Golf van anti-Amerikanisme slaat over Zuid-Vietnam A Champagne gaat voor veiligheid in luchtvaart „Schadenfreude" bij Fransen en Britten Zijn regeringstroepen wel helemaal te vertrouwen Alcazar Uit de Haag se hof geplukt alleg VRIJDAG 29 APRIL 1966 VAN ONZE SPECIALE VERSLAG GEVER LINK VAN BRUGGEN Moskou-Rome SAIGON Een golf van anti-Amerikanisme slaat momen teel over Zuid-Vietnam. De politieke verschillen zijn zo diep in de gemoederen gepenetreerd dat zelfs van een hinderende invloed op de militaire akties kan worden gesproken. Opera tioneel wordt er de laatste dagen minder gedaan dan de weken ervoor. Dit geldt zowel voor de Amerikaanse als voor de Zuid- vietnamese strijdkrachten, en ook voor de contingenten Austra liërs, Nieuwzeelanders en Zuidkoreanen, die in de rimboe vechten. Een bezorgde Amerikaanse func tionaris zei in Saigon: „Ze trappen ons voor de tanden op het moment, dat wij, meer dan ooit, van morele steun afhankelijk zijn. Aan ontwikkelingshulp spen deren we hier 600 miljoen dollar per jaar. Er vloeit bloed onze jongens kreperen in de jungle. Vandaag is er weer een compag nie in de pan gehakt. Tweehon derd van onze mannen moesten het vier uur lang opnemen tegen een getraind Vietcong-bataljon, dat hen van alle kanten omsingeld had". Een droeve, verontrustende zaak. Iedereen vindt het zo, behal ve de nog resterende Fransen en enkele Britten in Zuid-Vietnam. Het zijn mensen, die het imperia listische verleden niet kunnen ver geten, die de Amerikanen, „die neo-kolonialen", in het diepst van hun ziel verachten. Bij hen heerst „Schadenfreude". Hoewel ook tot het Westen beho rend, gunnen ze Washington de zelfde nederlagen, die zij vroeger in deze contreien hebben geleden. Ze zijn vol van kritiek ten aan zien van „die naïevelingen", doch ze vergeten dat de argumenten, welke worden aangevoerd van naïeviteit overlopen. De laatste zijn zó algemeen en zó doordrenkt van goedkope jaloezie en venijni ge spijt dat zelfs een Nederlander zich voor de Franse en Engelse kritikasters schaamt. Boeddhisten De oorzaken van het anti-Ameri kanisme zijn velerlei. De direkte aanleiding is het streven van de Boeddhisten naar vrije verkiezin gen en het opzetten van een door het volk gekozen parlement en re gering. De militaire junta van vice- luchtmaarschalk Ky wil men zo spoedig mogelijk kwijt. In wezen gaat het om een machtsstrijd aan de top. Het ontslag van generaal Thi, de legercommandant van het Eerste Corps, tevens lid van het uit tien generaals bestaande direc torium, is er één facet van. In Danang en Hue, waar open lijke rebellie heerst onder de Zuidvictnamesc troepen, is de toestand (op het moment van schrijven althans) nog altijd gespannen. Troepen, die Thi trouw gebleven zijn, liggen tegen over de ingevlogen bataljons van Ky. De studenten in beide steden hebben wapens uitgereikt gekre gen, en er zijn barricades en ande re versterkingen opgericht. Amerikaanse" oorlog Het feit, dat er Amerikaanse vli-T.uijen zijn gebruikt om de gezagsgetrouwe militairen naar het hoge noorden te brengen, is een element, dat het anti-Amerika nisme nog heeft versterkt. In Sai gon wordt in anti-regeringskrin- grn gezegd dat de Amerikanen naar Zuid-Vietnam zijn gekomen om daar hun eigen oorlog tegen het communistische regime van Hanoi te voeren. Het bewind van de 34-jarige Ky. dat krachtig door Washington wordt gesteund, zou slechts een wassen neus zijn. Bij de Amerikanen zou vrees bestaan dat een andere regering dan die van Ky de gevolgde poli tieke beleidslijn ten aanzien van Peking in de wielen zal rijden. Vandaar, aldus nog steeds de kri tische stemmen, is Cabot Lodge, de ambassadeur van de Verenigde Staten in Saigon, er op uit de mili taire junta zo lang mogelijk te handhaven, hoewel hij weel dat er geen volkssteun voor bestaat. „Met de Boeddhisten, die Ky en zijn generaals de oorlog hebben verklaard", zei een Zuidvietna- mees, die op de hand van de rege ring was, „moet wel degelijk reke ning worden gehouden. In nog geen vijf jaar tijd zijn ze er drie keer in geslaagd een bestaand be wind ten val te brengen. Ky's be lofte dat hij zo spoedig mogelijk de weg naar vrije verkiezingen zal openen moet dan ook in de eerste plaats als een tactische ma noeuvre worden gezien, evenals zijn verklaring dat zijn persoon lijke ambities naar de luchtmacht uitgaan". Vragen ken Het zijn wagen, die moeilijk te beantwoorden zijn, zelfs voor de waarnemer, die zich ter plaatse kan oriënteren. De Boeddhisten, die opnieuw heftig ageren, beho ren slechts tot een betrekkelijk kleine groep, die uit de centrale provincies van Zuid-Vietnam stamt. Anders dan hun confraters in het zuiden zijn ze van mening dat het religieuze blok wel degelijk be moeienis met het politieke leven heeft. Het zou weliswaar niet in de bedoeling liggen priesters kan didaat te stellen voor het nieuwe parlement, doch dit neemt niets weg van de invloed, die ze in een eventuele burgerregerinè willen laten gelden. De Boeddhistische groep, die on der leiding van opperpriester Tri Quang staat, beweert nu dat de Amerikanen bewust de gewenste vrije verkiezingen wensen tegen te houden. Washington zou zó wil len manoeuvreren dat de militaire junta van Ky aan de macht blijft, omdat het zich in Zuid-Vietnam geen verzwakking van zijn politie ke stellingen kan veroorloven. Contacten Duidelijk is dat de Amerikanen weinig van de Boeddhisten moe ten hebben. Er wordt van hen be weerd en dit schijnt ook wel juist te zijn dat ze veel te goe de contacten met de communisten in het noorden onderhouden. Een gewonde Amerikaan krijgt in de rimboe een slok water van zijn kameraden. Waar ze op uit zouden zijn. is vrede, maar dan niet een vrede, zoals het Witte Huis zich deze voorstelt. Er wordt gefluisterd dat de leidende religieuze clan in Zuid-Vietnam er niets op tegen zou hebben op de door Ho Chi Minh gestelde voorwaarden aan de groene tafel te gaan zitten. Dit zou dus betekenen dat de Verenig de Staten bedankt worden voor de militaire en economische hulp, die ze de afgelopen jaren gegeven heb ben, en beleefd, doch dringend ge vraagd worden het land uit hun - invloedssfeer los te weken. Even duidelijk is dat het Vietna mese volk de strijd moe wordt. Van 1941 af bevindt het zich vrij wel ononderbroken in de front lijn. De reeds zwaar gedecimeerde jongere generaties zijn met het ge weer aan de voet opgevoed. De grote massa der Vietnamezen inte resseert de politiek minder dan de vrede. De „gewone man" is veel te veel geoccupeerd met de zorgen om het dagelijkse bestaan, wat be grijpelijk, doch niettemin gevaar lijk is. Als een mens slechts ge diend is bij een periode van rust, gaat hij opportunistisch denken en handelen. Ongerust Nog duidelijker is dat de Ameri kanen ongerust zijn over het mo reel van de Zuidvietnamese troe pen. Op de nodige uitzondexüngen na enkele goed getrainde en goed geleide regimenten wor den ze verdacht van heulen met de vijand, als dit grote woord ten minste zo gebruikt kan worden. De feiten hebben uitgewezen dat er tussen de Vietcong en de geregel de Zuidvietnamese troepen verbin dingen bestaan. In bepaalde gebie den gelden afspraken; in andere gebieden is men zelfs van eikaars bewegingen op de hoogte. Hierbij mag niet vergeten wor den dat de Noordvietnamezen en de Zuidvietnamezen tot hetzelfde volk behoren en ook dezelfde taal spreken. Honderdduizenden zuider lingen wonen in het noorden, hon derdduizenden noorderlingen in het zuiden. Over en weer bestaan hechte familierelaties. Als zonen van hetzelfde land krijgen de Viet namezen er langzamerhand ge noeg van elkaar uit te moorden. J.JET bezoek van minister Gromiko van de Sowjetunie aan paus Paulus VI is van historische beteke nis. Er was al enige jaren sprake van een kentering in de betrekkingen tussen de rooms-katholieke kerk en het communisme: Chroesjtsjefs schoonzoon Adzjoebei werd in 1963 door paus Joannes ontvangen. Hoewel het concilie aanvankelijk door de communisten bestempeld werd als een politieke gebeurtenis, bevreesd als zij waren voor een ver scherping van het Vaticaanse oor deel over het communisme, is hun mening tijdens het concilie heel wat milder geworden. Ook de pausen Joannes en later Paulus hebben daartoe het hunne bijgedragen door hun streven de vrede te bevorderen. De twee onverzoenlijke vijanden willen dus via onderhandeling tot een vorm van vreedzaam samenle ven komen. Afgewacht moet worden of Gromiko's bezoek een weerslag zal hebben op de betrekkingen tus sen de rooms-katholieke kerk en de verschillende nationale, communis tische regeringen, zoals in Polen, waar het episcopaat vecht voor gees telijke vrijheid binnen de staat. Met de armen op de rug gebon den worden deze geimngen ge nomen Vietcong afgevoerd. De recente aanval op het vlieg veld van Saigon. Tan Son Nuth, heeft de verontrusting van de Amerikanen in dit opzicht nog doen toenemen. Hoe kon het voor komen dat een zo goed bewaakte luchtbasis zowel door militaire vliegtuigen als door burgervlieg tuigen in gebruik plotseling, midden in de nacht, van korte afstand kon worden beschoten met mortiergranaten, waarvan de herkomst nog altijd onduidelijk is? Waren de overvallers mis schien geen Vietcong, maar Zuid vietnamese soldaten, die een bewa kingstaak hadden? Inflatie Onvoorstelbare moeilijkheden dus allemaal, waarbij nog enkele emotionele elementen moeten wor den gevoegd. De golf van anti- Amerikanisme, die over Zuid-Viet nam slaat, wordt mede veroor zaakt door de algemene opvatting dat de steeds groter wordende in flatie te wijten is aan de dol- larstroom, waarvan slechts enkele bevolkingsgroepen profiteren. De aanwezigheid van grote contingen ten Amerikaanse militairen in de grote steden zou bovendien een zedenbedervende invloed hebben. Een geshockeerde Amerikaan, die voor een burgertaak naar Sai gon gekomen was, zei tegen me: „We zijn hier ongewenst. Over al, waar ik m'n neus laat zien, springen er anti-Amerikaanse ge voelens op. De haat is algemeen en gaat van hoog tot laag en van jong tot oud. Wat denk je hier van? Toen ik gisteren in een bui tenwijk naar een project ging kij ken. dat nota bene ten dienste van de Zuidvietnamese bevolking door ons is betaald, werd ik plotseling met stenen en rotsblokken beko geld. Nee, het waren geen volwas senen en ook geen nozems. Ge woon kinderen van vijf tot tien jaar, die kennelijk door ouderen waren opgehitst." Vrije verkiezingen Over de vrije verkiezingen, die thans geëist worden, zijn de Ame rikanen meer dan sceptisch. „Vrije verkiezingen zijn prach tig", verklaarde een woordvoerder van de USIS, „maar dan voor een volk dat werkelijk vrij is. Maar hoe kan iemand vrij zijn stem uitbrengen met de loop van het pistool van zijn moordenaar in de rug? En dat gebeurt er hier. De Vietcong is overal. Als de Boe ddhisten hun zin ■ktifgerf, feljh het de communisten, die straks met de winst gaan strijken." In de rimboe, waar mariniers en infanteristen zich op de onzichtba re fronten teweer stellen, heerst intussen een sfeer, die bewonde renswaardig is. De gewone jongens uit Texas, Minnesota. Connecticut en Oregon, die, behalve door moor dend lood, ook nog eens door muskieten en bloedzuigers worden belaagd, getuigen van een geestesgesteldheid, die de reflectie is van de ideologie, waarin ze gelo ven. Met een paar van die knapen heb ik hier, in Saigon, gepraat. En hoewel ik zeker de nodige reser ves heb, is het hoopgevend voor onze wereld dat er nog zoveel jon ge kerels zijn, die met elan hun vrijheidsidealen kunnen uitdra gen. En dan te bedenken dat zij voor een hun onbekend volk naar de verraderlijke jungle van Zuid-Viet nam zijn gestuurd, waar de do dental ik spreek alleen maar over de Amerikanen wekelijks tenminste 150 echtgenoten, vaders, zonen en verloofden bedraagt! tv tUROPA'S PILOTENFERERATIE LEVEHT KRITIEK OP CONGRES: STOCKHOLM Scherpe kri tiek op de houding van de lucht vaartmaatschappijen aangaande veiligheidskwesties leverde gis teren de woordvoerder van de in ternationale pilotenfederatie (Ifalpa) de Zweedse gezagvoer der Arne Leibing, op de eerste openbare internationale confe rentie over de veiligheid in het luchtverker. Er nemen ongeveer 300 deskundigen uit 23 landen, zowel uit west als uit oost, aan deel. De luchtvaartmaatschappijen bekom meren zich meer om champagne voor de passagiers dan om de veiligheid. „Het is misdadige waanzin", zo zei Ar ne Leibing. Hij was het niet eens met de werktijden, zoals die voor piloten gelden. Een 14- tot 16-urige werkdag is voor hen regel. Dit vergroot echter de kans op ongelukken door menselijk falen, aldus Leibing. Hij bepleitte met kracht voor het toekomstige verkeer met grote straal vliegtuigen een bezetting van drie pilo ten. Op het ogenblik zijn dat er in de meeste lijntoestellen twee. Rentabili teitsoverwegingen zouden moeten wij ken voor de veiligheidseisen. Het zou onjuist zijn, zich al te zeer te verlaten op de automatische apparatuur. De piloten zijn bereid, aldus Leibing, het tot een openlijk conflict te laten ko men wanneer de luchtvaartmaat schappijen en de betrokken autoritei ten de meningen van de mensen van het vak blijven negeren of niet veel aandacht schenken. ONGELUKKEN De Zweed richtte ook een aanval op i de wijze waarop van statistieken ge bruik wordt gemaakt voor het aange ven van de veiligheid van het luchtver keer. De statistische berekening van het ongelukkencijfer op grond van I vlieguren of -kilometers geeft volgens hem een bedriegelijk beeld. Met het toenemende straatverkeer stijgt het aantal passagiers en piloten dat ver ongelukt. Een vooraanstaand Amerikaans luchtvaartpsycholoog, Chayton Mason, zei dat minstens tachtig procent van alle ongelukken in het Amerikaanse burgerluchtverkeer te wijten is aan fouten van de piloot. „Toch tonen de luchtvaartmaatschappijen heel weinig belangstelling voor de oorzaak van die fouten, welke meestal vermoeidheid is", aldus Mason. Heel vaak heb ik me al afge vraagd, hoe vele firma's en orga nisaties toch aan uitspraken kwa men, zo in de geest van: „Tweeder de van alle Nederlanders wast zich met..." Of „Negentig procent van de huisvrouwen wensen...." Maar nu is er een lichtje gaan dagen. Althans, het zou me niet ver wonderen als ik het schakelaartje heb gevonden, dat omgedraaid wordt om bewijzende cijfers en vooral percentages te voorschijn te doen springen. Dat schakelaartje heet: opinieon derzoek. Het begint met een jonge man of jonge vrouw, die aanbelt en om een uurtje vraagt. Het blijkt, dat ze een lange lijst in hun tas hebben en die als bijver dienste naarstig invullen tijdens zo'n uurlang gesprek. Het N.I.P.O. zendt avond aan - avond tientallen zo op bezoek. Men mag op de vraag ja en neen antwoorden, die dan in plusjes en minnetjes aangetekend worden. De redenatie, welke men er misschien bij weggeeft komt alleen in de oren van de enquêteur of enquêtrice, die waarschijnlijk ter wille van eigen uithoudingsvermogen, dat commen taar letterlijk het ene oor in en het andere uit laat gaan. Een kennis van me heeft er een uur aan gegeven. En een uur aan het commentaar, maar dat blijft ter zijde. Eerst vond die kennis het wel een leuk idee. Nu immers zou zij medewerken aan het duidelijk ma ken van de Nederlandse mening. Ze was echter stom van verba zing toen bij de vragen kwam: Ge bruikt u wel eens theezakjes en zo ja, hoeveel per week? En: Hebt u een elektrische kachel, zo ja, wan neer gekocht. Zo neen, denkt u er Met al te serieus over er een aan te schaffen. Zo ja, wanneer? En: „Gebruikt u suiker in uw thee en koffie?" En natuur lijk: „Leest u boeken". Maar de klap op de vuurpleil kwam met de vraag Wat is de politieke opinie van het jongste mannelijke ge zinslid Er was geen mannelijk gezinslid, jong noch oud, doch de ondervraag de was wel bereid de politieke opi nie van het jongste vrouwelijke ge zinslid te onthullen. De enquêteur schudde droef het hoofd, nee dat stond niet op zijn lijstje. Dat antwoord zou dus onbruik baar zijn. „Maar ze is stemgerechtigd", zei de ondervraagde. De jongeman kon het ook niet helpen, voor zo'n probleem was hij nog nooit geplaatst. Buiten zijn boekje, in dit geval lijstje, kon en mocht hij niet gaan en het N.I.P.O. kon de vrouwelijke stemgerech tigden blijkbaar geen laars schelen. De mening van de jonge dame werd dus niet opgetekend. En zal ook niet worden meege teld. wanneer straks het opzienba rend resultaat van het opinie-onder zoek wordt openbaar gemaakt. Wie weet als voorspelling van de stem busuitslag bij de gemeenteraadsver kiezingen. Maar de jongedame zal wél naar de stembus gaan. met alle andere jongedames van 21 jaar en ouder En daar haar eigen mening ken baar kunnen maken. Het kan na tuurlijk wel interessant worden om dan te zien in hoeverre de voor spelling van de mannen klopt. Maar intussen. We hebben nu eens van nabij gehoord hoe men aan al die „publieke opinies" komt. En hoe serieus we die moeten ne men, kunnen we nu ook wel zelf bepalen. Niet al te serieus, zou ik zo zeg gen. Tv zondig? (11) Hoe weet J. den Oudsten uit Bode graven die het met predikant en ker- keraad in Barneveld eens is, dat er vele slechte tv-uitzendingen zijn? Den Haag Th. L. Nieuwenhuijsen Tv zondig? (12) Na lezing van het geval Barneveld konden we het niet anders dan een zielige vertoning vinden. We wilden wel eens weten hoe anderen erover dachten en hielden een kleine enquête, onder in totaal 37 personen waar onder een niet-protestant. Leeftijd 21 tot 71 jaar. Unaniem antwoord: wat een indruk krijgt Nederland weer door deze handelwijze? Getuigt deze niet van hoogmoed? En kunnen we niet in de bijbel lezen dat dit zonde is? Overi gens: van de ondervraagden hadden er slechts vijf tv. Redenen waarom de anderen niet? Geen belangstelling, geen geld, zwakke ogen, geen tijd. Leidschendam/R'dam Fam. Uyttenbogaerd Tv zondig? (12) Wanneer men Christus als zijn Zalig maker heeft aangenomen, heeft men geen verlangen naar tv. Leest de bij bel en draagt het Evangelie uit. Nu is het nog tijd. Er komt een nacht waar in niemand meer werken kan. „Moet ik gaan met lege handen, zo mijn Heiland tegemoet? Zonder een ver loste zondaar mee te brengen aan Zijn voet? (Joh. de Heer) Den Haag C. M. Schippers Tv zondig? (14) Bij mij komt deze vraag op. Ligt de 7-mde in de stof of in de mens? Daar op dient men een Schriftuurlijk ant woord te geven en niet een antwoord dat steunt op eigen menen of denken. Rotterdam c. Lodder Tv zondig? (lö) Hoe is het mogelijk, dat men het ge trouw optreden van ambtsdragers durft bestempelen als kleinzielig en benauwd? Heeft, wijlen prof. Wisse al niet gewaar :huwd tegen tv als „kijk kast van de duivel"? Zou de apostel Paulus, toen hij schreef „Want al wat in de vereld is. namelijk de begeer lijkheid des vleses en de begeerlijk heid der ogen en de grootsheid des levens is niet uit de Vader, maar uit de wereld" (1 Joh. 2 18) als hij nog leefde zich niet aan de zijde der be- doelded? ambtsdragers hebben ge- Alphen a. d. Rijn J. Breman Storm in Dallas DALLAS Minstens zeven mensen zijn m Dallas verdronken en honderden uit hun huizen verdreven door overstro mingen na zware regenval. Twee mensen worden vermist. Ze zijn vermoedelijk ook verdronken. Vier van de slachtoffer! kwamen om toen de auto's waarin zij zaten, door het snel stromende water van bruggen of verkeerswegen werden weg gespoeld. Gisteren viel er ruim negen cm water in nog geen twee uur. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7