POLEN OP TWEESPRONG Dans om (denkbeeldige) vrijheidsboom Molenviergang compleet Jé van hét (voor MAM) alles Vlieland W andelspeurtochten met 2500 deelnemers BEZORGER Wijzigingen in Citosa-dienst NIEUWE LEIDSE COURANT 15 VRIJDAG MEI 1964 Internationaal dansen op nationaal feest LEIDEN Op de gladde parketvloer van het Anthonius-clubhuis werd gisteravond eens een keer niet uge- sjeekt" of getwist, maar gevolks danst. Onder auspiciën van het Co mité bevrijdingsdag 1945 werd onder grote belangstelling vooral van meisjes het traditionele volks- dansbal gehouden. Echt volksdansen leer je natuurlijk niet op één avond: de Leidse volks dansgroep Oud-Poelgeest, die de monstraties gaf, liet zien dat het bij het vakwerk" maar inaewikkeld toegaat. Maar ook aan de eerste beginselen, zoals die de merendeels ongeoefen- den werden bijgebracht, valt veel plezier te beleven. De Oud-Poel- geesters zorgden ervoor dat de danswilligen een beetje kijk kregen op de eerste passen, buigingen, zwaaien en wat er meer aan te Das Het repertoire was mooi internatio naal: oxdansen uit Zweden, de Kreuzkönig uit Duitsland en verder Amerikaanse en Israëlische dansen. Van deze laatste had natuurlijk het poptilare Hana nagiba veel succes; Het is trouwens niet overdreven de hele avond een succes te noemen ondanks alle beat waarmee ook Leiden wordt geteisterd, lijkt ook het volksdansen vooral op nationale feestdagen nog steeds „eindeloos" te worden gevonden. 10-tallen echt gezellige geschenkjes, Voor haar kamerplanten een plan tenspuit (vanaf f 1,95), of een leuk gie- tertje, of een plantenbak of een vogel kooi met zangertje, of een rotan-kooi- standaard (f 13,95), of een damesspade, of een onkruidsteker (f 2,10), of een leuke tuinkabouter (vanaf f 1,65), of een halsband voor haar lievelingshond, of een cadeau-bon (kan ze lekker zelf neu- of of of of of of of of of of of of of cf Een cadeautje van Vlieland is altijd RAAK Nieuwe Rijn 50 Tta 20824 (01710) Nieuwe Rijn 50, Tel. 2 08 24 (01710) Bevrijding herdacht in Professorenwijk LEIDEN Bij de Bevrijdingsboom. die de buurt- en speeltuinvereniging De Professorenwijk in mei 1948 plantte aan de Zeemanlaan, had gisteravond de jaarlijkse herdenking van de be vrijding plaats. Voorzitter J. P. A. de Vrind kon onder anderen burge meester mr. G. C. van der Willigen en wethouder P. S. Harmsen welkom Nadat het verenigingslied was ge zongen, werd onder tromgeroffel de vlag gehesen. Het Politie-Muziekge- zelschap verleende medewerking. Wethouder Harmsen, die de her denkingstoespraak hield, zei onder meer, dat het ook nu nog zin heeft uiting te geven aan de vreugde over de in 1945 herkregen vrijheid. Nadat de wethouder nog had gewezen op het goddelijke gebod van de naastenliefde, legden Anja Aniba en Marijke Rijn beek een krans aan de voet van de bevrijdingsboom. De heer H. J. Mat- theüs dankte namens het bestuur voor de belangstelling en medewerking Slagaderlijke bloeding LEIDEN Een negentienjarige ge huwde kapster uit de Sieboldstraat liep gisteren in huis aan de Hoge Rijndijk een slagaderlijke bloeding op. toen een deur achter zo hard dichtklapte dat de glazen ruit brak. Een glasscherf kwam daarbij in haar knieholte terecht, met het genoemde gevolg. Zij is naar het ziekenhuis overgebracht. LEIDEN In het kader van de activiteiten, die het comité Bevrij dingsdag 1945" en de Leidse Jeugd- actie voor de jeugd had georganiseerd, werden gisteren voor de elfde maal wandelspeurtochten gehouden- Door het steeds toenemende verkeer was ditmaal afgezien van een fietsspeur- tocht. Het progamima omvatte twee speur tochten, één voor jongens en meisjes van 9 -t/m 11 jaar (langs de buiten kant van Leilden) en één voor de jeugd van 12 jaar en ouder, die door de binnenstad voerde en waaraan te vens een tekenwedstrijd was verbon- Scholier hield zijn eigen 5-mei-herdenki ng LEIDEN Een zeventienjarige scho lier uit Leiden heeft gisteren kennelijk zijn eigen herdenking willen houden. Korf nadat aan de vrijheidsboom in de Zeemanlaan een krans was gehangen, haalde hij hem weg om hem naar het beeldje op het Vijf-Meiplein te brengen. Na enig speurwerk wist de politie hem om kwart voor elf gisteravond aan te houden. Hij werd ingesloten in het politiebureau; de (beschadigde) krans is weer naar de Zeemanlaan terugge- De jubileumviering in boekbinderij Witte Singel LEIDEN In aansluiting aan ons bericht vast gisteren over de jubila rissen Th. Driessen, C. van den Hout en J. Verhoeven bij de boek binderij van Jansen aan de Witte Sin gel zij nog vermeld, dat de heren behalve door directeur A. Quaker- naat, commissaris L. C. van Olden- borgh en de heer H. van Leeuwen ens het personeel ook werden toegesproken door de heren T. van Boven, bedrijfsleider, T. Arnoldus na mens de afdeling Leiden van de Ned. Chr. Grafische Bond en C. van der Water, algemeen bedrijfschef, en mej Krol, procuratiehoudster. Allen uitten grote waardering het werk van de jubilarissen, die ook verschillende tastbare blijken van er kenning hunner verdiensten kregen aangeboden. Tijdens de huldigingsbijeenkomst werd nog meegedeeld, dat vorige week de onteigeningsplannen voor het deel van de Witte Singel tussen het vroegere Diaconessenhuis en het Noordeindsplein definitief zijn gewor den en dat het bedrijf in de toe komst dus moet worden verplaatst. PIERROT JUWELIER HORLOGER MAARSMANSTEEG 21 LEIOEN TEL. 20778 Toen op het veemark titer rein de laatste groep was gestart, bleken voor eerstgenoemde tocht ruim 1550 en voor de andere tocht 'ruim 900 deel nemers op pad te zijn. Na afloop ont vingen allen een bevrijdingswimpel. Ook mi verdienen de circa 100 me dewerkers (onder wie bestuursleden van de LJA en van Leidse jeugd- en speeltuinverenigingen) die onder meer de vele controleposten bezetten, een woord van hulde voor hun onmisbare bijdrage tot het welslagen van het geheel. De algehele leiding was bij de heer G. Steinbach. geassisteerd door de dames N. Jansen en A. van Bokhorst, in goede handen. De uitslag van de tekenwedstrijd, waaraan diverse prijzen zijn verbon den. wordt nog bekendgemaakt. Het lijkt wel of de Poolse natie nu de lust tot revolutie heeft ver loren. Als men oog in oog met de binnenlandse problemen heeft gestaan, moet de conclusie zijn dat men - ondanks veel kritiek - toch de voorkeur geeft aan Gomoelkd's regime. In de tien jaar die sinds de oktober- revolutie zijn verlopen, is de strijd tussen kerk en staat telkens weer opgelaaid. De vraag is, of dit geschil zal leiden tot een onbehaaglijk bestand of dat het zich in de toekomst opnieuw zal toespitsen. (Van een correspondent) WARSCHAU In het 21site jaar sinds de stichting van de volksrepubliek en het tiende jaar sinds de oktober-revolutie, schijnt Polen op een soort tweesprong te staan. De wegwijzers zijn niet alle Polen duidelijk, laat staan aan een buitenlandse bezoeker. Het valt nog niet te zeggen, wanneer de natie zich weer m beweging zal zetten, nog minder welke richting zy zal inslaan. Maar het rumoer en de opwinding, die de commandowijziging van 1956 tort gevolg had, is allang weggestorven en alles verloopt nu ij grote rust. Een situatietekening als de bo venstaande kan alleen maar op Polen betrekking hebben. Een strijd als die, welke thans tussen kerk en staat in Polen gevoerd wordt, zou wan- ze bijvoorbeeld ten westen van de Elbe zou plaats hebben, een grote deining veroorzaken. Dit strijd is overigens wel zo fel, dat vele Polen zich zorgen maken over de afloop er van, maar in de laatste twintig jaar zijn ruzies tussen kerk en staat aan de orde van de dag geweest. Beide partijen zijn er met meer of minder kleerscheuren uit te voorschijn ge komen en dus geloven de Polen niet, "at er een ramp voor de deur staat. Ook schijnen zij zich niet druk ge maakt te hebben oer de eo-con nistische filosofie van professor Aden Schaff. Deze heeft zitting in het centra- comité van de volkspartij. Twaalf maanden geleden publiceerde hij een boek, dat „Marxisme en het individu' heette en dat in het Westen als eer revolutionair werk begroet is. Het ii VOORSCHOTEN Voorschoten gedeelte Leeftijd boven 15 jaar. ook een revolutionair werk. Er wordt in gesteld, dat het communisme in meer humanitaire vorm gegoten moet worden. Het boek vermeldt, dat Polen weer op bescheiden schaal van antisemitisme sprake is, hetgeen scherp veroordeeld wordt. Kritiek Het boek heeft professor Schaff geen nieuwe vrienden in de regering opgele verd. Het is door enkelen van Schaffs collega's en door de partij pers scherp bekritiseerd. Maar het meest opvallen de is. dat de auteur van het boek nog sbeeds lid van het centrale comi té is en dat de inhoud ervan aan de meeste Polen voorbijgegaan schijnt te zijn. Professor Schaffs eigen leerlingen van de Academie der Wetenschappen hebben in het boek welkom voedsel voor hun denkwijze gevonden en het is waarschijnlijk door een zeer hoog peroenitage van de Poolse studenten ge lezen. Het zou de Poolse schrijvers enkele maanden geleden wel een aange moedigd kunnen hebben om zich op- w tegen de censuur teweer te stel len, maar met uitzondering van studen ten kon geen van de Polen, die wij tijdens ons recente bezoek van een week aan Warschau gesproken hebben, ons een samenhangend uittreksel geven van de inhoud of ons verklaren, dat hij geprobeerd had een exemplaar van boek te bemachtigen. Wel zeiden ze zoiets als: „Ah, Setoff! Hij is beetje een opportunist. Korte tijd ge leden heeft hij zijn broer verloren ei dat zou hem wel eens wat menselij ker gemaakt kunnen hebben." Aarlanderveens vierde is iveer goed gewiek(s)t AARLANDERVEEN De vorde ringen van het herstel aan de tweede molen in de unieke Aarlanderveense molenviergang zijn thans zover ge vorderd, dat gisteren het malen kon worden hervat. Hierdoor is het vier tal molens weer compleet in bedrijf. Zoals bekend werd de tweede van deze molens enkele maanden geleden bij een hevige storm plotseling van de wieken beroofd. De molen sloeg op hol en het kon niet anders of de wieken moesten het begeven. Met een wijde boog kwamen zij dan ook tien tallen meters ver an de molen in het weiland terecht. Met spoed zijn de herstelwerkzaam heden daarna ter hand genomen en deze zijn thans zover gevorderd, dat er weer met windkracht kan worden gemalen. Een hele geruststeling voor de boeren in de Aarlanderveense Drooggemaakte polder, die met vreug de het viertal molens weer gezamen lijk zien draaien. Provincie bestrijdt verzilling van grondwater DEN HAAG Gedeputeerde Staten m Zuid-Holland hebben een verorde ning gemaakt teneinde het mogelijk te maken om doeltreffend te kunnen op treden tegen een verdergaande ver slechtering van de kwaliteit van het grondwater. De verordening is erop gericht om de winning van grondwater binnen toelaat bare grenzen te houden en te bevorderen dat het niet nodeloos wordt gebruikt. In een toelichting op de nieuwe ver ordening schrijven G.S. aan Provinciale Staten, dat het diepe grondwater, althans voor zover het Zuid-Holland betreft, steeds meer verzilt. Zij zeggen, dat met de verzilting via de benedenrivie- en steeds klemmender vraagstuk n de moeilijkheden, die aan de verordening kleeft, is dat de waterschappen enige bevoegdheden zul len moeten opgeven. Verscheidene pol derbesturen hebben daartegen bezwaar gemaakt. OEGSTGEEST B. en W. stellen voor aan de Leidse avond-uloscholen, waarvan in totaal acht Oegstgeeste- naren lse krijgen, een subsidie te verlenen van ongeveer f2000. Aardgas maandag ook in Oegstgeest OEGSTGEEST Maandagavond omstreeks 10 uur zal wethouder J. F. M. Steenmetser van openbare wer ken de handeling verrichten waar door een gedeelte van Oegstgeest aardgas ontvangt. Degenen die het eerst van de vaderlandse gasbel ge bruik zullen maken, zijn de bewoners van de nieuwbouwwijken in Noord, ten zuiden van het Oegstgeester ka naal. Burgerlijke stand van Oegstgeest OEGSTGEEST Geboren: Mare Henry Laurent, z v L T F L Stubbé en M A Butót; Josien Marjolein, d v F W N ten Sythoff enJWAC Bod- dens Hosang; Adriaan Gilies, z v W N Brouw en J W Hoek; Petronelle Li- sette, d v W S Post en M van Egmond; Michèl, z v P A Barendse en C Sprin ger; Anna Louise. dvGJ van Erk en H J Hoedemaker; Joyce Frangoise, d v W R Vriezen en J M C Briër. Ondertrouwd: F A M van Straalen en C F M Sonneville; C C UI jé en H C J A de Wit. Getrouwd: S J W van der Lans en M W J Blesgraaf; S P Soesan en R E Steijn; F W Hogendoorn en L Engelen. Overleden: G J Weers. PERSONALIA Bij KB is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau G. Portheine, adjunat-seoretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda omstreken, be Gouda. Het is voldoende om je te doen afvra gen of de Polen voor het eerst in hun geschiedenis hun lust tot revolutie ver loren hebben. Er zijn verscheidene din gen, waartegen ze in opstand zouden kunnen komen, maar het ziet er niet naar uit, dat iets hen er toe kan over halen. Ze staan weliswaar niet kritiek loos ten opzichte van Gomoeika's han delswijze, maar als zij alles tegen el kaar afwegen, verkiezen zij toch het huidige regime boven de mogelijke al ternatieven. Het regime heeft met de werkloosheid afgerekend en heeft de Polen kansen op onderwijs dan ooit tevoren gegeven. Armoede is er niet meer. hoe wel ook dat betrekkelijk genoemd kan worden. Het gemiddelde loon van de in dustrie-arbeider is nog steeds ongeveer 1800-2000 zhotys per maand (minder dan 300 gulden) en men kan voor de berken nog steeds bedelende grijsaards aan treffen. Het regime heeft de Polen een bepaalde nationale veiligheid gegeven. De Polen wantrouwen de Russen nog steeds en weten heel goed, dat de troe pen van het Rode leger alleen maa: uit Warschau weggegaan zijn op voor waarde dat het land van revolutie ge vrijwaard blijft. Zij beseffen echter ook, dat zij zich tenminste kunnen bewegen als Polen binnen grenzen, die anderen hen eventueel zullen helpen verdedigen. Zij verdragen het regime Gomoelka omdat dit hen de nationale trots heeft teruggegeven. Een van de belangwekken de dingen, die onlangs in Polen waar genomen worden, was het eenheidsstre- de organisatie van oud-strij ders ,,Zbowid". Onder leiding van neraal Moczar. de onbuigzame n binnenlandse zaken, werd be sloten de oude tegenstellingen tussen hen, die in de oorlog bij het Rode leger of de communistische ondergrond- Jgevohten hebben en hen, die met de geallieerden of in het binnenlandse leger streden, uit de weg te ruimen. Goodwill De beide groeperingen, die elkaar een jaar of twee geleden nog zeer slecht gezind waren, worden thans opgeroepen zich als ware Polen aaneen te sluiten. Niemand twijfelt eraan, dat „Zbowid" om andere redenen dan het kweken goodwill op de nieuwe tactiek is over geschakeld. Naar men verwacht zal de organisatie vroeg of laat aan poli tiek gaan doen. Maar ondertussen vormt dit toch een andere methode voor de opbouw van een eendrachtig Pools na tionalisme. En dat stemt bij de meer derheid van de Polen al tot tevreden- Toch wordt er wel kritiek geleverd op het leven onder Gomoelka en de Po len maken daar geen geheim van. De kritiek betreft voornamelijk de binnen landse economie en de ergernis, die het leven van een consument vergal len. Tot twee a drie jaar geleden merk ten de polen, dat er vooruitgang te bespeuren was. Sindsdien is de toe stand echter niet verbeterd. De servi- 1 hotels en restaurants is nog slecht, zeggen ze. De distributie van goederen verloopt uiterst inefficiënt. Dat kan men er varen wanneer men zonder resultaat aanval grammafoonpl-atenzaken heeft afgelopen om te trachten een pliaait met opnamen van een zangkoor ;roveren, waarvan men weet, dat hij bestaat. Kwaliteit De kwaliteit van de goederen ver toont geen tekenen van vooruitgang. Al leen een Pool zou daarover kunnen oor delen. Dit draagt bij tot het grauwe bestaan van de Pool. Het verklaart misschien ook, hoe het bomt, dat er onwillekeurig elke dag naar schatting een half miljoen Polen te dronken zijn behoorlijk hun werkzaamheden te kunnen verrichten. Als men de grote problemen beziet, waarmee de na-oorlogse Poolse regerin gen te kampen gehad hebben, zijn de onvolkomenheden van de huidige Pool se maatschappij niet al te groot te noemen. De Poolse regeringen todden niet alleen tot taak een land weer op te bouwen, dat meer dan welk an der ook in de oorlog te lijden gehad heeft, zij moesten bovendien een over wegend agrarische gemeenschap in een industriële natie veranderen. Polen is nog steeds in belangrijke mate een agrarisch land. Evn derde van bevolking werkt in de landbouw. Van het beschikbare bouwland is nog steeds procent in handen van boeren met een gemiddeld grondbezit van 48000 vierkante meter. •it is belachelijk oneconomisch, is niet veel aan te doen. Het z(jn niet alleen politieke overwegingen, die de regering ervan weerhouden alle boeren in staatsboerderijen van e< mische afmeting tewerk te stellen. ~lj zou thans ook nooit de mid delen vinden de boeren uit te rusten als zij dit zou willen en er in zou gen de boerenarbeiders te dwingen. Bo vendien kan de regering niet hebben, dat te veel mensen het platteland laten om in de steden te gaan ken, daar er daar niet genoeg werk voor hen zou zijn. Investeringen De industriële ontwikkeling van Polen een langzame en moeilijke operatie. De consumenten klagen, dat zij ver waarloosd zijn ten gunste van de in vesteringen. Maar de investeringen, die Polen heeft bunnen doen, zijn ver be neden de behoeften van het land ge bleven. Het heeft voortdurend met va- lutamoeilij kheden te kampen gehad. Er is- zo'n tekort aan harde valuta, dat de handelaren vande zwarte markt, die de buitenlandse bezoeker stiekem benaderen hem zonder enig gemarchan deer driemaal de officiële koerswaar de voor zijn ponden sterling bieden. Het is een ontmoedigende situatie, die een aantal vragen opwerpt. Hoe snel zal de regering de consumenten tevre den kunnen stellen zonder het economi sche evenwicht te verstoren? Zal het geschil tussen kerk en staat opnieuw leiden tot evn onbehaaglijk bestand of zal het zich nog meer toespitsen? Zul len de humanitaire ideeën van profes sor Schaff door het regime discreet worden overgenomen of zullen ze wor den genegeerd totdat de studenten in beweging komen? Zuilen generaal Moc zar en zijn mannen enkele storende elementen in de politieke structuur aan- Nieuw R'dams Toneel in komend seizoen ROTTERDAM Nieuw Rotterdams Toneel heeft voor het nieuwe seizoen op het repertoire genomen: De dood een tondelsreiziger van Arthur Mal ler (openingsstuk op 16 september in Rotterdam) Regie: Jan Teulings. Zus George moet sterven van Frans Marcus. Regie: Robert de Vries. Ham- Richard Flink. Madame Princesse van FéL Marceau. Regie: Pim Dikkers. De knecht van twee meesters van Car lo Goldoni, Regie: Ton Lutz. En voorts keuze uit Tsjechow's Oom Waan- ja, Jean Genets Le Baleon, Georges Schéhadé's L'émigre de Brisbane, Ma rie-Sophie Nathusius' Gedenk Leo Vroom, en Wlm. McRwraith The An niversary. Bovendien waarschijnlijk nog een stuk van Hochhuth. De tableau de la troupe bestaat uit» Willeke van Ammelrooy, Elisabeth An dersen, Martine Crefcoer. Lies Franken, Rie Gilhuys, Coba KeUing, Neüteke Knegtmens, Enny Meunier. Annet Nieu- wenhuizen, EUy van Stekelenburg, Pe tra Verbeek, Thera Verheugen, Camil- de Vries. Bas ten Batenburg, Eli Blom. Edmond Classen, Pim Dikkers. van Dijk, Richard Flink, Gerard Hartkamp, Wim Hoddes, Frans Koks- hoorn, Jan Kruy, Jan Lemaire, Luc Lutz, Prefer Lutz ,Sacco van der Made, Piet van der Meulen, Han6 Polman'. Jules Roy aards, Adolf Rij kens, Johan Schmitz. Eric Schneider. Robert So- bels, Jan Teulöngs. Henk Uiterwijk. Fred Vaassen, Robert de Vries en Frans Zuidinga. WADDINXVEEN Gedurende de herstelwerkzaamheden aan het dek van de hefbrug over de Gouwe te Boskoop, beginnende maandag 9 mei en in verband met de afsluiting voor motorrijtuigen van deze brug tussen 22-42 uur en 6.00 uur is de streek- vervoeronderneming Citosa te Wad- diiucveen genoodzaakt de volgende wijzigingen in de loop van de bussen, die de hefbrug moeten passeren aan te brengen. Van de lijn Den HaagBoskoop kan i 22 30 uur geen bus meer doorgaan naar het eindpunt Groeneweg; deze bussen uit Den Haag rijden niet ver der dan de halte v. d. Geur. Van de Groeneweg in de richting Boskoop rijdt de laatste bus om 22.27 uur. De eerste bus van de Groeneweg ver trek 5.27 uur vervalt tot de halte van der Geur. Aldaar blijft het ver trek op 5.33 uur. De laatste rit van Boskoop naar Alphen (vertrek bij Van der Geur 22.52 uur) kan niet meer de brug over. Passagiers voor deze bus moeten op stappen aan de halte Postkantoor bij het begin van de provinciale weg. De ritten uit Alphen naar Boskoop worden via Waddinxveen gereden. De ritten uit Gouda vertrek van daar 22 52 en 23.52 uur rijden tot Waddinxveen de normale route doch gaan daarna langs de westzijde van de Gouwe naar Boskoop. De eerste rit 's morgens naair Gouda wordt na de halte van der Geur eveneens via de westelijke oever van de Gouwe gereden. De laatste rit van Boskoop naar Gouda, verterk 22.42. rijdt nog over de hefbrug. Bijzondere dienst in Zijllaankerk WASSENAAR Zondagmiddag om vijf uur wordt in de gereformeerde Zijllaankerk een bijzonder, e dienst ge houden, waarin zal voorgaan ds. D. van der Meuten. Onderwerp van de medita tie is „Studie en ootmoed". Medewer king verleent de zangeres Harnnclore Pennank.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15