Ook in Vietcong Saigon loert de in alle straten Systeem van dubbele belasting ondragelijk Ha, dat moet u vaker doen: V.S. zijn goedkoper af met steun bondgenoten DONDERDAG 21 APRIL 1966 SAIGON Wie Algiers in de woelige dagen van het patriot tische verzet heeft gekend, waant zich er in de Zuidvietnamese hoofdstad onmiddellijk in terug. Overal jeeps met patrouille rende militairen, overal versterkingen in de vorm van zandzak ken, met aarde gevulde rioolbuizen en prikkeldraadrollen. overal tralies, of zware, ijzeren harmonikahekken. De restau rants en de bars laten maar iets zien van het kale, vaak zo som bere interieur. Het kijkgat of moet ik mangat zeggen? is niet breder dan een mens breed kan zijn. Een Frans aandoende stad, dat Saigon, tot berstens toe gevuld met Amerikanen, van wie sommi gen de ware Texas-stijl (geblokt hemd met breedgerande hoed) trouw gebleven zijn. De spanning is er te snijden. De moeilijkheden, waarin de militaire junta van de 34-jarige vice-luchtmaarschalk Ky zich op 't ogenblik bevindt, hebben een deprimerende uitwer king op de woordvoerders van de Amerikaanse informatiedienst die ondergebracht in het zwaar be waakte gebouw op de hoek van de Dai Lo Nguyen Hue en de Le Loi. „Of onze problemen al niet groot genoeg zijn", verzuchtte een USIS-functionaris, toen hij hoorde dat er nieuwe, Boeddhistische de monstraties werden verwacht. Een burgeroorlog binnen een bur geroorlog boy, hoe komen we hier ooit uit". Avondklok is een avondklok in Saigon ngesteld, hoewel de studenten, die door het Boeddhistische leken- ïnstituut Vien Hao Dao worden geïnspireerd, zich hier weinig van aantrekken. Elke keer, als ik op le radiozender van de „strijd machten voor vrede en vrijheid" ifstem, hoor ik pseudo-opgewekt.e itemmen zeggen dat geen Ameri kaan tussen negen uur 's avonds en vijf uur 's morgens op straat nag zijn, tenzij de dienst dit ver eist. Geen wonder. Er zijn provoca tes; de demonstranten, die de mili- ;aire junta door een gekozen bur gerregering vervangen willen, worden steeds brutaler. Op de dag dat ik hier aankwam, werd er een Amerikaan gekidnapt. Een leger- jeep ging in vlammen op, vier mi litairen werden gemolesteerd, r twee, overigens niet ontploffende handgranaten werden naar passe rende „Yankees" gegooid. Geen certicp Door de wanordelijkheden en de politieke spanningen van de af- Igelopen 'dagen is het uitgaansle ven in Saigon abrupt gedoofd. !Men moet 's avonds vroeg gaan eten om nog een maaltijd geser veerd te krijgen, want ook het ipersoneel moet naar huis. De bars, waarin zoveel „groene ruggen" (Amerikaanse dollars) omgaan, en waarvan beweerd wordt dat gene raals en andere topfunctionarissen van het huidige Zuidvietnamese bewind er de eigenaars van zijn, worden al om acht uur gesloten. Het vermaak, als men de in houdsloze vrijetijdsbesteding van de Amerikanen in Saigon ten minste zo mag noemen, moet in de ;stom-vervelende hotellounges wor- Iden gezocht, waar de drietaligheid Vietnamees, Engels, Frans (bijna een wetmatigheid is gewor- De vreemdeling, die op 't ogen blik in de Zuidvietnamese hoofdstad arriveert, moet een wa re lijdensweg bewandelen. De ho tels zijn overvol met aankomende lof afreizende Amerikanen, onder wie militairen uit de jungle, die 'even van een kort verlof genieten, senatoren met al of niet afwijken de politieke opvattingen en een veelheid van burgerspecialisten die op hun bestemming wach ten. Sleutelgeld De receptie is niet meer geïnte resseerd in een gast, hoelang deze ook wenst te blijven, en hoeveel maaltijden hij ook in het restau rant belooft te gebruiken. Het eni ge, dat telt, is het bedrag aan con tanten, dat wordt afgeschoven. Voor tien dollar haalt men de neus op, vijfentwintig dollar is ook nog nauwelijks interessant. Pas bij een omkoopsom, die in de buurt van de vijftig dollar ligt, beginnen de heren achter de balie belangstelling te krijgen. De transportmiddelen van Sai gon tezamen met de voorstad Cholon zo'n twee miljoen mensen tellend, onder wie nog altijd tien duizend Fransen zijn ten enen male onvoldoende om aan de enor me vraag naar vervoer te kunnen voldoen. En auto huren kan men alleen nog, als men er een kapitaal voor neertelt. Taxi's zijn schaars en de chauffeurs vragen en doen precies wat ze willen. Legio zijn de Amerikanen en de Europeanen, die blij zijn zich in een open fietstaxi te kunnen laten vervoe ren, ook al kost dit handen met geld. Inflatie Een vreemde, gespleten stad, dat Saigon. De „mighty dollar", die als een vloedgolf binnenstroomt, en waarvan slechts bepaalde cate gorieën Zuidvietnamezen profite ren, doet de inflatie steeds grotere vormen aannemen. Op elke straat hoek wordt de vreemdeling aange klampt door geldhandelaars, die hem tussen de 180 en 200 piaster voor een dollar bieden. De offi ciële koers is nog geen 120, en daar is al een zogenaamde toeris tische premie in verwerkt In elk gebouw, dat door de Ame rikanen wordt gefrequenteerd, en waarvoor „Leathernecks", mari niers, met de karabijn op de heup op wacht staan, bevinden zich co ca-colamachines, of zuiveringsin stallaties, waaruit ijskoud water kan worden betrokken. Even ver der kan men in restaurants, waar nog een Franse ..patron" achter de ..kist" staat, Provenïaals eten en een overigens peperdure rode Bourgogne drinken. Stadsbeeld Terwijl door de straten grote, Amerikaanse trucks met leeg geschoten hulzen van artille rie-projectielen denderen, lopen er kwetterende Vietnamese vrouwen op de trottoirs, de fragiele gestalte gehuld in een als een sluier wap perend bovenkleed, de benen gestoken in lange, nauwsluitende witte of zwarte pantalons en met een rieten hoofddeksel, dat op een omgekeerde schaal lijkt en een uit nemende bescherming tegen de brandende zon biedt. Tussen hen door bewegen zich plattelanders, die letterlijk gebukt gaan onder de zware vrachten groenten en fruit, die in manden aan een schouderjuk worden mee- Ook voedselvoorraden, die op de Vietcong worden buitgemaakt, worden met helikopters afge- gezeuld. Het lange haar van de mannen is hoog opgebonden. De wijde, in plooien vallende short reikt tot aan de knieën van de magere, maar gespierde benen. Amerikaanse soldaten, die er net zo opgepoetst en opgestreken uitzien als op hun „base back ho me", worden aangesproken door allerliefste Vietnamese kinderen, die gestreepte katjesr of kleurige vogels in een kooi bij zich dragen. Ze vragen er het tienvoudige van de werkelijk waarde voor. „G.I. Joe" is immers schatrijk, niet waar? Wat hij op één avond aan een paar biertjes en een maaltijd uit kan geven, verdienen vader en moeder samen misschien in een Oorlogsstcmniing Saigon is zonder meer een stad, waar een oorlogsstemming heerst. Toch voelt men zich er vrij veilig, als men tenminste een paar vuistregels in acht neemt. Hoewel de Vietcong in alle lagen van de stedelijke bevolking is gepene treerd, laat deze zich zelden zien. De handlangers van het regime van Hanoi werken meer achter dan voor de schermen. Zo nu en dan wordt er eens een gegrepen bij het vervoer van explosieven, die voor het opblazen van een Amerikaans kwartier zjjn be stemd. De vorige week nog kon, dankzij een goed betaalde tip van een Zuidvietnamees, éen jonge man worden gearresteerd, die met driehonderd pond dynamiet onder weg was om het zogenaamde Ala- bama-gebouw in de lucht te laten vliegen. Belastingen De burgers van de Zuidvietna mese hoofdstad weten meer af van de verblijfplaatsen van de Vietcong dan de Amerikaanse vei ligheidsdienst. of de sterke, plaatselijke politiemacht. Een mid denstander vertelde: „Ondragelijk is niet de span ning, waar we nu al jaren in le ven. Daar raak je wel aan ge wend; als er uitbarstingen drei gen, weet je dat gauw genoeg. Nee, we moeten hier dubbele be lasting betalen. De Zuidvietna mese regering slaat ons aan, maar daarnaast ook nog eens het bevrij dingsfront van Ho Chi Minh. En verzet je maar niet tegen de steeds hoger wordende bedragen, die gevraagd worden. Je zaak gaat er onherroepelijk aan, terwijl je zelf ook niet langer veilig bent. Dat er zoveel hotels, die toch vol met Amerikanen zitten, van bom aanslagen gevrijwaard blijven komt alleen omdat de directies niet aarzelen de hoogste af koopsommen neer te tellen". Wie in deze woelige dagen op het vliegveld van Saigon. Tan Sun Nuth, aankomt, beleeft dat merk waardige dualisme van oorlog en vrede, van voortdurend lijfsge vaar voor de een en slechts rust en ontspanning voor de ander. Luchtverkeer Terwijl de straalbommenwer- pers met hun dodende last achter speciaal gemetselde muren staan, terwijl helikopters en transport- toestellen aan- en afvliegen, rol len er comfortabele straalverkeers- vliegtuigen binnen. De passagiers zijn veelal vakantiegangers, die in de cabine van een mooi klassiek muziekje genieten. Ze doen „de stad van het geweld" slechts een half uurtje aan. Ze zijn van Bang kok of Singapore naar Manilla en vooral Hongkong onderweg ste- Met speciaal afgerichte honden bewaken Amerikaanse militairen hun munitie-opslagplaatsen in Zuid-Vietnam tegen overvallen van Vietcongguerrilla's. den, die zich door hun faam als toeristisch en winkelcentrum in de wereldbelangstelling verheugen. Een Amerikaanse, een be woonster van het zelfde land, dat in Zuid-yietnam een kleine 250.000 militairen op de been heeft gebracht, van wie er tussen de 150 en 300 per week in een smerige jungle-oorlog sneuvelen, zei, terwijl ze in Singapore in het zelfde vliegtuig als ik stapte: „Saigon? Zuid-Vietnam? Voor geen geld van de wereld ga ik daarheen. Ik vind het al erg ge noeg dat we daar straks moeten landen. Geef mij Hongkong en To kio maar. Daar kan je tenminste onbezorgd van het leven genieten. Ik ben op plezierreis, „you know?" Die andere vrouw, die Zuidviet namese, die naar Radio Hanoi ge luisterd had, weet nu ook waar ze aan toe is. In de eerste krant, die ik in Saigon onder ogen kreeg, las ik dat ze was gearresteerd en dat haar toestel in beslag genomen was. En ik had even het gevoel, of de klok was teruggedraaid naar de tijd van de Duitse bezetting... De staatssecretaris van defensie (marine) schout bij nacht A. van Es, zal begin mei een bezoek aan de Ne derlandse Antillen brengen. De heer Van Es, die vergezeld zal zijn van zijn adjudant, kapitein luitenant ter zee A. P. Besnard, zal op 2 mei op Curasao aankomen. r.v. zondig? Mijn compliment voor het eerlijke jonge echtpaar uit Barneveld. De an dere cathechisanten mochten wel be lijdenis doen. Zou van hen niemand eens stiekum bij buren of elders geïnteresseerd gekeken hebben? Uit ervaring weet ik, dat dit in vele geval len pleegt te gebeuren, maar ja, dat is tenslotte geen openbare zonde. We hebben met de radio hetzelfde meegemaakt. Gelukkig zien velen daarvan nu het bekrompene in. Ze bezitten het kastje, dat hun zoveel genoeglijke uren kan verschaffen. Ik denk aan de uurtjes voor zieken etc. Dat er gekozen moet worden uit de programma's spreekt vanzelf. Moge het voorbeeld van dit jonge echtpaar voor velen een reden zijn zich af te keren van dit kleinzielige, benauwde denken. Goes A. den Boer Collecteren Het idee van de heer Soetens: één collecte voor alles en dan verder op houden lijkt me verkeerd. Want de mensen kijken heus wel wéar ze voor geven en als je regelmatig met de bus loopt bemerk je, dat men voor het één meer geeft dan voor het ander. Ik ben er derhalve bepaald niet zeker van dat een collecte alleen al qua opbrengst „de" oplossing is. Wat de vrouwenorganisaties betreft vermoed ik, dat zij vooral doelden op de bussen en niet zozeer op de collec tanten. Een goede collectant rammelt niet en daar zondigen veel collectan ten tegen. Goede collectanten vinden hun werk geen „gezeur", maar ze le ven er in; ze zijn blij dat ze op deze wijze wat voor anderen kunnen Sterker: ze hebben er gewoon ple zier in. Zoals gezegd: ik collecteer veel, maar nog lang niet genoeg. Hier is mijn adres: Wattstraat 4, Den Haag. Den Haag J. Lindemulder Verkiezing en Verwerping Als ik de heer Lups goed begrijp, gelooft hij, dat „verkiezing en verwer ping" uitsluitend een zaak van God is en niet van wedergeboren mensen. Ik ben geneigd te zeggen: Was dat maar zo. Laten we maar in de binnenkamer vluchten en de hand in eigen boezem steken. Waarom bij de verkiezing en verwerping niet eenvoudig gedacht aan woorden als zegen en vloek, gelo vig en ongelovig. Een wedergeboren mens heeft de Heilige Geest ontvan gen en is daardoor ontzaglijk rijk geworden. Maar hij is ook medever antwoordelijk en (mag ik het zeg gen?) medewerker van God gewor den. Dan nog dit: Hij is lankmoedig jegens u, daar Hij niet wil dat sommi gen verloren gaan, doch dat allen tot bekering komen! Den Haag P. de Boer Lekker en gezellig: vla-flip met slagroom! Gromiko stelt bezoek aan Japan uit TOKIO Het bezoek dat de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko half mei aan Japan zou brengen is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Reden hiervan is nog onbe kend. De regering in Tokio werd giste- van dit uitstel verwittigd. McNamara in Senaatscommissie Hulpprogram niet besnoeien WASHINGTON De Amerikaanse minister van defensie McNamara heeft gisteren in de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken gezegd dat de VS voor ondraaglijke kosten zouden ko men te staan als zij geen militaire hulp aan hun bondgenoten zouden ver lenen, nodig om de communistische dreiging overal te beteugelen. McNamara drong er dan ook bij de commissie op aan het hulpprogramma van president Johnson zonder besnoei ingen te aanvaarden. „Het zou ondraaglijk veel van de VS vergen, niet alleen geldelijk maar ook waar het manschappen betreft, om langs de vele vooruitgeschoven Russische en Chinese posities een aan vaardbare strijdmacht te handhaven", aldus de Amerikaanse minister die er op wees dat nog nooit een land zulk een grote militaire macht bezat, ter wijl de druk op het maatschappelijk leven zo gering was. Desondanks blijft het volgens McNa- ara nodig dat bevriende landen de VS bijstaan bij de handhaving van Nieuw is de sigaret, nieuw de zachte melange, nieuw net pakje... Hunter 25! Steek ze op zak, haal ze in huis: alle 25 tegelijk. En natuurlijk blijft de Hunter King Size en de Hunter Fitter Den Haag krijgt opeens ook zijn portie van studentikoos onbehagen. Over heel de wereld is de student de protestfiguur. Of ze bestormen een ambassade of ze demonstreren voor het afzetten van een minister of tegen noem-maar-op. Nu is het laten we ten van een oprechte mening niet zo verwerpelijk, wanneer die mening met een grondige kennis van zaken en met enige wijsheid gevormd is. In een democratisch land is het dan ook altijd mogelijk om zo'n mening na drukkelijk openbaar te maken. Waar om dan kiezen de studenten, de inte- lectuelen-van-morgen steeds weer die ophitserige methode van sp.r.doeken, om nog maar te zwijgen van de op het laatste ogenblik, verhinderde po ging een misselijk plaatje in een stu dentenblad te plaatsen. De student is iemand, die tot het uitgelezen deel van onze jongeren be hoort, dat de middelbare school af maakt. De student is ook iemand die de gemeenschap handen vol geld kost. plus dikwijls een behoorlijk aantal opofferingen van de eigen ouders. Hij (of zij) is iemand, die de kans krijgt. De kans om aanleg en gaven ten vol le te ontplooien. Ook iemand voor wie de maatschappij later een meestal zeer goed plaatsje heeft. Een plaatsje, dat allengs uitgroeit tot een ruim po dium van waar af de academicus net minder-wetend volk kan onderwijzen, berechten, ingrijpen bij ziekte, raadge- ven in juridische zaken, de economie kan leiden, het denk.n beïnvloeden. Iemand die een verantwoordelijk heid te dragen krijgt tegenover maatschappij en medemens. Hoe erbarmelijk echter gedraagt zich menig student. De wijsheid, die hij nog moet vergaren denkt hij al in Nog wat liij leren pacht te hebben. Wanneer de argu menten hem ontbreken overschreeuwt hij elk redelijk betoog. Merkwaardig genoeg treedt de ontevreden student altijd in hordeverband op. Waar schijnlijk om egien onzekerheden te camoufleren. Maar ondertussen. We zitten er maar mee. Misschien zitten de studen ten er ook wel mee, want de her rieschoppers zijn een klein percenta ge van het totaal. Ik kan met de beste wil r.' zien. dat er enig onderscheid is tussen de bromnozem, die zo langzamerhand voor elke jongen het bezit van een bromfiets tot een brandmerk heeft ge maakt en de heibel schoppende stu denten, die het studentzijn tot een rel Of het onderscheid moest zijn, dat de brommende knapen noe teeners en de studenten al twennies zijn. De laatste vriendelijk klinkende naam zal ze waarschijnlijk enorm beledi gen, want ze voelen zich immers vol- Het mogen dan allemaal slechts stor- len in een glas waler zijn. de at mosfeer wordt er niet beter van. De studietijd ook niet korter, want al die energie aan het rellen verzin nen en maken verspild kan niet aan de studie besteed worden. En elk jaar studentzijn stremt de doorstroming op onze universiteiten. Maar zo'n simpele logica komt in de verhitte breinen niet op. Straks krijgen we een demonstratie op het Binnenhof. Voor de Vara-mi- crofoon hebben de jongelieden al la ten horen, dat je vooral niet gewoon netjes met een adres aan de Kamer moest werken, maar met een spectacu lair optreden. „Dan komt er een plaat op de voorpagina", riep een. Ongetwijfeld een slimme Jongen, die later een handig reclameman kan worden. Als hij er tenminste iets bij leert, want die kreet was een beetje dom. Je letrt je kaarten niet op tafel voor het spel begint. Kom jongelui, besteed je tijd nu maar aan je boeken en op de college banken, misschien, met hard werken en veel goede wil, kun je dan later '--el nuttige protesten laten horen! Mc NAMARA een vooruitgeschoven verdedigings- boog. Bevriende landen dragen op het ogenblik al met drieëneenhalf miljoen militairen bij, die 540 dollar per man kosten, terwijl een Amerikaanse mili tair 4.500 dollar kost, aldus de be windsman. KOSTEN McNamara deelde mee, dat de VS geen nieuwe militaire hulpprogram ma's voor hun bondgenoten in de NAVO behoeven op te zetten indien Frankrijk zich uit de organisatie terug trekt. Bepaalde NAVO-landen zullen dan wellicht hun defensie-uitgaven zien stijgen maar zij zijn in staat de kosten te dragen, zo zei hij. De minister zei, dat de VS zich zullen houden aan de verplichting om vijf divisies in West-Europa te legeren. De 15.000 mi litairen die naar de VS zullen terugke ren in verband met de strijd in Viet nam zijn aanvullende troepen, die te gen het eind van het jaar naar Europa zullen terugkeren, aldus McNaimara. Hij sprak tenslotte berichten tegen dat er in Vietnam een tekort aan bommen Met Oost praten mag, maar toch waarschuwing BONN Het kabinet Erhard heeft zijn goedkeuring gehecht aan rechtstreekse besprekingen van poli tieke partijen of particulieren met Oostduitse communisten over de her eniging van Duitsland. Ge waarschuwd werd echter tegen het deelnemen aan deze besprekingen door leden van de „vrij gekozen Duitse regering". Deze waarschuwing houdt indirecte kritiek in op Bcrlijns burgemeester Willy Brandt. Als hoofd van de partij probeert hij twee openbare bijeenkomsten met de communisten te organiseren, een in Karl Marxstadt —het vroegere Chemnitz in Oost-Duitsland en de ander in het Westduitse Hannover. Erhards Christen-democratische partij zal aan de bijeenkomsten niet deel nemen. Argentijnse marine veriaagt Russen BUENOS AIRES Argentijnse ma rineschepen hebben zeven Russische walvisjagers uit de territoriale wate ren verdreven. Zondag werden vijf schepen ontdekt én later werden nog twee Russen opgespoord en ver jaagd. Lintje voor export LONDEN Koningin Elizabeth heeft woensdag aan honderdvijftien Britse ondernemingen (van mammoet- bedrijven tot aan een kleine familie zaak in diamanten) een nieuwe on derscheiding toegekend voor bijzonde re verdiensten op het gebied van de export.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7