■arttcIS 2.- Tiende zendingsdag trekt ruim 8000 bezoekers Amerikaanse predikanten worden onderbetaald Een woord voor vandaag Geref. Gemeenten zien nieuwe kansen Aantal zendelingen wordt verdubbeld Utrecht minder in trek bij a.s. dominee Puzzelhoek Bespreek Statuut met Suriname en Antillen Geweldige groei van Braziliaans baptisme Vrouw in gemeente kan ook meewerken aan synodebesluit God geeft gaven aan Zijn gemeente, schrijft de apostel Pau- lus aan Efeze. Maar de gaven van God zijn gewone mensen met een bijzondere opdracht: apostelenprofeten, evangelis tenherders en leraars. En God wil deze mensen gebruiken om de heiligen toe te rusten. Dat is een merkwaardige uit spraak: Heiligen toerusten. Wat hebben heiligen nu nog no dig? Die zijn toch volmaakt? Dat zijn toch uitzonderlijk ge lovige mensen die alle anderen tot een voorbeeld zijn? Maar zo spreekt de Bijbel niet over heiligen. Heiligen zijn eenvoudige gelovigen die zich aan Christus hebben overgele verd. Daardoor zijn zij nieuwe mensen geworden. Christus schonk hun Zijn gerechtigheid, Zijn heiligheid. Zijn wijsheid. Het zijn geen rechtvaardige mensen, maar gerechtvaardigde mensen, geen heilige mensen, maar geheiligde mensen, geen wijze mensen, maar mensen die geleerd worden door de Hei lige Geest. Maar wat hun in Christus geschonken is moet in hun leven verwerkelijkt worden. Daarbij hebben zij hulp no dig. Wie in Christus gelooft, komt in de leerschool van Chris tus. Eigenlijk zou de catechisatie niet moeten eindigen met de belijdenis, in werkelijkheid begint zij met de belijdenis. Ons hele leven zitten we in de schoolbanken van Christus om steeds beter toegerust te worden voor onze taak. We lezen vandaag: Numeri 22 1-20. MAANDAG 2 MEI 1966 Spaans diplomaat in Rome ontvoerd ROME De 44-jarige mgr. Marcos Ussia TTrruti-Coechia, adviseur voor kerkelijke zaken van de Spaanse am bassade bij het Vaticaan, is vrijdag nacht ontvoerd door leden van een Spaanse anarchistische beweging. De Spaanse diplomaat is het laatst gezien, toen hij vrijdagavond laat zijn bureau in de ambassade verliet, om naar zijn appartement in het Spaanse instituut voor kerkelijke studies te gaan, op ongeveer drie kilometer afstand. De politie trof zaterdagmor gen zijn auto leeg aan in een steegje op ongeveer 200 meter afstand van zjjn woning. Gisteren werd in Parijs door een woordvoerder van de Spaanse anar chisten bekend gemaakt, dat men Us sia had ontvoerd, om de manoeuvres van het Franco-regime te ontmaske ren, dat de CNT in diskrediet wilde brengen. Hij wilde niets zeggen om trent de verblijfplaats van de ontvoer de. Wel zei hij, dat de veiligheid van Ussia volledig wordt verzekerd. Eredoctoraat voor Visser "l Hooft ZÜRICH Dr. W. A. Visser 't Hooft, de scheidende secretaris generaal van de Wereldraad van Kerken te Genève. heeft van de theo- (Van onze kerkredactie) UTRECHT Bijna 8000 stoelen had de regelingsronimissie klaar gezet in de vorm van een groot kruis in de Utrechtse Julianahal. Toch waren er nog niet genoeg. Het mooie weer, de feestelijke zater dag. maar bovenal de aanwezigheid van eigen zendelingen van Nieuw-Guinea en uit Nigeria lokten duizenden naar de tiende zendingsdag van de Gereformeerde Gemeenten. Het werd een van de groot ste zendingsdagen die ooit in ons land zijn gehouden. Gereformeerde Gemeenten besloten twee verpleegsters deze zomer nog uit te zenden, namenlijk de zusters L. Commeling en A. Breedveld. De Ameri kaanse gemeenten hebben toegezegd ook een verpleegster van Nederlandse afkomst, zuster Van Herfst te zullen zenden. Bovendien zal in juli de be vestiging plaats vinden van een nieu we zendingspredikant. Joh. Comme ling, die tevens als landbouwkundige zal gaan helpen. Het zendingswerk van de Gereformeerde Gemeenten is nog jong. (Van onze krekredacti) DEN HAAG Het aantal hervorm de theologische studenten, dat aan de verschillende universiteiten studeert, Is het laatste jaar slechts gestegen van 448 op 455. Het aantal eerstejaars daal de zelfs van 100 op 93. Dat blijkt uit het overzicht, dat het persbureau van de Nederlandse Her vormde Kerk heeft versterkt van de theologische studenten, die in het lo pende studiejaar (1965/66) ingeschre ven staan in het kerkelijk album en waarmee de kerkelijke hoogleraars dus bemoeienis hebben. Opmerkelijk is de verschuiving in de verhoudingen tussen de universitei ten onderling. Het aantal studenten in Utrecht daalde voor het eerst in jaren (met 14), terwijl de faculteit in Lei den daarentegen 18 studenten meer telt, dan vorig jaar. Daarmee is het voor het eerst in jaren niet meer zo, dat in Utrecht meer hervormden theo logie studeren, dan aan alle andere universiteiten samen. De cijfers zijn nu: Utrecht 221, Leiden 85 (drie jaar geleden nog maar 53), Amsterdam 84 en Groningen 65. Het aantal vrouwelijke studenten blijft toenemen en bedraagt thans 72 (waaronder 20 eerstejaars). Hun bol werk is Amsterdam, waar thans een derde deel van de theologische studen ten vrouwelijk is. „Rijstgroep" terug SCHIPHOL De acht kandidaats studenten van de Landbouwhogeschool, die een reis van anderhalf jaar om de wereld hebben gemaakt om allerlei aspecten van de rijstbouw te bestuderen, zijn zaterdag uit Rome op Schiphol teruggekeerd. Zij verklaarden bij aan komst o m. nu „alles" van rijst te weten. Kruiswoordpuzzel zonder zwart. Horizontaal: 1. huisdier - plaats in Utrecht. 2. jubelkreet 'bij de Bac- chusfeesten - bekende afkorting - maand van het jaar. 3. lidwoord - hoofddeksel - zijtak Douro. 4. iemand de achting ge ven. welke hem toekomt - oude lengte maat -stapel. 5. speer - muzieknoot - ieder. 6. oude lengtemaat - zeker. 7. tel woord - water in N. Brab. -klasse (afk) 8. plotseling - bekend gebouw in Amster dam. 9. vreemde munt - stuk hout - boom. CHJO vraagt regering PaS 1961 W8rd8n 08 8erSt8 zendelinSen uitgezonden. Tien jaar gë- |„Sid V^sUDian"8'Medegedeeld gen leden begon deze opdracht in deze gemeenten te leven toen voor het werd dat ook hij hulp nodig heeft. eerst een zendingsdag in Utrecht gehouden werd. Gehoopt wordt op korte termijn een Nu beschikken deze gemeenten over twee zendingsterreinen met I hAmf» te kunnen zenden om b 6 v hem te kunnen helpen. Hij is een van in totaal zes zendelingen als we (terecht) de vrouw van ds. G. Kuyt de weinige Nederlandse zendelingen en de vrouw van onderwijzer J. D. ten Voorde meetellen. En binnen- die zijn werk kan voortzetten op dit kort zullen nog drie verpleegsters en een predikant met zijn vrouw j 8rote eiland, worden uitgezonden. Ds. Van den Bos overleden (Van t i onzer verslaggevers) Bestonden de eerste zendingsdagen1 penningmeester ui Oorlog Vietnam uitzichtloos renorganisaties van deze drie partijen binnen kort een gezamelijke commissie hopen in te stellen om vraagstukken uit de buitenlandse politiek te bestuderen. De heer Baarda werd als voorzitter van de CHJO opgevolgd door de heer J. Huysen uit Delft. (Van parlementsredaktie) DRIEBERGEN De Christelijk-hlsto- rUche Jongerenorganisatie acht in de hui dige politieke situatie nadere besinning op de struktuur van het Statuut voor bet Koninkrijk der Nederlanden gewenst. De algemene vergadering van de CHJO heeft dit weekeinde in een motie de Nederlandse regering uitgenodigd op korte termijn voorbereidingen te treffen om met Suriname en de Nederlandse Antillen tot een gesprek over het Statuut te komen. In een tweede motie spreken de CH.-jongeren hun bezorgdheid uit over de gang van zaken in Vietnam. Zij verzoeken de Nederlandse regering er bij de Verenigde Staten op aan te dringen zich diepgaand te bezinnen op de vraag of de oorlog in dit land een oplossing zal kunnen brengen voor de politieke moeilijkheden. Volgens de CHJO begint deze strijd meer en meer een uitzichtloos karakter te vertonen. Zondagmiddag werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over de ontwikkelin gen in Suriname. De Algemene Vergade ring werd toegesproken door enkele le den van de Studiegroep-Buitenland der CHJO en de gevolmachtigd minister van Suriname, dr. J. F. E. Einaar. Dr. Einaar noemde het Statuut een voorbeeld voor de hele wereld. Het stuk was naar zijn mening met een vooruit ziende blik opgesteld. Hij betoogde dat de diverse kranten en links gerichte poli- tieke groeperingen, die voortdurend aan- dringen op spoedige onafhankelijkheid voor Suriname geen begrip hebben voor de werkelijkheid. Momenteel beschikt dit rijksdeel, aldus dr. Einaar nog niet over voldoende geschoolde krachten om zelfstandig een buitenlands beleid te voe ren en een defensieapparaat op te bou wen. Suriname heeft altijd grote voorde len gehad van zijn goede betrekkingen met Nederland, betoogde de gevolmach- tenland stelden hier tegenover dat het optreden van premier Pengel de situatie ten aanzien van de gewenste onafhanke lijkheid minder duidelijk heeft gemaakt. Bovendien wilden zij meer gegevens over de positie van Nederland in het; grensgeschil tussen Suriname en Brits Guyana. De vergadering eindigde in het i aannemen van de hierboven genoemde ■ooral uit een groot aantal /er. dingspreken, op deze dag bleek hoe bet woord fot daad geworden was. Zendeling Kuyt kwam vertellen van zijn moeizame pioniersarbeid onder een tot voor kort nog volkomen geïso leerde stam en zendingsonderwijzer Ten Voorde kon voor de kinderen en die waren er vele een echt zen- dingsverhaal vertellen. De predikanten H. Rijksen en Elshout, respectievelijk voorzitter Duizend dollar beneden het gemiddelde (Van onze kerkredactie) NEW YORK Het gemiddelde tractement van de Amerikaanse predi kanten ligt minstens duizend dollar lager, dan het inkomen van het gemiddel de Amerikaanse gezin. Dat is gebleken uit een onderzoek, dat op verzoek van elf Amerikaanse kerken is ingesteld met steun van het Rockefeller Brothers Fund. k Sinds 1940 zijn de honoraria der predikanten ernstig in koopkracht gedaald als gevolg van de hogere levenskosten. De „bijverdiensten" bieden niet vol doende compensatie. Van de persoonlijke giften, die de predikanten bij ge beurtenissen als doop, huwelijk en begrafenis plegen te ontvangen,:bleek men zich in de Verenigde Staten ook een veel te hoge voorstelling te maken. Ge middeld krygt een predikant niet meer dan 200 dollar per jaar. taten konden verslag uitbrengen van hun bezoek aan Nigeria enkele maan den geleden. En ademloos luisterden de duizenden naar hun verslagen. Om de arbeid verder mogelijk te maken gaven de aanwezigen in de ochtendcol lecte alleen al 15.046.77. Zending, zei ds. Rijksen uit Gouda, is het grote werk van God in deze wereld en geen liefhebberij mensen. Maar God wil mensen gebrui- i j ken. Zending is de dure roeping van I de kerk. Hij vertelde hoe hij met ds. Elshout in de omgeving van de kliniek in het gebied Egedde een hagepreek in de openlucht heeft gehouden. Na afloop kwam een man naar hen toe en zei: „Ik wil niet langer mijn afgod die nen. maar uw God." Samen met deze man waren deze predikanten naar zijn huis gegaan en hadden daar een vuur aangestoken om zijn afgod te verbran- den. Toen zij de kliniek bezochten was de rivier uitgedroogd. Dat betekende dat de beide verpleegsters zuster Diny Sonneveld en zuster Van Rossum geen water meer hadden voor hun werk. Ze waren ten einde raad en dachten er al over de kliniek tijdelijk te sluiten. Maar plotseling, hoewel het de droge tijd was brak er een geweldige regen bui juist in hun gebied uit. Later ver telden de Nigeriaanse jongens en meisjes die de verpleegsters helpen: Ja dominee, maar wij hadden om gebeden. Zowel op West-Irian als in Nigeria moet hulp komen. Daarom hebben de Doorbraak de zendingsdepu- Zijn gebied ligt geheel afgelegen. De VOOR IEDEREEN BUESSO DEALERS SLECHTS eerste keer heeft hij een wandeling van vier dagen moeten maken om er te komen. Zijn eerste werk bestond uit het aanleggen van een klein vlieg veldje. In het begin kwamen er maar een paar mensen luisteren, als hij het evangelie verkondigde. Soms was er alleen maar een jongen van zeventien jaar, die hem met allerlei dingen hielp. Het stamhoofd was betrekkelijk vijandig. Maar hij heeft de indruk dat er kort voor zijn vertrek een doorbraak is ge komen. Tijdens de op een na laatste zondag dat hij daar was kwamen 63 mensen naar zijn dienst. Zijn grashuis was te klein en er moest in de open lucht gepredikt worden. Voor het eerst waren er 12 vrouwen. De laatste zondag kwamen er 200 mensen en de dienst moest toen op het vliegveldje gehouden worden. Moest de Nigeriaan zijn afgod ver branden om daarmee te tonen dat een nieuw leven begonnen is, op Nieuw-Guinea knippen de mannen die tot geloof komen hun lange haren af. Daarmee getuigen zij te willen breken met het oude leven en een nieuw be gin te willen maken. Kliniek Ds. Van Elshout memoreerde het be gin van het zendingswerk van de Gere formeerde Gemeenten. Toen was het oog vooral gericht op Nieuw-Guinea, maar na een half jaar veranderde daar de situatie zodanig dat alle zende lingen op ds. G. Kuyt na moesten te rugkeren. Maar in Niseria was een gebied half zo groot als Nederland zon der enige medische hulp. Een zende ling had er reeds vaak op aangedron gen dat daar geholpen zou worden, maar de zendingen die in dat land werkzaam waren konden geen hulp bieden. Toen deze man, die op een eenzame post zijn werk doet en jaren om me dische hulD gpbeden had. in 1963 de zendingsvergadering in Lagos bezocht, was de secretaris van de Hervormde 1 2 3 4 5|6 7 |8 |9 Vertikaal: 1. plaats in Gelderland - zoon van Seth. 2. op alle plaatsen - plaats in Gelderland. 3. betreffende - - eerste boek van Mozes (afk). 4. Europe aan - stengel. 5. plaats in Gelderland - voorzetsel. 6. meisjesnaam - vracht. 7. water in N.H. - vlaktemaat. 8. opstootje - marmeren knikker. 9. eiland ten W. van Sumatra - gewicht (afk) - deel van de mond. STUDENTENSTOP De zaterdagmiddagbijeenkomst werd ingeleid door mr. W. Scholten. de secreta ris der CHü. De heer Scholten keerde zich krachtig tegen het plan van mi nister Diepenhorst om aan de medische faculteiten een numerus clausus In te voeren. IUj noemde dit een manier om een symptoon maar n<et de kwaal te bestrijden. Volgens de l'nie-secretaris was dit een begin van de aantasting der studievrijheid. Hij pleitte voor een algehele vernieuwing van de struktuur van het hoger onderwijs en ontregeling tot bekorting van de studie- JAARREDE De voorzitter van de C.H.-jongeren. de heer J. Baarda pleitte in zijn jaarrede voor een spoedige publicatie van het nieuwe beginselprogram der CHU. Hij hoopte dat AR. CHU en KVP tot een vruchtbare gedachtenwisseling zouden komen over mogelijke vormen van chris- ten-demokratische samenwerking. Een fusie tussen AR en CHU hoeft/aldus de CHJO-voorzitter hier niet aan vooraf te gaan. Hij maakte bekend dat de jonge- O-»-—'-« n»r5rfo Horizontaal: 1. simpel - wol. 2. Amoer - ia - pa. 3. la - Engelen. 4. ar - dons - eed. 5. roebel - Ens. 6. immer - Eist. 7. Saaie - it - Ee. 8. Klaas - node. 9. Tarn - tegen. Vertikaal: 1. salaris - kt. 2. Ijti. - aro ma - la. 3. moede -maar. 4. pen - Ob - elan. 5. erg - Ne - rest. 6. Lies - Leine. 7. wal - eelt - Og. 8. opeens - Ede. 9. land - Steen. Bouw vakantie '67 van 3 tot 21 juli DEN HAAG Het bestuur van d Stichting Centraal Orgaan voor d Bouwnijverheid heeft de bouwvakva kantie voor 1967 vastgesteld in d periode van 3 tot 21 juli. SAO PAULO De Braziliaanse baptisten, die gedurende de laatste maanden een grootse evangelisatiecampagne organiseerden, melden, dat tijdens deze actie ongeveer honderdduizend mensen tot geloof zijn gekomen. De baptistengeineenten ontvingen als gevolg van de actie ongeveer 50.000 doopaanvragen. terwijl zeke- 300 nieuwe gemeenten zijn gesticht. Voor de campagne telde Brazilië 2000 baptistengemeenten met in totaal ongeveer 2J0.000 leden. J~\E JONGEN die bij de buren logeerde ivas een lange slungel, een echte stadse bleekneus. Hij lum melde rond, zich kennelijk verve lend. Het sociaal gerichte oog van mijn moeder registreerde dat on middellijk en bedisselde dat haar Mink zich maar over het heerschap moest ontfermen. Zulke moeders zijn er altijd geweest en zullen er wel altijd blijven, net als de rebelle rende kinderen die het nut van zul ke klussen helemaal niet inzien. Ik mokte dan ook: „Wat moet ik met dat jog, bah, hij...". Maar moeder maakte korte met ten. En ik had het maar te doen. Kordaat stapte ze naar het buren- huis en arrangeerde een afspraak. Lichtelijk gegeneerd en onwennig zaten we als opgedirkte volwasse nen op de rustieke, uiterst onge makkelijke bank in zijn tantes tuin. De conversatie vlotte niet erg. Maar wat wil je als je allebei der tien jaar bent. De tante bracht ran ja, die veel te zoet was en de ton gen beslist niet los maakte. Na wal gestuntel vroeg hij hoopvol: „Weel jij misschien hoe fluitekruid erui' ziet?" 7A. dat wist ik. wij noemden ze kikkerbloemen, wat hem niet interesseerde. ..Ken jij de smeerwortel?" Ik knikte, biologie was immers mijn fijnste vak. „Zeg - en.." Hij haalde een hummelig papiertje uit zijn broekzak, „wikke, speenkruid, klaver, bosanemoon. hondsdraf...." dreunde hij staccato „ken je die ook?" En ik maar knik ken. Zijn biologie-leraar had de op dracht gegeven 25 planten en bloe men te verzamelen. „Hoe kan dal nou als je in Amsterdam woont?' informeerde ik. „Wij worden geacht met een bota niseertrommeltje op onze buik naar Duivendrecht of Amstelveen te gaan. Nou, an me nooit niet". De diepe minachtende dreun die hij aan het woord botaniseertrom meltje gaf. kwetste me diep, maar ik was laf genoeg om mijn eigen exemplaar op slag te verlooche- „Wil je me helpen?" vroeg hij nederig. Zo qingen we samen de polder in. Hij was de stomste jongen, die ik in mijn dertienjarige leven had ontmoet. Als je het verschil niet weet tussen speenkruid en boter bloemen, ben je eenvoudig ge doemd om te mislukken in het le ven. Dat dacht ik toen tenminste. JJIJ BRACHT me in grote ver legenheid toen ik meizoentje zei tegen een pasgeplukte madelief ..Geen meideklets", discrimineerde hij. Ik bloosde afschuwelijk. Maar oog om oog, tand om tand; ik nam me voor wraak te nemen wat ik •reer vergat omdat hij toch wel aar- iig was. Hij tracteerde me een kec op een zure bom en op pinda-pind' ■an de ook in ons dorp binnenge drongen Chinees. T\E MIDDAG voor hij weer terug zou gaan naar Amsterdam za ten we in de tuin en repeteerden alle grassen en onkruiden, die we geplukt hadden. „Heb je zin in radijs?" vroeg ik. .Zelf gekweekt". Dat leek hem wel en ik troonde •em. mee naar onze tuin. Groeien radijzen in de grond?" roeg hij ongelovig. „Ja sufferd, wat dacht je, aan de omen?" „Nou weet ik veel". „Aardappels, die groeien aan de boom" kwam ineens de wraak in mijn hart. „Heb je die ook zelf gekweekt" vroeg hij. „Ja, ga maar kijken, de achterste boom rechts. Ga dan, zal ik onder tussen radijzen uitsteken." Gedwee liep hij naar de al uitgebloeide, mooi in blad staande prunus. ,,'k Zie niks", zei hij. „Jo. dat kan niet. Gisteren zat ie nog stikvol. De spreeuwen zullen ze toch niet allemaal opgegeten heb ben? Kom. we gaan samen nog eens kijken". Onder de prunus heb ik gelachen zoals alleen een dertien jarige giechelende treiterkop maar lachen kan. Hij vond me een mispunt. f-fEB JE een plastic zak voor me en een schaar? vroeg mijn mdste. Hij leek bijzonder slecht ge- 'uimd. De oorzaak was me snel dui- 'elijk. „Dat waardeloze biologie- mens had zo'n leuk plan. De zon •chijnf eindelijk en nu moeten wij bloemetjes gaan zoeken. Ik vraag te. Smeerworteltje het woord al leen al, paardebloemetje. speen- kruidje en weet ik veel. Bah. Wil ik eindelijk eens lekker badminton nen, had je gedroomd, 't jongetje moet meeldraadjes tellen en klaver tjes zoeken. Hij smeet met de deur en ver dween met zijn plastic zak. Ik zuchtte, maar dacht niet dat hij gedoemd was om te mislukken in het leven zoals ik meende toen ik dertien was. Ik weet nu beter. Want de lange slungel, die dacht dat de aardap pels aan de bomen groeide is uitein delijk mijn man geworden. En hij is nog heel netjes terecht geko- LEENS Vrijdag is op 64-jarige leeftijd overleden ds. J. S. van den Bos, gereformeerd predikant van Leens en Hornhuizen-Kloosterburen. Woens dag zal hij in Leens worden begraven na een rouwdienst, die om twee uur begint. Ds. Van den Bos werd 15 december 1901 geboren. Op 4 augustus 1940 aan vaardde hij zijn ambt in Warns-Scharl. Vandaar vertrok hii in 1944 naar Nieuwlande, welke gemeente hij in 1953 voor Leens verwisselde. In het begin van dit jaar ging deze gemeente een combinatie aan met Hornhuizen Bisschop Bekkers gaat achteruit DEN BOSCH „In de gezond heidstoestand van bisschop Bekkers i« duidelijk een achteruitgang waar te nemen. Zijn interesse en reactie wor den ook minder. De pijnen zijn door de toepassing van de medicijnen te beheersen. Het ziektebeeld roept toch wel steeds grotere bezorgdheid op voor het leven van de bisschop." Aldus heeft het secretariaat van het bisdom Den Bosch over de toestand van bisschop W. M. Bekkers bericht. Dit voegt aan deze mededeling toe, dat verleden week woensdag bisschop G. Beltrami, internuntius, een bezoek aan de bisschop van Den Bosch heeft gebracht. komen met een passagierstrein, waardoor mensen om het leven kwamen en ernstig werden gewond. Ongeveer vijftig personen moesten voor shock wor den behandeld. De wagenvoerder van de trein zei dat de trein met een snelheid 90 km per uur de automatisch bevei ligde overweg naderde toen hij zag dat de spoorbomen niet naar beneden waren. Raad voor de Zending ds. P. J. Mac- kaay aanwezig. Hij vroeg daar in op dracht van de Gereformeerde Gemeen ten of ér ttusschlen mogëlijkheden wa ren voor medische hulp. In enkele ja ren tijds is het werk van de beide verpleegsters daar enorm gegroeid, zo dat de kliniek nu al acht gebouwen omvat. Tijdens de vergadering was ook de Amerikaanse predikant, ds. W. C. La- main van Grand Rapids aanwezig, die vertelde dat dit zendingswerk ook in de Amerikaanse gemeenten begint te leven. In de middagbiieenkomst vertel de de 7er>d»po-sor>derwiizer Ten Voor de voor de kinderen en spraken nog ds. G. A. ZUderveld uit Middelburg en ds. L. Rijksen. (Van onze kerkredactie) TILBURG „Teveel hebben de kerkeraden een beroep op de zusters der gemeente achterwege gelaten, om predikanten, ouder lingen en diakenen te helpen in hun ambtelijke arbeid- Teveel ook hebben de zusters der gemeente de kansen verzuimd om mee te helpen aan de opbouw der kerk" Dit schrijft ds- P- Visser uit Tilburg in het blad de Gereformeerde Vrouw. Na de uitspraak van de gereformeer de synode, dat de vrouw met de haar geschonken gaven mag meewerken in de ambtelijke dienst, zoals deze in zijn geheel tot leiding van de gemeente is geroepen, schrijft hij wat er nu moet gebeuren. Allereerst is er de taak voor de ker kelijke vergaderingen: kerkeraden, classes en particuliere synodes. Op de eerstvolgende synode in 1967 kunnen de kerkelijke vergaderingen hun me ning kenbaar maken. Voor opneming van een besluit in de kerkorde moet deze eerst aan een mindere vergade ring worden voorgelegd en wijzigin gen kunnen pas daarna en met minstens twee-derde van het aantal uitgebrachte stemmen door de synode worden vastgesteld. Aandeel Ds. Visser schrijft dat, zolang het ambt voor de vrouw nog niet daadwer kelijk openstaat, zij toch wel in het beraad van de kerkelijke vergaderin gen een aandeel kan hebben. Meer In vloed krijgt zij door zich in eigen kring ernstig te bezinnen, bijvoorbeeld een gezamenlijke vergadering met de mannenverenigingen te beleggen. De synode heeft opnieuw, zoals be kend, deputaten benoemd voor de kwestie van de vrouw in het ambt Tweeërlei opdracht is: alle reacties uit de kerkeliike vergaderingen te ontvan gen en ordenen en daarover de komen de synode te rapporteren en de vraae beantwoorden of er in de ambtsbedie- ining van broeders en zusters ook eni- ge differentiatie moet worden aange bracht en op welke wijze die moet worden omschreven. De taak van de vrouw is nu dat hoewel zij nog geen ambtsdragers zijn, zij toch op heel veel plaatsen I kunnen en moeten meehelpen aan al- lerlei kerkelijk werk. Zij moeten dus de synode-opwekking onderstrepen en zich beschikbaar stellen. En dan zal in de praktijk blijken op welke wijze de mannen en op welke wijze de vrou wen hun werk kunnen doen. Curatoren willen eerder synode i KAMPEN De curatoren van de Theologische Hogeschool van de Gere formeerde Kerken (vrijgemaakt) wil len, dat zo spoedig mogelijk een gene rale synode samengeroepen wordt met het oog op de benoeming van een op volger voor prof. dr. H. J. Jager, dia gelijk bekend eervol ontslag heeft aan- i gevraagd met het begin van de volgen- 1 de cursus. Op eenparig advies van de hoogle raars besloten de curatoren zich met een desbetreffend verzoek te wenden tot de particuliere synodes, die in mei en juni bijeenkomen. De generale sy node zou onder normale omstandighe den pas volgend jaar bijeenkomen. BEROEPINGSWERK den Hoed te Wijk bij Heusden (N.B.)'. Aangenomen de benoeming tot leraar godsdienst ah. Rijksatheneum te Lo- chern: C. v. Eyert te Oldemarkt. Bedankt voor Herkingen; J. Kortleva te Klundert. GEREF. KERKEN Beroepen te Zwijndrecht-Groote Lindt (vac. P. Smilde): H. Lijesen te Schoo- nebeek: te Lexmond-Ameide (accl.): kand. Tj. Ausma te Maarn. GEREF. KERKEN (vrjjgem.) Beroepen te Rotterdam-Pernis (accl.): "and.: J T. Oldenhuis te Drachten. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Paterson (Hal.-Ave - J.S.AA Vergunst te Rotterdam-cen trum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2