betogen nu reeds tegen Soekarno Reclame radio en televisie kunnen 1 oktober op zou Kent de grondwet een grote leider? Neen!"' Benoeming gevraagd van vice-president Nog geen spoor van prins Friedrich •Man reed in d)p hoofdagent Russen werpen nieuwe Migs in de strijd Zevende brandkast verdween Onderzoek op longkanker bepleit lekker slapen Jeeb/Ifs lekker slapen op (joodwill Vondeling in kerkportaal Maandag 25 april 1966, 47ste jaargang DJAKARTA President Soekarno van Indonesië komt steeds meer on der druk te staan. De militairen en studenten zyn er voortdurend op uit om zijn positie verder uit te hollen. Zelfs wordt hier en daar zyn aftreden ge- eist. Er wordt in het openbaar en achter de schermen tegen Soekarno ge werkt. In spanning wordt nu in Indonesië de 12e mei afgewacht, wanneer het volkscongres bijeenkomt. In feite is de president namelijk verantwoor ding schuldig aan dit congres. be eerst zo onaantastbare positie Van president Soekarno wordt pteeds meer verzwakt. De stem men om een grondwettelijke regering worden luider en luider. De eerste wijzigingen in het rege- ringsbestel, die men eist, is de benoe ming van een vice-president. Sinds Hatta zich negen jaar geleden als zo danig terugtrok, is er geen vice-presi dent meer geweest. Tijdens een openiluohtbijeenkomst heb ben betogende studenten zaterdag de benoeming van een vice-president ge- eist. Het was de eerste openlijke aanval tegen Soekarno. Een van de leiders vroeg of de grondwet van 1945 voorzag in de titel „grote leider van de revolutie". „Nee", riep de menigte. Verder werd Interpol ingeschakeld 7IESBADEN Interpol is gealar- erd in verband met de verdwij- \g van prins Friedrich van Prui- de tot Engelsman genaturali- rde kleinzoon van de laatste Duit- keizer. Hij wordt vermist uit een :ueus hotel aan de Rün in West- itsland. ommissairis Hermann Mumm va Etspolitie in Wiesbaden heeft zaterdag laard dat er ook een opsporingsbevel itgegeven vor heel West-Duitsland it men ter plaatse geen spoor had ien vinden van de 54-jarige prins. Hij inds dinsdagavond laai niet meei tECHT Een 28-jarige Utrecht ehanger is zaterdag ingereden op hoofdagent die hem naar zijn n vroeg. Na een achtervolging en I vechtpartij werd de behanger over ste rd en ingesloten. behanger had in de Voorstraat bij toeude zijn auto zo geparkeerd dat er nand meer langs kon. Toen hij met blik benzine aankwam vroeg een it hem de wagen even te verzetten iat het verkeer kon passeren. De be er voldeed niet aan dit verzoek en rustig door met vullen van zijn 'netank. Toen de agent hem zun vroeg ten einde proces-verbaal op haken, stapte de behanger in en gaf l De agent kon nog net opzij springen. 1 de auto van een voorbijganger werd ichtervolging ingezet. Bij een opstop- stapte de agent over in de wagen de behanger die zich gedwongen naar een parkeerplaats te rijden. Daar ;r nog wat handgemeen en assistentie nodig om de behanger te over- n^s teren. ia de wectotrijd /DU L/^Cl77lIy7l niet duur weI heerlijk Weersverwachting Igere middagtemperatuur •e Bilt verwacht tot morgenavond: kroelyk koude nacht met in het bin- fland hier en daar nachtvorst en plaat- Jk mist. Morgen overdag droog weer zonnige perioden en iets hogere tem- kturen dan vandaag. Zwakke tot ma- zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te t uur.J Een nelikopter van de politie, een pa trouilleboot van de rivierpolitie en tien tallen agenten hebben een massale speur tocht op touw gezet op de rivier ei grote bos om hotel Schloss Reinhartshau- sen in Erbach bij Wiesbaden. „Wij hebben tot nu toe niets gevonden, maar de opsporingsactie gaat door", aldus Mumm. „Wij hebben ook talloze tips het publiek gekregen, maar die inlichtin gen bleken voor ons van weinig waarde.' Later is gemeld, dat men een aantal gevraagd: „kent de grondwet een vice- president?". „Ja", was het luide ant woord. Firdaus Wadjidi, de leider van het Nationale Front, zei dat het volkscon gres weer het hoogste gezagsorgaan var de republiek moet worden. De leden van de congres zijn niet benoemd, maar ge kozen. „Wij weten, dat sommigen van hen niet durven spreken. Maar wij zullen het voor hen doen". De massale bijeenkomst werd gehouden voor het hoofd/kwamtier van het Natio nale Front op het plein, waars het paleis van de president ligt Plundering Zaterdag is het bureau van de Partin do-partij en de studentenbeweging Ger mindo (communistische organisaties) ge plunderd. Verscheidene honderden jeug dige Indonesiërs sloegen er de boel kort en klein. De betogers namen vier „gij zelaars" mee, die ze aan de militaire autoriteiten overleverden. In Djambi op Sumatra maakten de studenten zich meester van Chinese op slagplaatsen. Zy distribueerden de geham. sierde groenten onder de bevolking. Nieuwe eis Een aantal organisaties in Indo nesië heeft een regering geëist die besbaat uit specialisten met oog voor de belangen van het volk. Zij willen voorts terugkeren naar de grondwet van 1945. Het Indonesische persbureau Antara publiceerde vandaag verkla ringen van deze organisaties, waaron der die van wetensdharppelijlke onder zoekers, boeren etn leerkrachten., waar in voorts die politiek van de vorige re gering werd veroordeeld. Automobilist verdronken EMMEN Op korte afstand van de woning van de jonge vrouw, met wie hy vrijdag zou trouwen, is de 28-jarige B. H. uit Borger-Oosterveld met zijn auto in het kanaal langs de Limietweg in Barger. Compascuum (gemeente Emmen) gere den en verdronken. Kerkgangers ontdek ten gistermorgen de op zijn kop lig gende auto. Toen deze boven water was gebracht vond men onder het stuur het stoffelijk overschot van de jongeman. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen, :c nog niet bekend. SOMEREN Vannacht 13 de 18-jarige L. G. F. uit Asten, die met een scooter aan het joyrijden was. om het leven ge komen, toen hy in Someren van de weg afreed en tegen een boom botste. blanco cheques van een Londense bank heeft gevonden die, naar men meent, e prins bij zich heeft gehad. Een woord voerder van de familie van de vermiste verklaarde dat de cheques aan de oever van de Rijn lagen, niet ver van het hotel, Benzine borrelt kelder binnen (Van c 2 correspondent.) VENLO Uit een gat in de kelder van de familie Smits aan de Straelseweg in Venlo borrelt geen grondwater, maar haast pure benzine. Verondersteld wordt dat de benzine afkomstig is van een van de twee benzinestations, welke een meter of twintig tegenover het huis van de fa milie Smits liggen. Uit de regelmatig ge houden controle is er echter van lekkage niets gebleken. Vandaag zouden op last de gemeente de ondergrondse tanks od druk worden gecontroleerd. El Jacqueline Sombrero's gingen de lucht in bij het uitroepen van „El Jac queline". De behoefte tot dit en thousiaste gejuich werd dezer dagen gevoeld in de Spaanse stad Sevilla waar goed gemutste op tochtkijkers tussen praalwagens e.d. plotseling Jacqueline Ken nedy zagen opdoemen. Mevrouw Kennedy gezeten op het paard Descarado, was gekleed in een origineel Andalusisch rijkostuum: donkerrode bolero, breedgeran de sombrero en een zwarte pantalon. Klachtendienst bezorging l8.OO7-i9.OO Luchtgevecht boven N oord-Vietnam SAIGON Amerikaanse straal- vliegtuigen hebben tijdens het afgelo pen weekeinde voor het eerst na ne gen maanden weer twee Russische straaljagers van het type Mig neer gehaald boven Noord-Vietnam. Het luchtgevecht dat zich voordeed op on geveer honderd kilometer ten noorden van Hanoi, duurde slechts v(jf minuten. Bü deze korte maar feLle operatie waren zes Migs en acht Amerikaanse vliegtuigen, vier Phantoms en vier F 105 Thunderohiefs, betrokken. De Migs die door de Amerikaanse vliegtuigen wer den neergehaald, waren oude modellen, de Mig-17. Maar juist afgelopen zater dag hebben Amerikaanse piloten ont dekt, dat de Russen ook de veel mo dernere Mig-21 in de Vietnamese strijd hébben geworpen. Deze zullen volgens een Amerikaanse woordvoerder onge twijfeld betere prestaties leveren dan de Thunderchiefs en de Phantoms van de Amerikaanse luchtmacht De nieuwe Mig-21 kan een snelheid bereiken die de 2500 kilometer per uur van de Amerikaanse jagers benadert. Deze Mig- 21 kan twee luchtdoelraketten vervoeren is voorts uitgerust met twee 30 mm boordkanonnen. Het toestel is zeer wend baar en kan ook zeer snel klimmen. Vietcong Ook de Vietcong is in de afgelopen dagen weer actief geweest. Zaterdagnacht werd een textielfabriek op elf kilometer de Zuidvietnamese hoofdstad in Orkest werd te duur AVRO ontbindt de Zaaiers HILVERSUM De AVRO heeft vandaag de musici van de Zaaiers onslag aangezegd. De verwachting is dat het orkest omstreeks de jaarwis seling zal worden ontbonden. De beide orkestleiders Jos Cleber en Gerard van Krevelen bUjven gewoon in vaste dienst van de AVRO. In een communiqué deelt het AVRO- bestuur mee, dat „de jaarlijks stygenda kosten van het orkest-apparaat, zoals de salarissen en de sociale lasten, ertoe hebben geleid dat zü steeds meer een onevenredig groot deel van het totale programma budget zijn gaan uitmaken". Vermoedeiyk zullen de musici op free lance basis blijven werken voor de AVRO, De naam van het orkest zou dan gehand haafd blijven. Eerder heeft de AVRO het contract met de Skymasters gehalveerd. De KRO zegde onlangs ontslag toe aan negentien leden van het Cascade-orkest Stichting vraagt zendmachtiging DEN HAAG Naar het oordeel van de Stichting tot Uitzending van Re clame in radio en televisie, waarvan oud-minister dr. J. E. Andriessen voorzitter is, zal zowel over de radio als over de televisie op 1 oktober van dit jaar de reclame kunnen worden ingevoerd. Over problemen en moge lijkheden heeft de stichting een rap- Mammoet-super-markt in Utrecht Russen geven 'n dam cadeau - Pagina 5 Het IJzeren Gordijn gaat opzij voor een karavaan van auto's Een artikel op pagina 7 - PAGINA 5 Zakenlieden brengen 25 miljoen voor de zending bijeen Zie pagina Kern merk VENRAY In het kantoor van de Nederlandse Spoorwegen hebben on bekenden zaterdagnacht ingebroken. Via een ruit kwam men binnen. De in brekers hebben de brandkast, een ge vaarte van 200 kilogram, in een auto meegenomen en zijn spoorloos verdwe nen. In de brandkast lagen 3000 gulden aan geld en 2500 gulden aan zegels en kre dietbonnen. Voorts lagen er de sleutels in van de plaatskaartenkastjes. Dit veroorzaakte gisterochtend enig ongerief. Niemand kon een kaartje kopen, zodat voor alle reizigers in de trein een biljet moest worden uitgeschreven. Dit is nu al de zevende brandkast, die dit jaar is verdwenen in Noord-Limburg. Drie werden er inmiddels leeg en beschadigd teruggevonden, terwyl twee groepen in brekers zyn gearresteerd. Vier brandkas ten zijn nog zoek. Kennelyk is er nog een groep die het gemunt heeft op goed gevulde brandkasten. Aansluiting aan regeringsplan (Van een onzer verslaggevers) port samengesteld, dat vandaag is verschenen. De opzet van de televisiereclame, zoals deze door de stichting is uitgewerkt, vindt zijn basis in de voorstellen van de regering vervat in de nota omroepbestel, waarover regering en Tweede Kamer in de zomer van 1965 overeenstemming heb ben bereikt. Bij de uitwerking van de ontworpen regeling heeft de stichting overleg ge leegd met de Bond van adverteerders, met de Vereniging van erkende Adver tentiebureaus, De Nederlandse Dagblad pers en de Nederlandse Nieuwsbladpers, /net de NRU en NTS en ir.et de Neder landse Organisatie van Tijdschriftuitge ver* Wat de radio betreft is gestreefd naar een „eenvoudige praktisch bruik bare opzet" die een redelijke opbrengst in 'iet vooruitzicht stelt. Die opbrengst zou minimaal bij televisie 34.4 miljoen gulden en bij radio maximaal 12 min gulden bedragen. Blokken De stichting geeft voor dc televisie de voorkeur aan reclame in blokken netto 2»,2 minuut. Op het eerste net men 4 blokjes pe ravond kunnen uit zenden en op het tweede net drie per avond. Dan komt men op 112 minuten per week. (Minister Vrolijk heeft twee maal een kwartier per dag voorgesteld). De uitzending van de blokken kan wor den verdeeld in twee tijdzones: de eerste kwart voor acht 's avonds tot het eind van de uitzending en de tweede in de overige zendtijd. Aanvaardbaar moet basisprijs van f 13 voor 60 seconden zendtyd per 1000 ingeschakelde toestel len worden geacht. In de eerste tijdzone wordt op Neder land I een bedrag van f 15000 per minuut voor Nederland 2 f 6000 per minuut berekend. Voor de tweede tijdzone wordt Er is een optiesysteem vastgesteld: by door de klant getoonde voorkeur voor een bepaalde dag, plaats in de tydzone en plaa.ts van het „spot" in het reclame blok wordt een kleine prijsverhoging be rekend. In de maanden juli ,en augusus is een seizoenskorting van 10 pet inge steld. De Stichting acht het billijk dat zy be middelende bureaus een vast kortings percentage toestaat dat de helft bedraagt van het door „de regelen" bepaalde per centage. dat wil zeggen de helft van 15 pet. Ook voor de zogenaamde zelfver- zorgers is deze regeling van kracht Avond vrij Wat de radio betreft wordt de opvat ting gehuldigd dat 's avonds na acht uur de radio vry van reclame dient te den gehouden. Het komt erop neer de plaatsing van reclameboodschappen bU voorkeur vóór het nieuws en in lichte platenprogramma's zou geschieden. De platenprogramma's zouden elke dag be halve '5 zondags een zendtyd van onge- drie kwartier tot een uur of twee maal een half uur in beslag nemen. Dr. Andriessen vergeleek reclame in deze programma's met het opvullen van gaten in de kaas", waarmee hij be doelde dat de reclame volkomen onaf- hankelyk van het radioprogramma zal worden uitgezonden. De netto reclame tijd zou 28 min over drie zenders bedra gen. Het tarief zou op f 25 per sec moe ten worden vastgesteld met een voor keurstoeslag van 10 pet. (Vervolg zie pagina 7) brand -geschoten. Deze fabriek staat aan de weg naar de grote Amerikaanse luchtbasis Bien Hoa. In Saigon zelf werd een politiebureau met handgranaten en mitrailleurs bestookt. Zes mensen lie pen verwondingen op. Bij een zuiverings actie in de delta van de rivier de Me kong, in de provincie Tsjoe Ong Thien, sneuvelden ongeveer honderd Vietcong- strijders. Aan de zyde van de Zuidviet- namese regeringstroepen, zouden enkele militairen zijn omgekomen. Van mannen boten de 40 jaar DEVENTER In de vijftigste al gemene vergadering van de Overijs selse vereniging tot bestrijding van tuberculose heeft dr. P. Veeze een pleidooi gehouden voor een zo snel mogelijke instelling van een regelmatig met korte tussenpozen te houden on derzoek van mannen boven de 40 jaar op longkanker. Hy was zich daarbij terdege bewust dat dit grote financiële offers en veel organisatorisch werk zal vragen, maar meende dat deze offers verantwoord wa in verband met de gezondheid van zesde deel van de Nederlandse be volking. Voor longkanker bestaat slechts gene zingsmogelijkheid middels een operatie in het beginstadium, wat het onderzoek van mannen in de tweede levenshelft op regelmatige tyden nodig maakt Spreker noemde slechts mannen omdat de ziekte bij hen tienmaal zo vaak voorkomt als bij vrouwen. Vanzelfspre kend vond hy het, dat ook voor vrouwen die daaraan behoefte hebben, het onder zoek mogelyk moet worden. Wat het bevolkingsonderzoek op tbc betreft zei spreker met nadruk, dat irit- stralingsoogpunt de by dat onderzoek gemaakte longtoto's geen enkel bezwaar opleveren, ook niet by vrouwen die in verwachting zyn. Opheldering gevraagd over toestand van Souniokil DEN HAAG De jongerenorganisatie van de stichting „Door de eeuwen trouw" heeft minister Luns in een te legram verzocht druk uit te oefenen op de Indonesische regering met het doel de Nederlandse ambassadeur aldaar, mr. Schiff toegang te verlenen tot de gevangenis waarin mr. dr. C. Soumokil zich bevindt. Op vele plaatsen in Nederland zyn pro testmarsen georganiseerd door de Am bonezen. Aan de burgemeesters werden brieven overhandigd. De Ambonnezen houden vol dat Soumokil is terechtge steld. Door de Indonesische regering ia dit bericht tegengesproken patent binnenvering HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. In schuimrubber of polyaether HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. Behouden door het gehuil van een kind. Bij onderzoek bleek in een donkere hoek van het portaal een ongeveer drie weken oude babv in een witte kunst lederen tas te staan. Een onderzoek wees uit dat het k,nd kerngezond was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1