Nu ambtenaren naar huis Soumokils krant van FORMAAT executie ontkend Kunsthart aangebracht in lichaam 65-jarige patiënt 4 Mr. Aantjes (Aamieinersboiid) over vrije huren: roegen stemmachines onrechte keurmerk? Tweemaal handgemeen in verkeer Drie afgekeurde cao's terug bij de Stichting Keuringsdienst zoekt vergiftigde raapstelen Engeland wil bij EEG Commentaren Geen eindexamen voor Leidse lyceïsten? ictourx f. Dl EMU! pfdradactour: Dr. E. DIEMEV CHRISTELIJK-NATlONAAl DAGBtAO ,.S*»nh»«gt>A a glubUr— ■rifn kart taghenipoat I" J* Vrijdag 22 april 1966, 47ste jaargang Kantoren Leiden Postbus 76 Telefoon 31441 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00^-19.00 Treinrover White had er genoeg van pagina 13 A merika—Europa nu en straks P - Pag. 7 f ZILVEREN WAMA's zie Ethergolven Rusland en de tvereldkam pioen- schappen zie sportpagina f De Protestants-christelijke erkgevers. waarvan het jaar- -•rslag vandaag gepubliceerd is, reven naar nauwere samcn- erking met de r.k. organisatie. iok de verhouding tot het CNV 'ordt goed genoemd- Zie pagina [ernmerk. tr« «uwe Franse nota over de NAVO ARIJS Frankrijk heeft een Iele regeling getroffen ten aanzien lde ontruiming van de Amerikaans i het land. regeling houdt in dat de Ame- i zich wel aan de tijdslimiet voor Jntruiming moeben houden r de operatie eenmaal op gar_ wellicht worden onderhandeld over fende verlenging van de evacuaü*- We. 0 en ander staat in een nieuwe Fran- lota die vandnaag aan de Ameri- ise ambassadeur in Parijs werd Beroep op loyale houding gemeenten Van onze sociaal-economische redactie UTRECHT Wil het vrijgeven van huren en bouw van woningen in een aantal provincies inderdaad ef fect hebben, dan zal minister Bo- gaers ook nog een aantal andere maatregelen moeten treffen. Mr. W. Aantjes, algemeen secretaris van de Ned. Chr. Aannemers- en Bouwvak patroonsbond schrijft deze week in de Bouwvakpatroon, dat hij de be perkte liberalisatie met onverholen instemming heeft begroet. Hij vindt dit meer dan een incidentele versoe peling van het beleid. Hij vraagt nu echter ook maatregelen, die erop ge richt zijn de geldstroom tegen een redelijke rente opnieuw naar de wo ningbouwmarkt te leiden. Dat zal deze excellentie niet door iedereen in dank worden afgenomen, aldus de heer Aantjes, maar laat hij vooral niet bang zijn. Vrees is een eigenschap, die hij trouwens bij deze minister nog niet heeft aangetroffen. (Voor vervolg zie gag. 13) lOTEL APELDOORN l 05760 - 18003 Onze specialiteit! RUST! RIJKSWEG AMERSFOORT—APELDOORN der type geplaatst dan edgekeurd proefmodel (EN HAAG In antwoord op fcen van het liberale Tweede- i gterlid mr. Geertsema over D van de stemmachines by enverkiezingen, heeft minister tllenbroek meegedeeld dat moet den aangenomen dat deze ma les niet geheel overeenstemmen het goedgekeurde proefmodel, et op het uitvoerig technisch on- loek, waaraan het proefmodel r de goedkeuring is onderworpen, ■^egt de bewindsman, Ijjfct het Ier niet waarschijnlijk dat dit fdeljjk is. onderzoek van de stemma dat eerst na het onderzoek van loofsbrieven van de nieuw benoem- itenleden mag plaats vinden, blijkt zij niet overeenstemmen met het lel, dan dragen deze machines >nreohte het rijkskeurrr.erk, zodat iet bij de verkiezingen mogen wor- gebruikt. Voor de intrekking van .■nmaal verleende goedkeuring, die jinsel niet uitgesloten behoeft te :n geacht, bestaat volgens de minis- dit geval naar het zich laat aan- geen aanleiding. Wel zal de minis- Bog advies inwinnen over de vraag, felke manier verzekerd kan worden. Je gebruiken stemmachines overeen- ^Jmen met een goedgekeurd model. Herstemming beslissing, of tot herstemming e betrokken gemeenten zal worden ftgegaan berust bij het lichaam, 'larvoor de benoeming is geschied, in geval dus de colleges van provin- staten. Hf heer Geertsema had ook nog ge- |gd, waarom de rijksgoedkeuring van itemmachines zo lang op zich heeft h wachten. De gegevens waaruit bleek aan de gestelde voorwaarden was /eersverwachting Vrij zacht •e Bilt verwacht tot morgenavond: "waar bewolkt met voornamelijk in de ht en ochtend enige regen of motre- L Daarna ook enkele opklaringen. Ma- aan de kust tijdelijk krachtige wind ten zuid en zuidwest. Vrij zacht weer 7gemaakt te 11.15 uur) voldaan werden eerst op 18 maart ont vangen, zo zegt de bewindsman. Reeds vier dagen later is de beschikking toen in de Staatscourant gepubliceerd. Vol gens de heer Geertsema werd hierdoor de gemeentebesturen elke mogelijkheid ontnomen om tijdig vast te stellen of da machines inderdaad tot het goedgekeur de merk behoorden. In zijn antiwoord zegt de minister dat hij er zelf nooit op heeft aangedrongen dat bij de statenverkiezingen stemma chines zouden worden gebruikt. Daar om kan hem moeilijk worden verweten dat de vereiste goedkeuring niet eerder is afgekomen. HOUSTON (Texas) Onder on- voorestelbare spanning zijn chirur gen van het Methodisten-ziekenhuis er gisteren in geslaagd, het zieke hart van de 65-jarige Marcel Drud- der tot rust te brengen door er een kunsthart bij in te brengen. Het kan een zo belangrijk deel van de hart- functie overnemen, dat het natuur lijke orgaan naar menselijke be rekening zelfs maandenlang gele genheid krijgt tot genezing. De spanning in de operatiezaal steeg tot het ondragelijke, toen de bloeddruk van Drudder plotseling sterk daalde. Operatieleider dr. Michael E. Debakey, de beroemde hartchirurg liet onmiddel lijk overschakelen op een hart-longma- chine. Inmiddels masseerde een andere chirurg het hart van de patiënt. Tot hun intense voldoening zagen de artsen, die koortsachtig werkten om Drudder te redden, dat de bloeddruk verbeterde. Op een gegeven moment was de situ atie zo wonderbaarlijk, dat Drudder leefde door toedoen van zijn eigen hart dat werd gemasseerd, door het nieuwe kunsthart en de hart-machine. Plastic Het hulphart (van plastic) heeft on geveer de grootte van een pompelmoes en weegt minder dan een pond. Het is met aderen" aan het natuurlijke hart verbonden en wordt „aangedreven" door gecomprimeerde lucht, die stootsgewijs komt uit een aan het bed van de patiënt bevestigde machine. Als het niet langer nodig is, kan het hulphart gemakkelijk worden uitgeschakeld. Iiets meer dan een uur na de biplan- tatie begon het kunsthart te werken. Binnen twee nur bleek het electrocar diogram uitstekend te zijn en begonnen de chirurgen met het dichtnaaien van de operatiewond. Alle vitale lichaams functies verliepen goed, overeenkomstig de verwachtingen. euwe kunsthart is ontwikkeld door specialisten van de Baylor Univer siteit, onder wie dr. Debakey en dr. William Hall en Domingo Liotaa uit Ar gentinië, alsook door specialisten van de biologische-medische laboratoria van de Rice Universiteit. Het is een verbeterde versie van het kunsthart dat in 1963 werd gebruikt om een man in leven te houden. De ontwikkelingskosten hebben vierenhalf miljoen dollar bedragen. Niet eerste keer Het aanbrengen kunsthart, De Amerikaanse hartspecialist dr. Michael Debakey (met gezicht naar de camera) plaatst hier het kunst hart in de borstkas van de 65-ja- rige Marcel Derudder. Het is de eerste maal in de geschiedenis van de mensheid dat men erin is ge slaagd een plastic kunsthart met succes bij een metis aan te brengen. DJAKARTA Brigade-generaal Soegiharto, minister voor militaire rechtspraak, heeft het bericht over de terechtstelling van RSM-leider dr. mr. Chr. Soumokil met klem tegengesproken. Hij deed dit tegen over de correspondent van het ANP. Luitenant-generaal Soeharto, chet-staf van het Indonesische leger, /erklaarde desgevraagd: „Soumokil is niet terecht gesteld. ofschoon hij wel ter dood veroordeeld is'. Dr. Soumokil werd in 1964 gearres teerd. Het vonnis van de bijzondere militaire rechtbank zou volgens een door andere RMS-leiders ontvangen bericht, 12 april op het eiland Omhi zijn voltrokken. APELDOORN Tweemaal achtereen heeft de politie proces-verbaal moeten opmaken tegen automobilisten, die eigen rechter speelden. Na een verschil van mening over voorrang reed de 27-jarige bedrijfsleider O. D. uit Arcen de 60-jarige automobilist W. P. uit Beekbergen klem, maakte ruzie en sloeg de man tenslotte zodanig met een steen op het hoofd dat hij bloedend in elkaar zakte. De onver laat stapte vervolgens in zijn wagen en reed weg. Voorbijgangers hadden zijn nummer genoteerd, zodat hij spoedig kon worden aangehouden. De aangevallene moest met een schedel basisCraobuur in het ziekenhuis worden opgenomen. De aanvaller werd na verhoor ingesloten. Korte tijd later werd de politie ge alarmeerd voor een timmerman, de 43- jarige J. C., doe meende bij het inhalen gehinderd te zijn door een andere auto mobilist. Ook deze mar 7>cht ruzie, waar bij hij de ander enkele tanden uit de mond sloeg. Tegen C. is proces-verbaal opgemaakt. Maastunnel half dicht ROTTERDAM De westelijke buis van de Rotterdamse Maastunnel (rich ting noord zuid) zal vanavond acht uur tot zondagmorgen tien uur voor het ver keer gesloten zün. Gedurende die tijd zal het verkeer door een buis geleid wor- zoals gisteren door dr. Michael Debakey York toegepast. Dit heeft een woordvoer- gedaan, is reeds op 4 februari door der van dat ziekenhuis gezegd. De pa- groep chirurgen onder leiding van tiënt was 34 jaar en stierf 24 uur na de dr. Adrian Kantrowitz van het zieken- operatie als gevolg van complicaties die huis Mainmonides te Brooklyn in New geen verband hielden met kunsthart. ZONDER WIJZIGINGEN (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De nieuwe cao's voor het KLM-grondpersoneel, de apothe kersassistenten en de Twcntsche kabel- fabriek, die door minister Veldkamp waren afgekeurd en naar dc stichting terugverwezen, zijn ongewijzigd door de partijen opnieuw aan de Stichting van de Arbeid ter goedkeuring voor gelegd. De minister mo<* nu binnen drie we ken (al dan niet na overleg met de bü deze cao's betrokken werkgevers en werknemers) beslissen of hij tot onver bindend verklaring van de omstreden be palingen in de contracten zal overgaan. Partijen bij de cao's voor het schoon maakbedrijf en de glazenwassers hebben onl verlenging verzocht van de termijn van vier weken waarbij zij hun e eens afgekeurde contracten opnieuw ter goedkeuring moesten voorleggen. Werk gevers en werknemers, die betrokken zijn bij de cao's voor het houtbedrijf, Gie- lissen's tentoonstellingsgebouwen en de NV Sinprodo hebben de afgekeurde con tracten overeenkomstig de wensen van minister Veldkamp gewijzigd, zodat de goedkeuring van deze cao's nu wel spoe dig een feit zal zijn. Op de Haringvreter, een grote zandplaat in het Veerse meer voor de haven van Veere, zijn donderdag vijfentwintig wilde New Forest pony's losgelaten. De dieren waren onmiddellijk in een heftige strijd om het lei derschap gewikkeld. De zand plaat, die gedeeltelijk door Staatsbosbeheer is bebost, is be stemd voor de recreatie. Partijen bij de cao's voor de handels- onderneming Goeree Overflakkee en de dagbladjournalisten, die eveneens wer den afgekeurd en terugverwezen, heb ben nog geen beslissing genomen- Grondwet-in-proef komt in mei DEN HAAG De proeve voor een nieuwe grondwet zal de eerste helft van mei verschijnen. In dcember 1963 was er een afdeling voor ingesteld op het ministerie van binnenlandse Geveild in Zevenaar ZEVENAAR De keuringsdienst van waren heeft in tal van groen- tenwinkels in Oost-Nederland inval len gedaan om na te gaan waar de 200 kisten waarschijnlijk vergiftigde raapstelen van de veiling in Zeve naar zijn gebleven. Bij veertig han delaren in de Achterhoek en Twen te zijn partijen in beslag genomen. Het onderzoek volgde op het alarm van landbouwer G. H. J. Sweers in Zevenaar, wie zes koeien moesten worden af gemaakt omdat ze van de raapstelen had den gegeten. HU had 300 van de 500 aan gevoerde kisten gekocht. Op het labora torium werd uitgemaakt, dat de dieren ziek waren geworden door parathlonver- giftlging. LONDEN Engeland is bereid tot de Europese Economische Gemeenschap toe te treden, mits z(jn essentiële belangen en die van het Gemenebest worden ge waarborgd. Dit verklaarde koningin Elizabeth gis teren bü de opening van de nieuwe par- lementszittlng. In november 1964, toen de Labourre- gering slechts een geringe meerderheid in het Lagerhuis had gekregen, werd nog volstaan met een vage mededeling dat zü zou streven naar „nauwere Europese sa menwerking". Het regeringsprogram voorziet In natio nalisatie van de staalindustrie en in de vorming van een commissie die bevoegd is voor de gemeenschap bouwland te .ver werven. Blijvende steun aan de NAVO, actie te gen het „onwettige bewind" in Rhodesië, herstel van het evenwicht op de beta lingsbalans, onderhandelingen over Viet nam, voortgezette bijstand van Maleisië en Singapore zijn andere punten in dezo troonrede. vergiftigd. Dr. E. Beljaars, directeur van de keuringsdienst van waren in Nijme gen, neemt aan dat van de hele partij slechts een of twee kisten waren vergif tigd. Van huisvrouwen zijn in ieder ge val geen klachten binnengekomen en ook bij een analytisch onderzoek op het la boratorium is van vergiftiging niets ge bleken. De 500 kisten waren aangevoerd door 13 tuinders uit de buurt van Zevenaar, 200 werden opgekocht door een groot handelaar. die ze doorverkocht aan groentehandelaren in het oosten van het land. Doorgedraaid Driehonderd werden doorgedraaid om dat ze de prijs niet haalden. Die kisten gingen naar landbouwer Sweers. Kort daarna werden de vergiftigingsverschijn selen geconstateerd. Hij had er twaall koeien in twee stallen mee gevoerd. De volgende ochtend waren alle zes koeien uit de ene stal zo ziek, dat ze door een noodslachting uit hun lijden moesten worden verlost. Onmiddellijk zette de keuringsdienst van waren een jacht in om de resterende partijen te achterhalen. „Dag en nacht hebben we achter de groenten aangeze ten" zegt dr. Beljaars, „En het is ons gelukt de hele partij in beslag te nemen" en te onderzoeken. Het is gelukkig goed gegaan". MOED GEVRAAGD Met ons juicht mr. Aantjes, de secre taris van dc Christelijke Aannemers- bond, het besluit van minister Bo- gaers tot gedeeltelijke vrijmaking van het huur- en woningbeleid toe. En hij laat niet na, het ijzer te sme den nu het heet is. De vrijmaking zal weerstanden op roepen. maar mr. Aantjes weet dat deze minister niet bang is. Daarom vraagt hij nog enkele andere maat regelen, die °ok niet overal met ge juich zullen worden ontvangen, maar evenzeer nodig zijn. Zo zou er geld tegen redelijke rente moeten komen voor de woningbouw; de grondpolitiek bü de gemeenten zou beter in het oog moeten worden gehouden; het ambtelijk apparaat bij bouwnijverheid dient langzamerhand ingekrompen te worden en ook de woningen moeten worden ont trokken aan wie een ongesubsidieer- door ons bepleit de gesubsidieer de kunnen betalen. In het belang van de huisvesting wordt van de minister dus ook ver der durf gevraagd. HERZIEN Het Verbond van Protestants Chris telijke Werkgevers wil de structuur van de financiering der sociale ver zekeringen herzien, een pleidooi dat wij gaarne willen ondersteunen. Overheid, werkgevers en vakbewe ging achten allen de grenzen der premieheffing wel zo ongeveer be reikt, vooral wanneer daar volgend jaar nog enkele grote sluitstukken bij komen. Dan zal ongeveer een derde van het premieplichtig in komen worden ingehouden om op zichzelf zeer goede sociale verzeke ringen te financieren. Een derde. Dat is heel veel en niet onwaarschijnlijk draagt het grote verschil tussen bruto- en netto inkomen (nog versterkt door de forse loon- en inkomstenbelasting) bij aan de gevoelens van ontevre denheid bij grote groepen werkne mers. De gedachte om in de sociale verze keringswetgeving een stukje eigen risico in te bouwen lükt ons, bij de nog steeds toenemende welvaart, ernstige overweging waard. Daardoor zou het (jaarlijks stijgend) premie niveau niet onbelangrijk kunnen worden gedrukt, want juist de eerste risico's brengen de grootste premie last mee. Mocht zulk een stap te ingrijpend worden bevonden, dan zou (bij een gelijktijdige vereenvoudiging van de gehele financieringsstructuur) mis schien. al of niet bij wijze van proef, kunnen worden begonnen met het scheppen van mogelijkheden voor werknemers om op vrüwillige basis eigen risico's te aanvaarden. Rechercheur op dievenpad PADERBORN Politiemannen in Pa- derborn, West-Duitsland. hebben in de nacht van woensdag op donderdag een colega ingerekend nadat deze kostbaar heden ter waarde van vijf duizend gul den uit een juwelierszaak had gestolen. De man, rechercheur bij de afdeling in braken, verklaarde de sieraden te hebben gevonden. Hij wondt er van verdacht nog een aantal inbraken in juweliers zaken op zijn geweten te hebben. De is getrouwd en heeft twee kinderen. RICHELIEU-TAPIJT 366 - 380 - 457 cm. breed GORDIJNVELOURS 15,90 - 18,90 - 23.50 p.m. K.V.T. LOPERS voor trap en gang GARDISETTE de moderne vitrage VRIJBLIJVEND OFFERTE AAN HUIS met grote kwaliteit- en kleur- monsters. INTERIEURVERZORGING BULTHUIS Botermarkt 23 LEIDEN Maandag zullen bestuur en curatoren van het Chr. Lyceum een beslissing nemen inzake een aantal eindexamenkandidaten. Het be stuur wil nameiyk gebruik maken van zijn recht deze scholieren uit te slui ten van het eindexamen op grond van de ravage, die zij (na inbraak) in de nacht van 1 op 2 april in hun school hadden aangericht. De toestand in het schoolgebouw; was de volgende dag zodanig, dat dc andere leerlingen naar huis moesten worden gestuurd. De eindexamenkandidaten waren boos geworden omdat hun de kans op een alschcids-„fees4" was ontnomen Pas vrijdagmiddag 1 april kregen zjj te horen, dat hun laatste schooldag was verstreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1