alles 9 f 1110! [sl Mëhiék ■MH Smit nu in3minuten uwoven schoon Te veel wensen van de vakbeweging op tafel Overheidsbeleid is ondoorzichtig Er kan maar één Amerikaan de allerbeste zijn! wiltu alles, daglicht, kunstlicht, kleur, zwartfwit? AGFACOLOR UNIVERSAL Herdenking van de gevallenen 1 F' Machtswisseling op handen in Peking Fabriek wordt bestuurd door computer Rookbommen-echtpaar maand in 't gevang 8 DINSDAG 3 MEI 1966 Foto's maken met dezelfde film bij bij In In de universele film Rolflfm 120 en 620 epoel 2.95, 127 spoel 2.80. Rapid cassette 3.60. Klelnbeeldpatroon voor 36, 20 en12 opa reep. 5.60,3.60 en 3*- GEVAERT-AGFA Waardoor raakte overleg in slop (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN Op de jaarvergadering van het Verbond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland is vandaag een vrij grote overeenstemming gebleken in de opvattingen van werkgevers en werknemers over de plaats en toekomst van het overleg in Nederland. De heer C. J. van Mastrigt ver tolkte als secretaris van het C.N.V. het werknemersstandpunt en mr. P. M. H. van Boven als algemeen voorzitter van het Nederlands Ka tholiek Werkgeversverbond het werkgeversstandpunt. Beide sprekers waren van mening, dat het overleg in Nederland thans in het slop is geraakt. Beiden noem den als oorzaken hiervan, dat de werknemers te veel wensen ineens op tafel hebben gelegd en dat over eenstemmingen op centraal nr soms moeilijk aan de leden „ver kocht" kunnen worden. Beiden keerden zich tegen te gro te overheidsbemoeiing. De heer Van Boven noemde staatsonthouding fa taal, maar staatstotalitarisme nog erger. Afgewezen werd voorts de verenging van de standpunten, waar door bij partijen de groepsbelangen gaan overheersen. De heer Van Mastrigt gaf toe, dat er onderling een grote mate van vriende lijkheid is. Ook al zijn de verhoudin- tussen de organisaties soms gespannen, we blijven vriendelijk, al dus de heer Van Mastrigt. Van het overleg komt echter niets terecht. Tenslotte moet dan de overheid weer aan te pas komen en ontvlucht het bedrijfsleven de verantwoordelijk- Een zich terugtrekken in het overleg op het eigen groepsbelang noemde hij scha delijk. Ieder zal verantwoordelijkheid moeten dragen voor de gang van zaken het gehele bedrijfsleven. Weigert men dit dan worden de beslissingen verlegd aar de regering. De heer Van Mastrigt betreurde het, dat sommige werkgevers het praten met werknemersvertegenwoordigers op zich zelf al een vergaande concessie vinden. Bovendien wil men dit gesprek dan nog zoveel mogelijk beperken tot sociale za- Tot deze weerzin heeft de vakbewe ging bijgedragen, zo meende de heer Van Mastrigt, door in een te hoog tempo fundamentele vraagstukken als de rechtsvorm van de onderneming, de onge organiseerden en de vermogensaanwasde- activiteit van de zijde van de overheid op het sociaal-economisch terrein. Daarna kwam de „nu-is-het-welle- tj es-mentaliteit". Evenmin als het een taak is van de werknemersvakbeweging stroomversnellingen te veroorzaken, vond de heer Van Mastrigt het de taak van de werkgevers als remmer op te treden. Beiden moeten aan de ontwikke ling leiding geven. INVENTARIS De heer Van Mastrigt wilde op kor te termijn komen tot een inventarisa tie van de onderwerpen, waarvoor binnen afzienbare tijd een standpunt moet worden bepaald. Gebeurt dit niet, dan vreesde hij, dat de overheid Van Mastrigt zet standpunt CNV uiteen zal blijven bepalen wat er komt, waarna dan de SER mag advise ren. De CNV-secretaris wilde zowel de Stichting van de Arbeid als de SER handhaven als overlegorgaan. De SER zou ook ongevraagd meer advies moe ten uitbrengen aan de overheid en niet op gerichte adviesaanvragen de overheid wachten. Alleen dan zou iets terecht kunnen komen van het eigen standpunt van het georganiseer de bedrijfsleven naast dat van de poli tieke en staatkundige organen. Ook vond hij het bezwaarlijk, dat de liberale werkgevers nog een afzonderlijk sociaal verbond kennen naast een econo misch verbond en dat de middenstands- en landbouwwerkgevers afzonderlijk ge organiseerd zijn, terwijl de vakcentralen al deze bedrijfstakken in één groepering hebben ondergebracht. De heer Van Mastrigt constateerde, dat het overleg in de bedrijfstak zich sterker heeft ontwikkeld dan op landelijk ni veau. De economische zaken blijven ech ter taboe, wat een van de oorzaken zou kunnen zijn van de kortsluiting tussen centrale en het bedrijfstaksgewijze overleg. Daardoor zou ook de pbo niet van de grond zijn gekomen. Hij vroeg zich af, of de bedrijfstak niet het geëigen de niveau is voor het overleg. Zou ook niet meer gekoerst moeten worden in de richting van de onderneming. Scholing en vorming noemde hij in dit verband ook een taak van de werkgevers. INSTEMMING De heer Van Boven releveerde met instemming de opmerkingen van de heer Kloos op het NW-congres, dat de klassenstrijd tot het verleden behoort, dat de vakbeweging niet meer de ambi tie heeft een gehele klasse te vertegen woordigen en dat de overheid zoveel mogelijk bevoegdheden zal moeten de legeren. De keuze van de vakbeweging voor overleg zou naar zijn mening echter niet van harte gaan, omdat men een protestorganisatie wil blijven. Volgens de stelling van het protest mag men nooit tevreden zijn, maar dan kan het overleg niet slagen. Over het overleg zei de heer Van Bo ven, dat grote organisaties en de open baarheid gezamenlijk een ergerlijk ritu eel van lippendienst hebben opgebouwd. In het overleg doet zelfs een voortijdige en overmatige publiciteit een soort over- legmimiek ontstaan, waardoor alleen een H. H. Wemmers in jaarrede: Stellingname tegen visie drs. Den Uyl SCHEVENINGEN De voor zitter van het Verbond van Pro testants Christelijke Werkgevers, de heer H. H. Wemmers, heeft in zijn vanmiddag uitgesproken jaar rede twee vraagstukken aange roerd, ten aanzien waarvan de overheid zijns inziens een ondoor zichtig beleid voert, t.w. de staats deelneming in het particuliere be drijfsleven en de sterke uitbrei ding van de collectieve voorzie ningen en de gevolgen daarvan voor het economische en fiscale beleid. „Dit betekent niet", aldus de heer Wemmers, „dat op andere beleidsterrei nen wél duidelijke lijnen aanwezig zijn. Wie denkt bijv. niet terstond aan het loonbeleid, waar vier maanden na invoering van het overgangssysteem nog geen beslissingen over opgeschorte loonvoorstellen zijn genomen en zowel de vakbeweging als de werkgevers niet weten wat kan of niet kan". De voorzitter van het VPCW betoogde dat de bevoegdheden die bij haar zijn geconcentreerd de overheid tot een part. ner maken om beducht voor te zijn wan neer zij zich in het privaatrechtelijke verkeer in de samenleving gaat begeven. Immers, de overheid beschikt over een grote mate van (voor) kennis, het risi co-element speelt bij haar geen beslissen de rol, verlies en winst hebben een secun daire betekenis en faillisement staat niet in haar woordenboek. Daarom moet de overheid in het economisch verkeer te rughoudendheid betrachten en zal elke ingreep van haar zijde moeten geschie den ter bevordering yan rechtvaardige verhoudingen. De heer Wemmers herinnerde er dat de minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, onlangs bij de behan deling van de Mijnwet Continentaal Plat heeft betoogd dat de staat optreedt als hoeder en vertegenwoordiger van het al gemeen belang, waarbij hij de particulie re maatschappijen inschakelt. Hier speelt een bepaald begrensd begrip van het al gemeen belang een rol, aldus de heer Wemmers. welk begrip duidelijker tot uiting komt in een ander argument van de minister, nl. het verkrijgen van een optimaal resultaat door de staat, wat bij nadere uitleg een financieel maximum voor de staat blijkt te zijn. „De staat i.« gehouden om als goed koopman te trach ten in deze zaak een zo hoog mogelijke prijs te bedingen", zo verklaarde de mi nister. Een uitspraak, die de onderne mers, als het gaat over het prijsbeleid, natuurlijk goed in het oor zullen knopen, aldus de heer Wemmers, die deze stelling- name van de minister voor het particulie re bedrijfsleven onaanvaardbaar noemde. „Het algemeen belang gaat niet op in d( beperkte sfeer van de economische o: financiële belangen van de staat. De pri vate onderneming wordt, schijnbaar om dat het niet anders kan, wel geaccep teerd, maar niet uit overtuiging. Dit i: bedenkelijk. Zo'n houding vertroebelt het vertrouwensklimaat, dat het vrije dernemerschap nodig heeft voor de i dere uitbouw van het bedrijfsleven. Als de overheid zich uit principiële ideolo gische overwegingen als partij op de markt gaat begeven wordt het de onder neming wel bijzonder moeilijk maakt". De werkgeversvoorzitter verklaarde daarmee niet elke financiële deelneming van de overheid in het particuliere be drijfsleven af te wijzen. Dit kan in het algemeen belang nodig zijn, zoals bijv. in Limburg. Wanneer echter het met staatsdeelneming beoogde doel is bereikt, moet worden bezien of de financiële deel name van de staat nog essentieel is voor het voortbestaan yan de onderneming. STRAF Ook het overheidsbeleid t.a.v. de collec tieve voorzieningen en de belastingen noemde de heer Wemmers ondoorzichtig, en hij vroeg zich af hoever op deze terreinen mag worden ingegrepen in de inkomens- en yermogensposities yar verre verwantschap met de oorspronke lijke betekenis van overleg overblijft. De snelheid waarmee de vakbeweging eisen op tafel legt, gaat de verwerkings capaciteit van de leden ver te boven. De onderwerpen komen met al het moder- ne-media-geweld op tafel De gevolgen voor het overleg van deze moderne strijd- methode noemde de heer Van Boven zon der meer frustrerend. Wat verwacht men van de ontvanke lijkheid van werkgevers voor voorstel len, wanneer die hen onverhoeds en oj een uitdagende wijze benaderen, bege- de orde leld met al het sensationele trommelvuur dat de communicatiemiddelen kunnen opbrengen. Op deze wijze zijn het ge or ganise rrdenvraagstuk en de vermogens- aanwasdeling verkeerd aangepakt. Het beraad over alternatieven isop voorband ontkracht. Verdachtmaking is tot de ge bruikelijke strijdmiddelen gaan behoren. Het middel der zelfcorrectie noemde de heer Van Boven het enige juiste ant woord hierop. De christelijk-gelnspi- reerde idee der persoonlijke verant woordelijkheid is hier onvervangbaar. BEGRIP De heer Van Boven had overigens be grip voor de moeilijkheden van de vakbe weging. De welvaart ondermijnt de werk kracht, volledige werkgelegenheid bete kent een voorzichtige loonpolitiek. Hij erkende dat het moeilijk is aa leden in de organisaties over te dragen wat in het overleg is overeengekomen. Naar zijn mening heeft het overleg daar door blijvend iets instabiels. Moeilijke beslissingen laat men daarom gemakke lijk aan de traditionele autoriteit van de overheid over. Hij keurde dit echter scherp af. De overheid moet niet met gerichte adviesaanvragen voorop gaan lopen. Het maatschappelijk overleg loopt hierop vast. Geen van de maatschappelijke groe pen wenst, als het er op aankomt, eer dominerende overheid, alleen de over heid zelf heeft dit nog niet in de gaten. Naar zijn mening heeft het overleg in de publiciteit zich nog te veel beperkt tot het spectaculaire loonvraagstuk. De heer Zondervan, voorzitter van de Algemene Metaalbedrijfsbond, verklaar de onlangs, dat de vakbeweging zich ver antwoordelijk weet voor het tot zijn recht doen komen van de menselijke persoonlijkheid in alle aspecten van het bedrijfsgebeuren. De heer Zondervan vond echter, dat de vakbeweging deze verantwoordelijkheid moeilijk zonder meer aan zijn leden in de onderne mingsraad zou kunnen delegeren. De heer Van Boven noemde deze uit spraak weinig vleiend voor de georga niseerde leden van de ondernemingsraad. Overigens geloofde de heer Van Bo ven, dat vele zaken waarover thans uitge breid gepraat wordt, zich in de praktijk ook vanzelf wel zouden oplossen. Hij noemde de werktijdverkorting, die als gevolg van de automatisering toch wel was gekomen en de medezeggenschap, die noodzakelijk wordt bij het hogere ontwikkelingsniveau en de kleinere werk eenheden in het automatiseringsproces. DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard zullen ook dit jaar de 4e mei aanwezig zijn bij de nationale herdenking in Amsterdam. Het Ko ninklijk paar zal bij het Nationaal mo nument op de Dam een krans leggen ter nagedachtenis van al onze gevalle nen. Tevens worden er kransen gelegd namens de ministerraad en de chefs van staven. Rob de Vries verzorgt een korte meditatie. De kapel van de Ko ninklijke luchtmacht brengt koraalmu- ziek ten gehore. De plechtigheid wordt voorafgegaan door een bijeenkomst in de Oude Lutherse kerk, de Nieuwe Zijds Kapel en de Oude Kerk. De stille tocht naar de erebegraaf plaats in Overveen begint om zes uur met een bijeenkomst in het dorp. De stille tocht vangt om tien minuten voor zeven aan. In Den Helder worden de gevalle nen van de Koninklijke Marine en de Koopvaardij 's morgens herdacht. De plechtigheid wordt gehouden bij het monument „voor hen die vielen" aan de Kanaalweg. De gevallen journalisten worden her dacht in het perscentrum Nieuwspoort in Den Haag, 's morgens om half twaalf, 's Avonds worden in Den Haag stille tochten gehouden naar Waalsdorpervlakte, de begraafplaats Westduin en het monument aan de Parallelweg. De stille tocht in Apeldoorn begint om half acht op de Lolaan. Bij het monument in het Oranjepark wordt een korte plechtigheid gehouden. Hier na volgt een dienst in de Grote Kerk. Na afloop van de stille tocht door Baarn zal de Koningin woensdag avond een krans leggen bij het monu ment ter nagedachtenis aan de gevalle nen in de Tweede Wereldoorlog op het Stationsplein in Baarn. Vopo vluchtte toen zijn maat sliep volk. „Het valt te waarderen dat de rege ring voorzieningen op lange termijn voor bereidt. Doch daarbij dient zij te beden ken dat bij een uitgavenbeleid op de lange baan een hoog tempo, dat alleen op de korte baan kan worden volgehou den, niet past. Bovendien stroken mati ging van de overheidsuitgaven ander zijds niet met elkaar. Ondoorzichtigheid zag de voorzitter van het VPCW ook in de verhoogde loonbelasting op overwerk in een tijd, dat overwerk voor de bedrij ven vaak de enige uitweg is om met de produktie klaar te komen. „Onze loon- en inkomstenbelasting zet een straf op groei, hard werken, efficiency en spaar zaamheid", aldus de heer Wemmers, die nogmaals pleitte voor een verschuiving van de belastingdruk naar de indirecte sector. Problemen, die zulks voor de zwakke groepen meebrengt, leken hem oplosbaar, voor de grote gezinnen bijy. door yerhoging yan de kinderbijslagen. De -dodenherdenking op de avond van 4 mei in het St. Willibrorduskerk- je te Waalre (Eindhoven), waarin zich het eregraf voor de Brabantse gesneu velden bevindt, zal dit jaar voor het eerst een oecumenisch liturgisch karak ter dragen. De reserve-veldprediker ds. C. Schlingemann en reserve- moezenier pater Lutterman o.s.a. zul len in gebed voorgaan. Na de kransleg- ging en het défilé langs het eregraf zal pastoor drs. W. Kolsteren in het kerk je een mis celebreren. 1 Of. Philip Morris wordt om het internationale niveau van zijn 0 zuivere melange ook in Nederland steeds meer gerookt. 20 stuks f 7,50 Volgens Amerikanen Mao zou ernstig ziek zijn WASHINGTON Amerikaanse functionarissen menen meer dan ooit, dat de gezondheid van Mao Tse Toeng zo slecht is dat er re kening moet worden gehouden met een op handen zynde machts wisseling in Peking. GELEEN De nieuwe ethyleen-fabriek van de Staatsmijnen, die in Gcleen in aanbouw is, zal geheel automatisch wor den bestuurd door een computer. De fabriek zal een produktie krijgen van 100.000 ton per jaar. Het automatiseringssysteem is ontworpen en gefabriceerd door de Compagnie Eu- ropéenne d'Automatisme Electronique. Het systeem ontvangt de fabricage-ge- gevens van analysatoren en andere ap paraten, berekent de optimale be- drijfsvoorwaarden en regelt het geheel automatisch zodanig, dat een zo econo misch mogelijk produktie wordt be reikt. De CAE werkt nauw samen met de Staatsmijnen bij de analyse en de pro grammering van de verschillende aan het rekensysteem toebedeelde taken. VLUGGEREN MAKKELIJKER |b ;N OOIT TEVOf®1 B Veel vlugger en makkelijker dan ooit tevoren! 1. Spuit'3 Minuten ovenreiniger' in de oven. Zelfs het moei lijkste hoekje is ge makkelijk bereikbaar. 2. Wacht drie minuten.. Al het vuil trekt in de schuimlaag. 3. Dan gewoon het schuim wegvegen en... uw oven is weer stralend schoon. Verkrijgbaar bij uw drogist voor slechts f. 3S5 IMPORTEUR; BERGERAC NT, OEN HAAG. TELOAPEOTttl De Amerikaanse zegslieden leiden hun conclusie niet zozeer af uit de afwezigheid van Mao van de 1 mei viering jn Peking dat was al eerder het geval maar uit het feit dat hij niet tegenwoordig was bij ont vangsten voor de Albanese premier Mehmet Sjehoe en diens delegatie. Albanië is China's vurigste bondge noot in het geschil met de Sowjetunie. Het is alleen aan te nemen dat alleen ziekte Mao kan verhinderen de pre mier van een bondgenoot als Albanië te begroeten, aldus genoemde func tionarissen. Een machtswisseling in Peking zou vooral invloed kunnen hebben op de verhoudingen met Rusland. In Ameri kaanse kringen acht men in het bij zonder Mao aan de Chinese kant verantwoordelijk voor de verslechte ring van de Russische-Chinese be trekkingen. De regering in Washing ton hoopt, dat een jonge Chinese generatie tevens verandering zal brengen in de politiek ten opzichte van de VS, althans, wat miiuler vijan dig zal zijn, ook al is men van mening dat een dergelijk proces jaren zou vergen. 1 GAAT OOST- WEST-DEBAT NIET DOOR? BERLIJN Het lijkt er op, dat da voorgenomen debatten tussen de West* duitse socialistische partij en de Oost* dultse communistische partij geen door* gang zullen vinden. Burgemeester Willy Brandt van West* Berlijn heeft over het doorgaan van deze debatten gisteren zijn twijfel uitgespro ken, omdat na de twee voorbereidende besprekingen van vorige week de Oost duitsers niets meer van zich laten horen. In aansluiting hierop is in Bonn be kend gemaakt, dat bondskanselier Lud- wig Erhard met de Westduitse partijlei ders besprekingen gaat voeren over nieuwe pogingen een hereniging van da beide Duitslanden te bewerkstelligen. Dit besluit zou zijn genomen omdat da „Oostduitse communisten hun belofte om met de Westduitse sociaal-democraten te gaan praten niet inlossen". Prins Friedrich niet vermoord MAINZ - De openbare aanklager ta Mainz heeft gisteren gezegd, dat de dood van de 54-jarige prins Friedrich van Pruisen niet het gevolg is van een misdrijf. Zoals bekend werd het lijk van de prins zondag bij Bingen in de Rijn gevonden. Hij werd sinds 19 april ger- mist. Officier: „Primitief optreden Provo's voor kantonrechter AMSTERDAM De kantonrechter heeft gisteren het echtpaar Jaap en Lia Z., resp. 23 en 24 jaar oud, con form de eis veroordeeld tot twee maan den gevangenisstraf, waarvan één voorwaardelijk, omdat zij elk een rookbom op straat hebben gegooid, toen prinses Beatrix en prins Claus na hun huwelijk op 10 maart in de gou den koets door de Raadhuisstraat re den. De officier van justitie, mr. J. E. Vriezeman, zei dat het optreden van deze aard bewust stelselmatig is ge richt tegen de openbare orde en tegen degenen, die de taak hebben deze te handhaven. Men beroept zich op zijn vrijheid en beleeft het optreden van de politie als een inbreuk daarop. In deze kringen en daarbuiten wordt het politie-optreden als niet adequaat gekwalificeerd, omdat men handhaving van gezag als on vrijheid ervaart, aldus mr. Vrieze man, die het optreden van het echtpaar bijzonder afkeurenswaar dig en primitief noemde. De raadsman, mr. L. Hartkamp, sprak o.m. van „onmacht om je mening te uiten" en van „onlustgevoe lens". Hij achtte het feit niet ernstig en meende dat de kanton rechter met een waarschuwing zou kunnen volstaan. NOG MEER STRAFFEN De kantonrechter deelde nog meer straffen uit tegen provo's, die zich bij het huwelijk van Beatrix en Claus hebben misdragen. Twee jongelui, die «liet hadden voldaan aan een bevel om zich uit een volksverzameling te ver wijderen, kregen resp. 12 dagen voor waardelijk en een week onvoorwaarde lijke hechtenis. Een jongeman, die een afzettingshek had weggetrokken, kreeg 30 boete. Een andere verdach te, die zich moest verantwoorden om dat hij in de Raadhuisstraat had lig gen tieren en schreeuwen, werd vrij gesproken, daar de dagvaardiging niet klopte. Hij kon aan de hand van foto's aantonen dat hij óp de Keizersgracht had gelegen.... OPRUIING De 23-jarige gedetineerde provo Hans A. E. T. stond terecht vo<»? ket verspreiden van pamfletten op de N.Z. Voorburgwal en het Spui op 19 januari jl. In deze pamfletten, die verkocht werden, stond dat de op brengst zou worden aangewend voor het kopen van „anti-vuurwerk'* te gebruiken langs de route van de bruiloftsstoet op 10 maart. De jongeman kreeg (na een eit van 12 dagen) een week hechtenis. Vorige week werd voor de arrondise- mentsrechtbank 12 weken gevange nisstraf, waarvan 4 voorwaardeMjk, tegen hem geëist wegens de versprei ding van het opruiend geschrift „Provokatie 13". Ten slotte kreeg de 20-jarige stu dent E. Z. een boete van 25 en zes dagen voorwaardelijk i.v.m. wange drag tijdens een „vertoning" bij het Lieverdje. Rechtspositie van hamerhuurders wordt geregeld DEN HAAG Minister Bogaers heeft de Tweede Kamer toegezegd, de moge- Cijkheid om te komen tot de uitgave van een populaire brochure over de rechtspositie van kamerhuurders te zul len bezien. Dit wordt medegedeeld in het verslag van een mondeling overleg tussen de bewindsman en de vaste commissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening uit de Tweede Kamer over enkele vraagstukken betreffende het huur- en subsidiebeleid. Naar de mening van de minister is er geen sprake van een tekort aan wette lijke voorschriften inzake de positie van de kamerhuurder. Wel is er een geringe geneigdheid bij de onderhuurder om van de hem geboden wettelijke mogelijkhe den gebruik te maken. Tijdens het over leg heeft de bewindsman er de nadruk op gelegd, dat ook een onderhuurder recht heeft op huurbescherming. De suggestie, vanuit de commissie, om gemeentelijke huisvestingsbureaus vraag en aanbod van te huren kamers te laten registreren en om eventueel bemiddeding te verlenen bij de totstandkoming van een huurovereenkomst, wees de minister van de hand. De overheid zou zich zijns inziens daarmee op een terrein begeven, dat het hare niet is, maar dat van ds makelaardij. Brandweerauto (op weg naar brand) botst tegen boom

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9