Hongaren favoriet voor plaats bij laatste acht Sprookje van koningin Fabiola in De Efteling PanAm wijkt voor beddentekort Niet de kracht van 1954maar toch Brits toestel verloor twee oefenbommen Vemmers vraagt prioriteitenlij st Korfbalteams samengesteld Loonstop Kamervragen over onrust in Wageningen Actiecomité wil debat met minister Bogaers In 10 jaar: 5 maal zoveel miljonairs Optimistisch monument nu ernstiger NIEUWE LEIDSE COURANT 11 WOENSDAG 4 MEI 1966 BOEDAPEST Het Hongaarse voetbal mist de kracht van de toverende Magyaren" in 1954, maar experts zyn van mening dat het mogelijk moet zjjn om met de huidige selectie ver te komen. Men is er zich in Hongarije van bewust, dat men ingedeeld is met Brazilië, Portugal en Bulgarije. Een van de zwaarste groepen, maar de finalisten van 1938 en 1954 zijn er van overtuigd de kwart finales te bereiken door achter Brazilië in groep 3 op de tweede plaats te eindigen. l het werelcïkampioen- De 51-jarige Lajos Baroti, team manager in de liggende jaren, heeft een intensief programma opge steld, dat door de 22 „mogelijken" driemaal per week dient te worden uitgevoerd. Tot midden juni spelen de uitverkorenen elke woensdag een wedstrijd, terwijl de spelers normaal uitkomen in hun clubs. Naast deze activiteiten traint men nog tweemaal in de week te- samen. Niets is aan het toeval overge laten en Baroti heeft zelfs drie ge keurde ballen, die in het tornooi om schap worden gebruikt, laten komen aan het materiaal te wennen. Lajos Baroti is een despoot, die absolu te discipline en gehoorzaamheid eist. Ee- maand geleden werden twee spelers v; de selectieploeg, Ferenc Sipos en Ferem Nogradi, uit de trainingsgroep verwij derd omdat zij niet zoals afgesproken om half elf in bed lagen. Sipos. die zeventig maar uitkwam in het nationale team, kreeg echter gratie. De teammanager heeft de spelers in twee groepen inge deeld, zodat twee complete teams steeds weer in actie komen. Wanneer de A-groep bijvoorbeeld een internationale wedstrijd speelt, komt het B-team uit in een wedstrijd tegen een Hongaarse eerste divisieclub. Beide teams zijn geïnstrueerd om in dezelfde stijl te spe len, zodat wanneer er een blessure of yormverlies optreedt een „B-speler" ge makkelijk ingepast kan worden. ACHTTIEN SPELERS De Hongaren spelen reeds lange tijd wedstrijden tegen clubs uit Zwitserland, Griekenland, Italië, Frankrijk en Zuidsla- vlë, terwijl nog een aantal landen- wedstrijden op het programma staan. Ba roti heeft besloten om achttien spelers mee naar Engeland te nemen. Vier spe lers blijven in training in Hongarije en Bondselftal versloeg Borussia Mönchen Gl. ENSCHEDE Een Nederlands bondselftal heeft dinsdagavond in het Enschedese Diekmanstadion met 30 ge wonnen van de Duitse Bundesliga club Borussia Mönchen Gladbach. Bij de tust yan deze voor oud-SC Enschede, doel man Piet Lagarde gespeelde benefiet wedstrijd was de stand 1—0. Het bondsteam nam in de negentiende minuut de leiding door Heskamp (inval ler voor Klijnjan) die een hoekschop van Moulijn inkopte. Nadat Frans Geurtsen in de 50e en 59e minuut de stand op 3—0 had gebracht, kon de wedstrijd de 10.000 toeschouwers aanzien lijk minder boeien. Daarvoor had Borus sia, dat duidelijk zijn doelman Orzessek en de aanvallers Heynckes en Nettzer miste, redelijk tegenstand geboden. De bruto-opbrengst van de ontmoeting be droeg 23.500. Veldkamp is voor investeringsloon (Van onze par>ementsredactie) DEN HAAG Minister Veldkamp heeft zich gisteren in de Eerste Kamer zeer positief opgesteld tegenover de sug gesties van de vakbeweging om een zg. investeringsloon in te voeren. Als werk gevers en werknemers het daar onder ling eens over kunnen worden, zal de re gering er alleen maar gelukkig mee zijn, aldus de minister in antwoord op vragen van de socialist Kloos. Bij overeenstem ming over de algemene normen van het systeem zal de toepassing in de praktijk volgens dr. Veldkamp geen probleem op leveren. Onder investeringsloon verstaat men dat deel van de loonstijging, dat aan de consumptieve sfeer onttrokken en als besparing (b.v. in de vorm van spaar- brieven e.d.) aangehouden wordt. kunnen in geval van nood in enkele uren overvliegen. Een verrassing is het zonder twijfel, dat de tot de vaste kern behorende 30-ja- rige Lajos Tichy, naar de B-ploeg is verbannen. De aanvaller van Honved, die 49 doelpunten scoorde in zeventig internationale wedstrijden en 214 compe titiewedstrijden van 1954 tot het eindt van 1965, doet alle mogelijke moeite oir terug te komen. Sandor Matrai, de ijze ren man in de defensie, is nog steeds de eerste keus als rechtsback en war hij in het team wordt opgesteld is het de derde maal dat hij aan het tornooi het wereldkampioenschap zal deelnemen. Matrai (33) heeft 69 maal voor het natio nale team gespeeld. De sterren in de Hongaarse voorhoede zijn zonder twijfel Florian Albert en Fe renc Bene. Albert (24) speelt nu reeds zes jaar in landenwedstrijden (50) Bene (22) was de beste speler van Olympisch tornooi in Tokio, toen hij 12 doelpunten in vijf wedstrijden op zijn naam schreef. Als linksbuiten staat dierenarts Ma' Fenyvesi op de nominatie, een plaats die hij gedurende de laatste tien jaar in de internationale ploeg bezette en met zijn 33 jaren is hij nog steeds een voetballer van klasse, dat blijkt uit de 73 „caps" die ïij veroverde. Een „nieuweling" in he' Internationale milieu is rechtsbinnen Zol- tan Varga (20), die een briljant debuut Prins Bernhard naar Kerkrade's muziekconcours KERKRADE Als gast van het ge meentebestuur van Kerkrade, zal prim Bernhard op zaterdag 16 juli aanstaande een bezoek brengen aan het Kerkraadse wereld-muziekconcours, dat van 15 juli tot en met 15 augustus dit jaar in de Limburgse klankstad wordt gehouden. Het is voor de eerste keer, dat prins Bernhard, die beschermheer is van het W.M.C., een bezoek brengt aan het Kerk raadse festival. De prins zal de mars en concourswedstrüden van het feest bij- Het concours, het vijfde in successie, zal officieel worden geopend door minis ter mr. M. Vrolijk op 15 juli. Tevens zal de bewindsman bij deze gelegenheid de nieuwe muziekhal op het Europaplein of ficieel openstellen. De hal, waaraan thans de laatste hand wordt gelegd, vergde een investering van vijf miljoen gulden. Het unieke bouwwerk, waarbij voor de eerste keer in Nederland de Zweedse Jawertconstructie van voorgespannen touwkabels werd toegepast, zal tijdens de dagen van het vijfde wereldmuziek concours het centrum worden van 240 muziekgezelschappen uit 23 verschillen de landen en vier werelddelen. De wisselprijs, een zilveren lier, is be schikbaar gesteld door koningin Juliana. Reeds twee keer ging deze kostbare prijs naar het nationale jeugdorkest uit Israël, dat thans de titel komt verdedigen. Het concours wordt opnieuw omlijst door gala-evenementen waartoe in de nieuwe hal onder meer zullen concerte ren het groot radio- en televisie-orkest uit Moskou, het Concertgebouworkest uit Amsterdam, dat het openingsconcert ver zorgt, verder de Garde Republique uit Parijs, de Noord-West Deutsche Filhar monie. de Nederlandse Boys Big Band, het Berliner Konzert Koor, de Garde de la Paix uit Parijs en verder de Amster damse politiekapel en de Wiener Saen- gerknaben. Jubileumprom van het VSO (Van onze kunstredactie) UTRECHT Het Utrechts Symfonie- Orkest biedt, zoals gemeld, ter gelegen heid van zijn 150-jarig bestaan een feest- concert aan. Voor dat concert op maan dag 9 mei in de Margriethal van de Jaarbeurs, heeft Herman Strategier een speciale feestzang gecomponeerd, die be halve door het U.S.O. en een aantal ge mengde koren zal worden uitgevoerd. De koperklanken van Clarke's „Trum pet Volontary", een 18e eeuwse mars voor de prins van Denemarken, en de Karafrase over „De Zilvervloot" vormen et martiale deel van het overigens luch tig programma van bekende ballet- en dansmuziek. Het geheel staat onder lei ding van de dirigent van het U.S.O., Paul Hupperts. Een kwam neer bij broeikas in Limburg HORST In de buurt van de proef- boerderij „Campsplaats" is gisteren kort na het middaguur één var twee oefenbommen ingeslagen, door een tweemotorige Canberra-bom- menwerper van de Britse Royal Air Force uit West-Duitsland zijn verlo ren. De andere bom kwam op Duits grondgebied terecht. Beide oefenbommen bestonden uit een ongeveer elf kilogram wegende be tonnen „granaat", voorzien van een slagpin, die na aanraking met de grond een rookontwikkeling veroor zaakt om de plaats van de inslag te markeren. De bom in het Limburgse Horst kwam terecht op acht meter afstand van een kas, waarin de bedrijfsleider (M. Houben) en zijn assistent (J. Peek) bezig waren met het planten van tomaten. Door opspattend grint werden verschillende ruiten van de kas vernield. Op de plaats van inslag werd een gat van een meter diepte met een doorsnee van driekwart meter gevormd. maakte in mei van het vorig jaar tegen Engeland, toen de Hongaren met 01 verloren. tieploeg De Hongaarse, 22 man sterke, als volgt uit: Doelman: Szentmihalyi i i-,*- Boedapest (24) Ujpest Dol._. Gelei (28) Tata. 6 x international, doelman het gouden Olympische team in Tokio. Ach ter: Matrai (33), Ferencvaros, 69 x internatio nal. speelde in 1958 en 1962 in het toernooi om hei wereldkampioenschap. Kaposzta (2), Ujpest Dozsa, speelde in Olymolsch team Ihasz (25), Vasas, 9 x international, accoun tant. Novak (27), Ferencvaros, 7 x internatio nal, Sovari (26), Ujpest Dozsa, 12 x internat!- i (26) Ujpest Dozsa, 25 x internatio nal. Juhasz (21). Ferencvaros. Voor: Fister (26) Vasas, Farkas (24) 10 x international, Bene (22) Ujpest Dozsa, 14 x international, Albert (24). Ferencvaros, 50 x Interactional, Rakoski (28) Ferencvaros, 26 x international, Varga (21), Ferencvaros, 2 x international. Molnar (27), Vasas, Nagy (27) MTK. 12 x international. Tichy (31), 70 x International, Gorocs (27) Ujpest Dozsa, 50 x int en r-tional. Fenyvesi, Ferencvaros 73 x Groepen internationale na-competitie ZUERICH De groepen voor de na- competitie van de Rappanbeker 1966/'67 zijn bekend gemaakt. Van Nederlandse zijde nemen Feijenoond, DWS, Go Ahead en Ado deel. De wedstrijden woiVien tus sen 28 mei en 3 juli gespeeld. De inde ling van de groepn is als volgt: Poule 1: Feijenoord, La Cnaux de Fonds. Laneros- si Vicenza en Eintracht Frankfurt, Poule 2: DWS, Grenchen, Atalanta, RC Strasbourg, Poule 3: Go Ahead, Sion, Foggia en Tilleur, Poule 4: Ado, FC Biel, Brescia en FC Luik. Hongarije 7 september in R.dam deelde met Polen CHORZOW Het Hongaarse voetbal elftal dat op woensdag 7 september ia het Rotterdamse Feijenoord-stadion te gen Nederland zal spelen, deelde dinsdag avond in Chorzow de winst met Polen. Liefst 120.000 toeschouwers zagen een aantrekkelijke wedstrijd die in een 1—1 gelijkspel eindigde. Bij rust was de stand nog 0—0. Hongarije opende de score door Bene. waarna de Pool Lubanski gelijk maakte en even later uitviel. Akkoord met Van Mastrigt (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN De heer H. H. Wemmers, voorzitter van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers in Ne derland, verklaarde gisteren aan het slot van de ledenvergadering het eens te zijn met de CNV- secretaris, de heer C. J. Mastrigt, dat het overleg in Nederland voor het bedrijfsleven geen zaak is, waartegenover een vrijblijvende houding kan worden aangenomen. De ontwikkeling zal zich anders buiten de invloed van het bedrijfs leven afspelen. Om het overleg op gang te bren gen wilde de heer Wemmers wel het voorstel van de heer Van Mas- Sterk elftal Negen spelers van vorig jaar in Frans zaterdagteam PARIJS Het Franse zaterdagelftal dat zaterdag a.s. in Kaatsheuvel tegen het Ned. zaterdagelftal zal spelen, wordt eerst kort voor de wedstrijd samengesteld. Niettemin is het zeker, dat de Fransen evenals vorig jaar toen zjj de Coupe Fernand Canelle veroverden een sterk team op de been zullen brengen. In dè dertien man sterke selectiegroep die voor de reis naar Nederland is aangewezen komen vele spelers voor die de laatste twee jaar van de partij zijn geweest. Daar zijn een keeper Corbel, een rechts back Lecoq. een sterke middenveldspe ler als Prodhomme, de rappe en schot- vaardige midvoor Trochu (vorig jaar drie treffers!) en de kleine, maar zeer be hendige linksbuiten Dumolin die twee jaar terug in Katwijk al de bijnaam van de „blonde Moulijn" kreeg. Ook vorig jaar ontrafelde hij de Nederlandse de fensie. Van het elftal dat vorig jaar won komen negen spelers naar Holland. De dertien Franse spelers zijn: Corbel (US Tailleur Paris): Cornard (Arsenal Sports de Rennes); Monaldi (AS Scom Nice); Prodhomme (AC Citroen Rennes); Morosny (AS Auteurs Paris); Jazdzyk (AS Cie des Eaus Rennes); Lecoq (SC Auberts Duval Paris); Legrand (AS Auteurs Paris): Dumolin (IBM Corbeil); Trochu (Aubert Duval Paris); Hedouin (AS Jules Roy Rouen); Ivars (Bougoud Strasbourg); Legars (Moranne Paris). Vechtende fascisten TpASCISTlSCHE studenten hebben gisteren onder leiding van drie neo-fascistische parle mentsleden de universiteit van Rome bestormd. De studenten hadden het voorzien op de juri dische faculteit, waar studenten in sitdown-staking waren ge gaan. Bij de gevechten werden versaheidenen gewond onder wie het parlementslid Raffaelo Delfino (hier op de foto). De politie verrichtte verschillende arrestaties. trigt overnemen voor een inventa risatie van de huidige problemen. De heer Wemmers stelde daarbij, dat hij dan ook een prioriteitenlijst zou willen opstellen, omdat alles tegelijk doen de krachten van de werkgevers- en werknemersverte genwoordigers teboven gaat. Met de heer Van Mastrigt wilde de heer Wemmers aan het werk in de Stich ting van de Arbeid een meer stimu lerend karakter geven en aan dat in de Sociaal-Economische Raad een meer uitwerkend karakter. Anderzijds waarschuwde hij tegen een te krampachtig pogen het over leg in Nederland in goede banen te leiden. In de maatschappelijke ont wikkeling zou ook reeds veel door zelfgenezing opgelost worden, zoals de voorzitter van het katholiek werk geversverbond, de heer Van Boven, had gesteld. De heer Wemmers constateerde met genoegen, dat wat de heren Van Mas trigt en Van Boven hadden verklaard op vele punten overeenstemming ver toonde. Hij hoopte, dat de referaten een bijdrage zouden leveren tot het op gang brengen van een gezond overleg in Nederland. ROTTERDAM Volgende week don derdag (12 mei) wordt 's avonds om 7 uur op het veld Blauw Wit aan de Essenburg- singel te Rotterdam een korfbalwedstrijd gespeeld Rotterdam-Merwestreek. Na de ze wedstrijd wordt het CKB-team opge steld dat op woensdag 25 mei op het SNEL-veld in Dordrecht Zuid-Holland- Zuid mag vertegenwoordigen in de strijd tegen Zuid Holland-Noord. Het Rotter damse team voor volgende week Is als volgt samengesteld: Aanval Dames; K. Peperstraten (RZ), Donkersloot (Oud Beijerland. Heren: d. Heiden en v. Winden (beiden RZ). Midden. Dames: J. Baardman-Binnendijk (RZ) en H. Leeflang (KOAG). Heren: v. Es (RZ) en v. Es (Oud-Beijerland). Ver dediging. Dames: J. Hagoort (Bolnes) en R. Broek (ON). Heren: Bode (Bolnes) en De Hoop (KOAG). Reserves: Dames: A. de Vries (Bolnes), R. Visser (KOAG), C. Krijgsman-Havelaar (Or. Zwart) en A. Buitendijk (Or. Zwart). Heren: Roomer (ON), C. Visser (Bolnes), J. Reedijk (Or. Zwart) en J. v. Heteren (RZ). Dit twaalftal speelt op dinsdag 17 mei op het veld van THOR aan de Ellemare in Rotterdam-Zuid een oefenwedstrijd tegen het Rotterdamse 2de klas-team (7 u). Dit 2de klas-twaalftal van Rotterdam, speelt op donderdag 2 juni (7 u.) in Almkerk op het veld ACKC tegen het Merwe-2de klasteam. Na deze wedstrijd zal het ZH- Zuidteam worden opgesteld dat waar schijnlijk in de omgeving van Gouda op woensdag 15 juni het vertegenwoordigen de 2de klas-twaalftal van ZH-Noord zal ontmoeten. Het Rotterdamse 2de klas-team is als volgt samengesteld: Aanval. Dames: E. v. Loon (Spirit), T. de Ronde (Dio). Heren: J. v.d. Berg (Dio), H. Godthelp (Thor). Middenvak. Dames: R. Ouwens (Thor), J. v. Altena (Maas sluis). Heren: H. v.d. Graaff (Dio), J. Versteegh (Odi). Verdediging. Dames: R. Casius (Thor), A. de Jong (RWR). Heren: C. Toussaint (Odi), T. Godthelp (Thor). Reserves. Dames: T. Sluimer (Odi), R. Hoogwerf (Spirit), D. Sluimer (Odi), D. Molenaar (RWR). Heren: Pleijsier (Nio), B. Molenaar (RWR). T. Spruit (Odi), J. Wijnhorst (Maassluis). GVAV heeft dinsdagavond op eigen terrein in Groningen voor 5000 toeschou- met 31 gewonnen van het Ant werpse Beerschot, bij de rust was de stand gelijk: 11. KAATSHEUVEL Nieuwe attractie in het nu vijftien jaar bestaande natuurpark De Efte ling: een nieuw (het negentien de) sprookje in beeld. En het was België's Koningin Fabiola zélf, die het schreef. Vandaar ook, dat er gisteren toen de Indische Waterlelies „in pre mière" ging een Belgisch tintje werd gegeven aan de feestelijkheden. Vele Belgische gasten waren er bij en ook am bassadeur F. H. baron Van der Straten-Waillet kwam kijken in de grot, waar het sprookje werd opgevoerd. In één woord: geweldig, zei hij na afloop. Mijn kinderen hadden al gezegd, dat het fantastisch zou wor den, maar al mijn verwachtingen zijn overtroffen. En dat was dan tevens een welgemeend en alge meen bevestigd compliment aan het adres van tekenaar Anton Pieck, die het sprookje visueel rea liseerde en aan dat van Peter Reijn- ders, de technische man. Evenals alle andere sprookjes in het internationaal vermaarde na tuurpark (dat in vijftien jaar al ruim tien miljoen bezoekers trok) was „De Indische Waterlelies" van slechts korte duur. Drie minuten duurde de voorstelling, maar dat was voor de talrijke gasten genoeg om onder de indruk te komen van het sprookjesachtige dekor, het op treden van heks, elfjes en kikkeror kest in het tot grot „verbouwde" gebouw. Voor het Efteling-bestuur was het de kroon op het werk, dat vier jaar duurde. Want voordat de pre mière kon worden gehouden, waren tal van voorbereidingen nodig, ook contacten met het Belgische Hof. Het volledige bestuur is zelfs bij Koningin Fabiola op bezoek ge weest om te praten over de vormge ving van haar sprookje. VIER TON Een berg geld vergde het ook: ruim vier ton moest op tafel komen om het te realiseren. Maar in Kaatsheuvel is men gewend met forse getallen te rekenen. Wat tot nu toe in opstallen werd geïnves teerd beloopt al een kleine zeven miljoen gulden. Vergeefse investeringen zijn het echter nooit geweest. Miljoenen kwamen kijken. En miljoenen kwa men onder de indruk in deze won derwereld, die aan de stoutste kin derfantasie beantwoordt en die ook de volwassene laat ontdekken, dat de fantasieën uit zijn jeugdjaren nog niet gestorven zijn. Het nieuwste sprookje in de onder- Het sprookjesachtige docor in de nieuwe onderaardse grot" van De Efteling: creatie van Anton Pieck naar het sprookje van Koningin Fabiola. De eer stewas er gisteren op de pre mière wél bij, de Koningin niet. Maar dat ook zij nog eens zal komen kijken, staat vast. Ook al zal daar eerst een staatsie- bezoek aan ons land aan moe ten voorafgaan. Eerder kan zij volgens het protocol niet voor een onofficieel uitstapje naar Kaatsheuvel komen aardse grot aan een geheimzinnig oerwoudmeer past helemaal in deze wonderwereld. Het is een nieuwe waardevolle attractie, waarmee De Efteling trots een nieuw seizoen kan'starten! AMSTERDAM De Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij Pan American World Airways (PanAm) zal per 1 juni het aan tal vluchten van New York naar Amsterdam beperken. In plaats van de dagelijkse directe zomer- retourverbinding (de zgn. Blue (Vervolg van pag. 1) Duizenden werknemers wachten al lange tijd op een beslissing over hun cao. De mensen begrij pen het eenvoudig niet meer. Ze doorzien het schimmenspel van het heen- en weerschuiven van cao's en het aan- en uitflitsen van groene en rode lampen niet meer. Ik ben geneigd te zeggen: zo wor den Koekoeken geboren." De socialist Kloos (voorzitter NW) kon zich niet aan de indruk onttrek ken, dat het beleid van het college van rijksbemiddelaars nogal wille keurig is. „De een mag een koe stelen en de ander nog niet eens over hei hek kijken." De tegenwoordige samenstelling van het college leek hem bijzonder kwetsbaar. De praktische mogelijkhe den om de teugels strakker aan te halen achtte de heer Kloos zeer be perkt, gezien de spanning op de ar beidsmarkt. Men kan wel rigoureus alles wat boven de 7 pet. uitgaat gaan afkap pen, maar in de praktijk zal dat bij zonder weinig uithalen, omdat clan zwart zal worden betaald wat wit niet kan worden gegeven. Misschien zou het invoeren van een zg. investeringsloon kunnen bijdragen tot het vinden van een oplossing. Ook de heren dr. Gaay Fortman !a.r.), Buhrmann (c.h.) en Louwes (lib.) toonden zich bezorgd. De c.h. woordvoerder sprak •r zijn afkeuring over uit, dat een dag 'oor de statenverkiezingen wel de c.a.o. 'oor de bouwvakkers werd goedgekeurd. ,'t Is geen wonder dat men van een verkiezingsstunt spreekt". Over het tegenwoordige loonpolitieke overgangssysteem toonde minister Veld kamp zich even weinig gelukkig als de senaat. „Dat het College van rijksbemiddelaars et ongelijke maten zou meten, zoals de heer Kloos heeft gesteld, onttrekt zie); aan mijn waarneming. Ik mag alleen maar algemene aanwijzingen aan het college geven", aldus de minister. De minister zegde de heer Kloos het nieuwe belastingtarief voor bijzondere beloningen (overwerk), dat onaange naam blijkt te werken, nog eens in de ministerraad ter sprake te zullen bren- Ribbondienst) met New York, komt er een vierwekelijkse dienst via Shannon in combinatie met de lijndiensten naar Brussel. PanAm heeft dit besluit genomen na het verzoek van de Amerikaanse rege ring straalpassagiersvliegtuigen be schikbaar te stellen voor de luchtbrug naar Vietnam. Voor het kortwieken van haar lijnennet heeft de maatschap pij toen Amsterdam gekozen omdat de bezettingsgraad op deze lijn de laatste tijd vrij sterk dalende was. Dit als gevolg van het grote tekort aan hotel bedden in Amsterdam. Regelmatig moeten gasten worden af gewezen. De luchtvaartmaatschappijen zoeken soms dagen om hun passagiers in de Randstad onder dak te brengen. Vooral met groepen geeft dat meestal grote moeilijkheden. In Amsterdam zijn vrijwel alle hotels al tot oktober volgeboekt en nieuwe hotels worden niet gebouwd. De plannen van Sheraton en Bouwes voor een groot hotel aan de hoofdstedelijke Wetering schans vorderen niet en ook Caransa's plan voor een hotel aan het Rembrandts- plein is tot nu toe niet van de grond gekomen. De plannen van PanAm om samen met de KLM een hotel van 300 bedden in Amsterdam en een van 200 k 300 beden in Den Haag te bouwen moeten nog worden uitgewerkt. Het tekort heeft er al toe geleid, dat duizenden Ameri kaanse toeristen de hoofdstad mijden. De KLM verwacht nauwelijks te kunnen profiteren van het besluit van PanAm om haar diensten op Amsterdam te be perken: ook zij weet niet hoe eigen pas sagiers moeten worden ondergebracht. (Van onze onderwljsredactie) WAGENINGEN Het Tweede-Kamer lid dr. H.A. Schuring (ch) heeft de minister van landbouw, mr. B. W Biesheuvel, schriftelijke vragen gesteld over <le gang van zaken aan het laborato rium voor plantkunde van de Wage- nings*! h<A?eschool. Dr. Schuring vraagt of het delminister bekend is dat zich de laatste ja^en zeer veel mutaties f bben voorgedaan In de wetenschappelijke siaf. Ook wil het Kamerlid weten om welke redenen prof. dr. H. J. Braun per 3 maart ontslag heeft gevraagd. De onaangename verhoudingen aan de hogeschool zijn volgens sommigen te wij ten aan het optreden van mevrouw dr. G. A Reynders-Gouwentak. hoogle raar-beheerster van het laboratorium voor plantkunde. Een aantal studenten vindt dat zij zich als een dictator ge- draagc en het instituut terroriseert. Eer der kwam mevrouw Reynders in het nieuwj toen in 1960 de Bulgaarse student Josef Lulef voor haar ogen zelfmoord Reynders, waarvoor hij een jaar gevange nisstraf kreeg. In een telefoongesprek met het Alge meen Studenten Persbureau heeft prof Reynders. echtgenoot van mevrouw Reynders-Gouwentak, een felle aanval gedaan op prof. Braun, die hij ervan beschuldigde zijn vrouw voortdurend te treiteren. Ook zou deze hoogleraar zaken als r.ieuw lanceren die reeds jaren in Wageningen worden onderwezen. De echtgenoot van mevrouw Reynders uitte zich dermate heftig dat In een uitzending van hd radio-studen'.enprogramma Alma nak coupures mossten worden aange bracht. De rector magnificus, prof. dr. Hellinga, ontkende dat prof. Braun was „weggepest". Verder wilde hij geen com mentaar geven. Bouwstop voor luxe-hotels Protestmars in de hoofdstad AMSTERDAM Het Actie comité Woningnood heeft minister Bogaers uitgenodigd tot een open baar debat, omdat de bewindsman „ons maar eens duidelijk moet maken dat de oplossing van de woningnood op sociaal verant- gen. Óver deze zaak heeft hfj overigens I woord e wijze geschiedt", zo heeft al contact opgenomen met zijn ambt genoot van financiën. DEN HAAG Het aantal miljonairs in ons land is in tien jaar bijna ver vijfvoudigd, zo blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over de periode van 1 januari 1953 tot 1 januari 1963. In 1953 waren er namelijk ca. 1.000 miljonairs en in 1963 ca. 4.600. Hun gezamenlijke vermogen I steeg in die tijd van 1.959 miljoen tot 10.360 miljoen gulden. Ook het relatieve aandeel van de miljonairs in het totale vermogensbezit van personen is ge stegen en wel van 13 procent tot 20.7 procent. Niet alleen het aantal mil- jonairs is in de periode van tien jaar gestegen, maar ook het aantal bezitters op 7 mei een protestmars" in Amster. van vermogens groter dan 50.000: 113.000 personen met in totaal 15 miljard dam. De daarbij onder de aandacht te gulden in 1953 en 288.000 personen met in totaal 50 miljard gulden in 1963. brengen wensen zijn: 1. bouwstop De verschuldigde belasting nam met 132 procent toe. voor luxe hotels, kantoren, inrichtin- de voorzitter van het comité, de heer R. Rutgers, verklaard. In een brief aan de minister heeft het actiecomité meegedeeld met be zorgdheid kennis te hebben genomen van de voorgenomen maatregelen om in enige gebieden de huurbescherming af te schaffen, de particuliere bouw te bevorderen en de utiliteitsbouw op te voeren. In een aantal plaatsen behoeft inder daad niet meer van woningnood te worden gesproken, aldus het comité, maar in Winschoten, Groningen, Leeu warden, Heerenveen, Emmen, Coevor- den, Hoogeveen, Goes, Middelburg, Vlissingen en Venlo tezamen staan nog meer dan 15.000 woningzoekenden ingeschreven. Het Actiecomité Woningnood houdt gen van vermaak e.d.; 2. wettelijke maatregelen tegen grond- en hui zenspeculatie; 3. voorrang voor de volkswoningbouw in de grote steden, uit te voeren door de woningbouwvere nigingen en de gemeenten; 4. drastische bevordering van de in dustriële bouwmethoden. Anne Frank? BONN In de gemeente Offenbach, waar een Anne Frankmonument voor een een nieuwe school zou komen heeft bet stadsbestuur besloten niet het ontwerp van de joodse beeldhouwer Rosenheim te nemen, maar een „optimistischer" tweede ontwerp, dathet socialistische gemeente raadslid Plaueln heeft vervaardigd. Dit monument stelde een boom met vogels voor. Het wordt nu zodanig gewij zigd dat er meer „ernst" uit zal spreken. Het nieuwe ontwerp vervangt de boom door een brede boog met vage figuren, die stervende vogels moeten voorstellen. Hieruit verheffen zich weer rijen andere vogels. De argumentatie voor de keus is merk waardig. Het stadsbestuur vond Rosen- heims werk weliswaar artistieker en F.' maar omdat Plaueln „opti mistischer was werd zijn werk gekozen, a.w.z. zijn thans gewijzigde „vogelboom".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11