een zomer lang gratis benzine! voor vakantiegangers willen meer zijn Zeeuwen Ivens' Rotterdam Europoort zeer aparte documentaire Wie nu 'n Philips autoradio of autoportable koopt, rijdt veel gezelliger en heeft kans op 't is'n PHILIPS U kiest 3x Sinas van Hero *in gezellige terrasflesjes in voordelige gezinsflessen ★in handige Hero Tins Iedereen,altijd, overal.zin in Hero! Wl N.V. WESTLANDSCHE HYPOTHEEKBANK GEBED OM WIJSHEID EN KRACHT BEZINNING OP VEELZIJDIGE TAAK Elke dag (behalve zondag) is er een winnaar die bericht krijgt dat zijn benzine hem gedurende drie maanden geen cent kost. Een unieke Philips zomer- verrassing! Benut deze gelegenheid: koop zo'n voortreffe lijke Philips autoradio, vraag uw leverancier een prijsvraag- formulier, grijp uw kans op een zomer lang gratis benzine. De pluspunten van Philips autoradiouitstekende weergave van muziek en spraak grote betrouwbaarheid internationale garantie en service ruime keuze: autoradio's ■anaf f 169.- en autoportables vanaf f 229.-. Ook de koper van een Philips auto-cassettespeler kan deelnemen aan deze prijsvraag. uw merk van service en vertrouwen Fruitzuivere échte Sinasde nationale drank voor vier seizoenen, Frambozen Grapefruit DRINKS gevestigd te 's-GRAVENHAGE Tot nédere aankondiging van 2 mei 1966 af verkrijgbaar: 6%% 8-jarige PANDBRIEVEN, serie Q in stukken van f 1.000.tegen de koers van 100 (voorlopig worden recepissen afgegeven). Jaarcoupon per 1 mei en verder op de voorwaarden van uitgifte vermeld in het prospectus, hetwelk zo spoedig mogelijk verkrijgbaar is aan de kantoren en bijkantoren der bank te 's-Gravenhage, Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, Breda, Groningen en Maastricht. minst bijhouden. Opdat straks wanneer I praatje hoe het ze bevalt en misschien dat recreatiegebied zich volledig zal heb- wel een uitnodiging om eens een kopje ben ontplooid, de kerk ook metterdaad koffie te komen drinken kan geen present zal zijn, klaar voor de velerlei I kwaad. In ieder geval is het medemense- taken, waarvan ze er wel vele reeds ziet, i lijker, dan alleen met de eigen luidjes maar waarmee ze praktisch nog nietom te gaan en de vreemdelingen links te klaar is, omdat dit soort taken nu een- laten liggen, maal zo onhebbelijk is zich doorgaans ne GASTEN zijn in aantocht. Ze komen bij duizenden. Elk jaar meer. Hoe treden wij, Zeeuwse men sen, de vreemdelingen tegemoet? Zijn ze voor ons louter commercieel object en laten we ze links liggen? De echo, ver weg in Karlsruhe, in Amsterdam, in Bremen, in Eindhoven horen we niet. Luidt die veel betekenend:. en die mensen zijn nog wel zo kerkelijk"? Of Ziehier in een notedop, waar velen in Zeeland, aan de voor avond van de recreatie-vloedgolf, zich op bezonnen hebben. In de kerk, op verenigingen, op interker kelijke samenkomsten en gewoon thuis onder de koffie, met de bu ren. Ze deden dat met name de af gelopen week, die de Veerse-Meer- week 1966 is genoemd: Een bezinningsweek, in alle ker ken rondom het Veerse Meer be gonnen met een kerkdienst, die als thema van de prediking had „De vreemdeling in onze poorten" en die jongstleden zondag in dezelfde kerken werd afgesloten met een tot God opgezonden bede om wijs heid, kracht en verwachting. Niet ten onrechte hebben de gezamen lijke kerken, die overigens in heel het land zeer actief zijn speciaal het Veerse Meer op deze manier methodisch aan het weik willen zetten. Immers vooral dit gebied zal van jaar tot jaar meer recrea tie gaan bieden en dus meer vakantiegan gers aantrekken. Vóór zijn pas in de praktijk duidelijk af te teke- Wat nu is er in de afgelopen week op avonden te Veere, Colijnsplaat, Kamper land, Kattendijke. Kortgene, Vrouwenpol der, Wolphaartsdijk en hoe de gemeen ten in dit gebied maar heten, mogen, aan de orde geweest? Namens het interkerkelijk recrea tieschap. waarvan het de bedoeling is dat het een zelfstandige stichting gaat wor den leidde een spreker hetzij ds. H. M. Strating. hetzij de heer L. A. Hartman, beiden in kerkelijk provinciaal verband in maatschappelijk werk doende, de ge- dachtenwisseling in. Ze schetsten de te verwachten ontwik keling in het gebied en stellen heel scherp de opdracht, „dat wij van de Kerk als gelovigen in Jezus Christus iets de zon mogen laten zien in woord daad". Gemakkelijk gezegd. Minder gemakkelijk gedaan. Men ging elkaar daarom een aantal heel concrete vragen stellen. Verznpk: denkt u mee? Graag zoveel mogelijk reacties. Daar zijn bijvoorbeeld de kerk diensten. Gebleken is -dat de vakantiegan gers. indien ze belangstelling hebben, lie ver dan naar speciaal voor hen georga niseerde diensten, naar de normale kerk diensten willen gaan. Heel begrijpelijk. Want als u in een Zwitsers dorpje va kantie houdt dan bezoekt u toch ook bij voorkeur een dienst, zoals die daar ge bruikelijk is in het plaatselijke kerkr je? Akkoord. Maar dan moeten we letter lijk en figuurlijk pliats maken. Hoe? Door büvoorheeld gedurende de vakan tiemaanden alle vaste zitplaatsen vrij te verklaren. Door de mensen vriendelijk tegemoet treden: een informerend Dan hoe komen de gasten naar de kerk? Iedereen heeft geen auto. Zijn er ideeën? Inderdaad. een bus van de vakantiehuisjes naar de kerkdienst. Prachtig dan Kan net wellicht een inter kerkelijke bus worden? Mensen, als u dat idee zou kunnen realiseren! Het zou geweldig zijn. En wat doen we voor de vakantiegan gers als het nu eens bijvoorbeeld aanhou dend slecht weer is? Denk aan verregen de tentenkampen. Hebben die mensen er! niet eens behoefte aan hun spulletjes ergens te kunnen drogen? Is er niet meer ontspanning te organiseren? Kun nen we misschien inhaken bij VW-acti viteiten in dit laatste geval. Kunnen we als dorpsgemeenschap niet meer goede evenementen op touw zetten? Dan het probleem v-i de prijzen. Die horen ook wezenlijk bij de opdracht. Natuurlijk mag er verdienste zijn, maai bent u redelijk? Of is het verhaal van een familie uit Arnhem die vroegtijdig een vakantiebungalow had besproken, maar na aankomst nul op het rekest kreeg (een Duitse familie bood veel méér) maar een loos verzinsel. Wat er ook bijhoort is het in noodge vallen klaarstaan op zondag. Natuurlijk, de winkels horen dan dicht en dat dient de vreemdeling te respecteren. Maar er kunnen zich gevallen voordoen, dat met name in de levensmiddelenbranche eveii moet worden geholpen. Kan dat dan? Wie vangt ze op? Nog iets de praktijk heeft tot nu toe geleerd dat vakantiegangers in de voor hun vreemde omgeving vaak willen pra ten. Er zijn de z.g. strandteams, vrijwilli gers die kunnen luisteren. Maar ze kun nen het niet af. Hoe kan op zo informeel mogelijke wijze aan deze kennelijke be hoefte tegemoet gekomen worden? Men ziet, bezinningsstof genoeg. Stof, zoals gezegd, waar men met elkaar ook nog lang niet „uit" is, maar men is er actief mee bezig en elk jaar wordt er méér verwerkelijkt. Het geldt hier met recht een groeiproces dat zich daar vol trekt waar het alleen maar kan geschie den: bij de ontvangende Zeeuwen-zèlf. Ze hebben het geluk over organisato ren met verbeeldingskracht te beschik ken, die een pasklare methodiek voor dit project hebben ontworpen. Een zinvolle j folder die bondig op de opdracht wijst, de bidstonden, de gedachtenwisselingen waarbij elke gemeente weer de volle vrijheid gelaten wordt om haar eigen ideeën uit te werken, het kristallisatie- I punt van alle activiteiten in een stich ting, lijken voorbeelden te zijn, die elders in ons land navolging verdienen. Want er zijn meer recreatiecentra in opkomst die om een dergelijke aanpak vragen. Wie er meer van wil weten kan zich verstaan met ds. H. M. Strating, Wilhel- minastraat 8 in Goes of met L. A. Hart man Noordsingel 74 Middelburg, die daar, ondanks hun overdrukke werk zaamheden wel voor klaar willen staan. In Gaildorf bij Stuttgart heeft een jonge politieman zaterdagnacht zijn schoonmoeder en zijn zwager doodgescho ten na een twist met zijn vrouw. Een andere zwager werd ernstig gewond. De politieman heeft zich zondagochtend bij zijn collega's gemeld, door wie hij werd ingesloten. eenvormigheid, die Rotterdam met elke stad gemeen heeft." Dit schrijft Ivens zelf van zijn film. die hU een van zijn beste noemt en voor de tv. voegde hij er in zijn ontmoeting met Mies Bouman nog aan toe. dat hij zijn politieke en linkse sympathieën ook in deze film trouw is gebleven. M.a.w. een geheel getrouwe Ivens-film met de zeer bijzonder artistieke kwaliteiten die men van hem verwachten kan. die toch. naar wij nemen, niet die aansprekende kracht voor het grote publiek zal hebben die men er kennelijk zo graag in wil zien. De tekst van Gerard Kouwenaar vormt in dit opzicht wel een opvallend geheel i met het beeld. Er komen een groot aan tal „kreten" in voor waarvan men de po- tentie toch werkelijk even zoeken moet, maar in die tijd is de film al wear ver-1 Het zegt dan op zichzelf ook wel iets.' dat bij de eerste presentatie voor de pers en genodigden, het gezelschap behoefte had. na enige bespreking, de film nog maals te zien. Dat kan men allicht niet' overal en telkens weer doen en toch het was geen overdaad de film nog eens j „te ondergaan". Ik geloof dat dit het juiste woord en de juiste instelling is. De verrassing schuilt niet in de havenbeelden sommige in I kleur maar in de snelle wisseling van; stad naar de haven van de haven naar j Europoort en omgekeerd. Avond, nacht! en morgen olie. graan, schepen, kra nënalles in een koortsachtige be weging. Een begrafenis en een trouw- Rot- Maar vraagt u is dit Rotterdam dan moeten we zeggen: ja de film is duidelijk i Rotterdam opgenomen, maar dit is niet dracht. Een toeristisch product terdam was er al en daarom zocht een film die het internationaal karakter _,_o van de stad en haven zou vastleggen op_ specifiek Rotterdam, een wijze die ook een internationaal pu-j stad aan de rand van Europa liet bliek kon interesseren. Voor dit doel! begin het eindede stad is een in- zocht men derhalve een internationaal ge- strument Ik ben jong en verliefd. Ik orïenteerde kunstenaar en die vond men' ben oud en moet stervenHet zijn de I bij uitstek in de bekende cineast Joris associaties van gedachten en gevoelens, j Ivens. die dertig jaar uit Nederland was] De weergave van een schok, die Rotter- geweest cn wiens hernieuwde ontmoeting, iam de filmer heeft gegeven. De emotie, allicht interessante impressies zou ople-> niet de dingen zelf. het lev daad. Die geeft Iv PBBBB j distantie te bereiken vlocht Ivens er ae ,w_ figuur van de vliegende Hollander in. De Joris Iviis' do Net ging hem namelijk niet om stad!man, zoals de sage verteld, die niet ster- haven en Europoort in de film te ver- ven zal maar eeuwig zwerven. .ijken, maar om de dynamiek daar- Het is een film de moeite waard uit - - VttU, om het leven en de mens zelf in de- artistiek oogpunt, een film die demen- ,,v verliefd. IkiLumièretheater de -premiere beleefde, i ze wereld. „Je zou kunnen zeggen het is sies heeft, doch die tegelijk wel wat van hen oud en ik moet sterven Geluk Hij is gemaakt in opdracht van de ge «en ode aan Rotterdam, de kracht van de toeschouwer vraagt om haar naar de iamaar een moord - De stad is een ,neen!e Rotterdam. de haven In de «tad ill er In doeh na- juiite waarde te beleven. instrument l Het ditmaal om een zgn. yrije op- tuurlijk ook dingen als de-personalisatie, H. Ste0gerda. ROTTERDAM „Stad aan de rand Deze onsamenhangende tekst is ge van Europa Het begin en het eind van nomen uit Gerard Kouwenaars poë- Europa. Het is vandaag. Ik voel de tische begeleiding urn» Joris Ivens'do- stroom van het verkeer door m\j heen cumentaire „Rotterdam Europoort ate heerlijken gaan Rotterdam is THnn* - "r^WiiT I iwirJnn nanr cpZc aenodiaden in het i cijfer. Ik ben jong

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6