DE „HEIT,TOF, CIJFERS" KLOPPEN NIET MEER ACTIE CAMERA Het gaat niet goed zeggen de bouwers Oudste kerkhof van land in Elsloo ons FOIO&FIIM Massagraf van schapen gevonden in Rheden Provo's in Amsterdam waren weer actief Namen provo's kontakt op met de pers? Ruimtevaart Europa ten dode gedoemd nieuwe leidse courant 5 VRIJDAG 6 MEI ]%6 MIN. BOGAERS VRAAGTEKENS ACHTER DOORTASTEND BELEID (1) (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Minister drs. P. C. W. M. Bogaers is een doortastend man. Toen hij in 1963 door mr. V. G. M. Marijnen werd aangezocht om de portefeuille van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid op zich te nemen, had hij juist afscheid genomen als directeur van het wetenschappelijk bureau van de K.A.B. (thans N.K.V.). „Nu gaat er een andere wind waaien", zeiden zijn vrienden. „Pieter legt de zweep erover". „Pieter" heeft de zweep erover gelegd. Hij heeft gezwoegd op zijn departement en daarbuiten. Hij kwam met wat hijzelf noemde „een pluriform en expansief bouwbeleid". Hij inspireerde alles en iedereen. Hij confereerde, sloeg eerste palen, overhandigde sleu tels, argumenteerde, produceerde cijfers en wist de wat het wo- ningbeleid betreft altijd wat argwanende Tweede Kamer te over tuigen. „Pieter" deed het! Maar nu schijnt plotseling getij ongunstig te zijn geworden. De buitenparlementaire kritiek tijd de voorloper van parlementaire kritiek heeft de ban uitgesproken over het beleid en in niet mis te verstane woorden de bewindsman ver weten onjuiste cijfers te hanteren. Dat is jammer voor de minister, die als geen van zijn voorgangers de productiviteit van de woningbou wers wist op te voeren en die alleen al daarvoor de erkentelijkheid van j woningzoekend Nederland verdient. Maar het is toch ook wel een beetje de eigen schuld van de be windsman. De heer Bogaers opereert graag met cijfers, of zoals hij zelf pleegt te zeggen met twaalf-maandelijkse reeksen. Tonen de kritici met voorbeel den uit de praktijk aan, dat er iets mis is, de bewindsman komt dan on middellijk met „de nieuwste gege vens" om aan te tonen, dat het zo'n vaart niet loopt. We hebben al een voorsprong op „de plannen" van 26.000 woningen liet hij zich deze week ontvallen. De woningnood is in 1970 voorbij! Drs. Bogaers werkt graag met uit roeptekens en dat maakt zijn opponen ten wat kregelig. Zij zetten liever vraagtekens. En het moet worden gezegd: aóhter het doortastende beleid van de be windsman moeten momenteel veel vraagtekens worden gezet. In Den Haag is het aantal wo ningzoekenden tot record-hoogte gestegen (15.000). In Rotterdam kampt wethouder mr. H. Bavinck met grote financie ringsmoeilijkheden. VOOR MOEDERDAG Moederdag Zet haar eens in de bloemetjes! Moeder mag lekker de hele dag niets doen en alleen maar in een stoel zitten. En cadeautjes uitpakken. En lekkere dingen eten. En verrukt naar de prachtige bloemen kijken. En ge lukkig zijnl ,Zeg net met bloemen '"'el tijdig De Nationale Woningraad, waar bij de meeste neutrale en gemeen telijke woningstichtingen zijn aan gesloten, ziet bijna onoverkomen- lijke moeilijkheden opdoemen nu de stichtingskosten maar blijven stijgen. En de minister zelf heeft zijn collega's in het kabinet er op ge wezen, dat de voor 1967 uit te stippelen financieel-economische koers zodanig moet zijn, dat de voor de woningbouw noodzake lijke financieringsmiddelen be schikbaar zullen blijven! rentie-woning voor ons geworden", zeg gen de particuliere bouwondernemers. „Zelfs als we een vijfde van ons inko men voor „de huur" reserveren, kunnen we die huur niet opbrengen", zeggen de werknemers, die „woningzoekende" zijn. „Wij hebben toch niet om liften en centrale verwarming gevraagd", is een ander kritisch geluid, wanneer het over de hoge huren gaat. Maar de minister wuift die bezwaren ten dele weg. „De huren voor de „kale" wpningen, liggen wel hoog, maar niet zo hoog, dat ze onbetaalbaar zijn. En de gemeenschappelijke voorzieningen verho gen het woongenot". Dat laatste is natuurlijk juist, maar de huurprijs voor de „kale" woning, ver hoogd met het bedrag, dat betaald moet worden voor de gemeenschappelijke voorzieningen ligt in veel gevallen net boven de grens, die men zichzelf heeft gesteld. Wanneer de particuliere bouwers wat huiverig afwachten, wat de woningmarkt gaat doen, komt dat voornamelijk omdat er in feite een overschot aan woningen in een bepaalde huurklasse is. Niet zo heel lang geleden zei de minister, dat de grootste behoefte aan woningen bestond in de huurklasse van 1000 tot 1500 gul den. Dat had het behoefte-onderzoek van zijn departement uitgewezen. Maar de voorzitter van de Nationale Woningraad heeft vorige week in Utrecht aangetoond, dat de gemiddelde prijs van de woning wetwoning al een huur vraagt, die iets boven de 1500 gulden ligt. Fout Te duur Neen, het is allemaal niet zo rooskleu rig. De premiebouw en de ongesubsidieer de bouw dreigen vast te lopen en kosten van de woningwetbouw zijn hoog opgelopen, dat voor woningwetwo ningen huren moeten worden betaald, die de draagkracht van de gezinnen, voor wie ze werden gebouwd, te boven „De woningwetwoning is een concur- Gemechaniseerde houwitsers voor Kon. Landmacht DEN HAAG Het ministerie van de fensie heeft een order geplaatst voor ruim 100 gemechaniseerde houwitsers van het kaliber 155 mm. De kwartier meester-generaal heeft daartoe dezer da gen een contract gesloten. Met de totale aanschaf is circa 70 miljoen gulden ge moeid. De houwitsers, bestemd voor artillerie- eenheden van het parate legerkorps van de landmacht, zullen worden geleverd door tussenkomst van het Amerikaanse de Nederlandse industrie ingeschakeld. De aanschaf van deze houwitsers past in de totale mechanisatie van de Land macht. Dit type geschut beweegt zichzelf voort, in tegenstelling tot vroegere types die door voertuigen werden getrokken en die vervangen gaan worden. Zwitserland stopt invoer van sla DEN HAAG Zwitserland heeft be kend gemaakt dat met ingang van 10 mei de invoer van kropsla in dit land zal worden stopgezet. Uit ons land zijn de laatste weken regelmatig flinke partijen kropsla naar Zwitserland verladen. Van de totale Nederlandse sla-export neemt West-Duitsland ongeveer 80 procent voor zijn rekening en daarna is Engeland de belangrijkste afnemer. De uitvoer naar Zwitserland is de laatste tijd toch bijna even belangrijk als die naar Engeland. De aanvoer van sla op de meeste Ne-1 derlandse veilingen is op het ogenblik niet groot. Alleen de veiling in Venlo maakt hierop een uitzondering want in het begin van deze week waren daar nog dagaanvoeren van ruim 1 miljoen krop-i pen. De vraag is groot, vooral voor ex port en de prijzen zijn vanaf eind vorige week flink aangetrokken. In het begin van deze week deden de goede kwalitei ten op de veilingen tussen 30 en 40 cent per krop. Er is dus iets fout met de cijfers van de minister en in de communicatie tus sen de bewindsman en de verschillende volkshuisvestingsinstanties. In het Noorden en in Zeeland gaat men een „vrijer" beleid introduceren. Mijn gegevens wijzen uit, dat dit moge lijk is, aldus de heer Bogaers. „Hoe komt de minister erbij!", zeggen de meeste gemeentelijke instanties. „Er is nog steeds een groot woningtekort". Daar ligt dan weer een misverstand. Op papier klopt het wel, maar in de praktijk klopt het „nooit". En de minister mag dan arbeidsweken van 90 uur maken, hij verspeelt zijn energie tevergeefs, als zijn „papieren" niet op de praktijk zijn afgesteld. Het zou naar onze mening geen kwaad kun nen, als de minister eens precies liet nagaan, hoe het nu komt, dat er aan de juistheid van zijn cijfers altijd wordt getornd. Het Centraal Bureau voor de Statistiek is een zeer deskundig instituut, dus de daar ontvangen gegevens zullen wel goed yerwerkt zijn. Maar zouden de instanties, die het C.B.S. de cijfers verstrekken wel de goede gegevens leve- Onlangs hebben wij zelf geconstateerd, dat het b.v. aan de hand van de cijfers van het C.B.S. moeilijk is een prijs van een woning in Utrecht te vergelijken met b.v. de prijs van een woning in Den Haag. Het prijsverschil in de woningwet klasse was zo groot, dat het onmogelijk over eenzelfde soort woning kon gaan. Bij navraag bleek ons, dat het verschil zat in de kosten voor de gemeenschappe lijke voorzieningen, die in de ene wo ning wel en in de andere woning niet waren aangebracht. Geen uitroepteken Dit is een klein voorbeeld van misverstanden, die „de heilige cijfers" kunnen teweegbrengen. De minister kan die cijfers lanceren met uitroepte kens, andere instanties komen dan on middellijk met vraagtekens aandragen. Dat heeft natuurlijk invloed op het klimaat in de bouwnijverheid en op de activiteiten yan de particuliere bou- In een volgend artikel zullen wij na gaan, of de financieringsmethoden van de centrale overheid de woningbouw mo menteel niet in een impasse hebben ge bracht en dat met name het klimaat wordt verknoeid door wat de particulie re bouwers de „onmogelijke concurrentie tegen het belastinggeld" noemen. De misverstanden over de cijfers en de gebruikte terminologie, alsmede het fi nancieringsbeleid zijn de „hete hangij zers" van het beleid van een minister, die te veel pluspunten heeft om hem nu al onvoldoende aan de kaak te stellen. Zelfs een minister kan niet overal persoonlijk gaan kijken om te zien, of „het papier" wel klopt met de werkelijk heid. Ook de minister drs. P. C. W. M. Bogaers niet. Toch vissen voor gehandicapten HILVERSUM U zult zich als trouw televisiekijker vast wel herinneren dat op de grote jubileumdag van de KRO verleden jaar o.m. de prijzen werden uitgereikt na de langdurige en leerzame viswedstrijd Kanjer Koning Competitie. De heer W. Bouwman stelde toen zijn prijs van 1000 ter beschikking vooi stichten van een rustig vlscentrum gehandicapten. En hiervoor is nu stichting opgericht. Het bedrag van 1000 groeide na dit initiatief dank zij gulle gevers aan tot 25000 en er werden ook allerlei geschenken in natura aangeboden. De nu in Amsterdam opgerichte Stich ting Viscentra Gehandicapten wil nu iets gaan doen met de gaven en stelt voor, viscentra in te richten voor gehandicap ten van alle gezindten. Daarvoor zal nog wel iets meer nodig zijn dan 25000, maar een stevig begin is er. De heer Bouwman zal het stichtingsbestuur als adviseur dienen. Tien Nederlanders naar congres in de Sowjetunie DEN HAAG In Moskou wordt van 30 mei tot 7 juni een congres gehouden over het oceaanonderzoek tot heil van de mensheid. Hieraan zullen tien Neder landse deskundigen deelnemen, t.w. prof. P. Groen en prof. Dorrestein van het KNMI, dr. H. J. Schoemaker en ir. E. W. Bijker van het waterloopkundig laborato rium te Delft, prof. dr. H. Postma en drs. D. Eisma van het instituut voor zee-on derzoek te Den Helder, ir. W. Langeraar van de hydografische afdeling van het ministerie van defensie, prof. M JBron- gersma-Sanders van het geologisch insti tuut te Leiden, drs. L. van Eerde van de geologische dienst te Haarlem en prof. dr. Raven te Beiroet. Trouw aan Eoxy, de enige sigaret waar ik (met heel m'n hart) „ja graag" tegen zeg. Roxy was en blijft mijn eerste liefde en is me zo vertrouwd, dat ik geen andere meer wil. Van Bandkeramiekers Grootste in Europa ELSLOO Bij opgravingen is prof. dr. P. J. R. Modderman uit Leiden er in geslaagd in de Zuid limburgse gemeente Elsloo de grenzen vast te stellen van de oudste begraafplaats van Neder- DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid land: die van de Bandkeramie- Tans (soc.) heeft de minister van kers, die volgens de hoogleraar Kamervragen over studietoelagen onderwijs en wetenschappen gevraagd of hij van plan is in ongunstige wijzigingen te brengen in de nori voor het toekennen van rijksstudie toelagen, voor zover die normen trekking hebben op de ouderlijke bij dragen. De heer Tans vraagt voorts of de minister de vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen hierover nader wil informeren. Kinderlokker gepakt TIEL In Rossum is een 36-jarige inwoner van Tiel gearresteerd, die in het park in zijn woonplaats bij diverse kinde- I ren onzedelijke handelingen heeft ge pleegd. De man begaf zich op de vrije woensdagmiddag naar het park. van 4.400 tot 4.000 jaar voor Chris tus in deze omgeving hebben ge woond. Tijdens de opgravingen, die met tussenpozen reeds sinds 1950 in Elsloo worden verricht, werden al eerder een kleine honderd plattegronden van Bandkeramische woningen uit ver schillende tijdperken gevonden. Som mige woningen (van hout, vlechtwerk en leem) hadden een lengte van bij na 30 meter. Het nu blootgelegde grafveld is be halve het oudste van Nederland ook de grootste Bandkeramische begraaf plaats in Europa. Uit de inhoud der graven zou kunnen worden afgeleid, dat de Bandkeramiekers de gewoonte hadden de voornamen te begraven de anderen te cremeren. Tijdens gisteren gehouden persconferentie noemde prof. Modderman Elsloo de hoofdstad van de Bandkeramische periode. 1 Mevrouw Wallace kandidaat voor gouverneurschap MONTOMERY Mevrouw Lurleen Wallace, echtgenote van de voor rassen scheiding ijverende gouverneur van Ala bama, is door de democraten van deze I staat aangewezen als kandidaat voor het (gouverneurschap. In november zullen in Alabama gouverneursverkiezingen ge- 1 houden worden. Mevrouw Wallace versloeg haaar ne gen mannelijke tegenstanders met dui- delijke cijfers. Mocht ze ook in november haar republikeinse tegenstander ver- 1 slaan, dan betekent dit dat haar man m feite gouverneur van deze zuidelijke staat zal blijven. De 39-jarige mevrouw Wallace besloot als „marionet" voor haar man te fungeren omdat deze krachtens de grondwet van de staat niet voor een tweede termijn tot gouverneur gekozen mag worden. Wallace zelf heeft er geen twijfel over laten bestaan wie de werke lijke machthebber zal zijn als zijn vrouw gekozen wordt. Oost-West debat Nieuwe camera. Nieuwe mogelijkheden. Betere opnamen. Uw fotohandel geeft bij aankoop van een nieuwe camera f 7,50, f 10,-, f 15,- of f 20,- voor de oude terug. Alleen van 30 april t/m 4 juni a.s. Goede ruil! Archievenniets bekend over goudschat SEROOSKERKE Archivaris M. de Bruin van de Provinciale Bibliotheek in Middelburg heeft geen aanwijzingen ge vonden voor eventuele „eigendomsrech ten" van de goudschat in Serooskerke. De identiteit van mensen, die aan het einde van het twaalfjarig bestand in 1621 in de buurt van de Wilgenhoek hebben gewoond, is niet bekend. In de afgelopen weken heeft de heer De Bruin vele Zeeuwse en Belgische ar chieven afgespeurd om meer te weten te komen over de grond waar de goudschat van 1019 munten werd gevonden. Het onderzoek heeft uit geschiedkundig oog- Ïiunt tal van interessante gegevens opge- everd. Urker visser verdronken URK Gistermiddag is de UK 53 ,van schipper Maarten Post de haven binnen gekomen met een man minder aan boord dan waarmee het schip maandag was "itgevaren. Tijdens een hevige windvlaag is name lijk in de nacht van woensdag op donder dag, ongeveer zes mijl uit de kust, de 52-jarige Jaap Post overboord geslagen en verdronken. Ook de 18-jarige Klaas Post 6loeg bij het binnenhalen van een net overboord, maar hij kon worden ge red. Zeilboot sloeg om: arts verdronken SLUISKIL Bij windkracht 4 is gistermiddag een zeilboot op het Braak- manmeer omgeslagen, met aan boord een 45-jarige arts uit Oostkamp (België) en zijn vrouw. Inplaats van zich aan de boot vast te klampen besloot het echt paar naar de oever te zwemmen, hetgeen alleen de vrouw gelukte. De arts ver dronk halverwege. Herder deed geen aangifte uitgesteld RHEDEN De Rhedense politie heeft een massagraf van 22 schapen en 7 lammeren ontdekt. De dieren wer den daarin begraven door de herder van de Rhedense schaapskudde, de BONN De uitwisseling van spre- *1*11 JI Elis"n 'e Rhedjm H« hf kers tussen de Oostduitse SED en de 5! J.i i T" 8?daa?' "aardoor Weslduitse SPD, die dere maand rou f'ï"d" de dMtructlewct hee" worden gehouden, zal niet plaatsvin- ireaen- g_ig j» Qe u-t ongeveer i5o schapen en lam- Betoging voor Huis van Beivaring AMSTERDAM Meer dan twee honderd jongelui hebben gisteravond voor het huis van bewaring bij het Leidseplein een betoging gehouden voor de vrijlating van de 23-jarige provo Hans Tuinman, die in voorlopi ge hechtenis zit in afwachting van zijn vonnis dat de Amsterdamse rechtbank volgende week velt. De jongelui hieven een spreekkoor aan: „Tuinman moet vrij". Na deze betoging trokken zij naar het Ameri kaanse consulaat-generaal aan het Mu seumplein, waar zij demonstreerden tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam. Ook hier werden spreekko ren gevormd, die riepen: „Johnson moordenaar." Er werden vijf ruiten ingegooid, een op de beneden- en vier op de boven verdieping van het gebouw. Enkele jongelui drongen door tot in de tuin, waar zij een grote koperen naamplaat van het pand stalen. De mobiele eenheid van de politie heeft de jongelui verspreid. Daarbij werden geen arrestaties verricht. In de veilinghal van Lisse wor den de laatste voorbereidingen getroffen voor het bloemen corso dat morgen door de Bol lenstreek zal trékken. Gisteren werd een begin gemaakt met het aanbrengen van de bloem- versiering. Dat het corso ook ditmaal weer een fantastisch mooi kleurenspel zal zijn is al (in werkelijkheid dan) te zien aan deze fraai uitgevoerde Gemompeld wordt dat de Oost duitsers dit uitstel hebben gevraagd uit vrees voor kwalijke bejegening of zelfs arrestatie, indien zij in West-Duitsland zouden vertoeven. De Westduitse socialisten zullen nu wel licht voorstellen de communisten de wettelijk» garantie te geven dat zij zonder vrees voor arrestatie naa bondsrepubliek kunnen komen. Invriesregeling voor varkens opgeschort sociaal-economische redac tie) (Van DEN HAAG De minister van land bouw, mr. B. W. Biesheuvel, heeft na overleg met het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de invriesregeling voor geslachte varkens met ingang van zater dag a.s. op te sdhorten. aangezien op de varkensmarkt weer enig prijsherstel is ingetreden. De invriesregeling voor het buikspek, waarvan zeer grote voorraden bestaan, blijft nog van kracht. Beschuldiging Cals niet acceptabel Het is niet ondenkbaar dat de provo's zelf buitenlandse fotografen hebben benaderd met het aanbod „incidenten te leveren". Dat schrijft de Neder landse correspondent van het Franse dagblad Le Monde. dr. Félix-Faure in IPI-Report, het maandelijkse bulletin van het Internationaal Pers-Instituut. Félix-Faure neemt de beschuldigingen van premier Cals aan het adres van de buitenlandse persvertegenwoordigers bij het huwelijk van prinses Beatrix op de korrel. Volgens hem bezit de minister-president inderdaad vele aan wijzingen dat er kontakt is geweest over het werpen van rookbommen tussen pers en de provo's, maar er is geen bewijs. Maar zelfs al zijn er vele waar schijnlijkheden en veronderstellingen die de waarheid mogelijk benaderen, zelf dan kan de buitenlandse pers de beschuldigingen van de minister-presi dent die ingegeven zijn door de wens van de premier Cals om de incidenten te ontdoen van hun anti-koningsgezind karakter, niet accepteren, aldus dr. Félix-Faure in IPI-Report, meren bestaande kudde vertoonde de laatste tijd een weinig rooskleu rig beeld. Bestuursleden van de stichting „De Rhedense schaapskud de" vonden de dieren er verwaar loosd en ondervoed uitzien. Het feit dat de herder al maanden lang geen aangifte meer had ge daan van de dood van een schaap wekte de argwaan op van de ge meentelijke dierenarts, die tevens directeur is van het gemeentelijk STRAATSBURG Op een ogenblik dat de ruimtevaarttechniek in de VS en Rusland bezig is met reuze schreden ons zonnestelsel te verkennen, heeft Europa nog niet eens een samenhangend pro gram voor ruimteonderzoek, hangt er een onuitgesproken doodvonnis over de Europese organisatie voor de ontwikke ling van raketten (ELDO) en is de Euro pese industrie gefrustreerd en teleur gesteld. Dit sombere beeld heeft de Britse lord Jellicoe, als rapporteur van de wetenschappelijke commissie van de raadgevende vergadering, gisteren in Straatsburg geschetst bij de inleiding van een debat over de Europese we tenschappelijke samenwerking. abattoir en lid van het stichtingsbe stuur. By een verhoor van de herder bleek, dat hij de dieren zelf had begraven. Een verklaring voor zijn handelwij ze zei hij niet te kunnen geven. Het onderzoek duurt nog voort. In Rusland: 82 steden en dorpen onder water MOSKOU Het gebied rondom Now- gorod, de vroegere hoofdstad van Rusland, is getroffen door de ergste overstromingsramp sinds veertig jaar, zo heeft Tass gisteravond gemeld. Er staan 82 steden en dorpen onder water, maar er zijn volgens het persbureau geen slachtoffers. Dambreuk in Vratsa WENEN Bij Vratsa in noordwest Bulgarije is zondagmiddag een stuwdam doorgebroken, waardoor verscheidene mensen om het leven zijn gekomen cn grote schade is aangericht. Volgens het Bulgaarse persbureau heeft de watermas sa huizen en bruggen meegeleurd. De bewoners van bedreigde gebieden wor den geevacueerd en de regering in Sofia heeft militairen gezonden om bij het red- dingwerk te helpen. Texoprint in Ivoorkust HELMOND Het Texoprint-concern gaat deelnemen in de bouw van een textie.drukkerij in Ivoorkust, waarmee in eerste instantie 19 miljoen gulden en vervolgens nog eens 9 miljoen gemoeid zal zijn. De drukkerij zal om te beginnen 60 procent van de markt voor dit artikel in Ivoorkust voorzien. Twee militairen van de Westduitse vliegbasis Diepholz in Neder-Saksen kwa men woensdagnacht om het leven en tien liepen ernstige verwondingen - op toen een auto van de weg raakte en op een kolonne van twintig militairen in-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5