Duitse extremisten gevaar voor jeugd Beierse motie vraagt maatregelen Ook prachtige twaalfde partij bleef onbeslist Liberalen vermoeden staalkartel in EGKS België verklaart oorlog aan stijgende prijzen VS hebben in Europa 5.000 atoomwapens Huisartsen 7 ZATERDAG 7 MEI 1966 De leiders van de Nationaal Democratische Partij vereren nog steeds het nationaal-socialisme (Van onze correspondent) BONN Bezorgd over de ont wikkeling van de extreem-rechtse Nationaal Democratische Partij, heeft de constitutionele en wette lijke commissie van het Beierse parlement een motie opgesteld, te gen de „verheerlijking" van orga nisaties, die de grondwet schenden. Het initiatief is genomen door de sociaal-democraten. Een van de leden van de partij, Erwin Essl, heeft een memorandum van vijftig pagina's samengesteld, die vitaten bevat uit redevoeringen, die de leiders van de N.D.P. bij bij eenkomsten in München gehouden hebben. Hij komt tot de conclusie, dat hoewel deze partij voorgeeft de mocratisch te zijn, zij duidelijk de bedoeling heeft de democratie in de bondsrepubliek te vervangen door een totalitair systeem „zodra de tijd daarvoor rijp is." Essl legt er de nadruk op, dat niet alle leden van de N.D.P. en al dege nen. die bij de verkiezingen hun stem op deze partij hebben uitgebracht, met de neo-Nazi's of de nationaal-socialis- ten op een hoop geveegd moeten wor den. De partij wordt echter geleid door lieden, die nog steeds aan de nati- onaal-socialistische ideologie vasthou den. Het gevaar is dan ook .niet denk beeldig, dat de aanhangers van deze partij, vooral jongeren, meegevoerd worden op de weg, die uiteindelijk naar het fascisme voert. De motie vraagt dan ook wettelijke maatregelen tegen de N.D.P. Citaten Het memorandum bevat onder meer de volgende citaten uit redevoerin gen van een professor en een advo- Ik ben lid geweest van de natio- naal-socialistische partij en ik ben er trots op, dat ik aan de tot stand koming van een zo belangrijk poli tiek tijdperk heb kunnen meewer- De Nationaal-Socialistische Partij werd opgericht om Duitsland uit de nationale malaise op te heffen. De partij werd gesteund door de beste Mr. Berkhouwer vraagt opheldering Opti eden van Hoge Autoriteit mysterieus (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Van maandag 9 tot en met vrijdag 13 mei zal in Straatsburg de plenaire vergade ring van het Europees Parlement gehouden worden. Eén van de be langrijkste agendapunten vormt een debat over kartelvorming in de Kolen en Staalgemeenschap. Namens de liberale fractie zal de Nederlandse afgevaardigde, mr. Berkhouwer, hierover vragen stel len aan de Hoge Autoriteit. De li beralen menen dat er in het Ruhr- gebied een stilzwijgend produktie- kartel is gevormd in de sector dik ke staalplaat. Zij willen hierom trent duidelijk ingelicht worden. Tegenover de pers verklaarde de heer Berkhouwer dat Nederlandse han delaren steeds moeilijker staal uit Duitsland en ook Japan kunnen krij gen. Wanneer er afspraken over de produktie en marktverdeling worden gemaakt, willen wij dit duidelijk we ten, betoogde de liberale afgevaardig de. Hij verweet de Hoge Autoriteit dat zij tot nog toe in deze affaire myste rieus is opgetreden. De heer Berkhouwer zei geen bezwaar te hebben tegen een zekere ordening in de staalmarkt maar dit moet naar zijn mening doorzichtig blijven. De liberalen hopen dat zij in dit debat steun krijgen van de socialisten en christen-democra ten. V ennootschapsrecht Een tweede punt waarover gediscus sieerd zal worden is een voorstel van de Europese Commissie om meer coördina- ook de reeds bestaande aktiviteiten op dit terrein te stimuleren. In dit verband herinnert de commissie aan de mogelijk heid om jeugdige werknemers binnen de EEG-lidmaten uit te wisselen. Crisis Deze vergadering van het Europees Parlement wordt gehouden op een tijdstip dat de overeenstemming tussen de EEG-partners verder weg is dan ooit. Over de gemeenschappelijke land- bouwfinanciering is nog steeds geen overeenstemming bereikt. Zolang dit niet gebeurt is het on waarschijnlijk dat de kwestie van de bevoegdheden van het Europees Parle ment aan de orde kan worden gesteld. In een motie-Blaisse heeft onze Tweede Kamer er destijds op aangedrongen het Europees Parlement zeggenschap te ge ven over de wijze waarop het geld uit de EEG-fondsen wordt besteed. Onder de huidige omstandigheden ziet het er echter naar uit dat dit zo belang rijke vraagstuk, tijdens de komende ver gadering in Straatsburg op de achter grond zal blijven. reld te geven, waarop het recht had. Onze partij bestaat niet uit natio- naal-socialisten, maar alle voormali ge nationaal-socialisten, die hun land willen tiienen, zijn in onze par tij welkom. De oorlog werd verloren door de vijandige krachten in het eigen land en door het internationale joden dom, dat zich ten doel gesteld had Duitsland als onafhankelijke natie te vernietigen. Er was geen sprake van misdaden in het nationaal-socialistische Duitsland. Deze laster is propaganda van het internationale jodendom en van de joodse pers. „Men moet echter de opvoedkundi ge waarde van de concentratiekam pen niet vergeten. Zij vormden vele „Rood front-strijders" en Marxisten om tot fatsoenlijke Duitsers." Essl meent, dat sommige jongeren zeer gevoelig zijn voor deze nonsens, omdat het land heeft nagelaten hen uniform historisch onderricht te laten geven door onderwijzers met gezond politiek bewustzijn. Stahlhelm In de Bondsdag hebben enkele leden hun ongerustheid uitgesproken over het feit, dat soldaten van de Bun- deswehr bijeenkomsten van de rechts-extremistische groeperingen hebben bijgewoond. De oud-strijders organisatie „Stahlhelm" krijgt steeds meer aanhang onder hen, die nog in actieve dienst zijn. Het parlement kreeg de verzekering, dat rechts extre misme in het leger niet getolereerd zou worden. Er werd echter aan toege voegd, dat het ministerie van defensie volgens de wet niet het recht heeft om soldaten te verhinderen de bijeen komsten van de organisatie „Stahl helm" met hun aanwezigheid op te luisteren. Adolf von Thadden. de voor zitter van de extremistische Nationaal Democratische Partij. In het Beierse parlement is te gen dez epartij een motie in gediend. tie te brengen in het Vennootschapsrecht van de zes EEG-landen. De commissie wil onder meer de publiciteit van de NV*« groter maken, door ook voor geslo ten vennootschappen openbaarmaking van de jaarstukken voor te schrijven. Men wil op deze wijze de openheid van de NV's vergroten en derden tegen over de organisatie meer bescherming bieden. In haar verslag wijst de commis sie uit het Europees Parlement er op dat het vennootschapsrecht niet op en kele onderdelen gewijzigd kan worden. Zij dringt er bij de Commissie op aan duidelijk aan te geven hoe het vennoot schapsrecht in zijn géheel gewijzigd moet worden. Bovendien vreest men dat de Europese bedrijven benadeeld zullen worden in hun concurrentiepositie ten opzichte van de Verenigde Staten en de Scandina vische landen. Hier geldt de publicatie plicht voor gesloten NV's namelijk niet. Voorts wil men nadere voorschriften over de wijze waarop de bedrijfsgege vens gepubliceerd moeten worden. Lagere invoerrechten en belastingen Slagers gaven voorbeeld het indexcijfer van de kosten voor het levensonderhoud. De regering heeft voorts strenge maat regelen aangekondigd indien de oproep tot stabilisatie onvoldoende resultaten op- BRUSSEL De Belgische regering heeft gisteren besloten de oorlog te ver klaren aan de duurte. Er zal worden gestreefd naar verlaging van de prijzen bij de producenten door verlaging van de invoerrechten en verlaging van de belasting op een aantal verbruiksartike- len. Gedurende drie maanden zal geen enkel verzoek om prijsverhoging worden ingewilligd. De Belgische slagers hebben gisteren al het voorbeeld gegeven door de prijs van varkensvlees met vijf frank per kilo gram <36 cent) te verlagen. In de afgelo pen maanden hebben de stijgende prij zen in België geleid tot salaris- en loonsverhogingen op grote schaal, aange zien vele loonschalen gekoppeld zijn aan Jeugd Vervo'lgens ligt er een verslag van de commissie van Onderzoek en Cultuur over een ontwerp-resolutie inzake de op richting van een Europees Bureau voor de jeugd In dit voorstel wordt aangedrongen op de vestiging van een Nationaal Bureau voor de Jeugd In de zes EEG-landen. Door middel van deze bureaus wil men de jongeren bekend maken met de geestelijke grondslagen van de Europese eenwording. De indieners van de resolutie willen hier jaarlijks 500 miljoen gulden voor beschikbaar stellen. De Nederlandse rap porteur van de Onderzoek-commissie, dr. Schuijt, deelde de pers mee dat, zijns i inziens, een dergelijk voorstel momen teel politiek niet haalbaar is. Daarom heeft de commissie er op aangedrongen om naast de oprichting van een bureau I Chr. universiteit in Salatiga officieel gelijkgesteld SALATIGA De christelijke teit Satya Watjana te Salatiga op Mid- den-Java heeft van de regering van Indo nesië bericht ontvangen, dat drie facultei ten van deze universiteit zijn gelijk gesteld met de staatsuniversiteiten. Dit betekent dat men voor de faculteit voor lerarenopleiding, de juridische en de eco nomische faculteit het recht heeft gekre gen geheel zelfstandig examens af te ne men en promoties te verrichten. Hiervan is met grote dankbaarheid kennis genomen in de kringen van de christenen in Indonesië en in de zen dingskring in Nederland. De christelijke universiteit in Salatiga verwierf in Indo nesië een goede reputatie. De leiding heeft prof. mr. O. Notohamidjojo. Vorig jaar bracht hij een bezoek aan Neder- De universiteit telt meer dan duizend studenten, terwijl ongeveer 120 docenten college geven, onder wie ook enige bui- Mano speelde op carillon Mano, een van de Blijdorpse chimpansees, heeft al enige roem verworven met het ver vaardigen van kunstprodukten. Hij zond in op diverse exposi ties. En zonder nu te beweren dat deze aap maniakaal is, mag zijn prestatie van vrijdagmiddag toch wel frappant worden ge noemd. Ik heb zin in carillonspe- len, zei Mano. In Diergaarde Blijdorp kan alles. Er kwam een beiaard. Mano mocht spelen. Zijn oppasser sloeg de hladen van de partituur om. Dit o.a. speelde de chimpansee: Voor Blijdorp geen kater, Zorg voor vissen in het aquariumwater. Ministerraad in het Catshuis DEN HAAG Bij wijze van uitzonde ring hebben de ministers en staatssecreta rissen gisteren hun wekelijkse beraadsla ging niet in de Trèveszaak gehouden, in het Catshuis, de ambtswoning minister-president Cals. Aanleiding het feit dat de heer en mevrouw Cals vandaag hun zilveren huwe lijksfeest vieren. De vergadering met de ministers was een feestje vooraf: er werd een koude lunch geserveerd en de leden van het.kabinet bleven nog enige tijd in het Catshuis, onder meer om van de bloemenpracht in de tuin te genieten. De ministers boden de heer en mevrouw Cals een „Rembrandtbijbel" aan. Guévara actief in Latij ns-Amerika ROME Latijns-Amerika zai uiter lijk over vijf jaar geheel voor de leer van Castro zijn gewonnen. Dit zegt „Ché" Guévara, de „revolutiemaker" van Zuid-Amerika, die zich op het ogenblik ophoudt in het Andes-geberg- te waar hij soldaten in guerrilla-oor logvoering traint De voormalige rechterhand van pre mier Castro zegt in een interview met een Italiaanse journalist, dat hij in het geheim vele Zuidamerikaanse landen heeft bezocht om kontakten te leggen met ondergrondse organisaties. Hij laat zich laatdunkend uit over de kwa liteit van de Zuidamerikaanse geregel de troepen. „Wanneer deze troepen ge leerd zouden hebben te vechten, zou het te laat zijn", zegt Guévara. Minister McNamara: WASHINGTON De Verenigde Staten beschikken in Europa over vijf duizend atoomwapens. Dit heeft de Amerikaanse minister van defensie, Robert S. McNamara, gisteren meege deeld in een subcommissie van de se naat voor de nationale veiligheid. In Philadelphia in de Ver. Sta ten worden studenten onder- vragd naar het gebruik van verdovende middelen op uni- versiteiten. Om onherkenbaar te blijven draagt deze student een kap over zijn hoofd. Negen maanden voor ontucht (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De rechtbank heeft de 60-jarige gemeente-ambtenaar J. Th. R. veroordeeld tot negen maanden ge vangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk, een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. R. stond terecht op verdenking van het plegen van ontucht met minderjarige jongens, waarover hij het toezicht had. Verdachte bekende ter zitting (met gesloten deuren) na steeds te hebben ontkend. Als zijn verdediger trad op mr. P. J. Mackenbach, die de rechtbank vroeg R. in vrijheid te stellen. Dit ver zoek werd niet ingewilligd. Wel deed de rechtbank direct na de raadkamer uitspraak. De officier van justitie had tien maanden, waarvan drie voorwaar delijk en drie jaar proeftijd geëist. In het vonnis is o.a. overwogen dat R. zijn werk goed heeft verricht, maar daaraan ten gronde is gegaan. Verdachte is reeds een half jaar in bewaring. (Vervolg van pag. 1) Vrijheid De nieuwe samenstelling van het bestuur doet vermoeden dat het pensi oenplan-Van der Vliet door het nieu we bestuur zal worden afgewezen. In overleg met het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid en de zie kenfondsen was in dit plan voor gesteld, de ziekenfondsen per dag per ziekenfondspatiënt driekwart cent te laten reserveren. Heeft een arts 2500 ziekenfondspatiënten dan zou dit bete kenen dat de fondsen jaarlijks voor hem ca. 7000 reserveren. In het westen van het land vond dit plan onder de huisartsen krachtige steun. Een andere groep artsen, voorna melijk in het oosten en zuiden van het land, waren echter beducht voor aantasting van de medische vrijheid, indien men financieel sterk aan de ziekenfondsen zou worden gebon den. Opvallend is thans dat de ste den Amsterdam en Den Haag hele maal niet in 't bestuur van de huis artsenvereniging vertegenwoordigd Behalve dat de huisartsen streven naar een oplossing van het pensioen probleem wenst men ook de honoraria per 1 juli definitief op een hoger ni veau vastgesteld te zien. Per 1 januari werd als tijdelijke maatregel met een matige verhoging genoegen genomen. Wordt het pensioen voorstel-Van der Vliet niet overgenomen, dan moet ver wacht worden dat de besprekingen met de ziekenfondsen over de honora ria opnieuw bijzonder moeilijk zullen worden. In dat geval zullen de artsen namelijk een extra hoog honorarium vragen om hieruit persoonlijk de ou- dendagsvoorziening te kunnen finan- Mochten de moeilijkheden op een conflictsituatie uitlopen, wat op dit moment nog niet te verwachten is, dan heeft de minister van sociale zaken de bevoegdheid in te grijpen en aan de artsen maximale tarieven voor te schrijven. Niemand hoopt daar echter op dit moment op, de minister, de ziekenfondsen niet en ">ok de huisartsen zelf niet. m finale van KNVB-beker Woensdag tegen Nederland OPSTELLING VAN SCHOTS ELFTAL GLASGOW Vijf spelers van Glasgow Hangers vormen de kern van het Schotse voetbalelftal, dat woensdag 11 mei in Hampden Park te Glasgow tegen Nederland speelt. In het elftal zijn geen Schotse spelers opgenomen, die in Engelse clubs spelen, terwijl ook spelers van Celtic dezelfde dag uit Schotland vertrekt voor een reis door Amerika. Do vijf spelers van Glasgow Rangers zullen van Denemarken naar Schotland vliegen De Rangers verblijven die tijd namelijk ln Denemarken met vakantie, sinds zij vrijdagavond in Kopenhagen een wedstrijd hebben gespeeld. Het Schotse elftal ziet er naar de ortho doxe opstelling als volgt uit: doel: Fer guson (Kilmarnock); achter: Gregg (Glasgow Rangers), aanvoerder, en Pro van (Glasgow Rangers); midden: Stanton (Hibernian), McKinnon (Glasgow Ran gers) en Smith (Aberdeen); voor: Hen derson (Glasgow Rangers), Penman (Dundee), Scott (Hibernians), Wallace (Heart of Midlothian) en Johnston (Glasgow Rangers). Reserves (tijdens de wedstrijd is ver vanging toegestaan): Cruickshank (He- arts). Shewan (Aberdeen), Anderson (He arts), McHugh en Bryce (beiden Clyde), Hunter (Motherwell) en McLean (Kil marnock) Voetbaldwaas hoorde in cel verlies club GLASGOW Peter O'Sullivan heeft zijn favoriete club Liverpool niet zien verliezen. Hij zat in de cel omdat hjj het veld opgerend was toen Liverpool tegen Borussia Dort mund de gelijkmaker scoorde. De politie, beducht voor onordelijkhe den, greep hem in zijn kraag. Peter O'Sullivans verering voor Li verpool is zo groot dat hij zijn doch tertje Paula veertien voornamen gaf, die van de elf spelers, de oefen- meester, de verzorger en de tech- -T j nisch leider van de club. politieman heeft. O'Sullivan de droeve tijding in zijn cel gebracht: nentale ballistische projectielen in stel ling heeft in beschermde ondergrondse lanceerplaatsen. Voorts zijn er 63 Pola- ris-onderzeeërs met in totaal 575 atoomraketten in dienst. vermindering heeft gelast van de per manente vluchten van B52-bommen- werpers. Dit is mogelijk geworden om dat het radarwaarschuwingssysteem de laatste jaren aanzienlijk is verbe terd en omdat de belangrijkheid van bommenwerpers is afgenomen in ver houding tot raketten. Generaal Norstad, de vroegere geallieerde opper bevelhebber in Europa, heeft in de zelfde commissie gewaarschuwd de NAVO-strijdkrachten niet zozeer te verminderen dat een kernoorlog het enige nuttige antwoord is op Landdag te Velsen met Pinksteren VELSEN Ook dit jaar zal op Tweede Pinksterdag weer een grote Evangelisatie-landdag worden gehouden in het wandelpark Velserbeek aan de Parkweg in Velsen-zuid. Deelnemers, be horend tot allerlei kerken, kringen en ge meenschappen komen daar samen. Vorig jaar waren dit er vijfduizend. In de grote tent worden om half elf, half drie en vijf uur samenkomsten ge houden, waaraan meewerken: ds. W. Glashouwer te Driebergen, ds. G. Toorn vliet te Bloemendaal, ds. J. Verboom te Dordrecht, ds. S. Zijlstra te Eindhoven en de evangelisten J. Kits te Doorn, Th. Dikkes te Leiden en J. Klein Haneveld te Bodegraven. Gelijktijdig worden in een andere tent kindersamenkomsten gehouden onder lei ding van de dames Punt en Verboom met het bijbel-club-team uit Amsterdam en de bekende verteller Jan Oosterwel- Inlichtingen worden verstrekt door de secretaris van de landdagcommissie, de heer P. v. Brummelen, Jelgersmastraat 33, Haarlem; tel. 02500 - 61795. BASKETBALDAMES VERLOREN VAN POLEN de wedstrijd heeft de Pool mesbasketbalploeg vrijdagavond in de sporthal Veldwijk in Hengelo een be nauwde 57—60 overwinning op Neder land behaald. Bij de rust stonden de Poolse dames met 27—32 voor. In de spannende slotfase bleken de Poolse meisjes de zenuwen beter in bedwang te hebben. Bij een regen van strafworpen, die de scheidsrechters in deze periode moesten uidelen, had Polen de beste schutters. LiverpoolBorussia Dortmund 12. Trainingsploeg i van KNZB DEN HAAG De zwemcommissie van de KNZB heeft in overleg met trainer Kerkhoven de volgende trainingsploeg voor het komende internationale seizoen geformeerd: Dames: Fieneke Winkel (BZZ). Els Hulsebos (GDZ>. Betty Heu- kels <PSV), Lidia Schaap <HDZ), Miriam van Hemert (VZC Vlaard), Toos Beumer (Nereus), Nel Bos (ADZ), Ada Kok (De Futen), Wilmi Klieverik (OZPC), Truue Looijs (De Rijn), Klenie Bimolt (GZPC). Cobie Sikkens (GZPC), Bep Weeteling (Nereus) en Cobie Bhter (HZPC H'veen). Heren: Den Haan (PSV), Spijkerman (BZZ), Van Lint (PSV), Van Oach (ZCG), Bontekoe (HPC), Lagettoorsl (HZPC), Van Oest (Het Y), Jiskoot (Het Y), Oudt (ZIAN) en Sitters (Het Y). Moreion won Grote ja. prijs van Europa f KOPENHAGEN De Franse amateur- wielrensprinter Moreion, bronzen medail le winnaar in Tokio, heeft vrijdag in Kopenhagen de grote prijs van EuroDa gewonnen. Hij versloeg in óc finale de Deen Ingstrup. De Tsjech Kucirek legde beslag op de derde plaats. De Neder landse kampioen Jansen had in de kwart finales verloren van de latere winnaar Morelon. Waterpolo DEN HAAG De uitslagen van de vrijdagavond voor de zomercompetitie van de KNZB gespeelde waterpolowed- DEN HAAG Het Nederlandse mili taire volleybalteam dat van 20 t/m 30 mei in Ankara deelneemt aan het tornooi om het internationale militarie kampi oenschap bestaat uit de volgende spelera: Smldt (Oihaco), Lodder (Oranje Nas sau), Verburght (SOS), v. d. Hoek (Ora- wl), Visser (DPC), Onnes (Oihaco), De Jong (Cito), Meijers (Valbovol), Vosse- laers en Blankers (beiden Odulphus). Petros jan miste derde zege MOSKOU Na een ontzaglijk gecom pliceerde ontmoeting, rijk a>n de prach tigste combinaties, ls de twaalfde partij van de tweekamp PetrosjanSpasski op de 39ste zet in remise geëindigd. Stand op de helft van de tweekamp 75 voor Petrosjan. De strijd ls wel de boeiendste geweest van alle tot nog toe geleverde gevechten. Spasski koos met zwart een nogal on-or- thodoxe-opstelling, die ln het middenspel tot Konings-Indische complicaties op de (wederzijdse) koningsvleugels leidde. Kennelijk door de achterstand gedwon gen ontketende de uitdager opnieuw een enorm offensief, dat langs combinatolre afgronden voerde. Evenals In een vorige ontmoeting „stopte" de wereldkampioen de directe aanval door een kwaliteitsof fer en kwam toen ln een prachtige te genaanval terug. Vermoedelijk miste hJJ In een zeer nerveuze slotfase een winstkans, nl. 32. Dd3:, l.p.v. 32. Pe5:. Wegens de dreiging 26. Pg6:t is zwart tot de nu volgende zet gedwongen, dia tot ontzaglijke complicaties leidt. 25 Pe7—f5 26. Ph4xf5 indien 26. Pg6:t, dan bijv. 26. Dg6: 27. g4, Pe3: 28. Te3:, De8 29. gh5:, Tf2:, met kansen voor zwart. 26g6xf5 27. g3—g4 e5—e4. Gedwongen, daar wit anders eenvoudig op f5 neemt (27. fg4:? 28. Lg6). 28. g4xh5 f5f4 29. Tglxg7/Een fraaie combinatie. Het was overigens duidelijk, dat wit „zonder meer" geen stuk mocht laten slaan. 29. Df7xg7 30. Tel—gl Dg7e5 31. Pd2—f3/. Het enige, doch tevens uiterst doeltreffend. 31. e4xd3. Zwart kan natuurlijk niet op f3 mm i nemen wegens 32. Ld4. Daar de dreiging in Ti no li* De eerste zetten waren: 32. Ld4, dodelijk is moet Spasski op de kJUttl Ld III lilldlC Wit: Petrosjan; zwart: Spasski. 1. combinatie van de wereldkampioen in- I Pgl—f3 g7—g6 2. c2—c4 Lf8—g7 3. d2—d4 gaan. 32. Pf3xe5 Het is de vraag of Petrosjan hier niet de winst heeft ge mist. Mogelijk is nl. 32. Dd3:, Lf5 33. Ld4, Ld3: 34. Pe5:, De5: 35. Le5:t, Kh7 36. Tg7t, Kh8 37. Td7:t, Kg8 38. Tg7t. Kh8 39. Tc7:t, Kg8 40. Tg7t. Kh8 41. Ta7:t. Kg8 42. Tg7t, Kh8 43. Tg3t Kh7 44. mmn Td3:. Deze positie laat zich uiterst be- PSV in het met slechts 5000 Pc5 17. Lbl. 17. Pc3e4 Pf6—h5 na zwaarlijk taxeren. Het is evenwel toeschouwers gevulde Feyenoord-stadion 17- Pe3: 18. fe3:, lijken zwarts aan- waarschijnlijk, dat wit aan het langste met 4—2. Bij rust was de stand 10 door valskansen minimaal te zijn geworden eind kan trekken. 32. d3xc2. Een doelpunt van Bosveld. Zeven minu- 18. Le3—r" Lv8d7 19 Kg2—hl combinatoire methode als hierboven aan- na de rust bracht Kemper de stand Hevige discussies ontlokten ir. de gegeven heeft nu enorme haken en ogen op 2^0. Elf minuten later scoorde Van Moskouse perskamer de mogelijkheid 19. gekregen, vermoedelijk zou zwart als |IM| door eeuwig schaak uit de De eerste zetten waren: Wit: Petrosjan; zwart: Spasski. 1. Pgl—f3 g7—g6 2. c2c4 Lf8—g7 3. d2—d4 d7d6 4. Pblc3 Pb8—d7 5. e2—«4 e7—e6 6. Lfl—e2 b7—b6 7. 0-0 Lc8—b7 8. Lel—e3 Pg8e7 9. Ddlc—2 h7—h6 10. ROTTERDAM De Rotterdamse Tal—dl 0-0 11. D4—d5 e6e5 12. ere-divisieclub Sparta heeft de finale Dc2—cl Kg8h7 13. g2g3 f7f5 14. orde. 20. Pf3—h4 Ld7—h3 21. Tfl—gl Lh3d7 22. Ld2—e3 Dd&—e8 23. Tdl—el De8—f7 24. Del—c2 Kh7—h8 25. Pe4d2 COMPLICATIE der Kuilen wel 2—1. maar Bosveld be- g4. en nu bijvoorbeeld 19 Ph4 20. paalde de marge uit een strafschop weer ph4:, Dh4: 21. Gh5.\ Dh3> (niet 21. weg zou gaan goede winstkansen heb- ""3, Df3t 23. Kgl, Dd3: wegens ben, gegeven de kracht van pion c2. winst de dame) 22. Kgl. Dd3: Le3—d4 d6xe5 34. Ld4xe5* Kh8—h7 op twee doelpunten (3—1. Na 31 minuten Dg4+ 22. Pg3, Df3+ 23. Kgl. Dd3: kwam de spanning volledig terug dank-1 24 Le3, en winst de dame) 22. Kg zij Schrijvers. PSV miste door Koens del23. Hg6:t, Kh8 24. Tdel. Dh3 25. Te3, Tf3 Tgl—g7* Kh7—h8 36 Tg7—f7t Kh8—g8 H Tg7f8f

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7