Leerlingen visserij school gaan in uniform naar zee VLEET Haal heerlijke ZWANENBERG wenerworsties in huis! Trek in 'n hot dog? Ontsla» bij Kip Sport en kunst ook voor de jonge vissers Visserij nieuws bij de Zaterdag oprichting van skelterclub in Katwijk ssSHfes NIEWE LEIDSE COURANT II TOENSDAC 27 APRIL TJ6K HOOGEVEEN Wegens reorganisatie is aan ruim vUftlg man technisch en ad ministratief personeel van Kip Kampeer wagens tegen 1 juni ontslag aangezegd. De aandelen van Kip zijn verkocht aan de Amerikaanse Divco Wayne. Daarbij komt. dat in de verkoop van kampeer wagens stagnatie is ontstaan door de ho gere omzetbelasting. Naar verluidt zou ook een order van anderhalf miljoen voor Duitsland zijn afgezegd. De vijftien vn nieuwe uniformen gestoken leerlingen van de hoogste klas van de Katwijkse visserijschool, lopen het visserij - oefenschip op voor hun uitstapje naar Oostende. Foto Kruyt. KATWIJK Het ligt in de bedoc ling een Katwijkse skelterclub op te richten. Om de jeugd met deze sport in kennis te brengen, wordt zaterdag middag a-s. een demonstratie gegeven op het marktplein aan de Zeeweg. Voor deze gelegenheid heeft men vier skelters uit Bodegraven laten komen- Het initiatief tot deze demonstratie is genomen door de heer C. Vermeer van de jongensckfb Eendracht te Lei den en de heer Rob den Duik van de jongerengroep Katwijk. Na oprichting van de skelterclub willen zij ook proberen een eigen baan te krijgen, waarvoor wellicht plaats is in het aan te leggen recreatiegebied op de plaats waar de Katwijkse haven was geprojecteerd. De leden van de IJMUIDEN Aan de IJmulder markt verschenen 26 vaartuigen. Zy verzorgden lanvoer van 8220 kisten vis, waarvan 860 kisten schelvis, 590 kisten wijting, 160 kisten gul en kabeljauw, 1850 kleine kis ten gul, 120 kisten koolvis, 25 kisten ha ring, 3750 kisten makreel, 2390 kleine kis ten makreel, 210 kisten schol, 15 kisten tarbot, 520 kisten diversen, 1725 stuks stijve kabelj; v en 6000 kg tong. Voo» de schelvis kon een iets grotere belang, stelling worden genoteerd. Het hield nog wel niet over maar in ieder geval werd meer betaald dan enkele dagen geleden. De hoogste notering was voor de grote schelvis met f 41. De laagste koers lag op f 31. De braadschelvis stak met een notering van f 37 uitstekend van doch moest Later met een koers van genoegen nemen. De pennen deden het een koers van f 31 tot f 25 niet slecht Met de wijting wil het niet i best. Van de dichte soort belandde er weer heel wat bij de kattencentrale. De gestripte wijting deed f 22 tot f 15 en dat m ook wel eens beter gewend ge weest. Ook met de gul was het weer vol ledig mis. Dat viel trouwens door de grote aanvoer niet zo te verwonderen. Voor de grootste soort betaalde men niet dan f 32. Later kon men ook f 22 terecht Voor de middel gul noteerde men f 28 tot f 19 en voor de kleinste soort f 23 tot f 15. De belangstelling voor de makreel gaat langzaam maar zeker achteruit. Als hoogste notering kwam f 32 uit de bus maar dat gold slechts en kele kisten. De rest schommelde rond het minimum. De lachende derde was de vis- meelfabriek die weer grote hoeveelhe den kreeg toegewezen. Aanvankelijk liet de interesse voor de schol niet veel te m over. Voor de grote en de groot middel betaalde men f 63, vgor de klein- middel en de schol 1 f 58 en voor de tweetjes f 50. Helaas kon men dit peü niet handhaven. Zo kon men laatstge noemde soort later ook voor f 29 be machtigen. Ook de andere soorten maakten een behoorlijke val. Voor de tong was de markt weer gunstig. De hoogste note ring was met f 6.35 voor de grootmiddel doch ook de andere soorten mochten zich n goede belangstelling verheugen. De slips haalden als maxium f 32 en als num f 2.86. De kabeljauw moest door de concurrentie van de gul achter uit Voor de grote soort had men niet meer over dan f 98 en voor de middel kabeljauw niet meer dan f 92. De regels kabeljauw werden helemaal in de ver keerde hoek gedrukt. Na een nog niet zo slechte inzet van f 96. waren de regels grote bij het soheiden van de markt al voor f 48 te koop. Ook met de regels kleine was het mis. Die zaten tus- f 50 en f 33. De grote witte koolvis was in deze sector met een hoogste note ring van f 124 het duurst Het laagste peil lag op f 102. De grote zwarte koolvis noteerde eerst f 100 later f 94. De grote leng kwam met een koers van f 72 tot f 56 op het tweede plan terecht. Dan deed de wolf het met «en notering van f 112 aanzienlijk beter. Meer variatie* Op 58 NB kenden de vangsten van de treilers opeens meer variatie. Men was niet uitsluitend afhankelijk vai makreel hoewel deze vissoort weer het meeste voorkwam. Men ving er nu ook redelijke hoeveelheden schelvis en ting by. Enkele vaartuigen konden ook wat gul en kabeljauw bergen. Sommige treilers bevinden zich thans tussen 61 en 62 NB. De schippers ver wachtten daar koolvis te kunnen vangen. In dit gebied zijn onder meer in actie de VL 105 Elisabeth en de KW 43 Rijn mond 2. Over de resultaten was nog niets bekend. Een groot deel van de logger- kottervloot houdt zich thans halverwege de Engelse en de Nederlandse kust op. Over de resultaten had men niet te kla gen. Vooral de schepen met het bokken tuig kwamen uitstekend voor de dag. Hun belangrijkste doelwit is de tong die in redelijke hoeveelheden aan boord kwam. Maar men zette ook aardig wat kabeljauw, gul en wijting scheep. De schepen die het dichter bij huis ble- ïn zoeken waren voornamelijk te vin den tussen IJmuiden en Hoek van Hol land. Zij troffen redelijke hoeveelheden over het algemeen kleine tong aan. Ook schol liet zich tamelijk willig ver schalken. De nachtelijke vangsten wa ren beter dan die van overdag maar over een heel etmaal gerekend konden aan- aardbare totalen worden gemeld. Bij de ST-boeien kan men de tongvisserij wel als beëindigd beschouwen. De grote Ne derlandse kotters die hier de laatste we ken voortdurend bedrijvig waren heb ben hun activiteiten verlegd naar de Noord en eisen thans hun aandeel in de makreelbuit op Vandaag aan de markt Vandaag verschenen in IJmuiden onder ieer aan de markt de VL 1 Ursinus met 740 kisten en 397 kleine kisten makreel, de KW 39 Wilhelmina Johanna met 1400 kisten en 610 kleine kisten makreel en de KW 123 Holland met 700 kisten en 900 kleine kisten makreel. In Scheveningen In Scheveningen werden aangevoerd 220 kisten schelvis, 180 kisten wijting. 60 kisten gul en kabeljauw, 20 kisten kool- 2800 kisten makreel 1300 kleine kis ten makreel en 250 stuks stijve kabel- s kei ter club zullen zelf hun skelters gaan bouwen. De heer Vermeer is in Katwijk te rechtgekomen omdat in Leiden be slist geen mogelijkheid is tot de aan leg van een eigen skelterbaan. Aan het skelteren zaterdag is een grote puzzelrit voor bromfietsers ver bonden, die 's morgens om half elf begint bij het Aral-Jbenzinestation de Secretaris Varkevisserstraat 160A- Iedere deelnemer kan 's middags op vertoon van zijn routebeschrijvingsbon gratis skelteren op het marktplein. De kosten van deelneming aan de puzzel- rit bedragen f 2.50. welk geld ten goe de komt aan de skelterclub. Stand der bevolking gemeente Katwijk KATWIJK Gevestigd: J van Raai te van Leiden naar Boulevard 141. A van Dien van Ammerzoden naar Over- rijn 7. E van Dorp van Rotterdam Varkevisserstraat 248, T de Bie van sterdam naar Wassenaarscweg 50a, J Murk van De Bilt naar Hoornsclaan 602, I van Dreunel van Amsterdam Pioenhof 12. J Dofferhoff van Oegst- geest naar Rijnstraat 29, N de Hollan der van Haarlem naar J Tooropstraat 4b. E Hofmann van Den Haag Wyborghstrat 3, D Verdoes van Lei- ir Meidoornstraat 32, J. Ver- kley van Wassenaar naar Mr Fock- straat 29. B Smit van Den Helder naai Helmbergweg 13. J van Beelen var Noordwijk naar Vlierstraat 20. L Dijk- hoff van Leiden naar Nachtegaallaan 27, H. Fingel van Leiden naar Nachte gaallaan 27, J. Hofmann van Den Hel- Dahlia6traat 2b, W. van dei Wende vn Rotterdam naar Rijnmond 3, G. Albers van Den Haag naar Dah. liastraat 10e, J Verhoeven van Leiden Overryn 7, Houwaard van Gro ningen naar Van der Vegtstraat 42. H Verbruggen van Den Haag naar Molen weg 23. A. Kramer van Den Haag naai Molentuinweg 27, T van Noort van Oegstgeest naar Ovenïjn 7. J merzeel van Gennep naar Burggraven- laan 45, J Noijons van Ned Antillen Burggravenilaan 9, J Blauen van Amsterdam naar Dahliastrat 2d. Vertrokken: C vn der Meij van Abeelpl'ein 15 naar Rijnsburg, P van Saxenstraat 36. M Heemskerk van Nar cisstraat 9 naar Alphen. Vinkebuurt 59, A Apon van Abeelplein 11 naar Voor burg, Van Leeuwenstraat 64, E de Wojf Anjestraat 10 naar Den Helder, Bui tenhaven 5, R. RPoetiray van Anemoon straat 2 naar Rotterdam, Toepad 120, J den Hollander van Rijnstraat 7 naar Velsen, Popelstraat 12, S Ederveen van Drieplassenweg 17 naar Den Haag. Her- tenrade 126, A Parkner van Kamper- foelieplcin 7 naar Wenen, J van der Hulst van W assenaarse weg 53 naar Voorhout, Jocoba van Beierenweg 51a, W Zwaan van Koekoeklaan 8 naar Rijnsburg, Vinkenweg 25, E Buijs van Zeeweg 109 naar Delft, woonschip Delft 132 Rotterdamseweg 388, G van Beelen Noordwijkerweg 8 naar Valkenburg, Katwijkerweg 15. E van den Oever van Dahliastraat 12d naar Alphen, Stations straat 22, J Francken van Kerkstraat Rotterdam, Walghersestraat 74, H Grabowsky van Populierenlaan 4 Wassenaar. Gouwweg 83, A van Duijn van De Waal Malefijtstraat 146 naar Gasterland, Bakhuizen Rijsterdijk 31, W Roelofsen van Dahliastraat 18b naar Ned. Antillen C Sip van Baljuw straat 47 naar Nijmegen, Westkanaal- K AT WIJK Het zal morgen een gedenkwaardige dag zijn voor de plaat selijke Gereformeerde Gemeente in Nederland, 's Avonds om half acht hoopt men het nieuwe kerkje aan de Louwestraat in gebruik te nemen. De bijeenkomst zal worden geleid door dr- Steenblok uit Gouda. Het kerkje is bijzonder snel uit de grond gestampt. In het najaar van 1965 werd met de bouw begonnen door aannemer J- A. de Best Gzn. onder leiding van architectenbureau J. Splin ter te Leiden. De kerkzaal biedt ruimte aan tweehonderd bezoekers- Voorheen vergaderde de Gereformeerde Ge meente in gebouw Casa Cara. Kinderfeest en dansen met beatgroep KATWIJK AAN DEN RIJN De Oranjevereniging heeft plannen zater dag voor de kindenen van de lagere scholen feest te houden in de Rijnstraat en wel van negen tot twee uur. 's Avonds om half negen komt een beatgroep in -de muziektent voor De Roskam tot vermaak van de dans- lustige jeugd. Sleutelbeen gebroken KATWIJK Op de hoek Zeeweg Admiraal De Ruyterlaan zyn twee bromfietsers met elkaar in botsing ge komen. De 29-jarige mejuffrouw W. Roest liep een gebroken sleutelbeen op. Zij is naar een ziekenhuis gebracht- Academische examens I. J. W. Schonenberg, AFWEZIG TOT 17 MEI De praktijk wordt waargenomen doori dijk 321, A de Voggd van Anemoonstra 4a naar Ned Antillen, P van Eekelen Dahliastraat 18 naar Santpoort, Vn Dienstraat 13, P de Jong van Emma- strat 9 naar Curacao. A Vlieland van Boslaan 39 naar Den Hag, J Kistenstrat 41, D Tijsterman van Ko ningin Wilhelminastraat 7 naar Rijns- burg. Burgemeester Meij boomstraat 28. STICHTING SPAARBANK DER GEMEENTE KATWIJK Onze kantoren zijn zaterdagavond 30 april a.s. gesloten. Ouderavond van de Duinroosjes KATWIJK De meisjesvereniging De Duinroosjes hield gisteren in de zaal van de Ichthuskerk een ouder- avond. Na het openingswoord van mevrouw De Mol-Bloot verzorgde mej. D. de Vreugd een inleiding over de barmhartige Samaritaan- Cora de Jong, T. de Vreugd en Leuntje van Velzen droegen een ge- I dicht voor. Het jaarverslag en het al fabet had Carla van Asoeren kunstig verweven. Na de pauze, waarin een verloting werd gehouden, waren er volksdansen. Men voerde ook een lintenspel uit- Aan het slot werd een collecte voor de ziekendienst gehouden. lMieuw kerkje in Katwijk morgen open De dozen met proviand'worden aan boord vatn De Zeearend gedragen. Foto Kruyt. KATW IJK AAN ZEE Evenals de leerlingen van de hogere zeevaart scholen krijgen de leerlingen van de Katwijkse visserüschool een schooluniform. Een deel van de jongelui draagt het al. Het is zo veel mogelijk aangepast aan de werkomstandigheden op zee en bestaat uit een overall waarop het wapen van de gemeente Katwijk is aangebracht, een braniekraag en een matrozenpet met het woord Nederland De vijftien leerlingen van de hoogste klas die als ambassadeurs van de school deze week met het visserij- oefenscliip Zeearend in uniform naar Oostende zijn vertrokken, bleken erg ingenomen met dit initiatief van de nieuwe directeur, de heer H. Asch- moneit. T\E HEER Aschmoneit is van oordeel, dat het uniform het zelfrespect van de jonge vissers vergroot en de aantrekkingskracht van de visserij- school versterkt. Hij vindt, dat hoog nodig iets aan de image van de vis ser moet worden gedaan. Het voor stellingsbeeld dat vele Nederlanders van de visserman hebben is volsla gen verouderd. Zij weten niet dat visser, de uisserp en het visserij- onderwijs met hun tijd zijn meege- I gaan en zich sterk hebben geëvo- lueerd. In dit verband acht hij een goede voorlichting van eminente betekenis. Internaat T\E NIEUWE directeur speelt met de gedachte van een visserijopleiding in internaatsverband, zoals die met de reizen aan boord van het oefen schip gedeeltelijk al is verwezen lijkt. Voorts wil hij bij het onderwijs een belangrijke plaats inruimen voor de film. Ook zelf zal hij instructie films maken aan boord van de Kat wijkse vissersschepen waarop hij van de zomer naar zee gaat. De heer Aschmoneit is reeds meegeweest met het visserij-oefenschip. Vissen DE veertien dagen gaat een groep van de Katwijkse visserijschool vissen met De Zeearend, maai zijn tochtjes waarvan men 's avonds xoeer thuiskomt. De reis die de leer lingen van de hoogste klas thans maken, duurt een week en tijdens die tocht kunnen dus ook nachtoefe ningen worden gehouden. Zij zijn maandagmorgen vertrokken om via Stellendam naar Oostende te sto men, waar zij een dag blijven on contacten te leggen met leraren en leerlingen van de visserijschool daar. Het lag in de bedoeling hun een grootse ontvangst te bereiden. Vol gend jaar brengen de Belgen een tegenbezoek aan Katwijk. Praktijk T ENTHOUSIASME van de jon gens voor dit uitstapje was groot. Toch zijn deze tochten niet alleen leuk, maar in feite onontbeerlijk voor een behoorlijke opleiding, voor al nu de vleetvisserij die altijd als oefenschool heeft gediend, is weg gevallen. Men kan aan de wal nog zo goed les geven, het blijft voor een groot gedeelte theorie. Het geleerde moet in praktijk worden gebracht. afzienbare tijd zal worden afge keurd. Wanneer het nieuwe, speciaal voor dit doel gebouwde oefenschip in de vaart komt, worden de moge lijkheden veel groter. Er zullen dan bijvoorbeeld ook reizen naar de Scandinavische landen kunnen wor den gemaakt. Leraren p\P DE reis naar Oostende worden de leerlingen behalve door de leraar visserijkunde D. van Rijn en de leraar zeevaartkunde en zeeman schap H. N. van Duijn tevens verge zeld door de oud-directeur van de school, de heer C. Varkevisser. De staf van het schip bestaat uit schip per Taal, een motordrijver en een stuurman. De leerlingen verrichten onder hun leiding alle werkzaam Hoorspel f^E JONGENS van de Katwijkse vis serijschool beperken zich overigens niet tot de uitstapjes op de Noordzee. Vorige week zijn zij samen met de leerlingen van de Urker visserij school naar Schoorl geweest, zij onder leiding van de stichting jeugdcentrum voor school en bedrijf interessante, gezellige en instruc tieve dagen hebben gehad, die voor een deel waren gericht op de alge mene vorming. Er is veel aan sport en muziek gedaan, de jongelui heb ben zelf een hoorspel gemaakt en opgevoerd, ze brachten een bezoek aan een beeldhouwer en spraken over de film en de filmkunst. Scandinavië IJET STREVEN is erop gericht de jonge vissers een prettige leertijd te geven, waardoor een binding met de school ontstaat. Dat is nodig wil len zij later terugkomen voor hun verdere opleiding tot stuurman. De heer Aschmoneit acht in dit verband ook ouderavonden van belang. „Re pel matig zullen de ouders op de school worden uitgenodigd om te zien wat hun kinderen hier preste- T\E ZEEAREND is een voorlopig oefenschip, dat mogelijk binnen Schipper Taal geeft aanwij zingen op de brug. Soms zegt hij tegen een leerling aan het stuur rad: „Neem nu maar aan dat ik ben flauwgevallen. Ga je gang..." Foto Kruyt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11