Nieuwe Leidse Courant WONINGBOUW IN EEN IMPASSE GERAAKT Ook textiel- c.a.o. in de gevarenzone Opschudding over open brief van de P.v.d.A. Commentaren The Times op voorpagina; NAVO-Zetel in Londen Bogaers toch geschrokken Harde cijfers leren: Verbod modelactie geëist op straffe van f 100.000 REGERING HANDHAAFT STANDPUNT Prijsbinding voor sigaar opgeheven Aristona tv-tip: Marekerk Dinsdag 3 mei 1966, 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet 1" Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - KlacMendienst bezorging 18.00-19.00 uur -fe Jeugdhaven Ridderkerk na hrand in zak en as pagina Kernmerk EXCLUSIEF INTERVIEW De Boeddhistische monnik Tri Quang, leider van de oppositie tegen de regering-Ky, heeft aan de hoofdredacteur van een dag blad in Saigon een exclusief interview toegestaan. Onze speciale verslaggever Link van Bruggen wijdt hier een artikel aan. „Ik had een kleine botsing ir winkel. Kunt u dit wagentje uitdeuken?" Tegendraadshoudt ook de omroep levendig pagina Radio-TV E3 N.V.v.d. Velde Cltroën ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 Kort geding van NS tegen vakbond soc.-econ. redactie) UTRECHT De president van de Utrechtse arrondissements rechtbank, mr. J. J. Plugge, zal volgende week maandag uitspraak doen in het kort geding dat de Nederlandse Spoorwegen aanhan gig hebben gemaakt tegen de niet- erkende Federatieve Spoorweg Vakvereniging, die, zoals bekend, heeft gedreigd een model-actie uit (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT B(j de vier nieu we arbeidscontracten, waartegen het College van Ryksbemidde- laars bezwaren heeft, is thans nog een vijfde contract gekomen, namelijk dat voor de textielindus trie met 100.000 werknemers. Bezwaren waren vorige week reeds uit gesproken tegen de contracten voor de landbouw, het confectiebedrijf, het bak kersbedrijf en de Rotterdamse classifi ceerders. Van de overige tien contracten, die reeds eerder door het college den afgekeurd, zijn er twee waa minister Veldkamp nu snel zal moeten beslissen, namelijk de cao's voor het grondpersoneel van de KLM en de apo thekersassistenten. In beide gevallen heb ben partijen geweigerd de cao te herzien. De bezwaren van het college tegen de textiel-cao gelden een te forse loonstij ging. De lonen zouden per 1 januari jl. met 6.45 procent omhoog moeten. Daarbij komt nog een procent voor het optrekken van de vrouwenionen en voorts nog drie procent tegen het eind van het jaar het witten van zwart loon. Morgen heeft een gesprek plaats tus sen het college en de Stichting van de Arbeid over de yijf nieuw afgekeurde contracten. te schrijven indien de directie niet aan haar verlangens in de loon- sfeer voldoet. De N.S. heeft verbod van een dergelijke actie geëist on- der een dwangsom van 100.000 voor elke overtreding. Het korte geding diende gisteren onder grote belangstelling. Voor de FSV pleitte mr. A. F. W. Rapati uit Amsterdam, die betoogde dat een modelactie niet is, zoals in de dag vaarding is gesteld, een „overdreven stipt uitvoeren van voorschriften", maar een „stipt uitvoeren van voorschriften". Het overdrevene is volgens mr. Ra pati niet eens nodig om vertragingen te laten ontstaan. Juist, omdat het personeel losjes met de voorschriften pleegt om te gaan, ontstaan er geen vertragingen. Een oproep tot model-ac tie is naar de stellige overtuiging van de FSV en van mr. Rapati dan ook geen onrechtmatige daad. De pleiter zei dat de NS-directie deze situatie zelf in het leven heeft geroepen, omdat er een cao tot stand is gekomen, die de 3.500 FSV-leden niet wensen en die door de voorgeno men looptijd de vereniging gedurende drie jaar buitenspel zet. De FSV wordt door ieder weldenkend mens beschouwd als een vakvereniging, al leen de directie van de NS wenst haar niet te erkennen. Eén van de eisen die de directie stelde om voor een erken ning in aanmerking te komen luidde dat men bereid moest zijn tot construc tief overleg. „Maar hoe kan de FSV die bereidheid tonen als zij niet aan het overleg mag deelnemen?", zo vroeg mr. Rapati zich af. Voor vervolg zie pag. 11 WASHINGTON De perschef van het Witte Huis heeft gisteren verklaard, dat president Johnson de Franse president graag zou ontmoeten, indien de Gaulle een bezoek mocht brengen aan de Ver enigde Naties, waartoe deze door secre taris-generaal Oe Thant zou zijn uitgeno digd. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Minister P. C. W. Bogaers, die vorige week in Hoogeveen verklaarde, dat hjj niet zo pessimistisch was over de ontwikke ling van de woningbouw als de voorzitter van de Nationale Woningraad, mr. Van Haarsma Buma en de besturen der grote gemeenten, schijnt toch te zijn geschrokken van de cjjfers, die én in Utrecht én door de Rotterdamse wethouder van Volks huisvesting mr. H. Bavinck op tafel zjjn gelegd. Uit deze cjjfers bleek zonder meer, dat de woningbouw door financiële omstandig heden in een impasse is geraakt. bouw. Of hü echter bij zijn collega van Financiën een gewillig oor zal vinden voor de plannen van bijvoorbeeld de Rot terdamse wethouder mr. Bavinck, die er voor pleit ook de particuliere en premie- bouw in de gelegenheid te stellen tegen lage rentepercentages kapitaalsmiddelen bij de centrale overheid aan te trekken, wordt in Den Haag uitgesloten geacht. De moeilijkheden rondom de woning- bouwfinanciering betekenen ondanks de goede wil van minister Bogaers en zijn collega's een nieuw probleem voor het kabinet, dat toch al niet vrij van zorgen is. In politieke kringen neemt men aan, dat de bewindsman zich nog deze week nader zal oriënteren mede in verband met-de verhoging van de officiële rente van 4,5 pro cent tot 5 procent en zich daarna met zijn collega van financiën dr. A. Vondeling zal verstaan om na te gaan of er iets kan worden gedaan om de moeilijkheden in de particu liere bouw en premiebouw het hoofd te bieden. Behalve in Rotterdam, waar de parti culiere bouw bijna eu de premiebouw geheel tot stilstand is gekomen wat het laatste betreft wacht men kennelijk of de nieuwe premieregeling nog wel in het huur- en subsidiesysteem past hebben ook Den Haag, Amsterdam en Utrecht, alsmede vele middelgrote ge meenten moeilijkheden met de financie ring en vreest men ook daar, dat het toegewezen contingent dit jaar niet zal kunnen worden gerealiseerd. Harde feiten zing" van de minister wat bevreemdend, omdat deze twee jaar geleden zelf de eerste was om te waarschuwen voor de gevaren, die de financiering van de wo ningbouw bedreigden, wanneer het Ne derlandse volk zich niet meer op andere terreinen zou matigen. Kennelijk is de minister wat onder de indruk van de gevolgen van het be leid van het kabinet-Cals voor de natio nale economie en tracht hij met wat „ver ouderde" cijfers het beleid enigszins ojf gang te houden. Maar nu de gemeenten en de bouwers met zulke harde feiten komen, moet de minister wel aandacht schenken aai kritiek, die thans op het beleid wordt uitgebracht, daar anders zijn naam als „woningbouwminister" wel eens in dis- crediet zou kunnen komen. Voorlopig heeft de bewindsman nog het vertrouwen van de volksvertegen woordiging en ook van de bouwnijver heid. Maar wanneer hij tegen alle rede lijke redeneringen in vol blijft houden, dat het allemaal zo'n vaart niet loopt, kan het moment komen, dat men hem jals men vrijwel al zijn voorgangers heeft gedaan met moties gaat be stoken, waardoor het klimaat in de bouwnijverheid zich zodanig zou kun nen wijzigen, dat er wel eens een alge hele impasse dus ook voor de woning- wetbouw zou kunnen ontstaan. Strop js er namelijk op, dat de de officiële rente door de Nederlandse Bank uiteraard ook de fi nanciering van de woningwetbouw treft. Het rijk, dat zelf geld moet lenen, ver schaft de gemeenten voorschotten voor de woningwetbouw tegen een rente van vier procent. Een verhoging van de ren te met een half procent betekent voor het Rijk een strop, wanner het die ver hoging niet aan de gemeenten doorbere kent. De verhoging van de rente van een half procent betekent in feite een huur verhoging van 12,per maand, wan- ;er men de gemiddelde stichtingskos- n van de woningen op 30.000,stelt. Het is praktisch niet doenlijk om de gemeenten een hogere rente te laten be talen, omdat zij al te zeer in financiële moeilijkheden zitten, zodat het Rijk wel gedwongen zal zijn de nieuwe strop te dat terwijl de toestand van de schatkist toch al veel te wensen over laat. Maar minister Bogaers kan ook niet risceren, dat zijn gehele woningbouwpro gramma voor 1966 in het honderd loopt Prins Bernhard heeft gisteren op het Albrechtpleim in Sliedrecht, on geveer op de plaats waar in de laatste oorlogswinter onderduikers de rimer overstakenhet beeld Crossline van de Amsterdamse beeldhouwer Bayens onbhwld. De voorzitter van de PvdA, dr. J. G. H. Tans (links) heeft, zo als we gisteren reeds in een deel van onze oplage meldden, een open brief aan de Amerikaanse ambassa deur overhandigd over Vietnam. Dat was een aktie op eigen boutje en de ar-fraktieleider, de beer B. Roolvink (midden) en zyn r.k.- collega, drs. W. K. W. Schmelzer (rechts) toonden zich verstoord. Meer over deze nieuwe politieke affaire in on derstaand artikel. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De open brief van het PvdA-bestuur aan de Amerikaanse regering over het Vietnam-beleid heeft in Haagse politieke kringen nogal wat op schudding teweeg gebracht. Dat bleek onder meer uit de zeer kri tische commentaren, die gister avond in kringen van de overige regeringspartijen, KVP en ARP, op het socialistisch epistel ten beste werden gegeven. ,,De Par tij van dé Arbeid heeft een stap gedaan met voorbijgaan van de fracties in het parlement en van de eigen regering", verklaarde de voorzitter van de Tweede-Ka merfractie der KVP, drs. Schmel zer, in een communiqué. Zijn college van de ARP, de heer Roolvink, sprak in ongeveer de zelfde geest. Minister-president Cals heeft inmid dels laten weten, dat de regering; zich onveranderd blijft stellen op het stand punt, neergelegd in de vorig jaar door de Tweede Kamer aanvaarde en door de regering onderschreven motie-Ruy- gers over Vietnam. In deze door... de PvdA ingedien de en door KVP, WD, ARP en CHU gesteunde motie werd de hou- (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het ministerie van eco nomische zaken heeft blijkens de staatscourant van gisteren het verbod van de collectieve verticale prijsbinding voor de sigarenindustrie opgeheven. Dit geschiedde nadat het sigarenkartel uit eigen beweging de beperkende bepalin gen voor de vaststelling van de gros- ~f i-verkoopprijzen had ingetrokken. En wanneer u nu even uw Aristona- dealer belt, geniet li nü nog van dit y t -d- evenement op uw 1 H l v vU 11 u nieuw tv-toestel VOOB 00,0 DODENHERDENKING woensdag 4 mei 7.30 uur in de 8.30 uur Stille Tocht DE BILT Het hogedrukgebied bo ven het Europese vasteland is verder in betekenis afgenomen. Tegelijkertijd is boven Schotland èn de Noordzee een vlak gebied van lage druk ont staan, dat in omvang toeneemt. Dit heeft over Engeland en onze omgeving een zuidwestelijke wind doen ontstaan. De boven de Britse eilanden aanwezige minder warme lucht begon daardoor al onze kuststreken binnen te stromen. Morgen zullen ook in het oosten van het land de temperaturen lager zijn dan vandaag. In de minder warme lucht komen wolkenvelden voor. De kans op enkele regen- of onweersbui en neemt toe. DE BILT Toenemende bewolking en enkele locale regen- of onweersbuien. Overwegend matige zuidwestelijke wind en vooral in het binnenland lagere tem peraturen dan vandaag. ding van Peking-China „voor naamste oorzaak van de toegenomen spanningen" veroordeeld en ad hesie betuigd met de „uiteindelijke politieke doelstelling" van de Vere nigde Staten. De motie-Ruygers be pleitte voorts de totstandkoming van een wapenstilstand in Vietnam en drong aan op een politieke oplos sing van het conflict op basis van de Geneefse akkoorden van 1954. Mr. Cals bevestigde tegenover het ANP, dat de open PvdA-brief reeds in het kabinet ter sprake is geweest. Afwijzing Hoewel PvdA-voorzitter dr. Tans gisteren op een persconferentie ver klaarde, dat het Vietnam-standpunt van zijn partij niet gewijzigd is en dat de brief niet als een uiting van anti- Amerikanisme mag worden gezien, wijst men er in KVP- en AR-kring op, dat de kritiek van de socialistische leiding op het Amerikaanse militaire beleid in Vietnam duidelijk afwijkt van het regeringsstandpunt terzake en dus ook van de motie-Ruygers. „Wel ke ook de achtergronden en bedoelin gen van deze ongebruikelijke stap ge weest mogen zijn, ik meen op grond van <?.e inhoud van de brief én gezien de wijze van handelen, te moeten con cluderen, dat aldus op geen enkel punt een doelmatige bijdrage wo:dt gele verd tot een oplossing van het zo ernstige en ingewikkelde Vietnam-pro- bleem", aldus drs. Schmelzer. (Voor vervolg zie pag. 11) De brief A/fET DE verzorging van haar correspondentie heeft de PvdA duidelijk moeilijkheden. Eerst was er de brief-Nederhorst over de koningskwestie, een brief waarvan de openbaarmaking alleen maar de ongelukkige inhoud kon onderstre pen. En nu is er de brief aan de Amerikaanse ambassadeur over Vietnam. Met deze brief is de PvdA volop als partij haar boekje te buiten ge gaan. We zeggen niet, dat de inhoud ervan geen ernstige overweging zon verdienen. Maar de bewandelde weg is behalve een ongebruikelijke ook een verkeerde. Het ligt niet op de weg van een politieke partij, en zeker niet wan neer van deze partij ministers in het kabinet zitten, zich met voorbij gaan van de regering tot de verte genwoordiging van een ander land te wenden. Dat is een bedenkelijke misvatting van de functie die de partijen in ons staatkundig bestel hebben. Zo dat er reden is om met temeer klem te vragen wat achter deze brief steekt. De achtergrond TAE ACHTERGROND van de brief is niet moeilijk te raden. De PvdA is regeringspartij; tegelijk echter heeft zij een groeiend ver langen, zich, tegenover het rege ringsbeleid en de verantwoordelijk heid die ook zij daarvoor heeft, vrij blijvender op te stellen. De PvdA zit in een impasse, zij het een van andere aard dan waarin Amerika zich onmiskenbaar in Vietnam bevindt. Men bedenke dan dat de brief is uitgegaan tussen twee verkiezingen, waarvan de reeds gehoudene een zware neder laag voor de socialistische partij heeft opgeleverd, een nederlaag die straks wellicht een vervolg zal krijgen. De veronderstelling is niet te boud, dat bij opstelling en overhandiging van deze brief de nervositeit om de geleden en straks wellicht opnieuw te lijden nederlaag een geducht woordje meespreekt. Deze omstan digheid kan echter moeilijk bijdra gen tot de overtuigingskracht tegen over de regering der Verenigde Staten. Intussen is de brief, die tegen de bombardementen in Vietnam is ge richt, in de Nederlandse politieke verhoudingen wel als een bomme tje ingeslagen. Men kan kwalijk menen dat door dit eigenmachtig optreden de samenwerking bij ons in regeringsverband zal zijn ver sterkt. Perspectief yOOR DE protestants-christelijke werkgevers zijn vandaag drie waardevolle betogen gehouden. De rede van voorzitter Wemmers was het aanhoren waard, en zo ook de woorden van de heren Van Boven en Van Mastrigt. Beide laatstgenoemden gingen, van uit werkgeevers- en werknemers- standpunt, in op de vraagstelling, welke in de toekomst de plaats van het overleg in het bedrijfsleven moet zijn. Zij stemden op enkele principiële punten verheugend in opvatting overeen. Dit laatste belooft reeds iets goeds. Te grote overheidsbemoeiing werd afgewezen en gevraagd werd het overleg meer betekenis te geven. Beide sprekers ook erkenden, dat het werk van Stichting van de Ar beid en Sociaal-Economische Raad de laatste tijd slechts een carica- tuur van overleg had opgeleverd. Bij constructief overleg, als hier bepleit, zal de vakbeweging wel licht niet meer drie fundamentele zaken in één keer op tafel gooien, begeleid door tromgeroffel van pu bliciteit. De discipline bij de orga nisaties kan dan mogelijk vergroo» worden en het groepsbelang minder nadruk krijgen. L~-Het hoofdkwartier van de Noordatlantische Verdrags OrganisaUe, w Uï n^e.t, verdwijnen, zal in Londen worden gevestigd, aldus het gezaghebbende Britse blad The Times. The Times schrijft dit vandaag °PA A» ^rpaffina- Hiermee heeft het blad een meer dan nïïft,»? L. u T ge*n nieuws maar advertenties op de voor- pa*}?a- voorgoed doorbroken (zie elders in dit nummer). NAVOrUp -k £oor bet begin van de voorjaarsconferentie van de Situwé NAvn ™tf ,,n BrusscIubegint, geen definitieve uitspraak over de meuwe NAVO-zetel te verwachten. Op het ogenblik wordt een stndie E^l.ud de ™08e'Ü]the8en die er zijn. Het alternatief zou zijn dat óf V"B Renelux-landen het hoofdkwartier binnen zHn ïïülf. 5 ""f1" ï-niembure noch Nederland heeft een rewhikte beperkt tot Londen en Brussel, waarbij Londen een vanweje zun roede Inchtverblndinfen met de andere NAVO-hoofdsteden. Ook zou Brussel bereid zijn Londen de eer te zunnrn Dit zal de Belgische minister van bnitenlandse zaken, Harmei vermoedelijk Th^n, die renoemd wordt als Brit,'mi„X' en de NAVO, meedelen nu deze een bezoek aan Brussel brengt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1