Spuit nu in3minuten uwoven schoon Wat wil Koekoek nu? Paniek bij start van Tulpenrallye TWEEDE HENRI DUNANTHUIS h het toch B moet zijn, ook dan iet allerbeste Politiestakillg raad van advies in Quebec Staatsschuld 1,2 miljard toegenomen DINSDAG 26 APRIL 1966 gen een, voor Nederlandse begrippen, enorme winst behaald. Op 1 juni gaan de kiezers opnieuw naar de stembus. Op die datum zal over de samenstelling van de gemeenteraden in de komende {vier jaar beslist worden. Onder deze omstandigheden wordt aan de politiek van Koekoek en de zijnen momenteel veel aandacht be- Vooraanstaande politici namen op 23 maart, na het bekend worden van de uitslag duidelijk stelling tegen de BP. Men chreef haar grote winst toe am onlustgevoelens onder de ciezers. De partij is niet con structief. Men kent haar program liet eens, betoogden deze woord- joerders. De vroegere KVP- eider prof. Romme sprak over ascistische tendenties, die zich ipenbaarden. L Wy willen m dit artikel een loging doeen „het gezicht" van ie BP zo goed mogelijk vast te tellen. Ook zal een vergelijking net de NSB worden gemaakt. Beginselpartij [h de aanhef van haar beginsel- L program wordit met nadruk jezegd dat de B.P. geen belangen- I naar een beginseLpartij is. Vod- artikel 1 gaat zij uit van de »evereiniteit Gods over al het iapene. Op grond hiervan de partij zich op het stand- >unt dat het Koninkrijk der Ne- ierlanden dient te worden gere- jeerd door het Huis van Oranje, üveneens in de aanhef wijst men op dat de B.P. ontstaan is in de itrijd tegen de geleide economie a de landbouw, zoals die met het Landbouwschap tot ritd/rukkimg komt. Wie de B.P. enige tijd in de «oktische politiek heeft meege- aaakt, zal spoedig merken dat de ftrijd tegen de geleide economie ran groter belang wordt geacht Aan de principiële uitgangspunten. Op 10 november jl., tijdens het ebat over de Toestemmingswet oor het huwelijk van prinses eatrix, vroeg de heer Koekoek net nadruk of de heer Von Ams- S bij het Landbouwschap zou n werken. Als dit zo is durven best tegen te stemmen ook ai itaan we positief tegenover het i koninklijk Huis, verklaarde de eider der vrije boeren. Het is een open vraag of de B.P. 8 egenover haar kiezers ooit een terke nadruk zal leggen op het leèt dat zij een beginselparty is. 23 maart heeft zij namelijk veel itemmen getrokken uit gebieden lie overwegend een niet-confes- aoneel karakter dragen. Te den ten valt hierbij aan de grote winst lie b.v. in de Pijp en de Jordaan Amsterdam werd behaald. Te- ;enover een gemiddeld percentage de hoofdstad van 9% liep de aanhang in de genoemde en andere Dude stadswijken op tot 12 en 14 >rocent. Vrijheid Het hele beginselprogram is in eite rond de sterke antipathie egen overheidsbemoeiing heen- ebouwd. Primair is het om 'lijheid voor de burger te doen. let program vraagt vrijheid van nderwijs, een vrij radio- en t.v.- lestel, voorrang voor de parti- uliere woningbouw en vrije landel in landbouwprodukten. lij wenst voor de burger ver- loogde rechtsbescherming tegen Ie overheid. Op financieel terrein bepleit de P. een zogenaamde neutrale eldpolitiek. De overheid mag uit batend belasbing heffen om haar igen taak te kunnen volvoeren, lei-verdeling van het nationaal ikomen behoort zij niet na streven. De partij as voorstand- <r van volledig varije prijs- orming door middel van de wet an vraag en aanbod. In het be- inselprogram wordt dit sociale aarkteconomie genoemd. De sociale wetgeving wil zij tot en minimum beperkt zien. De rrije boeren zijn van mening dat iet het toenemen der welvaarte den groot aantal personen oor zichzelf kan zorgen. De PBO wordt uit staatsrechte- ijke, democraitisohe sehc overwegingen afgewezen. Als voornaamste taak voor de over heid wordt het handhaven der rechtsorde genoemd. Zij dient zo veel mogelijk aan het particulier initiatief over te laten. Theoretisch rakter op. Het geheel heeft de trekken van 'n studeerkamersstuk. De denkbeelden staan volledig buiten de werkelijkheid. Het zijn orthodox-liberale uitgangspunten, die in de praktijk onmogelijk toe gepast kunnen worden. Tegen overheidsingrijpen, dat als een last wordt ervaren, tracht men zich te weer te stellen door een vrijheid op te eisen, die in feite maatschappelijk niet verantwoord Daarom is het voor Koekoek en de zijnen vrijwel onmogelijk om exact aan te geven wat men wil. Meestal moet worden volstaan met de opmerking dat men tegen is. Duidelijk bleek dit op 30 maart j.l. in de Tweede Kamer bij het melk prijsdebat. „Koekoek droop ai", schreven toen vele kranten. BP en NSB Na deze uiteenzetting zal het duidelijk zijn dat er tussen de beginselen van de B.P. en de NSB weinig overeenkomst be staat. De B.P. wil vrijheid; dc NSB wilde vooral ordening. De B.P. laat zich zelfs vaak zeer anti-nationaal-§ocialistisch uit. In haar Urgentieprogram dat in 1963 werd gepubliceerd vraagt zij om „Afschaffing van de na- maak-fascistische schappen". In artikel drie van haar beginsel program dringt de B.P. aan op: verwijdering uit wetgeving en bestuur van elke vorm van dictatuur en nog overgebleven Duitser bepalingen....". Onganiisatorisoh is er ook een belangrijk verschil. De NSB was veel hechter georganiseerd. Men trad veel militanter op. Hiermee zijn we gekomen bij het optreden van de B.P. in het open baar. Op dit punt dringen de over eenkomsten met de NSB zich iets sterker op. Zowel in de Kamer als in haar orgaan „De Vrije Boer" wordt felle kritiek geleverd op het feit dait de overheid talloze ambtenaren in dienst heeft die volslagen nutte loos werk doen. Evenals destijds de NSB wijst thans de BP. voortdurend op de belangrijke plaats die de boer in de samenleving behoort in te ne- De aanhang van de partij ver toonde tot voor kort een sterke overeenkomst met hen die voor 1940 met de NSB sympathiseerden. Vooral boeren en middenstanders gaven Koekoek hun steun. Bij de jongste verkiezingen i6 de toeloop van ontevreden stede lingen naar de B.P. enorm groot geweest. De raakpunten met de NSB blyven vooralsnog beperkt tot enkele uiterlijk waarneembare verschijnselen als ontevredenheid, negativisme en kritiek op bepaal de instellingen en functionarissen. Maar politiek gezien is er vrijwel geen overeenkomst. Men heeft het stemmen op de BP wel een protest tegen de voornaamste partijen genoemd. Wanneer zij er niet in slaagt de redenen voor deze protest houding weg te nemen, za] de B.P. haar positie als „protest partij" blijven behouden. Zo lang de B.P. echter niet duide lijk kan formuleren hoe zij haar doeleinden wil bereiken zo dit ooit mogelijk is zal zij haar kiezers nooit een reëel resultaat van haai- arbeid kun nen tonen. Dit dilemma is na de 23ste maart in de Nederlandse poli tiek ontstaan. Lijstaanvoerder van Boerenpartij wordt bedreigd met opzegging landhuur LANGEDIJK De 38-jarige veehou der P. Beers uit Langedijk. die lijst aanvoerder was van de Boerenpartij, beschuldigt wethouder Jac Weel (581 van chantage. De gemeentebestuurder zou de heer Beers hebben gezegd, dat de gemeente de huur van een stuk land, dat de heer Beers in gebruik heeft, zal opzeggen, als de vee houder zijn politieke activiteiten niet staakt. Wethouder Weel ontkent de beschuldi ging van de boer. Hij wil. dat de kwestie in de gemeenteraad wordt besproken. Als de heer Beers zijn woorden niet terug neemt, zal de wethouder een aanklacht bij de justitie indienen. Cals: Suriname wil band nu niet verbreken SCHIPHOL Vice-premier Kraag van Suriname heeft tegenover minister president Cals nadrukkelijk de wenselijk heid van een blijvende band met Neder land onderstreept. Mr. Cals zei gisteren bij zijn terugkeer uit de West. dat niemand op het ogenblik zeggen kan hoe die band precies zal moe ten zijn. De Surinaamse regering wil thans geen enkel initiatief nemen om tot een waarlijk gewijzigde situatie te komen. Nederland zal Suriname zeker de voet niet dwars zetten wanneer het de Ko- ninksrijkband zou willen doorsnijden. Mr. Cals had er in de Surinaamse minister raad echter op gewezen dat een intern evenwicht in Suriname dan wel wenselijk zou zijn. „Mensen op weg naar ontwikke ling zijn nog in het stadium waarin ze zelfstandig moeten leren lopen" Mr. Cals beveelt emigratie naar Suri- »me van harte aan. Er zijn goede kan sen in middelbare en hogere functie». eigent salaris SoekarilO wijzigt MONTREAL Ongeveer 2100 politie agenten in de Canadese provincie Quebec zyn een stakingsactie begonnen uit pro test tegen het ontslag van een collega. De politiemannen verschijnen wel op hun werk, maar weigeren hun salaris, n zoveel mogelyk vakantie en willen ook niet worden bevorderd. De ontslagen politieman, Arthur Va- chon voorzitter van de vakbond politiepersoneel in Quebec zou op straat zijn gezet vanwege' zijn activiteiten in deze bond. Hij had gepleit voor een lan delijke cao voor politiefunctionarissen tussen de regering en de provinciale bon den. De vakcentrales staan hier achter, de provinciale autoriteiten niet. Di recteur vindt zich te duur WESTZAAN Dr. ir. J. Stuurman zal 1 juli aftreden als directeur sinds 1948 van N.V. Verftebrieken Avis en directeur worden van de ge meentelijke reinigings- en ontomettings- dienst van Zaandam. Hij beschouwde zich gezien de grote verliezen, die er worden geleden, als een te dure kracht. Commissarissen beraden zich of er een opvolger zal komen of dat men het bedrijf zal overdoen of sluiten. In een fusie is men nog niet geslaagd. Avis dagtekent van 1871. Er zijn vrouwen die niet tot de zomer kunnen wachten als ze de nieuwe Delana badmode zien Veronique - Jeugdig, fleurig en Polly - Pièd de poule, nog rondom klassiek gesloten. In steeds de grote rage. Veel ge- bleu, geel, cerise en zwart met vraagd klassiek model met witte noppen. spaghettibandjcs.In wit, zwart. Maten: 36 -44 f. 18,75. blauw en rood. Maten: 36-46 f. 16,50. Vraagt uw winkelier naar de Delana-badfolder. DJAKARTA President Sockarno heeft zijn opperste adviesraad gewij zigd en uitgebreid van dertig tot zes endertig leden. Alle communisten zijn er nu uit verdwenen. De nieuwe raad komt 8 mei bijeen. Een vijftien man sterke delegatie van de anti-communistische studentenorgani satie heeft de Russische ambassade een ultimatum overhandigd, waarin zij slui ting eist van de Lenintentoonstelling in het Russische culturele centrum. Toen de Russen bleven weigeren, gingen dertig met messen en stokken bewapende stu denten voor het gebouw posten om ba- zoekers tegen te houden. Het actiefront van leerkrachten wenst dat dc voorlopige raadgevende volksvergadering, als zij 12 mei bijeen komt. de moed zal tomen om ambten te schrappen, die niet in de grondwet van 1945 voorkomen zoals die van „grote leider der revolutie en presi dent voor het leven". Schuld Volgens dr. Ali Wardhana. directeur van het instituut voor economisch en so ciaal onderzoek, bedraagt Indonesiës bui. tenlandse schuld 2.4 miljard dollar. Dit is de waarde van alle rijst die Indonesië de laatste 15 jaar heeft ingevoerd. Hier van is 1 miljard verschuldigd aan de Sowjetunie wegens levering van krijgs behoeften. De voorraad buitenlandse de viezen heeft een laagtepunt bereikt van acht miljoen en Indonesië moet dit jaar 530 miljoen betalen De bankrekeningen van twintig oud ministers zyn bevroren De regering overweegt de overdracht van kostbare bouwwerken aan particu liere ondernemingen, Indonesische of buitenlandse. Volgens een blad zouden het gebouw voor toerisme van 23 verdie pingen, het Banteng-hotel en een flat gebouw daarvoor in aanmerking komen. Niet genoemd worden prestige-bouwsels zoals de Antjol-toren met draaiend res taurant en het nationale monument Recreatie over de grenzen ROTTERDAM Internationale samen werking op het gebied van de recreatie wordt besproken op een congres van 250 afgevaardigden uit 23 landen, hetwelk gisteren in de Maasstad door prins Bern- hard werd geopend. Het vorige congres van de Alliance In ternationale de Tourisme, dat verkeers- raagstukken tot onderwerp had, werd en groot succes. De Prins vond dat ook voor recreatie een planologie op interna tionaal niveau mogelijk moot zijn. ANWB-voorzitter ir. F. H, van der Lin- van Sprankhuizen somde enkele pro blemen op: vakantiespreiding, invoering van een zomertijd, groenvoorziening van stad en land. weekendrecreatie, vcrblijfs- accommodatie, toeristische routes. Dc pre sident van de AIT, de heer E. Legrand, zegde toe dat vakantiespreiding en zo mertijd door een volgend congres be sproken zullen worden. DEN HAAG Volgens het grootboek verslag is de staatsschuld in 1965 toe genomen met f1200 miljoen tot f21.955 min. namelijk vaste schuld met f 608 min. tot f15.015 min., vlottende schuld met f644 min. tot f21.628 min. terwijl de vaste buitenlandse schuld met f 52 min. gedaald is tot f 367 rnlik Veel vlugger en makkelijker dan ooit tevoren! 1. Spuit '3 Minuten ovenreiniger' in de oven. Zelfs het moei lijkste hoekje is ge makkelijk bereikbaar. 2. Wacht drie minuten... Al het vuil trekt in de schuimlaag. 3. Dan gewoon het schuim wegvegen en... uw oven is weer stralend schoon. Verkrijgbaar bij uw drogist voor slechts f. 3.95 BERGERAC M.V.. DEN HAAG. T£L070-«07M» Ontredderde Deacon bleef aanvankelijk spoorloos NOORDYVIJK AAN ZEE Eric Jackson was de wanhoop nabij. Het „uur-u" was voor de Lotus-Cortina-equipe aangebroken in de 18e in ternationale Tulpenrally, en nog steeds ontbrak van co-equipier Kenneth Deacon elk spoor. Teneinde raad begon de 41-jarige garagehouder uit Barnsley vanmorgen in alle vroegte maar moederviel alleen de 2850 km lange tocht naar het zuiden. Toen de startvlag op het voorplein van hotel Huis ter Duin in Noordwijk-.zee viel kwam een ontredderde Deacon het hotel uitrennen. Op het moment waarop Jackson in strijd met elke logica een wagen waarin slechts cén persoon rijdt wordt zonder meer gediskwalificeerd het voorplein wilde afrijden haalde Dea- >n zijn teamgenoot in. Geestdriftig Uitgeleide gedaan door enkele honder den geestdriftige toeschouwers zyn volgens een officieuze telling 116 equi pes bij een nog schuchter zonnetje ge- Drie provincies werken samen Plaats voor 19 invaliden Landhuis wordt gerestaureerd (Van correspondent) RHEDEN Over enkele weken zal van het prachtige historische landhuis „De Valkenburg" te Rheden aan de Oost-Veluwe- zooni de Rodekruisvlag wapperen. Honderden invaliden in Nederland hebben verlangend uitgekeken. Het betekent, dat er een nieuw tehuis voor hen openstaat. Op de Valkenberg zullen zij, die door hun handicap aan huis of rolstoel zijn gekluisterd en die dikwijls niet verder komen dan hun eigen woonplaats, ieder jaar gedurende eën week van een onbezorgde vakantie kunnen ge nieten. Een week: het is misschien niet lang, maar het betekent oneindig veel voor deze mensen. Daarom Is het zo gelukkig, dal het Roode Kruis (hans naast het bekende Henri Dunanthuis te Zeist, de beschikking heeft gekegen over een tweede verzorgende instelling. SCHENKING De totstandkoming hiervan is vooral te danken aan douairière G. C. van SminiaVan Hoboken, die het huis en een groot gedeelte van het uniek gelegen landgoed aan het Ncderlandscho Roode Kruis schonk Dit vorstelijke legaat de huidige waarde wordt geschat op enkele miljoenen maakte voor wat het Roode Kruis betreft, een einde aan een groot probleem. Reeds lang was de accommodatie van het Henri Dunanthuis te Zeist onvoldoende. Naast het huis te Zeist heeft men weliswaar ook de beschikking over een Roode Kruis-bungalow te Eindhoven en het bekende hospitaalkerkschip, maai de totale opnamecapaciteit is te gering. Hoe- velen met smart wachten op een weekje vakantie blijkt uit de vele aanmeldingen, die voor De Val kenberg zijn binnengekomen. In enkele weken, meer dan driehonderd! Voorlopig ligt het In de bedoeling in huize „De Valkenberg" zo veel mogelijk dc minst gehandi capten op te nemen. EXPLOITATIE Voor wat betreft de exploitatie van dit nieuwe huis werken ongeveer honderd Rode Kruis afde lingen uit de kringen Zuid-Holland, Zeeland en Gelderland samen. Deze afdelingen hebben ook financieel de restauratie van het gebouw en de in richting mogelijk gemaakt. Daarvoor brachten zü een bedrag bUeen van ruim f 400.000. Het beheer van dit tweede Dunanthuis in Neder land is in handen gelegd van de „Stichting Dc Valkenberg van het Nederlandsche Roode Kruis". Hierin zijn de drie genoemde provincies vertegen woordigd. Tot voorzitter is benoemd de Kringcom missaris van Zuid-Holland, de heer W. Pluygers te Rotterdam. De resauratie, die thans bijna geheel is voltooid, mag zeer geslaagd worden genoemd Huize ,.Dc Valkenberg" zal straks plaats bieden aan negentien patiënten. Daarnaast is er woon- en werkruimte voor de directrice, zuster A. C Oskamp uit Arnhem, een echtpaar voor de huishouding en tien vrijwillige personeelsleden. Het huis. dat boven op een heuvel is gelegen, aan de rand van de Veluwse bossen, biedt een prachtig uitzicht over het IJsseldal in de richting van do Gelderse Achterhoek. In oprichting is thans een club van ..Vrienden van Dc Valkenberg". Als voornaamste doel stelt men zich de recreatieve verzorging van de gasten. Nadat reeds op 4 juni dc eerste vakantiegangers zullen zijn verwelkomd, zal naar het stichtings bestuur verwacht, de officiële opening toch niet eerder plaats vinden dan medio juni. «tart voor de 18e •Hitte van dc Tulpen- slerrit. Peter Harper opende de rij met de zware Sunbeam-tiger. Ook Pat Moss, dit maal met een rode Plymouth Barracuda door de Zweedse Saabfabrieken inge schreven, behoorde tot de voorhoede .van het legioen dat via de Ardennen, de Vogezen en de Jura koers zette naar tie Franse Alpen, waar het keerpunt .van de rally is. Opnieuw waren alle groten aanwezig. Tom Trana, oud-Europees kampioen, was er met zijn Volvo, Simo Lampinen met zijn Lotus Cortina, de Coopertjes van Rauno Aaltonen en Timo Makinen gaven acte de préésence en uiteraard het driftige Saabje van Eric Carlsson, de Zweedse geweldenaar uit Trollhattan. Een bijzonder woord van welkom had de speaker voor ir. Ad Paulen directeur van het Nederlands Olympisch Comité en oud-voorzitter van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie, die der traditie ge trouw zich begin februari als eerst* deelnemer aanmeldde, doch in de achter hoede van start ging. ENGELS VOETBAL LONDEN Maandag zijn in de eerste divisie van de Engelse league enkele wedstrijden gespeeld. De resultaten wa- Northampton TownSunderland 2I; Chelsea—West Bromwich Albion 2—3; Everton—Manchester United 00; Shef field United—Arsenal 3—0; West Ham UnitedTottenham Hotspur 20. IJSHOCKEY het Moskouse leger- yshockeyteam heeft voor de dertiende maal beslag gelegd op de Russische titel. In het legerteam zitten elf spelers, die tijdens de Europese- en wereldkampioen schappen goud voor Rusland veroverden. Op de tweede en derde plaats eindigden Spartak en Dynamo, beide clubs eveneens uit Moskou. W esterkwartier door Charlois2 geklopt: 6-4 DEN HAAG Westerkwartier, da kampioensclub van de HSB. beeft da eerste ontmoeting in de strUd om twee plaatsen in de tweede klas van de KNSB r^T4 Char,°'1 2- kampioen van dc RSB, verloren. Daar de kampioen van de Zeeuw* i. hceft teru2«etrokken. rest Westerkwartier alleen nog de ont moeting tegen ..Max Euwe" uit Breda. - locht deze onverhoopt ook nog verloren gaan. dan zal Westerkwartier het vol gend jaar in de promotieklas van de .opnieuw moeten trachten om al> eerste te eindigen, wil het een tweede uï th-fr.o™ t0t de KNSB-competitie door ie dungen, wagen. Academische examen» - ,Aan„d* stichting Minleek hoger onderwijs slaagden voor hei semi- ïcarnen: C H Groff (Amsterdam) T*- "—"S»

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9