Nieuwe Leidse Courant krant van FORMAAT Particuliere huurbouw in de knel Beatrix en Claus WoningraadWelke onderneming durft nog te bouwen? Er staan 80.000 huizen op verkeerde plaats Nieuwe badplaats Zandwijk Acht kinderen verbrand (na „heerlijke reis") terug in t land FSV schort modelactie bij NS op Bertus Aafjes weigert ridderorde Muggen steken koeien dood ONDERSCHEIDINGEN Terugtrekking Rhodesische en Engelse missies opgeschort Commentaar PRIMA STOFFEERDER en VERKOOPSTER Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. OlEMEt CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD «Stentveatick ia ghebteven ■rijn keft in teghenapoet I" Vrijdag 29 april 1966, 47ste jaargang &&<9<BC(<9<&X<9&c*<9<S&<ac8&<9C8G<9 8D*>43SDt>*3*DÉ>£>£D*>iOSD*>£>^ Steenstpaa»'37 Postbus 76 Y Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00t-19.00 UTRECHT De prijsverhoudingen in de nieuwbouw zyn volkomen zoek. Dait de woningwetwoningen relatief goedkoper zyn dan de particu liere huurwoningen is aanvaardbaar en altijd zo geweest, maar een huur- verschil van 50 procent is zodanig, dat dit ernstige repercussies moet heb ben, niet alleen op de doorstroming, maar ook op de bouwactiviteit. Dit zei mr. E. van Haersma Buma, voorzitter van de nationale woningraad, gistermiddag in Utrecht waar hij sprak op een ver gadering van het instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuis vesting. Naar zijn oordeel bestaat er een acuut gevaar voor de hand having van de bouwproduktie op het huidige niveau. Welke ondernemer durft het aan om huurwoningen te gaan bou wen, die in 1968 gereed zullen komen, wanneer naar de voorspel ling van de minister de woning nood op zijn eind loopt en de nood zaak om tot elke prijs te huren wegvalt, zo vroeg hij zich af. Daar bij komt dan nog, dat ondanks de hoge jaarlijkse aanvangsbijdrage van f 800 voor een gesubsidieerde a-woning de exploitatie-opzet voor deze huizen uitermate krap moet zijn om de huur binnen het bereik te houden. Toch stelt de minister, dat het woning^ bouwprogramma in het eerste kwartaal gehaald. Dat moet stellig aan een uit loop te danken zijn van bouwstromen, die reeds waren ingezet of de uiterst dunne markt van hen, die reeds jaren op een rijksgoedkeuring wachten en aan de beurt komen, nu de anderen wegvallen. Lang zal dit leeglopen van het stuwmeer echter niet duren, aldus mr. Van Haersma Terugloop Die terugloop heeft zich zo ver volgde hij al in 1965 ingezet. In dat jaar werd bouwvergunning gegeven voor 26.101 premiewoningen tegen 29.008 in het jaar daarvoor. In de on gesubsidieerde sector zijn deze cijfers voor 1965 24.636 en in het jaar daar- voor 38.233. Het was in 1965 dan ook de woningwetbouw, die voor de ver hoging van het aantal bouwvergun ningen van 114.656 tot 126.147 heeft zorggedragen. Mr. Van Haersma Buma vindt de toe komst voor de woningbouw betrekkelijk uitzichtloos. Vast staat, zo zei hij, dat moeilijke tijden voor de deur staan. De heer H. K. Duhoux. hoofd van de dienst volkshuisvesting in Rotterdam, stelde, dat de opvoering van het lande lijk totaal in de woningbouw vooral plaats heeft gevonden daór waar dit het gemak kelijkst kon gebeuren: op plaatsen waar de bouwkosten het laagst waren en de grondgesteldheid het gunstigst. Wij wa rn zo zei hij, in de ban van het getal. Gaat men na waar deze woningen in feite tot stand kwamen, dan blijken er grote verschillen te zijn in de procen tuele groei van het woningbestand in de verschillende provincies. Een goed plan ruimtelijke ordening acht hij drin gend noodzakelijk om duidelijk te maken, waar onze huizen moeten verrijzen. Laat het feit dat er op het ogenblik in Nederland 80.000 woningen als geo grafisch verkeerd geplaatst moeten worden beschouwd, een ernstige waar schuwing inhouden, aldus de heer Duhoux. Financiering Hij meent voorts, dat men in Neder land moet gaan inzien, dat 1800 miljoen gulden op de begroting voor de finan ciering van de woningbouw onvoldoende om 60.000 woningwetwoningen te stich ten van het voorgeschreven kwaliteits- iu en in. van goede parkeermogelijk- heden voorziene, uitbreidingsplannen. Er meer geld nodig, óf een beperking van het aantal, óf een beperking van de kwaliteit, die dan minder hoe wel altijd nog sterk zal uitsteken boven die van het grootste deel van het oudere Hij vroeg zich ook af of het billijk is bij de financiering in de particuliere sector uit te gaan van een renteper centage van 6,5 of meer. Men rekent dan met netto-rendementen in de geldswaardesfeer, zoals die bij obli- in uw boribonnière niet duur wel heerlijk l'JJJJÜ'JJM.N.IJI.i-l Weinig bewolking De Bil» verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking. Vannacht plaatselijk nachtvorst en hier en daar mist. Zwakke tot matige, in hoofdzaak noordoosteliike wind- In het algemeen Iets hogere middag- temperaturen. gaties worden verkregen. Het lijkt hem juister bij het woningbezit dat in de goederensfeer ligt, met een lager ren dement. zoals bij solide aandelen, ge noegen te nemen. Als men mij zou vertellen, dat het met de woningbouw in Nederland nog steeds goed en zelfs vooruit blijft gaan, dan zeg ik „waar?" en „hoe lang nog?", om dat ik meen dat de bepaling van de kwa liteit, de kwantiteit en het assortiment, van de woningen die aangeboden worden tegen prijzen en huren niet in overeen stemming is met de afzetmogelijkheden, aldus de heer Duhoux. ZANDVOORT De burgemeester van Zarodvoort mr. H. M. van Fenema, die per 1 juni zijn ambt zal neerleggen heeft gisteravond in een afscheidsbijeen komst met de middenstandsverenigin gen meegedeeld dat over enkele dagen nadere mededelingen gedaan zullen wor den over het zogenaamde plan Zand wijk. Dit plan omvat het stichten van een nieuwe kleine badplaats gelegen na bij de grens met Noord wijk, nog juist op Zandvoorts grondgebied. Prinses Beatrix en prins Claus keerden vanmorgen vroeg op Schiphol terug van hun huwe lijksreis, op tijd om de verjaar dag van de Koningin en a.s. zwager Van Vollenhoven mee te vieren. Een hartelijke begroeting van de Koningin en haar schoon zoon en van de Prins en zijn dochter. OTTAWA Zeven kinderen van een gezin, in de leeftijd van één tot tien jaar, en een buurmeisje van twee zUn gisteravond bij een brand te Huil, in de buurt van Ottawa, om het leven geko- Hun vader, een taxi-chauffeur, was op zijn werk en de moeder afwezig. Vier kinderen van betzelfde gezin zyn gespaard gebleven. Het oudste meisje twaalf had de jongste van twee en nog twee zusjes in veiligheid kunnen brengen. Koningin Juliana wordt morgen 57 jaar. Morgenochtend zal een grootse en spontane bloemenhulde, tijdens het défilé voor het paleis Soestdijk. haar deel zijn. CHIPPENDALE EETKAMER groot dressoir - uitschuiftafel en 4 stoelen, bekleed met Velour d'Utrecht f 2445, INTERIEURKUNST BULTHUIS BOTERMARKT 23 SCHIPHOL Na een huwelijksreis van zeven weken zyn prinses BeatrJS: en prins Claus vanmorgen in Neder land teruggekeerd. Tegen acht uur landde de DC-8 van de KLM uit Montreal op Schiphol. Koningin Juliana en prins Bernhard waren aanwezig om het pasgetrouwde paar te begroeten. Op het platform van de luchthaven stonden tal van microfoons opgesteld. Het eerste wat onze Kroonprinses zei, was: „We hebben een heerlijke reis ge had. Mexico was zalig. In Amerika en Canada hebben we echte rust genoten. We zijn echt gelukkig om weer thuis te zijn op deze heerlijke dag". Prins Claus constateerde: „Het weer is ook fantastisch. Want nog nimmer dit jaar heeft de zon zo vroeg zo warm ge schenen". De Prinses nam weer het woord n zei: „Het is een stralend welkom". Prinses Beatrix was gekleed in een donkerblauw pakje en droeg een witte toque van bont op het hoofd. Met een breed lachende prins Claus kwam ze de vliegtuigtrap af. Beneden gekomen, om helsde ze haar ouders. Prins Glaus gaf de Koningin een kus op belde wangen en daarna nog een handkus. Het gezelschap wandelde naar de grote hofauto. Om UTRECHT In verband met het door de N.S.-directie aangespannen kort geding heeft de Federatieve Spoorweg Vakvereniging de aange kondigde modelactie bij de spoorwegen opgeschort. De FSV wilde deze model actie voeren, omdat zij het er met mee eens is dat de drie erkende vakbonden de loonachter stand in de nieuwe c.a.o. hebben afge daan met negen procent terwijl het rap port Van der Dussen duidelijk een gro tere achterstand heeft geconstateerd. DEN HAAG De dichter Bertus Aafjes deelt ons mede, dat hij om prin cipiële redenen de hem verleende Ko ninklijke onderscheiding, ridder in de orde van Oranje-Nassau, niet kan aan- HEIJTHUIZEN In de omgeving van de Midden-Limburgse plaats Heijthuizen zijn vijf koeien door Melusidinae, een be- soort muggen, doodgestoken. Een groot aantal van deze dieren kwam door de abnormaal hoge waterstand warme weer van de laatste dagen tot leven in een gebied van weilanden waar in vele slootjes lopen. Intussen is door de gezondheidsdienst voor dieren in Lim. burg tegen'-deze muggenplaag gewaar schuwd. ONDEN De Britse minister van bui tenlandse zaken, Michael Stewart heeft in het Lagerhuis verklaard dat Engeland Indonesië spoedig een miljoen pond ster ling hulp zal aanbieden. Het aanbod is Onze specialiteit! MOTEL APELDOORN RUST! Telefoon 05760 - 18003 RIJKSWEG AMERSFOORT—APELDOORN 'n ster matras Bij gelegenheid van de Koninginnedag zijn weer duizenden Nederlanders onderscheiden. Vandaag hebben vele tientallen burgemeesters en andere autoriteiten de lintjes en medailles opgespeld. Anti-amerikanisme in Vietnam - Pag. 5 Precies honderd jaar geleden werd de grote evangelist Jo hannes de Heer geboren en nog steeds vindt zijn zangbun del gretig aftrek. Men over weegt nu een voorzichtige revisie van de 837 liederen en koren. Zie ons Zondags blad, pagina Geestelijk Leven. KAMERMUZIEK WAT IS LINKS Zie (o.a.) pagina's 15 en 17 i Een paar houten gebouwtjes met fruitstalletjes en wat amusement. Dat was het begin van de eerste jaarbeurs in 't hart van Utrecht. Nu viert de Koninklijke Neder landse Jaarbeurs het vijftigjarig bestaan Op pagina 1 van ons Zondagsblad het verhaal over de onstuimige groei van dit vader landse visitekaartje. PAP Q Onbegrijpelijkmam, we hebben allemaal onze schoenen uitgetrok ken." SALISBURY LONDEN Engeland n Rhodesië hebben de terugtrekking an hun missies uit Sallsbyrj en Lon- PARIJS Voor de derde maal is gisteren in Parijs de 46-jarige Jean Barbier veroordeeld tot de dood door de guillotine. Hij was tijdens de oor log opgetreden als handlanger van de nazi-beulen bij het martelen en ver moorden van Franse verzetsstrijders. eerste veroordeling tot de valbijl moest ongedaan gemaakt worden na dat was gebleken dat de man ten tijde van het verrichten van de in de aan klacht genoemde feiten minderjarig Barbier is in totaal driemaal ter dood veroordeeld: in 1945, op 1 juli 1965 en nu. Tot 1962 had hij zich onder valse naam verborgen weten te houden. den voorlopig opgeschort in afwachting van de uitslag van informele bespre kingen, die door vertegenwoordigers van beide regeringen zullen worden gevoerd De door premier Wiison aangekon digde onderhandelingen zuller. moeten leiden tot een basis voor een gespres over de crisis, ontstaan door de eenzij dige onafhankelijkheidsverklaring van Smith. Op 16 april kondigde laatsigenoemde aan dat de banden met Engeland zouden zouden worden verbroken. Dc staf van de Britse missie in Salisoury moest het land verlaten en het Rhodesa House 'n de Britse hoofdstad zou worden geslo ten. Dit zal dus voorlopig niei doorgaan. Een vertegenwoordiger van het Brit se departement voor gemenebestzaken verklaarde echter met nadruk, dat dit geen herstel van de diplomatieke be trekkingen tussen Engeland en Rhode sië inhoudt VN-secretaris-generaal bant heeft tij dens zijn oficiële bezoek aan Londen gisteren een beroep op Engeland ge daan „moedig voort te gaan op de weg. die moet leiden tot de oplossing van het vraagstuk". FEESTDAG Morgen viert onze Koningin haar verjaardag- Het wordt, naar het zich laat aanzien, ook naar de weersom standigheden een stralende dag. Maar ook los daarvan zal er dank baarheid zijn in ons hart. De laatste tijd is bij ons het koning schap wat in discussie gekomen. Op zichzelf behoeft men tegen dat feit geen bezwaar te hebben, wel echter tegen de vaak erg gemakkelijke wij ze waarop dat is gebeurd. Dat gemak toonde al een onvoldoen de inzicht aan in de waarde die wij ais volk in het koningschap bezitten. In tal van opzichten zijn wij een ge schakeerd volk naar kerken, naar politieke partijen, naar maatschappe lijke inzichten. Maar wij kunnen ons die verscheidenheid ook daarom ver oorloven, omdat wij als volk op enkele heel wezenlijke punten een heid en eendracht bewaren. Een daarvan is het koningschap. Valt het weg. de verscheidenheid zou eens gescheidenheid kunnen worden. Tegenover allerlei beschouwingen van de laatste tijd zullen wij morgen dc dankbaarheid te sterker gevoe len. PENSIOENEN In het Produktschap voor Groenten en Fruit is gisteren een probleem aan de orde geweest, dat in de nabije toekomst wel eens grote omvang zou kunnen aannemen, te weten de finan ciering van de pennoenen. Voor een aantrekkelijke pensioenre geling is nodig, dat de grondslagen regelmatig worden aangepast aan de inkomensontwikkeling. Dan echter zal de financiering van het pensioen steeds groter offers vragen, en de vraag is tot welke omvang dit kan door gaan. Voor het produktschap dreigen reeds financieringsmoeilijkheden. Ook in het bedrijfsleven evenwel begint men de pensioenbijdragen hier en daar al een (te) zware last te vinden. Wat op deze plaats reeds eerder werd bepleit mag daarom wel eens wor den herhaald: Vervanging van ka- pitaalsdekkings- door omslagstelsels. Daardoor zou niet alleen de last der financiering aanmerkelijk worden verlicht. Ook het ideaal van waarde vaste pensioenen (bij de overheid reeds gerealiseerd) komt beter bin nen bereik. TIEN JAAR Graag feliciteren we zowel de heer Dc Mooij als zijn Christelijke mid denstandsbond met zijn tienjarig voorzitterschap. De CMB beschikt in de heer De Mooij over een bijzonder ervaren voorzit ter, die talloze waardevolle contacten heeft gelegd. Mede hierdoor is iy velerlei kring, niet in het laatst bij de politici, begrip gegroeid .voor de problemen waarmee de middenstan ders worstelen. Van grote betekenis is ook het werk van de heer De Mooij in het belang van de christelijke organisatie. Hij is ervan overtuigd, dat juist deze tijd, met zijn revolutionaire maatschappe lijke ontwikkeling, behoefte heeft aan duidelijk stellen van de Bijbelse nor men. Alleen bij aanhopden van deze nor men is de voorzitter tot integratie en tot hechte samenwerking bereid. Ook binnen het convent van chris- telijk-sociale organisaties laat de heer De Mooij op dit punt geen on zeker geluid horen. Op Koninginnedag GEEN KRANT Morgen, Koninginnedag, zal ons blad niet verschijnen. Onze bureaus zullen de gehele dag gesloten zyn. Wij hebben plaats voor een Prettige werkkring in nieuw pand met centrale verwarming. RIJNSBURG - RAPENBURG 1B - TELEF. na 6 u. 01718-4280

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1