Nieuwe JLeidse Courant PENSIOENPLAN-ARTSEN MAAKT WEINIG KANS Luns bevestigt dood Soumokil Commentaren Koel met zon Extra honorarium voor oude dag? al 75jaar tHoogeHuys Vijfmaal levenslang voor moordenaars Moderne geneeskunde brengt problemen „SUntvaitich U ahablevan F. DIEMER vaM.. P..AM r* mijn her» in »eghen*poe» I" jrecteur. F. DIEMER radactaun Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NAT10NAAL DAGBLAD Zaterdag 7 mei 1966, 47ste jaargang BOOT Orgel- en Pinnohandel KERKSTRAAT 2-28 - BODEGRAVEN Tel. 01726 2581. - Vf.egl Srochur. KEUZE UIT VEIE MERKEN Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 uur Nieuw bestuur Geen splitsing Strijd bleef (Van onze soc.-etcon. redactie) UTRECHT De solidariteit onder de Nederlandse huis artsen is gisteravond groot genoeg gebleken om een scheur binnen de Landelijke Huisartsen-Vereniging te voorkomen. De leden waren in het Jaarbeursrestaurant bijeengekomen om een nieuw bestuur te kiezen, nadat in de ledenvergadering van eind fe bruari het vorige bestuur naar huis was gestuurd. Hoewel ook nu nog binnen de vereniging de meningen verdeeld zijn over het te voeren beleid, koos de ledenvergadering gisteravond bij eerste stemming uit vier kandidaten de heer J. T. A. van Rijn, arts te Arnhem, tot voorzitter. Finland kampt met waterover last: tienduizenden hectaren land zijn overspoeld door de geweldige massa's dooiwater, die de rivie ren niet meer kunnen verwerken. De lente is laat en uitbundig be gonnen. zodat de sneeuw niet ge leidelijk ontdooide. De bekende Scheveningse arts J. F. van der Vliet, die de laatste tijd naam maakte door zijn plan voor een artsenpensioen via de zieken fondsen. kreeg geen steun van de meerderheid van de vergadering. Daarentegen was het opvallend dat zijn opponent, de heer A. E. G. M. Weyenborg, arts te Deurne, die het pensioenplan-Van der Vliet princi pieel afwees omdat dit door te ster ke binding aan de ziekenfondsen de In Djakarta officieel beaamd DEN HAAG Zeer onlangs is van Indonesische zijde de formele bevesti ging ontvangen, dat de executie van ir. dr. Chr. Soumokil inderdaad heeft plaatsgehad. Dit heeft de minister van buiten- landse zaken, mr, J. A. M. H. Luns, meegedeeld in antwoord op schrifte lijke vragen van de Tweede Kamerle den mevrouw Stoffels-Van Haaf ten en mej. Ten Broecke-Hoekstra (beide WD) over de aangenomen terechtstel ling van Soumokil. Minister Luns verklaart dat herhaal de pogingen zijn gedaan om officiële bevestiging of ontkenning te verkrij gen van berichten in de pers. Ook zegt hij zich bij herhaling er van vergewist LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING te hebben dat de Indonesische rege ring zioh volledig bewust is van de gevoelens, die onder het Nederlandse volk leven m.b.t. mr. dr. Soumokil en van de diepgaande belangstelling, die hier te lande voor zijn lot bestaat. Verkoop Van der Heem Vakbonden wisten van niets DEN HAAG De Christelijke Metaal- bedrijfsbond ergert zich aan het feit dat de vakbonden vooraf niet zijn gekend in de verkoop van Van der Heem NV aan Philips. Zij kwamen van de verkoop pas op de hoogte door middel van perspubli- katies, aldus de CMB in zijn orgaan deze week. Hoewel er voor het personeel weinig verandert had de directie van Van der Heem de vakbonden tijdig van de te nemen besluiten op de hoogte moeten stellen, aldus de CMB. Toestand van mgr. Bekkers stationair DEN BOSCH Er is geen wijzi ging te constateren in de toestand van mgr. Bekkers. Dit deelde gisteren het secretariaat van het Bisdom Den Bosch mee. vrijheid van de artsenstand zou aan tasten, wel in het bestuur werd geko zen. Hiermee lijkt het lot van het pensioenplan-Van der Vliet defini tief beslist. Voorts werden als bestuurslid nog negen andere artsen aangewezen, nl. de heren F. A. Bol té Schoonoord, H. J. A. Waardenburg te Glanerbrug, H. W. A. Sanders te Helmond, J. I. van der Leeuw te Rotterdam, C. van der Marei te Witmarsum, P. A. de Klerck te Arnhem, J. H. H. Munnik te Haar lem, J. P. M. Trouw uit Den Helder en A. J. Zwartendijk te Alphen aan den Rijn. De artsen Bol, Van der Marei en Trouw hadden ook zitting in het afge treden bestuur. Bij het overdragen van het voorzit terschap aan de heer Van Rijn betuig de waarnemend voorzitter Van der Ma- rel zijn voldoening over het snelle ver loop van de bestuursverkiezing. De ogenschijnlijke verdeeldheid was vol gens hem van generlei betekenis geble ken. Een sterk bindend gemeenschap pelijk ideaal overheerste, namelijk het scheppen van de meest gunstige condi ties voor de behandeling van de pa tiënten. Aan het nieuwe bestuur werd alle tijd geboden om zich intern op de wachtende taken te bezinnen. Nadat de leden naar huis waren gegaan bleef het bestuur tot gisteravond laat nog in vergadering bijeen. Voor vervolg zie pag. 7 Gouverneur: V olksstemming in West-Irian is niet nodig DJAKARTA De gouverneur var West-Iran. Frans Kasieppo, heeft ver klaard dat hij een volksstemming in West-Iran niet nodig vindt omdat het deel uitmaakt van Indonesië, In de Indonesische-Nederlandse eenkomst van 1962 over westelijk Nieuw-Guinea wordt bepaald, dat zulk een volksstemming tegen 1969 gehouden moet worden. VS-gebouw aangevallen Regering betuigt spijt aan William Tyler DEN HAAG De Nederlandse rege ring heeft de Amerikaanse ambassa deur in ons land, William Tyler, haar spijt betuigd over de vernielingen van het Amerikaanse consulaat-generaal in de hoofdstad door provo's. Tyler heeft gisteren de incidenten in Amsterdam besproken met de chef van de directie kabinet en protocol, mr. W. J. G. baron Gevers. Zoals be kend werden donderdagavond tijdens een betoging van een paar honderd jongelui tegen de Amerikaanse poli tiek in Vietnam vijf ruiten van het consulaat-generaal ingegooid en werd de grote koperen naamplaat van het gebouw gestolen. JOHANNESBURG Een krachtige aardschok heeft zich gisteravond voorge daan in de streek rond het Zuidafri- kaanse Johannesburg. Gebouwen woonhuizen schudden op hun grond vesten, ruiten sneuvelden en plafonds kwamen omlaag. Of zich persoonlijke ongelukken voordeden is niet gemeld. Bevestigd Schuldig aan dood drie kinderen voor moederdag /.a nvcn niet duur wel heerlijk MYRA HINDLEY IAN BRADY CHESTER (Engeland) Ter wijl een joelende menigte, die niets goeds in de zin had, buiten de mu ren van het gerechtshof stond, zijn gistermiddag de 28-jarige Ian Brady en zijn 23-jarige asblonde vriendin Myra Hindley veroor- i deeld tot levenslange gevangenis straffen wegens moord en mede plichtigheid daaraan op drie kin deren. Zij hoorden hun vonnis aan vanachter een kogelvrije glasplaat. Brady verbleekte, toen hij de uitspraak van de jury vernam, maar bleef verder onbewogen zoals steeds in dit opzienbarende veenmoorden- proces, dat veertien dagen heeft ge duurd en meer dan 300.000 gulden heeft gekost. Myra, lang en fors ge bouwd, boog voorover en sloot haar ogen enige tijd. Zelfmoordpoging van Soebandrio DJAKARTA Volgens het Indone sische weekblad „Fadjar" heeft de afge zette en gearresteerde voormalige Indone sische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, een poging tot zelfmoord gedaap. Hij zou nu strenger bewaakt worden. Doodstraf op handel verdovende middelen LAGOS (Nigeria) De militaire rege ring van Nigeria heeft de doodstraf gesteld op de produktie en de handel van verdovende middelen, omdat de verslaving hieraan onrustbarende vor men begint aan te nemen. Weer atoomproef VS WASHINGTON Op de proefbasis in Nevada is gisteren de zeventiende onder grondse kernwapenproef van de VS ge. houden. Chinese waarschuwing PEKING Communistisch China heeft India gewaarschuwd dat het „zich gewapend zal verdedigen als Indische troepen grensoverschrijdingen en provo caties blijven begaan langs de betwiste Chinees-Indische grens". Vak staatsinrichting op de helling pagina 2 Huckleberry Hound redt het wel - pagina Radia en TV Deze foto is het doorslaggevend bewjjs dat in tegenstelling tot zjjn woorden Adolf von Thadden, een van de lei ders van dc ultra-rechtse Duitse partij NDP, wel degelijk relaties heeft gehad met het Europese neo-faseisme. Op de foto (van links naar rechts) de heren Thiriart, sir Mosley (Brits neo-fascist) en von Thadden tijdens een „Waterloo- herdenking" in 1963. Meer over de inmiddels verbroken betrekkingen tussen Thiriart (leider van de fascistoïde revolutionaire Europese beweging „Jong Europa") op dc Ruimtepagina. „Hallo, telefooncentrale. Kunt u mij Brady werd schuldig bevonden aan alle drie de moorden, t.w. die op de 10-jarige Lesley Ann Downey, de 12-jarige John Kilbride en de 17-jari- ge Edward Evans, voor elk waarvan hij levenslange gevangenisstraf kreeg. Zijn vriendin voor misdadige en sexue- le uitspattingen kreeg tweemaal le venslang, t.w. voor haar aandeel in de moorden op het kleine meisje en Ed ward, alsmede 7 jaar voor haar mede plichtigheid aan de moord op John. GRUWELIJK De uitsluitend uit mannen bestaande jury had 14 dagen lang geluisterd naar de gruwelijke bijzonderheden van deze lustmoorden en zij had twee uur en 14 minuten nodig om tot de uitspraak te komen. De bijzonderheden van de moorden zijn nauwelijks met een pen te beschrijven. Ónder de bewijsstukken bevond zich bijv. een bandopname, door Brady gemaakt terwijl hij en My ra het meisje Lesley Ann aanrandden en kwelden. Toen de opname, waarop het kind „niet doen, niet doen" roept en om haar moeder huilt, in de rechtszaal werd afgedraaid, barsten vrouwen op de publieke tribune in huilen uit en werd het zelfs geharde verslaggevers te veel. De rechter, die toch ook wel wat gewend was, zei dat hij het bidden en smeken van meisje om genade nooit zou vergeten. Hij noemde de verdachten „sadistische moordenaars van het laagste allooi". Ook werden pornografische foto's ge toond, gemaakt van Lesley Ann en John in het huis, waar Brady en zijn vriendin samenwoonden. Met name op grond van deze foto's en het bandje, alsmede van foto's van de graven waar de kinderen in de moerassen van de Pennijnen werden gevonden, werd bewezen geacht dat Brady en Myra de moordenaars moesten zijn. (Zoals be kend hebben zij alleen de moord op Edward toegegeven). GETUIGE VRIJUIT In dit proces hebben 86 getui gen een verklaring afgelegd. Het meeste opzien baarde de 19-jarige David Smith (getrouwd met een zuster van Myra), die geheel onbe wogen vertelde hoe hij toekeek, terwijl Brady de 17-jarige Ed ward doodde door hem veertien maal met een bijl op het hoofd te slaan. Hoewel hij geen onbeschre ven strafblad had was David de kroongetuige. Na de moord op Edward ging hij naar de politie, omdat „hij anders geen leven meer zou hebben" In ruil voor zijn getuigenverklaring zal de staat hem niet vervolgen voor enig aandeel dat hy volgens de verde diging in de moord op Edward heeft gehad. Eén van de 189 bewijsstukken was een met bloed besmeurde sok, die David als zijn eigendom herkende. GEEN DOODSTRAF Tot voor kort zou het vonnis voor Ian en Myra de dood door ophanging hebben betekend, want in het begin van dit jaar schafte het parlement de doodstraf voor vijf jaar op proef af. Het moordenaarspaar kan gevangen worden gehouden tot ze een natuur lijke dood sterven, maar de minister van binnenlandse zaken kan hun straf Prinses Margaret en lord Snow- dom zijn gisteren in Nice aan gekomen. Zij zullen een gala avond bijwonen ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de Brits-Amerikaanse zieken huizen in Nice. Het prinselijke paar viert ook het feit, dat het zes jaar geleden in het htuwelijk trad. EINDELIJK is nu dus uit Indone sië ook het formele bericht af gekomen dat dr. Soumokil is te rechtgesteld. In deze terechtstel ling moeten wij het bewijs zien, dat het nieuwe bewind ginds zich op be langrijke punten niet onderscheidt van het eraan voorafgaande. Het is triest maar nuttig dat te we ten. De Zuidmolukkers hebben ook van het huidige bewind geen tege moetkoming te verwachten aan hun wensen. Het zal voor hen geen re den zijn, hun wensen op te geven. Wat treffen moet is de schijnbare achteloosheid waarmede de zaak van de terechtstelling van Indone sische kant is behandeld. Men acht te haar kennelijk geen mededeling erover waard. 01 spraken hier toch gevoelens van onzekerheid in mee? Wat verder moet treffen is de nog altijd voortreffelijke geïnformeerd heid van de Zuidmolukkers hier te lande omtrent die gebeurtenissen in Indonesië die hun bijzondere be langstelling hebben. Men kan daar in een aanwijzing zien, dat de ge dachten welke zij voorstaan ook ginds nog niet zijn uitgestorven. Ook na deze terechtstelling van de van die zulk een moedige strijd voor zijn land en volk heeft gestreden zullen deze gedachten blijven leven, door dit jongste offer wellicht nog verdiept. Burgerschap 'T'EGEN de formulering dat het doel van alle onderwijs is de leerlingen voor te bereiden op hun taak in het leven zal wel niemand bezwaar willen maken. Daarvoor wordt de school te vaak verweten dat zij doceert om der wille van de wisheid zelf, zonder oog te hebben voor de praktijk van alle dag. Daarom is het een zorgelijke zaak dat het onderwijs in de staatsinrich ting in ons land eigenlijk nooit goed van de grond is gekomen. Het kwam en komt niet voor op het roos ter van het gymnasium en op de HBS wordt het mondjesmaat onder wezen. Als nu in de toekomst dit vitale vak geheel verdwijnt, hetgeen te vrezen valt, of een ondergeschikt onderdeel wordt van het vak geschiedenis, zal er nog minder aandacht kunnen worden geschonken aan de bitter noodzakelijke staatsburgerlijke vor ming van onze jeugd. Hoe noodzakelijk die vorming is, heeft ook de laatste verkiezingsuit slag wel bewezen. Vier generaties in maatschappij STRAATSBURG Europa staat aan de vooravond van een ware revolutionaire bevolkings ontwikkeling die ongekende ge volgen zal hebben voor onze eco nomische en sociale organisatie. De moderne geneeskunde zorgt er voor, dat steeds minder mensen het slachtoffer worden van ziek ten. Dit betekent dat over een jaar of twintig de meeste mensen ne gentig jaar zullen worden. Het onvermijdelijke gevolg van de ze hoge leeftijd is dat vier in plaats drie generaties met elkaar zullen moe ten leven in onze maatschappij. Dat zal wellicht ongekende spanningen in Na plaatselijk nog een bui, sommi ge met hagel en onweer, brengt een rug van hogedruk flinke opklaringen. Ook morgen kan de dag zonnig begin nen, maar in de namiddag neemt de bewolking weer toe doordat er van de oceaan vrij snel weer een regen- front nadert. De frisse naar noordwest gedraaide wind voert koele lucht maar morgen krimpt de wind naar zuidwest. De middagtemperatuur ligt bij elf a twaalf graden, hetgeen belangrijk lager is dan op de zomerse eerste meidagen. Het blijft voorlopig onbestendig, zodat wij met de opkla ringen dit weekeinde ook nog een beetje geluk hebben. 7 mei zon op G5.00 zon onder 20.14: maan op 23.5J maan onder 00.16 8 me1 zon op 04.58 zon onder 20.16, maan op - maan onder 06.56 van tijd tot tijd herzien en ze eventu eel in vrijheid stellen, hetgeen in deze gevallen echter vrij onwaarschijnlijk wordt geacht Toen Ian en Myra van het ge rechtsgebouw naar de gevangenis wer den overgebracht, zwaar bewaakt en geboeid, drong de menigte scheldend en tierend de binnenplaats op. de eigendomsverhouding binnen gezin nen en familie oproepen. Een ander gevolg is dat de grens van de pensioengerechtigde leeftijd hoger zal komen te liggen. Onze sa menleving zal ook steeds meer mensen gaan tellen die zorg behoe ven en dus steeds meer mensen no dig hebben, die deze zorg kunnen verlenen. CONFERENTIE Dit zei gisteren dr. Jean Bourgeois- Pichat, directeur van het Franse instituut voor bevolkingsstudie, in Straatsburg. De raad van Europa, zich bewust van de gevolgen van de vorde ringen van geneeskunde en biologie, heeft besloten een conferentie te beleg gen die van 30 augustus tot 6 septem ber in Straatsburg wordt gehouden. Vele Europese en Oost-Europese lan den nemen aan deze conferentie deel. De Franse geleerde meent voorts, dat de verdieping van de biologische kennis spoedig tot gevolg kan hebben, dat een vrouw op veel oudere leeftijd nog kinderen kan krijgen. De conse quentie hiervan is, dat de gehele ge zinsplanning anders wordt. Het zou dan immers mogelijk zijn, dat ouders hun kindertal zodanig houden dat zij nog een tweede gezin kannen stichten als hun eerste kinderen volwassen zijn en gehuwd, aldus dr. Bourgeois-Pi- chat. Ingezonden mededeling)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1