^al computer groei bij overheid stoppen? Natte moesson in de landbouw Nachtvorst College moet nieuwe cao's blijven toetsen Icht weken .uitschelden 4 wegens politie Meer koffie, minder thee Doodstraf voor Ngadimo Export varkenvlees krijgt alle aandacht Oerwoud Guyana Suriname en onverdeeld DONDERDAG 21 APRIL 1966 staatssecretaris Westerhout voorsiet: -,legering: kosten en omvang ambtenarenapparaat beperken :enl 0hfN HAAG De regering heeft byzondere belangstelling voor de toe- i^jngsmoge 1 ijkheden van computers. Deze interesse is vooral gewekt hdde gewenste beperking van de kosten en de omvang van het over- in<diapparaat. Bovendien kan deze moderne apparatuur dank zij snellere raafetere informatie bijdragen tot aanzienlijke verbetering van de besluit- ^eüng op verschillende niveaus in de rijksdienst. deze uitspraak kwam de staats- van binnenlandse zaken, drs. Westerhout, od de gisteren studiedagen van de Commissie itisering rijksdienst. Aan deze in girogebouw in Den Haag studiedagen nemen ook •rdigers van de Staatsmijnen de ;n en de PTT deel. Ierland, zo zei de staatssecretaris zullen dit jaar ongeveer 300 com- zijn geïnstalleerd, waarvan er IOC rijksdienst zijn geplaatst. Om ir te blijven lopen met de ontwik- in Europa zal de computercapa- .ver vijf jaar het drievoudige van eeïiidige moeten bedragen. Opleiding i duidelijk, dat als deze auto- BILT Een hogedrukgebied hatst zich de komende 30 uur v' het Alpengebied. Dit hogedruk- 5,®% wordt boven de oceaan gevolgd en zuidwestelijke stroming van oceaanlucht. die zich uitbreidt richting van de Britse eilanden. be mende nacht zal bij opklaringen iperatuur dalen tot dicht bij het )r unt. s -bij is in het binnenland op uit- w de schaal nachtvorst te verwach- jof lorgen zal met naar zuidweste- ichtingen gekrompen wind zach- ucht uit de Kanaalzone gaan istromen, en zal op de nadering en warmtefront de bewolking Omen in de hogere niveaus. groot deel van de dag blijft het u weer, maar de kans bestaat dat namiddag van het westen uit een 15tnet wat regen zich over ons land uitbreiden. De afgelopen nacht g&p de meeste plaatsen nog wat ïo. De temperaturen op 10 cm hoog- jpen net even boven nul, omdat i, de vroege ochtend enkele op- 17en voorkwamen. ZON EN MAAN april: zon op 5.30, onder lan op 6.14, onder 21.59. lerdag 28 april: eerste kwartier. *r WEER IN EUROPA Vdorter hedenmorgen zeven uur Temper. I Weer»- 1 êU gest«!dh 10 c IL 5 Ss Bê'flïZi r. bew wlndst licht bew. j onbew. j onbew. half bew. I hfn licht bew. ir tre matisering wordt doorgevoerd, veel ambtenaren moeten worden opgeleid en omgeschoold om een door de computers gereorganiseerd rijksappa raat doelmatig te laten functioneren. Bovendien zullen vele vormen van administratieve arbeid tegen die tijd voor computer worden toevertrouwd. Aan de een groot deel aan het brein van de voortdurende groei van het ambtenaren apparaat (de rijksdienst omvat momen teel ongeveer 126.000 ambtenaren: de staalbedrijven en spoorwegen tellen nog eens ruim 130.000 ambtenaren) kan dan waarschijnlijk een halt worden toege roepen. hetgeen de regering gezien de kostenbeperking niet onwelgevallig zal zijn. Tegen de achtergrond van deze voortdurende groei immers heeft het vorig jaar opgetreden kabinet gemeend aan de vraagstukken van doelmatigheids- bevordering en automatisering versterkt de aandacht te moeten geven. Om misverstand te voorkomen merkte de staatssecretaris nadrukkelijk op, dat alle aandacht zal worden be steed aan de gevolgen van de auto matisering voor de ambtenaren. Het stemde hem dan ook tot voldoening dat tijdens de stun ledagen ook de sociale aspecten van de automatisering ter sprake zullen komen. Werkgevers over loonpolitiek: (Van onze soc.-econ. redactie! DEN HAAG Het Centraal So ciaal Werkgevers Verbond is van mening dat ook onder het nieuwe loonpolitieke systeem, waaraan thans door de Sociaal-Economische Raad gedokterd,.wordt, de, toetsing van cao's weer moet worden opgedragen aan het College vaq Rijksbemidde laars. Het CSWV schrijft dit in het laatstver schenen nummer van zijn orgaan „D< Onderneming". Het verbondsbestuur meent dat de huidige onbevredigende gang van zaken niet tot de conclusie mag leiden dat de loonontwikkeling maar vrij moet worden gelaten. „Indien men e economisch beleid wenselijk acht, dat o.m op gericht is de voortgaande inflatie te bestrijden, moet men ook bereid zijn een systeem van loonvorming te vaarden, waarin een daadwerkelijk grijpen mogelijk is om te voorkomen dat de loonontwikkeling in de nationale ie een zelfstandige inflatoire kracht; wordt. Wij menen dat deze taak bij het College van Rijksbemiddelaars in veilige handen zou zün." Soepel Volgens het CSWV blykt het college ook in de zgn. overgangsfase van n nodige souplesse in acht te nemen loonkostenstijgingen in de tot nu goedgekeurde contracten loocn uiteen van 6 tot 25 procent. Niettemin wordt de huidige procedure onbevredigend geacht, o.m. door het for malisme en door de tijd die er mee ge moeid is. Het verbond betwijfelt dan ook of de minister (die deze procedure zelf heeft bedacht) er wel gelukkig mee is. o.m, omdat hij wel gedwongen is zich allerlei detailzaken te verdienen, wa voor juist het College van Rijksbemidde- laars in het leven is geroepen. „De gehe le gang van zaken bevestigt ons, dat de minister beter had gedaan t.a.v. het loon politieke stelsel in de overgangsfase het voorstel van de meerderheid van de SER te volgen, nl dat de Stichting van de Arbeid niet alleen formeel, maar óok ma terieel had moeten beslissen in de geval- jigen riep: ee i Vuile Fascisten jtERDAM. Een gevangenisstraf weken waarvan vijf voorwaar- aftrek van voorlopige hechtc- was het vonnis dat de politie- j mr. Romke de Waard velde i achttien-jarige dekknecht Ar- m die twee in een surveillance- kittende agenten had uitgemaakt pVuile fascisten" en voorts, „dit gTsme." Dit gebeurde zaterdag- J april bü een volksoploop rond .ndbeeld „het Lieverdje" op het 1 »e beledigingen sloegen op het it de agenten juist een meisje n, gearresteerd en haar naar het ^wilden brengen. i l voor de rechter geen provo te wel anarchistische ideeën te i „Wijst u elke vonm van ge- J" vroeg mr. Romke de Waard, il pat niet, maar zoals het gezag 0 politie nu is, is het absurd en gek." De dekknecht was het echter met de politierechter eens, dat dit wiet gold voor de bewuste derde april. De politie was toen correct opgetreden en had geen enkele aanleiding tot moeilijkhe den gegeven. E. was echter kwaad ge worden omdat de agenten niet wilden antwoorden op zijn vraag waar ze met het meisje naar toegingen. Foto Om de verdachte te typeren overleg de de officier van justitie een foto die op 19 maart tijdens een rel bij de ope ning van een fototentoonstelling was ge maakt en waarop E. met anderen lo pend achter een politieman voorkwam. E. zei dat hij toen alleen achter de agent aanliep om hem te beschermen, wat mr. Van Renesse de opmerking ontlokte dat aan het gezicht van ver dachte duidelijk was te zien met welk een vreugde hij deze bescherming op len, die naar het oordeel van rijksbemid delaars daarvoor in aanmerking zouden komen", aldus het CSWV, dat uit de in de laatste maanden opgedane ervaringen concludeert dat het aanbeveling verdient de toetsing van cao's ook onder het nieu we, loonpolitieke systeem weer op te dra gen aan het college. Rijksbemiddelaars zouden daarbij met de nodige vrijheid moeten steunen op de economische rap porten van de SER. de resultrten van het, overleg tussen regering en bedrijfsleven over deze rapporten en de eventueel af wijkende zienswijze van de regering. Het hoofdmotief voor het niet aanvaarden van een cao zou (net als nu) moeten zijn, dat een bepaald contract een verstoren de werking zou hebben op het door de regering wenselijk geachte economische beleid voor de naaste toekomst. Chauffeur (82) doet val van 15 meter GELEEN By het ledigen van een container is gistermiddag op de gemeen telijke vuilnisstortplaats te Geleen, een containerwagen achteruit geschoten en vijftien meter naar beneden gestort. De chauffeur de 82-jarige J. Frenken uit Puth, die nog in de cabine zat. kwam hierbij om het leven. BOLSWARD Koffie en thee zijn nog steeds de voornaamste volksdranken Elke Nederlander drinkt jaarlijks gemid deld 183 liter thee en 125 liter koffie, 30 liter frisdranken, 28 liter bier (op de Roka werd het bierverbruik in 1965 ge steld op 37,2 liter. Red.) en 19 liter chocolademelk, aldus de heer M. Slob, directeur van de koffiebranderij en thee handel Van der Plaats N.V.. die 125 jaar bestaat. In kilo's staat koffie vooraan, in liters thee. Het koffieverbruik blijft stijgen (in 1965 7 mede doordat de meest gebruik te soorten in 1966 fl.98 per 250 gram kostten tegen f2,68 in 1954, voorts door betere zetmethoden en door meer be hoeft aan ontspanning in deze dynam; sche tijd). Het percentage gebruikte thee neemt daarentegen elk jaar iets af. Men is kennelijk bezig het theedrinken te ver- Tien procent van de gebruikte koffie is oploskoffie. Er zijn in Nederland 70 koffie- en theefabrieken, waarvan 20 95 der markt beheersen. Auto over de kop door middenberm: 1 dode. 3 gewonden DORDRECHT Op rijksweg 13 bij Dordrecht is gisteravond omstreeks half zeven een auto met drie inzitten den, vermoedelijk tengevolge van een verkeerde inhaalmanoeuvre, over de kop geslagen en, al voortglijdend, op zijn dak door de middenberm op de andere rijbaan terecht gekomen. De daarop volgende botsing eiste een dode en drie gewonden. Een auto, komende uit de richting Rot terdam, botste tegen de glijdende auto op en schoot op zij-n beurt door de midden berm. Op de andere rijbaan kwam de wagen tot stilstand tegen een lantaarn paal. De bestuurder, de 42-jarige G. F. J. Bruinhof uit Oosterbeek. was op slag dood. Alle inzittenden van de over de kop geslagen auto, de 43-jarige bestuur der J. J. Koch uit Breda, zyn vrouw en een buurvrouw, mevrouw Van Eys. lie pen verwondingen op. Het verkeer werd door dit ongeluk bijna een uur opgehouden. Nederland zon teugels niet strak genoeg aanhalen BRUSSEL De Europes* verklaart in haar economisch kwartaal bericht dat Nederland de economische teugels niet strak genoeg aanhaalt. Zij schrijft dat haar aandrang op beperking sinds deceirJbr van nog groter betekenis is geworden. De neiging tot stabilisatie van prijzen en kosten per eenheid pro- dukt is "nog te zwe/c om van een stabili- satiepolitiek af te zien. De politiek van de openbare financiën moet op de voor grond blijven en daarbij moet men letten op strenge beperking van de groei van uitgaven, die direkt of indirekt het ver bruik bevorderen. De stuwkracht rijksbegroting op de conjunctuur liswaar sinds vorig jaar met de helft verminderd doch blijft te groot enigbaar te zyn met het doel het prijs- en kostenpeil snel genoeg te stabiliseren, aldus de -_g_|^j|| Zoon weggelopen met 5000 gulden BAKEL. Sedert zondagmiddag 14 april is uit de ouderlijke wonting in het Brabantse Bakel de 20-jarige G. M., spoorloos verdwenen. Hij nam van zyn moeder een bedrag van circa 5000 gul den mee. M. is al eens eerder van huis weggelopen en is voor verschillen de delicten al met de politie in aanra king geweest, Vermoed wordt dat hij ~ar Antwerpen is uitgeweken om daar de haven te monsteren. Voorjaarswerk vertraagd (Van een onzer verslaggevers) Men moet vele jaren terug om een zelfde situatie te vinden. Terwijl anders de boeren eind april alles ge zaaid en gepoot hebben, zijn er nu die nog niet eens kunstmest konden strooien. De langdurige regenval be tekent in het gehele land een flinke achterstand, vooral in het noorden. De reeds gezaaide gewassen staan er in Zeeland nog het beste voor. In deze pro vincie is minder regen gevallen dan el- In Noord-Brabant en Zuid-Holland is de achterstand gemiddeld een maand. Voor het zaaien van zomertarwe en vroege erwten is het te laat. Het ont smette zaaigoed kan niet meer worden gebruikt of moet met verlies worden verkocht aan de zaadhandel. In de plaats daarvan wordt vaak zomergerst gekocht. De prijs van zomertarwe is altijd onge- f 65 per honderd kilo. Van de gerst het gunstige geval dertig procent uitgezaaid (in sommige streken slechts tien procent) terwijl van de nog te zaai- gerst een opbrengstderving van twin tig procent moet worden verwacht. Een andere narigheid „natte .oesson" is dut in reeds gezaaide oerce len geen onkruid meer kan worden be streden. De structuur van de grond is namelijk zo slecht dat men niet met ma chines od de Dercelen kan komw» Gra» Het weidebedryf ondervindt eveneens moeilijkheden. Hoewel het gras aardig begint te groeien, is het niet mogelijk /ee naar buiten te doen, omdat de grond te nat is. Het vee trapt dan de grasmat kapot. Wanneer deze weersom standigheden aanhouden wordt ook de wintervoorraad veevoeder te klein. De conservenindustrie (vooral erwten i stamslabonenï ~»l haar sterk moeten inkorten. Er is nog bijna niets ae- Aardappelen zyn ook nog bijna niet gepoot. Waar dat wel is gebeurd is het DJAKARTA. De buitengewone krijgsraad heeft woensdagavond luite nant Ngadimo ter dood veroordeeld we gens zijn aandeel in de mislukte staats greep. De auditeiur-militair had levens lange gevangenisstraf geeist. Dit is het derde doodsvonnis in verband met de staatsgreep, De vorige betroffen de com munistische vakbondsleider Njono en overste Oeratoeng. niet mogeiyk de noodzakelijke verpleging uit te voeren (aanaarden byvoorbeeid). Het ziet ernaar uit dat niet in de eerste helft van juni de eerste vroege aardappe len op de markt komen. Mr. H. E. Ras eerste voor Hoge Raad DEN HAAG Mr. H. E. Ras. raads heer in het gerechtshof te Arnhem. Komt als eerste voor op de liist van aanDeve- ling van zes kandidaten vooi de Hoge Raad, die bij de Tweede Kamer is In gediend. Verder staan od aeze lijst achtereenvolgens prof. mr. V. J. A. van Dijk. vice-president van de rechtbank te Utrecht, mej. mr. A. A. L. Minkenhof advocaat-generaal bij de Hoge Raad. mr. D. A. van der Linde, raadsheer jn het gerechtshof te Amsterdam mr. C. II Telders, advocaat by de Hoge Raad en mr. G. Fikkert, vice-president van her gerechtshof te Amsterdam. De vacerende raadsheersplaats is ontstaan door he! eervol ontslag verleend aan mr. Ch. j J. M. Petit. Directeur ASP deed verzoek om Student in beslag te nemen (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Het in beslag nemen van het maandblad Student wat wij gisteren al in een deel onzer edities meldden is geschied op verzoek van de directeur van het Algemeen Neder lands Studenten Persbureau, de heer D. W. F. Verkade. De redactie had op de achterpagina van het blad tussen de gebruikelijke knipsels een foto over genomen uit Bikkelacht. die kwetsend zou zijn voor prinses Beatrix. Toen directeur Verkade van deze plan nen hoorde nam hij direct contact op met de drukkerij met het verzoek de reeds gedrukte exemplaren te vernietigen. De directie van de drukkerij wendde zich daarop tot de politie. Na overleg met de officier van justitie werd de oplage in beslag genomen. De heer Verkade verklaarde dat het overnemen van de foto was bedoeld als grapje. Heit blad is inmiddels wel ver schenen zij het met een advertentie op de plaats waar de gewraakte foto zou komen. De hoofdredacteur van Student, de heer W. J. Koning. jS zeer gebelgd over de stappen van dc heer Verkade. Hy wil niet langer met hem samenwerken. Aan het stichtingsbestuur wordt de beslissing overgelaten wie van beide functionaris sen juist handelde. De Studenten Vak beweging heeft de handelwijze van de heer Verkade gekritiseerd. Minister wil 't uiterste doen (Van onze parlcmentsredaotie) DEN HAAG „De afzetsituatie van het varkensvlees is uiterst kri tiek. Met het teruglopen van de mond- en klauwzeerepidemie zyn de vrieshuizen vol geraakt. Als we niet in moeilykheden willen komen is export van varkensvlees dringend noodzakelijk. Ik zal het uiterste doen om de dreigende moeilykheden te voorkomen". Dit heeft de minister van Landbouw, mr. B. W. Biesheu vel, woensdagmiddag gezegd in de Eerste Kamer, tydens de behande ling van de begroting van ziin de partement. De bewindsman vertelde verder dat de regering alles doet om de grenzen zo snel mogelijk voor uitvoer open te krijgen. De mond., en klauwzeer heeft zich momenteel gelokaliseerd in Overijssel. Frankrijk en Duitsland weigeren voorals nog echter varkensvlees uit ons land in in Europa nergens zo intensief is ter hand genomen als in ons land. Hy gaf toe dat men misschien beter iets eerder met de vaccinatie had kunnen beginnen. Maar dat hebben we pas begrepen na de ervaringen, die we nu hebben opgedaan, aldus de minister. Hij deelde mee dat sinds medio november 2 miljoen varkens zyn geënt. De bewindsman zei voorts dat op 21 maart de Italiaanse markt voor Neder lands kalfsvlees weer is opengesteld. Per week worden thans meer dan LONDEN Minister mr. J. M. A. H. Luns en Lord Walston van het Britse ministerie van buitenlandse zaken zijn woensdag niet tot over eenstemming kunnen komen inzake het grensgeschil tussen Brits Guya na en Suriname Het gaat om een gebied van 15.360 km2 wildernis, dat ligt binnen vertakkingen van de Corantijne-rivier. Voor Suriname dr. J F. E. Einaar, gevolmachtigd minister te Den Haag. aan de besprekin- Waarom bij Luftwaffe zoveel ongelukken met Starfigliters (Van onze Iuchtvaarlmedewerker) BONN Al maanden lang is liet supersonische straalvliegtuig Star- fighter. waarvan er in de Duitse Bondsrepubliek tientallen zijn veronge lukt, het gesprek van de dag. In de Westduitse Bondsdag werd deze kwes tie zelfs als breekijzer gebruikt bij een poging de minister van defensie, Kai-Uwe von Hassel, ten val te brengen. Verder was de Starfightermisère voor een employé van een verzekeringsmaatschappij aanleiding een aan klacht wegens doodslag in te dienen. De Starfighter is sedert 1961 bij de Luftwaffe in gebruik. Sindsdien wer den er 700 in operationele dienst ge steld. In hetzelfde tijdvak verongeluk- er 51 toestellen, waarbij 27 vlie gers het leven verloren. Het is dan ook et verwonderlijk dat er in Duitsland tn Starfighterpsychose is ontstaan, aarvan het -einde nog niet in zicht is. Kern Verwonderlijk is wel de schrille te genstelling tot dc ervaringen met dit type vliegtuig bij de luchtmachten van de overige (13) landen. Onze Koninklijke Luchtmacht heeft er ïim 130 in gebruik. De eerste Neder landse Starfighters arriveerden op 19 december 1962 en ondanks het vrij grote aantal vlieguren dat de afgelo pen drie jaar met dit type werd ge maakt. zijn er in ons land slechts drie ongelukken gebeurd. men dan ook de balans gaat op maken, moet men constateren dat niet het standaardgevechtsvliegtuig dc oor zaak van de vele ongevallen is. De kernoorzaak van alles is het gebrek ervaring met straalvliegtuigen bij een groot aantal piloten en het slechte onderhoud der toestellen door een te kort aan technisch geschoold perso neel. Kortom: de Westduitsers zijn nog niet capabel om deze straal jager in de lucht te houden. Overgang Na de Ineenstorting in 1945 kwam er een tienjarige gedwongen pauze voor de Luftwaffe, zodat er een hiaat ont stond in de Duitse vliegopleiding. Overigens een zeer belangrijke perio de, omdat werd overgeschakeld van het propeller- naar het straalvliegtuig, dat op grote schaal zijn intrede deed. In dit tijdvak deden de overige lucht machten veel ervaring op. Een ander nadeel voor de Duitsers is dat de op bouw van de luchtstrijdkrachten in een te snel tempo ter hand werd genomen, hetgeen o.m. resulteerde in het veron gelukken van 162 Thunderstreaks. Daar na volgde de Starfighter, driemaal zo snel en uiterst gecompliceerd, die nu de tol voor onkunde eist. Zoals gezegd schort het bij de Duit se vliegers vooral aan ervaring. De opleiding geschiedt onder ideale weers omstandigheden in de Verenigde Staten. Daarna komen deze piloten van nog geen 25 jaar naar Europa tnet z'n gril lig klimaat, waar zij maandelijks met veel moeite 15 vlieguren maken. Daar tegenover staat de KLu-vlieger, die alvorens op de Starfighter te worden geplaatst, reeds een jarenlange opera tionele ervaring in squadronverband heeft opgedaan met vliegtuigen als de Thunder streak, de Hunter cn de Sabre. De Nederlandse straaljagerpiloten ma ken maandelijks twee maal zoveel vleig- uren en hun gemiddelde leeftijd is 35 jaar. We willen niet beweren dat onze Duitse huurlieden nog maar amateurs zijn, maar het zijn in ieder geval geen goed geoefenden. Oude garde Een soortgelijke gang van zaken bij het technische personeel. Evenals de vliegers worden de technici onderbe taald. met het gevolg dat ervaren vak lieden betrekkingen aanvaarden in de industrie. Vooral voor een uiterst ge compliceerd vliegtuig als de Starfigh ter is een dergelijk personeelsverloop Ook bij het technische personeel mist men de oude garde. De technici in de dop werden slechts opgevangen door een handjevol ervaren vaklieden. Een te klein aantal, dat niet in staat bleek te zijn de jongeren een gedegen oplei ding te geven voor de ingewikkelde elektronische uitrusting van de heden daagse straalvliegtuigen. Technisch min der-volwaardige krachten en te weinig ervaren vliegers: dat maakt het vliegen met de Starfighter bij de Luftwaffe tot een tragische zaak. gen deel en namens Brits Guyana was Sir Lionel Luokhoo aanwezig. Voordat definitieve beslissingen kun nen worden genomen, is een onderzoek van eeuwenoude overeenkomsten noodza kelijk. Brits Guyana wordt op 16 mei afhankelyk. Optimistisch als vaak. zei minister Luns bij zijn vertrek van London Airport: „Er moeten nog enkele zaken worden opge helderd, maar de besprekingen zün niet geheel onbevredigend". Bij zijn terugkeer op Schiphol zei gis teravond minister Luns, dat de Suri naamse regering en de Rijksregering het grensgeschil nog vóór de overdracht van de soevereiniteit aan Guyana wensen te bespreken. Dit overleg moet ergens in Europa tot stand komen. Minister Luns heeft in Londen de in druk gekregen dat de Britse regering deze kwestie liever na de onafhanke lijkheidsproclamatie ter sprake wil bren gen. Van Nederlandse en Surinaamse zij de is er op gewezen, dat Suriname tot nog toe zelfbeheersing heeft getoond. „Hoewel men dit gemakkelijk had kun nen doen, heeft Suriname nimmer soeve- reiniteitsdaden gesteld en wij hopen dat dit het geval zal blijven", aldua de heer Aangenomen mag worden dat de voor malige Britse kolonie Guyana goede be trekkingen met Suriname wenst. Biesheuvel legt motie-v. d. Heuvel naast zich neer DEN HAAG. De regering legt de door de Tweede Kamer op 31 maart aanvaarde motie-Van der Ploeg naast zich neer. Dat blijkt ue een brief van de minister van landbouw en visserij in de Kamer. In deze motie werd de regering ver zocht reeds met ingang van het melk prijsjaar '66/'67 de ovenhei'dsbijd ra-ge ten behoeve van de dierz iektebestr ij d.in g te stellen op een kwartje per 100 kilogram afgeleverde melk. Minister Biesheuvel zegt te begrij pen. dat deze beslissing bij de Kamer en bij het bedrijfsleven teleurstelling zal wekken. Hij schrijft echter dat toch in zeer aanzienlijke mate tegemoet is gekomen aan de door het Landbouw schap in het kader van het melk- en rundveeprijsbeleid geopperde wensen betreffende een versterking van het or.t- wikkelings- en saneringsfonds inzake de overheidsbijdrage aan de georganiseer de dierziektebestrijding. ERMELO De 65-jarige Dordrechte- naar A. Gravendeel is gistermorgen in Ermelo om het leven gekomen toen hij uit een auto werd geslingerd en onder de wielen van een vrachtauto terechtkwam. De personenauto had de vrachtauto geen voorrang verleend. 10.000 mestkalveren naar dit land uit gevoerd. Naar zijn mening zijn in deze sector de grootste moeilijkheden thans overwonnen. Pachtprijzen In antwoord op een vraag van ir. Vos (soc.) zei mr, Biesheuvel dat hij princi pieel tegenstander is van nationalisatie van de grond. De eigenerfde boer blijft, aldus de minister, maatschappelijk van grote betekenis. De bewindsman deelde mee dat de bij de Pachtwet ingesteld Vaste Adviescommissie op korte termijn een studie zal maken over de problema tiek rond de pachtprijzen. Hierbij zal ook aandacht besteed worden aan de kwestie van de waterschapslasten. Voorts ver klaarde de minister zich bereid finan ciële steun te geven aan organisaties die de positie van het eenmansbedrijf in de landbouw willen bestuderen. EEG De heer Biesheuvel voorspelde een drukke tijd voor de ministers die in Brus~ sel het gemeenschappelijk landbouwbe leid zullen gaan bespreken. Hij verwacht te dat Frankrijk bij het overleg over de Kennedy-ronde zich een harde onderhan delingspartner zal tonen. De minister overweegt de mogelijkheid om na afron ding van het gesprek in Brussel uit voerig de betekenis van dit overleg weer te geven, b.v. in een nota. De bewindsman zag in de uitslag van de Statenverkiezingen geen reden om het landbouwbeleid om te buigen. Wel verklaarde hij geschrokken te zijn dat de gevoelens van de betrokke nen niet voldoende gepeild zijn. Wü zullen in de praktische uitvoering van liet beleid meer sociale bewogenheid moeten tonen, aldus mr. Biesheuvel. De begroting van landbouw en visserij werd ten slotte z.h.s. aangenomen. Automatische fabriek be toros traatstenen ROTTERDAM Staatssecretaris van economische zaken drs. J. A. Bakkef heeft te Aalst de straatsteenfabrick Nederhemert in gebruik gesteld, die grotendeels geautomatiseerd jaarlijks 28 miljoen betonstraa-tster.en kan maken met 28 man. Tevoren was dit 22 min', met 44 man. Tevens zal zij meer ar tikelen voor wegenbouw en gestandaar diseerde elementen voor de woningbouw' maken. De automatisering zal niet lei' den tot ontslag van werknemers. Trainingstoelagen DEN HAAG Het maximum voor trainingstoeslagen voor bedrijfsscholing van valid? arbeidskrachten is verhoogd tot f 1500 per opleiding, zulks i.v.m. het gestegen loonniveau.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5