dode Vietcong kost dollar De verwoeste wereld van Nguyen Van Vang 0 Communistisch document met duidelijke instructies ^40.000 7 Uit de Haagse h< )f geplukt Rumoer in Australië over Vietnam-politiek alles goed/ en wer DINSDAG 26 APRIL 1966 VAN ONZE SPECIALE VERSLAG GEVER LINK VAN BRUGGEN SAIGON De Amerikanen in Vietnam hebben het moei- t lijk, de militaire junta van vice- hichtmaarschalk Ky („en zijn jongelui") heeft het moeilijk, de Zuidvietnamese strijdkrach- r I ten, die tegen het broedervolk n, in het noorden vechten hebben het moeilijk kortom: ieder- :em een, die zich, uit welke overwe- H gingen dan ook, heeft ingezet logt voor de vrijheid en de vrede in A dit deel van de wereld, kampt, vooral op dit moment, met on- voorstelbare problemen. j. De vuurkracht van de geallieerde gtrijdkrachten, die te land, ter zee 1 en in de lucht de agressie van Ho J-.l Chi Minh trachten in te perken, is jrii weliswaar groot genoeg om de situa- tie meester te kunnen zijn, maar het feit, dat er tegen guerrilla's gevoch ten wordt, heel vaak tegen een on- •en zichtbare vijand, die het voordeel ee van de eerste slag of stoot aan zijn ior zijde heeft, vergt het uiterste van de zenuwen en de waakzaamheid, ïn! Het front is overal. In de jungle, ee waar de door muskieten en bloedzui- st gers geplaagde Amerikanen, Austra- it' liërs, Nieuwzeelanders en Zuidkorea- I nen in elke boom, of achter elke ut struik een Vietcong kunnen vermoe- den, maar ook in steden als Da '•J Nang en Hue, waar de Zuidvietna- mezen (op het moment van schrij ven althans) nog altijd met ontblote wapens tegenover elkaar liggen. Zelfs in een stad als Saigon, die officiëel onder controle van de rege- ring-Ky staat, wemelt het van com- £i,munistische handlangers. Men zou het woord „communistisch" ook door „nationalistisch" kunnen ver vangen, want zeker is dat niet alle Vietnamese groeperingen, die Ho Chi Minh steunen, achter de iode filosofie van China staan. Miljarden Miljarden en nog eens miljarden worden tegen deze onzalige strijd in het voormalige Indochina .aange gooid. Als bij Dien Bien Ph'oe, dat de uittocht van de Fransen inluidde, vloeit er veel bloed; aan beide zij- n den vallen doden en gewonden. Als de uit de Amerikaanse koker komen- *de verliescijfers van de Vietcong juist zijn, kost elke guerrilla, die in deze smerige oorlog sneuvelt, Washington ongeveer 40.000 dollar, of meer dan 140.000 gulden. „In politiek opzicht is de proble matiek op dit moment groter dan zij ooit is geweest", verklaarde een Amerikaanse functionaris. „Het gaat vj de Verenigde Staten slechts in afge- 10 leide zin om Vietnam. Het uiteinde lijke doel is uitvoering te geven aan de China-politiek. Het „tot hier toe en niet verder" slaat op de ze ventiende breedtegraad, die volgens de akkoorden van Genève de l" scheidslijn is tussen Noord- en Zuid- vietnam, tussen de communistische en de vrije wereld. Vooral de afgelopen weken heb ben de Amerikanen veel teleurstel lingen moeten slikken. Terwijl 250.000 jongemannen uit de wereld van welvaart, waarin ze leefden, om- Wille van de vrijheid en de vrede naar de vol van gevaren zijnde rim- i boe van Vietnam zijn afgedaald, be ien. De zo krachtig door de Verenigde Staten gesteunde militaire junta kan geen genade meer vinden in de ogen van de Boeddhisten, Confusionisten en zelfs rooms-katholieken, die tot nog toe het meest regeringsgetrou we element vormden. De tijd van de politieke onzekerheid is weer aange broken. Naar verwacht wordt, gaat het met het regime van Ky dezelfde kant op als met de regeringen van Diem, Huong en Quat, die achter elkaar duikelden. „Neutrale" mening Een jonge Zuidvietnamees, die zei neutraal te zijn dat kan in Saigon van alles betekenen, tot Vietcong toe! bracht naar vo- „Alles is de schuld van die top conferentie in Honoloeloe. De Amerikaanse president heeft zich daar veel te openlijk achter de voormalige „luchtengel" Ky gesteld. Hij heeft er veel te duide lijk blijk van gegeven dat de laatste slechts een marionet van de Verenigde Staten is. Het Zuid vietnamese volk geeft minder om Ky dan president Johnson denkt. Het wil terug naar een gekozen parlement, en naar een regering, die de steun heeft van de grote politieke partijen. Jammer dat de Amerikaanse president zich zo heeft gecompromitteerd dat hij zonder gezichtsverlies bijna niet meer terug kan." Wie bij de golf van an- ti-Ky-isme en anti-Amerikanisme, die thans over Zuid-Vietnam slaat, garen spint, is Ho Chi Minh. Zuid-Vietnam en Noord-Vietnam zijn tenslotte lang niet zo ver deeld, als in de Verenigde Staten en de rest van de wereld wel wordt vermoed. Het gaat om een burgeroorlog, om een strijd tussen zonen van hetzelfde volk. Type rend voor de situatie is dat hier, in Saigon, van een Amerikaanse en niet een Vietnamese oorlog gesproken wordt. Duidelijk is dat Hanoi veel steunpunten in Zuid-Vietnam heeft. Niet alleen in de jungle, waar de Vietcong zich doodvecht tegen de overmacht van geallieer de vuurwapens, maar ook in de zogenaamde gepacificeerde stre ken gebieden dus, die onder controle van Saigon heten te Een Vietcong gevangene honden omhoog wordt per helikopter afgevoerd. staan. De infiltraties zijn daar niet van de lucht. En iedereen, die geld heeft is belastingplichtig aan het zogenaamde bevrijdingsfront. Hoe de Vietcong de situatie van het ogenblik uitbuit, blijkt uit een document, dat op een gedode guer rilla werd gevonden. Het stuk werd deze week door de Ameri kaanse inlichtingendienst vrijgege ven. Ik laat het hier min of meer in extenso volgen, omdat het een goed inzicht geeft van de proble men van het ogenblik, en de me thoden, die de communisten er op nahouden. Document Het document dat afkomstig is van het „E. 40 afleidende Comité" en gericht is aan de kaders, die zich met de „Q., de E.30 en de V.100" ophouden de afkortin gen staan voor specifieke projec ten in Zuid-Vietnam begint al- Nguyen Cao Ky liet Nguyen Chinh Thi de wegens „insubor dinatie" afgezette commandant van het Eerste Legercorps en voormalig lid van de junta LvB arresteren. De handlagers van de Verenigde Staten bevechten el kaar in een hevige strijd om de macht. Het rebellenregime en het rebellenleger zijn totaal gedemo raliseerd. De Amerikanen en hun vazallen onmoeten op alle fronten de grootste problemen en zijn in weinig benijdenswaardige moeilijkheden geraakt". „De toestand in Saigon. Hue, Da Nang en Qui Nhon", zo vervolgt het stuk elders, „is zeer gespan nen. Het is nu een praohtige gele- geheid voor ons de situatie nauw lettend te volgen en op tijd tot aktie over te gaan". Onder meer de volgende „richt lijnen voor onze kameraden" wor den dan omschreven: „I. Houdt vlaggen, leuzen, pam fletten, explosieven, handgranaten enzovoorts gereed, opdat elke toestand van verwarring kan wor den uitgebuit. Als er demonstra ties gehouden worden, moeten we: a. het volk bewegen deel te ne men aan de manifestaties; b. alles in het werk stellen om het organiserende comité te infil treren; c. 's nachts onze vlaggen uithan gen en onze pamfletten versprei- d. een beweging in het leven roepen, die het militaire dicta torschap bestrijdt, het Can Lao ele ment, de overgebleven functiona rissen van het Diem-Nhu-regime, die zich in de rebellenregering in gedrongen hebben om het volk te benadelen, de politieke misdadi gers, die in het buitenland verblij ven, de geheieme politie van Diem, Nhu, Khanh en Huong;" „II. Dit zijn de leuzen, die ge bruikt moeten worden op spandoe ken en in pamfletten, die in de steden verspreid dienen te wor- (1). Wij eisen hogere Ionen voor werklieden, ambtenaren en solda ten; (2). Wij vechten tegen de inlij ving van soldaten, die voor Ky en de Verenigde Staten moeten ster ven; (3). Wij strijden voor gods dienstvrijheid; (4). Wij verlangen dat de kosten van levensonderhoud om laag gaan; (5). Wij eisen een prijsverlaging van rijst en andere levensmidde len, die door de stadsbewoners worden betrokken; (6). Wij verlangen dat er een einde komt aan de bombardemen ten, die mensen op het platteland doden; (7). Soldaten, politie-agenten en ambtenaren moeten nauw met het volk samenwerken om zijn belan gen te beschermen en wrede func tionarissen en geheime agenten te straffen; (8). Weg met de rebellenrege ring, geleid door misdadigers als Thieu en Ky; (9). Ontbindt het marionettenka binet, dat door de Verenigde Sta ten werd ingesteld; STEL JE VOOR DAT. MY THO Stel je voor dat je Nguyen Van Vang heet en dat je een klein Vietnamees jongetje van acht jaar bent. De delta van de machtige Mekong is je huis, je bent nooit in Sai gon geweest en van Hanoi heb je nog nimmer gehoord. Je bent opgegroeid in het hart van de delta, in de provincie Ang Giang, zo'n honderdvijftig kilome ter van de hoofdstad van je land vandaan. Daar, temidden van de rijstvelden, de kanalen en de vele aftakkingen van de grote rivier, lag je hele wereld. Zij was weliswaar niet veel meer dan één grote mod derplas, maar als kind vermaakte je je er best. Je speelde blootsvoets. Het deer de je echter niet, want alle kinde ren in het gehucht, waar je was geboren en getogen, deden hetzelf de. In feite zorgde de tropisch-hete zon ervoor dat je bijna geen kleren nodig had. Je spelletjes waren eenvoudig. Je vermaakte je met stokken, water en stenen, maar je kon er zelf veel afwisseling in brengen. Een stevig stuk in elkaar geperst papier, dat bijeengehouden werd door stokjes, was je bal. Soms, als je vader een extraatje had verdiend, kreeg je een kleine, papieren vlieger. Je was gelukkig. Wat had je eigenlijk nog meer nodig? Je grote avontuur begon een maand geleden. Je vader en je moe der gingen tijdelijk in een andere streek werken. Ze zouden meehel pen een kanaal te graven. Ze had den dit meer gedaan, maar je was nog nooit mee geweest. Op de lang verbeide dag kwamen grote trucks voorrijden en jij, je ouders en nog veel meer mensen, die je kende, stapten er in. Hoewel de rit lang en stoffig was, was iedereen even opgewekt. Het werk betaalde goed. In de vijf weken, dat er gegraven moest wor den, konden je vader en je moeder ongeveer 10.000 piaster verdienen, of wel een kleine vierhonderd gul den. Met Tet, de eerste dag van het nieuwe maanjaar in zicht, beteken de dit meer varkensvlees bij de feestrijst, misschien ook een stukje eendebout en wat zoetigheden voor Na bijna een hele dag rijden stop ten de trucks eindelijk in het dorp Tan Huong, dat in de buurt van de stad My Tho ligt. Daar was het kanaal, dat verlengd, verbreed en uitgediept moest worden. Zes kilometer lang moest de wa terweg worden. Als het werk klaar was, zou de irrigatie in de streek 9 dusdanig verbeterd zijn dat de boe ren er een extra rijstoogst aan zou den kunnen overhouden. Je ouders werkten hard, evenals trouwens de andere vijftig mensen van de groep. Je bracht de dag door met kijken en spelen, er wel voor zorgend niet al te ver af te dwalen. Na een maand moest er nog maar zevenhonderd meter wor den gedaan, en binnen een week, zo was je al voorgerekend, zou je weer terug zijn in je eigen gehucht om met je vriendjes, naar wie je verlangde, te kunnen spelen. 's-Avonds waren alle werkers en werksters altijd erg moe. Ze gingen vroeg naar bed en verbleven in twee huizen, die langs het kanaal stonden, zomede in een kleine, Boeddhistische pagode. Jij en je ou ders waren in het laatste bouw werk ondergebracht. Twee nachten geleden lag je daar nog tussen je vader en je moeder in. Toen viel de Vietcong plotseling binnen met zijn moordende machi nepistolen. In de pagode vonden dertien mensen de dood. In de twee huizen werden nog eens twaalf mannen en vrouwen neergeknald, terwijl ze ven personen ernstig gewond wer den. De Vietcong miste jou, Nguyen Van Vang, maar hun kogels maak ten je wel een wees. De angstkreten van de ouders en van die andere mensen zijn verstomd, het zo nutteloos vergoten bloed werd weggeveegd. De terro risten zijn al lang weer gevlucht, en het kanaal zal klaar komen, zij 't niet deze week. Vandaag was de begrafenis. De monnikken baden, staken kaarsen aan en verbrandden wierook. Zojuist zijn de grote trucks weer gekomen om jou en de overleven den naar het gehucht, waar je van daan komt, terug te brengen. Jij bent Nguyen Van Vang, je bent 8 jaar en je ouders werden door de Vietcong vermoord. Je hele kleine wereld is in elkaar gestort! (10). Weg met de Amerikaanse imperialistische agressors; (11). Verenigde Staten ga naar huis. Vrede voor Vietnam; (12). Weg met de bloeddorstige, Koreaanse huurlingen." „III. Als plattelanders de de monstraties willen bijwonen, moe ten we de soldaten en de politie agenten bewerken hen niet tegen te houden." Het buitgemaakte document ein digt met de zinssnede dat er plan nen zijn politieke eenheden in het leven te roepen. Ook zou er voor gewapende bescherming worden gezorgd, terwijl Zuidvietnamese soldaten zouden worden bewerkt de wapens tegen hun eigen rege ring te keren. Tussen Boed dhistische militairen en hun kame raden zou zoveel mogelijk verwar ring worden gesticht. Na het toewensen van het nodi ge succes luidt de ondertekening: „Bien Cuong, secretaris-generaal". DOOR We wandelden zondagmiddag heel tevreden in het zonnetje toen we hem tegenkwamen. „Profiteer er maar van", deed hij ietwat som ber. „Het gaat weer mis." Het bleek dat hij de nieuwsbe richten gehoord had en dat daar iets gezegd was van „buien en eni ge graden kouder". Na een uur be trok de hemel en slechts zeer rasse schreden konden ons tijdig naar het veilig huis leiden, voordat de regen losbrak. Daar ik beweerd had, dat onze vriend altijd een nei ging had de zaken aan de pessi mistische kant te bekijken en hij nu toch zo grandioos gelijk had ge kregen, hingen we des avonds aan des nieuwslezers lippen en ja hoor: Buien met hier en daar een opkla ring, enige graden kouder. Om vijf voor twaalf een laatste kans... vergeefs gewacht, want nog steeds die buien en die kou. De belangstelling voor het weer, werd vooral door mij gekoesterd, daar ik maandag vroeg op reis moest. Mooi weer betekende een lichte mantel en vooral geen zorgen voor de kachel. Maar De Bilt dwong me tot maat regelen en tot het een half uur eerder zetten van de wekker. Ko lenscheppen en kachel laten door trekken voor de huisdeur dicht zou vallen. Morrend voldeed ik de zwarte plicht, slechts verlicht door een sprankje zelfprijzen, dat ik huis en haard zo welverzorgd de koude dag inzond. De lichte mantel bleef aan de kapstok en het winterse plunje ging om de schouders. In Utrecht straalde de zon al, in Den Bosch liepen mensen zonder jas en nog verder dartelden kinde ren in katoenen jurkjes onder de bloeiende perelaars. Hijgend torste ik mijn winterlast. Moest elke keer, waar ik ook kwam, de kleine uitleg geven van Buien en opklaring het somber weerbericht en om mijn op temperatuur rakende boze bui te verdrijven deed ik extra lief. Zo van: „Maar jullie hebben hier net die ene opklaring..." Niemand bleek overigens naar de radio geluisterd te hebben. Dat komt er van als je in de techniek achterloopt. Iedereen had van het goede weer geweten, leek het wel. Terug in de trein reed ik langs zonovergoten dorpen, bloeiende Jootranden. broedende zwanen in Stilletjes vouwde ik de bont kraag van mijn mantel naar binnen bij het ophangen, even mijn misgreep vergeten... Hoe meer we Den Haag nader den, des te meer verlangde ik naar een donkere hemel. Ergens moesten die voorspelde buien toch hangen. Maar Den Haag glansde fris groen en glimpte wat goud op de gevels langs de Vijverberg. „Wat een heerlijke lentedag", zei den ze in de bus. Dan weer thuis. Luie stoelen op het balcon en daarin zeer tevreden lieden het hoofd geheven in koeste rende stralen, de deuren wijd open. „De kachel", opperde ik zwakjes. „Uit", riepen ze. „We hebben hem potdicht afgesloten, het was hier om te stikken. Gelukkig is-tie uit.'' Knarsetandend dacht ik aan het verloren slaap-halfuur, de moei- zaam geschepte kit. Om acht uur de radio aan. Het I weerbericht: „Enige graden nacht vorst..." Nooit heb ik sneller de knop omgedraaid. De Bilt kan me nog meer vertellen. Geen kolen zal ik meer scheppen. Mijn winterman tel gaat de mottenkast in, de bloe- menbak zal ik snel beplanten. „Ze" hebben gezegd, dat de lente er is en daar houd ik het verder op. Maar laat ik nou een uur geleden mijn zondagse vriend weer tegenko men en laat die nou zeggen; „Pas maar op, de ijsheiligen moeten nog langs komen...." Wat kunnen ze je het toch moei lijk maken! (Van een correspondent) CANBERRA Er is in het Australische Huis van Afgevaar digden opnieuw enig tumult ont staan naar aanleiding van een ver klaring van de leider van de op positie, Calwell, tijdens het vra genuurtje. Calwell vertelde, dat bij een door een zondagsblad in Queensland gehouden publieke opiniepeiling was gebleken, dat een overgrote meerderheid van de lezers tegen het zenden van dienst plichtigen naar Vietnam is. Pre mier Holt betwistte de waarde van genoemde opiniepeiling door. een brief te citeren, die bij hem was binnengekomen en waaruit bleek, dat de enquête heimelijk beïnvloed was door communisten en andere linkse elementen, bewapeningen van Oost en West. Toen Holt na een spervuur van vragen van de kant van de socialistische opposi tie toegaf, dat de bewuste brief van een anonieme afzender was, ontstond er groot tumult, dat door de voorzitter Calwell heeft gedurende het paasrecès ook al een felle aanval op de rege ring-Holt gelanceerd. In Tasmanië beloof de hij tijdens een toespraak zijn gehoor. een socialistische regering er voor zorgen, dat „alle dienstplichtigen, of jju in Maleisië, Vietnam of elders dienen" onmiddellijk naar huis terugkc- Demonstreren De regering heeft echter steun gekre gen van drie Anglicaanse bisschoppen- adjutor uit Sydney en van zeven voor lige moderators van de presbyteriaanse kerk in de staat New South Wales. De regering heeft voor donderdag een monstratie ter ondersteuning van haar politiek georganiseerd in de vorm van mars door Sydney van 1300 soldaten een onderdeel, dat binnenkort naar Vietnam vertrekt. De demonstratie moet dienen als tegen wicht tegen de demonstraties van jonge ren. die in het openbaar hun oproe- pingskaart voor de militaire dienst ver branden. Zaterdag zal Malcolm Fraser, de minister van defensie, deelnemen ?an een twee uur durend symposium en de bat over de dienstplicht, dat in heel Australië op de televisie gevolgd zal kun nen worden. Holt. de Australische premier, vertrekt morgen voor een reis. die hem via Thai land, Singapore, Maleisië en Serawak naar Vietnam zal voeren. Tijdens die reis zal hij de daar gelegerde Austra lische troepen bezoeken. Samenwerking De heer Jans uit Gouda gaf in deze rubriek een overzicht over gebeurte nissen in vrijgemaakt politieke kring te Kampen. Het GPV heeft daar her haaldelijk geprobeerd met één lijst uit te komen. Spijtig vindt de heer Jans en terecht. Nu hebben de bestu ren der AR, CHU en sgp in Dordrecht een brief doen uitgaan naar het GPV hier ter plaatse met de vraag of men ook bereid is mee te doen aan de ene prot. chr. lijst voor de raadsverkiezin gen. Helaas schijnt de plaatselijke GPV-kiesvereniging het normaal te vinden om zelfs geen antwoord te geven. Men komt hier met een eigen lijst uit en het is jammer om het te zeggen, maar: zonder uitzicht op enig positief resultaat. Te hopen is dat de GPV-kiezers straks wijzer zijn dan hun voormannen. Duiken naar auto Ik las uw verslagje over de Apel- doornse reddingsbrigade. Het moet u dan niet bekend zijn dat de Boskoopse reddingsbrigade onder aan voering van thans wijlen de heer Struve in de jaren 33 tot 35 reeds demonstraties met de autocabine ten beste gaf. De Apeldoorners hebben dus geenszins de primeur op dit ge bied. Ikzelf heb in Boskoop als instructeur van de Alphense red dingsbrigade verscheidene demonstra ties meegemaakt. Ik doe geen enkele afbreuk aan het werk van de Apel doorners. Alleen: ere wie ere toe komt. Scheveningen G. W. de Jong Voelt u zich nodig? Degene die zaterdag (de 16-de) dat artikel op pagina drie over de vakbon den in Engeland schreef vind ik wel wat eenzijdig. Ziet hij niet in dat indien alles wordt gemoderniseerd er van elke tien arbeiders nog maar één nodig blijft? Zoals in de VS waar al miljoenen werkloos rondlopen en hun kinderen moeten verpauperen? De ben bang dat de arbeider geméakt is tot wat hij nu is: ongeïnteresseerd in zijn werk. Is het niet vaak zo dat hij niet weet waarvoor hij iets maken moet en dat hij daardoor het later weer moet overdoen en dan komen er nog weer eens anderen bij en verach- wer,k? Ieder mcns moct zich NODIG voelen. Vraag een bedelaar de weg en zijn ogen lichten op. Vraag iets aan een lorreboer en hij zal zeg gen: „Pas op. mevrouw, uw portemon nee valt zo uit uw zak". Dordrecht w. Jager»

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5