Nieuwe Leidse Courant tesi KOERSEN KELDEREN van FORMAAT Commentaren Tres-leden wél voor rechtbank varkensvlees... voorjaarsvlees! TBC-explosie in Zevenaar Ontslagen in auto-industrie Wall Street reageert scherp Inkrimping produktie bij G.M. KLM werkte overschot aan personeel weg 3 ETAGES 'n ster matras een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! Vrijdag 6 mei 1966, 47ste jaargaug Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD i hert in feghen»poet I" t§Q&jp8Z&P8M>lPSQ&10828>1PSO&>iP?&(3>& „Stantvastich li ghebleve N. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 ZEVENAAR Te Zevenaar heeft een ibc-explosie plaatsgehad onder de jeugd van diversè kleuter- en lagere scholen. Bij ruim tien kinderen heeft men besmet ting geconstateerd. Vijf van hen zijn intussen in sanatoria opgenomen. De anderen worden thuis of in ziekenhuizen verpleegd. Het districts consultatiebureau voor tbc-bestrijding te Zevenaar verwacht, dat het aantal be- «mettingsgevallen in de komende dagen zal toenemen, maar tegelijkertijd heeft het goede hoop de besmettingshaard te hebben gevonden. MANTELSPECIALIST RECHTSTREEKSE VERKOOP AF FABRIEK AAN PUBLIEK verschaft U aanwijsbaar TIENTALLEN GULDENS VOORDEEL De fijnste materialen voor tieners, twennie en voor alle dames van elke leeftijd 1 poplin REGENMANTELS 39.50 NEW YORK De koersen op de Newyorkse effecten-1 beurs zijn gisteravond gekelderd. De totale koerswaarde daal- j de met ongeveer zes miljard dollar. Het is het grootste verlies sinds de moord op president Kennedy, 22 november 1963. De oorzaak van deze koersval was het bericht, dat General Motors, de grootste autofabriek ter wereld, de produktie in vi'. van haar fabrieken sterk moet verminderen, omdat de voorraden als gevolg van de slechte verkoopresultaten in april aanzienlijk i zijn toegenomen. Er zouden vele arbeiders worden ontslagen. Protest demonstratie Uit protest tegen voortjakke rende automobilisten liet boer William Francis (links) een kudde schapen los op de aan- voerwegen naar de autosnelweg Londen-Birmingham. De dieren veroorzaakten een enorme ver keersopstopping, waarbij zich een file van meer dan drie kilo meter vormde. Het duurde uren voor de politie weer orde in de chaos had gebracht. Met ingang van vandaag wordt in de fabrieken te Ypsilanti, Michigan en Nuys slechts drie dagen per week ge werkt. In de assemblagefabriek te Atlanta werkt men vier in plaats van vijf dagen. ROTTERDAM DEN HAAG LEIDEN HAARLEM AMERSFOORT i Moeder van zeven kinderen gedood VUGHT De 36-jarige mevrouw J. M. van der Hooren-Timmermans uit Esch, moeder van zeven kinderen is gistermiddag op een kruispunt door een vrachtauto overreden en gedood toen zijn in Vught was om enkele kinderen uit school te halen. West-Duitsland open voor rode functionarissen BONN De Westduitse regering heeft gisteren enkele stappen gedaan om de toegang tot de Bondsrepubliek voor com munistische functionarissen en kranten uit Oost-Duïtsland te vergemakkelijken. Het kabinet voelt er echter niets voor het openbaar ministerie te ontheffen de verplichting communisten te ver volgen die verdacht worden van moord, vrijheidsberoving of beslag op particulie re eigendommen. Het is daarom zeer de vraag of de Oostduitsers alsnog bereid zullen zijn tot gespreks- en debatuitwisse lingen met de Westduitse socialisten te komen. UTRECHT Het tweejarig zoontje van de familie Snel te Willeskop is giste ren in de Hollandse IJsseü, die achter zijn ouderlijk huis langs loopt, verdron- Bestand thans 13.733 Jaarlijks duizend De industriële berichtendienst in de Verenigde Staten meldt, dat de produktie voor mei, juni en juli door de Amerikaanse auto-industrie met 100.000 eenheden is verminderd. Men schat dat ongeveer 100.000 arbeiders door de ingrijpende maatregelen van G.M. worden getroffen. Ford en Chrysler hebben officieel nog geen produktie-inkrimping ge meld. Op het bericht van G.M. volgde een golf van verkopen, die de Newyorkse beurs overspoelde. De Amerikaanse minister van financiën, Henry Fowler stimuleerde het geheel nog met de verklaring, dat de vooruitzichten van de Amerikaanse economie onzeker zijn. Het gevolg van de koersdaling was, dat het algemene indexcijfer van de industriële aandelen met meer dan 15 punten daalde tot 899.77. Enkele maan den geleden was dit indexcijfer bijna 1.000. Wisselvallig DE BILT Het weer staat in West en Noord-Europa nog steeds onder j invloed van verschillende depressies, welke plaatselijk grote hoeveelheden regen brengen. Zo viel bij de Alpen hier en daar ongeveer 30 mm. Koudere lucht dringt daarbij verder naar het zuidoosten door. In Scandinavië is de temperatuur tot dicht bij Stockholm weer tot het vriespunt gedaald, waar bij ook sneeuw viel. In Noord-Zwe den kwam zelfs 10 tot 15 graden vorst voor. Een oude geheel met polaire lucht gevulde, maar snel opvullende depressie bevond zich vanmorgen bo ven de Ierse Zee, deze zal waarschijn lijk juist ten noorden van ons land langs naar het oosten trekken. Na het passeren ervan ruimen de winden naar noordwest tot noord op de nadering van een rug van hoge luchtdruk. De noordwestelijke winden zullen not iets koudere polaire lucht van de Noord zee naar ons land voeren maar tot nachtvorst zal het de komende nacht vermoedelijk niet komen. Er zal daar voor te veel wind en bewolking zijn. Bovendien zullen plaatselijk buien voorkomen, ook morgen overdag. 6 met zon op ö?.02 zon onder 20.12: moan EXCLUSIEVE STIJLMEUBELEN Deskundige voorlichting. Vrijblijvende offerte. AMSTERDAM De raadkamer student jhr. D. L. L. Rutgers van van het Amsterdamse Gerechtshof heeft het hoger beroep dat zowel de Utrechtse officier van justitie als de raadsman hadden ingesteld tegen de beslissingen van de Utrechtse recht bank over de bezwaarschriften tegen den van de studentengezelschap Tres, (faciunt collegium) in alle gevallen de strafvervolging van de twaalf le. afgewezen). Vorig jaar kwam op 10 april de werknemers afgevloeid "DEN HAAG In de afgelopen vier jaren is het personeelsbe stand van de KLM met gemiddeld ruim duizend werknemers per jaar verminderd. Eind januari van dit jaar had de KLM 13.733 men sen in dienst, zo blijkt uit de me morie van antwoord aan de Eer ste Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat. Van een overschot aan personeel bij de KLM kan thans niet meer worden gespro ken. Enerzijds kan op enkele punten in de organisatie door verhoging van de efficiency nog wel een vermindering van bepaalde categorieën personeel worden bereikt, anderzijds zal de voortdurende volume-toename van het werk enige groei van het aantal werknemers nodig De verlenging van de afschrijvingster mijn voor vliegtuigen van 5 tot 10 jaar is in overeenstemming met de norm, die door vele andere grote luchtvaartmaat schappijen wordt gehanteerd, zo schrijft minister Suurhoff. Enige grote Ameri kaanse maatschappijen schrijven hun jet- vloot in nog langere peilode af. Straks zal er naast de supersonische vliegtuigen ook ongetwijfeld nog jaren lang emplooi zijn voor subsonische straalvliegtuigen. De bewindsman beseft, dat voor de toepassing van verkeersvliegtuigen met supersone snelheden in het burgerlucht- verkeer nog veel problemen zullen moe ten worden opgelost. Een zo intensief mogelijk gebruik van deze zeer kostbare produktiemiddelen zal van wezenlijk be lang zijn om een rendabele exploitatie te bereiken. Los van de supersone techniek ziet hij een ontwikkeling in de richting van grotere en zeer grote verkeersvlieg tuigen. „Het is niet onmogelijk dat in het begin van de zeventiger jaren toestellen zullen vliegen die 350 a 400 passagiers zullen vervoeren", zo schrijft hij. „In tegenstelling tot de supersone tech niek, die voorshands wijst in de richting van hogere kosten per geproduceerde( eenheid, zal met deze zeer grote toestel len vervoer mogelijk zijn tegen kosten die nog aanzienlijk onder die van de tegenwoordige straalvliegtuigen liggen." Verklaring Wereldraad krijgt meer steun pagina Kernmerk President Soekamo en de voor malige vice-premier Moham med Hattu hebben elkaar na tien jaar eindelijk weer eens ontmoet en wel tijdens 'een re ceptie in de Japanse ambassade in Djakarta, die werd gehou den ter gelegenheid van de 65ste verjaardag van de Japan se keizer. De ontmoeting heeft uiteraard de speculaties over een mogelijke terugkeer van Hatta in de Indonesische poli tiek doen toenemen. Tien procent van de bevolking in Vietnam heeft tbc pagina 13 De inflatie is het grote probleem van deze tijd. Dr. W. Albeda, die be noemd is tot hoogleraar aan de NEH, meent een oplossing te zien. Over zijn belangwekkende visie leest pagina 9. men meer Provo's in Amsterdam iveer actief pagina 5 wel niet doorgaan. Mjjn al mij nhuiswerk nog Rozenburg bfj een inwijdingsplechtig heid, waarbij de roetkap werd ge bruikt, om het leven. De beslissing van het hof bete kent dat zeven TRES-leden voor de Utrechtse rechtbank terecht zullen moeten staan, tenzij hun raadsman in cassatie gaat hij de Hoge Raad van de beslissingen van de raadkamer van het hof. Van de zijde van de procureur-generaal bij het Amster damse gerechtshof is medegedeeld dat hij geen cassatie overweegt. Vorig jaar oktober werd het gerech telijk vooronderzoek in deze gerucht makende zaak afgesloten, waarna de Utrechtse officier van justitie aan alle twaalf TRES-leden van wie een achttal van adel is liet weten dat de strafvervolging werd voortgezet. Alle twaalf dienden een bezwaar schrift in tegen de kennisgeving van verdere vervolging bij de rechtbank in Utrecht. Deze heeft vijf buiten ver- volking gesteld omdat volgens haar in hun zaak onvoldoende reden was voor een verdere strafvervolging. Vier TRES-leden werden voor een deel van het ten laste gelegd naar de openbare terechtzitting verwezen. En de zaken van drie anderen werden in hun ge heel naar "3e terechtzitting verwezen. Fransen verontwaardigd Amerikaan hekelt in Europa-raad Franse politiek STRAATSBURG De Amerikaan Hayes heeft gisteren in de raad van Europa felle kritiek geleverd op de Franse NAVO-politiek. Hayes beschul digde de Franse regering onder meer van leugens in argumentatie dat Pa rijs niet werd gekend in belangrijke Amerikaanse beslissingen die voor an dere Navo-landen belangrijk zijn. Hij waarschuwde de NAVO-part- ners, dat zij zich duidelijk van dej Franse politiek ten aanzien van het Atlantische bondgenootschap zullen moeten distantiëren. Uit de huidige gang van zaken kan het Amerikaanse volk wel eens de conclusie trekken dat onze aanwezigheid in Europa onge wenst is, aldus Hayes. De Gaul listische afgevaardigden in het Euro pese parlement zijn hevig verontwaar digd over de openhartige Amerikaanse kritiek. De Gaullisten menen dat de Amerikaanse delegatie in de Europese raad slechts waarneemster is en der halve geen recht van spreken heeft. Verbetering geving duidelijk verbetering. Dat betrof de nog ontbrekende verplich ting van de omroeporganisaties om kennelijke onjuistheden in de uit zendingen te herstellen. Niet dat zij er zich daarom altijd van onthielden. Maar men was aan het goeddunken van de omroep organisaties in deze overgelaten. Dat wordt nu anders. In het inge diende voorstel tot de nieuwe Om roepwet is ook opgenomen een voorstel tot een wettelijke rectifica tieplicht. Wij gaan thans niet na, of de voor gestelde regeling zodanig is dat een bevredigende naleving kan worden verwacht. Misschien is de uitge dachte rectificatieregeling op zich zelf ook weer voor rectificatie vat baar. Dat kan bij de behandeling van het wetsontwerp blijken. Maar dat er een regeling komt, is zelf al toe te juichen. Bij de be langrijke plaats die radio en tele visie zich in onze samenleving hebben verworven was zij ook on vermijdelijk geworden. Onzekerheid TNE onzekerheid waarin bij ons de politie soms is komen te ver keren heeft zich nu gewroken in de hoofdstad, waar een stel belhamels met vernielingswerk zijn gang kon gaan zonder dat werd ingegrepen. De instructies zouden van dien aard zijn geweest dat misverstand tussen de politieorganen wel moest optre den. En dat, terwijl ook of juist de politie, die zo belangrijk heeft bij te dragen tot zekerheid in ons aller leven, het op haar beurt van zeker heid hebben moet. Zij moet, wil zij niet tot machteloosheid zijn ge doemd, weten waaraan zfj toe is. Het schijnt ook een hoge rechter lijke autoriteit in de hoofdstad heeft erop gezinspeeld te Amsterdam ten aanzien van het te voeren be leid te schorten aan de toch zo nodige eensgezindheid tussen bur gemeester en hoofdcommissaris. Zo iets is spoedig fataal. De onzeker heid wordt erdoor in de hand ge werkt en zij die op baldadigheid uit zijn voelen zich te spoediger ge neigd om van de ontstane verwar ring profijt te trekken. Daar anders DIJ ons hebben dus de socialisten in een brief aan de president van Amerika aangedrongen op een herziene politiek in Vietnam. Reeds deden we uitkomen dat het niet aangaat, wanneer een partij bestuur, met voorbijgaan van de regering, bovendien een regering waarin ministers en staatssecreta rissen van eigen richting zitten, zich tot een vreemde staat wendt. Over dit gedrag zal in de komende tijd nog wel het nodige worden gezegd. Wat is nu merkwaardig? Dat in Engeland de socialisten, die daar niet maar deel uitmaken van de regering, doch de regering zélf vor men, over de situatie in Vietnam anders oordelen. De socialistische regering daar heeft nu immers ver zekerd, niets te zien in besprekin gen over de toekomstige situatie ginds zolang de communisten er zich zeker achten van de overwin ning. Moet het verschil worden verklaard uit de omstandigheid dat in Enge land de socialisten een overwinning hebben behaald bij de stembus, en bovendien geen nieuwe verkiezingen in het verschiet? TILBURG De 20-jarige wiel- rijdster M. van der Rijk is gisteren, ter wijl ze naast een militaire leswagen reed, komen te vallen en door de auto overreden. Zij kreeg de achterwielen over het lichaam en overleed in het zie kenhuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1