TV mi RADIO ■b tnssen Suriname en Guyana nog onverdeeld WILT U ALLES? Foto's maken met dezelfde film bij daglicht, bij hgstlicht,inkleur, in zwartiwU? AGFACOLOR UNIVERSAL en Duo Lutz-Keller met documentaire politiek theater Spion aan de muur Zwijndrechtse huisvrouw kreeg prompt 21 bewijzen m flMr KEUKENHOF-LISSE Franse Sophie Daumier in „Een van de drie" 13 DONDERDAG 21 APRIL 1966 Commentaar Veiligheid In de Verenigde Staten mag op schudding zijn ontstaan over de on veiligheid van de auto's, in Delft is reeds jaren een werkgroep van het TNO met dit probleem bezig. In de V ARA-rubriek „Achter het nieuws" vertelde de heer Bastiaanse uit Rotter dam gisteravond iets over de ervarin gen van deze werkgroep. Het probleem |is internationaal. Gezien de grote im port van auto's uit het buitenland zal het zeer moeilijk zijn nationale wet telijke bepalingen in het leven te roe pen. De heer Bastiaanse verheugde zich er dan ook over, dat het probleem zo nadrukkelijk in de Ver. Staten aan de orde is gekomen. We hoorden van hem, dat elk hard voorwerp in het interieur van een auto bij een ongeluk kan fungeren als een vlijmscherp mes. Hoeveel knieën zullen er wel niet door het stuurslot zijn gebroken? Kleine kinderen horen achter in de auto en niet voorin en in de onmiddel lijke omgeving van de bestuurder. Het is fataal, dat men aarzelt met het omdat anders het los-zittende kind naar voren zal schieten. De heer Bastiaanse veronderstelde, dat, wanneer met ingang van vandaag, iedereen gebruik zou maken van vei ligheidsriemen het aantal doden over een half jaar de helft minder zou zijn. Het interview was een belangrijk tukje televisie, dat nuttiger was dan ,et overigens boeiende gevoetbal. HILVERSUM Ton Lutz en Hans Keiler (regis seur-producer van de KRO) hebben na uitvoerige voorbereiding een documentaire gemaakt, die van avond om 9.05 uur via Nederland I wordt uitgezon den onder de titel „Politiek theater". Hun pro gramma wordt besloten met de eenacter ,,De ge weren van vrouw Carrar" van Bertold Brecht. „Geëngageerd toneel" i6 een begrip, dat de laatste tijd vaak wordt gebruikt. Ton Lutz wil met de documentaire proberen, duidelijk te maken wat men onder dit begrip moet verstaan. In Hans Keiler heeft hij daarvoor een enthousiaste mede werker gevonden. Zij spreken over een instructief programma, waarbij het echter hard zal toegaan. Het antwoord op de vraag „wat Is geëngageerd toneel?" ge- •n zij met toneelfragmenten. Medewerkenden zijn o.m. Gior gio Strehler uit Milaan, Roger Planchon uit Lyon en Erwin Piscator met wie Lutz en Keiler kort voor zijn dood een ge sprek hadden. Hugo Claus heeft speciaal voor deze uitzending :n fragment van een nog onvoltooid toneelstuk uitgewerkt. De eenacter van Brecht, één van zijn eerste werken, rondt de documentaire af. Het stuk speelt tijdens de Spaanse burger oorlog in het huisje van de weduwe Carrar, die alles in het werk stelt om haar zoons buiten de strijd te houden. Eén van haar zoons wordt tijdens het vissen gedood. Moeder Carrar grijpt dan de geweren van haar man, die zij had verborgen. De strekking ligt voor de hand: het verzet van de weduwe tegen bloedvergieten wordt onhoudbaar gemaakt door de har de practijk. Carré j-j 0 .Victor Gollancz.ip Een scène uit de eenacter van Bertold Brecht. Caro van Eyck, geknield bij de dode, speelt de rol van de weduwe Carrar. Achter haar staat Ko van Dijk (Pedro Jacquéras, haar broer). De rolbezetting is sterk. Caro van Eijck en Ko van Dijk vertolken de hoofd rollen. De vertaling, bewerking en regie an Ton Lutz en Hans Keiler. KOEALA LOEMPOEft Een Malei sische delegatie onder aanvoering van dt minister van financiën Tan Siew Sin zal i een bezoek brengen aan Neder land, België, Frankrijk, West-Duatsland, Zwitserland en Denemarken. Mevrouw J. Plaisier, Saturnus- straat 84 in Zwijndrecht had 21 stukken wasgoed klaargezet voor het Sunil team, dat bij haar thuis de was kwam doen. Linnenka toen, wol, zijde en nylon, alles was present. En alles werd witter! „Ik maar denken dat alle wasmiddelen een der zijn", zei mevrouw Plaisier. Natuurlijk stap ik over op Sunil". En dat velen haar zullen volgen is zeker. LONDEN Minister Luns en Lord Ralston van het Britse ministerie van fuitenlandse zaken zijn woensdag niet ot overeenstemming kunnen komen hzake het grensgeschil tussen Brits ïuyana en Suriname. i Het gaat om een gebied van 15.360 m2 wildernis, dat ligt binnen vertak ingen van de Corantijne-rivier. Voor uriname nam dr. J. F. E. Einaar, ge- olmachtigd minister te Den Haag, an de besprekingen deel en namens rits Guyana was Sir Lionel Luckhoo anwezig. Voordat definitieve beslissingen kun- en worden genomen, is een onder- >ek van eeuwenoude overeenkomsten oodzakelijk. Brits Guyana wordt op mei onafhankelijk. Optimistisch als vaak. zei minister uns bij zijn vertrek van London Air- „Er moeten nog enkele zaken 'orden opgehelderd, maar de bespre- ingen zijn niet geheel onbevredi- end." naamse regering en de Rijksregering het grensgeschil nog voor de overdracht van de souvereiniteit aan Guyana wensen te bespreken. Dit overleg moet ergens in Europa tot stand komen. Minister Luns heeft in Londen de in druk gekregen dat de Britse regering deze kwestie liever na de onafhankelijk heidsproclamatie ter sprake wil bren- Van Nederlandse en Surinaamse zijde is er op gewezen, dat Suriname tot nog toe zelfbeheersing heeft getoond. „Hoe wel men dit gemakkelijk had kunnen doen. heeft Suriname nimmer souvereini- teitsdaden gesteld en wij hopen dat dit het geval zal^ blijven", aldus de heer Aangenomen mag worden dat de voor malige Britse kolonie Guyana goede be trekkingen met Suriname wenst. Op slag miljonair LONDEN Twee Londenaren zijn van de ene op de andere dag miljonair geworden. In de voetbaltoto wonnen zij de hoogste prijs van dit seizoen; 3.124.710 gulden. Suggesties voor Septet-serie gevraagd (Van onze radio en tv-redactie) HILVERSUM De televisie-organisa ties van Denemarken, Noorwegen, Zwe den en Finland en de BRT en NTS zet ten de samenwerking op het gebied van amusementsprogramma's voort. Nu ook de Ierse televisie medewerking verleent wordt voortaan van de serie Septet gesproken in plaats van tot nu toe van Sextet. De BRT zal in samenwerking met de andere landen een programma maken over niet-alledaagse amusement. Het is de bedoeling, uiteenlopende, ongewone vormen van amusement naar voren te brengen. In Denemarken is een orkest waarvan neelscène in een dorp waar enthousiaste operaliefhebbers zelfs Aida opvoeren. Nederlandse kijkers wordt verzocht in het kader van dit programma suggesties te doen aan het Bureau Programma-Za ken van de NTS (Postbus 10 te Hil versum). Welkom zijn voorbeelden van schilderachtige orkesten of ensembles, die minder bekende instrumenten bespe len of die in een ongewone omgeving optreden. Demonstraties van drie systemen kleurentelevisie ROME In opdracht van de Europese Radio Unie zal de Italiaanse televisie van 2 tot en met 6 mei experimentele de monstraties verzorgen van drie systemen kleurentelevisie. De Europese landen kunnen hieruit een keuze maken. Het gaat om het in Amerika ontwikkel de NTSC-stelsel, het Franse Secam (waaraan ook de Russen de voorkeur geven) en het Westduitse Pal-systeem. De keuze van de landen wordt in ji te Oslo bekend gemaakt. doet u goed, elke dag wéér VANAVOND TE ZIEN U mag de leiite niet missen... mw HILVERSUM De charmante Franse filmster So phie Daumier speelt een rol in de film „Een van de drie", die de Vara mor genavond via Ne derland 2 uitzendt in de serie Le petit thé&tre". ,J5en van de drie" is het verhaal een Franse doua nepost waar om streeks midder nacht belangrijke documenten over de grens worden gesmokkeld. Kapi tein Vincent van- de geheime dienst (Jean Chevrier) moet ontdekken wie van de mensen in de douanepost de spion is. Sophie Daumier (30) heeft in een stuk of tien films gespeeld. Het Ne derlandse publiek kent haar wellicht het beste van haar rol in „La belle Américaine". Voordat zij ac trice werdbe kwaamde zij zich in de dans en de schilderkunst. Ned. I KRO 8.20 uur Brandpunt. 8.50 uur een kwartier muziek door Sandor Vidak. 9.05 uur documentaire over politiek theater, ge volgd door 9.55 uur De geweren van vrouw Carrar, eenacter van Berthold Brecht. Ned. 2 AVRO 8.01 uur Rooster, Tele-tijdschrift voor jonge mensen. 8.30 uur De schone heks. 8.55 uur Hoogspanning, film. 9.45 uur Zonder formules, populair-wetenschappelij- ke teleperiodiek. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 7.50 uur Wy poetsen de plaat. 8.40 uur Boeren en burgers in Buitenveen. 8.35 uur Samen uit-samen thuis, steravondprogram- Hilversiun II AVRO 8.15 uur week van de koorzang. 10.05 uur Shakespeare's onsterfelijke sonnetten. „Misschien lukt het. Het hangt ervan af of Control zelf met de bank heeft gecorrespondeerd, over mijn gefingeerd* handtekening. Dan zou het wel eens niet kunnen klop- „Ik geloof niet dat we veel te verliezen hebben.** „Wat kun je ermee winnen?" „Als dat geld is opgenomen, en ik geef toe dat dat twijfelachtig is, dan weten we waar de agent op een gegeven dag was. Het lijkt me wel nuttig om dat t* weten." „Je droomt, man. Je zult hem met behulp van dat soort informatie nooit vinden, Fiedler. Wanneer hij eenmaal in het Westen is, kan hij naar elk consulaat gaan, zelfs in een kleine stad, en daar kan hij dan een visum voor een ander land krijgen. Wat word je daar wijzer van? Je weet niet eens of de man een Oostduitser is. Wat denk je toch te bereiken?" Fiedler antwoordde niet direct. Hij staarde afgetrokken over de vallei heen. „Je zei dat je eraan gewend bent maar een gedeelte te weten, en ik kan je vraag niet beantwoorden zonder je dingen te vertellen die je eigenlijk niet mag weten", hij aarzelde, „maar „Rolling Stone" was een operatie tegen ons, dat kan ik je verzekeren." „Ons?" „De DDR." Hij glimlachte. „De Zone, als je dat llev*» hebt. Ik ben heus niet zo gevoelig." Leamas sloeg Fiedler nu gade, terwijl zijn bruin* ogen nadenkend op hem gericht waren. „Maar hoe staat het hou met mij?" vroeg hij. „Veronder- stel dat ik die brieven niet schrijf?" Hij sprak luider. „Wordt het geen tijd eens over mij te praten, Fiedler?" Fiedler knikte. „Waarom niet?" zei hij inschikkelijk. Een ogenblik heer* ste er stilte, toen zei Leamas: „Ik heb mijn deel bijgedragen, Fiedler. Jij en Peter* samen weten alles wat ik weet. Ik heb nooit ingestemd met het schrijven naar banken zoiets zou gevaarlijk kunnen zijn. Dat kan jou niet schelen, dat weet ik weL Wat jou betreft kan ik verder verrekken." „Laat ik eens even openhartig mogen zijn", antwoordde Fiedler. „Zoals je weet, zijn er twee stadia in de ondervra ging van een overloper. In jouw geval is het eerste stadium nu bijna afgelopen; je hebt ons alles verteld wat we genoegzaam kunnen vastleggen. Je hebt ons niet verteld of je Dienst spelden of paperclips prefereert, omdat we je dat niet gevraagd hebben en omdat jij het niet belangrijk genoeg achtte het ons uit jezelf te vertellen. Aan beide kanten is het een kwestie van onbewuste selectie. Nu is het altijd mogalijk en dat is het moeilijke van het geval, Leamas het is altijd nog heel goed mogelijk dat we over een paar maanden ineens verschrikkelijk graag alle* zouden willen weten van die spelden en die paperclips. Dat is wat normaliter verwerkt wordt in het tweede stadium, dat gedeelte van de overeenkomst dat je in Nederland ge weigerd hebt." „Je bedoeit dat je me zo lang in reserve gaat houden?" „Het beroep van overloper", merkte Fiedler met een glimlach op, „vraagt groot geduld. Zeer weinigen kunnen dit opbrengen." „Hoe lang?" hield Leamas aan. Fiedler zweeg. „Nou?" Fiedler begon plotseling met klem te spreken. „Ik geef je mijn erewoord dat ik je zo gauw mogelijk het antwoord op je vraag zal geven. Luister ik zou je rustig wat kunnen voorliegen, is het niet? Ik zou kunnen zeggen een maand, of minder, alleen maar om je kalm te houden. Maar ik zeg je dat ik het niet weet omdat dat de waarheid is. Je hebt ons een paar aanwijzingen gegeven; totdat we de juistheid ervan onderzocht hebben kan er geen sprake van zijn je te laten gaan. Maar wanneer later de zaken er voor blijken te staan zoals ik denk dat het geval is, zul je een vriend nodig hebbén, en die vriend zal ik zijn. Ik geef je mijn erewoord als Duitser." LeamSs was zo verbaasd dat hij een ogenblik bleef zwijgen. Tenslotte zei hij: „Goed, ik zal het spelletje mee spélen, Fiedler, maar als je me aan het lijntje houdt zal ik je op de een of andere manier je nke breken." „Misschien is dat niet nodig", antwoordde Fielder kalm. Wordt vervolgd 0 V) if Sv v r-y-,S Uil»- j If "-u-~ 90/6 u Nederland I. NTS: 18 30 Tele, ae: Wij maken muziek, les 2. 19 00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 De Verrekij ker: internationaal jeugdjour naal. 19.15 Van gewest tot ge west. KRO: 19.35 De Flintsto- nes. tekenfilm (afl. 74). NTS: 20 00 Journaal. KRO: 20.20 Brandpunt. 20.50 Muziek. 21.05 Het politieke theater, een docu- programma. 21.53 De geweren Can NTS: Nederland II. NTS: 20 00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Rooster. Tele-tijdschrift voor jonge mensen. 20.30 De schone heks. TV-feullleton. 20.55 The long hot summer, speelfilm. NTS: 21.45 Teleperio diek. 22.10.22.15 Journaal. RADIO MO K «.KA HlW.num I. 402 m. KRO: 7 00 Nieuws 7 Het levende Woord. 7.16 Lichte grammo- uziek (Om 130-122 Nieuws.) 7.55 Overweging. 6.0» Nieuws. 8.10 Lichte grammo- foonmuzlek. (8.30-8.32 Nieuws.) 8.40 Voor de huis* Waterstanden, 9.40 Schoolradio. 10.05 Grammofoonmuziek oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Lichte grammo- 12.00 Angelus. foonmuzlek. 12.03 ensemble Mededelingen t.b.v. land- tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Aktualiteiten. 12.50 Wissewas- i. licht programma. 13.10 Ste- Metropole-orkest. 133i Voor de vrouw. 13.45 Gevari- muziekprogramma. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zie ken. 16.30 Cello, piano en ho bo. 17.00 Voor de padvinders. 1720 Muziekprogramma voor kers. VPRO: 9.40 Mor :<-r.wi eling. VARA: 10.00 Schoolradio. 10.20 Romantische orkestwer ken (gr.). 10.30 VARA-Vereni- gingsraad: openingsrede, lil .00 11.02 Voor kestmuziek (opn 1227 Mede delingen t.b.v. land- en tuln- 12.30 Voor de landbouw. Elektronisch orgelspel. orkestmuziek. Nieuws. Aansl.: De keerzijde van de medaille, lezing. 16.15 Is koorzingen uit dc mode?, muzikale lezing. 16.45 Nieuws Voor weg. en waterweggebrui- de jeugd. 1720 Nieuwe gram mofoonplaten. 1720 Aktualitei- IIII ver sum UI (24« n FM-kanalen). NRU/AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Vrolijk platenpi 12.02 Operet te-melodieën (gr.). NRU/VA- RA: 13.00 Nieuws. 13 02 Licht instrumentaal trio. 13.26 Geva- 1*00 Nieuw*3 14.02 LlchMnstru men taal septet. 1420 Gevarieer de grammofoonmuziek. 15.00 Nieuws. 13.02 Lichte grammo- muziekprogramma (gr.). 17.00 Nieuws. 17 02-18 00 Platenpro. Hilversum I, 40* m. NCRV: 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 1920 Mannen, koor met orgel. 19.45 Op de man af. praatje. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 Boe ren en burgers ln Buitenveen hoorspel (dl. 55). 20.33 Samen uit - Samen thuis: steravond programma. 22.00 Planorecital. 22.15 Avondoverdenking. 2220 Nieuws. 22.40 Boekbespreking 22.45 Kerkorgelconcert. 23.15 Modeme kamermuziek (gr.). 2330 Voordracht en muziek. 23.55-24.00 Nieuws. rsum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.15 Aktualitei ten. 16.20 Uitzending van de ,8 30 stereo: zangso listen. rederUnd I. NTS: 10.46-11.45 Schooltelevisie XHI 1855 Voor de kindc.— Gesproken brief. 19.06 Sportpa- rade. 1920 Voor de jeugd. 20.00 "euws 20.05 Kunstkroniek. 15 Stereo: Concertgebouwor kest koren en solisten. 22.05 Shakespearcs onsterfelijke son netten: literair programma en zang. 2220 Nieuws. 22.40 Aktua liteiten. 23.06 Stereo: Nieuwe grammofoonplaten. 2356-24.00

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13