caballero !TPh Vele dodelijke ongelukken in zonnig weekeinde Toekomst Landbouwschap: overleggen en adviseren Laat rijksbelastingdienst pbo-heffingen vorderen anders dan andere Slachtoffers van dronken chanffenr begraven Betrekkingen met Indonesië uitgebreid ANABloonstop voor pbo - voorzitters Middenstand ziet goede van aow echt wel 11 MAANDAG 2 MEI 1966 Een groot aantal ongelukken met dodeljjke afloop heeft het lange, feestelijke en zonovergoten weekeinde op vele plaatsen en in talrijke families overschaduwd door plotseling verdriet. En het aantal verkeersongelukken nam daaronder weer de grootste plaats in. UDEN Hier kwam de zesjarige Basti- aan Coenen om het leven toen hij met zijn fiets plotseling de weg overstak en door een auto werd gegrepen. HUIJBERGEN Het vijfjarig meisje G. A. F. Vos werd door een achterop ko mende vrachtauto overreden en gedood. Het kind liep links naast een door een landbouwtrekker voortgetrokken aan hangwagen. BOERAKKER Toen hij per fiets rijks weg 43 overstak werd de 74-jarige heer E. Hoving door een personenauto ge grepen. Hij was op slag dood. IJHORST De 71-jarige mevrouw H. Holterman werd door een personen auto aangereden en gedood, toen zy per fiets het kruispunt van de weg Meppel—Assen met de weg Ruiner- woldKoekange overstak. SINT ANNALAND De elfjarige Kath leen Ellenbaas kwam om het leven, toen zij bij het oversteken van de weg even buiten het dorp door een perso nenauto werd gegrepen. JOURE Op de kruising rijksweg 43 De Kooi is de 39-jarige heer J. de Ree uit Sneek om het leven gekomen nadat hij door een auto werd geschept toen hij per fiets de rijweg overstak. GEMERT Twee doden waren te be treuren na een verkeersonge'uk, waar bij een personenauto en een busje frontaal met elkaar in botsing kwamen. Het waren de 23-jarige M. van Berloo uit Handel (gemeente Gemert) en de 21-jarige militair B. Bevers uit Boekei. ZEVENBERGEN Het twintigjarige meisje W. Melisse ls overleden nadat Aardolieprodukten vandaag goedkoper onze sociaal-economische redactie- DEN HAAG Vandaag zijn de ver koopprijzen van een aantal aardolie produkten verlaagd als gevolg van oe","w" aanvoerprijzen. Autogasolie gedaalde u u, uit pompen, gasolie voor andere doel- huisbrandolie (1) zijn met inn 'n prijs verlaagd einden 30 cent per 1ÖÖ lite? r..„ de prijzen vooi* huisbrandolie (2) riiinno et/wlenli» li—cenj per de auto, waarin zij meereed, slipte tegen een hoekwoning botste. Twee andere inzittenden werden gewond. ALKEMADE Een wel zeer ernstig on geluk deed zich gisteravond voor op rijksweg 4a (Amsterdam—Den Haag) bij Alkemade (gemeente Roelofarends- veen). Een personenauto, komende uit de richting Den Haag, reed door nog onbekende oorzaak door de midden berm en kwam op de andere rijbaan in botsing met een personenauto uit Am sterdam. Er ontstond een geweldige ravage. De bestuurders van beide auto's, de 42- jarige heer A. Harmsen uit Rijswijk (ZH) cn de 50-jarige heer J. Veeninga uit Amsterdam, evenals diens achttien jarige zoon Duco Veeninga, warer slag dood. Vier andere inzittenden de auto uit Rijswijk en twee der ande re inzittenden van de auto uit de hoofd stad werden met ernstige verwondin gen naar een ziekenhuis in Leiden RODEN (Dr.) Toen zij achter een staande auto de rijweg wilde overste ken is de zesjarige Wilhelmina Stuut door een personenwagen gegrepen er gedood. DEN HAAG Op het kruispunt Bezui- denhoutseweg—Rijnstraat is de negen jarige jongen J. L. Muller onder een vrachtauto terecht gekomen en gedood. De knaap stond met zijn fiets rechts van de vrachtwagen te wachten tot het verkeerslicht groen zou worden. Toen dit het geval was en hij wilde weg- MONSTER Bij het oversteken van de Emmastraat is de 76-jarige heer D. van Leeuwen door een vrachtauto aangere den en gedood. De man liep bij het oversteken van de straat met zijn rij wiel aan de hand naast een rechts var. hem rijdende bestelwagen. Toen deze naar rechts afboog werd de heer Van Leeuwen door een uit de richting Poel dijk komende vrachtauto overreden. WOLVEGA Op de rijksweg tussen Wolvega en Heerenveen is de 23-jarige heer W. Pit uit Steenwijk om het le ven gekomen, toen de auto waarin hij zat tegen een boom botste. De bestuur der werd gewond. SOMEREN De 22-jarige W. van Hoek is door een personenauto gegrepen gedood toen hij per bromfiets de pro vinciale weg Heese—Asten overstak. HULSBERG De zevenjarige Mieke Meens is bij het oversteken Schoolstraat door een personenauto aangereden en gedood. UITHOORN Toen hij per fiets de inrit naar 2ijn woning wilde inrijden is de 77-jarige heer K. Kniep door een hem tegemoetkomende auto gegrepen. De man. die de auto vermoedelijk te laat "P1"1erkte, werd op slag gedood. SliTARD De zestienjarige Jan Pieters is overleden nadat de scooter, waarop hij als duo-passagier meereed, tegen i boom botste. Voorstel commissie Larulbouwschap: „Schatkist moet mee-financier en' (Van onze sociaal-economische redak- tie) DEN HAAG Een commissie uit het bestuur van het Landbouwschap wil de mogelijkheid laten onderzoeken om de invordering bij dwangbevel van de hef fingen van publiekrechtelijke bedrijfsli- chamen over te dragen aan de rijksbelas tingdienst. De commissie, die begin 19b4 werd ingesteld om de taak en de orga nisatie van het Landbouwschap aan een kritisch onderzoek te onderwerpen, stelt dit voor in haar eindrapport, dat op 12 mei a.s. door het bestuur in behandeling zal worden genomen. Nu met de invordering van de heffin gen enige niet altijd aangename ervaring is opgedaan, verdient het volgens de com missie stellig aanbeveling om te bezien of het niet de voorkeur verdient de cen trale overheid in meerdere of mindere mate bij de inning van de heffingen te betrekken. Het minst ver. in dit opzicht gaat de gedachte om de invordering dij dwangbevel aan de ambtenaren der direc te belasting toe te vertrouwen, aldus de commissie, die er op wijst dat de uitvoeringsorganen der sociale verzeke ring de zgn. bedrijfsverengingen, deze mogelijkheid m.b.t de invordering der premies reeds lang hebben. „Evenals de bedrijfsverenigingen zijn de publiekrech telijke bedrijfsorganen mede werkzaam t.b.v. het algemeen belang. Zij verlichten in dit opzicht de taak van de centrale overheid en kunnen op dit punt ook gelijkgesteld worden met de lagere terri toriale lichamen, waarvoor de invorde ring der belastingen eveneens door de rijksdienst geschiedt," zo betoogt de com missie die zich ook heeft bezonnen op mogelijkheden om de heffingen op een eenvoudiger manier te innen. Zij neen echter geen beter en billijker heffingssys teem kunnen vinden dat tevens praktiscn uitvoerbaar is. Bestudeerd z~- nog moe ten worden of er geen oplossing bestaat voor de moeilijkheden, die het gevolg zouden zijn van een indirecte heffing op de produkten. Een dergelijke heffing zou de weerstand tegen de directe hef fingsaanslag kunnen voorkomen en a inningskosten kunnen drukken. ZORGELIJK De commissie vindt de financiering van bet Landbouwschap een zorgelijk punt. Een steviger basis daarvoor zou kunnen worden verkregen indien de overheid er aan zou meebetalen, welk novum volgens de commissie redelijk zou zijn omdat het adviserende uvg. co. 12-5 miljoen wordt van de b« drijfsgenoten geheven en hiervan vloeit ruim 4 miljoen terug niseerde ondernemers op grond van het feit dat het Landbouwschap (als enig bedrijfsorgaan) 70 procent aftrek van de contributie toestaat, een systeem dat de commissie gehandhaafd wil zien. De com missie meent voorts, dat de overheid be hoort deel te nemen in de kosten van de werkzaamheden in het algemeen belang zoals de georganiseerde dierziektebestrij- dlng. (Met het overnemen van de finan ciering hiervan heeft de overheid inmid dels een begin gemaakt. - S.ex.). Ook zou het rijk volgens de commissie inte graal dienen te vergoeden de kosten die gemaakt worden bij de opgedragen uit voering van o verh eidsntaatregelen, voor zover die kosten niet redelijkerwij: Max Tailleur blijft optreden Max Tailleur, die zich wegens reui klachten genoodzaakt heeft gezien j..,.. „Doofpot" aan het Rembrandtplein te Amsterdam definitief te sluiten, zal toch blijven optreden. Na een flinke vakantie keert hij op 1 juli op de planken terug en wel met een voorstelling in het Sche- veningse Kurhaus. Vanaf die datum hoopt hij twee driemaal per week, steeds samen met de zangeres Conny van den Bosch, een voorstelling te geven, waarbij hij het hele land zal door kruisen. Gouden vink voor Prins Bernhard UTRECHT Zondag was het bijna 25 jaar geleden dat prins Bernhard het mi litair vliegbrevet kreeg. Ter gelegenheid hiervan heeft de chef van de luchtmacht staf. tevens bevelhebber der luchtstrijd krachten, luitenant-generaal A. B. Wolff, de Prins gistermorgen op paleis Soestdijk een rondom met briljantjes ingelegde gouden wing („vink") overhandigd. Prins Bernhard heeft er thans zo'n 7000 vlieg uren opzitten, waarvan 5200 als gezag voerder. TILBURG De 58-jai.ge heer R. van Laer uit Diest (België) is overleden aan de verwondingen, die hij op 25 april opliep bij een botsing tussen een Belgische touringcar en een vracht- 'tBILDT Bij het oversteken van de rijweg is de 73-jarige heer P. Wasse naar uit St. Annaparochie door een personenauto gegrepen en gedood. AMSTERDAM Bij een ongeluk met een scooter waarop hij als duopassagier meereed, is de 26-jarige heer K. Huy- gen om het leven gekomen. LEEK De 43-jarige heer H. Hut uit Roden is overleden nadat hij op de Tolberierstraat door een auto was aan gereden, toen hij met zijn bromfiets midden op de rijweg bleef staan. Ogen schijnlijk mankeerde hem niets. De man heeft nog een poosje met de autobe stuurder staan praten. Later werd hij evenwel plotseling onwel. Behalve dit grote aantal verkeersonge lukken hadden nog diverse andere on gevallen met dodelijke afloop plaats: AMSTERDAM Zondagmiddag is de anderhalf jaar oude Geertruide M. V. Venrooy van het balkon van de zesde verdieping van haar ouderlijk huis aan de Plesmanlaan op straat gevallen en overleden. Het meisje is in een onbe waakt ogenblik tussen een spijl van het balkon en een luchtkoker (een ruimte van zeventien cm) doorgekropen en naar beneden gevallen. Haar moeder had goed op het kind gelet, maar het ongeluk gebeurde toen mevrouw Ven- roy even naar binnen ging om naar haar andere kind te kijken dat ziek te bed lag. AMSTELVEEN In een sloot langs de sportvelden bij de Janselaan is de twee jarige Albert Stolk vordronken. UTRECHT De 46-jarige sloper W. L. van der Aar uit Haarlemmermeer is om het leven gekomen toen hij werd getroffen door de 800 kilogram wegen de kop van een heipaal. De man was met een collega op het terrein van de Peguscentrale bezig met het afkappen van heipalen. LAREN (NH.) De 12-jarige Ardie Ver ver uit Blaricum is in de Mauvevijver geraakt en verdronken. Hij was met twee vriendjes aan het duiken toen hij ineens niet meer boven kwam. De vriendjes dachten aanvankelijk dat Ar die een 'grapje maakte. SPDRTAUTO TEGEN GEVEL VAN HUIS: MEISJE OVERLEDEN ZEVENBERGEN Mejuffrouw W. M. (19) uit Zevenbergen is aan de ge volgen van een auto-ongeluk overle den. Zaterdagavond botste de heer C. D. uit Zevenbergen met zijn sportauto tegen de gevel van een huis, vermoe delijk doordat hij de macht over het stuur verloor. De heer D., verloofde van mejuffrouw M., werd met de twee andere inzittenden zwaar gewond in het ziekenhuis in Breda opgenomen. Hij verkeert thans in levensgevaar. De auto is totaal vernield. Eerste Caravelle op Zestienhoven (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Weer een r*euw „ge zicht" op de luchthaven: op zaterdag 28 mei komt op Zestienhoven de eerste Ca ravelle aan. Het is een toestel van de Portugese luchtvaartmaatschappij T.A.P. dat hier 33 leden van het Zuidhollands Orkest aan boord neemt voor een korte toernee in Lissabon en Madeira. De Ca ravelle arriveert om 9.30 uur en vertrekt weer om 10.15 uur. Het toeste1 vliegt op de dienst Lissabon-Brussel, r._aar 'voor deze gelegenheid is de route tot Rotter dam verlengd. De 21-jarige Sue Gallie, miss Australië 1966, is op Schiphol aangekomen voor een bezoek van enkele dagen aan ons land. Sue, die in Sydney woont, heejt vandaag op de luchthaven een model van de Boeing 707 aan geboden. constante kwaliteit Toneelspeler en TV-acteur Julien Schoenaerts 25 STUKS f 1.50 - EEN LAURENS PRODUKT Krijgen bonden geld van het Landbouwschap? (Van sociaal-economische redactie) DEN HAAG In het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is in principe overeenstemming bereikt over de kwestie georganiseerden-ongeorganiseerden. De definitieve regeling moet nog worden uit gewerkt. Zij kan binnen enkele maanden in het bestuur van het schap in behande ling komen. Als de regeling doorgang kan vinden zullen de werknemersorganisaties de landbouw ƒ15 per lid ontvangen ir de financiering van activiteiten in het algemeen belang. Zoals bekend be staat er bij het Landbouwschap al een regeling, op basis waarvan de leden der ondernemersorganisaties 70 procent van hun contributie kunnen aftrekken van de heffing, die hen door het schap wordt opgelegd. Nachtclubbezoeker bedreigde portier met een pistool UTRECHT Een ongeveer 35-jarige man heeft in de nacht van zaterdag op zondag de portier van een nachtcafé, de ""•jarige A. Nagtegaal, met een pistool dreigd, omdat deze niet wilde toestaan dat de bezoeker zyn hond mee naar nam. Onder invloed loste de schot in de lucht, waarna hij het wapen tegen het lichaam van de portier drukte en dreigde hem „de darmen uit het lijf te schieten". Drie toevallige voor bijgangers wisten hem in bedwang te houden. Toen de portier naar binnen ging ~~i de politie te bellen zag de man kans met zijn hond vandoor te gaan. nog niet opgespoord. BRUSSEL Hartverscheurende taferelen speelden zich zaterdag af op de begraafplaats van het Belgische stadje Asse bij Brussel, toen daar de tien slachtoffertjes van het vreselijke ongeluk met een bakkersauto, maan dag jl. gebeurd, ter aarde werden be steld. De begrafenisplechtigheid werd tot een stille demonstratie tegen het roekeloos rijden in het verkeer. Het ongeluk was gebeurd toen een 44-jarige chauffeur van een bakkers- auto in een flauwe bocht van de weg raakte en met een snelheid van hon derd kilometer per uur op een groepje van veertien kinderen in de leeftijd Rapport van bestuurscommissie Maar niet zonder verordenende bevoegdheid (Van onze sociaal-economische redac tie) DEN HAAG De belangrijkste taak an he4 Landbouwschap in dc toekomst is het voeren van overleg en het advise ren omtrent alle belangrijke landbouwpo litieke ontwikkelingen, niet alleen op na- tionaai, maar ook op internationaal ni- Tot deze conclusie komt het rapport van de bestuurscommissie van het Land bouwschap, die begin 1964 werd gesteld om taak en werkwijze van schap eens kritisch onder de loupe te nemen. De verplaatsing van de besluit vorming naar Brussel betekent niet dat de nationale oyerheden buitenspel staan, integendeel, zij zijn primaii verant woordelijk. De opvattingen van het geor ganiseerde bedrijfsleven over de wijze waarop de belangen van de Nederlandse agrarische stand het beste gediend zijn kunnen volgens de commissie het meest effectief gebundeld worden binnen het Landbouwschap en zo nodig ter kennis worden gebracht van regering en parle ment. Verordenen Daarnaast acht de commissie het nood zakelijk de bevoegdneid te handhaven tot h«-t uitvaardigen van bindende alge- i regelen voor ue bedrijfsgenoten, i hoewel de behoefte om zelfstandig veror denend op te treden r.iet zo groot is als aanvankelijk werd gedacht Ook wil de commissie het publiekrechtelijk karakter van het schap handhaven; z'j ziet het als een vast orgaan, waarin de noodzakelijk heid van steeds nauwere samenwerking tussen ondernemers en werknemers het best gestalte kan krijgen. De kritiek van de laatste jaren op het Landbouwschap wijt de commissie o.m, aan reactie op de zeer sterke uittocht uit de landbouw, een te scherpe scheiding tussen het schap en de organisaties, waarop het steunt, ver minderde behoefte aan publiekrechte lijke regeling door het bedrijfsleven zelf de ontwikkeling van de EEG Honderden mensen vormden erehaag Scheepsbouwer doodde man AMSTERDAM De 45-jarige scheepsbouwer H. L. heeft zaterdag avond op het Prinseneiland de 45- jarige classificeerder J. Liestendahl om het leven gebracht door hem met een houten handspaak op het hoofd te De beide mannen hadden een be talingskwestie. De scheepsbouwer had de classificeerder een stalen roeiboot geleverd voor 1.200, maar hij had het geld nog niet ontvangen. Aan deze al enige tijd lopende betalingskwestie kwam zaterdagavond op gewelddadige wijze een einde. Na de slag met de handspaak werd de classificeerder naar het Wilhelminagasthuis overge bracht, waar hij zondagmorgen is overleden. De scheepsbouwer is gearresteerd onder verdenking van zware mishan deling. Man die vrouw doodde nu zelf overleden VENLO De 65-jarige W. H. uit Ble- rick, die op 20 april jl. zijn 57-jarige echtgenote doodschoot met een dubbel-, loops jachtgeweer en die daarna zichzelf met het geweer levensgevaarlijk ver wondde, is in het ziekenhuis te Venlo aan zijn verwondingen bezweken. van acht en negen jaar en een onder wijzeres inreed, dat op het trottoir bij een oversteekplaats stond te wachten. De chauffeur, die zich in voorlopige hechtenis bevindt, had op de onheils dag twintig glazen bier gedronken. Met diepe bewogenheid sprak zater dag kardinaal Suenens, na een requiemmis in de plaatselijke kerk woorden van troost tot de ouders van de kinderen. Onder de vele belang stellenden in de kerk was geen plaats onbezet en het kerkplein zag zwart van de mensen bevonden zich premier Van den Boeynants, enkele ministers en andere autoriteiten. Magda Na de mis werdén de lijkkistjes'naar de ongeveer twee kilometer van de kerk gelegen begraafplaats gedragen door oudere scholieren. Honderden mensen die langs de weg een erehaag hadden gevormd, sloten zich daarna by de stoet aan. Op elk der kistjes lag een kleine ruiker van witte anjers, waaraan een kaartje was bevestigd waarop stond „Magda", de voornaam van de jonge onderwijzeres die bij het ongeluk zwaar werd gewond en nog niet van de dood van tien van haar leerlingetjes op de hoogte is gesteld. Haar vader had daarvoor gezorgd. Mr. Schiff: DJAKARTA De Indonesisch-Ne- derlandse betrekkingen zijn het afgelo pen jaar versterkt en uitgebreid, zo heeft de Nederlandse ambassadeur In Djakar- o-u.« radiotoespraak i ta, mr. Schiff, 3n zegd ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana. Mr. Schiff zei dat „tot tevredenheid stemmende resnltaten waren bereikt bij de toepassing van plan nen voor economische en technische sa menwerking". Het programma voor tech nische samenwerking is volgens hem geen vorm van hulpverlening, maar een gezamenlijke inspanning tot nut van bel de landen. Later op de dag werd in de grote Balizaal van hotel Indonesia in Djakarta een receptie gehouden, die door 800 meosen werd bezocht. De zaal was versierd met 2.000 Nederlandse tulpen die waren overgevlogen door de Garoe- da, en met een miniatuurwindmolen. On der de Indonesische gasten waren vice- premier Leimena en Ali Sastroamidjo- <?e onlangs afgezette voorzitter van de Nationale Partij, de PNI. Intussen heeft Engeland de Indone sische regering economische hulp aange boden tot een bedrag van een miljoen pond Sterling. Er zijn besprekingen gaan de over de vraag, hoe het geld het beste kan worden besteed. Minister Stewart deelde mee, dat Amerika voor zes mil joen dollar aan rijst aan Indonesië levert en Australië 80.000 pond beschikbaar heeft gesteld voor hulp aan overstro mingsslachtoffers. „Niet meer dan 50.000.-" (Van i redactie) UTRECHT De bestuurders van d< Algemene Nederlandse Agrarische Be- drtffsbond, die zitting hebben in de be sturen der produktschappen, zullen zich verzetten tegen verhoging van het jaar salaris van de voorzitters van deze pbo- W ensen De bestuurscommissie, die geleid wordt door drs. R. Zijlstra (voorzitter de Chr. Boeren- en Tuindersbondi, wil de opbouw en de werkwijze van het Landbouwschap in grote lijnen handha- Nie4,emin leeft zij een aantal I «cuer. w.o.: beter ramenspel met de j ondernemers- en werknemersorganisa ties, ook op EEG-niveau, nauwer betrek ken van het secretariaat bij landbouwac tiviteiten die buiten net schap plaatsvin den, coördinatie met de werkzaamheden van de toekomstige Raad voo* land- en tuinbouw, streven naar een bescheidener omvang van de gewestelijke raden en betere presentatie van het Land bouwschap binnen en buiten e land- en tuinbouw, o.m. via de moderne communi catiemiddelen. De eerste hovercraftpassagiersdienst »r het Kanaal tussen Ramsgate en Calais is zaterdag geopend. Voorzitter KNMB: beleid ombuigen MIDDELBURG De voorzit ter van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond, de heer P. G. van der Weele, heeft de leden van de bond op het jaar lijks congres, dat vandaag be gonnen is, voorgehouden, dat het sociaal-economische beleid niet kan worden voortgezet in de geest van dit ogenblik, omdat dit zeer beslist de zogenaamd vrij willige, maar in werkelijkheid gedwongen bedrijfsbeëindiging van tienduizenden ondernemingen tot gevolg zal hebben. Hei kabinet, de SER en de Stichting van dc Arbeid zullen, aldus de heer Van der Weele. zich meer moeten gaan inte resseren voor de positie van de zelfstan dige ondernemers. De adviezen van de beide laatste instanties (waarin ook de heer Van der Weele zitting heeft, red.) zijn de laatste tijd te veel beïnvloed door de wensen van de vakbonden en de gespannen arbeidsmarkt. Volgens de voorzitter kan de Nederlandse economie zich slechts ontwikkelen indien men kan blijven steunen op de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf. Daarom verbaasde het hem m hoge mate dat bij de discussie over een ont- wikktlings- en saneringsfonds voor het midden- en kleinbedrijf de nadruk valt op de mogelijkheid van uitkeringen bij bedrijfsbeëindiging, in plaats van op de uitbreiding van de zo dringend noodzake lijke hulp voor verdere ontplooiing. Andere punten die de heer Van der Weele aansneed waren: de overtrokken looneisen van de laatste jaren waardoor vele bedrijven In moeilijkheden kwamen en nog komen; het feit dat de regering een steeds groter deel van het nationaal inkomen voor zich opeist; het ongelukki ge" prijsbeleid van de regering, en een uitgebreide verhandeling over de oor zaak van de tekorten op de betalingsba- De heer Van der Weele wilde afreke nen met het praatje dat de middenstan der niet de waarde van de verplichte sociale verzekeringen inziet. Hij (de mid denstander) heeft het grote goed leren waarderen van onder meer de aow en aww. Dt premies moeten echter worden betaa'd uit een inkomen dat steeds min der reële koopkracht krijgt. Daarom wil de KNMB zich voorlopig beperken tot de zo spoedig mogelijke invoering van de verzekering tegen zware geneeskundige risico's. De heer Van der Weele verwon dert zich er over dat de raad voor het middeo en kleinbedrijf zich over de uit breiding van de sociale verzekering standpunten aanmeet die, oaai de me ning van de heer Van der Weele. door grote groepen zelfstandige ondernemers niet wc rden gedeeld. Wat de tweede tranche van de be lastingverlaging aangaat, staat dc KNMB op het standpunt dat deze moet doorgaan en dat dit moet resulteren In een vermin dering van de overheidsuitgaven. organen met 7 procent. Dit salaris be draagt thans ca. 47.000,— en dc ANAB wil voor de produktschapsvoorzitters een „loonstop" van 50.000, Dit heeft de voorzitter van de bij het NVV aangesloten land- en zuivelarbei- dersbond, de heer S. van der Ploeg, ver klaard op de voorjaarsvergadering van de vakgroep landbouw van de ANAB. „Ik acht het salaris van de voorzitters der produktschappen, hoe hoog ik hun kwaliteiten ook waardeer, voldoende, wanneer zij per week achtmaal het mi nimumloon van 120,verdienen", al dus de heer v. d. Ploeg. De omstreden salarisvoorstellen zullen binnenkort aan de orde komen. Krakeude wegen Felle kritiek uitte hij op het beleid van het College van Rijksbemiddelaars. „Als het college op deze oubollige wijze loonpolitiek blijft bedrijven dan dwingt het ons in de richting van zwarte lonen". Zoals bekend hebben rijksbemiddelaars vorige week ook de rode lamp gehesen voor de nieuwe cao van de 75.000 land arbeiders (10 procent loonsverhoging, in clusief 2,5 procent inhalen achterstand). „We hebben dit nieuws uit de krant moeten vernemen. Dit is een treurige zaak, want het zou toch logisch zijn dat de betrokken organisaties werden inge licht. Maar logica komt in het woorden boek van de rijksbemiddelaars blijkbaar niet voor. Het ontbreekt het collet aan een voorzitter, die leiding kan geven, aan een secretaris, die een brief kan dic teren, en aan een typiste, die deze brief kan tikken", aldus sprak de ANAB-voor- zitter verbolgen. j noemde het Col: ge an Riiksbemiddelaars een „loontoetsen- de, loonpoe'.rende en de rode en iene lampen hijsende instantie" en e.„kra kende wagen, die zich slecht gesmeerd van halte tot halte voortbeweegt". Nog meer De secretaris van de vakgroep, de 1.. .r P. Schippers, zei te verwachte dat rijks bemiddelaars na de landbouw-cao ook rog de rode lamp zal hijsen oor d* cao's der grasdrogerijen (1.500 werkne- ire), de .'ardappelsorteerbedrijven, de bosbouw, de cultuur-technische werken misschien nog wel enkele in de agra rische sector meer".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11