Duizenden auto's toonden gevaarlijke defecten Weg open voor 80.000-tonners Biesheuvel vindt EEG te duur Modelaktie bij NS is onrechtmatig Meeste fouten verholpen elke dag n fiets voor niets! Lagere bijdrage landbouwfonds? Jongelui (12) pleegden samen grafschennis Zes jaar voor moordenaar van Arie van Hemert Gesprek met Rhodesië betekent erkenning 196a KIEÜTE LEIDSE COURANT 11 DINSDAG 10 MEI 1966 Zoon ging zijn moeder te lijf met een bijl HORST De 18-jarige losarbeider M. K. uit Horst-America heeft zondag nacht getracht zijn 50-jarige moeder G. K. I. T. met bijlslagen te doden. K., die onder invloed verkeerde, eiste geld van zijn moeder die ziek op bed lag. Toen zij weigerde greep de jongeman een bijl en sloeg op zijn zieke moeder los. De vrouw wist de slagen te ontwijken en vluchtte de straat op. De ravage in de woning was Drie politiemannen waren nodig om de hevig tegenstand biedende K. te arresteren. Gisteren nog is hij voor de officier van justitie te Roermond ge leid op beschuldiging van poging tot doodslag. DEN HELDER Gistermiddag heeft de Texelse motorkotter Tx-33 Jan Maar ten op de Noordzee, vier mijl ten westen van Egmond aan Zee het stoffelijk overschot opgevist van de 52-jarige Ur- ker visser Jacob Post. Deze sloeg op 5 AUTO-INDUSTRIE V.S. IN RAPPORTEN: DETROIT De Amerikaanse auto-industrie heeft beloofd zich te zullen beteren nadat zij vrij dag had toegegeven, dat er in duizenden wagens, die sinds 1960 vervaardigd zijn, fouten kleefden, uiteenlopend van brandrisico's tot misplaatste asbaklichtjes. Gene ral Motors, Ford, Chrysler en American Motors hebben gede tailleerde rapporten ingediend bij een commissie van het huis van afgevaardigden, waaruit blijkt, dat een op de vijf auto's, die in de afgelopen zes jaar zijn Ook de beste fiets wordt eens te oud! Koop een nieuwe - nu! Dan dingt u mee. Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. Havenmond van IJmuiden volgend jaar klaar (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De Amsterdamse ha ven is begin volgend jaar toegankelijk voor schepen tot tachtigduizend ton. De bouw van nieuwe havendammen te IJmuiden en het op diepte brengen van de aanlooproute in zee verlopen volgens het tijdschema. De 2200 meter lange nieuwe Zuiderdam is onlangs in ruwbouw gereed gekomen; aan de nieuwe Noorderdam (1100 meter) wordt thans hard gewerkt. Kortgele kleed met een laag steenasfalt, gefabri ceerd in drie op het werkterrein staan de installaties, die samen een capaci teit hebben van zeshonderd ton per Beide kraaneilanden doen dienst bij de bovenbouw. Zij staan op reusachti ge poten, die gemakkelijk in de zeebo dem kunnen worden verankerd en weer opgehaald, als de eilanden moe ten worden verplaatst. De remweg van de nieuwe haven mond tot de Noordersluis wordt onge- 1 den zijn de werkzaamheden voor de veer vijf kilometer. Voor schepen I verbreding van het Noorderbuitenka- 70.000 tot 80.000 ton wordt deze naai tot (voorlopig) 135 meter begon- j afstand voldoende geacht. De nen. De uiteindelijke breedte op de bodem moet 200 meter worden. Hier voor moet een groot stuk van het Fort eiland worden afgegraven. Vijftien door de Duitsers in de oorlog gebouw de bunkers worden opgeblazen. Met de aanleg van de nieuwe haven mond is een bedrag van 225 miljoen gemoeid. Het rijk betaalt hiervan 150 miljoen; de rest is voor rekening van de hoofdstad. In het totaalbedrag zijn niet begrepen de kosten voor de bouw van o.m. de gigantische kraanei landen Lepelaar en Kraanvogel: ƒ30 milioen. Het project wordt in een aantal fasen uitgevoerd. Het oude Zuiderha venhoofd werd met 250 meter inge kort, waardoor een vaarbreedte van 300 meter ontstond. Vervolgens werd de stalen drempel van zestien wrak ken in de oude havenmond naar een diepte van 20 meter NAP gezogen. STEENASFALT De bouw van de nieuwe Zuiderdam j was de volgende stap. Op het ogenblik is de nieuwe Noorderdam in aanleg, I die eveneens een hoogte krijgt van 4 meter NAP. Beide dammen rusten op zinkstukken, die volgens de klassie ke methode zijn gemaakt. Als de aan leg gereed is, zijn zeshonderdduizend ton grof grind en twee miljoen ton steen (uit België aangevoerd) in de °f dammen verwerkt. Zij worden be- gebouwd (in totaal 47 miljoen) op mogelijke gebreken gecontro leerd zijn. Dc democratische senator Abraham Ribicoff, hoofd van de subcommissie, die een onderzoek naar de veiligheid van auto's instelt, zei op een persconferen tie, dat hü verrast was door de hoge percentages. GM-president James M. Roche wierp tegen: de huidige auto's tellen gemiddeld 14000 onderdelen, dus is het nauweiyks verrassend, dat zich onder deze omstandigheden onvolmaakt heden voordoen en gebreken voorkomen. Punten uit de rapporten van de vier firma's zijn: GENERAL MOTORS: Van de 23 miljoen auto's van de laat- e zeven modeljaren moesten in 4.8 mil joen exemplaren kleine correcties wor den aangepast. In de Oldsmobile 1966 echter moest de carburator worden bij gesteld omdat deze een brandrisico vorm de. FORD: 184 produktieseries moesten naar de fabriek terug voor correcties. Bij een serie van niet minder dan 257.000 wa gens deden zich moeilijkheden bij de luchtverversing voor. CHRYSLER: Van de 7,5 miljoen wagens, die sinds 160 werden gebouwd, moesten er on geveer een miljoen worden gecontro- Geen nekkramp in Seedorf DEN HAAG Een bactereologisch onderzoek heeft aangetoond dat de vijf Nederlandse soldaten van het 41e Geniebataljon, gelegerd in Seedorf (W.-Dld.) niet aan nekkramp lijden. Dit is gisteren door de legervoorlich- tingsdienst meegedeeld. In eerste instantie had men tot nekkramp ge constateerd, zij het in lichte mate. Het medisch onderzoek is nog niet afgeslo ten. Vooralsnog meent men te doen te hebben met een virus dat identieke verschijnselen zou opleveren. De pa tiënten maken het echter allen zeer aldus de LVD. leerd. Twee weken geleden moesten een serie van 182.000 Dodge-, Cornet- en Belvedere-wagens teruggeroepen worden omdat was gebleken, dat er bouten los zaten in de voorwielophanging. AMERICAN MOTORS: Een van de meest recente gevallen was in oktober 1965, toen de fabriek de dealers telefonisch waarschuwde voor een defect in de stuurwielen van 5970 Ram blers. Alle betrokken wagens werden opgespoord en in 5872 werd het defect hersteld. Samensteller van valse PSP-lijst gearresteerd STADSKANAAL De 29-jarige la borant J. V. uit Hoogezand/Sapper meer is te Muntendam gepakt wegens het plegen van valsheid in geschrifte op de PSP-kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen. V., die had aangeboden handtekenin gen te verzamelen voor deze partij dacht dat het wel mee zou vallen een groot aantal handtekeningen te krij gen, naar aanleiding van de grote winst die de PSP bij de Statenverkie zingen had gekregen. Volgens de politie heeft de laborant bekend dat hij, toen zijn plannen niet naar wens verliepen, in een paar stra ten namen van de deurbordjes had genoteerd. Op deze wijze zette hij de namen van veertien inwoners op de lijst van de PSP. Er waren zelfs enkele namen bij van personen, die lezen noch schrijven konden. Een lid van een andere politie ke partij, die zijn naam op de lijst van de PSP aantrof heeft de zaak aanhan gig gemaakt. Echtpaar stal voor ruim drie mille aan goederen VEENENDAAL De politie hier heeft het echtpaar Van E. aangehouden, dat bekend heeft een groot aantal winkel diefstallen te hebben gepleegd. In eer periode van enkele jaren heeft mevrouw Van E., geassisteerd door haar man, enke le honderden stuks goederen ontvreemd die naar schatting een waarde van drie en een half duizend gulden vertegenwoor digen. Man en vrouw zijn ingesloten het huis van bewaring. VUURTOREN Voltooid is het project pas in herfst van 1967 als de nautische en I meettechnische uitrusting compleet is.! Het laatste onderdeel krijgt een specfa-1 culair aspect, omdat de kleinste van< de beide vuurtorens over een afstand van ongeveer veertig meter moet wor den verplaatst. Het gebouw verhuist zonder dat er één steen wordt afgebro ken. In de loop van de zomer wordt dit karwei uitgevoerd. Tot de meettechnische uitrusting be hoort een meetstation, dat op de kop van de Zuiderdam wordt opgetrokken. Voor het uitbaggeren van de vaargeul is één van de grootste sleepzuigers ter wereld ingeschakeld. Het vaartuig heeft een productie van ruim 150.000 m3 per week. Gistermiddag kreeg voor de eerste maal een elf meter stekend schip, een Liberiaanse ertstanker toestemming bin nen te komen. De vaargeul is volgend jaar geschikt voor schepen met een diep gang - J— i dertien meter. REPORTAGE Caransa en Esso samen in zee I DEN HAAG Caransa en de Esso I gaan samenwerken door middel van een beleggingsmaatschappij, in de directie waarvan de heer M. Caransa en ie heren drs. D. van den Blink en dr. E. P. M. Tervoorden van Esso zitting zullen heb- ben. De nieuwe beleggingsmaatschappij heeft als algemene doelstelling het ver- i .krijgen en exploiteren van onroerende j goederen. Rotterdammer uit gevang ontsnapt UTFECHT Uit de p-ychUtrische observatiekliniek van hei gevangeniswe- I zen te Utrecht is gisteravond de 22-jarige Rotterdamse zeeman W. A. V. ontsnapt. Hij verdween, nadat hij een raam had i geforceerd. De zeeman die wegens diefs*a was veroordeeld tot een gevange- j nisstraf en terbeschikkingstelling van de regering zat het laaute deel van zijn De VARA-televisie verzorgd vanavond (van 8.45 tot 9.15 uur) via Nederland I een direct reportage van het werk aan de Noorderdam. Het al of niet doorgaan van de uitzending was afhankelijk de weersgesteldheid. Bij windkracht zes slaan golven over de dam, met ane risico's van dien. Om dezelfde reden blijven de dammen in de toekomst voor het publiek verboden terrein. BRUSSEL De Nederlandse minister van landbouw, mr. B. Biesheuvel vindt de EEG te duur voor Nederland. Hij heeft gisteren in Brussel ernstige bezwaren ge maakt tegen 'het voorstel de Ne derlandse bijdrage aan het ge meenschappelijk landbouwfonds te verhogen. Het voorstel is een on derdeel van een door de Europese Commissie uitgewerkt compromis voor een gemeenschappelijke fi nanciering van het landbouwbe- UTRECHT De president van de rechtbank in Utrecht, mr. J. J. Plugge heeft de federatieve spoor wegvakvereniging (FSV) verbo den om een staking, modelactie of langzaamaanactie te onderne men. Dit op straffe van een dwang som van honderdduizend gulden voor elke dag dat dit verbod wordt overtreden. De president deed daarmee uitspraak in een kort geding dat door de directie van de Nederlandse Spoorwegen was aangespannen te gen de FSV, die door haar niet Om séances te houden wordt erkend. De FSV neemt daar om niet deel aan het overleg tussen NS-directie en de vertegenwoordi gers van de wei-erkende vakorga nisaties. De FSV had gedreigd haar leden op te roepen met ingang van 2 mei jongstleden een modeactie te ont ketenen, die het spoorwegverkeer da nig in de war zou hebben gebracht.j De NS-directie spande daarop een leid. Ook de Duitse landbouw minister was niet tevreden over het voorstel. Hij zei, dat de EEG gul bonbons zou presenteren uit het Duitse bonbonschaaltje. Minister Biesheuvel betoogde, dat de bijdragesleutel van Nederland steeds hoger wordt. Van een bijdrage van procent aan het sociale fonds van c E.E.G. via een percentage van 7.9 voor de begroting van de Europese Gemeen schappen wordt thans 8.3 procent ge vraagd voor de kosten van het land bouwbeleid, die voor gemeenschappe lijke financiering in aanmerking ko- Door een verhoging van 7.9 tot 8.3 procent zou Nederland per jaar een kleine 15 miljoen gulden meer moeten gaan betalen hetgeen de Nederlandse minister er toe bracht formeel een ver laging van dit percentage te verzoe ken. Met de afdracht van de heffingen op de invoer van landbouwprodukten uit derde landen wordt de totale Neder landse bijdrage aan het EEG-land- bouwfonds voor de periode van 1967 1970 begroot op 500 miljoen gulden per jaar. Minister Biesheuvel zei overigens de kans op een positief saldo dus meer uitkeringen dan bijdragen wat het landbouwfonds betreft. groter te achten voor Nederland dan de moge lijkheid van een negatief saldo of een evenwicht. Hij wees er voorts na afloop van de vergadering op, dat een ander com promisvoorstel van de commissie, de vervroegde invoering van de volledige gemeenschappelijke financiële verant woordelijkheid voor zuivelprodukten GELDROP Gedurende een taal 12 graven, in meestaMdeinere plaat- aantal jaren blijkt een zestal jon-j^^p, gSchSen8 gelui, in leeftijd variërend van 17 tot 28 jaar onder wie een meis-1 gepleegd bestuur zich met de juridische ad viseurs nader zal beraden over de uitspraak van de Utrechtse rechter. *G*èidrop, zijn* o'p I Men overweegt om in hoger beroep te I gaan. Ook het aanspannen van een De politie was er al eerder opmerkzaam j nieuw kort geding tegen de directie op gemaakt dat grafschennis moest zijn van de Nederlandse spoorwegen over kort geding aan omdat zij van oor- per 1 juli 1967, een voordeel voor Ne- deel was, dat het ondernemen van i derland van tussen de 35 en 50 miljoen een dergelijke actie en het propage- j gulden met zich meebrengt, ren daarvan een onrechtmatige daadi is. De rechter heeft dit oordeel inder daad overgenomen. Hij grondde zijn uitspraak op enkele arresten van de Hoge Raad. Hij bepaalde dat hetI bestuur van dc FSV zijn leden direct' moet laten weten dat zij zich van elke actie, die nadelig voor de spoorwegen kan zijn, moeten onthouden. De rech ter veroordeelde voorts de FSV de kosten van het geding (zijnde ruim meisje." Piedad Martinez 'deAgiiïla, "heeft 350) te betalen. 1 vier van haar zusjes en broertjes ge- De voorzitter van de FSV, de heer dood- Gijsberse verklaarde dat het Begin van dit jaar stierven in het arme gezin in één maand de jongste vier van de elf kinderen aan een ge heimzinnige aiekte. Later bleek, dat zij waren vergiftigd. De politie hield toen de ouders aan. Spaans meisje vermoordde vier kinderen MURCIA Een dertienjarig Spaans Uit trein gevallen? Machinist vindt man gewond op spoorbaan ROTTERDAM De 56-jarige heer A. F. Kramer, directeur van een Rotterdam se N.V., is maandagmiddag ernstig ge won aangetroffen op de spoorbaan tus sen Vlaardingen en Hoek van Holland. Hij werd daar gesignaleerd door de machinist van een werktrein. De heer Kramer reisde met de trein uit Vlaar dingen naar Hoek van Holland, aankomst 11.40 uur. Tussen Maassluis en de Hoek moet hij uit de rijdende trein zijn gevai- De Rotterdamse politie roept een ge tuige op. namelijk een in grijze overjas geklede heer die in de trein, aankomst Hoek van Holland 11.40 uur, in het por taal van een der wagons stond en door de geopende deuren naar buiten keek. Bij het onderzoek meldden zich twee arbei ders die deze man hebben zien staan. De heer Kramer kon in verband met zijn toestand tot dusver niet worden ge hoord. Hij is met een sohedelbasisfractuur en wonden aan het hoofd in het Holy- ziekenhuis te Vlaardingen opgenomen. Belhamels richtten voor 25.000 gulden schade aan UTRECHT De beihamels, die zater dag in Utrecht het meifestival van de Partij van de Arbchl hebben verstoord, hebben In de vier Jaarbeurshallen voor minstens 25.000 gulden schade aangericht. ■De technische dienst van de Jaarbeurs heeft gisteren de balans opgemaakt. De grootste schadepost werd genoteerd voor stoelen en muren. Een deel van het splin ternieuwe meubilair werd totaal ver woest. „Nooit meer stoelen in een hal voor een beat-feest". luidt voortaan het advies van de Jaarbeurs aan de zaalhuur- Loopt die dame daar nu met een onthoofd jongetje? O nee, het is maar gewoon een tas, die als kind is aangekleed. Ziedaar het nieuwste nieuwtje van de Deense tassenindustrie. Origi neel hoor. Motorposttrekker door stootblok UTRECHT Een trekker van een m torposttrein is vannacht om twee ui bij het binnenkomen van het station Sit- tard door het stootblok van een kops gereden. De ..blokkendoos" schoof scl omhoog, enkele meters boven het perron uit. Een vak van de tunnel tussen de reizigersperrons werd ontzet, zodat de tunnel niet kon worden gebruikt. r trekker zelf liep ook flinke schade op. De botsing is veroorzaakt, doordat de remmen weigerden. De machinist merk te dit mankement, toen hij bij Sittard het bord passeerde, waarop een snel heidsbeperking van 70 km staat aangege ven, voordat hij erin slaagde vaart te minderen. Nadat hij voor en achter in de motor posttrekker tevergeefs het wiel van de handrem had aangedraaid, is hij op zijn buik gaan liggen om de klap af te wach ten. Hij is niet ernstig gewond. Manuscript van Simenon verdwenen LUIK Werk aan de winkel voor commissaris Maigret: uit een vitrine van de gemeentelijke bibliotheek is het manuscript verdwenen van de eerste roman van zijn geestelijke vader, Georges Simenon. Het manuscript. Au pont des arches, was in de geboortestad van de auteur ge- exposeerd. samen met een advertentie, waarin de verschijning van het boek, ge schreven door Georges Sim, toen journa list bij het blad „La Gazette de Liège" werd aangekondigd. De bibliotheek staat vlakbij een politie bureau in de wijk waar de schrijver werd geboren. Diefenbaker gaf Sevigny opdracht: breek met Gerda OTTAWA In december 1960 kreeg de toenmalige Canadese onderminister van oefensie Sevigny opdracht van zijn premier Diefenbaker, te breken met Ger da Munsinger, «en uit Duitsland af komstige vrouw met wie hij een intieme verhouding had. Dit "eitelde gisteren de Canadese ex-minister van justitie Fulton voor eer commissie. Sevigny was Kwaad geworden toen de premier de veiligheidskwestie aan de or de stelde. Hij verzeksrde met klem dat hij nooit met mevrouw Munsinger over staatszaken had •resp'-oken. Hii zei niet te kunnen begrijpen waarom deze kwestn zo hoog werd opgenomen Sevig ny vet klapte dat zijn collega van het ministerie van nandel Gerda Munsinger ook goed had gekend, aldus ex-minister Fulton. KIEL Bij een brand in het beman- ingsverblijf van het West-Duitse vis sersvaartuig Kiel zijn gisteren twee personen, een man en een vrouw, om het leven gekomen en zeven gewond. Het schip was zondagmiddag, na een reis van twee maanden, in de haven van Kiel afgemeerd. Over de oorzaak van de brand is tot dusver niet bekend. AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft vanmorgen de nu 20- jarige platformarbeider Hendrik G. G. I. uit Amstelveen wegens doodslag op de negenjarige Hilversumse jongen Arie van Hemert conform de eis veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest (8 maanden) plus ter beschikkingstelling der regering. De rechtbank overwoog in haar von nis dat gelet op het rapport van twee zenuwartsen en een psycholoog de geestvermogens van de platformarbeider ten tijde van het begaan van het delict ziekelijk gestoord waren of gebrekkig ontwikkeld, maar niet zodanig dat het feit hem nie,t kon worden aangerekend. Omdat Henny destijds 17 jaar straf rechtelijk minderjarig was, werd de zaak veertien dagen geleden met geslo ten deuren behandeld. Op de bewuste avond van 13 februari 1963 was Arie uitgestuurd om zijn broer tje te halen, dat bij een familie speelde, welke een café bewoonde op de hoek Groest en de Nieuwe Doelenstraat in Hilversum. Enige ogenblikken later kwam het broertje thuis, maar van Arie werd sindsdien niets kapperszaak in de Nieuwe Doelenstraat, waar Arie en zijn vader, die kapper hadden gewoond, door een oom van Arie gevonden. Toen Arie die avond argeloos de gang naast de kapperszaak was ingelopen en de deur van het achterhuis had geopend om naar- zijn broertje te zoeken stond daar Henny in vrouwenkleren voor de spiegel in de keuken. Zich ontdekt wetend bij zijn vreemde Dagvaardingen in kwestiesJupiter" en „Delphi" nietig ARNHEM De rechtbank in Arnhem heeft vandaag in de strafzaken tegen de eigenaren en exploitanten van de (be hendigheids) spelen „Jupiter" en „Delphi" de dagvaardingen nietig verklaard. rechtbank meende, dat de officier justitie in de tenlastelegging wel de mis drijven had aangeduid, maar ze niet vol doende feitelijk had omschreven en weer gegeven. Veertien dagen geleden stonden voor d< Anrhemse rechtbank terecht de uitvinder exploitant van „Jupiter", de Scheveningse zakenman C. Osse, en de eigenaar van „Delphi". Erich Rettweiler uit het West- duitse Bochum samen met mevr. Sophia Goldberg—Koekoek uit Scheveningen, de secretaresse-penningmeesteresse van dc stichting voor ontwikkeling en ontspan ning „Pays Bas". De heer Osse had „Jupiter" in Zevenaar laten draaien, de beide anderen exploiteerden „Delphi" in Berg en Dal. Mr. Bakker had op 26 april tegen de drie verdachten de symbolische boete van 10,— geëist. T reinvertraging door koperdiefstal 'UTRECHT KoperdiefstaJ heeft gisteravond tussen Eindhoven en Gel drop geleid tot storingen in alle seinen en overwegbeveiligingsapparatuur waar door het treinverkeer vanaf 10 uur tot net eind van de reizigersdienst met ver tragingen van gemiddeld tien minuten kampte Op het 'gebied van Eindhoven werden afgekapte kabels ontdekt. Kope- -de beveiligingsappa- je, grafschennis te hebben Zhovtn tót'deToseÜjtoSiÏÏ'ïï dus de FSV-voorzitter. gebruik zijnde kerkhoven in de omgeving van Eindhoven en Geldrop. De bedoeling was er spiritistische séances, die meestal ook op kerkhoven werden ge houden, mee te bedrijven. Het gebeurde ook wel dat schedels of beenderen doorverkocht werden aan leerlingen van een kunstacademie. In to- Alle daders zullen worden vervolgd; a verhoor zijn ze weer vrijgelaten. Het meisje bleek te zijn weggelopen uit een inrichting. De ontdekking werd mogelijk, toen een .doorverkoop" naar een leerling van de kunstacademie uitlekte. Alle verdachten bekenden onmiddellijk en zeiden al ge ruime tijd in grote angst voor ontdekking te leven. Van de gestolen beenderen kon slechts weinig worden achterhaald. Petros jan ziek woensdag verder MOSKOU Petrosjan, lichamelijk niet geheel fit, is maandag niet aange treden voor de dertiende party van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tegen uitdager Spasski. De party Zij weiden vrijgelaten, toen de dochter bekende, de kinderen te hebben gedood. Later trok zij haar bekentenis echter weer in. Het meisje moest haar moeder helpen bij de verzorging van het grote is voorlopig verschoven naar woensdag. Volgens de reglementen van de inter nationale schaakfederatie mogen beide spelers elk ten hoogste op drie speel dagen verstek laten gaan. Er wordt ge speeld op maandag, woensdag en vrydag. De stand na twaalf partyen, waarvan er tien in remise en twee in een over winning voor Petrosjan eindigden, is 7-5 voor de wereldkampioen. Zambia beschuldigt Engeland LOESAKA Zambia heeft I verplichte sancties door de VN het beste gisteren Engeland ervan beschul- ™leel,,u0" h~l .Rhodesische te komen door besprekingen te Londen begonnen gaan beginnen met het bewind van Smith in Rhodesië. Het Brit se besluit impliceert erkenning van het regime van premier Smith, zo verklaarde de minister van buitenlandse zaken Kapwep- we. De bewindsman waarschuwde de Britse regering, geen overeenkomst aan te gaan waarvan de Afrikanen de dupe zei, dat toepassing van zouden zijn. Hij Uit Salisbury wordt vernomen dat flin ke prijsverhogingen zijn aangekondigd voor benzine en dieselolie, welke produk- ten vanwege het olie-embargo sterk zijn gerantsoeneerd. De benzine ondergaat een prijsverhoging van bijna 27 procent. Ook petroleum en vliegtuigbrandstof gaan, zij het wat minder, in prijs om hoog. De Rhodesische minister van econo mische zaken, Musset, die deze maatregel heeft genomen, vergeleek de huidige toestand in het land met die in oor logstijd. Hii zei, dat iedereen dan ook niet vreemd opkijkt van ongemakken en tekrten. gedrag raakte Henny in paniek en hj wurgde de kleine Arie. Eerst verborg hij diens lijk op de zolder en later bracht hij de stoffelijke resten naar een loze ruimte onder de vloer van de kapperszaak over. Daar werd het vorig jaar gevonden, be dekt onder een grote hoeveelheid vrou wenkleren. De raadsman overweegt nog or hij zijn cliënt zal adviseren tegen het vonnis in beroep te gaan. Davo waagt surséance van betaling aan DEVENTER Directie en commissa rissen van de N.V. Davo Haardenfabriek te Deventer delen mede dat zij zich ge noodzaakt hebben gezien surseance van betaling te vragen. De voornaamste aan leiding hiertoe is dat het enige tijd ge leden ondershands aan crediteuren ge dane betalingsvoorstel niet gerealiseerd kan worden. Deze maatregel was temeer. Izakelijk om de besprekinj ng. gericht op voortgezeth de produktie-capaciteit, in een rusti ge sfeer te kunnen voeren. Als gevolg van het vorenstaande moest voor de dochteronderneming de N.V. Deventer Ijzergieterij eveneens surseance van betaling worden aangevraagd- Met de vakbonden alsmede de betrok ken ondernemingsraden, die inmiddels van deze surseance-aanvragen op de hoogte zijn gesteld, zullen terzake de no dige contacten worden onderhouden. Teneinde mogelijke misverstanden te voorkomen wordt hieraan toegevoegd, dat het bovenstaande geen enkele repercussie heeft wat betreft de bedrijfsvoering en de financiële positie van Ubbink Gieterij N.V. te Doesburg en haar vestiging te Winterswijk. P rij sindexcij f er steeg sinds 1959 met 20 procent DEN HAAG Het totaalindexcijfer voor levensonderhoud exclusief so ciale verzekeringen en loonbelasting is in ongeveer zes jaar met 21 procent gestegen. Sterke prijsstijgin gen traden vooral op in de voedings middelen- en dienstensector. Dit blijkt uit een publicatie in het maandschrift van het CBS van april 1966. Als basisjaar is 1959/'60 geno men. In deze periode heeft het CBS een uitgebreid budgetonderzoek gehou den onder gezinnen van hand- en hoofdarbeiders met een brutoloon of salaris beneden de loongrens voor de verplichte sociale verzekeringen en bestaande uit vier personen. Tot de artikelen met een prijsstij ging van meer dan 30 procent behoren onder meer: brood (31-40 pet.), vlees (32-44 pet.), melk (30-32 pet.), huishuur (38 pet.) en briefport (40 pet.). Bij de melk- en zuivelprodukten speelt, aldus het CBS, o.m. het EEG-beleid een rol. Industriële pro- dukten toonden weinig prijsstijging. Dalingen kwamen o.a. voor bij de prij zen van naaimachines 20 pet.); da meskousen (—19 pet.) en plastic em mers 23 pet.). Nederlands elftal voor Schotland ZEIST Het Nederlands elftal, dat morgen in Glasgow tegen Schotland speelt, is als volgt samengesteld: doel: Pieters Graafland (Feyenoord) achter: Flinkevleugel (DWS). Püs, Schry- oord) de" PSV) e" Ve,dhoen (Feyn- tardia": Mu"er (Ajax) en Dullens (Sit- Tpcvi S^Var,t 'Ajax.i Van d" Kuylen (PSV), Nuninga en Keizer (beiden Ajax). Reserves zijn Van Leeuwen (GVAV) Quaedackers (Fortuna '54), Israel (DWS) °n Fransen 'Feyenoord). Coen Moulijn kwam niet in aanmer king wegens een blessure. Indien bonds coach Kessler dat nodig mocht achten, wSriw"n;'aU?rr rCS"VeS "idenS de MOSKOU'S EERSTE BURGER KOMT NIET AMSTERDAM Burgemeester V. F Promsylof van Moskou heeft gisteren te lefonisch laten weten, dat hij deze'week n.iet zoa s het plan was naar Am sterdam zal komen en zijn bezoek voor onbepaalde tijd moet uitstellen. De bur gemeester zou een tegenbezoek van vijf dagen brengen op het bezoek van burge meester Van Hall vorig jaar aan Moskou.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11