste rechtvaardiging bestaat voor de steun van de regering aan de smerige oorlog in Azië". Rusk bleef er rustig bij. Hij zei onder meer vertrouwen te hebben dat in september in Zuid-Viet- verkiezingen voor een constitu tionele vergadering kunnen worden gehouden. niemand verwarming voorzien zal worden. Ik hoef maar te kikken en ze komen. Kreunend ben ik met de stapel kleurigheid bij mijn elektrisch kachel tje gekropen, iedereen zei namelijk, het goed, laat het Wat later ligt er tussen de vlammen :n stapel kleurigheid. „Wat smijt je nu weg?" .Niets", zeg ik, „Niets, ze bedoelden Britse vorstin moet gaan bezuinigen LONDEN Het ziet er naar uit dat koningin Elizabeth van Engeland ernstig gedupeerd zal worden door een onlangs ingevoerde pers one elsbelas- ting. Deze belasting dient om personen uit de dienstver- richtende beroepen naar de industriële sector over te brengen. De Labour-regering heeft deze maatregel genomen omdat de vraag naar arbeidskrachten in Engeland momenteel het aanbod overtreft. In april waren er slechts 307.345 werklozen ingeschreven. Dit betekent een percentage van 1,3%, het laagste sinds 10 jaar. Ten gevolge van de nieuwe wet zal de Engelse koningin waarschijnlijk een beroep moeten doen op haar parti culiere inkomsten. Alleen al in Buckingham Palace heeft zij 250 personen in dienst. De royalistische „Sun day Times" is in een beschou wing over de positie van de vorstin tot de conclusie geko men dat zy op haar personeel zal moeten bezuinigen, tenzij men de tijd gekomen acht om de koningin een salarisverho ging te geven. Bij de troonsbestijging van ko ningin Elizabeth, in 1952, stelde het parlement haar jaarlijks inkomen vast op 475.000 pond sterling. GEVAERT-AGf* AMSTERDAM VU Doet. Frans: J. F. Matter. Amsterdam: kand. Engels: A. A. M. E. Fraats, Meerssen; doei. rech ten (notariaat): drs. R. Wessels; A. L. Croes, Amsterdam: semi-artsex D. J. Boesveld. Amsterdam; L. M. Pothuizen, Mijdrecht: artsex.: S. Griede, Arnhem en F. Luijendijk, Zaandam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5