„Wat was het défilé geweldig en wat een verrukkelijk weer" Zwarte kolenman spoedig historie? Stralende vorstin prijst enthousiast: verhoogde de begin feestelijkheden Jongelui onrustig politie slaat toe MAANDAG 2 MEI 19«6 (Van een onzer verslaggevers) SOESTDIJK Wat was het weer mooi, wat een prachtig défilé, en wat is het goed verlopen. De organisatoren van de indrukwekkende hulde, haar zaterdag door vertegenwoordigers van het gehele Nederlandse volk gebracht, kregen deze woorden van lof van een opgetogen Vorstin, die ruim anderhajf uur vanaf het bordes van haar paleis duizenden landge noten aan zich had zien voorbijtrekken. En kijkend naar de strak-blauwe hemel die zich welfde boven het jachtslot dat prins Willem III, de latere koning-stadhouder, in 1674 op het landgoed Soestdijk liet bouwen, voegde de jarige Ko ningin eraan toe: En wat een verrukkelijke dag, hè! nil morgen omstreeks half zeven bij het I pyi rl p f/rvn Oranje-hotel in Baam aan. Iedere U L-L CIII7IIU-I7 student had toen een twee kilometer afgelegd. Lang voordat het défilé begon had den al een paar duizend belangstel lenden zich van een goede „kijk plaats verzekerd. De beste plaats was in het front van het paleis, vanwaar x men zicht had op het bordes, van Dat was het ook. Een stralende zon waaraf de Koningin het défilé zou gadeslaan. verhoogde de feestelijkheid. Zij maak te het rijk-geschakeerde bloemen- defüé tot een lust voor het oog. waar van echter alleen de duizenden bij het valeis konden genieten. Het kleurrijke bleef (nog) voor televisie kijkend Nederland verborgen. Dat zag niet hoe dat fraaie Witte Paleis blonk in het zonnelicht, hoe diep groen het kort-geschoren gazon er voor was en hoe het afstak tegen de witte kledij van de honderden kinde ren. die er hun spel opvoerden. Het zag helaas ook niet de kleurenrijk dom van de ongeveer honderd vlag gen en vaandels, die in het défilé werden meegedragen. Maar wat het wel kon zien was het enthousiasme, waarmee Nederland koningin Juliana en haar Huis begroette. FEEST Voor Nederland was het zaterdag feest, en dat feest bereikte zijn hoogtepunt in de tuin van paleis Soestdijk. Uit alle delen van ons land waren ze daarheen gekomen, in tientallen bussen, per auto, per trein, ook op de brommer en de scooter de jongeren en de oude ren, de jeugd en de bejaarden, de studenten en de boeren en boerin nen, de verpleegsters en de wezen, de scholieren en de schutters, de wandelaars en de fietsers, de gezon den en de rieken, van alle rang en elke stand en elke geloofsovertui ging- En er waren ook de buitenlan ders, de Turken, de Italianen en d( Spanjaarden, die in ons land gast vrijheid genieten en daarvoor de Koningin hun dank wilden betui gen. Zij boden haar ieder een pop aan, gekleed in nationale kleden draoht. Toen de koninklijke familie (zon der prinses Irene en haar man) op het bordes verscheen, ging er een luid hoera op en werd er met honderden vlaggetjes gezwaaid. En dat was als het ware voor de organisatoren het om het défilé te laten beginnen, „troepen" hadden zich al opge steld. Zij hadden zich alleen maar in beweging te zetten. En dat deden ze met gezwinde pas, want het défilé was op de minuut af van het begin tot het eind „getimed". TOELICHTING Hare Majesteit was gekleed in een donker turkoise mantelpakje van jersey en droeg een fraai parelsnoer, prinses Beatrix droeg een japon van licht turkoise, prinses Margriet (blij- lachend naast mr. Pieter van Vollen hoven in luchtmachtuniform) een deux-pièces van groene stof en prin ses Christina een deux-pièces van oud-rose. Prins Bernhard had de on afscheidelijke witte anjer in de revers van een grijs kostuum, prins Claus, in het donker blauw, droeg geen anjer. Prinses Beatrix en haar echtgenoot zagen er bruingebrand en gelukkig uit. Prins Claus, die voor de eerste maal het huldebetoon op Soestdijk bijwoonde en kennelijk niet helemaal begreep wat vooral de groepen in klederdracht voorstelden, kreeg een uitvoerige toelichting daarover van de Prinses, voor wie ook menig ap plaus en een enkel geschenk was be stemd. Ach, ze zullen onder het de- filé ook nog wel over hun huwelijks reis hebben gesproken. Zij stalen het hart van Hare Majesteit vier bruidjes uit Harderwijk, een boog en een kroon dragend. Op Koninginne dag 1965 behaalden zij in hun stadje tweemaal de eerste prijs. Nu m-ochten zij de Koningin een geschenk aanbieden: een doos paling. GESCHENKEN Er waren tientallen geschenken voor de jarige Koningin veel pop pen, een album over het Huis van Oranje dat een Amersfoortse jongen had samengesteld, tekeningen van twee weesjes uit Amsterdam, die wie zal zeggen hoeveel uren naarstig over hun werkstuk gebogen hebben geze ten, vaantjes van verenigingen, appe len en peren, een geluidsband waarop het hervormde kerkkoor uit Krab- bendijke zingt: De zon schijnt in mijn ziel vandaag, het lied, dat koningin Juliana in haar studententijd uit het Noors heeft vertaald en dat werd ge zongen tijdens de bijzetting van wij len koningin Wilhelmina in de Nieu we Kerk te Delft, en veel bloemen, ontzaglijk veel bloemen, van indruk wekkende stukken tot enkele losse, „iaaL die al na een half uur de trappen die weest naar het bordes leiden hadden be dekt als met een dik kleurrijk tapijt. ZWAAR Er waren ook geschenken, die zo zwaar waren, dat de Koningin ze nauwelijks kon vasthouden. Haar adjudanten moesten dan ijlings te hulp schieten. Eén keer was de Koningin daarop niet be dacht. Dat was toen Drentse boe rinnen haar een paar meterslange krentenbroden kwamen aanbie den. Hare Majesteit moest haar cadeau bijna loslaten. En zelfs twee van haar adjudanten had den er moeite mee de „vracht" te dragen. Een houten padvinder van jongens-grootte in een echt uniform werd regelrecht het pa leis binnengedragen hij was niet te tillen. Maar de kaas, een geschenk van gereformeerde jeugdclubs uit Alkmaar nam de Koningin zelf weer in ontvangst, evenals het tafellaken, de vinger doekjes en het zeilvissersschip van de handwerk- en hobbyclub „Athena" uit Texel. FOTO'8 Van half elf tot ver over twaalf uur duurde het défilé, in goede banen gehouden door leden van het korps Marechaussee. Want er waren er on der de deelnemers (wel een paar honderd), die even uit de rij wilden treden om een foto van het konink lijk gezin te maken of de stralende Koningin op de film te „zetten". Als het plaatje schieten niet te lang duurde, haalde de Marechaussee wel de hand over het hart, maar er werd streng op gelet, dat zich geen opstop pingen voordeden. Padvindsters na men de honderden bosjes bloemen van hen die defileerden over en leg den ze op de trappen van het bordes. Een enkeling probeerde de bloemen tot bij de Koningin te brengen, doch werd dan onverbiddelijk tegengehou den. Ach, iedereen had wel even het bordes willen betreden en de Konin gin persoonlijk willen gelukwensen. DANSERS En terwijl de duizenden aan Hare Majesteit voorbijtrokken ook moe ders met kinderwagens, jongens met hun hondje aan de lijn, boeren uit de Achterhoek in hun stemmig-zwar- te pakken en boerinnen met de ka rakteristieke kappen en kostbare beugeltassen, de muziekgezelschap pen, de carnavalvierders, de char mante bruidjes uit Harderwijk, de verpleegsters met een oranjeband om hun kapje, en wie al niet meer traden op het gazon de vendel- zwaaiers op, afgewisseld door folklo ristische dansgroepen. Het feest had gerust nog uren lan ger mogen duren. Maar om kwart over twaalf kwam onherroepelijk het einde. Met het voorstellen aan Hare Majesteit van de organisatoren en enkele vertegenwoordigers van de publiciteitsmedia. Het was een grandioos feest ge weest, en iedereen was tevreden. Op Arrestaties in de hoofdstad AMSTERDAM Het zomerse weer heeft in tal van plaatsen kennelijk on rust veroorzaakt onder de jongeren. Zo ging het in de nacht van zaterdag op zondag tijdens de gebruikelijke hap pening bij het Lieverdje op het Spui in Amsterdam rumoeriger toe dan an ders. De politie liet het niet bij halve maatregelen en arresteerde 14 jonge lui. Zij zijn in het hoofdbureau van politie opgesloten. Gistermiddag wer den zij reeds door de rechter-commis- saris verhoord. Toen pas mochten ze weer naar huis onder voorwaarde, dat ze zich niet meer aan overtredingen tegen de openbare orde schuldig zou- waa ICVI eueil. UD eén man na: de heer J. van Gelder.' Hij kwam Hare Majesteit de geluk- wensen overbrengen van de Neder- Ambonezen landse kolonie in Nieuw-Zeeland. Net een minuut te laat. De Koningin be trad al het paleis. De hekken werden gesloten In Culemborg moest de politie gister avond streng optreden tegen twee groepen jongelui, die een veldslag met Ook de buitenlandse arbeiders gaven acte de prêsence. Een groep Italianen, Turken en Spanjaarden, die de Koningin ieder een pop in de kleder dracht van hun land aanboden. HAARLEM Dank zij een Nederlandse vinding is het thans voor het eerst in de wereld mogelijk schoonverpakte, gruisvrije kolen af te leveren, die via een volautomatische kolenvcrpakker in keurige witte zakjes wordt gedaan. De machine is vrijdag aan de Nederlandse kolenhandel getoondf. Als de vin ding op grote schaal wordt toegepast zal de roetzwarte kolensjouwer misschien historie zijn geworden nog vóór de olie en het (aard)gas dat bewerkstelligen. Nederlands grootste kolenimporteur, de Steenkolenhandelsvereniging (SHV), heeft de eerste van een serie van deze installaties in Haarlem ingericht. Nog vóór de herfst zullen Amsterdam en Den Haag volgen. De vraag naar kolen in papieren zakken is in de afgelopen jaren zo sterk toegenomen, dat de handel er eenvoudig niet aan kon voldoen. Aan deze situatie kan nu een einde komen, want de nieuwe kolenverpakker kan in één uur 900 zakjes vullen. VROEG Voor de leden van de Tourfietsclub „Frisia", die fietsend defileerde, was de dag vroeg begonnen. Deze kam pioenen rijwieltoerisme waren 's nachts uit verscheidene Friese steden en dorpen in Lemmer bijeengekomen en vandaar naar Soestdijk gereden afstand 110 kilometer. Na het de- filé keerden zij, weer fietsend, naar hun Friese haardsteden terug. Leden van het Leids Studenten Corps hadden een ongeveer zelfde prestatie geleverd. Een estafetteploeg bracht een oorkonde van de Sleutel stad naar Soestdijk. De eerste student vertrok vrijdagavond om 12 uur uit Leiden, de laatste kwam zaterdag- elkaar leverden. De ene groep jon gens, Ambonezen, die onlangs in Cu lemborg zijn gevestigd in de nieuwe woonwijk Ter Weyde, had versterking gekregen van Ambonezen uit Vught en Den Bosch. Al dagen heerst er spanning tussen de Culemborgse jongens en de Ambo nezen. Vorige week woensdagavond be gon het toen de Culemborgers zich wat uitdagend gedroegen in de Ambo- nese woonwijk. Steeds grotere groepen jongens kwamen tegenover elkaar te staan. Gisteravond liep het mis en ontstond het gevecht. Gelukkig wist de politie er een eind aan te maken voor er ernstige dingen gebeurden. Maastricht In Maastricht hielden gisteravond enkele honderden provo's een happe ning bij het standbeeld „De Mastreech- ter Geis". Het ging er zo heet aan toe, dat het beeldje van het voetstuk weid gerukt. Vervolgens trok jeugdig Maastricht in gesloten formatie op naar het Vrijthof, om daar de feeste lijkheden ter gelegenheid van Konin ginnedag te verstoren. De jongelui wa ren zelfs de schuld van een verkeers ongeluk. De politie voerde enkele char ges met de gummiknuppel uit. Tien tallen zijn gearresteerd. Dit was voor de jongelui een reden om te gaan demonstreren. Haarlem In Haarlem moest de politie even eens enkele charges uitvoeren. Dat was zaterdagavond, toen de jongeren, ontstemd over het feit dat het open luchtbal nog niet was begonnen, bloe men en planten aan de plantsoenen begonnen te rooien. Ook verplaatsten zij afzethekken. Ernstige kritiek op plan radio- en tv-reclame AMSTERDAM De Vereniging De Nederlandse Dagbladpers heeft ernstige kritiek op de voorstellen van de Stichting tot uitzending van reclame in radio en televesie. Het grote bezwaar van de direc ties van de dagbladen is, dat deze stichting niet overgaat tot een ge leidelijke invoering van de reclame via de ether. Dit is tegen de afspra ken in. De NDP heeft daarom een brief geschreven aan de minister van cul tuur en recreatie, waarin zo snel mogelijk om een onderhoud wordt gevraagd. De leden van de Tweede Kamer hebben een afschrift van deze brief ontvangen. POELDIJK Vrijdagavond is het veilinggebouw aan de Nieuwe weg in Poeldijk (gemeente Monster) door een felle brand in de as gelegd. De brandweer van Monster werd bij het blussen ge assisteerd door de brandweren van Naaldwijk, 's-Gravenzande en Wate ringen In de ruim 6000 vierkante meter grote hal, waar dagelijks groente en fruit uit het Westland wordt geveild waren houten kratten, papier, karton en ander verpakkingsmateriaal opgeslagen. Na enkele uren blussen hadden de ge zamenlijke brandweren het vuur be dwongen. Van de veilinghal was toen stechts «n niïn. jvrr. D« fells „]oM van net hoog oplaaiende vuur was in de verre omtrek zichtbaar, waardoor velen uit het Westland naar Poeldijk trokken. Ook een beatgroep verleende aan het feest zijn medewerking. De jongelui kregen een plaats op het gazon, maar af en toe speelden zij zo hard, dat de muziek van voorbijtrekkende muziekkorpsen bijna niet was te horen. De Koningin en de Prins vonden het geweldig! Prinses Beatrix en prins Claus, de dag tevoren van hun huwelijksreis in het vaderland teruggekeerd, zagen er bruingebrand en stralend uit. Voor prinses Margriet was het dubbel feest. Haar verloofde mr. Pieter van Vollenhoven, in luchtmachtuniform, vierde eveneené zijn verjaardag. Prinses Christina, de jongste van onze prinsessen, amuseerde zich best.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5