Machts- en gezagscrisis moet overwonnen worden Vijfentwintig jaren in dienst van de scholen Een woord voor vandaag krijgt meer steun Duizenden brillen voor Suriname-zending Curatoren niet op de hoogte Moshav Ovdiem trok meer dan kibboets elke dag 'n fiets voor niets! VRIJDAG 6 MEI 1966 Hoe groeit de gemeente, of de Kerk van Christus op aarde. Door dienstbetoon, zegt Paulus, maar dat is niet het laatste woord. Door te werken aan de opbouw van het Lichaam van Christus, maar ook dat is niet het laatste woord. Beide dingen zijn noodzakelijk, maar uiteindelijk „ontleent het gehele lichaam deze groei van het lichaamaan Christus. De evange list Johannes zegt het wat anders, maar hij bedoelt hetzelfde: „We moeten blijven in Hem." Hij gebruikt het beeld van de wijnstok en de ranken. Wat moet een rank doen om vrucht te dragen? Moet hij zich daarvoor geweldig inspannen? Moet hij de vruchtbrengende sappen persen door zijn aderen? Niets van dat alles. Hij moet alleen maar verbonden blijven aan de wijnstok. Van de wijnstok ontvangt hij alles wat hij nodig heeft. Groei is geen kwestie van geestelijke inspanning, maar van geestelijke ontspanning. Groeien we? Dat is een vraag die we ons van tijd tot tijd eens moeten stellen. Maar ook weer niet te vaak. Toen ik een kind was. plantte ik eens bonen in een eigen tuintje. Iedere dag ging ik kijken of ze al begonnen te groeien. En omdat er iedere dag niets te zien was, haalde ik ze uit de grond om toch maar te kunnen kijken of ze al aan het groeien waren. Die bonen zijn nooit opgekomen. Groei is niet per dag te meten. Echte groei is af te meten naar de vrucht die gedragen wordt. Dan zien we voor onszelf dat ook wij in Christus groeien. We lezen vandaag: Numeri 24 1-19. Indonesische Raad van Kerken: (Van onze kerkredactie) DJAKARTA De Indonesische kerken willen zich niet in hun stulp terugtrekken. Zij voelen sterk hun verantwoordelijkheid om mee te denken en mee te spreken over de toekomst van hun land. In een recente studie komt de Raad van Kerken tot de conclusie dat een van de gevaarlijkste problemen van het ogenblik de machts- en ge zagscrisis is, waarvoor Indonesië staat. De Raad van Kerken heeft de christenen opgeroepen te bidden, dat „onze staat en samenleving bewaard zal blijven voor de ondergang'*. De kerken moeten zich ook ervoor inzetten dat de gezagscrisis wordt overwonnen. Deze uitspraak is niet zomaar een dagen heeft geduurd. Op zijn beurt i zondige mensen zonder veel moeite misbruik kunnen maken van de vrij heid, zodat vernietiging, scheuring en anarchie ontstaan. Maar de Indonesische christenen zien ook de gevaren van deze nu te prefereren geleide democratie in, want „die het heft in handen hebben zijn ook zondige mensen, die niet ge vrijwaard zijn van de verzoeking om misbruik te maken van hun macht, onder andere door geen aandacht te schenken aan de rechtszekerheid en geen bereidheid te tonen om de angsti ge roep om hulp en de kritiek van het volk aan te horen." woord van predikanten en andere ambtsdragers, die ook eens iets willen zeggen over de politieke situatie van het land. De oproep van de Raad van Kerken is gebaseerd op het verslag van een vergadering van christenen, die vooraanstaande functies bekleden in kerk, staat en maatschappij. In maart kwam zij in het ziekenhuis Tji- kini aan de „Raden Saleh-ri-aat" sa men om de huidige actuele tuatie te bespreken. Het overleg kreeg al de naam van Raden Saleh-overleg. heeft de raad een oproep gericht tot de leden-kerken en hun lidmaten, die vrijwel identiek is aan de uitspraken deze groep van vooraanstaande christenen. Fransen schrijven Johnson brieven Honingraat-puzzel Verklaring Wereldraad i de cijfers, te beeinnen bii en in de Om de cijfers, te beginnen bij richting van de pijltjes, woorden invul len die betekenen: 1. gevangenis. 2. prik kelbaar, 3. bestuurder. 4. rangtelwoord. 5. verhaal. 6. moerasplant, 7. naast. 8. kreu nen, 9. tapijt. (Van onze kerkredactie) GENÈVE Evenals de oecume nische raad van kerken in Nederland hebben ook kerken en organisaties in andere landen nadrukkelijk hun ad hesie betuigd aan de verklaring van tien ponten, die het centraal comité van de Wereldraad van Kerken in fe bruari heeft doen uitgaan inzake Viet- De Britse raad van kerken heeft op haar dezer dagen gehouden vergade ring in Cheam (Surrey) besloten de tien punten van de Wereldraad in I ernstige overweging te geven aan de Britse regering en aan de ledenker- ken. Gewezen wordt op het belang van deze uitspraak, omdat in het cen- traal comité afgevaardigden zitting Horizontaal. 1. Almen, 5. les. 7. reis, 8 hebben van kerken uit West-Europa, keg, 10. Ina, 11. log. 12. pa. 13. sa. M. aak.! de Verenigde Staten, de Afro-Azia- 16. sip. 17. dolk, 18. Amor. 20. j tische landen, Tsjechoslowakije, Hon- Oplossing vorige puwr' Evenwicht Zowel deze christenen als de Raad van Kerken komen tot de conclusie R dat er een passend evenwicht moet .begrijpen komen tussen in de eerste plaats „macht en leiding", in de tweede zo zeiden deze plaats „vrijheid om kritiek en controle uit te oefenen", en in dc derde plaats rechtszekerheid voor allen. - awcc A-ioiwc bewegingen. Vertikaal. 1. aristarch. 2. Lena. 3. M.a. rooms-katholieke Témoignage Chré-| •g. 8. kak. 8. park. 11. lap tiegi.' eo het protestantse „Chnsti-j anisme social", doen het weer op ande re wijze. Zij hebben gezamenlijk de Franse christenen uitgenodigd een brief te schrijven aan president Johnson, waarin zij hem smeken, alles te doen, wat in zijn vermogen ligt, om een terugkeer tot vrede in Vietnam te bevorderen. In het model, dat de organisaties hebben opgesteld, wordt behalve naar de tien punten van de Wereldraad ook verwezen naar de encycliek Pacem in terris van paus Johannes en naar de1 rede van paus Paulus voor de VN. De Boheemse broeders in Tsjechoslo wakije hebben zich eveneens aangeslo ten bij het standpunt van het centraal comité van de Wereldraad. Ir. Van Dis wil verbod van ritueel slachten „Elk moment' mensen die zeer verschillende posities bekleden, „moet de Kerk proberen om de toestand van de staat en de samen leving te begrijpen, onder andere door haar leden, die op grond van hun ken nis en hun ervaringen een bijdrage kunnen leveren, hulp te vragen." Deze mannen kwamen tot de con clusie dat op dit ogenblik de maehts- en gezagscrisis de grondslagen van de staat en samenleving in groot gevaar brengt. Erkend werd dat Indonesië ge plaatst is voor grote economische pro blemen, maar eerst moet dit land zich afvragen, hoe de gezagscrisis kan wor den opgelost, opdat daarna de econo mische problemen serieus kunnen wor den aangepakt. 2245 Misbruik De kerk, zegt de Raad van Kerken in zijn uitspraak, gebaseerd op het ver slag van de Raden Saleh-groep, blijft vasthouden aan de principes van de Pantjasila-staat en de geleide democra tie. Zij doet dit, omdat „wij weten dat De Raad roept de Kerk en christe lijke gemeenschappen op om in de ko mende jaren in hun dienst bijzondere aandacht te schenken aan de drie ken merken voor de Indonesische staat. Zij moeten samen met andere krach ten in de Indonesische samenleving er voor waken dat „de macht niet ont aardt in dictatuur, de vrijheid niet af daalt tot anarchie en het recht niet verlaagd wordt tot een middel van de dictatuur en het conservatisme." Bo vendien wordt opgeroepen tot gebed voor de regering en de staatsinstellin- Eerste zending is al onderweg (Van onze kerkredactie) j^EIST Duizenden brillen zijn binnengekomen op de oproep voor gebruikte brillen bij het bureau van de Surina me-zending. Onlangs werd de ze oproep gedaan, omdat deze brillen door de boslandnegers goed kunnen worden gebruikt. Inmiddels is de eerste zending al onderweg naar Suriname. Namens het bestuur en de mede werkers van de zending deelt de secretaris Nederland van het Zeister Zendingsgenootschap, wi- ka Th. J. Rijks mee, dat men dankbaar is voor deze massale blijken van liefde voor de zen ding. De zendingsartsen in Surina me kunnen weer enige jaren voor uit. In de vele honderden brieven, die de brillen begeleiden werden vragen gesteld over het Zeister Zendingsgenootschap, het oudste zendingsgenootschap in ons land. Het is voortgekomen uit de oudste protestantse kerk, die onder lei ding van Johannes Hus in Bolie- men-Moravië is ontstaan. Hernhutters In 1722 vestigde zich een groep Hussietische vluchtelingen op het landgoed van de Graaf von Zin- zendorf in het oosten van Saksen, waar zij de kolonie Herrnhut stichten. Zinzendorf raakte- zo on der de indruk van deze Hernhut tergemeente, dat hij zich bij hen aansloot en hun leider werd. Zendingsdrang, mildheid in hun oordeel over christenen uit andere denominaties en grote aandacht voor het belang van de leek zijn altijd het kenmerk van de Hern hutters geweest. Al bij de dood van Von Zinzendorf waren er meer dan tweehonderd leken-zen- delingen uit Hernhut de wereld ingetrokken. De Hernhutters heb ben sinds 1736 een groep in Neder land, die sinds 1747 hoofdzakelijk in Zeist woont. Van hieruit wordt het zendingswerk in Suriname be geleid en gestimuleerd. Zendelingen Er zijn nu zestig scholen, ruim dertig kleuterscholen, twaalf kin dertehuizen, vele kerken, polikli nieken en een paar ziekenhuizen door de broedergemeente ge bouwd. De 175 zendingsarbeiders in Suriname komen uit hervormd, gereformeerd, christelijk gerefor meerd en luthers milieu, maar werken met de Surinaamse broe ders onder de ene vlag van de Hernhutters. Dit werk kan namelijk niet wor den gedaan zonder de steun van heel protestants-christelijk Neder land. De helft van de benodigde gelden wordt bij elkaar gehaald door kinderen van christelijke scholen in Nederland. De andere helft van de begroting moet wor den aangevuld door Nederlandse bedrijven en particulieren. Het gi ronummer is: 24 69 6, ten name van de Suriname zending te Zeist. 4» leg, 6. eg. 8. kok. 0. park. 11. lap 12. palm, 14. air. 15. nöftr. 16. Son, 17 doos. 19 met. 20. roet, 22. peer, 23. toll 25. mee, 26. dor, 27. Be. 28. te. Lustrum Utrechtse theologische studenten Nieuwe uitgave Grieks Nieuwe Testament DEN HAAG Ir. Van Dis. Tweede Kamerlid voor de SGP, heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid schriftelijk gevraagd of het slachten van dieren volgens de Joodse ritus, dat met vreselijk lijden voor deze dieren gepaard gaat, verboden j kunnen worden. Conflict-Hoijtink (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Vanmiddag recipieerde in het Kurhaus het bestuur van de zilve ren Stichting Nederlandse Onderwijs Film. een stichting, die in volle oor logstijd werd opgericht om met toestem ming van de Duitsers... de Duitse plan nen tot oprichting van een orgaan om de Nederlandse schooljeugd filmisch te beïnvloeden te dwarsbomen. De opzet lukte prachtig: er stonden al wagonladin gen Duitse schoolfilms klaar voor verzen ding naar Nederland, maar de pasopge richte Stichting nam de distributie ovei; en Speciaal met de Duitse films had men zo lang werk, dat eerst aan het eind van de oorlog enkele onschuldige biologische filmpjes zoals „Ringslang" en „Vliegend hert" de weg naar de Nederlandse scho len konden vinden. Wèl had men toen al heel wat Nederlandse onderwijsfilms naar de scholen weten te krijgen. Ook in een ander opzicht is deze Stich ting uniek geweest, want van 1952 af werken in haar van onder-af de „drie fflj j leden van da senaat op da hoogte zi,n SjZvS slachten in gesteld van het feit dat er moeilijk- de Stichting voor de Katholieke Onder- j Nederland is toegestaan, waar het in an- heden waren Zii hoorden ook toen pas wijs Film. de Stichting Onderwijs Film LONDEN Vermoedelijk nog deze dere landen verboden is. j "7dezï moeiliikhederbestonden I voor de Openbare- en Neutraal-Bijzonde- Ir. Van Dis heeft voorts de staatssecre- waaruit deze moeilijkneaen oestonaen. scholen cn d« AMSTERDAM De president-cura tor van de Amsterdamse universiteit, mr. G. van Hall, heeft naar aanleiding van het conflict-prof. Hoijtink een communiqué uitgegeven waarin staat dat curatoren eerst op 26 april door een gesprek tussen de rector magni- Volgens de heer Van Dis zijn er ook ficus, de president-curator en twee Stichting Ned. Onderwijs Film nieuwe uitgave onder de Joden zelf tegenstanders het ritueel slachten van dieren. vraagt waarom het rituele slachten l'TBECHT De faculteitsvereni- studenten maand Utrecht belegt van 18 t.m. 20 mei een verschijnen van het Nieuwe Testa-! taris van sociale en volksgezondheid ge- Hniitink heeft zich behou- Onderwijs"Film driedaags lustrumcongres in „De blije mtn, liin „„„pmnkelijke taal. hefyaagd bij het samenstellen van het Oos piot Hogtink heelt zich. behou werelt" Ie Lanteren over het thema GlitliS. Een internationale commissie J°°' hem in uitzicht gestelde wetsuut- dens in een briet aan curatoren van "DneTudjnt'en^uÜén" in korte ie- 'an geieerden heef, er twaaif jaar aan "dlHS I zinge'n z, Vdan "^entalien jaren lang hebben de the- j JdiS"'tad,n n" m0hVCrmg 0nlS'ag niet in de kerk denken te gaan doen oiogen gebruik gemaakt van de editie de Stichting Prot.-Chr. ontdekkingen op het gebied van handschriften en dergelijke, voelde men toch behoefte aan een geheel nieu- uitgave. Overigens moet men geen curatoren gewend om hen Daarna zal Han Lammers, redacteur va^ Nestle-Aland voor de bestudering van De Groene Amsterdammer, de van het Nieuwe Testament in de kerk als maatschappelijk verschijn-1 „grondtekst". Hoewel deze uitgave bij sel kritisch bekijken. Ds. L. H. Rui-herdruk ook wel steeds bijgewerkt tenberg, perspredikant van de Neder- wer(j aan de hand van de landse Hervormde Kerk. zal in een lezing informatie geven over wat de kerk allemaal konkreet doet. Mej. drs. M. A. Thung, sociologisch studie secretaresse van de Nederlandse Zen dingsraad, zal spreken over het moge lijke prespectief voor de kerk. •tf- BEIROET Uit dankbaarheid voor de Russische en Bulgaarse financiële E5fraa^hee8ftbde^yriïïhrnreglrTngntoee-: Nieuwe Testament (met 1.400 tekstva- gestemd in volledige diplomatieke er- rianten m voetnoten) is een uitgave kenning van Oost-Duitsland. I van vijf bijbelgenootschappen, name- lijk dié van Nederland, de Verenigde -g. Een grootscheepse evangelisatie- i staten, Engeland. Schotland en campagne van de baptisten in Ghana Württemberg. Ze is gezet in de Vere- l""J B tt gedrukt op de persen Reeds voor A. Schoevers 1 tuut), zelf A. A. Schroevers de oorlog was de heer A. problemen op de hoogte te stellen.t R. Karlsen over studentenstop jNaar de achtergrond van het conflict organ- Liever program op lange termijn het Schoevers-insti- voed amateur-filmer, te komen tot geschoven, maar toen de heer Schoevers achter de Duitse plannen kwam om de Nederlandse jeugd" via de onderwijsfilm nat.-socialistisch te indoctrineren, vatte hij het plan op de Duitsers voor te zijn en zo werd op 6 mei 1941 op O., K. en W. de Stichting N.O.F. geboren. De heer Schreuder werd aangesteld tot plaatsver vangend directeur. Er werd terstond be gonnen met de productie van Neder landse onderwijsfilms en het verstrekken van filmprojectoren aan de scholen. Van 1946—1952 werd het werk verder uitge bouwd. Echter bij de verdere technische ont wikkeling van de smalfilm en met name van andere audio-visuele hulpmiddelen bleek het raadzaam het werk geheel te maken van het departement en geheel een werk van te maken dat uit het onderwijs zélf opkwam en zo kwam in '52 de samenwerking van de drie on derwijszuilen op dit gebied tot stand. Deze samenwerking is sindsdien prima verlopen en thans is de N.O.F. niet meer weg te denken uit het Nederlandse on derwijs. De filmotheek is enorm uitgebreid en zeer veelzijdig van samenstelling, terwijl er ook een internationale uitwisseling van onderwijsfilms tot stand is gekomen, die het werk op een zeer hoog niveau heeft gebracht. Internationaal met betrekking tot de benodigde appara- 1 tuur. Bovendien verricht men research- werk, waarbij een wetenschappelijke ad viescommissie het bestuur bijstaat. De N.O.F. vertegenwoordigt Nederland in de Raad van Europa op het terrein van de onderwijsfilm. De neerslag van al deze activiteiten wordt regelmatig gepubliceerd in het tijdschrift „Toonbeeld", dat sinds 1 janua ri vijf maal per jaar verschijnt. Een Stichting, die met haar filmotheek van zo'n 500 films het onderwijs in ons land dient, wordt in kringen van het onderwijs uiteraard zeer gewaardeerd en dat hebben velen op de receptie van hedenmiddag het bestuur van de jubile- rende stichting op hartelijke wijze weten duidelijk te maken. Toestand bisschop Bekkers langzaam achteruit 's-HERTOGENBOSCH Het seme- tariaat van het bisdom Den Bosch heeft meegedeeld, dat de toestand van bisschop W. M. Bekkers steeds meer verslechtert. Ofschoon geen onmiddellijk levensge vaar aanwezig is, moet er toch reke ning mee wordën gehouden, dat het overlijden op korte termijn kan wor den verwacht, terwijl ook de mogelijk heid van een plotseling sterven niet is j uitgesloten. De 84-jarige moeder van de bis schop en andere familieleden bezoe- ken iedere dag het ziekenhuis. De bis schop is van tijd tot tijd nog bij het bewustzijn. i 30 UTRECHT Het is niet de schuld Oude fietsen zijn geldverslinders Koop toch een nieuwe - nul U weet toch: radikale veranderingen verwachten van. minister Diepenhorst, dat er geen De nieuwe tekst wordt een conservatie-1 ve revisie genoemd in de traditie van het teksttype van Westcott-Hort en Nestle-Aland. De nieuwe editie van het Griekse heeft tot gevolg gehad, dat meer dan nj„de Staten 3mDee"™pUS01tee5d7Tg^Si-n he, Würïtembergs" bijbelse- duurde, werd gelijktijdig gehouden nnn1 de drie grootste steden v Accra. Kumasi en Tamale. nootschap. De prijs zal ongeveer acht het land gulden zijn, wat aanmerkelijk Jager is dan de uitgavi "Bj| A1- J i Nestle-Aland. R. Tumsma in proefschrift: (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT Vanmiddag pro moveerde aan de rijksuniversi teit te Utrecht de heer R. Tams- .ruimte, geld en mankracht" zijn om alle aankomende medische studenten een verantwoorde opleiding te geven. De niet geringe emotionaliteit waar mee deze televisionaire excellentie zijn argumenten kleurt, lijkt dan ook omgekeerd evenredig met de inner lijke overtuiging waarmee hij zijn noodwet verdedigt. Dit zegt dr. C. J. B. J. Trimbos in het blad van de katholieke artsenvere- niging naar aanleiding van de dreigen de studentenstop voor de medische fa culteiten. Dr. Trimbos vraagt zich af hoe de minister een wettelijke oplos sing voor de toekomst ziet. Het gaat om een noodwet, waarvan de minister het tijdelijke karakter heeft bena drukt. Maar. aldus dr. Trimbos, dat kan alleen als ten aanzien van het voortbestaan van de nood zelf een dui delijke limiet wordt gesteld. Daarom acht hij een programma op lange termijn veel belangrijker dan een noodwet. De verouderde, op aller lei punten in het slop zittende artsen opleiding dient volgens hem op korte termijn gesaneerd te worden. De facul teiten zijn hierover al jarenlang aan het praten, maar zo zegt dr. Trim- en verkoop, maar waar overigens de bos vooruitstrevende plannen, bij gezinnen in sociaal en economisch op- voorbeeld van de huisartsen, worden zicht geheel zelfstandig zijn. bij voorbaat al weggepraat en de voorstellen uit de studentenwereld Het proefschrift houdt zirh bezig worden honend terzijde gesteld. J Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. organisatie voor de Nederlandse onder- oeproduceerd voor een deel betrokken o-a.««.-«ïr van de Intcouncii for Educational Films, die door de N.O.F. in het Neder lands worden nagesynchroniseerd. Voorts distribueert men films van de R.V.D., ambassades en instituten en bedrijfsle ven, uiteraard voor zover deze van belang zijn voor het onderwijs. Ook van particu lieren en commerciële filmbedrijven be trekt de N.O.F. diverse films. Daarnaast werkt men aan de regelmati ge uitbreiding van het aantal filmstro ken. dia-series, grammofoonplaten i luidsbanden en adviseert men de scholen Bem< 'ft: SWi T-* mei een variant, de moshav ovdiem. ma op het proefschrift ..ue |etterlijkwoonplaats van arbeiders. moshav ovdiem, invloeden op de jyiet arbeiders wordt dan bedoeld sociale geografie van Israëls mensen die bij hun binnenkomst in coöperatieve kleine boerendorpen 1 "S've^AD. J. zonder loonarbeid tot docioi in flie wegens hun zionistisch-socla- Cuperus te Waddinxveen; te 's Heer- de sociale wetenschappen. Pro- listische opvattingen geen gebruik wil- Abtskerke: kand. B. Martèl te Zaandam; motor was prof. dr. A. C. de den maken van de „exploitatie" van te Hilversum <Bethelkerk-gem.): anderen, dat wil zeggen jjufi Vooys. beid Buiten de stedelijke nederzettingen bestaan in Israël vijf dorpstypen, waar- jn moshav ovdiem wonen afge- van tot nu toe alleen de fameuze Kib- zign yan een kleine groep i0Cale ver- boets via woord en geschrift grote be- zorgers zoais winkeliers en onderwij- kendheid heeft verworven. Ondank:- hnpi-pn In het de massale immigratie is het aantal loonar- Huting te Rotterdam; te Poederooijen: kibboetsiem echter weinig toegenomen. zers. uitsluitend boeren, proefschrift wordt verteld over de •aak allesbehalve rooskleurige omstan- gers hieek bereid tot de collect samenlevingsvorm die karakteristiek is voor de kibboets. In scherpe te genstelling daarmee is juist de grote voorkeur uitgegaan naar de mosnay. een dorpstype waarde bewoner J. C. Terlouw te Lage Vuursche. GEREF. KERKEN Beroepen te Marrum: W. J. de Ruiter te Harkema-Opcinde: te Duisburg Ruhr- ort (Duitsl.): A. Bakker te Hemelum; te IJlst: kand. J. Radstaak te Epe; te Koudum: kand. Tj. A'isma te Maarn. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Meppel-St. Jansklooster: T. Hardei te Kornhom. Israël moeten werken. Dr. Tansma is sinds 1958 als lector in de economische en sociale geografie verbonden aan de Nederlandse Econo- waaiuc wc»»»*.... mische Hogeschool te Rotterdam. Hij Hulman ie Vlaardingen groot deel van hun be- is directeur van het tot de NEH beho- veld te Middelburg, 'hoeftên aan goederen en diensten voor- rende Economisch-geografisch R,Hri zien door middel van coöperatieve in-,tuut. William Booth, de stichter van het lair maakten, grepen al gauw Leger talloze andere bands behoren zij ook Leger des Heils. greep de eigentijdse des Heilssoldaten naar deze nieuwe al tot het Engelse export-artikel. Op muziek om het evangelie uit te dra- muzikale stijl. De beatband. de Joy- het ogenblik treden de Joystrings gen. De jongeren van het Leger des strings, sloegen direct aan en behoren iedere avond in vier zalen in Parijs Ridderkerk Hofman te Heils doen dat nog steeds. Toen de tot de meest populaire beatgroepen op. Hun doel: het evangelie ir \Beatles het ,Jjiverpool-sound" popu-1 uan Engeland. Evenals de Beatles enl .jound" van deze tijd uitdragen. GEREF. GF.MFENTF.N Tweetal te Rotterdam-Zuidwijk: L, GA Zijder- de Nieuw maandblad ZIE gaat vinger bij de wonde plek leggen (Van onze redactie) GOUDA In een oplage van 40.000. exemplaren heeft een nieuw „onafhan kelijk maandblad voor christelijker sa menleven" het licht gezien. Het wil maandelijks onder de naam „ZIE" de aandacht van de lezers bepalen bij kerkelijke onrechtmatigheden, of vol gens de aankondiging: „ZIE wil een aantal dingen zeggen, die in de protes tants-christelijke wereld hoognodig eens gezegd moeten worden." De eindredactie wordt gevormd door de juridische medewerker van de vervoersorganisatie EVO (vroeger ver bonden aan de Kuyperstichting), L. H. Sturing en de journalist Klaas van der Veen. In de redactie hebben een onge noemd aantal leden zitting uit een achttal Nederlandse kerken van de Ne derlands (zonder de noodzakelijk „e") I Hervormde Kerk tot de Gereformeer- d Gemeenten. Het blad wil uiting geven aan de „groeiende bezorgdheid bij vele gelovi gen" omdat de .leiders der kerken zich tot diepe teleurstelling van zeer velen lang niet genoeg bezig houden" j met de „levenspractijk der christenen j in kerkelijk georganiseerd verband." j ZIE zegt: „De kerken weten precies, soms tot op de komma nauwkeurig, hoe de mensen zich jegens God en hun naasten hebben te gedragen, maar zelf brengen zij hun leer niet in praktijk, ja proberen dat niet eens!" Volgens een hoofdartikel wil ZIE strijden „tegen belemmeringen die de christenen zelf in het leven hebben geroepen en nog steeds in het leven roepen. We kunnen het niet langer aanzien, hoe christenen (soms zelfs in de Naam des Heren) elkaar geestelijk „afmaken", elkaar het leven zuur ma ken als of het de gewoonste zaak van de wereld is. Wij zullen gebeurten's- sen. uitlatingen, besluiten en ontwikke lingen. die naar onze mening duidelijk in strijd zijn met de wezenlijke ken merken van het christen-zijn, aan de kaak s'.ellen en ontwikkelingen die een christelijker samenleven positief bevorderen steunen." Adres: postbus 142, Gouda.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2