Wat is links? De Mooy 10 jaar voorzitter CMB hKameRh jImUz+ekJ Overheid hoofdschuldige aan bestedingsinflatie Economie en Financiën Enorme cijfers AMEV Alcazar Uitgaven 17 procent gestegen NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 29 APRIL 1966 Credietverzekering AMSTERDAM De Neder Lendsche Crediietvorzekeringmij. heeft in 1965 de kostenstijging tot 15 pet. beperkt en goedgemaakt door hogere provisie. Dat de winst slechts 7 pet gestegen is tot f428 365 (vorig jaar 400.672) komt door bodige aanmerkelijke extra-versterking van premie- en schadereserve. f526.000 koersverlies op effecten en bij boeking van f810.000 op andere reserves. Op het met 50 pet. versterkte kapitaal wordit (8 (8) pet. dividend voorgesteld en 2 (2) pet. op het niet gestorte deel. en de vrije reserve. wordt nog met f200 000 versterkt. De ontwikkeling, die in 1964 zeer krachtig was. is in 1965 gelijkmatiger. Particuliere pre mie-inkomsten stegen 14 pet. tot f 8.5 min.,, waarvan 72 pet. voor uitvoer naar ontwikkelingslanden. Verzekerde leveringen stegen 25 pet. tot f 2298 (1832.5) min., 33 pet voor binnenland. 22 pet. buitenland. Het totale premie- inikomen directe tekening was f27.2 (19.6) min., waarvan 63 (55) pet. uit kapitaalgoederen. Het schadeverloop bleef betrekkelijk gunstig, doch was voor ontwikkelingslanden aanmerkelijk ongunstiger. De voor de staat uitge keerde schadevergoedingen zijn geheel door opbrengsten goed gemaakt. Van de mogelijkheid om voor 100 min. in 5 jaar kapitaalgoederen naar Indone sië te verzekeren, was eind 1965 voor f 60 min. gebruik gemaakt Premie-in komsten voor rekening van de staat bedroegen f 18.5 (12) min. of 54 pet. meer. Verzekerde leveringen van kapi taalgoederen stegen 101 pet In het eerste kwartaal was een be langrijke stijging van premies voor de staat, terwijl die voor particulieren op peil bleven. Door enkele grote schade- uitkeringen waren de netto particuliere schade-u itker in gen aanmerkelijk hoger. Premie minus kosten waren weinig ho ger dan uitgekeerde vergoedingen minus provenu's. Voor de staat was het schadeverloop gunstig, doch er staan grote .uitkeringen te wachten in ver band met Zuid-Slavië In 1966 zullen de schaden hoger zijn en de kosten stij gen zodat de winst zal achterblijven. De heer C. P. H. Groenendaal zal af treden als commissaris na sinds 1935 aan het bedrijf verbonden te zijn. Academische examens NIJMEGEN Geslaagd: semi-artsexamen: de heren J W F M Molkenboer (Roosen daal), L M G Geeraedts (Arnhem): arts examen; mevr. J M Th Schermer-Verstee- gen (Nijmegen); kandidaatsexamen in de rechtsgeleerheid: de heren M J A van Aan- hold (Nijmegen). L G M Venver (Arnhem). P J M Hinskens (Geleen), R S E P Bustin (Nijmegen), J W Kobossen (Den Haag); kan didaatsexamen Nederlandse taal- en letter kunde: de heer B D Verhoeven (Scheve- ningen). AMSTERDAM (Gem. Univ.) Geslaagd: doet. fiscale rechten (fiscale studierichting): de heer j ,C Hanhart (Bennebroek). GEEN FUNDAMENT VOOR KOEKOEK (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De heer H. de Mooy is tien jaar voorzitter van de Chris telijke Middenstandsbond. Hij streeft hiermee zyn beide collega's vai andere middenstandscentrales v bij. Wie mocht menen dat de heer De Mooy, na tien jaar lang zich met mid- denstandsproblemen te hebben bezig gehouden, er nu al wel genoeg van heeft, vergist zich. Hij vindt dit werk nog precies zo interessant als in het begin. Ja, bijna nog interes santer, want „je hebt vele jaren nodig om je relaties te krijgen en wanneer je die hebt kun je pas wat De thans 55-jarige De Mooi» vindt de maatschappelijke ontwikkeling „machtig dynamisch" en daarom boeiend. Graag wil hij nog een paar jaar bijteke«- nen. Zijn enthousiasme is nog groot ge noeg om verder te gaan. al belooft hij nu reeds niet door te zullen gaan tot zijn zeventigste. Op tijd wil hij plaats maken voor anderen, maar hij gelooft dat die tijd nog niet gekomen is. Volgende week moet de voorzitter van de C.M.B. opnieuw gekozen worden door de bondsraad. „Ze kunnen me dan aan de kant zetten", aldus de heer De Mooij, maar hij rekent er al op, dat hij ook de komende jaren zijn wethouderschap van Rijnsburg en de leiding van zijn slagers- bedrijf zal moeten delen met het voor- zitterschap van de Christelijke Midden standsbond. De heer De Mooij heeft de afgelopen jaren vele zorgen beleefd voor talrijke problemen was het moeilijk het begrip bij anderen te kweken, maar het resul taat is na tien jaar toch niet uitgebleven. Hij put hieruit moed genoeg om nog een aantal jaren bij te tekenen. Juist de laat ste tijd vindt hij, dat het begrip voi positie van de middenstand groeiende is. Boerenpartij Met de verkiezingswinst van boer Koe koek is hy niet overdreven gelukkig. Hij gelooft dat hier inderdaad een ontevre denheid naar buiten is gekomen, die ook wel bij hét midden- en kleinbedrijf te vinden is, maar hy gelooft dat de werk nemers in gelyke mate debet zün aan i verkiezingswinst van de Boerenpartij. Hij betreurt het, dat er nog te veel mid- Omzet Philips viel mee winst viel tegen EINDHOVEN In de aandeelhouders vergadering van Philips' Gloeilampen fabrieken is verklaard dat het eerste kwartaalbericht half mei verschijnt, dat de omzet iets mee en het rendement iets tegenviel. De tweedejaar helft pleegt de beste te zijn. Men hoopt het dividend 18 pet te handhaven en de ingehouden winst wat te verhogen. Er zijn in de ba lans niet zo grote geheime reserves, dat dit de cijfers sterk zou beïnvloeden. Philips wil op Van der Heem behoor lijk rendement krijgen, doch het is nog niet te zeggen wanneer. Wel zal zich moeite geven zo veel mogelijk sen van Van der Heem te laten door werken en is vast voornemens er rendabel geval van te maken. De verhoging van dividendbelasting heeft de gewenste uitgifte van aandelei van f 10 verijdeld. De vergadering was in jubileumstem ming en de aandeelhouders mochten keus doen uit een braadpan, een scheer- apparaat, strijkijzer, mixer, haardroger of beautyset. Drs. J. W. de Pous werd tot commissaris benoemd. De vergaderinq j van gemeenschappelijk Bezit is door 3000 I mensen bijgewoond. Philips wil Amerika inhalen bij kleuren-tv EINDHOVEN Philips hoopt de Amerikaanse voorsprong in kleuren-tv snel te kunnen inlopen, zo is in de jaar vergadering geantwoord op vragen van aandeelhouders. Philips is bepaald niet in moeilijker situatie dan Amerikaanse bedrijven. Er moeten echter nog veel aanloopkosten worden gemaakt Invoe ring' van kleuren-tv is voor Philips van groot belang. Philips moet echter voor zichtig aandoen en het is bijzonder wen selijk, dat zij niet achter komt bü de andere Europese landen. Over de tv-ontvangst via satellieten zei ir. Th. P. Tromp te hopen, dat spoedig in j Nederland of in de Benelux een satelliet- ontvangststation zal kunnen worden ge bouwd, zoals die nu reeds aanwezig zijn in Engeland, Frankrijk en Duitsland. Philips zal in staat zijn dit station in i samenwerking met anderen van het nodige te voorzien. Hoger winst Nievelt ROTTERDAM Het exploitatiesaldo van Nievelt. Goudriaan en Co's Stoom vaart Mij over 1965 (1964) was f6.61 (2.49) miljoen bate uit deelnemingen f2,46 (2,49) min., uit rente f0.68 (0.61) min., avans op verkochte schepen f 3.53 (5,56) mln„ afschrijving vloot f8.25 (8,12) min., id. deelnemingen f 14.207 (3.245). reservering belastingen f 1.35 min., vlootvernieuwin-g f 1 min., en de winst f2,67 (1,73) min. Reeds voorge steld is 7 (5) procent over f34.64 34.64) min. kapitaal. Het nieuwe belang A. de Hoop (elektrotechniek) met 1400 a 1500 werknemers voldeed aan de verwachtin gen. Toekomstverwachtingen zijn uiterst moeilijk te geven doch er is vooreerst zeker optimisme door de stabiele vracht- markt in de wilde vaart en de betere winst op bijna alle lijndiensten. Binnen kort hoopt men een nieuw type schip te bestellen. UTRECHT De AMEV (Algemeene Mij tot Exploitatie van Verzekeringmijen) meldt over 1965 een belangrijk grotere vooruitgang bij de levensverzekering tot ƒ7.210,8 (vorig jaar 6.381.6) miljoen en bij de schadeverzekering een stijging der premies tot f 79.49 (71.43) min. De baten uit groepsmaatschappijen bedroegen 2,39 (1,9) min, totale baten ƒ2,46 (2.01) min, de winst ƒ2.39 (1,92) min. Reeds gesteld is 5 (5)% dividend op preferente en 20 (19) rA op gewone aandelen. De geconsolideerde premies van leven schade samen beliepen ƒ258.28 (239,33) min, tegen herverzekering ƒ34,8 (34) min, beleggingsbaten ƒ300,55 (272.91) min, uitkeringen en afkopen eigen reke ning ƒ99.34 (94,46) min, kosten ƒ70,1 (63,78) min. vermeerdering premiereserve f 109.51 (94.01) min, bruto-winst 10.17 (10,49) min. waarvan ƒ2,1 (1,81) min belasting. Het kapitaal is ƒ12,3 (12) min, overige extra-waarborgen ƒ80.38 (74,36) min, technische reserves ƒ1482.2 (1351,7) min. beleggingen 1578.5 (1435.3) min. Het Nederlands schadebedrijf was in 1965 belangrijk gunstiger, wegens de voortgezette loon- en prijsstijging is men niet optimist inzake de schade-uitkerin gen. Het percentage exploitatiekosten is weer gezakt. Het Franse schadebedrijf was een zware last en zal nog veel aan dacht vragen. Maatsehappijnieuws Technische Unie; Het exploitatiesaldo was in 1965 (1964) f 4 (3,57) miljoen, de winst f 1,84 (1.74) min. Reeds vc gesteld is 17 (17) pet. dividend c vergroot kapitaal. Het bouwfonds met f 1.25 min. versterkt. Er zullen nog belangrijke investeringen nodig zijn Met de verbouwing in de vroegere Wes ter Suikerfabriek zal heel 1"' moeid zijn. Ook in 1966 is een gunstige gang van zaken mogelijk. Immoftmcl voert besprekingen beursnotering voor de participaties krijgen. De huurverhoging zal meer brengen dan de kostenstijging zal ver gen. bde fondsen bezitten genoeg objec ten behalve 1963 dat nog één of meer bedrijfsruimten ter waarde van f 3 mil joen wil kopen zodra er weer voldoen- de speling is tussen bruto-huur en hy potheekruimte. Overigens heeft men van de hoge rente geen last, daar d# hypotheken looptijden hebben van 5 tot Ollivetti zal 80 lire dividend uitkeren per preferent en 70 per gewoon aan deel vorig jaar niets). De winst wa« 17.5 miljoen dollar (114.720). De ver koop over de hele wereld was 449,6 417.6) mln„ die van Underwood 100 nln. in de Vernigdc Staten en 19 min n Canada, de winst 1 min. dollar. Coöperatieve Zuivel-Bank meldt dat rente- en provisiebaten in 1965 17 pet zijn gestegen tot f 2.98 vorig jaar 2,55) miljoen en dat onkosten en be lasting minder toegenomen zijn, waar door men f 250.000 (200.000) kon toe voegen aan reserve koersverschillen. De groei ging voort, de liquiditeit It gunstig en de toestand op de zuivel- markt deed de financieringsbehoefte •erminderen. Prudentia (Mij tot Exploitatie van Onroerende Goederen) meldt dat zij 1965 in verband met de beursom- standigheden geen officiële notering heeft gevraagd, doch dat zij dit zal doen. zodra dit in het belang van aan deelhouders is. denstanders zijn. die niet verder kijken dan hun werkbank en hun toonbank. Zij leven niet mee in het organisatieleven, zij negeren alle voorlichting en weten niet wat er in deze dynamische tijd van onderneming en een ondernemer wordt gevraagd. De heer De Mooij gelooft echter niet. dat de kleine zelfstandige het funda ment is geweest voor het verkiezingssuc ces van de Boerenpartij. Hij is er dank baar voor. dat thans ook bij de overheid de ogen open gegaan zijn voor de be«- hoefte aan een stukje vrijheid en onaf hankelijkheid bij de middenstand, wa over de laatste jaren voortdurend heengelopen. Veel is er al verbeterd dooi de subsidie van de overheid voor lichting, ontwikkeling en sanering Een grote grief noemde de heer De Mooij het. dat van overheidswege en door andere instanties altijd gewerkt wordt met gemiddeldenMen vergeet daarbij maar al te gemakkelijk, dat 50 procent van de betrokkenen beneden dit gemid delde leven. Hij vond sociale voorzieningen mooie dingen maar de lasten drukken teveel op mensen met inkomens van f 10.000 tot f 12.000 per jaar. Christelijk Voor de toekomst ziet de heer De Mooij nog een grote taak weggelegd voor de middenstandscentrales. Naar zijn mening moet in de eerste plaats iets gedaan worden aan het vraag stuk van de christelijke organisatie. Als de christelijke organisatie ooit nodig is geweest dan juist nu, aldus de heer De Mooij. De eenvoudige opdracht van de Bijbei is afhankelijkheid van God te leven wordt vergeten. We leven Üians in een ontwikkeling, waarbij de hele maat schappij-opbouw voor de toekomst in be weging is. Daarom moeten de organi saties juist nu vasthouden aan de richt lijnen van de Heilige Schrift. We moeten weer iedere dag leren leven uit Vader's hand. De heer De Mooij kon het daarom waarderen, dat de voorzitter van het C.N.V. de heer J. van Eibergen, dezer Het Kwartet In hei Westen een der grote krantenoplagen. hviLwwwm. \psrr Mfa/b/UAr.. 11 I.....La Het Kwartet Daarnaast geloofde de heer De Mooij. dat er in de toekomst meer samengewerkt zal moeten worden. Dit geldt voor de branches onderling, waardoor men goed koper kan werken en bovendien slag vaardiger. Een toenadering tot de r.k. organisaties rekende de heer De Mooij eveneens tot de mogelijkheden van de toekomst. Hij vroeg zich af. of het nog geoorloofd is de propaganda van dertig aangesloten organisaties op dertig manieren te laten voeren. Tien mensen doen soms hetzelfde. Ook zouden de rechtskundige adviezen van de vakorganisaties gedelegeerd kun nen worden aan een rechtskundige afde ling van de centrale. In hoeverre tengevolge van de parallel lisatie het nodig is alle levensmiddelen organisaties te bundelen in één grote or ganisatie. kon hij nu nog niet overzien Denkend aan de samenwerking met levensbeschouwelijk anders denkende groeperingen bleef de heer De Mooij op het standpunt staan, dat er voor gewaakt moet worden de eigen christelijke orga nisatie niet uit te hollen tot een bezin- ningsorganisatie. Naar zijn oordeel heeft juist de Chris telijke Middenstandsbond de afgelopen jaren veel kunnen doen aan het betrek ken van de overheid en de politieke par tijen bij de problemen van de midden stand en heeft ook het Convent van Christelijk-Sociale Organisaties belang rijk bijgedragen tot de maatschappelijke ontwikkeling in Nederland. Voor de ko mende jaren hoopt de heer De Moofj dan ook nog mee te werken aan een verster king van de christelijke organisatie in Nederland en aan een hechte samenwer king van de organisaties binnen het Con- EUROPA'S GR°0^ „Was ist heute links?" Onder deze titel verscheen in 1963 in de Bondsrepubliek een bun- ze. Rechts: pro koning, kerk en ka- ve vorm van sociale verzorginua- pitaal. Links: optimisme, vertrou- staat in te voeren, wen in de wetenschap en de rede, Toch houdt Horst Kriiger in „Was vrijheidsliefde, geloof in gelijkheid, ist heute links?" vol, dat bij uitstek del essays, waarin dertien Duitse meeleven met'verdrukten, anti-racls- ,.acr Linke steht auf der Seitc der auteurs uiteenzetten wat naar hun mening vandaag 'aan de dag onder het begrip „links" in de politiek moet worden verstaan. Als motto kreeg het boekje een gezegde van ene meneer Alain mee: „Als iemand mij vraagt of de onder- me, pacifisme, anti-clericalisme, vij- Schwacheren, der Mittellosen, der andigheid ten opzichte van overheid ins Unrecht Gesetzten". Maar in en gezag. Rechts: het tegenoverge- Nederland is het de ultra-rechtse stelde. Al die „definities" bevatten. Boerenpartij, die pal zegt te staan voorzover ze globale karakteristie- voor (bepaalde groepen) zwakken, ken bedoelen te zijn. de bekende verdrukten en misdeclden. Hetzelf- kernen van waarheid". Het zijn de kan gezegd worden van het echter halve waarheden, die de nei- overwegend rechtse deel der natie, ging hebben tot hele leugens uit te dat zich het lot der Ambonezen scheiding in rechtse en linkse par- groeien waar ze suggereren, dat be- heeft aangetrokken. tijen, in rechtse en linkse mensen paalde, aan „links" of „rechts" toe- Is links" overwegend „ongelovig geschreven eigenschappen het ex- en „anti-religieus zoals de Jong en clusieve monopolie zijn van „links" Brown beweren? In Nederland ze- of „rechts". Zeker is, dat menig ker niet. Aan de wieg van de meest lid van onze eigen, zich „links" (echt) linkse vaderlandse partij, de noemende PvdA na kennisneming PSP, stonden rechtzinnige van de typologie van De Jong en ten. Tot hen behoort de PSP-frac- za] Brown naar het hoofd zal grijpen tieltr.de. en de keuze tussen de linkse en 1-4 en de rechtse kolom met be slistheid van de hand zal wijzen. nog wel zin heeft, is altijd mijn eerste reactie: degene die zoiets vraagt, is beslist niet iemand van links". De heer Alain heeft gelijk. Wie pretendeert „links" te zijn, zal nooit het verschil met rechts dis- cutal stellen. Omgekeerd hebben de mensen van „rechts", in de zin van conservatief, er alle belang bij om het onderscheid met „links" progressief) waar mogelijk op te helling te brengen. Want wie wordt graag voor conservatief uit gemaakt? Wie noemt zichzelf be wust „rechts"? Misschien nog al- Mythen De lust tot simplistische etiketjes- de Tweede Kapier Lank- horst. Daarentegen plegen bepaalde liberale kringen, die volgens het boekje „rechts" staan, van hun an ti-religieuze. zo men wil: anti-cle- ricale. gezindheid geen geheim te maken. Zo kunnen we doorgaan. Niemand wuoi „f cuilio ivijhotiijtu liug dl leen die „rechtse" mensen voor wie <;a,ute l0es' (P^verschenen, in poe plakkerij a la prof. De Jong zal za: willen beweren, dat de tegen- iedereen vergaan die het boek „De stelling links-rechts geen reëele be- linkse traditie in Europa" van David tekenfs meer heeft. Wie er echter dogma van gaat maken. rechts niet conservatief, maar con fessioneel is en links niet progres sief, maar vrijzinnig. Dat is de oude indeling, die zo'n kleine honderd jaar de Nederland se politiek heeft beheerst. In de praktische politiek functioneert ze al lang niet meer, maar wel spookt ze nog rond in de denkwereld van o.a. die anti-revolutionairen, die in opstand kwamen toen dr. Berghuis zijn partij „van huisuit sociaal links" noemde. Links-zijn houdt een duidelijker pretentie in dan rechts-zijn. Maar wat is links? En wat is links van daag? Op die vraag hebben ge noemde dertien Duitse auteurs der tien verschillende antwoorden gege ven. Tezamen leveren die wel zo on geveer een totaalbeeld op, dat de werkelijkheid benadert, maar een haarscherpe definitie valt er niet uit te distilleren. Dat was te voor zien. Iedereen weet wel zo ongeveer ketvorm uitgegeven vertaling van botst tegen de werkelijkheid „The left in Europe since 1789"). Die gebruikt geen begrippen, maar Caute geeft daarin een fascinerend wordt door hen gebruikt. In een sa- historisch overzicht van het begrip menileving ais de onze, waar de „links" en rekent grondig af met oude maatschappelijke en geestelij- een aantal mythe, die zich rond ke scheidslijnen aan het vervagen de tegenstelling links-rechts hebben zijn, reduceren „links" en „rechts" in de onderlinge verhouding tussen de grote levensbeschouwelijke bevol- wat met „links" en „rechts" in po- liticis wordt bedoeld, voelt het al thans aan, maar faalt als het op een adequate omschrijving aankomt. Dat komt omdat de woorden geen scherp-afgebakende begrippen dek ken. „Links" en „rechts" hebben een zeer heterogene, vloeiende be gripsinhoud: historisch zwaar be last, maar tegelijk ontvankelijk voor ultramoderne interpretaties. Het zijn collectezakjes, waar iedereen z'n duit in kan doen. Eigenlijk zijn 33 pct gegroepeerd. volstrekte onvolledigheid gangbare zwart-witde- fenities aantonend, toest hij het links- kimgegroepen steeds meer tot teshouidingen ad hoe: belangwekken der voor de psycholoog en de so- SïuïüS, cioloog dan voor da politicus en da personen aan de parktuk en komt dan tot verrassende conclusies. We noemen een enkel voorbeeld. Anti-racisme is altijd als een sjib bolet van „links" geweest. Maar Caute wijst erop. dat toen het En gelse Gallup-instituut in 1959 een Vandaar dan ook dat we geen kruimeütje brood zien in de poging van het Rotterdamse gemeenteraads lid dr. S. W. Couwenberg (loath, v) het gegrip links een „nieuwe het geen woorden, maar strijdkre ten: driekwart gevoelswaarde, een kwart betekenis. En dat beetje be tekenis verandert dan nog zoniet met het jaar, dan toch met het decennium. Definities Niettemin wordt nog steeds ge rieve, wetenschappelijk verantwoor de definities te vatten. De (zeer linkse prof. dr. Fr. De Jong Algerijnse oorlog moesten de com- opinie-onder/, ovk instelde over de inh°ud te geven. ZoaiLs bekend de joden in hot algemeen staat dr. Couwemberg als opnohter j> de ondervraagde La- h,6t ..Democratisch Centrum m bour-aanhangers ten antwoord gaf 1 j®*1 vernieuwing van dat de joden meer macht hadden heTl Nederlandse party patroon voor. dan hun toekwam, terwyl slechts 30 In twee Parool-artikelen heeft hy pet, van de conservatieven en 27 j1Jnr taateteMSMg toef®~ pet van de liberalen deze mening e bed°eIl£g 1S te ^pmen tot was toegedaan. In 1948 ging er een twee" l5ventueel dfie-jpwtyen- geduchte golf van anti-semitisme syt r". .F"01 £fn 611 door de Franse communistische par- £fn Pa(rty Yfn c®Iït'rum« tij nadat Jules Moch, de joodse, ro- Zf! w ^.de.CenZ cialistische minister van binnenland- S u"ïn wï1 Jl se zaken, strenge maatregelen had hnks niet m de ••ver" genomen tegen stakers. Tijdens de °"dert"?; 'f - munistische leiders toegeven dat een groot deel van hun aanhang ppn worden \erstaan. Een dynamisch manistisch, rationalistisch, vooruit- vooroordeel had tegen mohammeda- strevend. Rechts: gelovig, christe lijk, dogmatisch, conservatief. Ietwat uitvoeriger en intelligen ter is de opstelling van de En gelse psychiater J. A. C. Brown in zijn „Techniques of Persuasion". Rechts: trouw aan een enkele va derfiguur of leider, verdedigt het gezin, voorstander van discipline m.b.t. opvoeding, strafrecht enz., antifeministisch, voorstander van seksuele terughouding, patriottisch, verdedigt klasseverschillen, verde digt conventies en tradities, ver dedigt religie, verdedigt privébe- zit, bevooroordeeld. Links: trouw aan de groep, wantrouwt het ge zin, legt nadruk op vrijheid, femi- vooruitziende vredespolitiek, nieuwe, aan de maatschappelijke ontwikkeling aangepaste vormgeving van de democratie, een verdere uit- Daarmee wil vanzelfsprekend met bonw van de democratie als be- gezegd zijn, dat „links" racistisch stuursprincipe op andere terreinen, is. Maar wel nopen de door Cau- het streven naar systematische bur- te genoemde feiten (ook in ander gerschapsvonrun-g als noodzakelijke verband) tot de conclusie, dat de voorwaarde voor een werkelijke de- theoretische scheidslijnen tussen mocratisering van onze samenleving, links en rechts in de praikitijk veel- enz' enZ- ^a'- al'les behoort al dwars door de linkse en recht- -.evenzeer tot een moderne begrips- se partijen heen lopen. Dat geldt bepaling van „links" als een ver- ook voor het meegevoel met de dere uitbouw van een sociaal-gerich- misdeelden en verdrukten. Geen economische politiek". „De com- typisch kenmerk van ..Links" alléén, binaUe met het begrip centrum im- zegt Caute, en hij wijst erop, dat Phceert m.n. dat gekozen wordt Engelse conservatieven ais Shaft es- Y?or een geleidelijke verwezenly- bury, Oastler en Sadler nauwelijks g van de nieuwe ideëen. nistisch, bepleit seksuele vrijheid, minder verontwaardigd waren dan Dr- Couwenberg gelooft, dat te- 1Hjnl Engels over de toestand waarin de grover deze centrum-linkse paTtij Britse arbeidersklasse zich in de zich .Thelitis van het centrum van periode van de snelle industrialise- zelf een meer conservatieve concen- ring bevond. Een op hetzelfde mo- riabie zal vormen van mensen, die ment dat hij de socialistische par- meer behoudend en afwachtend tij verbood, was de rechtse Bis- dan dynamisch zijn ingesteld en der- marek bezig als eerste een primitie- halve meer geneigd zijn de maat schappelijke ontwikkeling te volgen- kosmopolitisch, neigt naar „klasse loze" maatschappij, staat kritisch tegenover conventies en tradities, antireligieus, socialistisch, onbevoor oordeeld. Wil men andere, soortgelijke, maar anonieme omschrijvingen, hier zijn Financieel weekoverzicht O AMSTERDAM Amerikaans aanbod in internationale waarden kon deze week slechts tegen lagere pryzen opgevangen worden. Met be langstelling heeft de beurs kennis genomen van de beschouwingen, welke de president der Nederland sche Bank in zyn verslag heeft ge in. Men hoopt nu maar, dat al len die het aangaat, nota zullen ne men van de nadrukkelyke waar schuwing, welke onze hoogste mone taire autoriteit heeft gegeven in be trekking tot de roofbouw, welke op de economische gemeenschap wordt gepleegd. Zonder nu te stellen, dat de over heid onvoldoende leiding geeft aan gezonde ontwikkeling in ons land. wordt wel de overheid genoemd als de voornaamste schuldige aan de ernstige bestedingsinflatie. De fei telijke stijging van de overheidsbe stedingen in het afgelopen jaar be droeg circa 17 pct. terwij] het nood zakelijk was geweest deze te hou den binnen de norm van ruim 5 pct. Hiermede is geen goed voorbeeld ge geven door de overheid. De inflatie woekert voort, de en worden niet in acht genomen. Er naast de bestedingsinflatie een loon- inflatie. die de leiding heeft genomen 19G5. er is een monetaire inflatie, die misschien niet hard genoeg is gepakt. Maar het een en het ander komt hierop neer, dat de groei in ons land uitwassen vertoont, welke de pre- lent van de Ned. Bank met bezorgd- :id vervullen. Het probleem heeft sterke politieke kanten, welke een doeltreffende leiding netelig maken. Nodig is het, dat alle partijen matiging betrachten en voor alles denken aan de risico's, welke ver bonden zijn aan een voortgaande over spanning in ons land. invloed van de beschouwingen dr. Holtrop op de effectenbeurs is niet van opwekkende aard geweest. Duidelijk is wel. dat er nog geen kans bestaat op een spoedige oplossing en de maatregelen in betrekking bot de kapitaalmarkt en de kredietgeving niet minder op zullen worden.. Zelfs inister Den Uyl heeft verklaard niet zonder zorg te zijn, vooral met het oog op 1967. Als de besparingen worden uitgebreid, dreigt de groei der investeringen volgend jaar te zullen worden afgeremd en die groei is voor waarde voor de uitvoering van het re geringsprogram en de opvoering der produktiviteit. De president van de Ned. Bank keek naar de ontwikkeling van de Ned. be talingsbalans. welke uitermate belang rijk is voor de verdere gang van za ken. Hij zag weinig reden tot voldoe ning. De aan de lopende rekening de betalingsbalans te stellen r.orn dat het overschot minstens 1 pct. het nationaal inkomen bedraagt. In 1965 bedroeg dit overschot slechts 0.1. Dit is.een teken aan de wand! De gang van zaken op de effecten beurs was deze week weinig opwek kend. Men had te kampen met Ameri kaans aanbod in Olie. Philips en Uni lever en het aangeboden materiaal werd moeizaam opgenomen tegen lage re koersen. In het deze week versche nen verslag van de beleggingsmaat schappij Unitas wordt opgemerkt dat de directie betwijfelt of men bijv Nederland en Duitsland wel betere koersverwachtingen mag koesteren. Zelfs in Amerika vertonen zich een aantal onzekere factoren. In ieder ge val achten dc Amerikanen de kansen in Amerika blijkbaar toch nog gunsti ger dan voor Nederland, want het tel kens terugkerend aanbod van interna tionale aandelen wijst in deze richting. Zowel Unilever als Philips hebben de vergadering van aandeelhouders achter de rug. Op die van het margarinecon- n klaagde de directie over de zwa- last welke de fabrikanten van merk artikelen in het bijzonder van massa consumptie-artikelen moeten dragen ten gevolge van de overheidsmaatregelen om de inflatie te keren. Hierbij wordt kennelijk gedoeld op het straffe prijs beleid der overheid, dat een verhinde ring vormt voor de aanpassing der prijzen van de eimdprodukten aan de stijging van het algemeen prijsniveau. Niet zonder zin is de opmerking van de scheidende voorzitter van de raad van bestuur van l'nilever. dat „beheersing van lonen en prijzen in feite niet anders is dan de gevolgen willen genezen in plaats van de kwaal in de wortel aan te tasten". Deze opmerking is een aardige aanvulling op het verslag der Ned. Bank! De cert Unilever werden deze week ex dividend verhandeld en kwamen cteardoor flink onder de f 100. Philips trok weer veel aandeelhou ders op de jaarvergadering. Maar veel stimulans ging er van het besprokene niiet uit op de beurs. De overneming van de aand. Van der Heem van Indohcem tegen contan te middelen zal wel passen in het sche ma van het Eindhovensc bedrijf. Voor de beurs was het bericht een verras sing, zodat het geheim der onderhan delingen goed bewaard is gebleven. Voor de houders van aand. Indoheem lijkt ons de transactie bepaald geluk kig, omdat in deze periode van liqui diteitsmoeilijkheden een flink bedrag aan contanten voor een bedrijf een ge lukkige omstandigheid kan zijn. Als men op het gebied van dc research der elektronica niet goed mee kan komen dit is een kapitaalverslindcndc be zigheid dan doet een bestuur ver standig om tijdig het gevaar te onder kennen en maatregelen te nemen. De koers der aand. Indoheem maak te een aardig sprongetje omhoog. Kon. Hoogovens had ook zijn jaarvergade ring en de mededeling, dat het eerste kwartaal nogal gevoelig is achtergeble ven bij het vierde kwartaal 1965. maak te een ongunstige indruk. De teruggang in de winst is hoofdzakelijk toe te schrijven aan de onbevredigende situa- van de staalmarkt. Dc prijzen gedaald Ze trekken nu hier en daar aan. maar helemaal geruststellend dc situatie momenteel nog niet. Naïef Wij vinden dit, eerlijk gezegd, een nogal naïeve filosofie. De door dr. Couwenberg geconstrueerde tegen stellingen lussen centrum-links en cenitr urn-rechts zijn minstens zo vaag, zoniet vager, dan de vaagst* scheidslijnen tussen de traditionele partijen in het bestaande patroon. Zelfs de tegenstelling vooruitstre- vend-behoudend. waarop toch het 'eheel steunt, komt niet uit de verf. Wie behoudend is, kan nog wel voor een ..dynamische vooruitzien de vredespolitiek" zijn en zat ook geen bezwaar hebben tegen „het streven naar systematische buraer- sch a psvormi rug". Misschien zal hem de „verdere uitbouw van een sociaal-gerichte economische politiek" wat zwaarder op de maag liggen, maar met een beetje goede wil valt ook daar wel overheen le stappen. Met andere woorden.' ook de conservatieven, de „reehtsen" van nu. zuilen niet aar zelen bij Couwenberg's centrum-link se partij aan te kloppen als het zover is. Blijft over een marginaal groepje politieke debielen, die bv. tegen een „verdere uitbouw van de democratie als bestuursprincipe op andere terreinen" zyn, en die de -ol van corrigerende oppositie moe ten spelen tegenover de enorme ko los van een centrum-linkse (rege- ringslparrii. Het middel van dr. Couwemberg 'likt on erger dan de kwaal waar aan hot huidige partijpatroon lijdt. En zijn nieuwe interpretatie van het begrip „links" betekend de dood steek voor het begrip. Dat is niet erg. De keuze .van de kiezer van morgen zal geen keuze tussen ..links en ,jechts" meer zyn. a Me kunstmatige pogingen om deze te- genetelhng nieuw leven in te blazen 'en snift. Wal zal een duidelijke keu ze moeeliik moéten zijn. liefst tus- s"n zaken. de*.rtpod-- tussen perso- nen. maar een keuze. In de con- co. 'y-Cmiwonbere is zo'n keuzemo- ge.ukhc'd niet voorhanden. Niemand nuM een zieke beier door hem een andere (in dil eeval zelfa kran- oerel pyjama aan Ie 'rekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9