BMC grote winnaar Tulpen-sterrit van Aan bemoedigend nieuws gaan velen voorbij Mist: botsingen op rijkswegen Kan het produktschap pensioenen niet meer financieren? Nieuwe wetgeving voor begraven gewenst Dit is Theun Koper hij bouwt zijn toekomst op staal HOOGOVENS IJMUIDEN V- Begrip brug gaat in toekomst verdwijnen Weer Chinese kernproef op komst 13 VRIJDAG 29 APRIL 1966 DEN HAAG Op rijksweg 2 Amster damUtrecht, een kilometer noordelijk van de afrit naar Vinkeveen, heeft zich vanmorgen vroeg een kettingbotsing voorgedaan. Er waren vijf auto's bij be trokken. Een der autobestuurders, de 51- jarige H. Hagen uit Haarlem, werd le vensgevaarlijk gewond. De kettingbotsing ontstond tijdens dichte mist Op rijksweg 16 Dordrecht—Willemstad heeft zich een kettingbotsing voorgedaan met negen auto's. Een autobestuurder uit Den Haag, de heer F. Hazenjager, werd gewond. Hij is overgebracht naar het gemeentelijk ziekenhuis in Dordrecht. De kettingbotsing op rijksweg 16 is veroorzaakt doordat een vat zoutzuur, dat op een vrachtwagen werd vervoerd, uit elkaar sprong. Door de grote rook- i ontwikkeling waarmee dit gepaard ging, j verdlween het zicht voor de automobielis- ten. De brandweer heeft later voor de wijderinjg van het zoutzuur gezorgd. De kettingbotsing heeft vrij veel materiële schade veroorzaakt. Zeker drie auto's kunnen als verloren worden beschouwd. Wegenwachter met hand bekneld DEN HAAG Vanmorgen is op de rijksweg Den Haag - Utrecht, nabij Moor drecht, een wegenwachter van de ANWB ernstig gewond toen hij een vrachtauto- bestuurder behulpzaam was bij het ver wisselen van een wiel, waarvan de band leeg was. De krik waarop de vrachtauto rustte gleed weg, met gevolg dat een hand van de wegenwachter, de heer G. i van den Beng, tussen het wegdek en de naaf, waarop het aan te brengen wiel moest rusten, bekneld raakte. Met uiter aard zeer ernstige verwondingen aa hand werd de heer Van den Berg ir I ziekenhuis in Gouda opgenomen. Rauno Aaltonen eiste eerste plaats op Droog weekeinde DE BILT In de afgelopen nacht is de temperatuur tijdens rustig weer tot dicht bij het vriespunt gedaald, waarbij zich plaatselijk gedurende en kele uren een dichte mist vormde. Het rustige weer hing samen met krachtig hogedrukgebied, dat zich via onze omgeving langzaam in noordoos telijke richting verplaatst. Het ziet ernaar uit, dat het hogedruk gebied het weer in Nederland gedu rende het weekeinde zal blijven be heersen. Er kan daarom op een droog en overwegend zonnig weekeinde wor den gerekend. De wind neemt gelei delijk iets toe uit noordoostelijke rich ting. In de komende nacht is er echter nog wel een kans op nachtvorst met tijdelijke vorming van mist. HOOGWATER SCHEVENINGEN 30 april 1113 v.m.; 23 58 nm. 1 mei: 12.28 v.m.; 2 mei: 0.56 v.m.; 13.21 n.m Zon en maan: Zaterdag 30 april: zon op 5.13; onder 20.02, maan op 14.08; onder 4.02. Zondag 1 mei: zon op 5.11, ónder 20.04. maan op 15.35, onder 4.18. Maandag 2 mei: zon op 5.09, onder 20.06, maan op 17.01, onder 4 34. Woensdag 4 mei: yolle maan 1IET WEER l/V EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Vüssingen Eelde mist windst 14 De Bilt mist windst 16 Twente mist windst 17 Eindhoven mist windst 16 Z.-Limburg Londen licht bew. Amsterdam mist Brussel onbew. Locarno onbew. Wenen half bew. Innsbruck regen Belgrado mist Athene geh. bew. Rome geh. bew Barcelona onbew Madrid onbew Mallorca licht bew 1st 24 11 0.3 2 23 windst 21 NOORDVVIJK Stuart Turner glunderde over zyn gehele gelaat. En de 33-jarige manager van de Engelse BMC-fabrieken had alle reden om meer dan tevreden te zijn. Niet alleen had immers Rauno Aaltonen de 18e Tulpenrally op zijn naam gebracht, de BMC triomfeerde dankzij Timo Mak in en ook bij de normale serie-toerwagens en zelfs het fabrieksklasse- ment was voor de firma uit Abindon. Het was voor de volgers van de ster- rit geen verrassing dat de Europese kam pioen van 1965, ook nu de eerste plaats opeiste. Naarmate de strijd vorderde, kwam de blonde Firn naar voren. Een dag nadait het drama Slotemaker zich had voltrokken en ook de Porsche van de gebroeders Van Lermep steeds meei rem verloor was duidelijk, dart alleen pech Rauno Aaltonen en zijn navigator Henry Liddon zou kunnen verslaan. Naast do prestaties van de befaamd' Finnen vallen de verrichtingen van twee Jeugdige Nederlandse equipes op. name lijk die van Dries Jetten—Jam Horbach en de gebroeders Gijs en David van Len_ nep. Beide vaderlandse combinaties hiel den. alle fabrieksequipes ten spijrt eer derde plaarts In hun categorie binnen bereik. De Porsche van de Van Lennep'i was zelfs in de eerste fase van de strijd een van de favorieten voor de eindzege. Toen de vermoeidheid en hert gebrek aan voorbereiding zich gingen doen gel den. vielen de Nederlanders terug tot een derde positie. Voor Dries Jet ten zat er op papier althans tot de finish een tweede plaarts in. Volgens officieuze gegevens had de Zweed Bengt §oderström een controle gemist, wat diskwalificatie tort gevolg zou hebben'. De Ford-Lotus-rijders kon echter de officials van hun ongelijk over tuigen en werd in genade aangenomen. Uitslagen Merkenprüs: BMC; init, trophy; Groot- Brittanniê. Groep I: Serle-tocrwagens: 10001300 cc: 1. Timo Makinen/Paul Easter (Finil. GB) BMC Cooper 4171.4. 1300—1600 cc: 1 Bentgt Soderström/Gunnar Palm (Zwe den) Ford Lotus Cortina 4179.1: 4. Ber nard Meyer/B Meyer de Winter (Ned) Alfa Romeo 5113.3: boven 1600 c Dries Jetrten/Jan Horbach (Ned) Ooel Record 4483.3 Groep II toerwagens: tot 700 cc: Weduwe opgelicht voor elf mille APELDOORN De Apeldoornse po litie heeft de 40-jarige koopman E. V., die verdacht wordt van oplichting op grote schaal, aangehouden. Het laatste slachtoffer van V. is de 65-jarige me vrouw de weduwe W. H. S.-de V. vim wie hij eerst ëen bedrag var 5000 gul den los had gekregen, om vervolgens nog een bedrag van 6000 gulden, dat zij als tweede hypotheek op haar hu:s had aangevraagd, te verduisteren. V. had haar wijs gemaakt het ge'.d nodig te hebben voor het doen van handelstransakties, maar van deze transakties heeft de weduwe nooit iers gezien, laat staan er provisie van ont vangen. Zij nam ten einde raad de politie in de arm, die V. dezer dagen arresteerde. De man was een goeoc bekende van zijn politie. Reeds eerder had hij in Apeldoorn enkele mens»" met zijn praktijken totaal geruïneerd MAANFOTO'S VOOR CALS DEN HAAG De ambassadeur van de Sowjetunie in Nederland, de heer I. I. Toegarinow, heeft gisteren in op dracht van premier Kosigin aan minis ter-president Cals een brief van de re geringsleider overhandigd, alsmede ge schenken, die betrekking hebben op de Loena 9. De geschenken bestonden uit foto's, die de Loena 9 van het maanoppervlak heeft gemaakt en uit modellen van de wimpel en het staatsembleem die het automati sche station op de maan heeft gebracht. Ambassadeur Toegarinow overhandigde de brief en geschenken aan de minister president op de dag waarop hij na een langdurig verblijf in de Sowjetunie om gezondheidsredenen, de leiding van de weer op zich heeft genomen (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG - Het Produktschap voor Groenten en Fruit heeft gister middag een voorstel, om de pen sioengrondslagen voor het personeel aan te passen aan de salarisontwik keling van de laatste drie jaar, aan gehouden omdat een deel van het bestuur zich afvroeg of de finan ciële positie van het produktschap op deze wijze niet in gevaar wordt ge bracht. Na een langdurig debat werd besloten I het voorstel terug te verwijzen naar het dagelijks bestuur, dat zich nog eens op de pensioenproblematiek in samenhang met de financiële positie van het produkt schap zal bezinnen. Over enige maanden zal de kwestie dan opnieuw ter sprake worden gebracht. Zware la?t De voorzitter van het Produktschap voor Groenten en Fruit, de heer D. J. A. M. van Areken, deelde mee dat de ge wénste verbetering van de pensioen grondslagen dit jaar naar schatting f 310.000 zou kosten en het volgend jaar nog eens f 223.000, samen dus ruim een half miljoen gulden. Daarbij komt, dat de loonkostenstijging dit jaar ca. f 100.000 zal bedragen. Van de zijde der exporteurs en van de groothandel werd de mogelijkheid van aanpassing der pensioengrondslagen vrij sterk in twijfel getrokken. Dit jaar zou daardoor wellicht nog geen (groot) kas tekort ontstaan, maar volgend jaar De heer M. Prins (Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen) verbond aan deze vraag de opmerking dat de financiering van de pensioenen wel eens tot een ver hoging van de heffingen zou kunnen lei den. Hij stelde daarom voor dit vraagstuk terug te verwijzen naar het dagelijks be stuur met de opdracht eens een financie ringsschema voor de komende vijf jaar op te stellen. Zo geschiedde. De voorzitter wees er tijdens de dis cussie op, dat de eventuele dreigende moeilijkheden bij de financiering der pensioenen mede worden veroorzaakt door het feit dat het produktschap door de Sociaal-Economische Raad niet in de gelegenheid wordt gesteld voor derge lijke doeleinden te reserveren. Sobieslaw Zasada/Eva Zasada (Po len) Steyr Puch 4455.7; 700—800 cc: 1. Hans Dundi/Björn Wahlgren (Zweden) Saab 4479.7: 850—1000 cc: 1. Michael Marsden/Kenmeth Pry or (GB) Morris Cooper 4705: 1000—1150 cc: 1. Pekka Kim- nuncn/Stig Blomgren (Finl/Zweden) Re nault R 8 4773: 3. Ad Paulen/Johan Buy- ze (Ned) Renault 8 Gordini 6565.3; 1150 1300 cc; 1. Rauno Aalrtonen/Henry Lid don (Finl/GB) BMC Cooper 3880.5; 6. Hein van Nievelrt/Eric van Nievelt (Ned) Austin Cooper 5152.8; 13001600 cc: 1. Vic Elford/Johm Davenport (GB) Ford Lortus Cortina 3925.4; 7. Rene Borgerhoff/ Jaap den Hollander (Ned) Alfa Romeo 4628.8: boven 1600 cc: 1. Tom Trama/Len- narrt Berggren (Zweden) Volvo 122 41 IC.4: 4. Rob Gorris/Bob Boekhout (Ned) BMW 1800 4346. Groep II grandtourismowagens: tort 1150 cc: 1 Tiny Lewis/Timothy Bosonce (GB) Hillman Imp 4485.9; 3. Simon Heyndijk/ Nol Martini (Ned) Hillman Imp 5088.3; 11501600 cc: 1. David Friswell/Alam Taylor (GB) Lotus Elan 4332.4; 2. Lux van den Bergh/Marcel van Mol (Ned) Porsche 912 4801: 1600—2500 cc: 1. Wil- fried Gass/Bretrthouder (W. Did) Porsche 911 3994.1. 2. Gijs en David van Lennep (Ned) Porsche 911 4027.5; boven 2500 cc: 1. Peter Harper/Robin Turvey (GB) Sunbeam Tiger 3962.5; 4. Gerard Smirt/ Leo Smirt (Ned) Austin Healy 3000 4943.4. UTRECHT Volgens de wet op de lijkbezorging mogen graven eens in de tien jaar worden geruimd. Uit een in 1963 door de gezondheidsraad gepubliceerd rapport blijkt echter duidelijk, dat de termijn van tien jaar waarbinnen het ontbindingspro ces zich zou afspelen, in werkelijk heid geen enkele garantie biedt onder meer tengevolge van de vor ming van lij ken was voor een vol ledige vertering van de lijken. Op de jaarvergadering van de Ne derlandse vereniging tegenwat er-, bo dem- en luchtverontreiniging in Utrecht, die was gewijd aan „Proble men bij begraven en begraafplaatsen", is dr. J. van der Haar, burgemeester van Mijdrecht en Wilnis, hierop gister middag nader ingegaan. Men heeft hier te maken, aldus dr. Van der Haar, met het merkwaardige ver schijnsel, dat met het oog op de mogelijk heid van de verspreiding van voor de gezondheid schadelijke substanties, ener zijds beduchtheid aanwezig moet zijn voor het gebruik van grafkisten van een te lidhte constructie, terwijl anderzijds de vrees voor een vertraagd ontbindings- en verteringsproces tengevolge van het ge bruik van te sterke kisten, niet ongewet tigd ia. Schoorsteenpijp je Op het ogenblik schrijft de wet slechts het gebruik van een gesloten kist voor. Met dit voorschrift kan men dus het toe passen van luchtafsluitend materiaal, als zink en plastic, niet tegengaan. Vol gens dr. Van der Haar neemt het gebruik van gemetalliseerde en plastic kisten toe, al worden de meeste grafkisten in ons land nog steeds van hout gemaakt. Ove rigens is hout ook niet altijd het ideale materiaal. De gezondheidsraad heeft al gesuggereerd, de toetreding van zuurstof te bevorderen door het tempo waarin de grafkuilen gevuld worden te vertragen, takkebossen in de grafkuil te plaatsen en in elke kist een „sdhoorsteenpijpje" aan te brengen. Volgens dr. Van der Haar ligt een re geling door de wetgever hier voor de hand. Het probleem heeft naast chemi sche, medisahe en juridische ook ethische facetten. Wat dit laatste betreft merkte dr. Van der Haar op, dat lijkverbranding enig soulaas zou kunnen bieden, maar dat de wetgever er wel nooit toe' over zal gaan, de crematie imperatief te gaan voorschrijven Gemeente Klap of botsing oorzaak dood? DEN HELDER Is het hersenletsel, dat de 30-jarige H. van de Langenberg vorige week opliep het gevolg van botsing met een auto of van de klap, die de automobilist hem toediende? Om antwoord op die vraag te krijgen heeft de justitie sectie gelast op het stoffelijk overschot van Van de L., die dinsdag overleed enkele uren nadat hij in het parkzicht-ziekenhuis was opgenomen. Vorige week vrijdag botste hij met zijn bromfiets tegen een geparkeerde auto. Tegen de eigenaar, die een onderzoek naar de gevolgen van de botsing instelde, werd hij lastig. Om hem te kalmeren gaf de automobilist Van de L„ die onder in vloed verkeerde een klap op de wang. De politie nam de bromfietser mee naar het bureau, waar hij ter ontnuchtering werd opgesloten. De volgende morgen wist hij zich van de botsing niets te herinneren. In de loop van dinsdag werd hij ziek. e behandelde geneesheer oordeelde op- ime in het ziekenhuis noodzakelijk. Enkele uren later overleed Van de L. ;en hersenvliesontsteking. Vissers voor keus: betalen of netten achterlaten ESBJERG De eigenaars van de twee Nederlandse vissersboten, die woensdag naar de Deense haven Es- bjerg werden opgebracht wegens het vissen binnen territoriale wateren van Denemarken, hebben gisteren van rechtbank in Esbjerg zware boe ten gekregen. De schippers kregen de keus tussen verbeurdverklaring van hun vistuig of een boete van 3000 gulden. Voorts moest iedere schipper nog een boete van 500 gulden betalen. De broers Steven, Jan en Meindert Kiorf van de UK 28 besloten na een nauwgezette rekensom de netten in Es bjerg achter te laten. De strop was daarmee nog niet volledig, want be halve de boete van 500 gulden voor elk van hen moesten zij nog eens honderd vijftig gulden neertellen om hun gar- nalenvangst te mogen behouden. Schipper Johannes Kwakman van de Volendam 28 gaf er de voorkeur aan de boete te betalen en zijn netten te behouden. Daarnaast raakte hij nog 500 gulden voor het behouden van zijn vangst en als persoonlijke boete 500 gulden kwijt. A J M van Beusekom-Klts van Heijningen uit Amsterdam ls gepromoveerd tot doctor jphosphocnol- Behalve op de noodzaak van een wet telijke voorziening vestigde de heer Van der Haar ook de aandacht op de moge lijkheid van regelingen door de gemeen telijke overheid. Gemeentelijke verorde ningen, zo zei hij, komen meestal gemak kelijker en sneller van de grond dan rijkswetten. Hij gaf het bestuur van de vereniging in overweging zich in verbin ding te stellen met de Vereniging Nederlandse gemeenten. In een ges met deze organisatie zou de instelling van een staatscommissie aan de orde kun nen worden gesteld, een commissie, die de opbracht zou moeten krijgen wette lijke maatregelen te ontwerpen ter op heffing of vermindering van de proble matiek. Ook zou de mogelijkheid moeten den nagegaan om de gemeentebesturen te animeren, in afwachting van een wette lijke regeling, via het gemeentelijk ver ordeningsrecht aan de door de gezond heidsraad gesignaleerde misstanden al zo. veel mogelijk het hoofd te bieden. Over de lijkverbranding zei dr. Van der Haar nog, dat het totaal aantal maties in de Nederlandse crematoria leden jaar 6.349 bedroeg. Dit was bij totaal aantal overledenen van ruim 98.000 bijna 6.5 procent. Turken slachtten scha pen in pension UTRECHT De Utrechtse politie heeft gistermiddag in een pension voor Turkse arbeiders aan de Middellaan in Utrecht drie levende schapen aange troffen. De politie was in het pension gaan kijken omdat zij vermoedde dat m klandestien werd geslacht. In vuilnisbakken vonden ambtenaren in de afdeling bijzondere wetten en een keurmeester van het openbaar slachthuis ook delen van geslachte schapen, zonder het voorgeschreven stempel. Omdat er kennelijk sprake was van klandestiene slachtingen nam de politie een Turk, die toevallig thuis was, mee naar het bureau. De man, die later weer is vrijgelaten, gaf toe dat er in het pension schapen zijn geslacht. Volgens hem was het vlees al leen bestemd voor de tien Turkse pen siongasten en niet voor de verkoop. Het is in strijd met de godsdienstige voor schriften van de Turken „onrein"' vlees uit een gewone slagerij te eten. Als de geweldige loopkraan voorbijgereden is zegt hij in de microfoon: „Ik moet nou meteen die Rudolfen hebben, de Marietjes komen straks wel". En dddr gaan de Rudolfen al: het is een trein met gietvormen die op tijd onder de schenktuit van de staalgietpan moet staan. Koper (37) is baas gietvormenhal. Als hij de Kareis, Marietjes en Otto's niet tijdig dirigeert, stokt de produktie. De vroegere ijswerker in een koelhuis houdt nu het giettempo van vloeibaar staal op peil. Waarom, meneer Koper? ,,'t Zit eigenlijk in 2 P's," zegt Koper: „Perspectief en Promotie. Kijk: d'r zit groei en voor uitgang in dit bedrijf. Het personeel wordt in die vooruitgang meegenomen. En behalve dit perspectief zijn er de promotiekansen. Die zitten bij Hoogovens in je prestaties en niet zozeer in je leeftijd. En ikzelf heb ondervonden, dat men wéét wat je presteert. Zo ben ik bijvoorbeeld op initiatief van de leiding baas vormenhal geworden. Ik vind het een veilig gevoel dat ik als werknémer nooit een werknümmer ben geweest. Negen jaar zit ik nu bij Hoogovens en ik heh nooit spijt gehad dat ik ben overgestapt Ik heb nog een hele tijd toekomst voor de boeg!" Met z'n machtige armen omhelst de loopkraan een Marietje. Ze zwaait door de lucht tot ze met een bons op de trein belandt. Theun Koper, baas vormenhal, is Marietje alweer vergeten. Hij moet lege Kareis hebben. Voor het staal waar hij z'n toekomst op bouwt! a* Alleen akeligedingen in de krant UTRECHT Meer medemenselijk nieuws in de krant, liever berichten over huizen bouwen dan over huizen die afbranden, want de verhouding bemoedigend nieuws ontmoedigend nieuws in de kranten klopt niet op de werkelijkheid. Is dat allemaal wel waar? zo vroegen prof. dr. M. Rooij en anderen zich woensdagmid dag in Utrecht af, nadat dr. M. J. Heering uit Haarlem deze en andere kritiek op het hedendaagse pers wa rn had geuit. Hert gold hier een nadere gedachten- wisseling op de referaten die de he- Rooij en Heering in de morgen- uien, op de contactdag van het Na tionaal Pnot. Centrum voor de Geeste lijke volksgezondheid hadden gehouden, waarvan we reeds verslag gaven. Om hert even letterlijk te nemen: 'er huizen bouwen schrijven de kran ten bijna uitputtend; het signaleren van bijv. verkeersongelukken dient men niet negatief te duiden, daar het een Staatssecretaris Posthumus: (Van een verslaggevers) ZIERIKZEE Het begrip brug zal de toekomst niet meer bestaan, evenmin het begrip verhoogde brug, aldus de mening van de staatssecreta ris van verkeer en waterstaat ir. S. A. Posthumus. De problemen die verband houden met vrije kruisingen tussen weg- en waterwerken kunnen slechts ten koste van veel geld worden opge lost, zo meent hü- „Men heeft wel eens gezegd: Doe de scheepvaart weg. Maar men zou met een tienmaal grotere problematiek worden geconfronteerd, indien er geen binnenscheepvaart meer was. Zolang het Nederlandse vollk geen zin heeft de nodige middelen op tafel te leggen, kan men wel stukje bij stukje tot ver betering komen, maar men behoudt het beklemende gevoel dat de totale situatie verergert". De staatssecretaris maakte deze op merkingen op de laatste dag van het tweedaags congres van de Kon. Schip persvereniging Schuttevaer, die hij na- Hij ging daianbij vluchtig in op ver zoeken van afdelingen aan het hoofd bestuur alles in het werk te stellen op dat bepaalde (spoor)bruggan worden verhoogd teneinde een vrije waterweg te krijgen. Die vrije wegen voor bin nenvaart en wegverkeer moeten er ko men, had de voorzitter van het hoofd bestuur mr. J. C. W. van Dam reeds een dag eerder gezegd. Van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen werd er de aandacht op gevestigd, dat verhoging van de brug gen onder meer kan afstuiten op ü- nanciële gronden Ohoe langer we wachten, hoe duurder alles wordt, re pliceerde daarop mr. Van Dam). Ge brek aan personeel speelt een rol bij de frequentie van het openen der brug gen. Daarom willen de NS de bruggen gaan bedienen met bedrijfstelevisie en op lange afstand. Tijdens de discussies werd voorts gepleit voor een afzonderlijk regle ment voor de duwvaart. miskenbare waarschuwende werking kan hebben op andere weggebruikers. Doch verder: selecteert behalve journalist ook de lezer zijn nieuws niet uit zijn krant en haalt hij „dat andere" er zelf wel altijd uit? Met andere woorden: telt hij zélf wel goed het bemoedigende en ontmoedigende nieuws? Een indicatie dat niet altijd goed „geteld" wordt is dc bekende op merking van de lezer: „er staat avond niks in de krant", als hij be doelt geen of weinig schokkende din gen te hebben gelezen. De opmerking van dr. Heering bij de nieuwsselectie op de kranten schadelijke berichten voor geregelde ad verteerders worden weggelaten" werd van journalistieke zijde met veront waardiging van de hand gewezen. De heren H. Biersteker (Ikor), J. B Looijen (Informatiedienst Geref. Ker ken) en Rooij bestreden dit hardnekki ge misverstand met tal van voorbeel den die juist het tegendeel bewijzen. Zeer spiekend is het geval van de blaasjesziekrte, dat de kranten signa leerden en waanmee de belangen van een zeer grote adverteerder (de Uni lever) bewust werden geschaad. Deze zaak kostte de betrokkene miljoenen. Overigens adverteert genoemd concern nog altijd. Over de deskundigheid van de Jour nalist merkte de heer Rooij onder meer op, dat niet van een journalist verwacht mag worden dat hij in allo opzichten deskundig is maar wel, dat hij de kanalen weet aan te boren waar hij deskundige informatie vinden kan. Wc zien in deze tijd ook in de jour nalistiek specialismen ontstaan en %ve verder gaande, naarmate de redactle- itaf groter is. De aandacht die voorts tan dc opleiding van de journalist wordt besteed mogen ten overvloede duidelijk maken dat men ernst maakt iet de vakbekwaamheid in het perg- Naar aanleiding van recente kranten concentraties maakte prof. Rooij enkele wetenswaardige opmerkingen. Men kan erom jammeren dat die con centraties nodig zijn omdat dit met na bij de lokale bladen ten kosrte kan van de lokale berichtgeving ter wijl ook de Nederlandse dagbladpers In het algemeen daardoor aan variëteit kan inboeten, er valt nu eenmaal niet te ontkomen. Zowel in het buiten land als in eigen land zijn er voor beelden van goede concentraties, als ook slechte. Duidelijk is in elk geval, binnen die dagbladconcenrtraties mogelijkheden van menselijk beleid overblijven om er werkelijk iets goeds van te maken. WASHINGTON net Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren meegedeeld, dat er aanwijzingen bestaan, dat China toebereidselen tTeft tot een derde nucleaire en misschien wel thermonuciealre proefexplosie. Volgens officiële kringen zou dit vrij binnenkort kunnen gebeuren. De woordvoerder vam het State De portment Robert McCloskey verklaarde dart de komende kernexplosie krachtiger zal zijn dam de eerste twee en mogelijk ook meer radio-actieve afvalstoffen op zal leveren. Hij sloot de mogelijkheid niet uirt dat er ditmaal een thermocui- cleaire ontploffing zou plaatshebben, wat erop zou wijzen dat de Chinezen op nu cleair gebied een hogere ontwikkelings graad hebben bereikt. Hij meende echter dat „de tijd nog ver af is, dat een Chi nese thermonucleaire bom door een raket kan worden vervoerd". Een aantal rege ringen was op de hoogte gesteld van de inlichtingen waarover Amerika beschik te. zo bevestigde McCloskey. Het Amerikaanse ministerie vam bui tenlandse zaken kondigde ook dc twee vorige Chinese kernproeven aan, die op 16 oktober 1964 en 14 mei 1965 werden genomen. Aangenomen wordrt dot het ministerie van defensie in Washington en de Amerikaanse geheime dienst (CIA) de Chinese voorbereidingen op het proef- terrein van Lop Nor in de SinJdang- wocstijm dank zij waarnemingssatellieteij en verkenningsvliegtuigen kunnen vol gen. Kabinet in beraad over huwelijk prinses Margriet (Van onze parlemenrtsredaotie) DEN HAAG Vanavond zal in de ministerraad het wetsontwerp voor de goedkeuring van het huwelijk van prin ses Margriet met mr. Pieter van Vollen hoven ter sprake worden gebracht Hierbij zal speciaal aandacht worden besteed aan de plaats van de huwelijks sluiting. Vrij algemeen wordt aangeno men dart de keuze op Den Haag zal val len. Over de datum is nog weinig be kend. Naar alle waarschijnlijkheid zal het huwelijk niet voor januari 1967 plaats vinden. In de ministerraad zal voorts t» ge dachten gewisseld worden over de vraag of mr. Van Vollenhoven een titel zal ont vangen. Nog voor het zomerreces zal het wetsontwerp bij de Tweede Kamer wor den ingediend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13