Nieuwe leidse CoMramt Philips koopt v. d. Heem Aan inflatie moet 'n eind komen Tien kinderen slachtoffer van dronken chauffeur Nederland zorgde slecht voor gezondheid van de gulden Waarschuwing in verslag Nederlandse Bank Rouw in België na afschuwelijk ongeluk Jbrekende lyceïsten gaan een week lang opbouwend werk doen Piet er op 30 april vrij MIDDEN OP SCHOOLKLAS INGEREDEN Prinselijk paar in juli naar de West Prins opent Aluchemie Commentaren Rechter waarschuwt A'damse provo s Vier weken voor kunstschilder LINK VAN BRUGGEN IN VIETNAM Minister: politie handelde juist - Pagina 2 - Pagina 5 Den Uyl: sparen tegen inflatie Dinsdag 26 april 1966, 47ste Jaargau. Mractotm F. MEM EC Hoofdrede ctovri Dr. L CMEMCH CMRISTEtIJK-NATIONAAl DAGBLAD ■ijn Weft In teghencpoot I" - Steenstpaat '37 - Postbui7ó - Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementspri|zen p w. f 0,88. p.m.. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachlendienst bezorging 18.00^19.00 uur AMSTERDAM Nederland heeft in 1965 de normen voor handhaving van een gezond geldstelsel die het vroeger met zoveel ijver in het bui tenland had bepleit met voeten getreden, zo oordeelt het jaarverslag van de Nederlandsche Bank. De prestatie van de Nederlandse economie (indien men deze toetst aan hetgeen nationaal en internationaal wenselijk is) geeft reden tot voldoening maar ook tot zorg. De groei van het werkelijke na tionale inkomen gaf alleszins reden tot tevredenheid. De totale produk- tie van bedrijven nam toe met 5%%, de industriële produktie 7%. Dat is wel minder dan in het gunstige 1964, doch dat kwam door het weer en de beschikbare werkdagen. De arbeids- produktiviteit in de bedrijven nam |4% toe. De aldus verkregen wer kelijke welvaartsstijging deed het particulier verbruik 7%% toenemen, |een record sinds 1956. De investeringen in vaste activa :gen evenredig met de produktie. i in de woningbouw 12 pet., de irige investeringen slechts 3,5 pet. particuliere investeringen zelfs laar 1 pet. De goederen-uitvoer nam in om- ing 9 pet. toe, tegenover de invoer pet., beide overigens belangrijk onder dan in 1964. Was 1965, wat jroei betreft, gunstig, voor de werk gelegenheid moet deze als overmatig jestempeld worden. De overspanning >p de arbeidsmarkt bleef voortduren in dit verhinderde evenwichtigheid m de loonontwikkeling. Overbesteding Weinig voldoening gaf het beloop van de betalingsbalans, niet zo zeer omdat door een tekort verlies aan goud en deviezen dreigt dan wel om dat een tekortschieten kan wijzen op overbesteding in de nationale huis houding. De lopende rekening gaf weliswaar 50 miljoen overschot tegen in 1964 700 min. tekort, maar in 1964 was r een abnormaal grote voorraadvor- ning, tegen in 1965 een herstel naar lormale vooraden. Daarom blijft er iran dit gunstige verschil weinig meer jver. Het te mooi lijkende resultaat an 1965 blijft belangrijk beneden e norm van 1 pet. van het nationa- inkomen, nodig ter dekking van 't ormale te verwachten tekort op het uurzame kapitaalverkeer. Dit bleef beperkt tot f 250 min. terwijl het wis selvallige verkeer in evenwicht was. Jaardoor was het tekort op het to- verkeer slechts f 200 min. Dit drukte niet op de goud- en de- ezenvoorraad van de bank. Prijsinflatie Erger nog dan het niet voldoen betalingsbalansevenwicht was, ook in 1965 niet is voldaan aan eis van prijsstabiliteit. De prijs- tdex van nationale bestedingen steeg i pet., van prijzen van levensonder- ud stegen 5 pet., groothandelsprij- v 3,5 pet. De steeds voortschrijdende prijsin flatie wekt terecht toenemende wre vel. Men acht het niet aanvaard baar dat beleidsinstanties zich er bij neerleggen of wellicht zelfs on gewild bevorderen, dat de groei van de werkelijke welvaart ge paard gaat met willekeurige bena deling van bepaalde bevolkings groepen ten gunste van andere. Ook neemt de vrees toe dat de gevol gen van inflatie de regelmatige voortgang van de welvaartsgroei zouden bedreigen. Het gesprek over oorzaken en bestrijdingsmiddelen wordt steeds luider zonder noch tans veel te verhelderen, daar de menselijke geest geneigd is de bij zonder ingewikkelde samenhangen in het economische leven te simpel te maken. (Voor vervolg zie pag. 13) ZALTBOMMEL Op rijksweg 26 in Zaltbommel is vannacht een man door 'n aanrijding om het leven gekomen. Het slachtoffer is later voor de tweede keer overreden. Beide auto's zijn doorgereden in de richting Den Bosch BRUSSEL Het aantal doden als gevolg van het verkeersongeluk in het dorp Walgergam-Asse bij Brussel gistermiddag om drie uur, is inmid dels gestegen tot tien. Asse rouwt om zijn tien kinderen: slachtoffertjes van een dronken chauffeur van een bak kersauto, die met zijn wagen het trottoir opschoot en midden op de schoolkinderen van 7 en 8 jaar oud inreed. Het ongeluk gebeurde juist op het moment dat de onderwijzeres de kin deren uitlegde hoe ze bij een voet gangersoversteekplaats v moesten oversteken. De onderwijzeres, de 21 jarige Magda Heylens, behoort tot de drie ernstig gewonden. Zij heeft twee verbrijzelde benen, die waar schijnlijk zullen moeten worden ge- LEIDEN De twaalf leerlingen van het christelijk lyceum die van het '.indexamen dreigden te worden uitgesloten wegens inbraak en het aan- ichten van een grote chaos in de school, mogen toch examen doen. Het be duur en de rector hebben hun verontschuldigingen aanvaard onder voor- Waardie dat zij na het examen een week lang gaan werken en het daarmee verdiende geld afdragen voor een liefdadig doel. Gisteravond gaf het schoolbestuur naar lanleiding van deze zaak het volgende ïommuniqué uit: „De 12 van de 130 Indexamenkandidaten die betrokken wa- elke verjaardag niet duur wel heerlijk Weersverwachting Hogere temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog en overwegend zonnig weer. Van nacht in het binnenland slechts op enkele plaatsen nachtvorst en hier cn daar mist. Morgen overdag hogere tem peraturen dan vandaag. Aanvankelijk «wakke later overwegend matige wind i oost en zuid. ren bij onordelijkheden zijn op hun verzoek in de gelegenheid gesteld ver ontschuldigingen aan te bieden aan hel bestuur en de rector. De voor de hand liggende correctieve maatregel van verwijdering van de school bleef achterwege. De jongelui is naar aanleiding van het besluit van het be stuur geen maatregelen te nemen, waar door de prestaties op het eindexamen mogelijk ongunstig zouden worden be ïnvloed, opgedragen een positieve daad te stellen tegenover hun negatieve gedrag. Hiertoe zullen zij na het examen een week gaan werken en de opbrengst daar van beschikbaar stellen voor een liefda dig doel. De gelden zullen worden af gedragen aan het bestuur, dat voor de bestemming zal zorgen. De resultaten deze activiteiten zullen in de schoolkrant worden vermeld" DEN HAAG Op 20 april de jaardag van dc Koningin en van hemzelf krijgt Pieter van Vollenhoven, thans een versnelde officiersopleiding volgt bij de Luchtmacht Opleiding Kader School in Breda, een dag vrij. amputeerd. In totaal werden twintig kinderen geraakt. Volgens ooggetuigen raakte de chauf feur bij een slip de macht over het stuur kwijt. Verbijsterd zagen de kinderen de wagen op zich afstormen. Er ontstond paniek, er werd geschreeuwd, gehuild. Omstanders schoten te hulp, maar voor velen kwam die te laat. Razend van woede op de chauffeur, wilde men deze te l(jf gaan. De inmid dels gealarmeerde politie kon dit echter nog juist voorkomen. Zij grendelde on middellijk de plaats van het ongeluk af. Verscheidene moeders probeerden de agenten opzij te duwen, schreeuwend om hun kinderen. Maar ook zij moesten wachten. Pas op school konden zij ver nemen of hun kinderen tot de slachtoffers behoorden. BOCHT Militair (19) bekent aanranding op 3-jarig meisje HORST Een 19-jarige militair, de uit Bakel afkomstige Th. A. heeft be kend zaterdagmiddag in Horst het drie-jarige meisje A. D. te hebben meegelokt in een in aanbouw zijnde woning en het kind daar te hebben aangerand. Zijn bekentenis volgde vrijwel direct op zijn aanhouding gisteren, in de le gerplaats Amersfoort De arrestatie werd verricht door de Koninklijke Ma rechaussee in Amersfoort in samen werking met de rijkspolitie in Horst en de gemeentepolitie van Helmond. De militair bekende verder enige tijd ge leden een soortgelijk delict in Helmond te hebben gepleegd.Hij zal voor de auditeur-militair worden geleid. Fons Hermans - geen Statenlid - naar PSP FTTARD Fons Hermans heeft be dankt als lid van de Limburgse provin ciale staten voor de P.v.d.A., omdat hy na onenigheid uit deze partij is getreden. De heer Hermans is inmiddels lid gewor den vin de PSP. genomen wordt, dat de chauffeur te snel heeft gereden toen hij een bocht moest nemen. Pas honderd meter na de plaats van het ongeluk kwam zijn wagen tot stilstand. Hij is door de politie in hechte nis genomen en werd onmiddellijk aan een bloedproef onderworpen. Verschei dene van de kinderen werden zo ernstig verminkt, dat zij pas in de loop van del avond konden worden geïdentificeerd. Koning Boudewijn en Koningin Fabiola hebben giseravond en bezoek gebracht aan het rouwende dorp. Man met kunst-hart overleden HOUSTON (Texas) Marcel Drud- der, de man in wiens lichaam vorige week een kunsthart werd aangebracht, is vanmorgen overleden. Een woord voerder van het ziekenhuis zei dat de dood waarschijnlijk was veroorzaakt door een breuk van de bronchiën of de luchtpijp. De doodsoorzaak kan pas met zeker heid worden vastgesteld na de lijkschou wing. Dr Michael E. Debakey, die vorige week de operatie leidde, was aanwezig toen de dood intrad. Marcel Drudder is sinds de opzienba rende operatie van vorige week, waarbij hij al bijna overleed, niet meer bij kennis geweest. De bewusteloosheid was ver moedelijk het gevolg van een kleine her senbeschadiging. De patiënt had een zwakke linker hart kamer. Het bloed werd daarom via het plastic hart naar de aorta gevoerd. De linker hartkamer kon worden uitgescha keld en kreeg zodoende de kans te ae- HEERLEN Het dagelijks bestuur van de algemene Limburgse vinken- liefhebbersbond heeft in een telegram minister Vrolijk verzocht het bestuur en twee afgevaardigden van het vrou wencomité in audiëntie te willen ont vangen. Het verkeersongeluk in Asse: schoenen liggen her en der ver spreid over de weg op de plaats, waar de bestelwagen op de groep schoolkinderen in reed. Op de achtergrond de bakkers auto. halverwege op het trottoir SCHIPHOL Prinses Beatrix en prins Claus zullen de maand juli be steden aan hun officiële bezoek aan beide rijksdelen in de West. Begin juli zal het paar vertrekken en ver moedelijk zal het vier weken weg blijven: twee weken in Suriname en twee weken in de Antillen. Dit heeft vandaag bij zijn terugkeer naar Paramaribo de gouverneur van Suriname, mr H. L. de Vries, op Schip hol medegedeeld. Voorzover hem be kend zouden de jonggehuwden de maanden mei en juni in Nederland doorbrengen. De RVD deelt mee dat d juiste datum voor het bezoek aan de West nog niet is vastgesteld. Het bezoek van het prinselijk paar was een van de belangrijkste onder werpen, die de gouverneur tijdens zijn routinebezoek aan Nederland in Den Haag heeft besproken. Het laatste be zoek van prinses Beatrix dateert van maart 1965- Tijdens zijn verblijf in Nederland heeft hü voorts een kandidaat gevon den, die voor de vrijkomende functie van waarnemend directeur van zyn kabinet in aanmerking komt. De hui dige waarnemer, mr J. van Petten, gaat directeur mr W. A. Renardel de Lavallette opvolgen, als die over en kele dagen naar Nederland terugkeert, nu zyn ambtsperiode van 6 jaar verstreken. DEN HAAG Philips' Gloeilam penfabrieken en Indoheem zyn over eengekomen, dat Indoheem alle werkzaamheden ten aanzien van ra dio, televesie en elektronische appa raten aan Philips overdraagt. Deze transactie wordt verwerkelykt door dat Philips alle aandelen overneemt van Van der Heem N.V. (Zoals be kend is, is Indohem ontstaan uit sa mensmelting van Van der Heem en Indola). Daarentegen zullen Indo- heems werkzaamheden t.a.v. elek trische huishoudelijke apparaten, Solexen, ventilatoren, handboorma chines, elektrische dekens e.d. blij ven behoren tot het werkterrein van Indoheem. R.S. Stokvis en Zonen (Erres) deelt in dit verband mede dat er geen veran dering zal komen in haar werk van verkoopster van de onder haar naam Er- es te leveren produkten. Het komt dus hierop neer dat de Er- es-produkten als vanouds op de markt zullen blijven verschijnen en dat de ser vice-organisatie van Erres onverminderd zal blüven voortbestaan, wat een hele g®- ruststclling voor vele bezitters van ap paraten zal betekenen. PERSONEEL Voor Van der Heem N.V. (de overige Van der Heem-maatschappijen blijven in Indoheem) betekent het dat van de 2200 man aan de Maanweg wellicht een kleine 2000, en te Sneek 260 man naar Philips zullen overgaan. Zoals men weet, worden er aan de Maanweg ook vele produkten vervaardigd, die bii Indoheem zullen blijven. Wat de koopprijs betreft, wordt niets bekend gemaakt, maar men mag wel re kening houden met enige tientallen mil joenen contant. Indoheem meldt in aansluiting op het overnemingsbericht, dat de financiële positie daardoor belangrijk versterkt is Het jaarverslag van Indoheem ondervindt door een en ander een vertraging van enige maanden, maar zal in de tweede helft van mei verschijnen en de hele zaak scherp belichten. Indoheem is voornemens de binnenge komen gelden te gebruiken voor verder® ontplooiing. Philips wordt hiermee de enige Neder landse producent van televisie- en radio apparaten. ROTTERDAM Prins Bernhard heeft In de Botlek de aluminium-anodenfa- briek van Aluminium en Chemie Rotter dam NV (Aluchemie) geopend. Deze heeft f 100 min gekost en is 100 pet doch- de Zwitserse Alusalsse. Zij zal jaarlijks 120.000 ton anoden (hulpmiddel bij aluminiumproduktie) bakken. Grond stoffen zijn petroleumcokes, pek en ano- denafvaL GEWAARSCHUWD De socialistische minister van econo mische zaken heeft een ernstige waarschuwing doen horen met be trekking tot onze economische situa tie- Het heeft sinds jaar en dag op dN gebied aan waarschuwingen niet ont broken. Geen bewindsman in deze sector, of hij heeft er zijn deel aan geleverd. Bewijs hoe gevoelig de si tuatie juist in een welvaartsstaat kan zijn. Het streven naar meer zelfpro- fijt is dan zo onmiskenbaar, dat aan het daardoor duurder worden van het leven dreigt te worden voor bijgezien. En van dit duurder worden van het leven zijn we uiteindelijk allen de dupe- het meest echter diegenen die hun inkomen nauwelijks of niet zien stijgen en die integendeel steeds meer achterop raken. Dat lijn zij die leven moeten van een pensioen dat in de actuele om standigheden naar verhouding al kleiner wordt. Dat zijn verder de genen die in vergelijkbare omstan digheden verkeren. Ook deze ministeriële waarschuwing is weer niet overbodig. De vraag is, welke les de regering voor zichzelf uit deze situatie trekt GERUGGESTEUND De Amsterdamse politie is door da minister van binnenlandse zaken, blijkens diens antwoord op vragen uit de volksvertegenwoordiging, ge- ruggesteund geworden. Wij achten dit juist Er is noga] ophef gemaakt van de klappen die rondom een in de hoofd stad georganiseerde, op zichzelf reeds irriterende tentoonstelling zijn ge geven. Er is over die klappen mis baar gemaakt. Afchtelozer zijn degenen die hebben geprotesteerd heengegaan langs het houden zelf van die tentoonstelling. Zij moest een uitdagende werking hebben. Wij hebben evenmin kunnen waarderen dat zij is bezocht gewor den door twee socialistische ministers, van wie in elk geval een, die van economische zaken, er in het geheel niets te maken had. Was te gen de tentoonstelling zelf niets te doen geweest? Begrijpelijk dat onder zulke omstan digheden de politie reden had tot klacht over een onzeker overheids beleid. dat haar in de uitoefening van haar toch al niet gemakkelijke taak moest hinderen. Voldoening te meer dat zij in het thans afgekomen ministeriële antwoord ruggesteun krijgt. DEERNIS Hoezeer de dood loert langs de weg is wel op ontstellende wijze gebleken uit het rampzalig gebeuren in België waarbij zovele nog prille kinderle vens wreed werden afgesneden. Wat een leed kan er dan plotseling wor den aangericht- De dood langs de weg we raken er vaak zo aan gewend, dat we de dreiging nauwelijks ervaren. En toch zijn we omgeven door voortsnellende projectielen, die maar even van baan behoeven te veranderen of in wier baan we door eigen achteloosheid maar even behoeven te geraken, en het vreselijke is gebeurd- Hoe zwak zijn tegenover dit rampza lig gebeuren menselijke woorden. Hier past het zwijgen van de deernis en de stilte van het gebed. Deernis met de in rouw gedompelde verwan ten. Deernis, ja, ook met de man die de ramp veroorzaakte; het zal voor hem zijn leven lang niet te boven te komen zijn. Geen boete maar celstraf AMSTERDAM „Iedereen, die bij ordeverstoringen zoals de laatste tijd in Amsterdam voorkomen en waarby de politie correct optreedt zich in woorden of daden jegens haar - ZIE PAGINA 7 Sport vandaag: Tulpenrally gestart en Petrosjan op winst Pagina 9 Roode Kruis heeft tweede Henry Dununlhuis Pagina 9 Wat wil Koekoek Pagina 9 „Dat was een vreemde plaats voor een injectie bij iemand met een degenen dio zere keel". misdraagt, moet er op rekenen dat ik als men hiervoor mij terecht staat in principe een gedeeltelyk onvoor- waardelyke gevangenisstraf zal op leggen, ook in gevallen waarin ge- woonlijk met een boete wordt vol staan". Deze algemene waarschuwing gaf gistermiddag de Amsterdamse politle- rechier, mr. Romkc de Waard, bij de behandeling van de zaak tegen de 24-jarige kunstschilder Johan K., die zich had te verantwoorden voor be schadiging van een politie-auto tijdens een .happening" op het Spui op zater dagavond 2 april. Mr. De Waard veroordeelde hem con form de eis tot een gevangenisstraf van vier weken waarvan twee voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De kunstschilder was, naar hij vertelde, uit nieuwgierigheid gaan kyken bij een politiewagen die omringd werd door een groot aantal heibel schoppende jongelui. In de wagen zat een meisje dat even te voren was aangehouden en naar het bu reau moest worden gebracht. Toen de politiewagen ging rijden moest verdachte achteruit springen, wat hem zo kwaad maakte, dat hij een schop tegen een por tier gaf waardoor een deuk ontstond en daarmee een schade van f50. De officier van justitie, mr H. de Vries, I wees er op, dat K. zich zelf in moeilijk heden had gebracht. Hij had vrijwillig het Spui opgezocht warr. naar hij zelf verklaarde, een enerm gespannen sfeer heerste. De officier nam het hem dan ook kwalijk dat hij zich geschaard had bij a J1- openbaar gezag bedreig-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1