caballero Amerika maakt zich zorgen over veiligheid van auto's Regering grijpt in Rex Smith: bezoek bij „onderwereld 5 Regering zal ruimtevaart snel bezien anders dan andere Nieuwe Ford-modellen geïntroduceerd 9 WOENSDAG 20 APRIL 1966 Amerikaans speurder vertelt (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Daar zit hij dan, in Hiltons Jan Steen bar, achter een glas whiskey met ijs. Amerika's grote speurder Rex Smith, nu „Chief American Express Private Police" een mondvol, maar een voudigweg de huispolitie van de American Express. Rex Smith, op wie enkele weken geleden een Duitser in zijn Parijse kantoor een schot loste, is hier om een gesprek te hebben met een belangrijke onderwereldfiguur. Deze man, wiens naam Rex Smith uiteraard niet kan geven, wordt in bijna alle Europese landen (op Ne derland na) gezocht. Hoofdinspecteur J. A, Blaauw van de Rotterdamse re cherche levert geen commentaar Rex Smith heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt even zijn vrienden in Holland op te zoeken, zoals de hoofd commissarissen van Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. Via Brussel zou hij weer teruggaan naar Parijs. Daar is zijn hoofdkwartier van waaruit hij de American Express „beschermt'' in Europa, Noord-Afrika en het Midden- Voor de vuist weg vertelt hij in goed Amerikaans enkele anecdotes. Hij was lijfwacht (Gorilla noemen de Fransen dat) van mevrouw Tsjiang Kai-Sjek, van Eisenhower, Wilson en nog enkele beroemdheden. H(j blijkt de hele wereld bereisd te hebben als James Bond. Overal heeft hij van af zijn 23ste gespeurd naar misdaad. De 49-jarige Amerikaan idie er ouder uit ziet) heeft het grootste deel van zijn leven deel uitgemaakt van de Amerikaanse CID. En passant de monstreert hij voor de fotografen een koperen instrument dat op ingenieuze wijze een dolk blijkt te zijn. „F b ik eens afgenomen van een gearresteerde zeeman in New York. Ik dacht, het is een instrument en gaf het terug. Plot seling viel hij mij er mee aan", aldus de reizende speurder. Of Smith van detective-boeken houdt? „Ik lees altijd eerst de laatste pagina. Ik houd niet van mysteries. We like the answer" is het antwoord terwijl de grote speurder naar de heer Blaauw grinnikt, die uit beleefdheid voor zijn vriend en collega meelacht. Als een vertegenwoordiger toont Smith, die niet vergezeld gaat van vrouwelijk schoon zoals James Bond en Derek Flint, kranteknipsels en foto's met artikelen over zijn helden- DEN HAAG Het verzoek om een nationaal ruimtevaartprogram ma, gedaan door directies van een aantal groot-industrieën, zal de re gering snel bezien en wel in het raam van de volgende week in Parijs te houden ministersconferentie van de Europese organisatie voor de ont wikkeling van lanceerinstallaties voor de ruimtevaart (ELDO). Dit heeft minister drs. J. M. den Uyl (econ. zaken) gisteren meegedeeld bij de evening van de terlenkafabriek vooi het AKU-concern in Breda. De bewinds man zei te hopen, dat er duidelijke lijnen zullen zijn te trekken, wat de bijdragen van overheid en bedrijfsleven zullen zijn van de frote ontwikkelings projecten die internationaal op stapel staan. Zeker is het, dat wij ter wille van de welvaart belangrijk accent moeten leggen op systematische research. Minister Den Uyl zei het te betreuren, dat de laatste jaren het geloof en waarde van sociaal onderzoek achteruit is gegaan. Het verkrijgen van beter inzicht in de menselijke verhou dingen in de onderneming en een voort gezet streven om de werkende arbeidsvreugde te verschaffen, blijft de minister als een beslissend element voor vergroting van de welvaart. De totale overheidsuitgaven voor speur- en ontwikkelingswerk bedragen voor dit jaar 647 miljoen gulden, onge veer evenveel als die van het bedrijfs leven, Maar, aldus de minister, misschien kunnen wij hieihij bedenken, dat de uitgaven van het bedrijfsleven voor reclame die voor research nog altijd overtreffen. Minister vraagt inlichtingen over burgemeester van Breda (Vam onze pairlementsredaotie DEN HAAG Minister Smallenbroek heeft aan de commissaris dor Koningiip in Noord-Brabant gevraagd om een rap port over de kwestie die is gerezen rond de burgemeester van Breda, dr R. Geul- jans. Zoals bekend heeft de heer Geul- jans tegenover de gemeenteraad toege geven dat hij in grond transacties met het seminarie „De Ypelaar" fouten heeft ge maakt. De fractieleiders hebben zijn op treden /lichtvaardig, onvoorzichtig en niet in overeenstemming met de waardig- van zijn ambt", genoemd. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken deel ten ons desgevraagd mee dat het hier een normade procedure betreft. De minister kan via de commissaris Koningin over het beleid van iedere burgemeester inlichtingen vragen. PERSONALIA De heer G. van Velzen (sgp), sedert 1958 gemeentesecretaris van Krabbendij- ke, is bij KB met ingang van 1 mei be noemd tot burgemeester van St. Philips- constante kwaliteit Toneelspeler en TV-acteur Jules Croiset 25 STUKS f 1.50 EEN LAURENS PRODUKT DE VEILIGHEID VAN AUTO'S IN DE V.S. IS EEN BRON VAN GROTE ZORG GEWORDEN. ELK JAAR WORDEN 50.000 MENSEN GEDOOD. EEN BEANGSTIGENDE LIJST VAN AFWIJKINGEN IS GECONSTATEERD. DE AUTO-INDUSTRIE GAAT HIER TEGEN MAATREGELEN TREFFEN. GENERAL MOTORS ZAL ANDERHALF MILJOEN CHEVROLETS EN ANDERE MERKEN UIT DE OMLOOP NEMEI^ BINNENKORT KOMT ER EEN WET. Chinees consulaat Djakarta verbrand Enige honderden studenten hebben linsdag het Chinese consulaatsgebouw te Djakarta geplunderd en in brand gc- Itoken. Twe$ Chinese ambtenaren en hun zinnen werden met rust gelaten, inister van buitenlandse zaken heeft •klaard dat de betrekkingen met Rood ina nog goed zijn en dat de orde- Jerstoringen louter uitwassen zijn van je toorn van het volk. Intussen verklaart radio-Peking dat ja de staatsgreep honderd- tot honderd- ijftigduizend communisten en sympa- ïisanten het slachtoffer zijn geworden an het bloedbad. Alleen al op Sumatra DUden er wekelijks duizend zijn omge- racht. In de rivier van Medan drijven alloze, in staat van ontbinding ver erende lijken. Nieuwe haven in Maassluis rerlenen voor het aanleggen van een ha- renmond voor een nieuwe haven. Aan de tazekerheid over de ontwikkeling van de iavenaccommodatie is een eind gekomen. De huidige haven is te klein en te on- tïp. Het vlaggeschip van L. Smit en Co. Zwarte Zee, kan niet in zijn thuisha- 'en afmeren en groenteverschepingen jingen voor Maassluis verloren door ge- kaderruimte. ïwe plannen zijn nog niet be- I, maar alle voorgaande plannen be- lelsden een haven die nabij Poortersha- (en in de Waterweg zou uitmonden, dus ^ssen Maassluis en Hoek van Holland. De toestemming van Rijkswaterstaat >etekent dat het havenplan los is komen (e staan van het Deltaplan. Hoge waterstand op de Maas BORGHAREN Gisteravond was de stand van de Maas beneden de stuw Opgelopen tot 44.02 meter boven N \P, flat is ruim vier meter boven normaal- De Maas is op verscheidene plaatsen guiten haar oevers getreden en veroor zaakt voor de vierde k*ar dit jaar veel kveriast. Talloze koeien moesten schie lijk uit de weilanden worden gehaald; Vele kelders liepen vol. Ook de Roer haat hoog en treedt buiten de oevers. Voor een legeronderdeel dat gister avond met tanks per ponton de Maas bilde oversteken, was de stroomsnelheid ran ongeveer acht kilometer per uur te h-erk. De verwachtine is dat het water bog zal stijgen. Veiligheid verhoogd (Van onze verkeersredacteur) ZAND VOORT Na een voorbe reiding van vijf jaar en een investe ring van 280 miljoen gulden heeft Ford-Engeland gisteren zijn nieuwe Zephyr en Zodiac-modellen ge ïntroduceerd. De fabriek in Amster dam is al gestart met de assemblage van de Zephyr 4 met de 2 liter Ford V8, de Zephyr 6 met de nieuwe 2,5 liter V6-motor en van het „vlagge schip", de Zodiac met een nieuwe 3 liter V6-motor. De nieuwe modellen wijken vrij veel af van de oude typen. Zij verto nen enige gelijkenis met Ford's para depaardje, de Mustang: vlotte en sportieve lijnen die het geheel een ge distingeerde aanblik geven. Het ruime luxueuze interieur (uitgerust met het Ford Aeroflow-ventilatie- en ver- varmingssysteem) biedt royaal plaats aan 5 tot 6 inzittenden. En wat het gedeelte onder de motorkap betreft: de forse motoren (resp. met vermo gens van 93, 118,5 en 144 SAE pk) geven de wagens een zeer felle accele- Afgezien van de motoren vertonen de drie wagens mechanisch grote overeen komsten. De ca/rosserie is een geheel stalen zelfdragende constructie, die zo stevig is, dat zij zelfs in geval van een botsing de inzittenden een redelijke bescherming biedt. Trouwens, in meer opzichten heeft Ford geprobeerd mee te werken aan verhoging van de veiligheid. Door de relatief korte motor onder een lange motorkap te plaatsen is het front de wagen in staat een frontale botsing te absorberen. Ook al doordat de motor het reservewiel is ge plaatst (dus ruiet in de bagageruimte, die daardoor aanzienlijk is vergroot). Voorts het Gtweespakige) stuurwiel (op de op en neer verstelbare stuurkolom) uitge rust met een diepvenzonken naaf. Het is zodanig geconstrueerd, dat het onder een hevige stoot bezwijkt. In de spaken zijn naafjes gemonteerd, waarmee de signaal hoorns worden bediend. Onderzoekingen hebben bewezen, dat deze oenstruotie veiliger i6 dan een claxonring. Boven dien zijn alle portieren uitgerust met sloten, die bij een botsing niet open springen. Alle vier wielen hebben servo-bekrach tigde sohijfiremmen, die evenals de handrem zelfbij stellend zijn. De modellen bieden keuze uit drie transmissies: geheel gesynchroniseerde 4-versnel'lingsbak. overdrive en automa tische bak. De Zephyrs hebben stuur-, de Zodiac grondversneHing. De prijzen zijn resp. t 13.100, f 14.150 en f 16.875. (Van onze correspondent) WASHINGTON De veiligheid van personenauto's is plotseling in de Verenigde Staten een bron van grote zorg geworden. Boeken over dit onderwerp zijn „bestsellers'" in de meest recente tijdschriften treft men er lange verhalen over aan. De resultaten van een onder zoek van een subcommissie der Ame rikaanse senaat over de onveiligheid auto's vormen hét nieuws van de voorpagina's van de dagbladen. Zij, die aan het hoofd staan van 's lands grootste industrieën worden dage lijks gelaakt om hun beweerde ge brek aan verantwoordelijkheidsge voel voor het leven van hun klanten. Door hen allen is toegegeven, dat hun produkten defecten vertonen. Om geen misverstanden te wekken: de Amerikaanse auto is plotseling niet aanmerkelijk minder veilig geworden dan hij was. Het publiek is er zich alleen om verschillende redenen van bewust geworden, dat de verbijsteren de tol, die de Amerikanen op hun we- doden moeten betalen elk jaar worden 50.000 mensen gedood dankzij mechanische verbeteringen aan de voertuigen, belangrijk lager zou kun- worden en dat er op dit gebied minder gedaan is dan in de mogelijk heden lag. Dit veranderingen betreffende de veiligheid van de auto in de toekomst aan te brengen. En daar het niet waarschijn lijk is, dat andere landen voor geïmpor teerde wagens een lagere veiligheids- standaard zullen aanvaarden, zou de veiligheidscampagne ook wel eens van invloed kunnen zijn op andere auto-ex porterende naties. Groot-Brittannië bij boorbeeld heeft vorig jaar ter waarde van ruim 400 miljoen aan auto's geëx porteerd. EXTRA MAATREGELEN De Amerikaanse motormdustrie heeft thans, zij het met enige terughoudend heid, besloten een aantal extra veilig heidsmaatregelen te nemen voor de mo dellen, die in 1967 op de markt komen. Daartoe behoren verende stuurkolom- men en dubbele remmen. Vermoedelijk zal het Congres aan het einde van dit jaar nog meer omvattende veiligheids maatregelen verplicht stellen. President Johnson heeft verklaard, dat het probleem van de veiligheid op de weg het ernstigste vraagstuk voorde V.S. is na de oorlog in Vietnam. Toch de wet, die de Amerikaanse regering wil uitvaardigen door bepaalde kringen fel bekritiseerd omdat de voorstellen huns inziens niet ver genoeg gaan. Naar verwacht zal het Congres in de stem ming waarin het thans verkeert, met nog verder reikend wetsvoorstel de dag komen. n van de belangrijkste kwesties, waarover nog twijfel bestaat, is de industrie onmiddellijk zal opdragen bepaald aantel veiligheidsmaatrege len te treffen of dat men de industrie gedurende 'n bepaalde periode de gele genheid zal geven zelf bevredigende maatregelen in te voeren. De beide Senaatscommissies, die het probleem van de veiligheid HENRY FORD II Uiterlijk is er nauwelijks verschil ttissen de Zephyr (links boven) en de Zodiac tonder): het onder scheid is meer te vinden onder de motorkap. Rechtsboven: het dash board van de Zodiac. Spoorwegen herzien vrachttarief UTRECHT De Spoorwegen herzien) 1 augustus de vrachttarieven. Ze zullen voor iedere goederensoort afzonder- lijk gebaseerd zijn op de marktsituatie de kosten. De vier prijsklassen van nu zullen door een veel gevarieerder schema vervangen worden. auto's bestudeerd hebben hopen begin mei hun wetsvoorstel gereed te hebben. Het Huis van Afgevaardigden zal het probleem pas aait het einde van deze maand aansnijden. Naar verwacht zal het een conservatievere houding aanne men dan de Senaat met mannen Ribico en Robert Kennedy gedaan heeft, BEANGSTIGEND Onder druk van de subcommissie van de senaat, hebben de vier belangrijk ste Amerikaanse au to- industrieën er toegestemd een lijst uit te geven met alle defecten, die er sinds 1960 aan hun auto's geconstateerd zijn. Een nogal beangstigende lijst van af wijkingen in Amerikaanse wagens gedu rende de afgelopen jaren is al uitge lekt. De General Motors heeft beves tigd, dat zij anderhalf miljoen Chevro- lets en G'hevelles uit de omloop neemt. De maatschappij heeft onthuld, dat zij al eerder heeft geprobeerd 80.000 haar Pontiacs van het bouwjaar 1960 te herstellen, die een te lage veilig heidsgraad bezaten. De Chrysler Corporation heeft 13.000 van haar modellen van dit jaar een nader onderzoek onderworpen een defect in de stuurinrichting na te gaan en 17.500 Dodges met stantmoei- lijkhederx Ook is het de subcommissie van Buicks, 40.000 Lincolns. 30.000 Fonds (alle van het jaar 1965) en aantal Corvairs en Plymouths va; ge geconstateerde defecten opnieuw zijn nagekeken. VOLKSWAGEN Ralph Nader, de schrijver van „On veilig bij elke snelheid" en de doorn in het oog van de automobielindustrie, heeft de senaatscommissie een nog veel langere lüst van auto's gegeven, die hü zegt vanwege defecten uit de roulatie genomen zijn. Hij heeft de com missie verteld, dat het „moeilijk is he ten dage een gevaarlijker auto op de wegen aan te wijzen dan de Duitse Volkswagen." De vertegenwoordiger de Volkswagen in de Verenigde Staten was door die opmerking diep geschokt en gaf als zijn commentaar, dat er geen enkel bewijs was voor de bewering, dat zijn wagen by meer on gevallen betrokken zou zyn dan welk ander model ook. De auto-magnaten zijn bezorgd en boos tegelijk. Henri Ford II gaf toe, dat de auto-industrie zich thans in een moeilijk parket bevindt „Maar", zo voegde hij er aan loe, „we zullen ons wel uit de moeilijkheid vechten." Hij dat de auto-industrie thans het doelwit is van ongerechtvaardigde aan vallen van alle zijden. Hij beschuldig de Nader ervan niet te weten waar hij het had en zei. dat ..wanneer de critici, die niets over de automobiel industrie weten nu eens beginnen met zwijgen, de deskundigen het werk wel zullen opknappen." (Vanzelfsprekend doet de industrie wanhopige pogingen het Congres en de regering er toe te bewegen alles wat betrekking heeft op de veiligheid van de auto aan haar over te laten en geen maatregelen tegen haar uit te vaardi gen). Ford vroeg zich vervolgens af af rij. die zoveel kritiek geuit hebben, „de economische gevolgen van hun voorsteil- len tot de verhoging van de veiligheid op de auto-industrie en de invloed daar van op de nationale industrie" wel on. der ogen gezien hadden. Hij zed te ho pen. dat de „heren in Washington wel zorgvuldig zouden overwegen of de wet ten, die zij de auto-industrie willen voor schrijven niet op enigerlei wijze de economie van het land schade zouden kunnen berokkenen." Gouverneur Romney, ex-president di recteur van de American Motors Cor poration, heeft gezegd, dat de auto-in dustrie Amerika in het verleden uit de economische depressie omhoog geheven heeft en dat de welvaart van het Land nauw verbonden is met die van de auto fabrikanten. Om de Amerikaanse auto-industrie recht te doen, is het de algemene opi nie dat het voornamelijk de onverschil ligheid van de klanten ten opzichte van de veiligheidsaspecten van him auto en hun overdreven aandacht voor het uiter lijk daarvan geweest zijn, die de karak teristieken van de Amerikaanse wagen tot dusverre bepaald hebben. Voortaan zal mogelijk voor de eerste maal in de geschiedenis van deze In dustrie, even grote aandacht aan de vei ligheid als aan de uiteriyke vormen ge schonken worden. Albert Servaes - fel omstreden - overleden (Van onze kunstredactie) BRUSSEL in België werd gisteren vernomen, dat de 83-jarige Vlaamse kunstschilder Albert Servaes maandag in een ziekenhuis te Luzern is overleden. Na de oorlog weck Servaes uit naar Zwitserland na door de Belgische rechter bij verstek te zijn veroordeeld wegens collaboratie met de vijand. In december 1964 verkreeg hij gratie en daarna werd hij gerehabiliteerd. Albert Servaes werd 4 april 1883 in Gent geboren. Hij maakte naam als schil der van het Vlaamse landschap, maar nog groter faam kreeg hij door zijn re ligieuze voorstellingen. Deze faam was voor een niet gering deel schrijnend van aard. Reeds voor de eerste wereldoorlog stelde het Vatikaan enige van zijn werken als zijnde niet-religieus aan de kaak. Dit herhaalde zich mot de fel-ex- pressionistisch getekende kruisweg en de geschilderde uitbeelding van de lij densweg van Christus. De Rootns- Katholieke kerk besliste dat ze als ker kelijke kunst niet konden worden aan vaard. De deining rondom deze stukken heeft vele jaren geduurd. In 1965 verleende een internationale jury Servaes de „Rembrand iprijs" van de Goethe-stichting te Bazel. De Oostenrijk se regering schonk hem bij deze gelegen heid de gouden erepenning. Vele musea bezitten werk van Servaes. Eerst vorig jaar mocht hij voor enkele maanden In zijn geboorteland vertoeven, nadat rie Belgische overheid het verbod tegen hem had opgeheven. Tot burgemeester van Limmen is met ingang van dezelfde datum benoemd de heer N. A. J. M. Molhoek 'kvp), sedert I april 1962 gemeentesecretaris van Geer- truidenberg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9